1952 United States House of Representatives Elections in Minnesota
Get 1952 United States House of Representatives Elections in Minnesota essential facts below. View Videos or join the 1952 United States House of Representatives Elections in Minnesota discussion. Add 1952 United States House of Representatives Elections in Minnesota to your PopFlock.com topic list for future reference or share this resource on social media.
1952 United States House of Representatives Elections in Minnesota
1952 United States House of Representatives elections

← 1950 November 4, 1952[a] 1954 →

All 435 seats in the United States House of Representatives
218 seats needed for a majority
  Majority party Minority party
  SPEAKER JWMartin.jpg Rayburn-Sam-LOC.jpg
Leader Joseph Martin Sam Rayburn
Party Republican Democratic
Leader since January 3, 1939 January 3, 1937
Leader's seat Massachusetts 14th Texas 4th
Last election 199 seats 235 seats
Seats won 221 213
Seat change Increase 22 Decrease 22
Popular vote 28,393,794 28,642,537
Percentage 49.3% 49.8%
Swing Increase 0.4% Increase 0.2%

1952 United States House Elections.png
Results:
     Democratic hold      Democratic gain
     Republican hold      Republican gain
     Independent hold

The 1952 United States House of Representatives elections was an election for the United States House of Representatives in 1952 which coincided with the election of President Dwight Eisenhower. Eisenhower's Republican Party gained 22 seats from the Democratic Party, gaining a majority of the House. However, the Democrats had almost 250,000 more votes (0.4%). This would be the last time the Republican Party won a majority in the House until 1994. It was also the last election when both major parties increased their share of the popular vote simultaneously, largely due to the disintegration of the American Labor Party and other third parties. Additionally, this is the most recent time the House changed partisan control during a presidential cycle.

Outgoing President Harry Truman's dismal approval rating was one reason why his party lost its House majority. Also, continued uneasiness about the Korean War was an important factor. Joseph Martin (R-Massachusetts) became Speaker of the House, exchanging places with Sam Rayburn (D-Texas), who became the new Minority Leader.

Overall results

?
221 1 213
Republican I Democratic
Party Total
seats
Seat
change
Seat
percentage
Vote
percenate
Popular
vote
Democratic Party 213 Decrease 22 49.0% 49.8% 28,642,537
Republican Party 221 Increase 22 50.8% 49.3% 28,393,794
Progressive Party 0 Steady 0.0% 0.3% 145,171
Liberal Party 0 Steady 0.0% 0.2% 113,631
Independents 1 Steady 0.2% 0.2% 111,780
American Labor Party 0 Steady 0.0% 0.2% 95,597
Prohibition Party 0 Steady 0.0% 0.1% 38,664
People's Choice Party 0 Steady 0.0% <0.1% 8,853
Socialist Party 0 Steady 0.0% <0.1% 4,892
Increase Jobless Pay Party 0 Steady 0.0% <0.1% 3,432
People's Rights Party 0 Steady 0.0% <0.1% 2,434
Socialist Workers Party 0 Steady 0.0% <0.1% 1,750
Square Deal Party 0 Steady 0.0% <0.1% 548
Independent Citizens Committee 0 Steady 0.0% <0.1% 247
Socialist Labor Party 0 Steady 0.0% <0.1% 177
Others 0 Steady 0.0% <0.1% 7,233
Totals 435 Steady 100.0% 100.0% 57,570,740
Source: Election Statistics - Office of the Clerk
Popular vote
Democratic
49.75%
Republican
49.32%
Others
0.93%
House seats
Republican
50.80%
Democratic
48.97%
Others
0.23%
House seats by party holding majority in state
  up to 100% Republican
  up to 100% Democratic
  up to 80% Republican
  up to 80% Democratic
  up to 60% Republican
  up to 60% Democratic
Change in seats
  6+ Republican gain
  6+ Democratic gain
  3-5 Republican gain
  3-5 Democratic gain
  1-2 Republican gain
  1-2 Democratic gain
  no net change

Special elections

Four special elections were held to finish terms in the 82nd United States Congress, which would end January 3, 1953.

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
New York 5 T. Vincent Quinn Democratic 1948 Resigned December 30, 1951.
New member elected February 19, 1952.
Republican gain.
Winner subsequently lost re-election in November.
  • Green tickY Robert T. Ross (Republican) 53.1%
  • Hugh Quinn (Democratic) 35.1%
  • George F. Cranmore (Liberal) 8.1%
  • Thelma Bearman (American Labor) 3.7%
New York 32 William T. Byrne Democratic 1944 Incumbent died January 27, 1952.
New member elected April 1, 1952.
Democratic hold.
Winner subsequently won re-election in November.
  • Green tickY Leo W. O'Brien (Democratic) 70.8%
  • John F. Former Jr. (Republican) 28.9%
  • Scott K. Gray Jr. (American Labor) 0.3%
Kentucky 2 John A. Whitaker Democratic 1948 (Special) Incumbent died December 15, 1951.
New member elected August 2, 1952.
Democratic hold.
Winner subsequently won re-election in November.
Texas 7 Tom Pickett Democratic 1944 Incumbent resigned June 30, 1952.
New member elected September 23, 1952.
Democratic hold.
Winner subsequently won re-election in November.
  • Green tickY John Dowdy (Democratic) 88.5%
  • Jack Weisner (Democratic) 7%
  • Jim Norton (Democratic) 4.5%

Alabama

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Alabama 1 Frank W. Boykin Democratic 1935 (Special) Incumbent re-elected.
Alabama 2 George M. Grant Democratic 1938 Incumbent re-elected.
Alabama 3 George W. Andrews Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Alabama 4 Kenneth A. Roberts Democratic 1950 Incumbent re-elected.
Alabama 5 Albert Rains Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Alabama 6 Edward deGraffenried Democratic 1948 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Alabama 7 Carl Elliott Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Alabama 8 Robert E. Jones Jr. Democratic 1947 (Special) Incumbent re-elected.
Alabama 9 Laurie C. Battle Democratic 1946 Incumbent re-elected.

Arizona

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Arizona 1 John R. Murdock Democratic 1936 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Arizona 2 Harold Patten Democratic 1948 Incumbent re-elected.

Arkansas

Arkansas lost one seat in reapportionment leaving it with 6; the existing 4th district along the western edge of the state lost some of its territory to the 3rd district in the northwest, and the rest was merged with the 7th district in the south, with minor changes to other districts.[1]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Arkansas 1 Ezekiel C. Gathings Democratic 1938 Incumbent re-elected.
Arkansas 2 Wilbur Mills Democratic 1938 Incumbent re-elected.
Arkansas 3 James William Trimble Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Arkansas 4 Oren Harris
Redistricted from the 7th district
Democratic 1940 Incumbent re-elected.
Boyd Anderson Tackett Democratic 1948 Incumbent retired to run for Governor of Arkansas.
New member elected.
Democratic loss.
Arkansas 5 Brooks Hays Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Arkansas 6 William F. Norrell Democratic 1938 Incumbent re-elected.

California

Seven new seats were added in reapportionment, increasing the delegation from 23 to 30 seats. Two of the new seats were won by Democrats, and five by Republicans. One Republican and one Democratic incumbents lost re-election, and a retiring Democrat was replaced by a Republican. Overall, therefore, Democrats gained one seat and Republicans gained 7.

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
California 1 Hubert B. Scudder Republican 1948 Incumbent re-elected.
California 2 Clair Engle Democratic 1943 (Special) Incumbent re-elected.
California 3 None (District created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.
California 4 Franck R. Havenner Democratic 1936/1944 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
California 5 John F. Shelley Democratic 1949 (Special) Incumbent re-elected.
California 6 None (District created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.
California 7 John J. Allen Jr. Republican 1946 Incumbent re-elected.
California 8 George Paul Miller
Redistricted from the 6th district
Democratic 1944 Incumbent re-elected.
California 9 None (District created) New seat.
New member elected.
Republican gain.
California 10 Jack Z. Anderson
Redistricted from the 8th district
Republican 1938 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
California 11 J. Leroy Johnson
Redistricted from the 3rd district
Republican 1942 Incumbent re-elected.
California 12 Allan O. Hunter
Redistricted from the 9th district
Republican 1950 Incumbent re-elected.
California 13 Ernest K. Bramblett
Redistricted from the 11th district
Republican 1946 Incumbent re-elected.
California 14 Thomas H. Werdel
Redistricted from the 10th district
Republican 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
California 15 Gordon L. McDonough Republican 1944 Incumbent re-elected.
California 16 Donald L. Jackson Republican 1946 Incumbent re-elected.
California 17 Cecil R. King Democratic 1942 Incumbent re-elected.
California 18 None (District created) New seat.
New member elected.
Republican gain.
California 19 Chet Holifield Democratic 1942 Incumbent re-elected.
California 20 John Carl Hinshaw Republican 1938 Incumbent re-elected.
California 21 None (District created) New seat.
New member elected.
Republican gain.
California 22 None (District created) New seat.
New member elected.
Republican gain.
California 23 Clyde Doyle
Redistricted from the 18th district
Democratic 1948 Incumbent re-elected.
California 24 Norris Poulson
Redistricted from the 13th district
Republican 1932/1946 Incumbent re-elected.
California 25 Patrick J. Hillings
Redistricted from the 12th district
Republican 1950 Incumbent re-elected.
California 26 Sam Yorty
Redistricted from the 14th district
Democratic 1950 Incumbent re-elected.
California 27 Harry R. Sheppard
Redistricted from the 21st district
Democratic 1936 Incumbent re-elected.
California 28 None (District created) New seat.
New member elected.
Republican gain.
California 29 John J. Phillips
Redistricted from the 22nd district
Republican 1942 Incumbent re-elected.
California 30 Clinton D. McKinnon
Redistricted from the 23rd district
Democratic 1948 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Republican gain.

Colorado

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Colorado 1 Byron G. Rogers Democratic 1950 Incumbent re-elected.
Colorado 2 William S. Hill Republican 1940 Incumbent re-elected.
Colorado 3 John Chenoweth Republican 1950 Incumbent re-elected.
Colorado 4 Wayne N. Aspinall Democratic 1948 Incumbent re-elected.

Connecticut

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Connecticut 1 Abraham A. Ribicoff Democratic 1948 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic hold.
Connecticut 2 Horace Seely-Brown Jr. Republican 1950 Incumbent re-elected.
Connecticut 3 John A. McGuire Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Connecticut 4 Albert P. Morano Republican 1950 Incumbent re-elected.
Connecticut 5 James T. Patterson Republican 1946 Incumbent re-elected.
Connecticut at-large Antoni N. Sadlak Republican 1946 Incumbent re-elected.

Delaware

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Delaware at-large J. Caleb Boggs Republican 1946 Incumbent retired to run for Governor of Delaware.
New member elected.
Republican hold.

Florida

Florida was redistricted from 6 districts to 8, splitting the area around Sarasota out from the Tampa-St. Petersburg based 1st district, and splitting Gainesville out from the Jacksonville-based 2nd district.[1]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Florida 1 Chester B. McMullen Democratic 1950 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Florida 2 Charles Edward Bennett Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Florida 3 Bob Sikes Democratic 1940 Incumbent re-elected.
Florida 4 Bill Lantaff Democratic 1950 Incumbent re-elected.
Florida 5 Syd Herlong Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Florida 6 Dwight L. Rogers Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Florida 7 None (District created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.
Florida 8 None (District created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.

Georgia

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Georgia 1 Prince Hulon Preston Jr. Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Georgia 2 Edward E. Cox Democratic 1924 Incumbent re-elected.
Georgia 3 Tic Forrester Democratic 1950 Incumbent re-elected.
Georgia 4 Albert Sidney Camp Democratic 1939 Incumbent re-elected.
Georgia 5 James C. Davis Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Georgia 6 Carl Vinson Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Georgia 7 Henderson Lovelace Lanham Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Georgia 8 William M. Wheeler Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Georgia 9 John Stephens Wood Democratic 1944 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Georgia 10 Paul Brown Democratic 1933 Incumbent re-elected.

Idaho

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Idaho 1 John Travers Wood Republican 1950 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Idaho 2 Hamer H. Budge Republican 1950 Incumbent re-elected.

Illinois

Illinois lost one seat, redistricting from 26 to 25 districts. No changes were made to the Chicago area districts, but the downstate districts were broadly reorganized, forcing incumbents Peter F. Mack Jr. (Democratic) and Edward H. Jenison (Republican) into the same district.

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Illinois 1 William L. Dawson Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Illinois 2 Richard B. Vail Republican 1950 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Illinois 3 Fred E. Busbey Republican 1950 Incumbent re-elected.
Illinois 4 William E. McVey Republican 1950 Incumbent re-elected.
Illinois 5 John C. Kluczynski Democratic 1950 Incumbent re-elected.
Illinois 6 Thomas J. O'Brien Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Illinois 7 Adolph J. Sabath Democratic 1906 Incumbent re-elected.
Illinois 8 Thomas S. Gordon Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Illinois 9 Sidney R. Yates Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Illinois 10 Richard W. Hoffman Republican 1948 Incumbent re-elected.
Illinois 11 Timothy P. Sheehan Republican 1950 Incumbent re-elected.
Illinois 12 Edgar A. Jonas Republican 1948 Incumbent re-elected.
Illinois 13 Marguerite S. Church Republican 1950 Incumbent re-elected.
Illinois 14 Chauncey W. Reed Republican 1934 Incumbent re-elected.
Illinois 15 Noah M. Mason Republican 1936 Incumbent re-elected.
Illinois 16 Leo E. Allen Republican 1932 Incumbent re-elected.
Illinois 17 Leslie C. Arends Republican 1934 Incumbent re-elected.
Illinois 18 Harold H. Velde Republican 1948 Incumbent re-elected.
Illinois 19 Robert B. Chiperfield Republican 1938 Incumbent re-elected.
Illinois 20 Sid Simpson Republican 1942 Incumbent re-elected.
Illinois 21 Peter F. Mack Jr. Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Edward H. Jenison
Redistricted from the 23rd district
Republican 1946 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican loss.
Illinois 22 William L. Springer Republican 1950 Incumbent re-elected.
Illinois 23 Charles W. Vursell
Redistricted from the 24th district
Republican 1942 Incumbent re-elected.
Illinois 24 Melvin Price
Redistricted from the 25th district
Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Illinois 25 C. W. Bishop
Redistricted from the 26th district
Republican 1940 Incumbent re-elected.

Indiana

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Indiana 1 Ray J. Madden Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Indiana 2 Charles A. Halleck Republican 1935 Incumbent re-elected.
Indiana 3 Shepard J. Crumpacker Jr. Republican 1950 Incumbent re-elected.
Indiana 4 E. Ross Adair Republican 1950 Incumbent re-elected.
Indiana 5 John V. Beamer Republican 1950 Incumbent re-elected.
Indiana 6 Cecil M. Harden Republican 1948 Incumbent re-elected.
Indiana 7 William G. Bray Republican 1950 Incumbent re-elected.
Indiana 8 Winfield K. Denton Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Indiana 9 Earl Wilson Republican 1940 Incumbent re-elected.
Indiana 10 Ralph Harvey Republican 1947 Incumbent re-elected.
Indiana 11 Charles B. Brownson Republican 1950 Incumbent re-elected.

Iowa

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Iowa 1 Thomas E. Martin Republican 1938 Incumbent re-elected.
Iowa 2 Henry O. Talle Republican 1938 Incumbent re-elected.
Iowa 3 H. R. Gross Republican 1948 Incumbent re-elected.
Iowa 4 Karl M. LeCompte Republican 1938 Incumbent re-elected.
Iowa 5 Paul Cunningham Republican 1940 Incumbent re-elected.
Iowa 6 James I. Dolliver Republican 1944 Incumbent re-elected.
Iowa 7 Ben F. Jensen Republican 1938 Incumbent re-elected.
Iowa 8 Charles B. Hoeven Republican 1942 Incumbent re-elected.

Kansas

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Kansas 1 Albert M. Cole Republican 1944 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Kansas 2 Errett P. Scrivner Republican 1943 Incumbent re-elected.
Kansas 3 Myron V. George Republican 1950 Incumbent re-elected.
Kansas 4 Edward Herbert Rees Republican 1936 Incumbent re-elected.
Kansas 5 Clifford R. Hope Republican 1926 Incumbent re-elected.
Kansas 6 Wint Smith Republican 1946 Incumbent re-elected.

Kentucky

Kentucky lost one seat at reapportionment, and redistricted from 9 districts to 8, adjusting boundaries across the state and dividing the old 8th up among its neighbors.[1]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Kentucky 1 Noble Jones Gregory Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Kentucky 2 Garrett L. Withers Democratic 1952 (Special) Incumbent re-elected.
Kentucky 3 Thruston Ballard Morton Republican 1946 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Kentucky 4 Frank Chelf Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Kentucky 5 Brent Spence Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Joe B. Bates
Redistricted from the 8th district
Democratic 1930 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic loss.
Kentucky 6 John C. Watts Democratic 1951 (Special) Incumbent re-elected.
Kentucky 7 Carl D. Perkins Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Kentucky 8 James S. Golden
Redistricted from the 9th district
Republican 1948 Incumbent re-elected.

Louisiana

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Louisiana 1 F. Edward Hebert Democratic 1940 Incumbent re-elected.
Louisiana 2 Hale Boggs Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Louisiana 3 Edwin E. Willis Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Louisiana 4 Overton Brooks Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Louisiana 5 Otto Passman Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Louisiana 6 James H. Morrison Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Louisiana 7 Henry D. Larcade Jr. Democratic 1942 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Louisiana 8 A. Leonard Allen Democratic 1936 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.

Maine

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Maine 1 Robert Hale Republican 1942 Incumbent re-elected.
Maine 2 Charles P. Nelson Republican 1948 Incumbent re-elected.
Maine 3 Clifford McIntire Republican 1951 Incumbent re-elected.

Maryland

Maryland redistricted from 6 to 7 seats, transferring territory from the 2nd to the 3rd and 4th and to a new 7th seat in the Baltimore suburbs.[1]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Maryland 1 Edward T. Miller Republican 1946 Incumbent re-elected.
Maryland 2 James Devereaux Republican 1950 Incumbent re-elected.
Maryland 3 Edward Garmatz Democratic 1947 Incumbent re-elected.
Maryland 4 George Hyde Fallon Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Maryland 5 Lansdale Ghiselin Sasscer Democratic 1939 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Republican gain.
Maryland 6 James Glenn Beall Republican 1942 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Republican hold.
Maryland 7 None (District created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.

Massachusetts

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Massachusetts 1 John W. Heselton Republican 1944 Incumbent re-elected.
Massachusetts 2 Foster Furcolo Democratic 1948 Resigned when appointed Treasurer
Democratic hold.
Massachusetts 3 Philip Philbin Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Massachusetts 4 Harold Donohue Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Massachusetts 5 Edith Nourse Rogers Republican 1925 Incumbent re-elected.
Massachusetts 6 William H. Bates Republican 1950 Incumbent re-elected.
Massachusetts 7 Thomas J. Lane Democratic 1941 Incumbent re-elected.
Massachusetts 8 Angier Goodwin Republican 1942 Incumbent re-elected.
Massachusetts 9 Donald W. Nicholson Republican 1947 Incumbent re-elected.
Massachusetts 10 Christian Herter Republican 1942 Incumbent retired to run for Governor of Massachusetts.
New member elected.
Republican hold.
Massachusetts 11 John F. Kennedy Democratic 1946 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic hold.
Massachusetts 12 John William McCormack Democratic 1928 Incumbent re-elected.
Massachusetts 13 Richard B. Wigglesworth Republican 1928 Incumbent re-elected.
Massachusetts 14 Joseph William Martin Jr. Republican 1924 Incumbent re-elected.

Michigan

Michigan added one seat, and divided the 17th district to form an 18th district, leaving boundaries otherwise unchanged.

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Michigan 1 Thaddeus M. Machrowicz Democratic 1950 Incumbent re-elected.
Michigan 2 George Meader Republican 1950 Incumbent re-elected.
Michigan 3 Paul W. Shafer Republican 1936 Incumbent re-elected.
Michigan 4 Clare E. Hoffman Republican 1934 Incumbent re-elected.
Michigan 5 Gerald Ford Republican 1948 Incumbent re-elected.
Michigan 6 William W. Blackney Republican 1938 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Michigan 7 Jesse P. Wolcott Republican 1930 Incumbent re-elected.
Michigan 8 Fred L. Crawford Republican 1934 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican hold.
Michigan 9 Ruth Thompson Republican 1950 Incumbent re-elected.
Michigan 10 Roy O. Woodruff Republican 1920 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Michigan 11 Charles E. Potter Republican 1947 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Republican hold.
Michigan 12 John B. Bennett Republican 1946 Incumbent re-elected.
Michigan 13 George D. O'Brien Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Michigan 14 Louis C. Rabaut Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Michigan 15 John D. Dingell Sr. Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Michigan 16 John Lesinski Jr. Democratic 1950 Incumbent re-elected.
Michigan 17 None (District created) New seat.
New member elected.
Republican gain.
Michigan 18 George A. Dondero
Redistricted from the 17th district
Republican 1932 Incumbent re-elected.

Minnesota

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Minnesota 1 August H. Andresen Republican 1934 Incumbent re-elected.
Minnesota 2 Joseph P. O'Hara Republican 1940 Incumbent re-elected.
Minnesota 3 Roy W. Wier Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Minnesota 4 Eugene McCarthy Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Minnesota 5 Walter Judd Republican 1942 Incumbent re-elected.
Minnesota 6 Fred Marshall Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Minnesota 7 H. Carl Andersen Republican 1938 Incumbent re-elected.
Minnesota 8 John Blatnik Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Minnesota 9 Harold Hagen Republican 1944 Incumbent re-elected.

Mississippi

Mississippi lost 1 seat in reapportionment and redistricted from 7 seats to 6; in addition to other boundary adjustments a substantial portion of the old 4th district was moved into the 1st, and 4th district incumbent Abernethy defeated 1st district incumbent Rankin in the Democratic primary.

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Mississippi 1 Thomas Abernethy
Redistricted from the 4th district
Democratic 1942 Incumbent re-elected.
John E. Rankin Democratic 1920 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic loss.
Mississippi 2 Jamie L. Whitten Democratic 1941 Incumbent re-elected.
Mississippi 3 Frank E. Smith Democratic 1950 Incumbent re-elected.
Mississippi 4 John Bell Williams
Redistricted from the 7th district
Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Mississippi 5 W. Arthur Winstead Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Mississippi 6 William M. Colmer Democratic 1932 Incumbent re-elected.

Missouri

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Missouri 1 Frank M. Karsten
Redistricted from the 13th district
Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Missouri 2 Thomas B. Curtis
Redistricted from the 12th district
Republican 1950 Incumbent re-elected.
Missouri 3 Claude I. Bakewell
Redistricted from the 11th district
Republican 1951 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Missouri 4 Leonard Irving Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Missouri 5 Richard Bolling Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Missouri 6 Phil J. Welch
Redistricted from the 3rd district
Democratic 1948 Incumbent retired to run for Governor of Missouri.
New member elected.
Republican gain.
Missouri 7 Dewey Short Republican 1934 Incumbent re-elected.
Orland K. Armstrong
Redistricted from the 6th district
Republican 1950 Incumbent retired.
New member elected.
Republican loss.
Missouri 8 A. S. J. Carnahan Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Missouri 9 Clarence Cannon Democratic 1922 Incumbent re-elected.
Clare Magee
Redistricted from the 1st district
Democratic 1948 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic loss.
Missouri 10 Paul C. Jones Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Missouri 11 Morgan M. Moulder
Redistricted from the 2nd district
Democratic 1948 Incumbent re-elected.

Montana

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Montana 1 Mike Mansfield Democratic 1942 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic hold.
Montana 2 Wesley A. D'Ewart Republican 1945 Incumbent re-elected.

Nebraska

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Nebraska 1 Carl T. Curtis Republican 1938 Incumbent re-elected.
Nebraska 2 Howard Buffett Republican 1950 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Nebraska 3 Robert Dinsmore Harrison Republican 1951 Incumbent re-elected.
Nebraska 4 Arthur L. Miller Republican 1942 Incumbent re-elected.

Nevada

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Nevada at-large Walter S. Baring Jr. Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.

New Hampshire

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New Hampshire 1 Chester Earl Merrow Republican 1942 Incumbent re-elected.
New Hampshire 2 Norris Cotton Republican 1946 Incumbent re-elected.

New Jersey

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New Jersey 1 Charles A. Wolverton Republican 1926 Incumbent re-elected.
New Jersey 2 T. Millet Hand Republican 1944 Incumbent re-elected.
New Jersey 3 James C. Auchincloss Republican 1942 Incumbent re-elected.
New Jersey 4 Charles R. Howell Democratic 1948 Incumbent re-elected.
New Jersey 5 Charles A. Eaton Republican 1924 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
New Jersey 6 Clifford P. Case Republican 1944 Incumbent re-elected.
New Jersey 7 William B. Widnall Republican 1950 Incumbent re-elected.
New Jersey 8 Gordon Canfield Republican 1940 Incumbent re-elected.
New Jersey 9 Frank C. Osmers Jr. Republican 1951 Incumbent re-elected.
New Jersey 10 Peter W. Rodino Jr. Democratic 1948 Incumbent re-elected.
New Jersey 11 Hugh Joseph Addonizio Democratic 1948 Incumbent re-elected.
New Jersey 12 Robert W. Kean Republican 1938 Incumbent re-elected.
New Jersey 13 Alfred Dennis Sieminski Democratic 1950 Incumbent re-elected.
New Jersey 14 Edward J. Hart Democratic 1934 Incumbent re-elected.

New Mexico

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New Mexico at-large John J. Dempsey Democratic 1950 Incumbent re-elected.
New Mexico at-large Antonio M. Fernandez Democratic 1942 Incumbent re-elected.

New York

New York redistricted from 45 seats to 43, losing a seat in Long Island and another upstate.[1]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New York 1 Ernest Greenwood Democratic 1950 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
New York 2 Leonard W. Hall Republican 1938 Incumbent retired to run for surrogate of Nassau County.
New member elected.
Republican hold.
New York 3 None (District created) New seat.
New member elected.
Republican gain.
New York 4 Henry J. Latham
Redistricted from the 3rd district
Republican 1944 Incumbent re-elected.
New York 5 L. Gary Clemente
Redistricted from the 4th district
Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
New York 6 Robert Tripp Ross
Redistricted from the 5th district
Republican February 19, 1952
(Special)
Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
New York 7 James J. Delaney
Redistricted from the 6th district
Democratic 1948 Incumbent re-elected.
New York 8 Louis B. Heller
Redistricted from the 7th district
Democratic 1949 Incumbent re-elected.
Victor Anfuso Democratic 1950 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic loss.
New York 9 Eugene James Keogh Democratic 1936 Incumbent re-elected.
New York 10 Edna F. Kelly Democratic 1949 Incumbent re-elected.
New York 11 Emanuel Celler
Redistricted from the 15th district
Democratic 1922 Incumbent re-elected.
New York 12 James J. Heffernan
Redistricted from the 11th district
Democratic 1940 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.
Donald L. O'Toole
Redistricted from the 13th district
Democratic 1936 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic loss.
New York 13 Abraham J. Multer
Redistricted from the 14th district
Democratic 1947 Incumbent re-elected.
New York 14 John J. Rooney
Redistricted from the 12th district
Democratic 1944 Incumbent re-elected.
New York 15 James J. Murphy
Redistricted from the 16th district
Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
New York 16 Adam Clayton Powell Jr.
Redistricted from the 22nd district
Democratic 1944 Incumbent re-elected.
New York 17 Frederic Rene Coudert Jr. Republican 1946 Incumbent re-elected.
New York 18 James G. Donovan Democratic 1950 Incumbent re-elected.
New York 19 Arthur George Klein Democratic 1946 Incumbent re-elected.
New York 20 Franklin Delano Roosevelt Jr. Democratic 1949 Incumbent re-elected.
New York 21 Jacob K. Javits Republican 1946 Incumbent re-elected.
New York 22 Sidney A. Fine
Redistricted from the 23rd district
Democratic 1950 Incumbent re-elected.
New York 23 Isidore Dollinger
Redistricted from the 24th district
Democratic 1948 Incumbent re-elected.
New York 24 Charles A. Buckley
Redistricted from the 25th district
Democratic 1934 Incumbent re-elected.
New York 25 Christopher C. McGrath
Redistricted from the 26th district
Democratic 1948 Incumbent retired to run for surrogate of Bronx County.
New member elected.
Republican gain.
New York 26 Ralph A. Gamble
Redistricted from the 28th district
Republican 1937 Incumbent re-elected.
New York 27 Ralph W. Gwinn Republican 1944 Incumbent re-elected.
New York 28 Katharine St. George
Redistricted from the 29th district
Republican 1946 Incumbent re-elected.
New York 29 J. Ernest Wharton
Redistricted from the 30th district
Republican 1950 Incumbent re-elected.
New York 30 Leo W. O'Brien
Redistricted from the 32nd district
Democratic April 1, 1952
(Special)
Incumbent re-elected.
New York 31 Dean P. Taylor
Redistricted from the 33rd district
Republican 1942 Incumbent re-elected.
New York 32 Bernard W. Kearney
Redistricted from the 31st district
Republican 1942 Incumbent re-elected.
New York 33 Clarence E. Kilburn
Redistricted from the 34th district
Republican 1940 Incumbent re-elected.
New York 34 William R. Williams
Redistricted from the 35th district
Republican 1950 Incumbent re-elected.
New York 35 R. Walter Riehlman
Redistricted from the 36th district
Republican 1946 Incumbent re-elected.
New York 36 John Taber
Redistricted from the 38th district
Republican 1922 Incumbent re-elected.
New York 37 W. Sterling Cole
Redistricted from the 39th district
Republican 1934 Incumbent re-elected.
Edwin Arthur Hall Republican 1939 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican loss.
New York 38 Kenneth B. Keating
Redistricted from the 40th district
Republican 1946 Incumbent re-elected.
New York 39 Harold C. Ostertag
Redistricted from the 41st district
Republican 1950 Incumbent re-elected.
New York 40 William E. Miller
Redistricted from the 42nd district
Republican 1950 Incumbent re-elected.
New York 41 Edmund P. Radwan
Redistricted from the 43rd district
Republican 1950 Incumbent re-elected.
New York 42 John Cornelius Butler
Redistricted from the 44th district
Republican 1950 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican hold.
New York 43 Daniel A. Reed
Redistricted from the 45th district
Republican 1918 Incumbent re-elected.

North Carolina

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
North Carolina 1 Herbert Covington Bonner Democratic 1940 Incumbent re-elected.
North Carolina 2 John H. Kerr Democratic 1923 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
North Carolina 3 Graham Arthur Barden Democratic 1934 Incumbent re-elected.
North Carolina 4 Harold D. Cooley Democratic 1934 Incumbent re-elected.
North Carolina 5 Richard Thurmond Chatham Democratic 1948 Incumbent re-elected.
North Carolina 6 Carl T. Durham Democratic 1938 Incumbent re-elected.
North Carolina 7 Frank Ertel Carlyle Democratic 1948 Incumbent re-elected.
North Carolina 8 Charles B. Deane Democratic 1946 Incumbent re-elected.
North Carolina 9 Robert L. Doughton Democratic 1910 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
North Carolina 10 Hamilton C. Jones Democratic 1946 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
North Carolina 11 Woodrow W. Jones Democratic 1950 Incumbent re-elected.
North Carolina 12 Monroe Minor Redden Democratic 1946 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.

North Dakota

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
North Dakota at-large Usher L. Burdick Republican 1948 Incumbent re-elected.
North Dakota at-large Fred G. Aandahl Republican 1950 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Republican hold.

Ohio

Ohio's representation was not changed at reapportionment, but redistricted its at-large district into a 23rd district and also removed the 11th district in south Ohio, creating two new districts around Cleveland.[1]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Ohio 1 Charles H. Elston Republican 1938 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Ohio 2 William E. Hess Republican 1950 Incumbent re-elected.
Ohio 3 Paul F. Schenck Republican 1951 Incumbent re-elected.
Ohio 4 William Moore McCulloch Republican 1947 Incumbent re-elected.
Ohio 5 Cliff Clevenger Republican 1938 Incumbent re-elected.
Ohio 6 James G. Polk Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Ohio 7 Clarence J. Brown Republican 1938 Incumbent re-elected.
Ohio 8 Jackson Edward Betts Republican 1950 Incumbent re-elected.
Ohio 9 Frazier Reams Independent 1950 Incumbent re-elected.
Ohio 10 Thomas A. Jenkins Republican 1924 Incumbent re-elected.
Walter E. Brehm
Redistricted from the 11th district
Republican 1942 Incumbent retired.
New member elected.
Republican loss.
Ohio 11 None (District created) New seat.
New member elected.
Republican gain.
Ohio 12 John M. Vorys Republican 1938 Incumbent re-elected.
Ohio 13 Alvin F. Weichel Republican 1942 Incumbent re-elected.
Ohio 14 William H. Ayres Republican 1950 Incumbent re-elected.
Ohio 15 Robert T. Secrest Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Ohio 16 Frank T. Bow Republican 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frank T. Bow (Republican) 54.4%
  • John McSweeney (Democratic) 45.6%
Ohio 17 J. Harry McGregor Republican 1940 Incumbent re-elected.
Ohio 18 Wayne L. Hays Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Ohio 19 Michael J. Kirwan Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Ohio 20 Michael A. Feighan Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Ohio 21 Robert Crosser Democratic 1922 Incumbent re-elected.
Ohio 22 Frances P. Bolton Republican 1940 Incumbent re-elected.
Ohio 23 George H. Bender
Redistricted from At-large
Republican 1950 Incumbent re-elected.

Oklahoma

Oklahoma was reapportioned from 8 seats to 6 and eliminated the 7th and 8th districts, moving most of their territory into the 1st and 6th and expanding other districts to compensate.[1]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Oklahoma 1 Vacant George B. Schwabe (Republican) died April 2, 1952
Republican loss
Page Belcher
Redistricted from the 8th district
Republican 1950 Incumbent re-elected.
Oklahoma 2 Vacant William G. Stigler (Democratic) died August 21, 1952
Democratic hold.
Oklahoma 3 Carl Albert Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Oklahoma 4 Tom Steed Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Oklahoma 5 John Jarman Democratic 1950 Incumbent re-elected.
Oklahoma 6 Victor Wickersham
Redistricted from the 7th district
Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Toby Morris Democratic 1946 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic loss.

Oregon

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Oregon 1 A. Walter Norblad Republican 1946 Incumbent re-elected.
Oregon 2 Lowell Stockman Republican 1942 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Oregon 3 Homer D. Angell Republican 1938 Incumbent re-elected.
Oregon 4 Harris Ellsworth Republican 1942 Incumbent re-elected.

Pennsylvania

Pennsylvania redistricted from 33 districts to 30, eliminating 1 district in northeastern Pennsylvania and 2 in southwestern Pennsylvania.[1]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Pennsylvania 1 William A. Barrett Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 2 William T. Granahan Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 3 Hardie Scott Republican 1946 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic gain.
Pennsylvania 4 Earl Chudoff Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 5 William J. Green Jr. Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 6 Hugh Scott Republican 1946 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 7 Benjamin F. James Republican 1948 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 8 Karl C. King Republican 1951 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 9 Paul B. Dague Republican 1946 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 10 Joseph L. Carrigg
Redistricted from the 14th district
Republican 1951 Incumbent re-elected.
Harry P. O'Neill Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic loss.
Pennsylvania 11 Daniel J. Flood Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Pennsylvania 12 Ivor D. Fenton Republican 1938 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 13 Samuel K. McConnell Jr.
Redistricted from the 16th district
Republican 1944 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 14 George M. Rhodes
Redistricted from the 13th district
Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 15 Francis E. Walter
Redistricted from the 20th district
Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 16 Walter M. Mumma
Redistricted from the 18th district
Republican 1950 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 17 Alvin Bush
Redistricted from the 15th district
Republican 1950 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 18 Richard M. Simpson
Redistricted from the 17th district
Republican 1937 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 19 James F. Lind
Redistricted from the 21st district
Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Pennsylvania 20 James E. Van Zandt
Redistricted from the 22nd district
Republican 1946 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 21 Augustine B. Kelley
Redistricted from the 27th district
Democratic 1940 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 22 John P. Saylor
Redistricted from the 26th district
Republican 1949 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 23 Leon H. Gavin
Redistricted from the 19th district
Republican 1942 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 24 Carroll D. Kearns
Redistricted from the 28th district
Republican 1946 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 25 Louis E. Graham Republican 1938 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 26 Thomas E. Morgan
Redistricted from the 24th district
Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Edward L. Sittler Jr.
Redistricted from the 23rd district
Republican 1950 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican loss.
Pennsylvania 27 James G. Fulton
Redistricted from the 31st district
Republican 1944 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 28 Herman P. Eberharter
Redistricted from the 32nd district
Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Harmar D. Denny Jr.
Redistricted from the 29th district
Republican 1950 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican loss.
Pennsylvania 29 Robert J. Corbett
Redistricted from the 30th district
Republican 1944 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 30 Vera Buchanan
Redistricted from the 33rd district
Democratic 1951 Incumbent re-elected.

Rhode Island

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Rhode Island 1 Aime Forand Democratic 1940 Incumbent re-elected.
Rhode Island 2 John E. Fogarty Democratic 1940 Incumbent re-elected.

South Carolina

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
South Carolina 1 L. Mendel Rivers Democratic 1940 Incumbent re-elected.
South Carolina 2 John J. Riley Democratic 1950 Incumbent re-elected.
South Carolina 3 William Jennings Bryan Dorn Democratic 1950 Incumbent re-elected.
South Carolina 4 Joseph R. Bryson Democratic 1938 Incumbent re-elected.
South Carolina 5 James P. Richards Democratic 1932 Incumbent re-elected.
South Carolina 6 John L. McMillan Democratic 1938 Incumbent re-elected.

South Dakota

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
South Dakota 1 Harold Lovre Republican 1948 Incumbent re-elected.
South Dakota 2 Ellis Yarnal Berry Republican 1950 Incumbent re-elected.

Tennessee

Tennessee lost one seat in reapportionment, and divided the old 4th district between the old 5th and 7th districts, with other minor boundary changes.

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Tennessee 1 B. Carroll Reece Republican 1950 Incumbent re-elected.
Tennessee 2 Howard Baker Sr. Republican 1950 Incumbent re-elected.
Tennessee 3 James B. Frazier Jr. Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Tennessee 4 Joe L. Evins
Redistricted from the 5th district
Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Albert Gore Sr. Democratic 1938 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic loss.
Tennessee 5 Percy Priest
Redistricted from the 6th district
Democratic 1940 Incumbent re-elected.
Tennessee 6 James Patrick Sutton
Redistricted from the 7th district
Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Tennessee 7 Tom J. Murray
Redistricted from the 8th district
Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Tennessee 8 Jere Cooper
Redistricted from the 9th district
Democratic 1928 Incumbent re-elected.
Tennessee 9 Clifford Davis
Redistricted from the 10th district
Democratic 1940 Incumbent re-elected.

Texas

Texas gained one seat, adding it as an at-large district instead of redistricting.[1]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Texas 1 Wright Patman Democratic 1928 Incumbent re-elected.
Texas 2 Jesse M. Combs Democratic 1944 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Texas 3 Lindley Beckworth Democratic 1938 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic hold.
Texas 4 Sam Rayburn Democratic 1912 Incumbent re-elected.
Texas 5 Joseph Franklin Wilson Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Texas 6 Olin E. Teague Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Texas 7 John Dowdy Democratic September 23, 1952
(Special)
Incumbent re-elected.
Texas 8 Albert Richard Thomas Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Texas 9 Clark W. Thompson Democratic 1947 Incumbent re-elected.
Texas 10 Homer Thornberry Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Texas 11 William R. Poage Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Texas 12 Wingate H. Lucas Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Texas 13 Frank N. Ikard Democratic 1951 Incumbent re-elected.
Texas 14 John E. Lyle Jr. Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Texas 15 Lloyd Bentsen Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Texas 16 Kenneth M. Regan Democratic 1947 Incumbent re-elected.
Texas 17 Omar Burleson Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Texas 18 Walter E. Rogers Democratic 1950 Incumbent re-elected.
Texas 19 George H. Mahon Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Texas 20 Paul J. Kilday Democratic 1938 Incumbent re-elected.
Texas 21 O. C. Fisher Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Texas at-large None (District created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.

Utah

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Utah 1 Walter K. Granger Democratic 1940 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Republican gain.
Utah 2 Reva Beck Bosone Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.

Vermont

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Vermont at-large Winston L. Prouty Republican 1950 Incumbent re-elected.

Virginia

Virginia gained one seat, adding a new district in the DC suburbs and making boundary adjustments elsewhere.

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Virginia 1 Edward J. Robeson Jr. Democratic 1950 Incumbent re-elected.
Virginia 2 Porter Hardy Jr. Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Virginia 3 J. Vaughan Gary Democratic 1945 Incumbent re-elected.
Virginia 4 Watkins Moorman Abbitt Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Virginia 5 Thomas Bahnson Stanley Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Virginia 6 Clarence G. Burton Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Virginia 7 Burr Harrison Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Virginia 8 Howard W. Smith Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Virginia 9 Thomas B. Fugate Democratic 1948 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.
Virginia 10 None (District created) New seat.
New member elected.
Republican gain.

Washington

Washington gained one seat at reapportionment, adding it as an at-large district instead of redistricting.

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Washington 1 Hugh B. Mitchell Democratic 1948 Incumbent retired to run for Governor of Washington.
New member elected.
Republican gain.
Washington 2 Henry M. Jackson Democratic 1940 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Republican gain.
Washington 3 Russell V. Mack Republican 1947 Incumbent re-elected.
Washington 4 Hal Holmes Republican 1942 Incumbent re-elected.
Washington 5 Walt Horan Republican 1942 Incumbent re-elected.
Washington 6 Thor C. Tollefson Republican 1946 Incumbent re-elected.
Washington at-large None (District created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.

West Virginia

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
West Virginia 1 Robert L. Ramsay Democratic 1948 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
West Virginia 2 Harley O. Staggers Democratic 1948 Incumbent re-elected.
West Virginia 3 Cleveland M. Bailey Democratic 1948 Incumbent re-elected.
West Virginia 4 Maurice G. Burnside Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
West Virginia 5 Elizabeth Kee Democratic 1951 (Special) Incumbent re-elected.
West Virginia 6 E. H. Hedrick Democratic 1944 Incumbent retired to run for Governor of West Virginia.
New member elected.
Democratic hold.

Wisconsin

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Wisconsin 1 Lawrence H. Smith Republican 1941 Incumbent re-elected.
Wisconsin 2 Glenn Robert Davis Republican 1947 Incumbent re-elected.
Wisconsin 3 Gardner R. Withrow Republican 1948 Incumbent re-elected.
Wisconsin 4 Clement J. Zablocki Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Wisconsin 5 Charles J. Kersten Republican 1950 Incumbent re-elected.
Wisconsin 6 William Van Pelt Republican 1950 Incumbent re-elected.
Wisconsin 7 Vacant Reid F. Murray (Republican) died April 29, 1952
Republican hold.
Wisconsin 8 John W. Byrnes Republican 1944 Incumbent re-elected.
Wisconsin 9 Merlin Hull Republican 1934 Incumbent re-elected.
Wisconsin 10 Alvin E. O'Konski Republican 1942 Incumbent re-elected.

Wyoming

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Wyoming at-large William Henry Harrison III Republican 1950 Incumbent re-elected.

Non-voting delegates

Alaska Territory

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Alaska Territory at-large Bob Bartlett Democratic 1944 Incumbent re-elected.

See also

Notes

  1. ^ September 8, 1952 in Maine

References

  1. ^ a b c d e f g h i Martis, Kenneth C. (1982). The Historical Atlas of United States Congressional Districts, 1789-1983. The Free Press. ISBN 0-02-920150-0.
  2. ^ "Our Campaigns - AK Delegate Race - Nov 04, 1952". www.ourcampaigns.com.

  This article uses material from the Wikipedia page available here. It is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0.

1952_United_States_House_of_Representatives_elections_in_Minnesota
 



 



 
Music Scenes