1962 United States House of Representatives Elections in Michigan
Get 1962 United States House of Representatives Elections in Michigan essential facts below. View Videos or join the 1962 United States House of Representatives Elections in Michigan discussion. Add 1962 United States House of Representatives Elections in Michigan to your PopFlock.com topic list for future reference or share this resource on social media.
1962 United States House of Representatives Elections in Michigan
1962 United States House of Representatives elections

← 1960 November 6, 1962 1964 →

All 435 seats in the U.S. House of Representatives
218 seats needed for a majority
  Majority party Minority party
  Speaker John McCormack.jpg Rep. Charles A. Halleck of Ind., member of the Committee investigating the Nat'l Labor Relations Board, Sept. 1939 LCCN2016876179 (cropped).jpg
Leader John McCormack Charles Halleck
Party Democratic Republican
Leader since January 10, 1962 January 3, 1959
Leader's seat Massachusetts 9th Indiana 2nd
Last election 262 seats 175 seats
Seats won 258 176
Seat change Decrease 4 Increase 1
Popular vote 26,860,184 24,160,387
Percentage 52.4% 47.1%
Swing Decrease 2.4% Increase 2.3%

The 1962 United States House of Representatives elections was an election for the United States House of Representatives in 1962, which occurred in the middle of President John F. Kennedy's term. As in most midterm elections, Kennedy's Democratic Party lost seats to the opposition Republican Party, but retained a majority. House Democrats were expected to lose their majority, but the resolution over the Cuban Missile Crisis just a few weeks prior, led to a rebound in approval for the Democrats under President Kennedy.

The number of seats up for election went back to 435, in accordance with reapportionment resulting from the 1960 census. (The membership had been increased temporarily to 437 in 1959, providing 1 seat each for new states of Alaska and Hawaii, while the other 435 seats continued with the reapportionment resulting from the 1950 census.)

This marked the last midterm election cycle in which a sitting Democratic President experienced net losses for his party in the House while experiencing net gains in the Senate.

Overall results

?
258 1 176
Democratic [a] Republican
Parties Seats Popular Vote
1960 1962 Change Strength Vote % Change
Democratic Party 263 258 Decrease 5 59.3% 26,860,184 52.4% Decrease 2.4%
Republican Party 174 176 Increase 2 40.5% 24,160,387 47.1% Increase 2.3%
Liberal Party 0 0 Steady 0.0% 94,208 0.2% Steady
Independent 0 1 Increase 1 0.2% 80,484 0.2% Increase 0.2%
Prohibition Party 0 0 Steady 0.0% 17,171 <0.1% Steady
Conservative Party 0 0 Steady 0.0% 6,950 <0.1% Steady
Socialist Labor Party 0 0 Steady 0.0% 2,611 <0.1% Steady
Voters For Peace Party 0 0 Steady 0.0% 1,124 <0.1% Steady
Socialist Workers Party 0 0 Steady 0.0% 730 <0.1% Steady
Others 0 0 Steady 0.0% 19,139 <0.1% Decrease 0.1%
Total 437 435 Decrease 2 100.0% 51,242,988 100.0% ----
Source: Election Statistics - Office of the Clerk
Popular vote
Democratic
52.42%
Republican
47.15%
Others
0.43%
House seats
Democratic
59.31%
Republican
40.46%
Others
0.23%
House seats by party holding plurality in state
  80+% Democratic
  80+% Republican
  60+% to 80% Democratic
  60+% to 80% Republican
  up to 60% Democratic
  up to 60% Republican
Stripes = 50/50 split
Change by party
  6+ Democratic gain
  6+ Republican gain
  3-5 Democratic gain
  3-5 Republican gain
  1-2 Democratic gain
  1-2 Republican gain
  no net change

Special elections

Elections are listed by date and district.

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
Texas 13 Frank N. Ikard Democratic 1951 (Special) Incumbent resigned December 15, 1961.
New member elected January 27, 1962.
Democratic hold.
Winner was subsequently re-elected in November.
Texas 4 Sam Rayburn Democratic 1912 Incumbent died November 16, 1961.
New member elected January 30, 1962.
Democratic hold.
Winner was subsequently re-elected in November.
  • Green tickY Ray Roberts (Democratic) 54.3%
  • R.C. Slagle (Democratic) 46.7%
Michigan 14 Louis C. Rabaut Democratic 1934 Incumbent died November 12, 1961.
New member elected February 13, 1962.
Democratic hold.
Winner was subsequently re-elected in November
  • Green tickY Harold M. Ryan (Democratic) 50.5%
  • Robert E. Waldron (Republican) 49.2%
  • Charles Frazier (Socialist Labor) 0.28%
New York 6 Lester Holtzman Democratic 1952 Incumbent resigned December 31, 1961.
New member elected February 20, 1962.
Democratic hold.
Winner was subsequently re-elected in November to the redistricted 8th district.
  • Green tickY Benjamin S. Rosenthal (Democratic) 44.5%
  • Thomas F. Galvin (Republican) 43.8%
  • Emil Levin (Emil Levin) 11.7%
South Carolina 2 John J. Riley Democratic 1944 Incumbent died January 1, 1962.
New member elected April 10, 1962.
Democratic hold.
Winner was not a candidate for re-election in November. (See Widow's succession)

Alabama

Alabama lost 1 seat in redistricting and elected all seats at-large as a method of determining which seat to eliminate.

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Alabama at-large George M. Grant
Redistricted from the 2nd district
Democratic 1938 Incumbent re-elected.
Alabama at-large George W. Andrews
Redistricted from the 3rd district
Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Alabama at-large Kenneth A. Roberts
Redistricted from the 4th district
Democratic 1950 Incumbent re-elected.
Alabama at-large Albert Rains
Redistricted from the 5th district
Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Alabama at-large Armistead I. Selden Jr.
Redistricted from the 6th district
Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Alabama at-large Carl Elliott
Redistricted from the 7th district
Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Alabama at-large Robert E. Jones Jr.
Redistricted from the 8th district
Democratic 1947 (Special) Incumbent re-elected.
Alabama at-large George Huddleston Jr.
Redistricted from the 9th district
Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Frank W. Boykin
Redistricted from the 1st district
Democratic 1935 (Special) Incumbent lost renomination.
Democratic loss.

Alaska

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Alaska at-large Ralph Julian Rivers Democratic 1958 Incumbent re-elected.

Arizona

Arizona gained one seat and formed a new third district out of the northern part of the state.[1]

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Arizona 1 John Jacob Rhodes Republican 1952 Incumbent re-elected.
Arizona 2 Mo Udall Democratic 1961 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Mo Udall (Democratic) 58.3%
  • Richard K. Burke (Republican) 41.7%
Arizona 3 None (District created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.

Arkansas

Arkansas lost two seats and merged the 5th and 6th districts into the other districts. 5th district incumbent Dale Alford chose to run for governor rather than face Wilbur Mills in a primary, and 6th district incumbent Catherine Dorris Norrell retired after serving out the remainder of her husband's term.[1]

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Arkansas 1 Ezekiel C. Gathings Democratic 1938 Incumbent re-elected.
Arkansas 2 Wilbur Mills Democratic 1938 Incumbent re-elected.
Dale Alford
Redistricted from the 5th district
Democratic 1958 Incumbent retired to run for Governor of Arkansas.
New member elected.
Democratic loss.
Arkansas 3 James William Trimble Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Arkansas 4 Oren Harris Democratic 1940 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Oren Harris (Democratic) 77.4%
  • Warren Lieblong (Republican) 22.5%
  • Frank Jarratt (W/I) 0.03%
Catherine Dorris Norrell
Redistricted from the 6th district
Democratic 1961 (Special) Incumbent retired.
Democratic loss..

California

Eight new seats were gained in reapportionment, including 4 additional districts in Greater Los Angeles alone as well as others in San Diego, the Northern Central Valley, Alameda County, and the Central Coast, increasing the delegation from 30 to 38 seats.[1] Seven of the new seats were won by Democrats, one by a Republican. Two Republican incumbents lost re-election to Democrats. Therefore, Democrats increased by 9 seats and Republicans decreased by 1.

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
California 1 Clement Woodnutt Miller Democratic 1958 Died October 7, 1962
Incumbent re-elected. posthumously
California 2 Harold T. Johnson Democratic 1958 Incumbent re-elected.
California 3 John E. Moss Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John E. Moss (Democratic) 74.8%
  • George W. G. Smith (Republican) 25.2%
California 4 None (District created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.
California 5 John F. Shelley Democratic 1949 (Special) Incumbent re-elected.
California 6 William S. Mailliard
Redistricted from the 4th district
Republican 1952 Incumbent re-elected.
California 7 Jeffery Cohelan Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jeffery Cohelan (Democratic) 64.5%
  • Leonard L. Cantando (Republican) 35.5%
California 8 George Paul Miller Democratic 1944 Incumbent re-elected.
California 9 None (District created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Don Edwards (Democratic) 66.0%
  • Joseph F. Donovan (Republican) 34.0%
California 10 Charles S. Gubser Republican 1952 Incumbent re-elected.
California 11 J. Arthur Younger
Redistricted from the 9th district
Republican 1952 Incumbent re-elected.
California 12 None (District created) New seat.
New member elected.
Republican gain.
California 13 Charles M. Teague Republican 1954 Incumbent re-elected.
California 14 John F. Baldwin Jr.
Redistricted from the 6th district
Republican 1954 Incumbent re-elected.
California 15 John J. McFall
Redistricted from the 11th district
Democratic 1956 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John J. McFall (Democratic) 70.0%
  • Arthur L. Young (Republican) 30.0%
California 16 Bernice F. Sisk
Redistricted from the 12th district
Democratic 1954 Incumbent re-elected.
California 17 Cecil R. King Democratic 1942 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Cecil R. King (Democratic) 67.2%
  • Ted Bruinsma (Republican) 32.8%
California 18 Harlan Hagen
Redistricted from the 14th district
Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Harlan Hagen (Democratic) 58.9%
  • G. Ray Arnett (Republican) 41.1%
California 19 Chet Holifield Democratic 1942 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Chet Holifield (Democratic) 61.6%
  • Robert T. Ramsay (Republican) 38.4%
California 20 H. Allen Smith Republican 1956 Incumbent re-elected.
California 21 None (District created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.
California 22 James C. Corman Democratic 1960 Incumbent re-elected.
California 23 Clyde Doyle Democratic 1948 Incumbent re-elected.
California 24 Glenard P. Lipscomb Republican 1953 (Special) Incumbent re-elected.
California 25 John H. Rousselot Republican 1960 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
California 26 James Roosevelt Democratic 1954 Incumbent re-elected.
California 27 Edgar W. Hiestand
Redistricted from the 21st district
Republican 1952 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
California 28 Alphonzo E. Bell Jr.
Redistricted from the 16th district
Republican 1960 Incumbent re-elected.
California 29 None (District created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.
California 30 Gordon L. McDonough
Redistricted from the 15th district
Republican 1944 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
California 31 None (District created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.
California 32 Craig Hosmer
Redistricted from the 18th district
Republican 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Craig Hosmer (Republican) 70.8%
  • J. J. Johovich (Democratic) 29.2%
California 33 Harry R. Sheppard
Redistricted from the 27th district
Democratic 1936 Incumbent re-elected.
California 34 None (District created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.
California 35 James B. Utt
Redistricted from the 28th district
Republican 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James B. Utt (Republican) 68.5%
  • Burton Shamsky (Democratic) 31.5%
California 36 Bob Wilson
Redistricted from the 30th district
Republican 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bob Wilson (Republican) 61.8%
  • William C. Godfrey (Democratic) 38.2%
California 37 None (District created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.
California 38 Dalip Singh Saund
Redistricted from the 29th district
Democratic 1956 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.

Colorado

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Colorado 1 Byron G. Rogers Democratic 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Byron G. Rogers (Democratic) 56.0%
  • William B. Chenoweth (Republican) 44.0%
Colorado 2 Peter H. Dominick Republican 1960 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Republican hold.
Colorado 3 John Chenoweth Republican 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John Chenoweth (Republican) 54.7%
  • Albert J. Tomsic (Democratic) 45.3%
Colorado 4 Wayne N. Aspinall Democratic 1948 Incumbent re-elected.

Connecticut

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Connecticut 1 Emilio Q. Daddario Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Connecticut 2 Horace Seely-Brown Jr. Republican 1960 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Democratic gain.
Connecticut 3 Robert Giaimo Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Robert Giaimo (Democratic) 56.0%
  • Daniel Reinhardsen (Republican) 44.0%
Connecticut 4 Abner W. Sibal Republican 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Abner W. Sibal (Republican) 52.0%
  • Francis X. Lennon Jr. (Democratic) 48.0%
Connecticut 5 John S. Monagan Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Connecticut at-large Frank Kowalski Democratic 1958 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Democratic hold.

Delaware

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Delaware at-large Harris B. McDowell Jr. Democratic 1958 Incumbent re-elected.

Florida

Florida gained 4 new districts at reapportionment: the 3rd around Miami, the 9th in the Panhandle, the 10th around Tampa, and the 11th in Orlando and the nearby Atlantic coast.[1]

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Florida 1 Bob Sikes
Redistricted from the 3rd district
Democratic 1940 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bob Sikes (Democratic) 81.9%
  • M. M. Woolley (Republican) 18.1%
Florida 2 Charles Edward Bennett Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Florida 3 None (District created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Claude Pepper (Democratic) 57.6%
  • Robert A. Peterson (Republican) 42.4%
Florida 4 Dante Fascell Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Dante Fascell (Democratic) 64.5%
  • J. C. McGlon Jr. (Republican) 35.5%
Florida 5 Syd Herlong Democratic 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Syd Herlong (Democratic) 65.2%
  • Hubert H. Hevey Jr. (Republican) 34.8%
Florida 6 Paul Rogers Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Paul Rogers (Democratic) 64.2%
  • Frederick A. Kibbe (Republican) 35.8%
Florida 7 James A. Haley Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James A. Haley (Democratic) 66.8%
  • F. Onell Rogers (Republican) 33.2%
Florida 8 Donald Ray Matthews Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Florida 9 None (District created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Don Fuqua (Democratic) 75.4%
  • Wilfred C. Varn (Republican) 24.6%
Florida 10 None (District created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.
Florida 11 None (District created) New seat.
New member elected.
Republican gain.
Florida 12 William C. Cramer
Redistricted from the 1st district
Republican 1954 Incumbent re-elected.

Georgia

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Georgia 1 George Elliott Hagan Democratic 1960 Incumbent re-elected.
Georgia 2 J. L. Pilcher Democratic 1953 (Special) Incumbent re-elected.
Georgia 3 Tic Forrester Democratic 1950 Incumbent re-elected.
Georgia 4 John James Flynt Jr. Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Georgia 5 James C. Davis Democratic 1946 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Georgia 6 Carl Vinson Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Georgia 7 John W. Davis Democratic 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John W. Davis (Democratic) 72.4%
  • E. Ralph Ivey (Republican) 27.6%
Georgia 8 Iris Faircloth Blitch Democratic 1954 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Georgia 9 Phillip M. Landrum Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Georgia 10 Robert Grier Stephens Jr. Democratic 1960 Incumbent re-elected.

Hawaii

Hawaii gained a second seat at reapportionment and elected both seats at-large.

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Hawaii at-large Daniel Inouye Democratic 1959 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Thomas Gill (Democratic) 33.9%
  • Green tickY Spark Matsunaga (Democratic) 33.9%
  • Albert W. Evensen (Republican) 19.5%
  • Richard Sutton (Republican) 12.7%
Hawaii at-large None (District created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.

Idaho

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Idaho 1 Gracie Pfost Democratic 1952 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Democratic hold.
Idaho 2 Ralph R. Harding Democratic 1960 Incumbent re-elected.

Illinois

Illinois lost one seat at reapportionment, merging the existing 21st district into the 20th and 23rd, and the Chicago districts were realigned to give more representation to the suburbs.[1]

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Illinois 1 William L. Dawson Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Illinois 2 Barratt O'Hara Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Barratt O'Hara (Democratic) 62.3%
  • Philip G. Bixler (Republican) 37.7%
Illinois 3 William T. Murphy Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Illinois 4 Ed Derwinski Republican 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ed Derwinski (Republican) 64.9%
  • Richard E. Friedman (Democratic) 35.1%
Illinois 5 John C. Kluczynski Democratic 1950 Incumbent re-elected.
Illinois 6 Thomas J. O'Brien Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Illinois 7 Roland V. Libonati Democratic 1957 (Special) Incumbent re-elected.
Illinois 8 Dan Rostenkowski Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Illinois 9 Edward Rowan Finnegan
Redistricted from the 12th district
Democratic 1960 Incumbent re-elected.
Sidney R. Yates Democratic 1948 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Democratic loss.
Illinois 10 Harold R. Collier Republican 1956 Incumbent re-elected.
Illinois 11 Roman C. Pucinski Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Illinois 12 None (District created) New seat.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Robert McClory (Republican) 63.9%
  • John C. Kimball (Democratic) 36.1%
Illinois 13 Marguerite S. Church Republican 1950 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Illinois 14 Elmer J. Hoffman Republican 1958 Incumbent re-elected.
Illinois 15 Noah M. Mason Republican 1936 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Illinois 16 John B. Anderson Republican 1960 Incumbent re-elected.
Illinois 17 Leslie C. Arends Republican 1934 Incumbent re-elected.
Illinois 18 Robert H. Michel Republican 1956 Incumbent re-elected.
Illinois 19 Robert B. Chiperfield Republican 1938 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Illinois 20 Paul Findley Republican 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Paul Findley (Republican) 52.9%
  • Peter F. Mack Jr. (Democratic) 47.1%
Peter F. Mack Jr.
Redistricted from the 21st district
Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
Democratic loss.
Illinois 21 Kenneth J. Gray
Redistricted from the 25th district
Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Illinois 22 William L. Springer Republican 1950 Incumbent re-elected.
Illinois 23 George E. Shipley Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Illinois 24 Melvin Price Democratic 1944 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Melvin Price (Democratic) 73.8%
  • Kurt Glaser (Republican) 26.2%

Indiana

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Indiana 1 Ray J. Madden Democratic 1942 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ray J. Madden (Democratic) 60.5%
  • Harold Moody (Republican) 39.0%
  • Harry C. Beamer (Proh) 0.5%
Indiana 2 Charles A. Halleck Republican 1935 (Special) Incumbent re-elected.
Indiana 3 John Brademas Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John Brademas (Democratic) 51.9%
  • Charles W. Ainlay (Republican) 48.1%
Indiana 4 E. Ross Adair Republican 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY E. Ross Adair (Republican) 55.6%
  • Ronald R. Ross (Democratic) 44.4%
Indiana 5 J. Edward Roush Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Indiana 6 Richard L. Roudebush Republican 1960 Incumbent re-elected.
Indiana 7 William G. Bray Republican 1950 Incumbent re-elected.
Indiana 8 Winfield K. Denton Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Indiana 9 Earl Wilson Republican 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Earl Wilson (Republican) 52.1%
  • John Pritchard (Democratic) 47.9%
Indiana 10 Ralph Harvey Republican 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ralph Harvey (Republican) 52.9%
  • John E. Mitchell (Democratic) 47.1%
Indiana 11 Donald Cogley Bruce Republican 1960 Incumbent re-elected.

Iowa

Iowa lost one seat at reapportionment and divided the existing 6th district in north-central Iowa among several neighboring districts with compensating boundary changes elsewhere. Incumbent Merwin Coad chose to retire rather than run against one of the other incumbents.[1]

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Iowa 1 Fred Schwengel Republican 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Fred Schwengel (Republican) 61.1%
  • Harold Stephens (Democratic) 38.9%
Iowa 2 James E. Bromwell Republican 1960 Incumbent re-elected.
Iowa 3 H. R. Gross Republican 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY H. R. Gross (Republican) 56.7%
  • Neel F. Hill (Democratic) 43.3%
Iowa 4 John Henry Kyl Republican 1959 (Special) Incumbent re-elected.
Iowa 5 Neal Smith Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Neal Smith (Democratic) 62.8%
  • Sonja C. Egenes (Republican) 37.2%
Merwin Coad
Redistricted from the 6th district
Democratic 1956 Incumbent retired.
Democratic loss.
Iowa 6 Charles B. Hoeven
Redistricted from the 8th district
Republican 1942 Incumbent re-elected.
Iowa 7 Ben F. Jensen Republican 1938 Incumbent re-elected.

Kansas

Kansas lost one seat at reapportionment and redistricted from 6 to 5, combining the existing southwestern 5th and northwestern 6th districts into a single district, in which incumbents James Floyd Breeding and Bob Dole ran against each other, and making modest boundary changes elsewhere.[1]

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Kansas 1 Bob Dole
Redistricted from the 6th district
Republican 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bob Dole (Republican) 55.8%
  • James Floyd Breeding (Democratic) 44.2%
James Floyd Breeding
Redistricted from the 5th district
Democratic 1956 Incumbent lost re-election
Democratic loss.
Kansas 2 William H. Avery
Redistricted from the 1st district
Republican 1954 Incumbent re-elected.
Kansas 3 Robert Fred Ellsworth
Redistricted from the 2nd district
Republican 1960 Incumbent re-elected.
Kansas 4 Garner E. Shriver Republican 1960 Incumbent re-elected.
Kansas 5 Walter L. McVey Jr.
Redistricted from the 3rd district
Republican 1960 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY Joe Skubitz (Republican) 53.3%
  • Wade A. Myers (Democratic) 46.7%

Kentucky

Kentucky lost one seat at reapportionment. 5th district incumbent Brent Spence elected to retire, and his district was divided between several other districts with the lion's share going to the 4th.[1]

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Kentucky 1 Frank Stubblefield Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Kentucky 2 William Huston Natcher Democratic 1953 (Special) Incumbent re-elected.
Kentucky 3 Frank W. Burke Democratic 1958 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Gene Snyder (Republican) 50.8%
  • Frank W. Burke (Democratic) 49.2%
Kentucky 4 Frank Chelf Democratic 1944 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frank Chelf (Democratic) 52.9%
  • Clyde Middleton (Republican) 47.1%
Brent Spence
Redistricted from the 5th district
Democratic 1930 Incumbent retired.
Democratic loss.
Kentucky 5 Eugene Siler
Redistricted from the 8th district
Republican 1954 Incumbent re-elected.
Kentucky 6 John C. Watts Democratic 1951 (Special) Incumbent re-elected.
Kentucky 7 Carl D. Perkins Democratic 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Carl D. Perkins (Democratic) 56.7%
  • C. Alex Parker Jr. (Republican) 42.5%
  • Rex Henrickson (Independent) 0.7%

Louisiana

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Louisiana 1 F. Edward Hebert Democratic 1940 Incumbent re-elected.
Louisiana 2 Hale Boggs Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Louisiana 3 Edwin E. Willis Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Louisiana 4 Joe Waggonner Democratic 1961 (Special) Incumbent re-elected.
Louisiana 5 Otto Passman Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Louisiana 6 James H. Morrison Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Louisiana 7 T. Ashton Thompson Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Louisiana 8 Harold B. McSween Democratic 1958 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.

Maine

Maine lost one seat at reapportionment, redistricting from 3 seats to 2 -- a 1st district containing the coastal parts of the existing 1st and 2nd districts, and a 2nd district containing the existing 3rd district and the rest of inland Maine.[1]

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Maine 1 Stanley R. Tupper
Redistricted from the 2nd district
Republican 1960 Incumbent re-elected.
Peter A. Garland Republican 1960 Incumbent lost renomination.
Republican loss.
Maine 2 Clifford McIntire
Redistricted from the 3rd district
Republican 1951 (Special) Incumbent re-elected.

Maryland

Maryland gained an eighth seat at reapportionment and chose to elect it at-large.

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Maryland 1 Thomas F. Johnson Democratic 1958 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Rogers Morton (Republican) 53.2%
  • Thomas F. Johnson (Democratic) 46.8%
Maryland 2 Daniel Brewster Democratic 1958 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Democratic hold.
Maryland 3 Edward Garmatz Democratic 1947 (Special) Incumbent re-elected.
Maryland 4 George Hyde Fallon Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Maryland 5 Richard E. Lankford Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Maryland 6 Charles Mathias Jr. Republican 1960 Incumbent re-elected.
Maryland 7 Samuel Friedel Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Samuel Friedel (Democratic) 70.0%
  • Caroline R. Ramsay (Republican) 30.0%
Maryland at-large None (District created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.

Massachusetts

Massachusetts lost two seats at reapportionment, one from each party.

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Massachusetts 1 Silvio Conte Republican 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Silvio Conte (Republican) 74.4%
  • William K. Hefner (Democratic) 25.6%
Massachusetts 2 Edward Boland Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Edward Boland (Democratic) 67.8%
  • Samuel S. Rodman Jr. (Republican) 32.2%
Massachusetts 3 Philip Philbin Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Massachusetts 4 Harold Donohue Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Massachusetts 5 F. Bradford Morse Republican 1960 Incumbent re-elected.
Thomas J. Lane
Redistricted from the 7th district
Democratic 1941 (Special) Incumbent lost re-election.
Democratic loss.
Massachusetts 6 William H. Bates Republican 1950 Incumbent re-elected.
Massachusetts 7 Torbert H. MacDonald
Redistricted from the 8th district
Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Massachusetts 8 Tip O'Neill
Redistricted from the 11th district
Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Tip O'Neill (Democratic) 73.0%
  • Howard Greyber (Republican) 27.0%
Massachusetts 9 John William McCormack
Redistricted from the 12th district
Democratic 1928 Incumbent re-elected.
Massachusetts 10 Joseph William Martin Jr.
Redistricted from the 14th district
Republican 1924 Incumbent re-elected.
Laurence Curtis Republican 1952 Incumbent retired to run for U.S. senator.
Republican loss.
Massachusetts 11 James A. Burke
Redistricted from the 13th district
Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James A. Burke (Democratic) 64.3%
  • Harry F. Stimpson Jr. (Republican) 35.7%
Massachusetts 12 Hastings Keith
Redistricted from the 9th district
Republican 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Hastings Keith (Republican) 64.2%
  • Alexander Byron (Democratic) 35.8%

Michigan

Michigan gained one seat at reapportionment, which it elected at-large rather than redistricting.

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Michigan 1 Lucien N. Nedzi Democratic 1961 (Special) Incumbent re-elected.
Michigan 2 George Meader Republican 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY George Meader (Republican) 58.4%
  • Thomas P. Payne (Democratic) 41.6%
Michigan 3 August E. Johansen Republican 1954 Incumbent re-elected.
Michigan 4 Clare E. Hoffman Republican 1934 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Michigan 5 Gerald Ford Republican 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Gerald Ford (Republican) 67.0%
  • William G. Reamon (Democratic) 33.0%
Michigan 6 Charles E. Chamberlain Republican 1956 Incumbent re-elected.
Michigan 7 James G. O'Hara Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Michigan 8 R. James Harvey Republican 1960 Incumbent re-elected.
Michigan 9 Robert P. Griffin Republican 1956 Incumbent re-elected.
Michigan 10 Elford Albin Cederberg Republican 1952 Incumbent re-elected.
Michigan 11 Victor A. Knox Republican 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Victor A. Knox (Republican) 56.7%
  • Warren P. Cleary (Democratic) 43.3%
Michigan 12 John B. Bennett Republican 1946 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John B. Bennett (Republican) 63.3%
  • William J. Bolognesi (Democratic) 36.7%
Michigan 13 Charles Diggs Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Charles Diggs (Democratic) 71.2%
  • Robert B. Blackwell (Republican) 28.8%
Michigan 14 Harold M. Ryan Democratic February 13, 1962
(Special)
Incumbent re-elected.
Michigan 15 John D. Dingell Jr. Democratic 1955 (Special) Incumbent re-elected.
Michigan 16 John Lesinski Jr. Democratic 1950 Incumbent re-elected.
Michigan 17 Martha W. Griffiths Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Michigan 18 William Broomfield Republican 1956 Incumbent re-elected.
Michigan at-large None (District created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.

Minnesota

Minnesota lost one seat at reapportionment, and the 7th saw the largest change, with its territory split between the existing 2nd and 6th districts.[1]

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Minnesota 1 Al Quie Republican 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Al Quie (Republican) 57.5%
  • George Shepherd (DFL) 42.5%
Minnesota 2 Ancher Nelsen Republican 1958 Incumbent re-elected.
Minnesota 3 Clark MacGregor Republican 1960 Incumbent re-elected.
Minnesota 4 Joseph Karth Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Minnesota 5 Walter Judd Republican 1942 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Minnesota 6 Fred Marshall Democratic 1948 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
H. Carl Andersen
Redistricted from the 7th district
Republican 1938 Incumbent lost renomination as Independent
Republican loss.
Minnesota 7 Odin Langen
Redistricted from the 9th district
Republican 1958 Incumbent re-elected.
Minnesota 8 John Blatnik Democratic 1946 Incumbent re-elected.

Mississippi

Mississippi lost one seat at reapportionment, and merged the 2nd and 3rd districts without making other boundary changes.[1]

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Mississippi 1 Thomas Abernethy Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Mississippi 2 Jamie L. Whitten Democratic 1941 (Special) Incumbent re-elected.
Frank E. Smith
Redistricted from the 3rd district
Democratic 1950 Incumbent lost renomination.
Democratic loss.
Mississippi 3 John Bell Williams
Redistricted from the 4th district
Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Mississippi 4 W. Arthur Winstead
Redistricted from the 5th district
Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Mississippi 5 William M. Colmer
Redistricted from the 6th district
Democratic 1932 Incumbent re-elected.

Missouri

Missouri lost one seat at reapportionment, and merged the 11th and 8th districts with compensating boundary changes to other districts.[1]

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Missouri 1 Frank M. Karsten Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Missouri 2 Thomas B. Curtis Republican 1950 Incumbent re-elected.
Missouri 3 Leonor Sullivan Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Missouri 4 William J. Randall Democratic 1959 (Special) Incumbent re-elected.
Missouri 5 Richard Bolling Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Missouri 6 William Raleigh Hull Jr. Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Missouri 7 Durward Gorham Hall Republican 1960 Incumbent re-elected.
Missouri 8 Richard Howard Ichord Jr. Democratic 1960 Incumbent re-elected.
Morgan M. Moulder
Redistricted from the 11th district
Democratic 1948 Incumbent retired.
Democratic loss.
Missouri 9 Clarence Cannon Democratic 1922 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Clarence Cannon (Democratic) 60.5%
  • Anthony C. Schroeder (Republican) 39.5%
Missouri 10 Paul C. Jones Democratic 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Paul C. Jones (Democratic) 60.6%
  • Truman Farrow (Republican) 39.4%

Montana

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Montana 1 Arnold Olsen Democratic 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Arnold Olsen (Democratic) 52.8%
  • Wayne Montgomery (Republican) 47.2%
Montana 2 James Franklin Battin Republican 1960 Incumbent re-elected.

Nebraska

Nebraska lost one seat at reapportionment and split the southern 1st district between the eastern 3rd and western 4th districts.[1]

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Nebraska 1 Ralph F. Beermann
Redistricted from the 3rd district
Republican 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ralph F. Beermann (Republican) 50.3%
  • Clair A. Callan (Democratic) 44.4%
  • George C. Menkens (W/I) 5.3%
Phillip Hart Weaver Republican 1954 Incumbent lost renomination.
Republican loss.
Nebraska 2 Glenn Cunningham Republican 1956 Incumbent re-elected.
Nebraska 3 David T. Martin
Redistricted from the 4th district
Republican 1960 Incumbent re-elected.

Nevada

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Nevada at-large Walter S. Baring Jr. Democratic 1956 Incumbent re-elected.

New Hampshire

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
New Hampshire 1 Chester Earl Merrow Republican 1942 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Republican hold.
New Hampshire 2 Perkins Bass Republican 1954 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Republican hold.

New Jersey

New Jersey gained one seat and formed a 15th district out of parts of the existing 3rd and 5th districts around Perth Amboy without making substantial changes elsewhere.[1]

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
New Jersey 1 William T. Cahill Republican 1958 Incumbent re-elected.
New Jersey 2 Milton W. Glenn Republican 1957 (Special) Incumbent re-elected.
New Jersey 3 James C. Auchincloss Republican 1942 Incumbent re-elected.
New Jersey 4 Frank Thompson Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frank Thompson (Democratic) 63.8%
  • Ephraim Tomlinson II (Republican) 35.9%
  • Bernardo S. Doganiero (Soc-Lab) 0.3%
New Jersey 5 Peter Frelinghuysen Jr. Republican 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Peter Frelinghuysen Jr. (Republican) 66.0%
  • Eugene M. Friedman (Democratic) 33.2%
  • Frank Consalvo (Conservative) 0.8%
New Jersey 6 Florence P. Dwyer Republican 1956 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Florence P. Dwyer (Republican) 59.6%
  • Lillian W. Egolf (Democratic) 39.8%
  • John H. Wisner Jr. (Conservative) 0.6%
New Jersey 7 William B. Widnall Republican 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY William B. Widnall (Republican) 61.4%
  • J. Emmett Cassidy (Democratic) 37.8%
  • Robert A. Kretzer (Conservative) 0.5%
  • James McKinley (Independent) 0.3%
New Jersey 8 Charles S. Joelson Democratic 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Charles S. Joelson (Democratic) 65.0%
  • Walter W. Porter Jr. (Republican) 34.2%
  • Harry Santhouse (Soc-Lab) 0.4%
  • Charles R. Checkley (Conservative) 0.4%
New Jersey 9 Frank C. Osmers Jr. Republican 1951 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frank C. Osmers Jr. (Republican) 56.9%
  • Donald R. Sorkow (Democratic) 42.2%
  • Arthur A. Wacker (Conservative) 0.6%
  • Nathan Karp (Soc-Lab) 0.3%
New Jersey 10 Peter W. Rodino Jr. Democratic 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Peter W. Rodino Jr. (Democratic) 72.8%
  • Charles A. Baretski (Republican) 26.5%
  • Frank J. DeGeorge (Conservative) 0.5%
  • William Kirkland (Independent) 0.3%
New Jersey 11 Hugh Joseph Addonizio Democratic 1948 Incumbent resigned June 30, 1962 to run for Mayor of Newark.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Joseph G. Minish (Democratic) 59.5%
  • Frank A. Palmieri (Republican) 37.4%
  • Samuel Voltaggio (Independent) 2.6%
  • Marjorie H. Schwester (Conservative) 0.5%
New Jersey 12 George M. Wallhauser Republican 1958 Incumbent re-elected.
New Jersey 13 Cornelius Edward Gallagher Democratic 1958 Incumbent re-elected.
New Jersey 14 Dominick V. Daniels Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Dominick V. Daniels (Democratic) 70.6%
  • Michael J. Bell (Republican) 27.8%
  • Kenneth Walsh (Conservative) 1.6%
New Jersey 15 None (District created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.

New Mexico

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
New Mexico at-large Joseph M. Montoya Democratic 1957 (Special) Incumbent re-elected.
New Mexico at-large Thomas G. Morris Democratic 1958 Incumbent re-elected.

New York

New York lost 2 seats at reapportionment; after redistricting, Long Island actually gained two seats while Manhattan lost two and Brooklyn and Upstate New York lost one each.[1]

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
New York 1 Otis G. Pike Democratic 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Otis G. Pike (Democratic) 61.7%
  • Walter M. Ormsby (Republican) 38.3%
New York 2 None (District created) New seat.
New member elected.
Republican gain.
New York 3 Steven Boghos Derounian
Redistricted from the 2nd district
Republican 1952 Incumbent re-elected.
New York 4 None (District created) New seat.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY John W. Wydler (Republican) 56.4%
  • Joseph A. Daley (Democratic) 42.7%
  • Harry H. Purvis (Independent) 0.9%
New York 5 Frank J. Becker
Redistricted from the 3rd district
Republican 1952 Incumbent re-elected.
New York 6 Seymour Halpern
Redistricted from the 4th district
Republican 1958 Incumbent re-elected.
New York 7 Joseph P. Addabbo
Redistricted from the 5th district
Democratic 1960 Incumbent re-elected.
New York 8 Benjamin Stanley Rosenthal
Redistricted from the 6th district
Democratic 1962 (Special) Incumbent re-elected.
New York 9 James J. Delaney
Redistricted from the 7th district
Democratic 1948 Incumbent re-elected.
New York 10 Emanuel Celler
Redistricted from the 11th district
Democratic 1922 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Emanuel Celler (Democratic) 81.0%
  • Seymour Besunder (Republican) 19.0%
New York 11 Eugene James Keogh
Redistricted from the 9th district
Democratic 1936 Incumbent re-elected.
New York 12 Edna F. Kelly
Redistricted from the 10th district
Democratic 1949 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Edna F. Kelly (Democratic) 70.0%
  • Louis London Goldberg (Republican) 30.0%
New York 13 Abraham J. Multer Democratic 1947 (Special) Incumbent re-elected.
New York 14 John J. Rooney Democratic 1944 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John J. Rooney (Democratic) 70.9%
  • Leon F. Nadrowski (Republican) 29.1%
Victor Anfuso
Redistricted from the 8th district
Democratic 1954 Incumbent retired to run for New York Supreme Court.
Democratic loss.
New York 15 Hugh L. Carey
Redistricted from the 12th district
Democratic 1960 Incumbent re-elected.
New York 16 John H. Ray
Redistricted from the 15th district
Republican 1952 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic gain.
New York 17 John Lindsay Republican 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John Lindsay (Republican) 68.7%
  • Martin B. Dworkis (Democratic) 31.3%
New York 18 Adam Clayton Powell Jr.
Redistricted from the 16th district
Democratic 1944 Incumbent re-elected.
New York 19 Leonard Farbstein Democratic 1956 Incumbent re-elected.
New York 20 William Fitts Ryan Democratic 1960 Incumbent re-elected.
Herbert Zelenko
Redistricted from the 21st district
Democratic 1954 Incumbent lost renomination.
Democratic loss.
New York 21 James C. Healey
Redistricted from the 22nd district
Democratic 1956 Incumbent re-elected.
New York 22 Jacob H. Gilbert
Redistricted from the 23rd district
Democratic 1960 Incumbent re-elected.
New York 23 Charles A. Buckley
Redistricted from the 24th district
Democratic 1934 Incumbent re-elected.
New York 24 Paul A. Fino
Redistricted from the 25th district
Republican 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Paul A. Fino (Republican) 60.1%
  • Alfred E. Santangelo (Democratic) 35.9%
  • Frank Leff (Liberal) 4.0%
Alfred E. Santangelo
Redistricted from the 18th district
Democratic 1956 Incumbent lost re-election.
Democratic loss.
New York 25 Robert R. Barry
Redistricted from the 27th district
Republican 1958 Incumbent re-elected.
New York 26 Edwin B. Dooley Republican 1956 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY Ogden R. Reid (Republican) 60.9%
  • Stanley W. Church (Democratic) 39.1%
New York 27 Katharine St. George
Redistricted from the 28th district
Republican 1946 Incumbent re-elected.
New York 28 J. Ernest Wharton
Redistricted from the 29th district
Republican 1950 Incumbent re-elected.
New York 29 Leo W. O'Brien
Redistricted from the 30th district
Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Leo W. O'Brien (Democratic) 60.1%
  • Wolfgang J. Riemer (Republican) 39.9%
New York 30 Carleton J. King
Redistricted from the 31st district
Republican 1960 Incumbent re-elected.
New York 31 Clarence E. Kilburn
Redistricted from the 33rd district
Republican 1940 Incumbent re-elected.
New York 32 Alexander Pirnie
Redistricted from the 34th district
Republican 1958 Incumbent re-elected.
New York 33 Howard W. Robison
Redistricted from the 37th district
Republican 1958 Incumbent re-elected.
New York 34 R. Walter Riehlman
Redistricted from the 35th district
Republican 1946 Incumbent re-elected.
New York 35 Samuel S. Stratton
Redistricted from the 32nd district
Democratic 1958 Incumbent re-elected.
John Taber
Redistricted from the 36th district
Republican 1922 Incumbent retired.
Republican loss.
New York 36 Jessica M. Weis
Redistricted from the 38th district
Republican 1958 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY Frank Horton (Republican) 59.3%
  • Arthur B. Curran Jr. (Democratic) 40.7%
New York 37 Harold C. Ostertag
Redistricted from the 39th district
Republican 1950 Incumbent re-elected.
New York 38 Charles Goodell
Redistricted from the 43rd district
Republican 1959 (Special) Incumbent re-elected.
New York 39 John R. Pillion
Redistricted from the 42nd district
Republican 1952 Incumbent re-elected.
New York 40 William E. Miller Republican 1950 Incumbent re-elected.
New York 41 Thaddeus J. Dulski Democratic 1958 Incumbent re-elected.

North Carolina

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
North Carolina 1 Herbert Covington Bonner Democratic 1940 Incumbent re-elected.
North Carolina 2 Lawrence H. Fountain Democratic 1952 Incumbent re-elected.
North Carolina 3 David N. Henderson Democratic 1960 Incumbent re-elected.
North Carolina 4 Harold D. Cooley Democratic 1934 Incumbent re-elected.
North Carolina 5 Ralph James Scott Democratic 1956 Incumbent re-elected.
North Carolina 6 Horace R. Kornegay Democratic 1960 Incumbent re-elected.
North Carolina 7 Alton Lennon Democratic 1956 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Alton Lennon (Democratic) 77.0%
  • James E. Walsh Jr. (Republican) 23.0%
North Carolina 8 Charles R. Jonas
Redistricted from the 10th district
Republican 1952 Incumbent re-elected.
Alvin Paul Kitchin Democratic 1956 Incumbent lost re-election.
Democratic loss.
North Carolina 9 Hugh Quincy Alexander Democratic 1952 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
North Carolina 10 Basil Lee Whitener
Redistricted from the 11th district
Democratic 1956 Incumbent re-elected.
North Carolina 11 Roy A. Taylor
Redistricted from the 12th district
Democratic 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Roy A. Taylor (Democratic) 55.2%
  • Robert Brown (Republican) 44.8%

North Dakota

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
North Dakota 1 Hjalmar Carl Nygaard
Redistricted from the at-large district
Republican 1960 Incumbent re-elected.
North Dakota 2 Don L. Short
Redistricted from the at-large district
Republican 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Don L. Short (Republican) 54.0%
  • Robert Vogel (Democratic) 46.0%

Ohio

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Ohio 1 Gordon H. Scherer Republican 1952 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Ohio 2 Donald D. Clancy Republican 1960 Incumbent re-elected.
Ohio 3 Paul F. Schenck Republican 1951 (Special) Incumbent re-elected.
Ohio 4 William Moore McCulloch Republican 1947 (Special) Incumbent re-elected.
Ohio 5 Del Latta Republican 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Del Latta (Republican) 70.4%
  • William T. Hunt (Democratic) 29.6%
Ohio 6 Bill Harsha Republican 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bill Harsha (Republican) 60.4%
  • Jerry C. Rasor (Democratic) 39.6%
Ohio 7 Clarence J. Brown Republican 1938 Incumbent re-elected.
Ohio 8 Jackson Edward Betts Republican 1950 Incumbent re-elected.
Ohio 9 Thomas L. Ashley Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Ohio 10 Walter H. Moeller Democratic 1958 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Homer E. Abele (Republican) 52.3%
  • Walter H. Moeller (Democratic) 47.7%
Ohio 11 Robert E. Cook Democratic 1958 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Ohio 12 Samuel L. Devine Republican 1958 Incumbent re-elected.
Ohio 13 Charles Adams Mosher Republican 1960 Incumbent re-elected.
Ohio 14 William H. Ayres Republican 1950 Incumbent re-elected.
Ohio 15 Tom Van Horn Moorehead Republican 1960 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Ohio 16 Frank T. Bow Republican 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frank T. Bow (Republican) 60.0%
  • Ed Witmer (Democratic) 40.0%
Ohio 17 John M. Ashbrook Republican 1960 Incumbent re-elected.
Ohio 18 Wayne L. Hays Democratic 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Wayne L. Hays (Democratic) 61.0%
  • John J. Carigg (Republican) 39.0%
Ohio 19 Michael J. Kirwan Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Ohio 20 Michael A. Feighan Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Ohio 21 Charles Vanik Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Charles Vanik (Democratic) 79.9%
  • Leodis Harris (Republican) 20.1%
Ohio 22 Frances P. Bolton Republican 1940 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frances P. Bolton (Republican) 64.6%
  • Edward Corrigan (Democratic) 30.6%
  • Ronald B. Peltz (Independent) 4.8%
Ohio 23 William Edwin Minshall Jr. Republican 1954 Incumbent re-elected.
Ohio at-large None (District created) New seat.
New member elected.
Republican gain.

Oklahoma

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Oklahoma 1 Page Belcher Republican 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Page Belcher (Republican) 68.6%
  • Herbert W. Wright Jr. (Democratic) 31.4%
Oklahoma 2 Ed Edmondson Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ed Edmondson (Democratic) 56.6%
  • Bill Sharp (Republican) 43.4%
Oklahoma 3 Carl Albert Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Oklahoma 4 Tom Steed Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Oklahoma 5 John Jarman Democratic 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John Jarman (Democratic) 68.9%
  • William P. Pointon Jr. (Republican) 31.1%
Oklahoma 6 Victor Wickersham Democratic 1960 Incumbent re-elected.

Oregon

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Oregon 1 A. Walter Norblad Republican 1946 Incumbent re-elected.
Oregon 2 Albert C. Ullman Democratic 1956 Incumbent re-elected.
Oregon 3 Edith Green Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Edith Green (Democratic) 66.0%
  • Stanley E. Hartman (Republican) 34.0%
Oregon 4 Edwin Russell Durno Republican 1960 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Democratic gain.

Pennsylvania

Three seats were lost in reapportionment, decreasing the delegation from 30 to 27 seats, with redistricting removing one seat in Philadelphia and two in central Pennsylvania. Two of those seats were lost by Republicans (a retirement and a redistricting contest against a Democratic incumbent), and one seat was by a Democrat (a retirement).

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Pennsylvania 1 William A. Barrett Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 2 Robert N. C. Nix Sr.
Redistricted from the 4th district
Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Kathryn E. Granahan Democratic 1956 Incumbent retired.
Democratic loss.
Pennsylvania 3 James A. Byrne Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James A. Byrne (Democratic) 59.3%
  • Joseph R. Burns (Republican) 40.7%
Pennsylvania 4 Herman Toll
Redistricted from the 6th district
Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Herman Toll (Democratic) 56.0%
  • Frank J. Barbera (Republican) 44.0%
Pennsylvania 5 William J. Green Jr. Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 6 George M. Rhodes
Redistricted from the 14th district
Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Ivor D. Fenton
Redistricted from the 12th district
Republican 1938 Incumbent lost re-election.
Republican loss.
Pennsylvania 7 William H. Milliken Jr. Republican 1958 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 8 Willard S. Curtin Republican 1956 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 9 Paul B. Dague Republican 1946 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Paul B. Dague (Republican) 67.2%
  • Richard C. Keller (Democratic) 32.8%
Pennsylvania 10 William Scranton Republican 1960 Incumbent retired to run for Governor of Pennsylvania.
New member elected.
Republican hold.
Pennsylvania 11 Daniel J. Flood Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 12 J. Irving Whalley
Redistricted from the 18th district
Republican 1960 Incumbent re-elected.
James E. Van Zandt
Redistricted from the 20th district
Republican 1946 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
Republican loss.
Pennsylvania 13 Richard Schweiker Republican 1960 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 14 William S. Moorhead
Redistricted from the 28th district
Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 15 Francis E. Walter Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 16 John C. Kunkel Republican 1961 (Special) Incumbent re-elected.
Pennsylvania 17 Herman T. Schneebeli Republican 1960 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 18 Robert J. Corbett
Redistricted from the 29th district
Republican 1944 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 19 George Atlee Goodling Republican 1960 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 20 Elmer J. Holland
Redistricted from the 30th district
Democratic 1956 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 21 John H. Dent Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John H. Dent (Democratic) 59.6%
  • Charles E. Scalf (Republican) 40.4%
Pennsylvania 22 John P. Saylor Republican 1949 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY John P. Saylor (Republican) 57.5%
  • Donald J. Perry (Democratic) 42.5%
Pennsylvania 23 Leon H. Gavin Republican 1942 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Leon H. Gavin (Republican) 58.6%
  • Frank M. O'Neil (Democratic) 40.6%
  • Germain Schreffler (Proh) 0.8%
Pennsylvania 24 Carroll D. Kearns Republican 1946 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican hold.
Pennsylvania 25 Frank M. Clark Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frank M. Clark (Democratic) 56.4%
  • Harvey R. Robinson (Republican) 43.6%
Pennsylvania 26 Thomas E. Morgan Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 27 James G. Fulton Republican 1944 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James G. Fulton (Republican) 65.5%
  • Margaret L. Walgren (Democratic) 34.5%

Rhode Island

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Rhode Island 1 Fernand St. Germain Democratic 1960 Incumbent re-elected.
Rhode Island 2 John E. Fogarty Democratic 1940 Incumbent re-elected.

South Carolina

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
South Carolina 1 L. Mendel Rivers Democratic 1940 Incumbent re-elected.
South Carolina 2 John J. Riley Democratic 1950 Died in office
Democratic hold.
South Carolina 3 William Jennings Bryan Dorn Democratic 1950 Incumbent re-elected.
South Carolina 4 Robert T. Ashmore Democratic 1953 (Special) Incumbent re-elected.
South Carolina 5 Robert W. Hemphill Democratic 1956 Incumbent re-elected.
South Carolina 6 John L. McMillan Democratic 1938 Incumbent re-elected.

South Dakota

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
South Dakota 1 Ben Reifel Republican 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ben Reifel (Republican) 59.2%
  • Ralph A. Nauman (Democratic) 40.8%
South Dakota 2 Ellis Yarnal Berry Republican 1950 Incumbent re-elected.

Tennessee

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Tennessee 1 Louise Goff Reece Republican 1961 (Special) Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY Jimmy Quillen (Republican) 53.9%
  • Herbert R. Silvers (Democratic) 43.8%
  • Arthur Bright (Independent) 2.3%
Tennessee 2 Howard Baker Sr. Republican 1950 Incumbent re-elected.
Tennessee 3 James B. Frazier Jr. Democratic 1948 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Bill Brock (Republican) 51.1%
  • Wilkes Thrasher Jr. (Democratic) 48.9%
Tennessee 4 Joe L. Evins Democratic 1946 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Joe L. Evins (Democratic) 87.9%
  • Arch M. Eaton (Ind Rep) 12.1%
Tennessee 5 Joseph Carlton Loser Democratic 1956 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Richard Fulton (Ind Dem) 60.4%
  • Joseph Carlton Loser (Democratic) 38.2%
  • Raymond E. Love (W/I) 0.6%
  • H. L. Crowder (W/I) 0.5%
  • H. J. Ryan (W/I) 0.3%
Tennessee 6 Ross Bass Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ross Bass (Democratic) 81.8%
  • J. J. Underwood (Independent) 18.2%
Tennessee 7 Tom J. Murray Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Tennessee 8 Fats Everett Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Tennessee 9 Clifford Davis Democratic 1940 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Clifford Davis (Democratic) 50.6%
  • Robert B. James (Republican) 49.4%

Texas

Texas gained one seat in reapportionment and elected it at large.

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Texas 1 Wright Patman Democratic 1928 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Wright Patman (Democratic) 67.3%
  • James Timberlake (Republican) 32.7%
Texas 2 Jack Brooks Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jack Brooks (Democratic) 68.7%
  • Roy James Jr. (Republican) 31.3%
Texas 3 Lindley Beckworth Democratic 1956 Incumbent re-elected.
Texas 4 Ray Roberts Democratic 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ray Roberts (Democratic) 72.0%
  • Conner Harrington (Republican) 28.0%
Texas 5 Bruce R. Alger Republican 1954 Incumbent re-elected.
Texas 6 Olin E. Teague Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Texas 7 John Dowdy Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John Dowdy (Democratic) 88.2%
  • Raymond Ramage (Republican) 11.8%
Texas 8 Albert Richard Thomas Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Texas 9 Clark W. Thompson Democratic 1947 (Special) Incumbent re-elected.
Texas 10 Homer Thornberry Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Texas 11 William R. Poage Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Texas 12 Jim Wright Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jim Wright (Democratic) 60.6%
  • Del Barron (Republican) 39.4%
Texas 13 Graham B. Purcell Jr. Democratic 1962 Incumbent re-elected.
Texas 14 John Andrew Young Democratic 1956 Incumbent re-elected.
Texas 15 Joe M. Kilgore Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Texas 16 J. T. Rutherford Democratic 1954 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Ed Foreman (Republican) 53.8%
  • J. T. Rutherford (Democratic) 46.2%
Texas 17 Omar Burleson Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Texas 18 Walter E. Rogers Democratic 1950 Incumbent re-elected.
Texas 19 George H. Mahon Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Texas 20 Henry B. Gonzalez Democratic 1961 (Special) Incumbent re-elected.
Texas 21 O. C. Fisher Democratic 1942 Incumbent re-elected.
  • Green tickY O. C. Fisher (Democratic) 76.1%
  • E. S. Mayer (Republican) 23.9%
Texas 22 Robert R. Casey Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Texas at-large None (District created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Joe R. Pool (Democratic) 56.1%
  • Desmond Barry (Republican) 43.9%

Utah

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Utah 1 M. Blaine Peterson Democratic 1960 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Utah 2 David S. King Democratic 1958 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Republican gain.

Vermont

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Vermont at-large Robert Stafford Republican 1960 Incumbent re-elected.

Virginia

-

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Virginia 1 Thomas N. Downing Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Virginia 2 Porter Hardy Jr. Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Virginia 3 J. Vaughan Gary Democratic 1945 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY J. Vaughan Gary (Democratic) 49.8%
  • Louis H. Williams (Republican) 49.2%
  • Alfred T. Dudley (Independent) 1.0%
Virginia 4 Watkins Moorman Abbitt Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Virginia 5 William M. Tuck Democratic 1953 (Special) Incumbent re-elected.
Virginia 6 Richard Harding Poff Republican 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Richard Harding Poff (Republican) 65.2%
  • John P. Wheeler (Democratic) 34.5%
  • J. B. Brayman (Independent) 0.3%
Virginia 7 Burr Harrison Democratic 1946 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Virginia 8 Howard W. Smith Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Virginia 9 William Pat Jennings Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Virginia 10 Joel T. Broyhill Republican 1952 Incumbent re-elected.

Washington

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Washington 1 Thomas Pelly Republican 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Thomas Pelly (Republican) 73.7%
  • Alice Franklin Bryant (Democratic) 26.3%
Washington 2 Jack Westland Republican 1952 Incumbent re-elected.
Washington 3 Julia Butler Hansen Democratic 1960 Incumbent re-elected.
Washington 4 Catherine Dean May Republican 1958 Incumbent re-elected.
Washington 5 Walt Horan Republican 1942 Incumbent re-elected.
Washington 6 Thor C. Tollefson Republican 1946 Incumbent re-elected.
Washington 7 Donald H. Magnuson Democratic 1952 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.

West Virginia

West Virginia lost one seat and redistricted from 6 districts to 5, splitting the existing 3rd district up among all the others.[1]

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
West Virginia 1 Arch A. Moore Jr. Republican 1956 Incumbent re-elected.
Cleveland M. Bailey
Redistricted from the 3rd district
Democratic 1948 Incumbent lost re-election.
Democratic loss.
West Virginia 2 Harley O. Staggers Democratic 1948 Incumbent re-elected.
West Virginia 3 John M. Slack Jr.
Redistricted from the 6th district
Democratic 1958 Incumbent re-elected.
West Virginia 4 Ken Hechler Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ken Hechler (Democratic) 57.8%
  • Clyde Pinson (Republican) 42.2%
West Virginia 5 Elizabeth Kee Democratic 1951 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Elizabeth Kee (Democratic) 73.1%
  • James S. Crockett (Republican) 26.9%

Wisconsin

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Wisconsin 1 Henry C. Schadeberg Republican 1960 Incumbent re-elected.
Wisconsin 2 Robert W. Kastenmeier Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Wisconsin 3 Vernon Wallace Thomson Republican 1960 Incumbent re-elected.
Wisconsin 4 Clement J. Zablocki Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Wisconsin 5 Henry S. Reuss Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Henry S. Reuss (Democratic) 63.6%
  • Thomas F. Nelson (Republican) 36.4%
Wisconsin 6 William Van Pelt Republican 1950 Incumbent re-elected.
Wisconsin 7 Melvin R. Laird Republican 1952 Incumbent re-elected.
Wisconsin 8 John W. Byrnes Republican 1944 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John W. Byrnes (Republican) 62.8%
  • Owen F. Monfils (Democratic) 37.2%
Wisconsin 9 Lester Johnson Democratic 1953 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Lester Johnson (Democratic) 55.6%
  • Dennis B. Danielson (Republican) 44.4%
Wisconsin 10 Alvin E. O'Konski Republican 1942 Incumbent re-elected.

Wyoming

District Incumbent Results Candidates
Member Party First
elected
Wyoming at-large William H. Harrison Republican 1960 Incumbent re-elected.

See also

Notes

  1. ^ There was 1 Independent

References

  1. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p Martis, Kenneth C. (1989). The Historical Atlas of Political Parties in the United States Congress, 1789-1989. Prentice Hall College Div. ISBN 0-02-920170-5.

  This article uses material from the Wikipedia page available here. It is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0.

1962_United_States_House_of_Representatives_elections_in_Michigan
 



 



 
Music Scenes