1966 United States House of Representatives Elections in Arkansas
Get 1966 United States House of Representatives Elections in Arkansas essential facts below. View Videos or join the 1966 United States House of Representatives Elections in Arkansas discussion. Add 1966 United States House of Representatives Elections in Arkansas to your PopFlock.com topic list for future reference or share this resource on social media.
1966 United States House of Representatives Elections in Arkansas
1966 United States House of Representatives elections

← 1964 November 8, 1966 1968 →

All 435 seats in the U.S. House of Representatives
218 seats needed for a majority
  Majority party Minority party
  Speaker John McCormack.jpg Representative Gerald R. Ford, Jr. with his Sports Illustrated Silver Anniversary Award - NARA - 7064481.jpg
Leader John McCormack Gerald Ford
Party Democratic Republican
Leader since January 10, 1962 January 3, 1965
Leader's seat Massachusetts 9th Michigan 5th
Last election 295 seats 140 seats
Seats won 248 187
Seat change Decrease 47 Increase 47
Popular vote 26,934,136 25,521,157
Percentage 50.9% 48.2%
Swing Decrease 6.2% Increase 5.8%

The 1966 House Elections in the United States.png

The 1966 United States House of Representatives elections was an election for the United States House of Representatives in 1966 which occurred in the middle of President Lyndon B. Johnson's second term. As the Vietnam War continued to escalate and race riots exploded in cities across the country, Johnson's popularity had fallen, and the opposition Republican Party was able to gain a net of 47 seats from Johnson's Democratic Party, which nonetheless maintained a clear majority in the House. This was also the first election that occurred after the Voting Rights Act of 1965 became law.

Issues

President Lyndon Johnson's coalition of big businessmen, trade unions, liberal intellectuals, white ethnic minorities, and blacks began to disintegrate before the 1966 election. Trade unions did not do as well as corporations during the Johnson years. Social welfare did poorly because Americans preferred reduction in taxes to social improvements. The Great Society was further weakened by reactions against urban violence (by white ethnics) and against the Vietnam War (by intellectuals and students).[1] Republicans campaigned on law and order concerns stemming from urban riots, Johnson's conduct of the Vietnam War, and on the sluggish economy, warning of looming inflation and growing federal deficits.[2]

The losses hit the Democratic Party's liberal wing hardest, which in turn decreased Johnson's ability to push his agenda through Congress.[3] The elections also helped the Republicans rehabilitate their image after their disastrous 1964 campaign.[4]

Overall results

?
248 187
Democratic Republican
Parties Seats Popular Vote
1964 1966 Change Strength Vote % Change
Democratic Party 295 248 Decrease 47 57.0% 26,934,136 50.9% Decrease 6.2%
Republican Party 140 187 Increase 47 43.0% 25,521,157 48.2% Increase 5.8%
Conservative Party - - - - 208,756 0.4% Increase 0.3%
Independent - - - - 85,641 0.2% Steady
Liberal Party - - - - 75,303 0.1% Decrease 0.1%
Peace and Freedom Party - - - - 16,922 <0.1% Steady
American Independent Party - - - - 14,461 <0.1% Steady
Constitution Party - - - - 11,110 <0.1% Steady
Socialist Labor Party - - - - 5,771 <0.1% Steady
Independent-Socialist Party - - - - 3,502 <0.1% Steady
New Hispano Party - - - - 2,263 <0.1% Steady
People's Choice Party - - - - 1,299 <0.1% Steady
Socialist Workers Party - - - - 1,014 <0.1% Steady
Veteran Party - - - - 939 <0.1% Steady
Others - - - - 29,701 0.1% Increase 0.1%
Total 435 435 0 100.0% 52,901,975 100.0% ----

Source: Election Statistics - Office of the Clerk

Popular vote
Democratic
50.91%
Republican
48.24%
Others
0.85%
House seats
Democratic
57.01%
Republican
42.99%

1 One vacancy due to refusal of House to seat Adam Clayton Powell Jr. (D-New York)

House seats by party holding plurality in state
  80+% to 100% Democratic
  80+% to 100% Republican
  60+% to 80% Democratic
  60+% to 80% Republican
  
  
  6+ Democratic gain
  6+ Republican gain
  3-5 Democratic gain
  3-5 Republican gain
  1-2 Democratic gain
  1-2 Republican gain
  no net change

Republican gains

Special elections

Elections are listed by date and district.

District Incumbent This race
Representative Party First elected Results Candidates
North Carolina 1 Herbert C. Bonner Democratic [Data unknown/missing.] Incumbent died November 7, 1965.
New member elected February 5, 1966.
Democratic hold.
Successor was later re-elected, see below.
New York 17 John V. Lindsay Republican [Data unknown/missing.] Incumbent resigned December 31, 1965 to become Mayor of New York City.
New member elected February 8, 1966.
Republican hold.
Successor was later re-elected, see below.
  • Green tickY Theodore R. Kupferman (Republican) 46.4%
  • Orin Lehman (Democratic) 45.4%
  • Jeffrey St.John (Conservative) 8.2%
Texas 8 Albert Thomas Democratic [Data unknown/missing.] Incumbent died February 15,1966.
New member elected March 26, 1966.
Democratic hold.
Successor did not seek re-election in November, see below.
California 14 John F. Baldwin Republican [Data unknown/missing.] Incumbent died March 9,1966.
New member elected June 7, 1966.
Democratic gain.
Successor was later re-elected, see below.
  • Green tickY Jerome Waldie (Democratic) 51.2%
  • Frank J. Newman (Republican) 31.2%
  • John A. Richardson (Republican) 10.6%
  • Leo A. Costa (Democratic) 4.3%
  • Doris G. Johnston (Republican) 1.6%
  • Talluk B. Wrakstad (Republican) 1.2%

Alabama

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Alabama 1 Jack Edwards Republican 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jack Edwards (Republican) 65.8%
  • Warren L. Finch (Democratic) 34.2%
Alabama 2 William Louis Dickinson Republican 1964 Incumbent re-elected.
Alabama 3 George W. Andrews Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Alabama 4 Glenn Andrews Republican 1964 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Alabama 5 Armistead I. Selden Jr. Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Alabama 6 John Hall Buchanan Jr. Republican 1964 Incumbent re-elected.
Alabama 7 James D. Martin Republican 1964 Incumbent retired to run for Governor of Alabama.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Tom Bevill (Democratic) 64.4%
  • Wayman Sherrer (Republican) 35.6%
Alabama 8 Robert E. Jones Jr. Democratic 1947 (Special) Incumbent re-elected.

Alaska

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Alaska at-large Ralph Julian Rivers Democratic 1958 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.

Arizona

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Arizona 1 John Jacob Rhodes Republican 1952 Incumbent re-elected.
Arizona 2 Mo Udall Democratic 1961 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Mo Udall (Democratic) 59.6%
  • G. Alfred McGinnis (Republican) 40.4%
Arizona 3 George F. Senner Jr. Democratic 1962 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.

Arkansas

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Arkansas 1 Ezekiel C. Gathings Democratic 1938 Incumbent re-elected.
Arkansas 2 Wilbur Mills Democratic 1938 Incumbent re-elected.
Arkansas 3 James William Trimble Democratic 1944 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Arkansas 4 Oren Harris Democratic 1940 Resigned to become District judge.
New member elected.
Democratic hold.

California

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
California 1 Donald H. Clausen Republican 1963 (Special) Incumbent re-elected.
California 2 Harold T. Johnson Democratic 1958 Incumbent re-elected.
California 3 John E. Moss Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John E. Moss (Democratic) 67.5%
  • Terry G. Feil (Republican) 32.5%
California 4 Robert L. Leggett Democratic 1962 Incumbent re-elected.
California 5 Phillip Burton Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Phillip Burton (Democratic) 71.3%
  • Terry R. Macken (Republican) 28.7%
California 6 William S. Mailliard Republican 1952 Incumbent re-elected.
California 7 Jeffery Cohelan Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jeffery Cohelan (Democratic) 64.4%
  • Malcolm M. Champlin (Republican) 35.6%
California 8 George Paul Miller Democratic 1944 Incumbent re-elected.
California 9 Don Edwards Democratic 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Don Edwards (Democratic) 63.2%
  • Wilbur G. Durkee (Republican) 36.8%
California 10 Charles S. Gubser Republican 1952 Incumbent re-elected.
California 11 J. Arthur Younger Republican 1952 Incumbent re-elected.
California 12 Burt L. Talcott Republican 1962 Incumbent re-elected.
California 13 Charles M. Teague Republican 1954 Incumbent re-elected.
California 14 Jerome R. Waldie Democratic 1966 Incumbent re-elected.
California 15 John J. McFall Democratic 1956 Incumbent re-elected.
California 16 Bernice F. Sisk Democratic 1954 Incumbent re-elected.
California 17 Cecil R. King Democratic 1942 Incumbent re-elected.
California 18 Harlan Hagen Democratic 1952 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
California 19 Chet Holifield Democratic 1942 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Chet Holifield (Democratic) 62.3%
  • William R. Sutton (Republican) 37.7%
California 20 H. Allen Smith Republican 1956 Incumbent re-elected.
  • Green tickY H. Allen Smith (Republican) 73.4%
  • Raymond Freschi (Democratic) 26.6%
California 21 Augustus F. Hawkins Democratic 1962 Incumbent re-elected.
California 22 James C. Corman Democratic 1960 Incumbent re-elected.
California 23 Del M. Clawson Republican 1963 (Special) Incumbent re-elected.
California 24 Glenard P. Lipscomb Republican 1953 (Special) Incumbent re-elected.
California 25 Ronald B. Cameron Democratic 1962 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
California 26 Thomas M. Rees Democratic 1965 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Thomas M. Rees (Democratic) 62.3%
  • Irving Teichner (Republican) 37.7%
California 27 Edwin Reinecke Republican 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Edwin Reinecke (Republican) 65.3%
  • John A. "Jack" Howard (Democratic) 34.7%
California 28 Alphonzo E. Bell Jr. Republican 1960 Incumbent re-elected.
California 29 George Brown Jr. Democratic 1962 Incumbent re-elected.
California 30 Edward R. Roybal Democratic 1962 Incumbent re-elected.
California 31 Charles H. Wilson Democratic 1962 Incumbent re-elected.
California 32 Craig Hosmer Republican 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Craig Hosmer (Republican) 80.1%
  • Tracy Odell (Democratic) 19.9%
California 33 Kenneth W. Dyal Democratic 1964 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Jerry Pettis (Republican) 53.5%
  • Kenneth W. Dyal (Democratic) 46.5%
California 34 Richard T. Hanna Democratic 1962 Incumbent re-elected.
California 35 James B. Utt Republican 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James B. Utt (Republican) 73.1%
  • Thomas B. Lenhart (Democratic) 26.9%
California 36 Bob Wilson Republican 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bob Wilson (Republican) 72.9%
  • William C. Godfrey (Democratic) 27.1%
California 37 Lionel Van Deerlin Democratic 1962 Incumbent re-elected.
California 38 John V. Tunney Democratic 1964 Incumbent re-elected.

Colorado

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Colorado 1 Byron G. Rogers Democratic 1950 Incumbent re-elected.
Colorado 2 Roy H. McVicker Democratic 1964 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Donald G. Brotzman (Republican) 51.7%
  • Roy H. McVicker (Democratic) 47.1%
  • Joe Lucero (New Hispano) 1.2%
Colorado 3 Frank Evans Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frank Evans (Democratic) 51.7%
  • David W. Enoch (Republican) 48.3%
Colorado 4 Wayne N. Aspinall Democratic 1948 Incumbent re-elected.

Connecticut

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Connecticut 1 Emilio Q. Daddario Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Emilio Q. Daddario (Democratic) 58.0%
  • John L. Bonee (Republican) 41.2%
  • Donald B. LaCroix (Peoples Choice) 0.8%
Connecticut 2 William L. St. Onge Democratic 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY William L. St. Onge (Democratic) 56.2%
  • Joseph H. Goldberg (Republican) 43.2%
  • Daniel R. Tarasevich (Veteran) 0.6%
Connecticut 3 Robert Giaimo Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Robert Giaimo (Democratic) 53.1%
  • Stelio Salmona (Republican) 41.5%
  • Robert M. Cook (American Independent) 5.4%
Connecticut 4 Donald J. Irwin Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Connecticut 5 John S. Monagan Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Connecticut 6 Bernard F. Grabowski Democratic 1962 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Thomas J. Meskill (Republican) 48.9%
  • Bernard F. Grabowski (Democratic) 47.7%
  • Stephen Minot (American Independent) 3.4%

Delaware

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Delaware at-large Harris B. McDowell Jr. Democratic 1958 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.

Florida

Florida redistricted to adjust for demographic changes; in addition to minor boundary changes a district was removed from northern Florida, and Broward County was broken out into its own district.[5]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Florida 1 Bob Sikes Democratic 1940 Incumbent re-elected.
Florida 2 Don Fuqua
Redistricted from the 9th district
Democratic 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Don Fuqua (Democratic) 76.3%
  • Harold Hill (Republican) 23.7%
Donald Ray Matthews
Redistricted from the 8th district
Democratic 1952 Incumbent lost renomination.
Democratic loss.
Florida 3 Charles Edward Bennett
Redistricted from the 2nd district
Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Florida 4 Syd Herlong
Redistricted from the 5th district
Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Florida 5 Edward J. Gurney
Redistricted from the 11th district
Republican 1962 Incumbent re-elected.
Florida 6 Sam M. Gibbons
Redistricted from the 10th district
Democratic 1962 Incumbent re-elected.
Florida 7 James A. Haley Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James A. Haley (Democratic) 63.2%
  • Joe Z. Lovingood (Republican) 36.8%
Florida 8 William C. Cramer
Redistricted from the 12th district
Republican 1954 Incumbent re-elected.
Florida 9 Paul Rogers
Redistricted from the 6th district
Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Florida 10 None (District created) New seat.
New member elected.
Republican gain.
Florida 11 Claude Pepper
Redistricted from the 3rd district
Democratic 1962 Incumbent re-elected.
Florida 12 Dante Fascell
Redistricted from the 4th district
Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Dante Fascell (Democratic) 56.9%
  • Mike Thompson (Republican) 43.1%

Georgia

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Georgia 1 George Elliott Hagan Democratic 1960 Incumbent re-elected.
Georgia 2 Maston E. O'Neal Jr. Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Georgia 3 Howard Callaway Republican 1964 Incumbent retired to run for Governor of Georgia.
New member elected.
Democratic gain.
Georgia 4 James Mackay Democratic 1964 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Georgia 5 Charles Weltner Democratic 1962 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.
Georgia 6 John James Flynt Jr. Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Georgia 7 John W. Davis Democratic 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John W. Davis (Democratic) 65.0%
  • Edward Y. Chapin (Republican) 35.0%
Georgia 8 J. Russell Tuten Democratic 1962 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Georgia 9 Phillip M. Landrum Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Georgia 10 Robert Grier Stephens Jr. Democratic 1960 Incumbent re-elected.

Hawaii

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Hawaii at-large Spark Matsunaga Democratic 1962 Incumbent re-elected.
Hawaii at-large Patsy Mink Democratic 1964 Incumbent re-elected.

Idaho

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Idaho 1 Compton I. White Jr. Democratic 1962 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Idaho 2 George V. Hansen Republican 1964 Incumbent re-elected.

Illinois

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Illinois 1 William L. Dawson Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Illinois 2 Barratt O'Hara Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Barratt O'Hara (Democratic) 59.2%
  • Philip G. Bixler (Republican) 40.8%
Illinois 3 William T. Murphy Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Illinois 4 Ed Derwinski Republican 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ed Derwinski (Republican) 72.0%
  • Ray J. Rybacki (Democratic) 28.0%
Illinois 5 John C. Kluczynski Democratic 1950 Incumbent re-elected.
Illinois 6 Daniel J. Ronan Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Illinois 7 Frank Annunzio Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Illinois 8 Dan Rostenkowski Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Illinois 9 Sidney R. Yates Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Sidney R. Yates (Democratic) 59.9%
  • Richard C. Storey Jr. (Republican) 40.1%
Illinois 10 Harold R. Collier Republican 1956 Incumbent re-elected.
Illinois 11 Roman C. Pucinski Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Illinois 12 Robert McClory Republican 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Robert McClory (Republican) 69.1%
  • Herbert L. Stern (Democratic) 30.9%
Illinois 13 Donald Rumsfeld Republican 1962 Incumbent re-elected.
Illinois 14 John N. Erlenborn Republican 1964 Incumbent re-elected.
Illinois 15 Charlotte T. Reid Republican 1962 Incumbent re-elected.
Illinois 16 John B. Anderson Republican 1960 Incumbent re-elected.
Illinois 17 Leslie C. Arends Republican 1934 Incumbent re-elected.
Illinois 18 Robert H. Michel Republican 1956 Incumbent re-elected.
Illinois 19 Gale Schisler Democratic 1964 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Tom Railsback (Republican) 52.3%
  • Gale Schisler (Democratic) 47.7%
Illinois 20 Paul Findley Republican 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Paul Findley (Republican) 62.2%
  • Richard R. Wolfe (Democratic) 37.8%
Illinois 21 Kenneth J. Gray Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Illinois 22 William L. Springer Republican 1950 Incumbent re-elected.
Illinois 23 George E. Shipley Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Illinois 24 Melvin Price Democratic 1944 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Melvin Price (Democratic) 71.5%
  • John S. Guthrie (Republican) 28.5%

Indiana

Indiana redistricted for this election, election boundary changes forced two Republican incumbents into the same district while creating a new district that was won by another Republican.[5]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Indiana 1 Ray J. Madden Democratic 1942 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ray J. Madden (Democratic) 58.3%
  • Albert Harrigan (Republican) 41.7%
Indiana 2 Charles A. Halleck Republican 1935 (Special) Incumbent re-elected.
Indiana 3 John Brademas Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John Brademas (Democratic) 55.8%
  • Robert A. Ehlers (Republican) 44.2%
Indiana 4 E. Ross Adair Republican 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY E. Ross Adair (Republican) 63.5%
  • J. Byron Hayes (Democratic) 36.5%
Indiana 5 J. Edward Roush Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Indiana 6 William G. Bray
Redistricted from the 7th district
Republican 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY William G. Bray (Republican) 65.7%
  • James M. Nicholson (Democratic) 33.6%
  • Henry W. Holt (Independent) 0.7%
Indiana 7 None (District created) New seat.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY John T. Myers (Republican) 54.3%
  • Elden C. Tipton (Democratic) 45.7%
Indiana 8 Winfield K. Denton Democratic 1954 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Roger H. Zion (Republican) 51.1%
  • Winfield K. Denton (Democratic) 48.9%
Indiana 9 Lee H. Hamilton Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Indiana 10 Richard L. Roudebush
Redistricted from the 6th district
Republican 1960 Incumbent re-elected.
Ralph Harvey Republican 1960 Incumbent lost renomination.
Republican loss.
Indiana 11 Andrew Jacobs Jr. Democratic 1964 Incumbent re-elected.

Iowa

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Iowa 1 John R. Schmidhauser Democratic 1964 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Fred Schwengel (Republican) 51.3%
  • John R. Schmidhauser (Democratic) 47.9%
  • Merle M. Thayer (American Constitution) 0.8%
Iowa 2 John C. Culver Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John C. Culver (Democratic) 54.0%
  • Robert M. L. Johnson (Republican) 46.0%
Iowa 3 H. R. Gross Republican 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY H. R. Gross (Republican) 62.0%
  • L. A. Pat Touchae (Democratic) 38.0%
Iowa 4 Bert Bandstra Democratic 1964 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Iowa 5 Neal Smith Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Neal Smith (Democratic) 60.4%
  • Don Mahon (Republican) 39.0%
  • Robbins Risher (American Constitution) 0.6%
Iowa 6 Stanley L. Greigg Democratic 1964 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Wiley Mayne (Republican) 57.4%
  • Stanley L. Greigg (Democratic) 42.3%
  • Lee E. Smith (American Constitution) 0.3%
Iowa 7 John R. Hansen Democratic 1964 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY William J. Scherle (Republican) 59.0%
  • John R. Hansen (Democratic) 40.9%
  • Gordon Risher (American Constitution) 0.1%

Kansas

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Kansas 1 Bob Dole Republican 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bob Dole (Republican) 68.6%
  • Berniece Henkle (Democratic) 31.4%
Kansas 2 Chester L. Mize Republican 1964 Incumbent re-elected.
Kansas 3 Robert Fred Ellsworth Republican 1960 Incumbent retired to run for U.S. Senator
Republican hold.
  • Green tickY Larry Winn (Republican) 52.9%
  • Marvin E. Rainey (Democratic) 45.0%
  • Harold H. Shomber (Conservative) 2.1%
Kansas 4 Garner E. Shriver Republican 1960 Incumbent re-elected.
Kansas 5 Joe Skubitz Republican 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Joe Skubitz (Republican) 60.9%
  • Delno L. Bass (Democratic) 39.1%

Kentucky

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Kentucky 1 Frank Stubblefield Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Kentucky 2 William Huston Natcher Democratic 1953 (Special) Incumbent re-elected.
Kentucky 3 Charles R. Farnsley Democratic 1964 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.
Kentucky 4 Frank Chelf Democratic 1944 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Gene Snyder (Republican) 53.9%
  • Frank Chelf (Democratic) 45.9%
  • John J. Moloney (Write-in) 0.1%
Kentucky 5 Tim Lee Carter Republican 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Tim Lee Carter (Republican) 75.4%
  • Eugene C. Harter Jr. (Democratic) 24.6%
Kentucky 6 John C. Watts Democratic 1951 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY John C. Watts (Democratic) 65.0%
  • William Hendren (Republican) 35.0%
Kentucky 7 Carl D. Perkins Democratic 1948 Incumbent re-elected.

Louisiana

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Louisiana 1 F. Edward Hebert Democratic 1940 Incumbent re-elected.
Louisiana 2 Hale Boggs Democratic 1946 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Hale Boggs (Democratic) 68.6%
  • Leonard L. Limes (Republican) 31.4%
Louisiana 3 Edwin E. Willis Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Louisiana 4 Joe Waggonner Democratic 1961 (Special) Incumbent re-elected.
Louisiana 5 Otto Passman Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Louisiana 6 James H. Morrison Democratic 1942 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY John Rarick (Democratic) 76.6%
  • Crayton G. Hall (Republican) 23.4%
Louisiana 7 Edwin Edwards Democratic 1965 (Special) Incumbent re-elected.
Louisiana 8 Speedy Long Democratic 1964 Incumbent re-elected.

Maine

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Maine 1 Stanley R. Tupper Republican 1960 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Peter N. Kyros (Democratic) 50.4%
  • Peter A. Garland (Republican) 45.2%
  • Thomas L. Maynard (Independent) 4.4%
Maine 2 William Hathaway Democratic 1964 Incumbent re-elected.

Maryland

Maryland redistricted its at-large district into an 8th district around Montgomery County, managing to adjust boundaries so no existing incumbents were displaced.[5]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Maryland 1 Rogers Morton Republican 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Rogers Morton (Republican) 71.4%
  • Harry C. Byrd (Democratic) 28.6%
Maryland 2 Clarence Long Democratic 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Clarence Long (Democratic) 69.3%
  • Paul T. McHenry Jr. (Republican) 30.7%
Maryland 3 Edward Garmatz Democratic 1947 (Special) Incumbent re-elected.
Maryland 4 George Hyde Fallon Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Maryland 5 Hervey Machen Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Maryland 6 Charles Mathias Jr. Republican 1960 Incumbent re-elected.
Maryland 7 Samuel Friedel Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Samuel Friedel (Democratic) 76.0%
  • Stephen L. Rosenstein (Republican) 24.0%
Maryland 8 Carlton R. Sickles
Redistricted from the at-large seat
Democratic 1962 Incumbent retired to run for Governor of Maryland.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Gilbert Gude (Republican) 54.4%
  • Royce Hanson (Democratic) 45.6%

Massachusetts

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Massachusetts 1 Silvio Conte Republican 1958 Incumbent re-elected.
Massachusetts 2 Edward Boland Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Massachusetts 3 Philip Philbin Democratic 1942 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Philip Philbin (Democratic) 71.0%
  • Howard A. Miller Jr. (Republican) 29.0%
Massachusetts 4 Harold Donohue Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Massachusetts 5 F. Bradford Morse Republican 1960 Incumbent re-elected.
Massachusetts 6 William H. Bates Republican 1950 Incumbent re-elected.
Massachusetts 7 Torbert H. MacDonald Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Massachusetts 8 Tip O'Neill Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Massachusetts 9 John William McCormack Democratic 1928 Incumbent re-elected.
Massachusetts 10 Joseph William Martin Jr. Republican 1924 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY Margaret Heckler (Republican) 51.1%
  • Patrick H. Harrington Jr. (Democratic) 48.9%
Massachusetts 11 James A. Burke Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James A. Burke (Democratic) 74.8%
  • James L. Hofford (Republican) 25.2%
Massachusetts 12 Hastings Keith Republican 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Hastings Keith (Republican) 55.0%
  • Edward F. Harrington (Democratic) 45.0%

Michigan

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Michigan 1 John Conyers Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John Conyers (Democratic) 84.2%
  • Rhecha R. Ross (Republican) 15.8%
Michigan 2 Weston E. Vivian Democratic 1964 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Marvin L. Esch (Republican) 51.0%
  • Weston E. Vivian (Democratic) 49.0%
Michigan 3 Paul H. Todd Jr. Democratic 1964 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Garry E. Brown (Republican) 52.2%
  • Paul H. Todd Jr. (Democratic) 47.8%
Michigan 4 J. Edward Hutchinson Republican 1962 Incumbent re-elected.
Michigan 5 Gerald Ford Republican 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Gerald Ford (Republican) 68.4%
  • James Mathew Catchick (Democratic) 31.6%
Michigan 6 Charles E. Chamberlain Republican 1956 Incumbent re-elected.
Michigan 7 John C. Mackie Democratic 1964 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Michigan 8 R. James Harvey Republican 1960 Incumbent re-elected.
Michigan 9 Robert P. Griffin Republican 1956 Resigned when appointed U.S. Senator.
New member elected.
Republican hold.
Michigan 10 Elford Albin Cederberg Republican 1952 Incumbent re-elected.
Michigan 11 Raymond F. Clevenger Democratic 1964 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Philip Ruppe (Republican) 51.8%
  • Raymond F. Clevenger (Democratic) 48.2%
Michigan 12 James G. O'Hara Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James G. O'Hara (Democratic) 65.1%
  • Patrick J. Driscoll (Republican) 34.9%
Michigan 13 Charles Diggs Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Charles Diggs (Democratic) 83.0%
  • Frank Daniels (Republican) 17.0%
Michigan 14 Lucien N. Nedzi Democratic 1961 (Special) Incumbent re-elected.
Michigan 15 William D. Ford Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Michigan 16 John D. Dingell Jr. Democratic 1955 (Special) Incumbent re-elected.
Michigan 17 Martha W. Griffiths Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Michigan 18 William Broomfield Republican 1956 Incumbent re-elected.
Michigan 19 Billie S. Farnum Democratic 1964 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.

Minnesota

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Minnesota 1 Al Quie Republican 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Al Quie (Republican) 65.9%
  • George Daley (DFL) 34.1%
Minnesota 2 Ancher Nelsen Republican 1958 Incumbent re-elected.
Minnesota 3 Clark MacGregor Republican 1960 Incumbent re-elected.
Minnesota 4 Joseph Karth Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Minnesota 5 Donald M. Fraser Democratic 1962 Incumbent re-elected.
Minnesota 6 Alec Olson Democratic 1962 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Minnesota 7 Odin Langen Republican 1958 Incumbent re-elected.
Minnesota 8 John Blatnik Democratic 1946 Incumbent re-elected.

Mississippi

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Mississippi 1 Thomas Abernethy Democratic 1942 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Thomas Abernethy (Democratic) 68.8%
  • William Alexander (Independent) 21.3%
  • Dock Drummond (Independent) 9.9%
Mississippi 2 Jamie L. Whitten Democratic 1941 (Special) Incumbent re-elected.
Mississippi 3 John Bell Williams Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Mississippi 4 Prentiss Walker Republican 1964 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Gillespie V. Montgomery (Democratic) 65.3%
  • L. L. McAllister Jr. (Republican) 32.6%
  • Sterling P. Davis (Independent) 2.2%
Mississippi 5 William M. Colmer Democratic 1932 Incumbent re-elected.

Missouri

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Missouri 1 Frank M. Karsten Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Missouri 2 Thomas B. Curtis Republican 1950 Incumbent re-elected.
Missouri 3 Leonor Sullivan Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Missouri 4 William J. Randall Democratic 1959 (Special) Incumbent re-elected.
Missouri 5 Richard Bolling Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Missouri 6 William Raleigh Hull Jr. Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Missouri 7 Durward Gorham Hall Republican 1960 Incumbent re-elected.
Missouri 8 Richard Howard Ichord Jr. Democratic 1960 Incumbent re-elected.
Missouri 9 William L. Hungate Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Missouri 10 Paul C. Jones Democratic 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Paul C. Jones (Democratic) 61.0%
  • William Bruckerhoff (Republican) 39.0%

Montana

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Montana 1 Arnold Olsen Democratic 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Arnold Olsen (Democratic) 50.8%
  • Dick Smiley (Republican) 49.2%
Montana 2 James Franklin Battin Republican 1960 Incumbent re-elected.

Nebraska

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Nebraska 1 Clair A. Callan Democratic 1964 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Nebraska 2 Glenn Cunningham Republican 1956 Incumbent re-elected.
Nebraska 3 David T. Martin Republican 1960 Incumbent re-elected.

Nevada

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Nevada at-large Walter S. Baring Jr. Democratic 1956 Incumbent re-elected.

New Hampshire

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New Hampshire 1 Joseph Oliva Huot Democratic 1964 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Louis C. Wyman (Republican) 56.2%
  • Joseph Oliva Huot (Democratic) 43.8%
New Hampshire 2 James Colgate Cleveland Republican 1962 Incumbent re-elected.

New Jersey

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New Jersey 1 None (District created) New seat.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY John E. Hunt (Republican) 51.3%
  • Michael J. Piarulli (Democratic) 46.2%
  • Elliott G. Heard Jr. (Independent) 1.4%
  • Joseph V. Hayden (Conservative) 0.7%
  • Dominic W. Doganiero (Socialist Labor) 0.1%
  • Frederick L. Compton (Peace Equal Rights) 0.1%
New Jersey 2 Thomas C. McGrath Jr. Democratic 1964 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
New Jersey 3 James J. Howard Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James J. Howard (Democratic) 52.7%
  • James M. Coleman Jr. (Republican) 46.6%
  • Martin A. Watkins (Peace Equal Rights) 0.7%
New Jersey 4 Frank Thompson Democratic 1954 Incumbent re-elected.
New Jersey 5 Peter Frelinghuysen Jr. Republican 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Peter Frelinghuysen Jr. (Republican) 70.8%
  • Carter Jefferson (Democratic) 27.1%
  • Robert G. Wright (Conservative) 2.2%
New Jersey 6 William T. Cahill
Redistricted from the 1st district
Republican 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY William T. Cahill (Republican) 66.9%
  • Walter Dubrow (Democratic) 30.7%
  • Malcolm C. McWeeney (Conservative) 1.8%
  • Nathan Robinson (Peace Equal Rights) 0.5%
  • Bernardo S. Doganiero (Socialist Labor) 0.2%
New Jersey 7 William B. Widnall Republican 1950 Incumbent re-elected.
New Jersey 8 Charles S. Joelson Democratic 1960 Incumbent re-elected.
New Jersey 9 Henry Helstoski Democratic 1964 Incumbent re-elected.
New Jersey 10 Peter W. Rodino Jr. Democratic 1948 Incumbent re-elected.
New Jersey 11 Joseph G. Minish Democratic 1962 Incumbent re-elected.
New Jersey 12 Florence P. Dwyer
Redistricted from the 6th district
Republican 1956 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Florence P. Dwyer (Republican) 73.9%
  • Robert F. Allen (Democratic) 23.9%
  • Howard Shershinger (Conservative) 2.1%
Paul J. Krebs Democratic 1964 Incumbent retired.
Democratic loss.
New Jersey 13 Cornelius Edward Gallagher Democratic 1958 Incumbent re-elected.
New Jersey 14 Dominick V. Daniels Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Dominick V. Daniels (Democratic) 68.0%
  • Thomas R. McSherry (Republican) 28.5%
  • Benjamin J. Messina (Conservative) 3.5%
New Jersey 15 Edward J. Patten Democratic 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Edward J. Patten (Democratic) 57.0%
  • C. John Stroumtsos (Republican) 41.5%
  • Albert Wasilewski (Conservative) 1.6%

New Mexico

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New Mexico at-large Thomas G. Morris Democratic 1958 Incumbent re-elected.
New Mexico at-large E. S. Johnny Walker Democratic 1964 Incumbent re-elected.

New York

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New York 1 Otis G. Pike Democratic 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Otis G. Pike (Democratic) 58.9%
  • James M. Catterson Jr. (Republican) 33.7%
  • Domenico Crachi Jr. (Conservative) 7.4%
New York 2 James R. Grover Jr. Republican 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James R. Grover Jr. (Republican) 54.7%
  • Frank M. Corso (Democratic) 34.1%
  • Edward Campbell (Conservative) 10.2%
  • John Brush (Peace) 1.0%
New York 3 Lester L. Wolff Democratic 1964 Incumbent re-elected.
New York 4 John W. Wydler Republican 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John W. Wydler (Republican) 59.7%
  • Martin Steadman (Democratic) 32.0%
  • Donald H. Serrell (Conservative) 6.9%
  • Bernard Kagel (Peace) 1.4%
New York 5 Herbert Tenzer Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Herbert Tenzer (Democratic) 49.9%
  • Thomas Brennan (Republican) 48.6%
  • Carleton M. Fisher (Peace) 1.5%
New York 6 Seymour Halpern Republican 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Seymour Halpern (Republican) 59.0%
  • Gilbert T. Redleaf (Democratic) 29.4%
  • Ronald E. Weiss (Conservative) 11.5%
New York 7 Joseph P. Addabbo Democratic 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Joseph P. Addabbo (Democratic) 64.9%
  • Louis R. Mercogliano (Republican) 24.0%
  • Raymond G. Carpenter (Conservative) 11.1%
New York 8 Benjamin Stanley Rosenthal Democratic 1962 Incumbent re-elected.
New York 9 James J. Delaney Democratic 1948 Incumbent re-elected.
New York 10 Emanuel Celler Democratic 1922 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Emanuel Celler (Democratic) 82.1%
  • Erwin A. Rosenberg (Republican) 17.9%
New York 11 Eugene James Keogh Democratic 1936 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
New York 12 Edna F. Kelly Democratic 1949 (Special) Incumbent re-elected.
New York 13 Abraham J. Multer Democratic 1947 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Abraham J. Multer (Democratic) 61.9%
  • Mary Gravina (Republican) 18.6%
  • Hershell Chanin (Liberal) 13.3%
  • Michael J. Spadaro (Conservative) 6.1%
New York 14 John J. Rooney Democratic 1944 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John J. Rooney (Democratic) 77.6%
  • Leon F. Nadrowski (Republican) 22.4%
New York 15 Hugh L. Carey Democratic 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Hugh L. Carey (Democratic) 56.8%
  • Herbert F. Ryan (Republican) 43.2%
New York 16 John M. Murphy Democratic 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John M. Murphy (Democratic) 57.4%
  • Frank J. Biondolillo (Republican) 42.6%
New York 17 Theodore R. Kupferman Republican 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Theodore R. Kupferman (Republican) 47.7%
  • Jerome L. Wilson (Democratic) 46.2%
  • Richard J. Callahan (Conservative) 6.1%
New York 18 Adam Clayton Powell Jr. Democratic 1944 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Adam Clayton Powell Jr. (Democratic) 74.0%
  • Lassen R. Walsh (Republican) 17.5%
  • Richard Priedeaux (Liberal) 6.5%
  • Ryland E. D. Chase (Conservative) 2.0%
New York 19 Leonard Farbstein Democratic 1956 Incumbent re-elected.
New York 20 William Fitts Ryan Democratic 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY William Fitts Ryan (Democratic) 74.8%
  • Norman C. Harlowe (Republican) 20.7%
  • Carolyn S. Weller (Conservative) 4.5%
New York 21 James H. Scheuer Democratic 1964 Incumbent re-elected.
New York 22 Jacob H. Gilbert Democratic 1960 Incumbent re-elected.
New York 23 Jonathan Brewster Bingham Democratic 1964 Incumbent re-elected.
New York 24 Paul A. Fino Republican 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Paul A. Fino (Republican) 63.9%
  • Aileen B. Ryan (Democratic) 33.4%
  • John P. Hagan (Liberal) 2.7%
New York 25 Richard Ottinger Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Richard Ottinger (Democratic) 54.6%
  • Frederick J. Martin Jr. (Republican) 45.4%
New York 26 Ogden R. Reid Republican 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ogden R. Reid (Republican) 69.3%
  • Joseph L. Hutner (Democratic) 25.4%
  • Albert M. Gants (Conservative) 5.3%
New York 27 John G. Dow Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John G. Dow (Democratic) 47.2%
  • Louis V. Mills (Republican) 44.5%
  • Frederick P. Roland (Conservative) 8.3%
New York 28 Joseph Y. Resnick Democratic 1964 Incumbent re-elected.
New York 29 Leo W. O'Brien Democratic 1952 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Daniel E. Button (Republican) 53.3%
  • Richard J. Connors (Democratic) 45.1%
  • John Muller (Conservative) 1.6%
New York 30 Carleton J. King Republican 1960 Incumbent re-elected.
New York 31 Robert C. McEwen Republican 1964 Incumbent re-elected.
New York 32 Alexander Pirnie Republican 1958 Incumbent re-elected.
New York 33 Howard W. Robison Republican 1958 Incumbent re-elected.
New York 34 James M. Hanley Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James M. Hanley (Democratic) 55.1%
  • Stewart F. Hancock Jr. (Republican) 38.3%
  • Benjamin K. Souler (Conservative) 3.6%
  • Norman Balabanian (Liberal) 3.0%
New York 35 Samuel S. Stratton Democratic 1958 Incumbent re-elected.
New York 36 Frank Horton Republican 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frank Horton (Republican) 67.3%
  • Milo Thomas (Democratic) 22.6%
  • Robert H. Detig (Conservative) 6.4%
  • Donald P. Feder (Liberal) 3.7%
New York 37 Barber Conable Republican 1964 Incumbent re-elected.
New York 38 Charles Goodell Republican 1959 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Charles Goodell (Republican) 67.2%
  • Edison LeRoy Jr. (Democratic) 29.3%
  • Charles Schwartz (Liberal) 2.1%
  • Lloyd R. Murphy (Conservative) 1.4%
New York 39 Richard D. McCarthy Democratic 1964 Incumbent re-elected.
New York 40 Henry P. Smith III Republican 1964 Incumbent re-elected.
New York 41 Thaddeus J. Dulski Democratic 1958 Incumbent re-elected.

North Carolina

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
North Carolina 1 Walter B. Jones Sr. Democratic 1966 Incumbent re-elected.
North Carolina 2 Lawrence H. Fountain Democratic 1952 Incumbent re-elected.
North Carolina 3 David N. Henderson Democratic 1960 Incumbent re-elected.
North Carolina 4 Harold D. Cooley Democratic 1934 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
North Carolina 5 Ralph James Scott Democratic 1956 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
North Carolina 6 Horace R. Kornegay Democratic 1960 Incumbent re-elected.
North Carolina 7 Alton Lennon Democratic 1956 Incumbent re-elected.
North Carolina 8 Charles R. Jonas Republican 1952 Incumbent re-elected.
North Carolina 9 James T. Broyhill Republican 1962 Incumbent re-elected.
North Carolina 10 Basil Lee Whitener Democratic 1956 Incumbent re-elected.
North Carolina 11 Roy A. Taylor Democratic 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Roy A. Taylor (Democratic) 52.8%
  • W. Scott Harvey (Republican) 47.2%

North Dakota

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
North Dakota 1 Mark Andrews Republican 1963 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Mark Andrews (Republican) 66.2%
  • S. F. Buckshot Hoffner (Democratic) 33.8%
North Dakota 2 Rolland W. Redlin Democratic 1964 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.

Ohio

Ohio redistricted its at-large seat into a 24th district, splitting out the counties to the southwest of Dayton from the city itself, as well as moving a district in southeastern Ohio into the Columbus area.[5]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Ohio 1 John J. Gilligan Democratic 1964 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Ohio 2 Donald D. Clancy Republican 1960 Incumbent re-elected.
Ohio 3 Rodney M. Love Democratic 1964 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Ohio 4 William Moore McCulloch Republican 1947 (Special) Incumbent re-elected.
Ohio 5 Del Latta Republican 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Del Latta (Republican) 75.3%
  • John H. Shock (Democratic) 24.7%
Ohio 6 Bill Harsha Republican 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bill Harsha (Republican) 67.9%
  • Ottie W. Reno (Democratic) 32.1%
Ohio 7 Clarence J. Brown Jr. Republican 1965 Incumbent re-elected.
Ohio 8 Jackson Edward Betts Republican 1950 Incumbent re-elected.
Ohio 9 Thomas L. Ashley Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Ohio 10 Walter H. Moeller Democratic 1964 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Ohio 11 J. William Stanton Republican 1964 Incumbent re-elected.
Ohio 12 Samuel L. Devine Republican 1958 Incumbent re-elected.
Ohio 13 Charles Adams Mosher Republican 1960 Incumbent re-elected.
Ohio 14 William H. Ayres Republican 1950 Incumbent re-elected.
Ohio 15 None (District created) New seat.
New member elected.
Republican gain.
Ohio 16 Frank T. Bow Republican 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frank T. Bow (Republican) 61.1%
  • Robert D. Freeman (Democratic) 38.9%
Ohio 17 John M. Ashbrook Republican 1960 Incumbent re-elected.
Robert T. Secrest
Redistricted from the 15th district
Democratic 1962 Incumbent lost re-election.
Democratic loss.
Ohio 18 Wayne L. Hays Democratic 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Wayne L. Hays (Democratic) 64.1%
  • William H. Weir (Republican) 35.9%
Ohio 19 Michael J. Kirwan Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Ohio 20 Michael A. Feighan Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Ohio 21 Charles Vanik Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Charles Vanik (Democratic) 81.7%
  • Frederick M. Coleman (Republican) 18.3%
Ohio 22 Frances P. Bolton Republican 1940 Incumbent re-elected.
Ohio 23 William Edwin Minshall Jr. Republican 1954 Incumbent re-elected.
Ohio 24 Robert E. Sweeney
Redistricted from the at-large district
Democratic 1964 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.

Oklahoma

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Oklahoma 1 Page Belcher Republican 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Page Belcher (Republican) 69.7%
  • Ed Cadenhead (Democratic) 30.3%
Oklahoma 2 Ed Edmondson Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ed Edmondson (Democratic) 53.6%
  • Denzil D. Garrison (Republican) 46.4%
Oklahoma 3 Carl Albert Democratic 1946 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Carl Albert (Democratic) 77.2%
  • Whit Pate (Republican) 22.8%
Oklahoma 4 Tom Steed Democratic 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Tom Steed (Democratic) 50.2%
  • Truman T. Branscum (Republican) 49.8%
Oklahoma 5 John Jarman Democratic 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John Jarman (Democratic) 69.6%
  • Melvin H. Gragg (Republican) 30.4%
Oklahoma 6 Jed Johnson Jr. Democratic 1964 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.

Oregon

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Oregon 1 Wendell Wyatt Republican 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Wendell Wyatt (Republican) 74.3%
  • Malcolm Cross (Democratic) 25.7%
Oregon 2 Albert C. Ullman Democratic 1956 Incumbent re-elected.
Oregon 3 Edith Green Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Edith Green (Democratic) 67.0%
  • Lyle Dean (Republican) 33.0%
Oregon 4 Robert B. Duncan Democratic 1962 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Republican gain.

Pennsylvania

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Pennsylvania 1 William A. Barrett Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 2 Robert N. C. Nix Sr. Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 3 James A. Byrne Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James A. Byrne (Democratic) 56.6%
  • Walter T. Darmopray (Republican) 43.4%
Pennsylvania 4 Herman Toll Democratic 1958 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Joshua Eilberg (Democratic) 51.9%
  • Robert Bear Cohen (Republican) 48.1%
Pennsylvania 5 William J. Green III Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 6 George M. Rhodes Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 7 None (District created) New seat.
New member elected.
Republican gain.
Pennsylvania 8 Willard S. Curtin Republican 1956 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Pennsylvania 9 George Watkins
Redistricted from the 7th district
Republican 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY George Watkins (Republican) 62.6%
  • John A. O'Brien (Democratic) 37.4%
Paul B. Dague Republican 1946 Incumbent retired.
Republican loss.
Pennsylvania 10 Joseph M. McDade Republican 1962 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 11 Daniel J. Flood Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 12 J. Irving Whalley Republican 1960 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 13 Richard Schweiker Republican 1960 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 14 William S. Moorhead Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 15 Fred B. Rooney Democratic 1963 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Fred B. Rooney (Democratic) 52.4%
  • George J. Joseph (Republican) 47.6%
Pennsylvania 16 John C. Kunkel Republican 1961 (Special) Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Pennsylvania 17 Herman T. Schneebeli Republican 1960 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 18 Robert J. Corbett Republican 1944 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 19 Nathaniel N. Craley Jr. Democratic 1964 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Pennsylvania 20 Elmer J. Holland Democratic 1956 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 21 John H. Dent Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John H. Dent (Democratic) 64.2%
  • Edward B. Byrne (Republican) 35.8%
Pennsylvania 22 John P. Saylor Republican 1949 (Special) Incumbent re-elected.
Pennsylvania 23 Albert W. Johnson Republican 1963 (Special) Incumbent re-elected.
Pennsylvania 24 Joseph P. Vigorito Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 25 Frank M. Clark Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 26 Thomas E. Morgan Democratic 1944 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 27 James G. Fulton Republican 1944 Incumbent re-elected.

Rhode Island

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Rhode Island 1 Fernand St. Germain Democratic 1960 Incumbent re-elected.
Rhode Island 2 John E. Fogarty Democratic 1940 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John E. Fogarty (Democratic) 64.7%
  • Everett C. Sammartino (Republican) 35.3%

South Carolina

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
South Carolina 1 L. Mendel Rivers Democratic 1940 Incumbent re-elected.
South Carolina 2 Albert Watson Republican 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Albert Watson (Republican) 64.3%
  • Fred LeClercq (Democratic) 35.7%
South Carolina 3 William Jennings Bryan Dorn Democratic 1950 Incumbent re-elected.
South Carolina 4 Robert T. Ashmore Democratic 1953 (Special) Incumbent re-elected.
South Carolina 5 Thomas S. Gettys Democratic 1964 Incumbent re-elected.
South Carolina 6 John L. McMillan Democratic 1938 Incumbent re-elected.

South Dakota

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
South Dakota 1 Ben Reifel Republican 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ben Reifel (Republican) 66.7%
  • Francis Richter (Democratic) 33.3%
South Dakota 2 Ellis Yarnal Berry Republican 1950 Incumbent re-elected.

Tennessee

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Tennessee 1 Jimmy Quillen Republican 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jimmy Quillen (Republican) 87.1%
  • Temus Bright (Independent) 12.9%
Tennessee 2 John Duncan Sr. Republican 1964 Incumbent re-elected.
Tennessee 3 Bill Brock Republican 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bill Brock (Republican) 64.2%
  • Franklin Haney (Democratic) 35.8%
Tennessee 4 Joe L. Evins Democratic 1946 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Joe L. Evins (Democratic) 90.0%
  • William Bean (Independent) 10.0%
Tennessee 5 Richard Fulton Democratic 1962 Incumbent re-elected.
Tennessee 6 William Anderson Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Tennessee 7 Tom J. Murray Democratic 1942 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Ray Blanton (Democratic) 50.6%
  • Julius Hurst (Republican) 48.4%
  • L. B. Winfield (Independent) 1.0%
Tennessee 8 Fats Everett Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Fats Everett (Democratic) 75.2%
  • Jim Boyd (Republican) 24.8%
Tennessee 9 George W. Grider Democratic 1964 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Dan Kuykendall (Republican) 52.2%
  • George W. Grider (Democratic) 47.8%

Texas

Texas redistricted for this election, eliminating its at-large district and removing two East Texas districts in favor of adding three districts in South Texas, suburban Houston, and suburban Dallas.[5]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Texas 1 Wright Patman Democratic 1928 Incumbent re-elected.
Texas 2 John Dowdy
Redistricted from the 7th district
Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Texas 3 Joe R. Pool
Redistricted from the at-large seat
Democratic 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Joe R. Pool (Democratic) 53.4%
  • Bill Hayes (Republican) 46.6%
Texas 4 Ray Roberts Democratic 1962 Incumbent re-elected.
Lindley Beckworth
Redistricted from the 3rd district
Democratic 1956 Incumbent lost renomination.
Democratic loss.
Texas 5 Earle Cabell Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Earle Cabell (Democratic) 61.0%
  • Duke Burgess (Republican) 39.0%
Texas 6 Olin E. Teague Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Texas 7 None (District created) New seat.
New member elected.
Republican gain.
Texas 8 Lera Millard Thomas Democratic 1966 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Texas 9 Jack Brooks
Redistricted from the 2nd district
Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Clark W. Thompson Democratic 1947 (Special) Incumbent retired.
Democratic loss.
Texas 10 J. J. Pickle Democratic 1963 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY J. J. Pickle (Democratic) 74.3%
  • Jane Sumner (Republican) 24.6%
  • R. R. Richter (Const) 1.1%
Texas 11 William R. Poage Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Texas 12 Jim Wright Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Texas 13 Graham B. Purcell Jr. Democratic 1962 Incumbent re-elected.
Texas 14 John Andrew Young Democratic 1956 Incumbent re-elected.
Texas 15 Kika de la Garza Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Texas 16 Richard C. White Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Texas 17 Omar Burleson Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Texas 18 Walter E. Rogers Democratic 1950 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Bob Price (Republican) 59.5%
  • Dee Miller (Democratic) 40.5%
Texas 19 George H. Mahon Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Texas 20 Henry B. Gonzalez Democratic 1961 (Special) Incumbent re-elected.
Texas 21 O. C. Fisher Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Texas 22 Robert R. Casey Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Texas 23 None (District created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.

Utah

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Utah 1 Laurence J. Burton Republican 1962 Incumbent re-elected.
Utah 2 David S. King Democratic 1964 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.

Vermont

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Vermont at-large Robert Stafford Republican 1960 Incumbent re-elected.

Virginia

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Virginia 1 Thomas N. Downing Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Virginia 2 Porter Hardy Jr. Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Virginia 3 David E. Satterfield III Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Virginia 4 Watkins Moorman Abbitt Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Virginia 5 William M. Tuck Democratic 1953 (Special) Incumbent re-elected.
Virginia 6 Richard Harding Poff Republican 1952 Incumbent re-elected.
Virginia 7 John O. Marsh Jr. Democratic 1962 Incumbent re-elected.
Virginia 8 Howard W. Smith Democratic 1930 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican gain.
Virginia 9 William Pat Jennings Democratic 1954 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Virginia 10 Joel T. Broyhill Republican 1952 Incumbent re-elected.

Washington

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Washington 1 Thomas Pelly Republican 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Thomas Pelly (Republican) 80.3%
  • Alice Franklin Bryant (Democratic) 19.7%
Washington 2 Lloyd Meeds Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Lloyd Meeds (Democratic) 60.7%
  • Eugene M. Smith (Republican) 36.0%
  • George E. Pittan (Conservative) 2.4%
  • Frank L. Batterson (Peace and Freedom) 0.9%
Washington 3 Julia Butler Hansen Democratic 1960 Incumbent re-elected.
Washington 4 Catherine Dean May Republican 1958 Incumbent re-elected.
Washington 5 Tom Foley Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Tom Foley (Democratic) 56.5%
  • Dorothy R. Powers (Republican) 43.5%
Washington 6 Floyd Verne Hicks Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Washington 7 Brock Adams Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Brock Adams (Democratic) 62.8%
  • James Munn (Republican) 36.0%
  • Robert B. Shaw (Peace and Freedom) 1.2%

West Virginia

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
West Virginia 1 Arch A. Moore Jr. Republican 1956 Incumbent re-elected.
West Virginia 2 Harley O. Staggers Democratic 1948 Incumbent re-elected.
West Virginia 3 John M. Slack Jr. Democratic 1958 Incumbent re-elected.
West Virginia 4 Ken Hechler Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ken Hechler (Democratic) 59.7%
  • Harry D. Humphreys (Republican) 40.3%
West Virginia 5 James Kee Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James Kee (Democratic) 63.6%
  • Elizabeth Ann Bowen (Republican) 36.4%

Wisconsin

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Wisconsin 1 Lynn E. Stalbaum Democratic 1964 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Wisconsin 2 Robert W. Kastenmeier Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Wisconsin 3 Vernon Wallace Thomson Republican 1960 Incumbent re-elected.
Wisconsin 4 Clement J. Zablocki Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Wisconsin 5 Henry S. Reuss Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Henry S. Reuss (Democratic) 70.0%
  • Curtis T. Pechtel (Republican) 29.7%
  • James E. Boulton (Independent) 0.3%
Wisconsin 6 John A. Race Democratic 1964 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Wisconsin 7 Melvin R. Laird Republican 1952 Incumbent re-elected.
Wisconsin 8 John W. Byrnes Republican 1944 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John W. Byrnes (Republican) 61.3%
  • Marvin S. Kagen (Democratic) 38.7%
Wisconsin 9 Glenn R. Davis Republican 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Glenn R. Davis (Republican) 64.1%
  • James P. Buckley (Democratic) 35.9%
Wisconsin 10 Alvin E. O'Konski Republican 1942 Incumbent re-elected.

Wyoming

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Wyoming at-large Teno Roncalio Democratic 1964 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Republican gain.

See also

References

  1. ^ Lekachman, Robert (1967). "Death of a Slogan--The Great Society 1967". Commentary. 43.1: 56+.
  2. ^ Zelizer, Julian E. (2015). The fierce urgency of now: Lyndon Johnson, Congress, and the battle for the Great Society. pp. 249-265.
  3. ^ Busch, Andrew E. (1999). Horses in Midstream: U.S. Midterm Elections and Their Consequences, 1894-1998. Pittsburgh, Pennsylvania: University of Pittsburgh Press. pp. 94-100. ISBN 0822975076.
  4. ^ Cook, Rhodes (April 29, 2010). "Midterms Past: The '66 Parallel". Sabato's Crystal Ball. Charlottesville, Virginia: University of Virginia Center for Politics. Retrieved 2017.
  5. ^ a b c d e Martis, Kenneth C. (1989). The Historical Atlas of Political Parties in the United States Congress, 1789-1989. Prentice Hall College Div. ISBN 0-02-920170-5.

Further reading


  This article uses material from the Wikipedia page available here. It is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0.

1966_United_States_House_of_Representatives_elections_in_Arkansas
 



 



 
Music Scenes