1972 United States House of Representatives Elections in New York
Get 1972 United States House of Representatives Elections in New York essential facts below. View Videos or join the 1972 United States House of Representatives Elections in New York discussion. Add 1972 United States House of Representatives Elections in New York to your PopFlock.com topic list for future reference or share this resource on social media.
1972 United States House of Representatives Elections in New York
1972 United States House of Representatives elections

← 1970 November 7, 1972 1974 →

All 435 seats in the United States House of Representatives
218 seats needed for a majority
  Majority party Minority party
  Speaker Albert - portrait.jpg Gerald Ford presidential portrait (cropped).jpg
Leader Carl Albert Gerald Ford
Party Democratic Republican
Leader since January 21, 1971 January 3, 1965
Leader's seat Oklahoma 3rd Michigan 5th
Last election 255 seats 180 seats
Seats won 242 192
Seat change Decrease 13 Increase 12
Popular vote 37,071,352 33,119,664
Percentage 52.1% 46.5%
Swing Decrease 1.5% Increase 1.6%

  Third party
 
Party Ind. Democratic
Last election 0 seats
Seats won 1
Seat change Increase 1
Popular vote 137,664
Percentage 0.2%
Swing Steady

1972 House Elections in the United States.png
Results:
     Democratic hold      Democratic gain
     Republican hold      Republican gain
     Independent gain

The 1972 United States House of Representatives elections coincided with the landslide reelection victory of President Richard M. Nixon. Nixon's Republican Party managed to gain a net of twelve House of Representatives seats from the Democratic Party, although the Democrats retained a majority.

This was the first election in which citizens at least 18 years of age (instead of 21 and older) could vote, due to the recent passage of the 26th Amendment.

Special elections

Six special elections were also held throughout the year, six before November and one concurrent with the November general election.

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Vermont at-large Robert Stafford Republican 1960 Incumbent resigned September 16, 1971 when appointed U.S. Senator.
New member elected January 7, 1972.
Republican hold.
Winner was re-elected in November.
Alabama 3 George W. Andrews Democratic 1944 (Special) Incumbent died December 25, 1971.
New member elected April 4, 1972.
Democratic hold.
Winner did not run for re-election in November.
Illinois 15 Charlotte Thompson Reid Republican 1962 Incumbent resigned October 7, 1971 to become Commissioner on the Federal Communications Commission.
New member elected April 4, 1972.
Republican hold.
Winner was re-elected in November.
Pennsylvania 27 James G. Fulton Republican 1944 Incumbent died October 6, 1971.
New member elected April 25, 1972.
Republican hold.
Winner was not renominated in primary for election to full term in November (see below).
Louisiana 7 Edwin Edwards Democratic 1965 (Special) Incumbent resigned May 9, 1972 when elected Governor of Louisiana.
New member elected September 30, 1972.
Democratic hold.
Winner was re-elected in November.
Virginia 6 Richard Harding Poff Republican 1952 Incumbent resigned August 29, 1972 to become judge of the Supreme Court of Virginia.
New member elected November 7, 1972.
Republican hold.
Winner was also elected the same day to the next term.
  • Green tickY M. Caldwell Butler (Republican) 51.8%[4]
  • Willis M. Anderson (Democratic) 39.8%
  • Roy R. White (Independent) 8.4%

Summary of results

?
242 1 192
Democratic [b] Republican
Parties Seats Popular vote
1970 1972 +/- Strength Vote % Change
Democratic Party 255 242 Decrease 13 55.6% 37,071,352 52.1% Decrease 1.5%
Republican Party 180 192 Increase 12 44.2% 33,119,664 46.5% Increase 1.6%
American Independent Party 0 0 Steady 0.0% 233,967 0.3% Increase 0.1%
Conservative Party 0 0 Steady 0.0% 218,143 0.3% Decrease 0.1%
Liberal Party 0 0 Steady 0.0% 148,951 0.2% Increase 0.1%
Independent Democratic 0 1 Increase 1 0.2% 137,664 0.2% Steady
Peace and Freedom Party 0 0 Steady 0.0% 63,894 0.1% Steady
Socialist Workers Party 0 0 Steady 0.0% 51,815 0.1% Increase 0.1%
National Democratic Party 0 0 Steady 0.0% 37,618 0.1% Steady
Taxpayer's Party 0 0 Steady 0.0% 28,079 <0.1% Steady
Action Party 0 0 Steady 0.0% 12,075 <0.1% Steady
Prohibition Party 0 0 Steady 0.0% 10,902 <0.1% Steady
Socialist Labor Party 0 0 Steady 0.0% 10,835 <0.1% Steady
Constitution Party 0 0 Steady 0.0% 5,860 <0.1% Decrease 0.1%
Concerned and Capable Party 0 0 Steady 0.0% 5,188 <0.1% Steady
American Independent Conservative Party 0 0 Steady 0.0% 3,077 <0.1% Steady
Communist Party 0 0 Steady 0.0% 2,076 <0.1% Steady
Libertarian Party 0 0 Steady 0.0% 2,028 <0.1% Steady
Less Federal Taxes Party 0 0 Steady 0.0% 1,920 <0.1% Steady
La Raza Unida Party 0 0 Steady 0.0% 1,629 <0.1% Steady
Protest, Progress, Dignity Party 0 0 Steady 0.0% 1,556 <0.1% Steady
People's Party 0 0 Steady 0.0% 1,215 <0.1% Steady
Independent for Congress Party 0 0 Steady 0.0% 1,147 <0.1% Steady
People Over Politics Party 0 0 Steady 0.0% 847 <0.1% Steady
Taxation With Representation Party 0 0 Steady 0.0% 408 <0.1% Steady
Socialist Party 0 0 Steady 0.0% 221 <0.1% Steady
Others 0 0 Steady 0.0% 16,274 <0.1% Decrease 0.1%
Total 435 435 Steady 100.0% 71,188,405 100.0% Steady

Source: "Election Statistics". Office of the Clerk.

Popular vote
Democratic
52.07%
Republican
46.52%
Others
1.41%
House seats
Democratic
55.63%
Republican
44.14%
Others
0.23%
House seats by party holding plurality in state
  80+% Democratic
  80+% Republican
  60+ to 80% Democratic
  60+ to 80% Republican
  up to 60% Democratic
  up to 60% Republican
Change in seats
  6+ Democratic gain
  6+ Republican gain
  3-5 Democratic gain
  3-5 Republican gain
  1-2 Democratic gain
  1-2 Republican gain
  no net change

Incumbents retiring

Democratic gains

Democratic holds

Republican gains

Republican holds

Incumbents defeated

Incumbents defeated in primary

  1. California 8: George P. Miller (D)
  2. California 39: John G. Schmitz (R)
  3. Colorado 4: Wayne Aspinall (D)
  4. Georgia 1: George Elliott Hagan (D)
  5. Michigan 19: Jack H. McDonald (R)
  6. Nevada at-large: Walter S. Baring Jr. (D)
  7. New Jersey 13: Cornelius Edward Gallagher (D)
  8. New York 18: Emanuel Celler (D)
  9. New York 22: James H. Scheuer (D)
  10. Pennsylvania 3: James A. Byrne (D)
  11. Pennsylvania 22: William Sheldrick Conover (R)
  12. South Carolina 6: John L. McMillan (D)
  13. West Virginia 4: James Kee (D)

Incumbents defeated in general election

  1. Colorado 1: Mike McKevitt (R)
  2. Connecticut 5: John S. Monagan (D)
  3. Illinois 10: Abner J. Mikva (D)
  4. Indiana 11: Andrew Jacobs Jr. (D)
  5. Iowa 1: Fred Schwengel (R)
  6. Iowa 4: John Henry Kyl (R)
  7. Massachusetts 9: Louise Day Hicks (D)
  8. New York 26: John G. Dow (D)
  9. Tennessee 6: William Anderson (D)
  10. Texas 5: Earle Cabell (D)
  11. Texas 13: Graham B. Purcell Jr. (D)
  12. Utah 2: Sherman P. Lloyd (R)
  13. Wisconsin 7: Alvin E. O'Konski (R)

Alabama

Alabama was reapportioned from 8 to 7 seats and eliminated the old 3rd district, dividing it between the old 2nd and 4th and making compensating boundary changes elsewhere.[5]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Alabama 1 Jack Edwards Republican 1964 Incumbent re-elected.
Alabama 2 William Louis Dickinson Republican 1964 Incumbent re-elected.
Elizabeth B. Andrews
Redistricted from the 3rd district
Democratic 1972 (Special) Incumbent retired.
Democratic loss.
Alabama 3 Bill Nichols
Redistricted from the 4th district
Democratic 1966 Incumbent re-elected.
Alabama 4 Tom Bevill
Redistricted from the 7th district
Democratic 1966 Incumbent re-elected.
Alabama 5 Robert E. Jones Jr.
Redistricted from the 8th district
Democratic 1947 (Special) Incumbent re-elected.
Alabama 6 John Hall Buchanan Jr. Republican 1964 Incumbent re-elected.
Alabama 7 Walter Flowers
Redistricted from the 5th district
Democratic 1968 Incumbent re-elected.

Alaska

Incumbent Nick Begich won re-election three weeks after having disappeared in a plane crash October 16; challenger Don Young would later win a March special election after Begich was declared dead on December 29.

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Alaska at-large Nick Begich Democratic 1970 Incumbent re-elected.

Arizona

Arizona was reapportioned from 3 seats to 4 and carved a new district in the Phoenix suburbs and the northeast from parts of the existing districts.[5]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Arizona 1 John Jacob Rhodes Republican 1952 Incumbent re-elected.
Arizona 2 Mo Udall Democratic 1961 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Mo Udall (Democratic) 63.5%
  • Gene Savoie (Republican) 36.5%
Arizona 3 Sam Steiger Republican 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Sam Steiger (Republican) 63.0%
  • Ted Wyckoff (Democratic) 37.0%
Arizona 4 None (district created) New seat.
New member elected.
Republican gain.

Arkansas

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Arkansas 1 William Vollie Alexander Jr. Democratic 1968 Incumbent re-elected.
Arkansas 2 Wilbur Mills Democratic 1938 Incumbent re-elected.
Arkansas 3 John Paul Hammerschmidt Republican 1966 Incumbent re-elected.
Arkansas 4 David Pryor Democratic 1966 Retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Democratic hold.

California

California was reapportioned from 38 to 43 seats, adding one seat in the Bay Area, one in the Central Valley, and 3 in southern California;[5] three went to Democrats, two to Republicans. Despite a retirement and two lost renominations, both parties held their seats in this election, bringing the Democrats up from 20 seats to 23 and the Republicans up from 18 seats to 20.

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
California 1 Donald H. Clausen Republican 1963 Incumbent re-elected.
California 2 Harold T. Johnson Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Harold T. Johnson (Democratic) 68.3%
  • Francis X. Callahan (Republican) 28.6%
  • Dorothy D. Paradis (American) 3.1%
California 3 John E. Moss Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John E. Moss (Democratic) 69.9%
  • John Rakus (Republican) 30.1%
California 4 Robert L. Leggett Democratic 1962 Incumbent re-elected.
California 5 Phillip Burton Democratic 1964 Incumbent re-elected.
California 6 William S. Mailliard Republican 1952 Incumbent re-elected.
California 7 Ron Dellums Democratic 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ron Dellums (Democratic) 56.0%
  • Peter Hannaford (Republican) 38.0%
  • Frank V. Cortese (American) 6.0%
California 8 George P. Miller Democratic 1944 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Pete Stark (Democratic) 52.9%
  • Lew M. Warden Jr. (Republican) 47.1%
California 9 Don Edwards Democratic 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Don Edwards (Democratic) 72.3%
  • Herb Smith (Republican) 25.2%
  • Edmon V. Kaiser (American) 2.6%
California 10 Charles Gubser Republican 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Charles Gubser (Republican) 64.6%
  • B. Frank Gillette (Democratic) 35.4%
California 11 None (district created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Leo Ryan (Democratic) 60.4%
  • Charles E. Chase (Republican) 37.0%
  • Nicholas W. Kudrovzeff (American) 2.6%
California 12 Burt Talcott Republican 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Burt Talcott (Republican) 54.0%
  • Julian Camacho (Democratic) 43.1%
  • Stanley K. Monteith (American) 2.9%
California 13 Charles M. Teague Republican 1954 Incumbent re-elected.
California 14 Jerome Waldie Democratic 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jerome Waldie (Democratic) 77.6%
  • Floyd E. Sims (Republican) 22.4%
California 15 John J. McFall Democratic 1956 Incumbent re-elected.
California 16 B. F. Sisk Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY B. F. Sisk (Democratic) 79.1%
  • Carol O. Harner (Republican) 20.9%
California 17 Pete McCloskey
Redistricted from the 11th district
Republican 1967 Incumbent re-elected.
California 18 Bob Mathias Republican 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bob Mathias (Republican) 66.5%
  • Vincent J. Lavery (Democratic) 33.5%
California 19 Chet Holifield Democratic 1942 Incumbent re-elected.
California 20 H. Allen Smith Republican 1956 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
California 21 Augustus Hawkins Democratic 1962 Incumbent re-elected.
California 22 James C. Corman Democratic 1960 Incumbent re-elected.
California 23 Del M. Clawson Republican 1963 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Del M. Clawson (Republican) 61.4%
  • Conrad G. Tuohey (Democratic) 38.6%
California 24 John H. Rousselot Republican 1960/1970 Incumbent re-elected.
California 25 Charles E. Wiggins Republican 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Charles E. Wiggins (Republican) 64.9%
  • Leslie W. Craven (Democratic) 31.9%
  • Alfred Romirez (American) 3.1%
California 26 Thomas M. Rees Democratic 1965 Incumbent re-elected.
California 27 Barry Goldwater Jr. Republican 1969 Incumbent re-elected.
California 28 Alphonzo E. Bell Jr. Republican 1960 Incumbent re-elected.
California 29 George E. Danielson Democratic 1970 Incumbent re-elected.
California 30 Edward R. Roybal Democratic 1962 Incumbent re-elected.
California 31 Charles H. Wilson Democratic 1962 Incumbent re-elected.
California 32 Craig Hosmer Republican 1952 Incumbent re-elected.
California 33 Jerry Pettis Republican 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jerry Pettis (Republican) 75.1%
  • Ken Thompson (Democratic) 24.9%
California 34 Richard T. Hanna Democratic 1962 Incumbent re-elected.
California 35 Glenn M. Anderson
Redistricted from the 17th district
Democratic 1968 Incumbent re-elected.
California 36 None (district created) New seat.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY William M. Ketchum (Republican) 52.7%
  • Timothy Lemucchi (Democratic) 43.5%
  • Bill Armour (American) 3.8%
California 37 None (district created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.
California 38 None (district created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.
California 39 John G. Schmitz
Redistricted from the 35th district
Republican 1970 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican hold.
California 40 Bob Wilson
Redistricted from the 36th district
Republican 1952 Incumbent re-elected.
California 41 Lionel Van Deerlin
Redistricted from the 37th district
Democratic 1962 Incumbent re-elected.
California 42 None (district created) New seat.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Clair Burgener (Republican) 67.4%
  • Bob Lowe (Democratic) 29.2%
  • Armin R. Moths (American) 3.4%
California 43 Victor Veysey
Redistricted from the 38th district
Republican 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Victor Veysey (Republican) 62.7%
  • Ernest Z. Robles (Democratic) 37.3%

Colorado

Colorado was reapportioned from 4 to 5 seats, constructing a new 5th district east and south of Denver.[5]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Colorado 1 Mike McKevitt Republican 1970 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Colorado 2 Donald G. Brotzman Republican 1966 Incumbent re-elected.
Colorado 3 Frank Evans Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frank Evans (Democratic) 66.3%
  • Chuck Brady (Republican) 33.7%
Colorado 4 Wayne N. Aspinall Democratic 1948 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican gain.
Colorado 5 None (district created) New seat.
New member elected.
Republican gain.

Connecticut

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Connecticut 1 William R. Cotter Democratic 1970 Incumbent re-elected.
Connecticut 2 Robert H. Steele Republican 1970 Incumbent re-elected.
Connecticut 3 Robert Giaimo Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Robert Giaimo (Democratic) 53.3%
  • Henry A. Povinelli (Republican) 46.7%
Connecticut 4 Stewart McKinney Republican 1970 Incumbent re-elected.
Connecticut 5 John S. Monagan Democratic 1958 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Connecticut 6 Ella Grasso Democratic 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ella Grasso (Democratic) 60.2%
  • John F. Walsh (Republican) 39.8%

Delaware

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Delaware at-large Pete du Pont Republican 1970 Incumbent re-elected.

Florida

Florida was reapportioned from 12 to 15 seats, adding a seat in central and two in south Florida.[5]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Florida 1 Bob Sikes Democratic 1940 Incumbent re-elected.
Florida 2 Don Fuqua Democratic 1962 Incumbent re-elected.
Florida 3 Charles E. Bennett Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Florida 4 Bill Chappell Democratic 1968 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bill Chappell (Democratic) 55.9%
  • Bud Fleuchaus (Republican) 44.1%
Florida 5 None (district created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Bill Gunter (Democratic) 55.5%
  • Jack P. Insco (Republican) 44.5%
Florida 6 Bill Young
Redistricted from the 8th district
Republican 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bill Young (Republican) 76.0%
  • Michael O. Plunkett (Democratic) 24.0%
Florida 7 Sam Gibbons
Redistricted from the 6th district
Democratic 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Sam Gibbons (Democratic) 68.0%
  • Robert A. Carter (Republican) 32.0%
Florida 8 James A. Haley
Redistricted from the 7th district
Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James A. Haley (Democratic) 57.8%
  • Roy Thompson Jr. (Republican) 42.2%
Florida 9 Louis Frey Jr.
Redistricted from the 5th district
Republican 1968 Incumbent re-elected.
Florida 10 None (district created) New seat.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Skip Bafalis (Republican) 62.0%
  • Bill Sikes (Democratic) 38.0%
Florida 11 Paul Rogers
Redistricted from the 9th district
Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Paul Rogers (Democratic) 60.2%
  • Joel Karl Gustafson (Republican) 39.8%
Florida 12 J. Herbert Burke
Redistricted from the 10th district
Republican 1966 Incumbent re-elected.
Florida 13 None (district created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.
Florida 14 Claude Pepper
Redistricted from the 11th district
Democratic 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Claude Pepper (Democratic) 67.6%
  • Evelio S, Estrella (Republican) 32.4%
Florida 15 Dante Fascell
Redistricted from the 12th district
Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Dante Fascell (Democratic) 56.8%
  • Ellis B. Rubin (Republican) 43.2%

Georgia

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Georgia 1 George Elliott Hagan Democratic 1960 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Georgia 2 Dawson Mathis Democratic 1970 Incumbent re-elected.
Georgia 3 Jack Brinkley Democratic 1966 Incumbent re-elected.
Georgia 4 Benjamin B. Blackburn Republican 1966 Incumbent re-elected.
Georgia 5 Fletcher Thompson Republican 1966 Retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Democratic gain.
Georgia 6 John Flynt Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Georgia 7 John William Davis Democratic 1960 Incumbent re-elected.
Georgia 8 W. S. Stuckey Jr. Democratic 1966 Incumbent re-elected.
Georgia 9 Phillip M. Landrum Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Georgia 10 Robert Grier Stephens Jr. Democratic 1960 Incumbent re-elected.

Hawaii

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Hawaii 1 Spark Matsunaga Democratic 1962 Incumbent re-elected.
Hawaii 2 Patsy Mink Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Patsy Mink (Democratic) 57.1%
  • Diana Hansen (Republican) 42.9%

Idaho

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Idaho 1 James A. McClure Republican 1966 Retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY Steve Symms (Republican) 55.6%
  • Ed Williams (Democratic) 44.4%
Idaho 2 Orval H. Hansen Republican 1968 Incumbent re-elected.

Illinois

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Illinois 1 Ralph Metcalfe Democratic 1970 Incumbent re-elected.
Illinois 2 Morgan F. Murphy
Redistricted from the 3rd district
Democratic 1970 Incumbent re-elected.
Illinois 3 None (district created) New seat.
New member elected.
Republican gain.
Illinois 4 Ed Derwinski Republican 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ed Derwinski (Republican) 70.5%
  • C. F. 'Bob' Dore (Democratic) 29.5%
Illinois 5 John C. Kluczynski Democratic 1950 Incumbent re-elected.
Illinois 6 Harold R. Collier
Redistricted from the 10th district
Republican 1956 Incumbent re-elected.
Illinois 7 George W. Collins
Redistricted from the 6th district
Democratic 1970 Incumbent re-elected.
Illinois 8 Dan Rostenkowski Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Illinois 9 Sidney R. Yates Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Illinois 10 Abner Mikva
Redistricted from the 2nd district
Democratic 1968 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Illinois 11 Frank Annunzio
Redistricted from the 7th district
Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Roman Pucinski Democratic 1958 Retired to run for U.S. Senator.
Democratic loss.
Illinois 12 Phil Crane
Redistricted from the 13th district
Republican 1969 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Phil Crane (Republican) 74.2%
  • Edwin L. Frank (Democratic) 25.8%
Illinois 13 Robert McClory
Redistricted from the 12th district
Republican 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Robert McClory (Republican) 61.5%
  • Stanley W. Beetham (Democratic) 38.5%
Illinois 14 John N. Erlenborn Republican 1964 Incumbent re-elected.
Illinois 15 Leslie C. Arends
Redistricted from the 17th district
Republican 1934 Incumbent re-elected.
Cliffard D. Carlson Republican 1972 (Special) Incumbent retired.
Republican loss.
Illinois 16 John B. Anderson Republican 1960 Incumbent re-elected.
Illinois 17 None (district created) New seat.
New member elected.
Republican gain.
Illinois 18 Robert H. Michel Republican 1956 Incumbent re-elected.
Illinois 19 Tom Railsback Republican 1966 Incumbent re-elected.
Illinois 20 Paul Findley Republican 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Paul Findley (Republican) 68.8%
  • Robert S. O'Shea (Democratic) 31.2%
Illinois 21 William L. Springer
Redistricted from the 22nd district
Republican 1950 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Illinois 22 George E. Shipley
Redistricted from the 23rd district
Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY George E. Shipley (Democratic) 56.5%
  • Robert B. Lamkin (Republican) 41.0%
  • Cleo A. Duzan (Independent) 2.4%
Illinois 23 Melvin Price
Redistricted from the 24th district
Democratic 1944 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Melvin Price (Democratic) 75.1%
  • Robert Mays (Republican) 24.9%
Illinois 24 Kenneth J. Gray
Redistricted from the 21st district
Democratic 1954 Incumbent re-elected.

Indiana

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Indiana 1 Ray Madden Democratic 1942 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ray Madden (Democratic) 56.9%
  • Bruce R. Haller (Republican) 43.1%
Indiana 2 Earl Landgrebe Republican 1968 Incumbent re-elected.
Indiana 3 John Brademas Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Indiana 4 J. Edward Roush Democratic 1970 Incumbent re-elected.
Indiana 5 Elwood Hillis Republican 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Elwood Hillis (Republican) 64.1%
  • Kathleen Z. Williams (Democratic) 35.9%
Indiana 6 William G. Bray Republican 1950 Incumbent re-elected.
Indiana 7 John T. Myers Republican 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John T. Myers (Republican) 61.6%
  • Warren P. Henegar (Democratic) 38.4%
Indiana 8 Roger H. Zion Republican 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Roger H. Zion (Republican) 63.4%
  • Richard L. Deen (Democratic) 36.6%
Indiana 9 Lee H. Hamilton Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Indiana 10 David W. Dennis Republican 1968 Incumbent re-elected.
Indiana 11 Andrew Jacobs Jr. Democratic 1964 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.

Iowa

Iowa was reapportioned from 7 seats to 6, dividing the old 5th district around Des Moines between its neighbors. Its incumbent, Neal Smith, won again in the south-central Iowa 4th district.[5]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Iowa 1 Fred Schwengel Republican 1966 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Iowa 2 John C. Culver Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John C. Culver (Democratic) 59.2%
  • Theodore R. Ellsworth (Republican) 40.8%
Iowa 3 H. R. Gross Republican 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY H. R. Gross (Republican) 55.7%
  • Lyle D. Taylor (Democratic) 44.3%
Iowa 4 Neal Smith
Redistricted from the 5th district
Democratic 1958 Incumbent re-elected.
John Henry Kyl Republican 1966 Incumbent lost re-election.
Republican loss.
Iowa 5 William J. Scherle
Redistricted from the 7th district
Republican 1966 Incumbent re-elected.
Iowa 6 Wiley Mayne Republican 1966 Incumbent re-elected.

Kansas

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Kansas 1 Keith Sebelius Republican 1968 Incumbent re-elected.
Kansas 2 William R. Roy Democratic 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY William R. Roy (Democratic) 60.6%
  • Charles D. McAtee (Republican) 37.1%
  • Bert Falley (Conservative) 1.8%
  • David Scoggin (Prohibition) 0.5%
Kansas 3 Larry Winn Republican 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Larry Winn (Republican) 71.0%
  • Charles Barsotti (Democratic) 25.4%
  • Warren E. Redding (Conservative) 3.6%
Kansas 4 Garner E. Shriver Republican 1960 Incumbent re-elected.
Kansas 5 Joe Skubitz Republican 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Joe Skubitz (Republican) 72.3%
  • Lloyd L. Kitch Jr. (Democratic) 27.7%

Kentucky

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Kentucky 1 Frank Stubblefield Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frank Stubblefield (Democratic) 64.8%
  • Charles Thurman Banken Jr. (Republican) 33.7%
  • John M. Katterjohn (Independent) 1.5%
Kentucky 2 William Natcher Democratic 1953 (Special) Incumbent re-elected.
Kentucky 3 Romano Mazzoli Democratic 1970 Incumbent re-elected.
Kentucky 4 Gene Snyder Republican 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Gene Snyder (Republican) 73.8%
  • James W. Rogers (Democratic) 26.2%
Kentucky 5 Tim Lee Carter Republican 1964 Incumbent re-elected.
Kentucky 6 William P. Curlin Jr. Democratic 1971 (Special) Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY John B. Breckinridge (Democratic) 52.4%
  • Laban P. Jackson (Republican) 46.8%
  • Thomas F. Lundeen (Peoples) 0.8%
Kentucky 7 Carl D. Perkins Democratic 1948 Incumbent re-elected.

Louisiana

Louisiana stayed at eight house seats following the 1970 census, but the Eighth District's boundaries were radically altered. New governor Edwin W. Edwards ordered the district to take in territory far to the south and east of its traditional base of Alexandria, which included many African-American and progressive white voters. The change was largely regarded as an election deal between Edwards and former Rep. Gillis Long, who finished third in the Democratic Primary in the 1971 Louisiana Governor's Election. Long easily won back the Eighth District seat he lost in 1964.

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Louisiana 1 F. Edward Hébert Democratic 1940 Incumbent re-elected.
Louisiana 2 Hale Boggs Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Louisiana 3 Patrick T. Caffery Democratic 1968 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Dave Treen (Republican) 54.0%
  • J. Louis Watkins Jr. (Democratic) 46.0%
Louisiana 4 Joe Waggonner Democratic 1961 Incumbent re-elected.
Louisiana 5 Otto Passman Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Louisiana 6 John Rarick Democratic 1966 Incumbent re-elected.
Louisiana 7 John Breaux Democratic 1972 (Special) Incumbent re-elected.
Louisiana 8 Speedy Long Democratic 1964 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.

Maine

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Maine 1 Peter Kyros Democratic 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Peter Kyros (Democratic) 59.4%
  • L. Robert Porteous Jr. (Republican) 40.6%
Maine 2 William Hathaway Democratic 1964 Retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY William Cohen (Republican) 54.4%
  • Elmer H. Violette (Democratic) 45.6%

Maryland

Maryland's redistricting eliminated a seat in Baltimore in favor of an additional seat in the DC suburbs.[5]

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Maryland 1 William Oswald Mills Republican 1971 (Special) Incumbent re-elected.
Maryland 2 Clarence Long Democratic 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Clarence Long (Democratic) 65.8%
  • John J. Bishop Jr. (Republican) 34.2%
Maryland 3 Paul Sarbanes
Redistricted from the 4th district
Democratic 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Paul Sarbanes (Democratic) 69.7%
  • Robert D. Morrow (Republican) 30.3%
Edward Garmatz Democratic 1947 (Special) Incumbent retired.
Democratic loss.
Maryland 4 None (district created) New seat.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Marjorie Holt (Republican) 59.4%
  • Werner Fornos (Democratic) 40.6%
Maryland 5 Lawrence Hogan Republican 1968 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Lawrence Hogan (Republican) 62.9%
  • Edward T. Conroy (Democratic) 37.1%
Maryland 6 Goodloe Byron Democratic 1970 Incumbent re-elected.
Maryland 7 Parren Mitchell Democratic 1970 Incumbent re-elected.
Maryland 8 Gilbert Gude Republican 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Gilbert Gude (Republican) 63.9%
  • Joseph G. Anastasi (Democratic) 36.1%

Massachusetts

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Massachusetts 1 Silvio O. Conte Republican 1958 Incumbent re-elected.
Massachusetts 2 Edward Boland Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Massachusetts 3 Harold Donohue
Redistricted from the 4th district
Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Massachusetts 4 Robert Drinan
Redistricted from the 3rd district
Democratic 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Robert Drinan (Democratic) 68.9%
  • Martin A. Linsky (Republican) 23.4%
  • John Collins (Ind Con) 7.7%
Massachusetts 5 F. Bradford Morse Republican 1960 Resigned when appointed to United Nations
Republican hold.
Massachusetts 6 Michael J. Harrington Democratic 1969 (Special) Incumbent re-elected.
Massachusetts 7 Torbert Macdonald Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Massachusetts 8 Tip O'Neill Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Massachusetts 9 Louise Day Hicks Democratic 1970 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic hold.[a]
  • Green tickY Joe Moakley (Independent Democratic) 43.2%[a]
  • Louise Day Hicks (Democratic) 41.1%
  • Howard M. Miller (Republican) 14.2%
  • Jeanne Lafferty (Independent) 1.5%
Massachusetts 10 Margaret Heckler Republican 1966 Incumbent re-elected.
Massachusetts 11 James A. Burke Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Massachusetts 12 Hastings Keith Republican 1958 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Gerry Studds (Democratic) 50.3%
  • William D. Weeks (Republican) 49.7%

Michigan

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Michigan 1 John Conyers Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Michigan 2 Marvin L. Esch Republican 1966 Incumbent re-elected.
Michigan 3 Garry E. Brown Republican 1966 Incumbent re-elected.
Michigan 4 J. Edward Hutchinson Republican 1962 Incumbent re-elected.
Michigan 5 Gerald Ford Republican 1948 Incumbent re-elected.
Michigan 6 Charles E. Chamberlain Republican 1956 Incumbent re-elected.
Michigan 7 Donald Riegle Republican 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Donald Riegle (Republican) 70.1%
  • Eugene L. Mattison (Democratic) 29.9%
Michigan 8 R. James Harvey Republican 1960 Incumbent re-elected.
Michigan 9 Guy Vander Jagt Republican 1966 Incumbent re-elected.
Michigan 10 Elford Albin Cederberg Republican 1952 Incumbent re-elected.
Michigan 11 Philip Ruppe Republican 1966 Incumbent re-elected.
Michigan 12 James G. O'Hara Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Michigan 13 Charles Diggs Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Michigan 14 Lucien Nedzi Democratic 1961 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Lucien Nedzi (Democratic) 54.9%
  • Robert V. McGrath (Republican) 45.1%
Michigan 15 William D. Ford Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Michigan 16 John Dingell Democratic 1955 (Special) Incumbent re-elected.
Michigan 17 Martha Griffiths Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Michigan 18 None (district created) New seat.
New member elected.
Republican gain.
Michigan 19 William Broomfield
Redistricted from the 18th district
Republican 1956 Incumbent re-elected.
Jack H. McDonald Republican 1966 Incumbent lost renomination.
Republican loss.

Minnesota

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Minnesota 1 Al Quie Republican 1958 Incumbent re-elected.
Minnesota 2 Ancher Nelsen Republican 1958 Incumbent re-elected.
Minnesota 3 Bill Frenzel Republican 1970 Incumbent re-elected.
Minnesota 4 Joseph Karth Democratic (DFL) 1958 Incumbent re-elected.
Minnesota 5 Donald M. Fraser Democratic (DFL) 1962 Incumbent re-elected.
Minnesota 6 John M. Zwach Republican 1966 Incumbent re-elected.
Minnesota 7 Robert Bergland Democratic (DFL) 1970 Incumbent re-elected.
Minnesota 8 John Blatnik Democratic (DFL) 1946 Incumbent re-elected.

Mississippi

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Mississippi 1 Jamie Whitten
Redistricted from the 2nd district
Democratic 1941 (Special) Incumbent re-elected.
Mississippi 2 Thomas Abernethy
Redistricted from the 1st district
Democratic 1942 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY David R. Bowen (Democratic) 61.9%
  • Carl Butler (Republican) 34.7%
  • Robert J. Coleman (Independent) 2.5%
  • Norman Smith (Independent) 0.9%
Mississippi 3 Sonny Montgomery
Redistricted from the 4th district
Democratic 1966 Incumbent re-elected.
Mississippi 4 Charles H. Griffin
Redistricted from the 3rd district
Democratic 1968 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Thad Cochran (Republican) 47.9%
  • Ellis B. Bodron (Democratic) 44.0%
  • Eddie L. McBride (Independent) 8.2%
Mississippi 5 William M. Colmer Democratic 1932 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Trent Lott (Republican) 55.3%
  • Ben Stone (Democratic) 44.2%
  • Earnest J. Creel (Independent) 0.5%

Missouri

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Missouri 1 Bill Clay Democratic 1968 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bill Clay (Democratic) 64.0%
  • Richard O. Funsch (Republican) 36.0%
Missouri 2 James W. Symington Democratic 1968 Incumbent re-elected.
Missouri 3 Leonor Sullivan Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Leonor Sullivan (Democratic) 69.3%
  • Albert Holst (Republican) 30.4%
  • Charles H. Byford (Independent) 0.3%
Missouri 4 William J. Randall Democratic 1959 (Special) Incumbent re-elected.
Missouri 5 Richard Walker Bolling Democratic 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Richard Walker Bolling (Democratic) 62.8%
  • Vernon E. Rice (Republican) 35.6%
  • Stella Sollars (Independent) 1.6%
Missouri 6 William Raleigh Hull Jr. Democratic 1954 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Jerry Litton (Democratic) 54.6%
  • Russell Sloan (Republican) 45.4%
Missouri 7 Durward Gorham Hall Republican 1960 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY Gene Taylor (Republican) 63.7%
  • Bill Thomas (Democratic) 36.3%
Missouri 8 Richard Howard Ichord Jr. Democratic 1960 Incumbent re-elected.
Missouri 9 William L. Hungate Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Missouri 10 Bill Burlison Democratic 1968 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bill Burlison (Democratic) 64.3%
  • Marion Francis Svendrowski (Republican) 35.7%

Montana

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Montana 1 Richard G. Shoup Republican 1970 Incumbent re-elected.
Montana 2 John Melcher Democratic 1969 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY John Melcher (Democratic) 76.1%
  • Dick Forester (Republican) 23.9%

Nebraska

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Nebraska 1 Charles Thone Republican 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Charles Thone (Republican) 64.2%
  • Darrel E. Berg (Democratic) 35.8%
Nebraska 2 John Y. McCollister Republican 1970 Incumbent re-elected.
Nebraska 3 David Martin Republican 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY David Martin (Republican) 69.6%
  • Warren Fitzgerald (Democratic) 30.4%

Nevada

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Nevada at-large Walter S. Baring Jr. Democratic 1956 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican gain.

New Hampshire

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
New Hampshire 1 Louis C. Wyman Republican 1966 Incumbent re-elected.
New Hampshire 2 James Colgate Cleveland Republican 1962 Incumbent re-elected.

New Jersey

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
New Jersey 1 John E. Hunt Republican 1966 Incumbent re-elected.
New Jersey 2 Charles W. Sandman Jr. Republican 1966 Incumbent re-elected.
New Jersey 3 James J. Howard Democratic 1964 Incumbent re-elected.
New Jersey 4 Frank Thompson Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frank Thompson (Democratic) 58.0%
  • Peter P. Garibaldi (Republican) 42.0%
New Jersey 5 Peter Frelinghuysen Jr. Republican 1952 Incumbent re-elected.
New Jersey 6 Edwin B. Forsythe Republican 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Edwin B. Forsythe (Republican) 62.8%
  • Francis P. Brennan (Democratic) 36.1%
  • Ida C. Ebert (Independent) 0.6%
  • Bernardo S. Doganiero (Soc-Lab) 0.5%
New Jersey 7 William B. Widnall Republican 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY William B. Widnall (Republican) 57.9%
  • Arthur J. Lesemann (Democratic) 39.9%
  • Martin E. Wendelken (Independent) 2.1%
New Jersey 8 Robert A. Roe Democratic 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Robert A. Roe (Democratic) 63.1%
  • Walter E. Johnson (Republican) 36.9%
New Jersey 9 Henry Helstoski Democratic 1964 Incumbent re-elected.
New Jersey 10 Peter W. Rodino Democratic 1948 Incumbent re-elected.
New Jersey 11 Joseph Minish Democratic 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Joseph Minish (Democratic) 57.5%
  • Milton A. Waldor (Republican) 39.7%
  • Philip R. Nicolaus (Independent) 1.5%
  • James R. Klimaski (Peoples) 1.3%
New Jersey 12 Florence P. Dwyer Republican 1956 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY Matthew John Rinaldo (Republican) 63.5%
  • Jerry Fitzgerald English (Democratic) 36.2%
  • Stanley Bogus (Independent) 0.4%
New Jersey 13 None (district created) New seat.
New member elected.
Republican gain.
New Jersey 14 Dominick V. Daniels Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Dominick V. Daniels (Democratic) 61.2%
  • Richard T. Bozzone (Republican) 34.3%
  • Edward F. Zampella (Independent) 3.1%
  • Perfecto Oyola (Independent) 0.9%
  • Vincent J. Carrino (Independent) 0.5%
Cornelius Gallagher
Redistricted from the 13th district
Democratic 1958 Incumbent lost renomination.
Democratic loss.
New Jersey 15 Edward J. Patten Democratic 1962 Incumbent re-elected.

New Mexico

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
New Mexico 1 Manuel Lujan Jr. Republican 1968 Incumbent re-elected.
New Mexico 2 Harold L. Runnels Democratic 1970 Incumbent re-elected.

New York

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
New York 1 Otis G. Pike Democratic 1960 Incumbent re-elected.
New York 2 James R. Grover Jr. Republican 1962 Incumbent re-elected.
New York 3 None (district created) New seat.
New member elected.
Republican gain.
New York 4 Norman F. Lent
Redistricted from the 5th district
Republican 1970 Incumbent re-elected.
New York 5 John W. Wydler
Redistricted from the 4th district
Republican 1962 Incumbent re-elected.
New York 6 Lester L. Wolff
Redistricted from the 3rd district
Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Seymour Halpern Republican 1958 Incumbent retired.
Republican loss.
New York 7 Joseph P. Addabbo Democratic 1960 Incumbent re-elected.
New York 8 Benjamin Stanley Rosenthal Democratic 1962 Incumbent re-elected.
New York 9 James J. Delaney Democratic 1948 Incumbent re-elected.
New York 10 Mario Biaggi
Redistricted from the 24th district
Democratic 1968 Incumbent re-elected.
New York 11 Frank J. Brasco Democratic 1966 Incumbent re-elected.
New York 12 Shirley Chisholm Democratic 1968 Incumbent re-elected.
New York 13 Bertram L. Podell Democratic 1968 Incumbent re-elected.
New York 14 John J. Rooney Democratic 1944 Incumbent re-elected.
New York 15 Hugh Carey Democratic 1960 Incumbent re-elected.
New York 16 Emanuel Celler
Redistricted from the 10th district
Democratic 1922 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Defeated as Liberal
Democratic hold.
New York 17 John M. Murphy
Redistricted from the 16th district
Democratic 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John M. Murphy (Democratic) 60.3%
  • Mario D. Belardino (Republican) 39.7%
New York 18 Ed Koch
Redistricted from the 17th district
Democratic 1968 Incumbent re-elected.
New York 19 Charles Rangel
Redistricted from the 18th district
Democratic 1970 Incumbent re-elected.
New York 20 Bella Abzug
Redistricted from the 19th district
Democratic 1970 Incumbent re-elected.
William Fitts Ryan Democratic 1960 Died in office
Democratic loss.
New York 21 Herman Badillo Democratic 1970 Incumbent re-elected.
New York 22 Jonathan Brewster Bingham
Redistricted from the 23rd district
Democratic 1964 Incumbent re-elected.
James H. Scheuer Democratic 1964 Incumbent lost renomination.
Democratic loss.
New York 23 Peter A. Peyser
Redistricted from the 25th district
Republican 1970 Incumbent re-elected.
New York 24 Ogden Reid
Redistricted from the 26th district
Democratic 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ogden Reid (Democratic) 52.2%
  • Carl A. Vergari (Republican) 47.8%
New York 25 Hamilton Fish IV
Redistricted from the 28th district
Republican 1968 Incumbent re-elected.
New York 26 John G. Dow
Redistricted from the 27th district
Democratic 1970 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
New York 27 Howard W. Robison
Redistricted from the 33rd district
Republican 1958 Incumbent re-elected.
New York 28 Samuel S. Stratton
Redistricted from the 29th district
Democratic 1958 Incumbent re-elected.
New York 29 Carleton J. King
Redistricted from the 30th district
Republican 1960 Incumbent re-elected.
New York 30 Robert C. McEwen
Redistricted from the 31st district
Republican 1964 Incumbent re-elected.
New York 31 Alexander Pirnie
Redistricted from the 32nd district
Republican 1958 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY Donald J. Mitchell (Republican) 51.0%
  • Robert Castle (Democratic) 39.1%
  • Franklin Nichols (Action) 6.2%
  • John T. Buckley (Liberal) 3.7%
New York 32 James M. Hanley
Redistricted from the 35th district
Democratic 1964 Incumbent re-elected.
New York 33 John H. Terry
Redistricted from the 34th district
Republican 1970 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
New York 34 Frank Horton
Redistricted from the 36th district
Republican 1962 Incumbent re-elected.
New York 35 Barber Conable
Redistricted from the 37th district
Republican 1964 Incumbent re-elected.
New York 36 Henry P. Smith III
Redistricted from the 40th district
Republican 1964 Incumbent re-elected.
New York 37 Thaddeus J. Dulski
Redistricted from the 41st district
Democratic 1958 Incumbent re-elected.
New York 38 Jack Kemp
Redistricted from the 39th district
Republican 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jack Kemp (Republican) 73.2%
  • Anthony P. LoRusso (Democratic) 26.8%
New York 39 James F. Hastings
Redistricted from the 38th district
Republican 1968 Incumbent re-elected.

North Carolina

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
North Carolina 1 Walter B. Jones Sr. Democratic 1966 Incumbent re-elected.
North Carolina 2 Lawrence H. Fountain Democratic 1952 Incumbent re-elected.
North Carolina 3 David N. Henderson Democratic 1960 Incumbent re-elected.
North Carolina 4 Nick Galifianakis Democratic 1966 Retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Democratic hold.
North Carolina 5 Wilmer Mizell Republican 1968 Incumbent re-elected.
North Carolina 6 L. Richardson Preyer Democratic 1968 Incumbent re-elected.
North Carolina 7 Alton Lennon Democratic 1956 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Charlie Rose (Democratic) 60.4%
  • Jerry C. Scott (Republican) 38.7%
  • Alvis H. Ballard (American) 0.9%
North Carolina 8 Earl B. Ruth Republican 1968 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Earl B. Ruth (Republican) 60.2%
  • Richard Clark (Democratic) 39.8%
North Carolina 9 Charles R. Jonas Republican 1952 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
North Carolina 10 Jim Broyhill Republican 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jim Broyhill (Republican) 72.5%
  • Paul L. Beck (Democratic) 27.5%
North Carolina 11 Roy A. Taylor Democratic 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Roy A. Taylor (Democratic) 59.6%
  • Jesse I. Ledbetter (Republican) 40.4%

North Dakota

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
North Dakota at-large Mark Andrews
Redistricted from the 1st district
Republican 1963 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Mark Andrews (Republican) 72.7%
  • Richard Ista (Democratic) 27.1%
  • Kenneth C. Gardner (Independent) 0.2%
Arthur A. Link
Redistricted from the 2nd district
Democratic 1970 Retired to run for Governor
Democratic loss.

Ohio

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Ohio 1 William J. Keating Republican 1970 Incumbent re-elected.
Ohio 2 Donald D. Clancy Republican 1960 Incumbent re-elected.
Ohio 3 Charles W. Whalen Jr. Republican 1966 Incumbent re-elected.
Ohio 4 William Moore McCulloch Republican 1947 (Special) Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY Tennyson Guyer (Republican) 62.7%
  • Dimitri Nicholas (Democratic) 37.3%
Jackson Edward Betts
Redistricted from the 8th district
Republican 1950 Incumbent retired.
Republican loss.
Ohio 5 Del Latta Republican 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Del Latta (Republican) 72.7%
  • Bruce Edwards (Democratic) 27.3%
Ohio 6 Bill Harsha Republican 1960 Incumbent re-elected.
Ohio 7 Clarence J. Brown Jr. Republican 1965 (Special) Incumbent re-elected.
Ohio 8 Walter E. Powell
Redistricted from the 24th district
Republican 1970 Incumbent re-elected.
Ohio 9 Thomas L. Ashley Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Ohio 10 Clarence E. Miller Republican 1966 Incumbent re-elected.
Ohio 11 J. William Stanton Republican 1964 Incumbent re-elected.
Ohio 12 Samuel L. Devine Republican 1958 Incumbent re-elected.
Ohio 13 Charles Adams Mosher Republican 1960 Incumbent re-elected.
Ohio 14 John F. Seiberling Democratic 1970 Incumbent re-elected.
Ohio 15 Chalmers P. Wylie Republican 1966 Incumbent re-elected.
Ohio 16 Frank T. Bow Republican 1950 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY Ralph Regula (Republican) 57.3%
  • Virgil L. Musser (Democratic) 42.7%
Ohio 17 John M. Ashbrook Republican 1960 Incumbent re-elected.
Ohio 18 Wayne L. Hays Democratic 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Wayne L. Hays (Democratic) 70.2%
  • Robert Stewart (Republican) 29.8%
Ohio 19 Charles J. Carney Democratic 1970 Incumbent re-elected.
Ohio 20 James V. Stanton Democratic 1970 Incumbent re-elected.
Ohio 21 Louis Stokes Democratic 1968 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Louis Stokes (Democratic) 81.1%
  • James D. Johnson (Republican) 11.3%
  • Joseph Pirincin (Soc-Lab) 4.7%
  • Cecil Lampkins (Independent) 2.9%
Ohio 22 Charles Vanik Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Ohio 23 William Edwin Minshall Jr. Republican 1954 Incumbent re-elected.

Oklahoma

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Oklahoma 1 Page Belcher Republican 1950 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic gain.
Oklahoma 2 Ed Edmondson Democratic 1952 Retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Clem McSpadden (Democratic) 71.1%
  • Emery H. Toliver (Republican) 28.9%
Oklahoma 3 Carl Albert Democratic 1946 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Carl Albert (Democratic) 93.4%
  • Harold J. Marshall (Independent) 6.6%
Oklahoma 4 Tom Steed Democratic 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Tom Steed (Democratic) 71.3%
  • William E. Crozier (Republican) 28.7%
Oklahoma 5 John Jarman Democratic 1950 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John Jarman (Democratic) 60.4%
  • Llewellyn L. Keller II (Republican) 39.6%
Oklahoma 6 John Newbold Camp Republican 1968 Incumbent re-elected.

Oregon

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Oregon 1 Wendell Wyatt Republican 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Wendell Wyatt (Republican) 68.6%
  • Ralph E. Bunch (Democratic) 31.4%
Oregon 2 Albert C. Ullman Democratic 1956 Incumbent re-elected.
Oregon 3 Edith Green Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Edith Green (Democratic) 62.5%
  • Mike Walsh (Republican) 37.5%
Oregon 4 John R. Dellenback Republican 1966 Incumbent re-elected.

Pennsylvania

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Pennsylvania 1 William A. Barrett Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 2 Robert N. C. Nix Sr. Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 3 William J. Green III
Redistricted from the 5th district
Democratic 1964 Incumbent re-elected.
James A. Byrne Democratic 1952 Incumbent lost renomination.
Democratic loss.
Pennsylvania 4 Joshua Eilberg Democratic 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Joshua Eilberg (Democratic) 55.9%
  • William Pfender (Republican) 44.1%
Pennsylvania 5 John H. Ware III
Redistricted from the 9th district
Republican 1970 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 6 Gus Yatron Democratic 1968 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Gus Yatron (Democratic) 64.5%
  • Eugene W. Hubler (Republican) 34.6%
  • Frank E. Huet (Const) 1.0%
Pennsylvania 7 Lawrence G. Williams Republican 1966 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 8 Edward G. Biester Jr. Republican 1966 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 9 None (district created) New seat.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Bud Shuster (Republican) 61.8%
  • Earl P. Collins (Democratic) 38.2%
Pennsylvania 10 Joseph M. McDade Republican 1962 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 11 Daniel J. Flood Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 12 John P. Saylor
Redistricted from the 22nd district
Republican 1949 (Special) Incumbent re-elected.
J. Irving Whalley Republican 1960 Incumbent retired.
Republican loss.
Pennsylvania 13 R. Lawrence Coughlin Republican 1968 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 14 William S. Moorhead Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 15 Fred B. Rooney Democratic 1963 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Fred B. Rooney (Democratic) 60.8%
  • Wardell F. Steigerwalt (Republican) 39.2%
Pennsylvania 16 Edwin D. Eshleman Republican 1966 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 17 Herman T. Schneebeli Republican 1960 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 18 H. John Heinz III Republican 1971 (Special) Incumbent re-elected.
Pennsylvania 19 George Atlee Goodling Republican 1966 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 20 Joseph M. Gaydos Democratic 1968 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 21 John H. Dent Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John H. Dent (Democratic) 62.0%
  • Thomas H. Young (Republican) 38.0%
Pennsylvania 22 Thomas E. Morgan
Redistricted from the 26th district
Democratic 1944 Incumbent re-elected.
William Sheldrick Conover
Redistricted from the 27th district
Republican 1972 (Special) Incumbent lost renomination.
Republican loss.
Pennsylvania 23 Albert W. Johnson Republican 1963 (Special) Incumbent re-elected.
Pennsylvania 24 Joseph P. Vigorito Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 25 Frank M. Clark Democratic 1954 Incumbent re-elected.

Rhode Island

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Rhode Island 1 Fernand St. Germain Democratic 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Fernand St. Germain (Democratic) 62.4%
  • John M. Feeley (Republican) 34.7%
  • Walter J. Miska (Independent) 3.0%
Rhode Island 2 Robert Tiernan Democratic 1967 (Special) Incumbent re-elected.

South Carolina

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
South Carolina 1 Mendel Jackson Davis Democratic 1971 (Special) Incumbent re-elected.
South Carolina 2 Floyd Spence Republican 1970 Incumbent re-elected.
South Carolina 3 William Jennings Bryan Dorn Democratic 1950 Incumbent re-elected.
South Carolina 4 James R. Mann Democratic 1968 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James R. Mann (Democratic) 66.1%
  • Wayne N. Whatley (Republican) 33.9%
South Carolina 5 Thomas S. Gettys Democratic 1964 Incumbent re-elected.
South Carolina 6 John L. McMillan Democratic 1938 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican gain.

South Dakota

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
South Dakota 1 Frank E. Denholm Democratic 1970 Incumbent re-elected.
South Dakota 2 James Abourezk Democratic 1970 Retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY James Abdnor (Republican) 54.9%
  • Pat McKeever (Democratic) 45.1%

Tennessee

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Tennessee 1 Jimmy Quillen Republican 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jimmy Quillen (Republican) 79.4%
  • Bernard H. Cantor (Democratic) 20.6%
Tennessee 2 John Duncan Sr. Republican 1964 Incumbent re-elected.
Tennessee 3 LaMar Baker Republican 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY LaMar Baker (Republican) 55.2%
  • Howard P. Sompayrac Jr. (Democratic) 41.8%
  • Sarah Delaney (American) 2.9%
Tennessee 4 Joe L. Evins Democratic 1946 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Joe L. Evins (Democratic) 81.1%
  • Billy Joe Finney (Republican) 18.9%
Tennessee 5 Richard Fulton Democratic 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Richard Fulton (Democratic) 62.6%
  • Alfred T. Adams Jr. (Republican) 36.8%
  • Scott Douglas III (Independent) 0.4%
  • Lee Galvani (Independent) 0.1%
Tennessee 6 William Anderson Democratic 1964 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Ray Blanton
Redistricted from the 7th district
Democratic 1966 Incumbent retired to run for U.S. senator.
Democratic loss.
Tennessee 7 Ed Jones
Redistricted from the 8th district
Democratic 1969 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ed Jones (Democratic) 70.5%
  • Stockton Adkins (Republican) 29.5%
Tennessee 8 Dan Kuykendall
Redistricted from the 9th district
Republican 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Dan Kuykendall (Republican) 55.4%
  • J. O. Patterson Jr. (Democratic) 44.1%
  • Louis L. Porter (Independent) 0.5%

Texas

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Texas 1 Wright Patman Democratic 1928 Incumbent re-elected.
Texas 2 John Dowdy Democratic 1952 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Charles Wilson (Democratic) 73.8%
  • Charles O. Brightwell (Republican) 26.2%
Texas 3 James M. Collins Republican 1968 Incumbent re-elected.
Texas 4 Ray Roberts Democratic 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ray Roberts (Democratic) 70.2%
  • James Russell (Republican) 29.8%
Texas 5 Earle Cabell Democratic 1964 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Texas 6 Olin E. Teague Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Texas 7 William Reynolds Archer Jr. Republican 1970 Incumbent re-elected.
Texas 8 Robert C. Eckhardt Democratic 1966 Incumbent re-elected.
Texas 9 Jack Brooks Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jack Brooks (Democratic) 66.2%
  • Randolph C. Reed (Democratic) 33.8%
Texas 10 J. J. Pickle Democratic 1963 (Special) Incumbent re-elected.
Texas 11 William R. Poage Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Texas 12 Jim Wright Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Texas 13 Bob Price
Redistricted from the 18th district
Republican 1966 Incumbent re-elected.
Graham B. Purcell Jr. Democratic 1962 Incumbent lost re-election.
Democratic loss.
Texas 14 John Andrew Young Democratic 1956 Incumbent re-elected.
Texas 15 Kika de la Garza Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Texas 16 Richard C. White Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Texas 17 Omar Burleson Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Texas 18 None (district created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.
Texas 19 George H. Mahon Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Texas 20 Henry B. Gonzalez Democratic 1961 (Special) Incumbent re-elected.
Texas 21 O. C. Fisher Democratic 1942 Incumbent re-elected.
Texas 22 Robert R. Casey Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Robert R. Casey (Democratic) 70.2%
  • Jim Griffin (Republican) 29.0%
  • Frank Peto (Independent) 0.8%
Texas 23 Abraham Kazen Democratic 1966 Incumbent re-elected.
Texas 24 None (district created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Dale Milford (Democratic) 65.1%
  • Courtney G. Roberts (Republican) 34.9%

Utah

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Utah 1 K. Gunn McKay Democratic 1970 Incumbent re-elected.
Utah 2 Sherman P. Lloyd Republican 1966 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.

Vermont

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Vermont at-large Richard W. Mallary Republican 1972 (Special) Incumbent re-elected.

Virginia

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Virginia 1 Thomas N. Downing Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Virginia 2 G. William Whitehurst Republican 1968 Incumbent re-elected.
Virginia 3 David E. Satterfield III Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Virginia 4 Watkins Moorman Abbitt Democratic 1948 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Robert Daniel (Republican) 47.1%
  • Robert E. Gibson (Democratic) 37.5%
  • Robert R. Hardy (Independent) 7.1%
  • Others 5.1%
  • John G. Vonetes (Independent) 3.3%
Virginia 5 Dan Daniel Democratic 1968 Incumbent re-elected.
Virginia 6 Richard Harding Poff Republican 1952 Resigned to become justice of Supreme Court of Virginia
Republican hold.
  • Green tickY M. Caldwell Butler (Republican) 54.6%
  • Willis M. Anderson (Democratic) 39.2%
  • Roy R. White (Independent) 6.2%
Virginia 7 J. Kenneth Robinson Republican 1970 Incumbent re-elected.
Virginia 8 William L. Scott Republican 1966 Retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY Stanford Parris (Republican) 44.4%
  • Robert F. Horan (Democratic) 37.8%
  • William R. Durland (Independent) 13.7%
  • Robert E. Harris (Independent) 4.1%
Virginia 9 William C. Wampler Republican 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY William C. Wampler (Republican) 71.9%
  • Zane Dale Christian (Democratic) 26.4%
  • Nicholas Ventura (Independent) 1.7%
Virginia 10 Joel T. Broyhill Republican 1952 Incumbent re-elected.

Washington

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Washington 1 Thomas Pelly Republican 1952 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Washington 2 Lloyd Meeds Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Lloyd Meeds (Democratic) 60.4%
  • Bill Reams (Republican) 39.6%
Washington 3 Julia Butler Hansen Democratic 1960 Incumbent re-elected.
Washington 4 Mike McCormack Democratic 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Mike McCormack (Democratic) 52.1%
  • Steward Bledsoe (Republican) 47.9%
Washington 5 Tom Foley Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Tom Foley (Democratic) 81.3%
  • Clarice L. R. Privette (Republican) 18.7%
Washington 6 Floyd Verne Hicks Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Washington 7 Brock Adams Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Brock Adams (Democratic) 87.6%
  • J. J. 'Tiny' Freeman (Republican) 12.4%

West Virginia

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
West Virginia 1 Bob Mollohan Democratic 1968 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bob Mollohan (Democratic) 69.4%
  • George E. Kapnicky (Republican) 30.6%
West Virginia 2 Harley O. Staggers Democratic 1948 Incumbent re-elected.
West Virginia 3 John M. Slack Jr. Democratic 1958 Incumbent re-elected.
West Virginia 4 Ken Hechler Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ken Hechler (Democratic) 61.0%
  • Joe Neal (Republican) 39.0%
James Kee
Redistricted from the 5th district
Democratic 1964 Incumbent lost renomination.
Democratic loss.

Wisconsin

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Wisconsin 1 Les Aspin Democratic 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Les Aspin (Democratic) 64.4%
  • Merrill E. Stalbaum (Republican) 34.9%
  • Charles J. Fortner (American) 0.7%
Wisconsin 2 Robert W. Kastenmeier Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Wisconsin 3 Vernon Wallace Thomson Republican 1960 Incumbent re-elected.
Wisconsin 4 Clement J. Zablocki Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Wisconsin 5 Henry S. Reuss Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Henry S. Reuss (Democratic) 77.3%
  • Frederick Van Hecke (Republican) 20.4%
  • George Sprague (American) 1.7%
  • R. Julian Chapman (Independent) 0.6%
Wisconsin 6 William A. Steiger Republican 1966 Incumbent re-elected.
Wisconsin 7 Dave Obey Democratic 1969 (Special) Incumbent re-elected.
Alvin E. O'Konski
Redistricted from the 10th district
Republican 1942 Incumbent lost re-election.
Republican loss.
Wisconsin 8 John W. Byrnes Republican 1944 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Wisconsin 9 Glenn R. Davis Republican 1964 Incumbent re-elected.

Wyoming

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Wyoming at-large Teno Roncalio Democratic 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Teno Roncalio (Democratic) 51.7%
  • William Kidd (Republican) 48.3%

Non-voting delegates

The non-voting delegate to the House of Representatives from the District of Columbia is elected for two-year terms, as are all other Representatives and Delegates minus the Resident Commissioner of Puerto Rico, who is elected to a four-year term.

District of Columbia

District of Columbia election

← 1971
1974 →
  Walter Fauntroy.jpg
Candidate Walter E. Fauntroy William Chin-Lee Charles I. Cassell
Party Democratic Republican
Popular vote 95,300 39,487 18,730
Percentage 60.64% 25.12% 11.92%

The election for the Delegate from the District of Columbia featured winner Walter E. Fauntroy (D), who won his first re-election after winning the special election in the previous year.

Walter E. Fauntroy, a Democrat, sought re-election for his second term to the United States House of Representatives. Fauntroy was opposed in this election by Republican challenger William Chin-Lee who received 25.12%, and Statehood Party candidate Charles I. Cassell who received 11.92%. This resulted in Fauntroy being elected with 60.64% of the vote.

D.C. At Large Congressional District Election (1972)[6]
Party Candidate Votes %
Democratic Walter E. Fauntroy (Incumbent) 95,300 60.64
Republican William Chin-Lee 39,487 25.12
Charles I. Cassell 18,730 11.92
Independent David H. Dabney 2,514 1.60
Socialist Workers Herman Fagg 1,133 0.72
Total votes 157,164 100.00
Democratic hold

United States Virgin Islands

Democrat Ron de Lugo was elected as the first delegate from United States Virgin Islands's at-large congressional district.

Notes

  1. ^ a b c Joe Moakley was elected as an Independent Democrat, but immediately changed his party affiliation to Democratic.
  2. ^ There was 1 Independent Democrat[a]

References

  1. ^ IL - District 15 - History Our Campaigns
  2. ^ PA - District 27 - History Our Campaigns
  3. ^ LA - District 07 - History Our Campaigns
  4. ^ Butler, M. Caldwell Our Campaigns
  5. ^ a b c d e f g Martis, Kenneth C. (1989). The Historical Atlas of Political Parties in the United States Congress, 1789-1989. Prentice Hall College Div. ISBN 0-02-920170-5.
  6. ^ Statistics of the Presidential and Congressional Election of November 7, 1972 Office of the Clerk of the House of Representatives

See also


  This article uses material from the Wikipedia page available here. It is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0.

1972_United_States_House_of_Representatives_elections_in_New_York
 



 



 
Music Scenes