1976 United States House of Representatives Elections in Florida
Get 1976 United States House of Representatives Elections in Florida essential facts below. View Videos or join the 1976 United States House of Representatives Elections in Florida discussion. Add 1976 United States House of Representatives Elections in Florida to your PopFlock.com topic list for future reference or share this resource on social media.
1976 United States House of Representatives Elections in Florida
1976 United States House of Representatives elections

← 1974 November 2, 1976 1978 →

All 435 seats in the United States House of Representatives
218 seats needed for a majority
  Majority party Minority party
  Speaker Albert - portrait.jpg JohnRhodes.jpg
Leader Carl Albert
(retired)
John Rhodes
Party Democratic Republican
Leader since January 21, 1971 December 7, 1973
Leader's seat Oklahoma 3rd Arizona 1st
Last election 291 seats 144 seats
Seats won 292 143
Seat change Increase 1 Decrease 1
Popular vote 41,474,890 31,380,535
Percentage 55.9% 42.3%
Swing Decrease 1.6% Increase 1.6%

1976 House Elections.png
Results:
     Democratic hold      Democratic gain
     Republican hold      Republican gain

The 1976 United States House of Representatives elections was an election for the United States House of Representatives in 1976 which coincided with Jimmy Carter's election as president. Carter's narrow victory over Gerald Ford had limited coattails, and his Democratic Party gained a net of only one seat from the Republican Party in the House. This election is notable for being the last time any party had a veto-proof majority in the House.

Overall results

?
292 143
Democratic Republican
Parties Seats Popular vote
1974 1976 +/- Strength Vote % Change
Democratic Party 291 292 Increase 1 67.1% 41,474,890 55.9% Decrease 1.6%
Republican Party 144 143 Decrease 1 32.9% 31,380,535 42.3% Increase 1.6%
Independents Steady Steady Steady Steady 587,897 0.8% Increase 0.1%
American Party Steady Steady Steady Steady 117,738 0.2% Decrease 0.3%
Conservative Party Steady Steady Steady Steady 97,679 0.1% Decrease 0.1%
American Independent Party Steady Steady Steady Steady 81,864 0.1% Increase 0.1%
Libertarian Party Steady Steady Steady Steady 71,791 0.1% Increase 0.1%
Liberal Party Steady Steady Steady Steady 42,642 0.1% Steady
U.S. Labor Party Steady Steady Steady Steady 37,527 0.1% Steady
Peace and Freedom Party Steady Steady Steady Steady 34,738 <0.1% Decrease 0.1%
Independents for Godly Government Party Steady Steady Steady Steady 27,268 <0.1% Steady
Silent Majority Party Steady Steady Steady Steady 14,543 <0.1% Steady
Constitution Party Steady Steady Steady Steady 9,713 <0.1% Steady
George Wallace Party Steady Steady Steady Steady 7,726 <0.1% Steady
Individual Americans Independence Party Steady Steady Steady Steady 3,979 <0.1% Steady
Peoples Independent Party Steady Steady Steady Steady 3,916 <0.1% Steady
Raza Unida Party Steady Steady Steady Steady 3,588 <0.1% Steady
Prohibition Party Steady Steady Steady Steady 3,141 <0.1% Steady
Communist Party Steady Steady Steady Steady 2,947 <0.1% Steady
Human Rights Party Steady Steady Steady Steady 2,700 <0.1% Steady
People's Party Steady Steady Steady Steady 2,408 <0.1% Steady
Bring Us Together Party Steady Steady Steady Steady 1,969 <0.1% Steady
Politicians Are Crooks Party Steady Steady Steady Steady 1,814 <0.1% Steady
Independent Taxpayers Watchdog Party Steady Steady Steady Steady 1,594 <0.1% Steady
Pro Life Party Steady Steady Steady Steady 1,483 <0.1% Steady
Regular Democracy Party Steady Steady Steady Steady 1,431 <0.1% Steady
White Power Party Steady Steady Steady Steady 1,338 <0.1% Steady
Mayflower Party Steady Steady Steady Steady 1,314 <0.1% Steady
Workers Party Steady Steady Steady Steady 1,253 <0.1% Steady
Consumer Action Party Steady Steady Steady Steady 1,150 <0.1% Steady
National Democratic Party Steady Steady Steady Steady 1,021 <0.1% Steady
Citizens for Haas Party Steady Steady Steady Steady 743 <0.1% Steady
Jobs, Equality, Peace Party Steady Steady Steady Steady 636 <0.1% Steady
Restoration Party Steady Steady Steady Steady 499 <0.1% Steady
Co-Equal Citizens Party Steady Steady Steady Steady 432 <0.1% Steady
Independent Conservative Party Steady Steady Steady Steady 287 <0.1% Steady
Individual Needs Center Party Steady Steady Steady Steady 228 <0.1% Steady
Revolutionary Party Steady Steady Steady Steady 214 <0.1% Steady
Others Steady Steady Steady Steady 231,924 0.3% Increase 0.3%
Total 435 435 0 100.0% 74,259,164 100.0% --

Source: Election Statistics - Office of the Clerk

Popular vote
Democratic
55.85%
Republican
42.26%
Others
1.89%
House seats
Democratic
67.13%
Republican
32.87%
House seats by party holding plurality in state
  80+% Democratic
  80+% Republican
  60+ to 80% Democratic
  60+ to 80% Republican
  Up to 60% Democratic
  Up to 60% Republican
  6+ Democratic gain
  6+ Republican gain
  3-5 Democratic gain
  3-5 Republican gain
  1-2 Democratic gain
  1-2 Republican gain
  no net change

Special elections

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Texas 22 Robert R. Casey Democratic 1958 Incumbent resigned January 22, 1976, to become commissioner to the United States Maritime Commission.
New member elected April 3, 1976.
Republican gain.
Winner subsequently lost re-election in November, see below.
Texas 1 Wright Patman Democratic 1928 Incumbent died March 7, 1976.
New member elected June 19, 1976.
Democratic hold.
  • Green tickY Sam B. Hall Jr. (Democratic) 72.2%
  • Glen Jones (Democratic) 22.0%
  • James Hogan (Republican) 4.9%
  • Fred Hudson (Democratic) 0.9%
Massachusetts 7 Torbert Macdonald Democratic 1954 Incumbent died May 21, 1976.
New member elected November 2, 1976.
Democratic hold.
Winner was also elected to the next term, see below.
Pennsylvania 1 William A. Barrett Democratic 1944
1946 (Lost)
1948
Incumbent died April 12, 1976.
New member elected November 2, 1976.
Democratic hold.
  • Green tickY Michael Myers (Democratic) 74.4%
  • Samuel N. Fanelli (Republican) 25.6%

Alabama

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Alabama 1 Jack Edwards Republican 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jack Edwards (Republican) 62.5%
  • Bill Davenport (Democratic) 37.5%
Alabama 2 William Louis Dickinson Republican 1964 Incumbent re-elected.
Alabama 3 Bill Nichols Democratic 1966 Incumbent re-elected.
Alabama 4 Tom Bevill Democratic 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Tom Bevill (Democratic) 80.4%
  • Leonard Wilson (Republican) 19.6%
Alabama 5 Robert E. Jones Jr. Democratic 1947 (Special) Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Alabama 6 John Hall Buchanan Jr. Republican 1964 Incumbent re-elected.
Alabama 7 Walter Flowers Democratic 1968 Incumbent re-elected.

Alaska

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Alaska at-large Don Young Republican 1973 (Special) Incumbent re-elected.

Arizona

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Arizona 1 John Jacob Rhodes Republican 1952 Incumbent re-elected.
Arizona 2 Mo Udall Democratic 1961 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Mo Udall (Democratic) 58.2%
  • Laird Guttersen (Republican) 39.4%
  • Michael Emerling (Libertarian) 2.4%
Arizona 3 Sam Steiger Republican 1966 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Bob Stump (Democratic) 47.5%
  • Fred Koory Jr. (Republican) 42.3%
  • Bill McCune (Independent) 10.2%
Arizona 4 John Bertrand Conlan Republican 1972 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Republican hold.

Arkansas

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Arkansas 1 William Vollie Alexander Jr. Democratic 1968 Incumbent re-elected.
Arkansas 2 Wilbur Mills Democratic 1938 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Arkansas 3 John Paul Hammerschmidt Republican 1966 Incumbent re-elected.
Arkansas 4 Ray Thornton Democratic 1972 Incumbent re-elected.

California

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
California 1 Harold T. Johnson Democratic 1958 Incumbent re-elected.
California 2 Donald H. Clausen Republican 1963 Incumbent re-elected.
California 3 John E. Moss Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John E. Moss (Democratic) 72.9%
  • George R. Marsh Jr. (Republican) 27.1%
California 4 Robert L. Leggett Democratic 1962 Incumbent re-elected.
California 5 John Burton Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John Burton (Democratic) 61.8%
  • Branwell Fanning (Republican) 38.2%
California 6 Phillip Burton Democratic 1964 Incumbent re-elected.
California 7 George Miller Democratic 1974 Incumbent re-elected.
California 8 Ron Dellums Democratic 1970 Incumbent re-elected.
California 9 Pete Stark Democratic 1972 Incumbent re-elected.
California 10 Don Edwards Democratic 1962 Incumbent re-elected.
California 11 Leo Ryan Democratic 1972 Incumbent re-elected.
California 12 Pete McCloskey Republican 1967 Incumbent re-elected.
California 13 Norman Mineta Democratic 1974 Incumbent re-elected.
California 14 John J. McFall Democratic 1956 Incumbent re-elected.
California 15 B. F. Sisk Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY B. F. Sisk (Democratic) 72.2%
  • Carol O. Harner (Republican) 27.8%
California 16 Burt Talcott Republican 1962 Lost re-election
Democratic gain.
California 17 John Hans Krebs Democratic 1974 Incumbent re-elected.
California 18 William M. Ketchum Republican 1972 Incumbent re-elected.
California 19 Robert J. Lagomarsino Republican 1974 Incumbent re-elected.
California 20 Barry Goldwater Jr. Republican 1969 Incumbent re-elected.
California 21 James C. Corman Democratic 1960 Incumbent re-elected.
California 22 Carlos Moorhead Republican 1972 Incumbent re-elected.
California 23 Thomas M. Rees Democratic 1965 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
California 24 Henry Waxman Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Henry Waxman (Democratic) 67.8%
  • David Irving Simmons (Republican) 32.2%
California 25 Edward R. Roybal Democratic 1962 Incumbent re-elected.
California 26 John H. Rousselot Republican 1970 Incumbent re-elected.
California 27 Alphonzo E. Bell Jr. Republican 1960 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY Bob Dornan (Republican) 54.7%
  • Gary Familian (Democratic) 45.3%
California 28 Yvonne Brathwaite Burke Democratic 1972 Incumbent re-elected.
California 29 Augustus Hawkins Democratic 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Augustus Hawkins (Democratic) 85.4%
  • Michael D. Germonprez (Republican) 11.2%
  • Sheila Leburg (Independent) 3.3%
California 30 George E. Danielson Democratic 1970 Incumbent re-elected.
California 31 Charles H. Wilson Democratic 1962 Incumbent re-elected.
California 32 Glenn M. Anderson Democratic 1968 Incumbent re-elected.
California 33 Del M. Clawson Republican 1963 Incumbent re-elected.
California 34 Mark W. Hannaford Democratic 1974 Incumbent re-elected.
California 35 James F. Lloyd Democratic 1974 Incumbent re-elected.
California 36 George Brown Jr. Democratic 1962
1970 (Retired)
1972
Incumbent re-elected.
California 37 Shirley Neil Pettis Republican 1975 Incumbent re-elected.
California 38 Jerry M. Patterson Democratic 1974 Incumbent re-elected.
California 39 Charles E. Wiggins Republican 1966 Incumbent re-elected.
California 40 Andrew J. Hinshaw Republican 1972 Lost renomination
Republican hold.
  • Green tickY Robert Badham (Republican) 59.3%
  • Vivian Hall (Democratic) 40.7%
California 41 Bob Wilson Republican 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bob Wilson (Republican) 57.7%
  • King Golden Jr. (Democratic) 42.3%
California 42 Lionel Van Deerlin Democratic 1962 Incumbent re-elected.
California 43 Clair Burgener Republican 1972 Incumbent re-elected.

Colorado

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Colorado 1 Pat Schroeder Democratic 1972 Incumbent re-elected.
Colorado 2 Tim Wirth Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Tim Wirth (Democratic) 50.5%
  • Ed Scott (Republican) 49.5%
Colorado 3 Frank Evans Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frank Evans (Democratic) 51.0%
  • Melvin H. Takaki (Republican) 47.0%
  • Alfredo Archer (La Raza Unida) 1.4%
  • Henry John Olshaw (American) 0.7%
Colorado 4 James Paul Johnson Republican 1972 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James Paul Johnson (Republican) 54.0%
  • Daniel M. Ogden Jr. (Democratic) 34.8%
  • Dick Davis (Independent) 9.2%
  • Henry Thiel Jr. (Independent) 1.9%
Colorado 5 William L. Armstrong Republican 1972 Incumbent re-elected.

Connecticut

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Connecticut 1 William R. Cotter Democratic 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY William R. Cotter (Democratic) 57.1%
  • Lucien P. Di Fazio Jr. (Republican) 41.8%
  • Charlie A. Burke (George Wallace) 0.6%
  • Donna C. McDonough (Labor) 0.5%
Connecticut 2 Chris Dodd Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Chris Dodd (Democratic) 65.1%
  • Richard M. Jackson (Republican) 34.1%
  • Anthony Discepolo (Independent) 0.8%
Connecticut 3 Robert Giaimo Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Robert Giaimo (Democratic) 54.4%
  • John G. Pucciano (Republican) 43.7%
  • Joelle R. Fishman (C) 1.3%
  • Robert G. Cossette (George Wallace) 0.6%
Connecticut 4 Stewart McKinney Republican 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Stewart McKinney (Republican) 61.0%
  • Geoffrey G. Peterson (Democratic) 37.1%
  • Richard H. G. Cunningham (George Wallace) 1.6%
  • Zoltan Toth Solymossy (Conservative) 0.3%
Connecticut 5 Ronald A. Sarasin Republican 1972 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ronald A. Sarasin (Republican) 66.5%
  • Michael J. Adanti (Democratic) 32.7%
  • William Kozak Jr. (George Wallace) 0.7%
Connecticut 6 Toby Moffett Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Toby Moffett (Democratic) 56.6%
  • Thomas F. Upson (Republican) 43.0%
  • Louis J. Marietta (Independent) 0.4%

Delaware

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Delaware at-large Pete du Pont Republican 1970 Incumbent retired to run for Governor of Delaware.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY Thomas B. Evans Jr. (Republican) 51.4%
  • Samuel L. Shipley (Democratic) 47.6%
  • Robert G. LoPresti (American) 0.4%
  • Raymond R. Green (Proh) 0.3%
  • Joseph B. Hollon Sr. (Soc-Lab) 0.2%
  • Philip Valenti (Labor) 0.07%

Florida

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Florida 1 Bob Sikes Democratic 1940 Incumbent re-elected.
Florida 2 Don Fuqua Democratic 1962 Incumbent re-elected.
Florida 3 Charles E. Bennett Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Florida 4 Bill Chappell Democratic 1968 Incumbent re-elected.
Florida 5 Richard Kelly Republican 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Richard Kelly (Republican) 59.0%
  • JoAnn Saunders (Democratic) 41.0%
Florida 6 Bill Young Republican 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bill Young (Republican) 65.2%
  • Gabriel Cazares (Democratic) 34.8%
  • Wally Staff (Write-in) 0.01%
Florida 7 Sam Gibbons Democratic 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Sam Gibbons (Democratic) 65.7%
  • Dusty Owens (Republican) 34.3%
Florida 8 James A. Haley Democratic 1952 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Andy Ireland (Democratic) 58.0%
  • Bob Johnson (Republican) 42.0%
Florida 9 Louis Frey Jr. Republican 1968 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Louis Frey Jr. (Republican) 78.1%
  • Joseph A. Rosier (Democratic) 21.9%
Florida 10 Skip Bafalis Republican 1972 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Skip Bafalis (Republican) 66.3%
  • Bill Sikes (Democratic) 33.7%
Florida 11 Paul Rogers Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Florida 12 J. Herbert Burke Republican 1966 Incumbent re-elected.
Florida 13 William Lehman Democratic 1972 Incumbent re-elected.
  • Green tickY William Lehman (Democratic) 78.3%
  • Lee Arnold Spiegelman (Republican) 21.7%
Florida 14 Claude Pepper Democratic 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Claude Pepper (Democratic) 72.9%
  • Evelio S. Estrella (Republican) 27.1%
Florida 15 Dante Fascell Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Dante Fascell (Democratic) 70.4%
  • Paul R. Cobb (Republican) 29.6%

Georgia

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Georgia 1 Ronald 'Bo' Ginn Democratic 1972 Incumbent re-elected.
Georgia 2 Dawson Mathis Democratic 1970 Incumbent re-elected.
Georgia 3 Jack Brinkley Democratic 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jack Brinkley (Democratic) 88.7%
  • Steven Dugan (Republican) 11.3%
Georgia 4 Elliott H. Levitas Democratic 1974 Incumbent re-elected.
Georgia 5 Andrew Young Democratic 1972 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Andrew Young (Democratic) 66.7%
  • Edward W. Gadrix (Republican) 33.3%
Georgia 6 John Flynt Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Georgia 7 Larry McDonald Democratic 1974 Incumbent re-elected.
Georgia 8 W. S. Stuckey Jr. Democratic 1966 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Georgia 9 Phillip M. Landrum Democratic 1952 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Ed Jenkins (Democratic) 79.1%
  • Louise Wofford (Republican) 20.9%
Georgia 10 Robert Grier Stephens Jr. Democratic 1960 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.

Hawaii

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Hawaii 1 Spark Matsunaga Democratic 1962 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Cecil Heftel (Democratic) 43.6%
  • Frederick Rohlfing (Republican) 39.1%
  • Kathy Joyce Hoshijo (Independent) 17.3%
Hawaii 2 Patsy Mink Democratic 1964 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Daniel Akaka (Democratic) 79.5%
  • Hank Inouye (Republican) 15.3%
  • Bill Penaroza (Independent) 2.2%
  • Dexter L. Cate (Peoples) 1.5%
  • Don Smith (Libertarian) 1.4%

Idaho

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Idaho 1 Steve Symms Republican 1972 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Steve Symms (Republican) 54.6%
  • Ken Pursley (Democratic) 45.4%
Idaho 2 George V. Hansen Republican 1974 Incumbent re-elected.

Illinois

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Illinois 1 Ralph Metcalfe Democratic 1970 Incumbent re-elected.
Illinois 2 Morgan F. Murphy Democratic 1970 Incumbent re-elected.
Illinois 3 Marty Russo Democratic 1974 Incumbent re-elected.
Illinois 4 Ed Derwinski Republican 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ed Derwinski (Republican) 65.8%
  • Ronald A. Rodger (Democratic) 34.2%
Illinois 5 John G. Fary Democratic 1975 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John G. Fary (Democratic) 76.9%
  • Vincent Krok (Republican) 23.1%
Illinois 6 Henry Hyde Republican 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Henry Hyde (Republican) 60.6%
  • Marilyn D. Clancy (Democratic) 39.4%
Illinois 7 Cardiss Collins Democratic 1973 Incumbent re-elected.
Illinois 8 Dan Rostenkowski Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Illinois 9 Sidney R. Yates Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Illinois 10 Abner Mikva Democratic 1974 Incumbent re-elected.
Illinois 11 Frank Annunzio Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frank Annunzio (Democratic) 67.4%
  • Daniel C. Reber (Republican) 32.6%
Illinois 12 Phil Crane Republican 1969 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Phil Crane (Republican) 72.8%
  • Edwin L. Frank (Democratic) 27.2%
Illinois 13 Robert McClory Republican 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Robert McClory (Republican) 66.8%
  • James J. Cummings (Democratic) 30.3%
  • Donald G. DesLauriers (Independent) 2.9%
Illinois 14 John N. Erlenborn Republican 1964 Incumbent re-elected.
Illinois 15 Tim Lee Hall Democratic 1974 Lost re-election
Republican gain.
Illinois 16 John B. Anderson Republican 1960 Incumbent re-elected.
Illinois 17 George M. O'Brien Republican 1972 Incumbent re-elected.
Illinois 18 Robert H. Michel Republican 1956 Incumbent re-elected.
Illinois 19 Tom Railsback Republican 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Tom Railsback (Republican) 68.5%
  • John Craver (Democratic) 31.5%
Illinois 20 Paul Findley Republican 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Paul Findley (Republican) 63.6%
  • Peter F. Mack (Democratic) 36.4%
Illinois 21 Edward Rell Madigan Republican 1972 Incumbent re-elected.
Illinois 22 George E. Shipley Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Illinois 23 Melvin Price Democratic 1944 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Melvin Price (Democratic) 78.6%
  • Sam P. Drenovac (Republican) 21.4%
Illinois 24 Paul Simon Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Paul Simon (Democratic) 67.4%
  • Peter P. Prineas (Republican) 32.6%

Indiana

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Indiana 1 Ray Madden Democratic 1942 Lost renomination
Democratic hold.
Indiana 2 Floyd Fithian Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Floyd Fithian (Democratic) 54.7%
  • William W. Erwin (Republican) 44.5%
  • James Hensley Logan (American) 0.8%
Indiana 3 John Brademas Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John Brademas (Democratic) 56.9%
  • Thomas L. Thorson (Republican) 43.1%
Indiana 4 J. Edward Roush Democratic 1970 Lost re-election
Republican gain.
Indiana 5 Elwood Hillis Republican 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Elwood Hillis (Republican) 61.7%
  • William C. Stout (Democratic) 38.3%
Indiana 6 David W. Evans Democratic 1974 Incumbent re-elected.
Indiana 7 John T. Myers Republican 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John T. Myers (Republican) 62.7%
  • John E. Tipton (Democratic) 37.3%
Indiana 8 Philip H. Hayes Democratic 1974 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic hold.
Indiana 9 Lee H. Hamilton Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Indiana 10 Philip Sharp Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Philip Sharp (Democratic) 59.8%
  • William G. Frazier (Republican) 40.2%
Indiana 11 Andrew Jacobs Jr. Democratic 1974 Incumbent re-elected.

Iowa

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Iowa 1 Edward Mezvinsky Democratic 1972 Lost re-election
Republican gain.
Iowa 2 Mike Blouin Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Mike Blouin (Democratic) 50.3%
  • Tom Riley (Republican) 49.1%
  • James D. Roberson (Independent) 0.4%
  • Lorin E. Oxley (American) 0.2%
Iowa 3 Chuck Grassley Republican 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Chuck Grassley (Republican) 56.5%
  • Stephen J. Rapp (Democratic) 43.5%
Iowa 4 Neal Edward Smith Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Iowa 5 Tom Harkin Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Tom Harkin (Democratic) 64.9%
  • Kenneth R. Fulk (Republican) 34.1%
  • Verlyn LeRoy Hayes (American) 1.0%
Iowa 6 Berkley Bedell Democratic 1974 Incumbent re-elected.

Kansas

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Kansas 1 Keith Sebelius Republican 1968 Incumbent re-elected.
Kansas 2 Martha Keys Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Martha Keys (Democratic) 50.7%
  • Ross Freeman (Republican) 47.4%
  • Charles V. "Chuck" Ijams (American) 1.1%
  • David Scoggin (Proh) 0.8%
Kansas 3 Larry Winn Republican 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Larry Winn (Republican) 68.7%
  • Philip S. Rhoads (Democratic) 29.0%
  • William W. Hyatt (American) 2.3%
Kansas 4 Garner E. Shriver Republican 1960 Lost re-election
Democratic gain.
Kansas 5 Joe Skubitz Republican 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Joe Skubitz (Republican) 60.7%
  • Virgil Leon Olson (Democratic) 36.2%
  • Glen L. Rutherford (American) 3.2%

Kentucky

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Kentucky 1 Carroll Hubbard Democratic 1974 Incumbent re-elected.
Kentucky 2 William Natcher Democratic 1953 (Special) Incumbent re-elected.
Kentucky 3 Romano Mazzoli Democratic 1970 Incumbent re-elected.
Kentucky 4 Gene Snyder Republican 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Gene Snyder (Republican) 55.9%
  • Edward J. Winterberg (Democratic) 44.1%
Kentucky 5 Tim Lee Carter Republican 1964 Incumbent re-elected.
Kentucky 6 John B. Breckinridge Democratic 1972 Incumbent re-elected.
Kentucky 7 Carl D. Perkins Democratic 1948 Incumbent re-elected.

Louisiana

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Louisiana 1 F. Edward Hébert Democratic 1940 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Louisiana 2 Lindy Boggs Democratic 1973 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Lindy Boggs (Democratic) 92.6%
  • Jules W. "Ted" Hillery (Independent) 7.4%
Louisiana 3 Dave Treen Republican 1972 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Dave Treen (Republican) 73.3%
  • David H. "Pro" Scheuermann Jr. (Democratic) 26.7%
Louisiana 4 Joe Waggonner Democratic 1961 Incumbent re-elected.
Louisiana 5 Otto Passman Democratic 1946 Lost renomination
Democratic hold.
  • Green tickY Jerry Huckaby (Democratic) 52.5%
  • Frank Spooner (Republican) 47.5%
Louisiana 6 Henson Moore Republican 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Henson Moore (Republican) 65.2%
  • J. D. De Blieux (Democratic) 34.8%
Louisiana 7 John Breaux Democratic 1972 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John Breaux (Democratic) 83.3%
  • Charles F. "Chuck" Huff (Republican) 16.7%
Louisiana 8 Gillis William Long Democratic 1972 Incumbent re-elected.

Maine

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Maine 1 David F. Emery Republican 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY David F. Emery (Republican) 57.4%
  • Frederick D. Barton (Democratic) 42.6%
Maine 2 William Cohen Republican 1972 Incumbent re-elected.

Maryland

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Maryland 1 Robert Bauman Republican 1973 Incumbent re-elected.
Maryland 2 Clarence Long Democratic 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Clarence Long (Democratic) 70.9%
  • John M. Seney (Republican) 18.0%
  • Ronald A. Meroney (Independent) 11.1%
Maryland 3 Paul Sarbanes Democratic 1970 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic hold.
Maryland 4 Marjorie Holt Republican 1972 Incumbent re-elected.
Maryland 5 Gladys Spellman Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Gladys Spellman (Democratic) 57.7%
  • John B. Burcham Jr. (Republican) 42.3%
Maryland 6 Goodloe Byron Democratic 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Goodloe Byron (Democratic) 70.8%
  • Arthur T. Bond (Republican) 29.2%
Maryland 7 Parren Mitchell Democratic 1970 Incumbent re-elected.
Maryland 8 Gilbert Gude Republican 1966 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.

Massachusetts

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Massachusetts 1 Silvio O. Conte Republican 1958 Incumbent re-elected.
Massachusetts 2 Edward Boland Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Edward Boland (Democratic) 72.4%
  • Thomas P. Swank (Republican) 22.4%
  • John D. McCarthy (Labor) 5.3%
Massachusetts 3 Joseph D. Early Democratic 1974 Incumbent re-elected.
Massachusetts 4 Robert Drinan Democratic 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Robert Drinan (Democratic) 52.1%
  • Arthur D. Mason (Republican) 47.9%
Massachusetts 5 Paul Tsongas Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Paul Tsongas (Democratic) 67.3%
  • Roger P. Durkin (Republican) 32.7%
Massachusetts 6 Michael J. Harrington Democratic 1969 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Michael J. Harrington (Democratic) 54.8%
  • William E. Bronson (Republican) 41.3%
  • Lillian Cundari McGowan (Independent) 3.9%
Massachusetts 7 Torbert Macdonald Democratic 1954 Incumbent died May 21, 1976.
New member elected.
Democratic hold.
Winner was also elected to finish the term, see above.
  • Green tickY Ed Markey (Democratic) 76.9%
  • Richard W. Daly (Republican) 17.6%
  • James J. Murphy (Independent) 3.3%
  • Harry G. Chickles (Independent) 2.3%
Massachusetts 8 Tip O'Neill Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Massachusetts 9 Joe Moakley Democratic 1972 Incumbent re-elected.
Massachusetts 10 Margaret Heckler Republican 1966 Incumbent re-elected.
Massachusetts 11 James A. Burke Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James A. Burke (Democratic) 69.0%
  • Danielle De Benedictis (Independent) 31.0%
Massachusetts 12 Gerry Studds Democratic 1972 Incumbent re-elected.

Michigan

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Michigan 1 John Conyers Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Michigan 2 Marvin L. Esch Republican 1966 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY Carl Pursell (Republican) 49.8%
  • Edward C. Pierce (Democratic) 49.6%
  • Philip S. Carroll (Human Rights) 0.3%
  • Lawrence McKenna (Libertarian) 0.2%
  • Ronald G. Ziegler (Labor) 0.1%
Michigan 3 Garry E. Brown Republican 1966 Incumbent re-elected.
Michigan 4 J. Edward Hutchinson Republican 1962 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Michigan 5 Richard Vander Veen Democratic 1974 Lost re-election
Republican gain.
Michigan 6 Milton Robert Carr Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Milton Robert Carr (Democratic) 52.7%
  • Clifford W. Taylor (Republican) 46.5%
  • James F. McClure (Human Rights) 0.7%
  • Andrew Rotstein (Labor) 0.09%
Michigan 7 Donald Riegle Democratic 1966 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic hold.
Michigan 8 J. Bob Traxler Democratic 1974 Incumbent re-elected.
Michigan 9 Guy Vander Jagt Republican 1966 Incumbent re-elected.
Michigan 10 Elford Albin Cederberg Republican 1952 Incumbent re-elected.
Michigan 11 Philip Ruppe Republican 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Philip Ruppe (Republican) 54.8%
  • Francis D. Brouillette (Democratic) 44.8%
  • Elizabeth D. Pape (American Independent) 0.2%
  • Edward W. Aho (Human Rights) 0.1%
  • John C. Hoffman (Labor) 0.07%
Michigan 12 James G. O'Hara Democratic 1958 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY David Bonior (Democratic) 52.4%
  • David M. Serotkin (Republican) 47.2%
  • Gregory J. Clark (Libertarian) 0.2%
  • Marielle Hammett Kronberg (Labor) 0.2%
Michigan 13 Charles Diggs Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Michigan 14 Lucien Nedzi Democratic 1961 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Lucien Nedzi (Democratic) 66.5%
  • John Edward Getz (Republican) 32.8%
  • Maurice Geary (Human Rights) 0.3%
  • Marshall F. Moser (Libertarian) 0.2%
  • Martha Hilty (Labor) 0.1%
  • Mark Severs (Socialist Workers) 0.1%
Michigan 15 William D. Ford Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Michigan 16 John Dingell Democratic 1955 Incumbent re-elected.
Michigan 17 William M. Brodhead Democratic 1974 Incumbent re-elected.
Michigan 18 James Blanchard Democratic 1974 Incumbent re-elected.
Michigan 19 William Broomfield Republican 1956 Incumbent re-elected.

Minnesota

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Minnesota 1 Al Quie Republican 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Al Quie (Republican) 68.2%
  • Robert C. "Bob" Olson Jr. (DFL) 30.5%
  • Lloyd Duwe (American) 1.3%
Minnesota 2 Tom Hagedorn Republican 1974 Incumbent re-elected.
Minnesota 3 Bill Frenzel Republican 1970 Incumbent re-elected.
Minnesota 4 Joseph Karth Democratic 1958 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Minnesota 5 Donald M. Fraser Democratic 1962 Incumbent re-elected.
Minnesota 6 Rick Nolan Democratic 1974 Incumbent re-elected.
Minnesota 7 Bob Bergland Democratic 1970 Incumbent re-elected.
Minnesota 8 Jim Oberstar Democratic 1974 Incumbent re-elected.

Mississippi

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Mississippi 1 Jamie Whitten Democratic 1941 Incumbent re-elected.
Mississippi 2 David R. Bowen Democratic 1972 Incumbent re-elected.
Mississippi 3 Sonny Montgomery Democratic 1966 Incumbent re-elected.
Mississippi 4 Thad Cochran Republican 1972 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Thad Cochran (Republican) 76.0%
  • Sterling P. Davis (Democratic) 21.6%
  • B. L. Norman (American) 1.4%
  • Luther G. Latham (Independent) 0.9%
Mississippi 5 Trent Lott Republican 1972 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Trent Lott (Republican) 68.2%
  • Gerald Blessey (Democratic) 31.8%

Missouri

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Missouri 1 Bill Clay Democratic 1968 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bill Clay (Democratic) 65.6%
  • Robert L. Witherspoon (Republican) 34.4%
Missouri 2 James W. Symington Democratic 1968 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic hold.
Missouri 3 Leonor Sullivan Democratic 1952 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Dick Gephardt (Democratic) 63.7%
  • Joseph L. Badaracco (Republican) 36.3%
Missouri 4 William J. Randall Democratic 1959 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Ike Skelton (Democratic) 55.9%
  • Richard A. King (Republican) 44.1%
Missouri 5 Richard Bolling Democratic 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Richard Bolling (Democratic) 68.0%
  • Joanne M. Collins (Republican) 28.1%
  • William F. "Bill" Moore (Independent) 3.9%
Missouri 6 Jerry Litton Democratic 1972 Incumbent died.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Tom Coleman (Republican) 58.5%
  • Morgan Maxfield (Democratic) 40.5%
  • Raymond W. Thompson (Independent) 0.9%
Missouri 7 Gene Taylor Republican 1972 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Gene Taylor (Republican) 62.0%
  • Dolan G. Hawkins (Democratic) 38.0%
Missouri 8 Richard Howard Ichord Jr. Democratic 1960 Incumbent re-elected.
Missouri 9 William L. Hungate Democratic 1964 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Missouri 10 Bill Burlison Democratic 1968 Incumbent re-elected.

Montana

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Montana 1 Max Baucus Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Max Baucus (Democratic) 66.4%
  • W. D. "Bill" Diehl (Republican) 33.6%
Montana 2 John Melcher Democratic 1969 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Ron Marlenee (Republican) 55.0%
  • Thomas E. Towe (Democratic) 45.0%

Nebraska

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Nebraska 1 Charles Thone Republican 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Charles Thone (Republican) 73.2%
  • Pauline F. Anderson (Democratic) 26.8%
Nebraska 2 John Y. McCollister Republican 1970 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic gain.
Nebraska 3 Virginia D. Smith Republican 1974 Incumbent re-elected.

Nevada

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Nevada at-large James David Santini Democratic 1974 Incumbent re-elected.

New Hampshire

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
New Hampshire 1 Norman D'Amours Democratic 1974 Incumbent re-elected.
New Hampshire 2 James Colgate Cleveland Republican 1962 Incumbent re-elected.

New Jersey

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
New Jersey 1 James Florio Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James Florio (Democratic) 70.1%
  • Joseph I. McCullough Jr. (Republican) 28.9%
  • Vernon A. Smith (Libertarian) 0.4%
  • Thomas C. Sloan (Independent) 0.4%
  • Robert Bowen (Labor) 0.2%
New Jersey 2 William J. Hughes Democratic 1974 Incumbent re-elected.
New Jersey 3 James J. Howard Democratic 1964 Incumbent re-elected.
New Jersey 4 Frank Thompson Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frank Thompson (Democratic) 66.3%
  • Joseph S. Indyk (Republican) 32.1%
  • John Valjean Mahalchik (Independent) 0.8%
  • Jack Moyers (Libertarian) 0.6%
  • Elliot Greenspan (Labor) 0.2%
New Jersey 5 Millicent Fenwick Republican 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Millicent Fenwick (Republican) 66.9%
  • Frank R. Nero (Democratic) 31.3%
  • Jane T. Rehmke (Libertarian) 0.8%
  • John Giammarco (Pro-Life) 0.7%
  • Joseph R. Viola Jr. (Independent) 0.2%
New Jersey 6 Edwin B. Forsythe Republican 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Edwin B. Forsythe (Republican) 58.8%
  • Catherine A. Costa (Democratic) 39.7%
  • Richard D. Amber (American) 0.5%
  • Samuel E. Brown (Libertarian) 0.5%
  • Joseph J. Byrne (Independent) 0.4%
  • Marc David Silverstein (Independent) 0.1%
New Jersey 7 Andrew Maguire Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Andrew Maguire (Democratic) 56.5%
  • James J. Sheehan (Republican) 43.5%
New Jersey 8 Robert A. Roe Democratic 1970 Incumbent re-elected.
New Jersey 9 Henry Helstoski Democratic 1964 Lost re-election
Republican gain.
New Jersey 10 Peter W. Rodino Democratic 1948 Incumbent re-elected.
New Jersey 11 Joseph Minish Democratic 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Joseph Minish (Democratic) 67.6%
  • Charles A. Poekel Jr. (Republican) 31.1%
  • Warren T. Kupchik (Libertarian) 0.9%
  • Joseph A. Rogers (Independent) 0.3%
New Jersey 12 Matthew John Rinaldo Republican 1972 Incumbent re-elected.
New Jersey 13 Helen Meyner Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Helen Meyner (Democratic) 50.4%
  • William E. Schluter (Republican) 47.9%
  • F. Edward De Mott (Independent) 1.0%
  • Joseph Mayer (Independent) 0.7%
New Jersey 14 Dominick V. Daniels Democratic 1958 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Joseph A. LeFante (Democratic) 49.9%
  • Anthony Louis Campenni (Republican) 45.2%
  • Kenneth C. McCarthy (Independent) 2.7%
  • David L. Jones Jr. (Independent) 1.3%
  • Stuart Bronn (Labor) 0.3%
  • Robert Ryley (Libertarian) 0.3%
  • Edward W. Bergonzi (Workers) 0.3%
New Jersey 15 Edward J. Patten Democratic 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Edward J. Patten (Democratic) 59.0%
  • Charles W. Wiley (Republican) 30.3%
  • Dennis F. Adams (Independent) 8.1%
  • Michael Klein (Peoples) 2.2%
  • Bruce E. Todd (Labor) 0.4%

New Mexico

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
New Mexico 1 Manuel Lujan Jr. Republican 1968 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Manuel Lujan Jr. (Republican) 72.1%
  • Raymond Garcia (Democratic) 27.4%
  • Martin Molloy (La Raza Unida) 0.5%
New Mexico 2 Harold L. Runnels Democratic 1970 Incumbent re-elected.

New York

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
New York 1 Otis G. Pike Democratic 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Otis G. Pike (Democratic) 65.3%
  • Salvatore Nicosia (Republican) 29.7%
  • Seth Morgan (Con) 4.9%
New York 2 Thomas Downey Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Thomas Downey (Democratic) 57.1%
  • Peter F. Cohalan (Republican) 42.4%
  • Rochelle Davidson (Lib) 0.6%
New York 3 Jerome Ambro Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jerome Ambro (Democratic) 52.0%
  • Howard T. Hogan Jr. (Republican) 46.8%
  • Hy York (Lib) 1.3%
New York 4 Norman F. Lent Republican 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Norman F. Lent (Republican) 55.8%
  • Gerald P. Halpern (Democratic) 44.2%
New York 5 John W. Wydler Republican 1962 Incumbent re-elected.
New York 6 Lester L. Wolff Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Lester L. Wolff (Democratic) 61.8%
  • Vincent R. Balletta Jr. (Republican) 33.3%
  • Nelson J. Gammans (Con) 4.9%
New York 7 Joseph P. Addabbo Democratic 1960 Incumbent re-elected.
New York 8 Benjamin Stanley Rosenthal Democratic 1962 Incumbent re-elected.
New York 9 James J. Delaney Democratic 1948 Incumbent re-elected.
New York 10 Mario Biaggi Democratic 1968 Incumbent re-elected.
New York 11 James H. Scheuer Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James H. Scheuer (Democratic) 74.1%
  • Arthur Cuccia (Republican) 16.8%
  • Bryan F. Levinson (Con) 5.5%
  • Joseph Rothenberg (Lib) 3.6%
New York 12 Shirley Chisholm Democratic 1968 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Shirley Chisholm (Democratic) 87.0%
  • Horace L. Morancic (Republican) 10.8%
  • Martin S. Shepherd Jr. (Con) 2.2%
New York 13 Stephen Solarz Democratic 1974 Incumbent re-elected.
New York 14 Fred Richmond Democratic 1974 Incumbent re-elected.
New York 15 Leo C. Zeferetti Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Leo C. Zeferetti (Democratic) 63.2%
  • Ronald J. D'Angelo (Republican) 30.7%
  • Arthur J. Paone (Lib) 6.0%
New York 16 Elizabeth Holtzman Democratic 1972 Incumbent re-elected.
New York 17 John M. Murphy Democratic 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John M. Murphy (Democratic) 65.6%
  • Kenneth J. Grossberger (Republican) 20.4%
  • John M. Peters (Con) 7.7%
  • Ned Schneier (Lib) 6.4%
New York 18 Ed Koch Democratic 1968 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ed Koch (Democratic) 75.7%
  • Sonia Landau (Republican) 20.1%
  • James W. McConnell (Con) 4.3%
New York 19 Charles Rangel Democratic 1970 Incumbent re-elected.
New York 20 Bella Abzug Democratic 1970 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Theodore S. Weiss (Democratic) 83.2%
  • Denise T. Weiseman (Republican) 12.8%
  • Herman Dinsmore (Con) 3.0%
  • Diane Steinberg (Workers) 1.0%
New York 21 Herman Badillo Democratic 1970 Incumbent re-elected.
New York 22 Jonathan Brewster Bingham Democratic 1964 Incumbent re-elected.
New York 23 Peter A. Peyser Republican 1970 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Republican hold.
New York 24 Richard Ottinger Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Richard Ottinger (Democratic) 54.5%
  • David V. Hicks (Republican) 44.3%
  • Edmund D. Assante (Lib) 1.2%
New York 25 Hamilton Fish IV Republican 1968 Incumbent re-elected.
New York 26 Benjamin Gilman Republican 1972 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Benjamin Gilman (Republican) 65.3%
  • John R. Maloney (Democratic) 32.9%
  • Eugene R. Victor (Lib) 1.9%
New York 27 Matthew F. McHugh Democratic 1974 Incumbent re-elected.
New York 28 Samuel S. Stratton Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Samuel S. Stratton (Democratic) 79.0%
  • Mary A. Bradt (Republican) 20.5%
  • Christopher Lewis (Labor) 0.5%
New York 29 Edward W. Pattison Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Edward W. Pattison (Democratic) 47.0%
  • Joseph A. Martino (Republican) 45.0%
  • James E. De Young (Con) 7.2%
  • Patricia O. Brooks (Independent) 0.6%
  • Rocco A. Ferran (Independent) 0.2%
New York 30 Robert C. McEwen Republican 1964 Incumbent re-elected.
New York 31 Donald J. Mitchell Republican 1972 Incumbent re-elected.
New York 32 James M. Hanley Democratic 1964 Incumbent re-elected.
New York 33 William F. Walsh Republican 1972 Incumbent re-elected.
  • Green tickY William F. Walsh (Republican) 68.5%
  • Charles R. Welch (Democratic) 26.7%
  • William C. Elkins (Con) 3.3%
  • Lillian Reiner (Lib) 1.5%
New York 34 Frank Horton Republican 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frank Horton (Republican) 65.9%
  • William C. Larsen (Democratic) 30.3%
  • Thomas D. Cook (Con) 3.8%
New York 35 Barber Conable Republican 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Barber Conable (Republican) 64.3%
  • Michael Macaluso Jr. (Democratic) 35.7%
New York 36 John J. LaFalce Democratic 1974 Incumbent re-elected.
New York 37 Henry J. Nowak Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Henry J. Nowak (Democratic) 78.2%
  • Calvin Kimbrough (Republican) 18.5%
  • Stephen Grimm (Con) 3.3%
New York 38 Jack Kemp Republican 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jack Kemp (Republican) 78.2%
  • Peter J. Geraci (Democratic) 21.8%
New York 39 Stan Lundine Democratic 1976 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Stan Lundine (Democratic) 61.8%
  • Richard A. Snowden (Republican) 38.2%

North Carolina

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
North Carolina 1 Walter B. Jones Sr. Democratic 1966 Incumbent re-elected.
North Carolina 2 Lawrence H. Fountain Democratic 1952 Incumbent re-elected.
North Carolina 3 David N. Henderson Democratic 1960 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
North Carolina 4 Ike Franklin Andrews Democratic 1972 Incumbent re-elected.
North Carolina 5 Stephen L. Neal Democratic 1974 Incumbent re-elected.
North Carolina 6 L. Richardson Preyer Democratic 1968 Incumbent re-elected.
North Carolina 7 Charlie Rose Democratic 1972 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Charlie Rose (Democratic) 81.3%
  • Mike Vaughan (Republican) 18.7%
North Carolina 8 Bill Hefner Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bill Hefner (Democratic) 65.7%
  • Carl Eagle (Republican) 32.5%
  • Bradford V. Ligon (American) 1.4%
  • Franklin H. Bell (Labor) 0.4%
North Carolina 9 James G. Martin Republican 1972 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James G. Martin (Republican) 53.5%
  • Arthur Goodman Jr. (Democratic) 46.1%
  • Harley Schlanger (Labor) 0.4%
North Carolina 10 Jim Broyhill Republican 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jim Broyhill (Republican) 59.8%
  • John J. Hunt (Democratic) 40.2%
North Carolina 11 Roy A. Taylor Democratic 1960 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.

North Dakota

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
North Dakota at-large Mark Andrews Republican 1963 Incumbent re-elected.

Ohio

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Ohio 1 Bill Gradison Republican 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bill Gradison (Republican) 64.8%
  • William F. Bowen (Democratic) 33.6%
  • Christopher L. Martison (Independent) 1.6%
Ohio 2 Donald D. Clancy Republican 1960 Lost re-election
Democratic gain.
Ohio 3 Charles W. Whalen Jr. Republican 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Charles W. Whalen Jr. (Republican) 69.4%
  • Leonard E. Stubbs Jr. (Democratic) 23.3%
  • Wilmer Mark Hurst (Independent) 4.0%
  • John R. Austin (Independent) 3.4%
Ohio 4 Tennyson Guyer Republican 1972 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Tennyson Guyer (Republican) 70.1%
  • Clinton G. Dorsey (Democratic) 29.9%
Ohio 5 Del Latta Republican 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Del Latta (Republican) 67.4%
  • Bruce Edwards (Democratic) 32.6%
Ohio 6 Bill Harsha Republican 1960 Incumbent re-elected.
Ohio 7 Bud Brown Republican 1965 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bud Brown (Republican) 64.9%
  • Dorothy Franke (Democratic) 35.1%
Ohio 8 Tom Kindness Republican 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Tom Kindness (Republican) 68.7%
  • John W. Griffin (Democratic) 28.8%
  • Joseph F. Payton (Independent) 2.6%
Ohio 9 Thomas L. Ashley Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Ohio 10 Clarence E. Miller Republican 1966 Incumbent re-elected.
Ohio 11 J. William Stanton Republican 1964 Incumbent re-elected.
Ohio 12 Samuel L. Devine Republican 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Samuel L. Devine (Republican) 46.5%
  • Fran Ryan (Democratic) 45.7%
  • William R. Moss (Independent) 7.9%
Ohio 13 Charles Adams Mosher Republican 1960 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Donald J. Pease (Democratic) 66.0%
  • Woodrow W. Mathna (Republican) 30.4%
  • Patricia A. Cortez (Independent) 3.5%
Ohio 14 John F. Seiberling Democratic 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John F. Seiberling (Democratic) 74.1%
  • James E. Houston (Republican) 24.3%
  • Steven P. Meyer (Independent) 1.6%
Ohio 15 Chalmers Wylie Republican 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Chalmers Wylie (Republican) 65.5%
  • Manley L. McGee (Republican) 34.5%
Ohio 16 Ralph Regula Republican 1972 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ralph Regula (Republican) 66.8%
  • John G. Freedom (Democratic) 32.0%
  • Harold B. Festerly (American) 1.1%
  • Mark F. Vanvoorhis (Workers) 0.04%
Ohio 17 John M. Ashbrook Republican 1960 Incumbent re-elected.
Ohio 18 Wayne Hays Democratic 1948 Incumbent resigned.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Douglas Applegate (Democratic) 62.9%
  • Ralph R. McCoy (Republican) 24.6%
  • William Crabbe (Independent) 11.6%
  • John Dwight Bashline (Independent) 0.9%
Ohio 19 Charles J. Carney Democratic 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Charles J. Carney (Democratic) 50.2%
  • Jack C. Hunter (Republican) 47.9%
  • Kenneth Zurbrugg (Independent) 1.3%
  • Karl T. Untch (Independent) 0.6%
Ohio 20 James V. Stanton Democratic 1970 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Mary Rose Oakar (Democratic) 81.0%
  • Raymond J. Grabow (Independent) 16.9%
  • Theodore Held III (Independent) 2.2%
Ohio 21 Louis Stokes Democratic 1968 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Louis Stokes (Democratic) 83.8%
  • Barbara Sparks (Republican) 11.3%
  • Anthony R. Curry (Independent) 4.8%
Ohio 22 Charles Vanik Democratic 1954 Incumbent re-elected.
Ohio 23 Ronald M. Mottl Democratic 1974 Incumbent re-elected.

Oklahoma

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Oklahoma 1 James R. Jones Democratic 1972 Incumbent re-elected.
Oklahoma 2 Ted Risenhoover Democratic 1974 Incumbent re-elected.
Oklahoma 3 Carl Albert Democratic 1946 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Wes Watkins (Democratic) 82.0%
  • Gerald Beasley Jr. (Republican) 17.2%
  • Jack C. Finley (Independent) 0.8%
Oklahoma 4 Tom Steed Democratic 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Tom Steed (Democratic) 74.9%
  • M. C. Stanley (Republican) 22.0%
  • Paul E. Trent (Independent) 3.1%
Oklahoma 5 John Jarman Republican 1950 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY Mickey Edwards (Republican) 49.9%
  • Tom Dunlap (Democratic) 47.4%
  • Max Wolfley (Independent) 0.9%
  • Donald F. Parker (Independent) 0.9%
  • Jim Smith (Independent) 0.6%
  • Robert O. Buchanan (Independent) 0.5%
Oklahoma 6 Glenn English Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Glenn English (Democratic) 71.1%
  • Carol McCurley (Republican) 28.9%

Oregon

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Oregon 1 Les AuCoin Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Les AuCoin (Democratic) 58.7%
  • Phil Bladine (Republican) 41.3%
Oregon 2 Al Ullman Democratic 1956 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Al Ullman (Democratic) 72.0%
  • Thomas H. Mercer (Republican) 28.0%
Oregon 3 Robert B. Duncan Democratic 1974 Incumbent re-elected.
Oregon 4 Jim Weaver Democratic 1974 Incumbent re-elected.

Pennsylvania

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Pennsylvania 1 William A. Barrett Democratic 1948 Incumbent died.
New member elected.
Democratic hold.
Pennsylvania 2 Robert N. C. Nix Sr. Democratic 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Robert N. C. Nix Sr. (Democratic) 73.5%
  • Jesse W. Woods Jr. (Republican) 25.4%
  • Tony Austin (Socialist Workers) 0.7%
  • Willie Thomas (Independent Conservative) 0.2%
  • Dennis Grant (Workers) 0.1%
Pennsylvania 3 William J. Green III Democratic 1964 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Raymond Lederer (Democratic) 73.2%
  • Terence J. Schade (Republican) 26.3%
  • Steven S. Douglas (Labor) 0.5%
Pennsylvania 4 Joshua Eilberg Democratic 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Joshua Eilberg (Democratic) 67.5%
  • James E. Mugford (Republican) 32.5%
Pennsylvania 5 Richard T. Schulze Republican 1974 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 6 Gus Yatron Democratic 1968 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Gus Yatron (Democratic) 73.8%
  • Stephen Postupack (Republican) 25.5%
  • Garland M. Fisher (Const) 0.7%
Pennsylvania 7 Robert W. Edgar Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Robert W. Edgar (Democratic) 54.1%
  • John M. Kenney (Republican) 45.9%
  • Samuel Cinger (Labor) 0.06%
Pennsylvania 8 Edward G. Biester Jr. Republican 1966 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic gain.
Pennsylvania 9 Bud Shuster Republican 1972 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 10 Joseph M. McDade Republican 1962 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 11 Dan Flood Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Dan Flood (Democratic) 70.8%
  • Howard G. Williams (Republican) 29.2%
Pennsylvania 12 John Murtha Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John Murtha (Democratic) 67.7%
  • Theodore L. Humes (Republican) 32.3%
Pennsylvania 13 Lawrence Coughlin Republican 1968 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 14 William S. Moorhead Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 15 Fred B. Rooney Democratic 1963 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Fred B. Rooney (Democratic) 65.2%
  • Alice B. Sivulich (Republican) 34.5%
  • Mary Jane Coates (Labor) 0.3%
Pennsylvania 16 Edwin D. Eshleman Republican 1966 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY Robert Smith Walker (Republican) 62.3%
  • Michael J. Minney (Democratic) 37.0%
  • Richard A. Haas (Citizens) 0.5%
  • Martin P. Ross (Labor) 0.2%
Pennsylvania 17 Herman T. Schneebeli Republican 1960 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Allen E. Ertel (Democratic) 50.7%
  • H. J. Hepford (Republican) 48.5%
  • Vernon M. Dublin (Const) 0.8%
Pennsylvania 18 John Heinz Republican 1971 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Doug Walgren (Democratic) 59.5%
  • Robert J. Casey (Republican) 40.5%
Pennsylvania 19 William F. Goodling Republican 1974 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 20 Joseph M. Gaydos Democratic 1968 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Joseph M. Gaydos (Democratic) 75.0%
  • John P. Kostelac (Republican) 24.7%
  • Joseph A. Billington (Labor) 0.4%
Pennsylvania 21 John Herman Dent Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 22 Thomas E. Morgan Democratic 1944 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Pennsylvania 23 Albert W. Johnson Republican 1963 Lost re-election
Democratic gain.
Pennsylvania 24 Joseph P. Vigorito Democratic 1964 Lost re-election
Republican gain.
Pennsylvania 25 Gary A. Myers Republican 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Gary A. Myers (Republican) 56.8%
  • Eugene V. Atkinson (Democratic) 43.2%

Rhode Island

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Rhode Island 1 Fernand St. Germain Democratic 1960 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Fernand St. Germain (Democratic) 62.4%
  • John J. Slocum Jr. (Republican) 36.4%
  • Ann M. Morrissey (Independent) 1.2%
Rhode Island 2 Edward Beard Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Edward Beard (Democratic) 76.5%
  • Thomas V. Iannitti (Republican) 22.5%
  • Pasquale F. Pacia (Independent) 1.0%

South Carolina

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
South Carolina 1 Mendel Jackson Davis Democratic 1971 Incumbent re-elected.
South Carolina 2 Floyd Spence Republican 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Floyd Spence (Republican) 57.5%
  • Clyde Burns Livingston (Democratic) 41.8%
  • John O'Neal (Independent) 0.7%
South Carolina 3 Butler Derrick Democratic 1974 Incumbent re-elected.
South Carolina 4 James Mann Democratic 1968 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James Mann (Democratic) 73.6%
  • Robert L. Watkins (Republican) 26.4%
South Carolina 5 Kenneth Lamar Holland Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Kenneth Lamar Holland (Democratic) 51.4%
  • Robert C. Richardson Jr. (Republican) 48.3%
  • Harold Hough (Independent) 0.2%
South Carolina 6 John Jenrette Democratic 1974 Incumbent re-elected.

South Dakota

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
South Dakota 1 Larry Pressler Republican 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Larry Pressler (Republican) 79.8%
  • James V. Guffey (Democratic) 19.4%
  • Donald Stevens (Independent) 0.8%
South Dakota 2 James Abdnor Republican 1972 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James Abdnor (Republican) 69.9%
  • Grace Mickelson (Democratic) 30.1%

Tennessee

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Tennessee 1 Jimmy Quillen Republican 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jimmy Quillen (Republican) 58.0%
  • Lloyd Blevins (Democratic) 41.2%
  • Robert Joseph Bobic (Independent) 0.6%
  • Mary S. Joyner (Independent) 0.3%
Tennessee 2 John Duncan Sr. Republican 1964 Incumbent re-elected.
Tennessee 3 Marilyn Lloyd Democratic 1974 Incumbent re-elected.
Tennessee 4 Joe L. Evins Democratic 1946 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Al Gore (Democratic) 94.0%
  • William H. McGlamery (Independent) 6.0%
Tennessee 5 Clifford Allen Democratic 1975 Incumbent re-elected.
Tennessee 6 Robin Beard Republican 1972 Incumbent re-elected.
Tennessee 7 Ed Jones Democratic 1969 Incumbent re-elected.
Tennessee 8 Harold Ford Sr. Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Harold Ford Sr. (Democratic) 60.7%
  • Andy Allissandratos (Republican) 38.5%
  • Mark F. Flanagan (Independent) 0.9%

Texas

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Texas 1 Sam B. Hall Jr. Democratic 1976 Incumbent re-elected.
Texas 2 Charlie Wilson Democratic 1972 Incumbent re-elected.
Texas 3 James M. Collins Republican 1968 Incumbent re-elected.
Texas 4 Ray Roberts Democratic 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ray Roberts (Democratic) 62.7%
  • Frank S. Glenn (Republican) 37.3%
Texas 5 Alan Steelman Republican 1974 Incumbent retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Jim Mattox (Democratic) 54.0%
  • Nancy Judy (Republican) 44.6%
  • Sam McDonnell (American) 1.5%
Texas 6 Olin E. Teague Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Texas 7 Bill Archer Republican 1970 Incumbent re-elected.
Texas 8 Robert C. Eckhardt Democratic 1966 Incumbent re-elected.
Texas 9 Jack Brooks Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Texas 10 J. J. Pickle Democratic 1963 Incumbent re-elected.
  • Green tickY J. J. Pickle (Democratic) 76.8%
  • Paul McClure (Republican) 23.2%
Texas 11 William R. Poage Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Texas 12 Jim Wright Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jim Wright (Democratic) 75.8%
  • W. R. Durham (Republican) 23.8%
  • Larry Kutchinski (American) 0.4%
Texas 13 Jack Hightower Democratic 1974 Incumbent re-elected.
Texas 14 John Andrew Young Democratic 1956 Incumbent re-elected.
Texas 15 Kika de la Garza Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Texas 16 Richard Crawford White Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Texas 17 Omar Burleson Democratic 1946 Incumbent re-elected.
Texas 18 Barbara Jordan Democratic 1972 Incumbent re-elected.
Texas 19 George H. Mahon Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Texas 20 Henry B. González Democratic 1961 Incumbent re-elected.
Texas 21 Bob Krueger Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bob Krueger (Democratic) 71.0%
  • Bobby A. Locke (Republican) 26.7%
  • Ramon E. Carrillo (La Raza Unida) 1.2%
  • Ed Gallion (American) 1.0%
Texas 22 Ron Paul Republican April 3, 1976
(Special)
Lost re-election
Democratic gain.
Texas 23 Abraham Kazen Democratic 1966 Incumbent re-elected.
Texas 24 Dale Milford Democratic 1972 Incumbent re-elected.

Utah

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Utah 1 K. Gunn McKay Democratic 1970 Incumbent re-elected.
Utah 2 Allan Howe Democratic 1974 Lost re-election
Republican gain.

Vermont

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Vermont at-large Jim Jeffords Republican 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jim Jeffords (Republican) 67.3%
  • John A. Burgess (Democratic) 32.7%

Virginia

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Virginia 1 Thomas N. Downing Democratic 1958 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Paul Trible (Republican) 48.6%
  • Robert E. Quinn (Democratic) 47.5%
  • Mary B. McClaine (Independent) 4.0%
Virginia 2 G. William Whitehurst Republican 1968 Incumbent re-elected.
Virginia 3 David E. Satterfield III Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Virginia 4 Robert Daniel Republican 1972 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Robert Daniel (Republican) 53.0%
  • J. W. "Billy" O'Brien (Democratic) 47.0%
Virginia 5 Dan Daniel Democratic 1968 Incumbent re-elected.
Virginia 6 M. Caldwell Butler Republican 1972 Incumbent re-elected.
Virginia 7 J. Kenneth Robinson Republican 1970 Incumbent re-elected.
Virginia 8 Herbert Harris Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Herbert Harris (Democratic) 51.6%
  • James R. Tate (Republican) 42.6%
  • Michael D. Cannon (Independent) 5.8%
Virginia 9 William C. Wampler Republican 1966 Incumbent re-elected.
Virginia 10 Joseph L. Fisher Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Joseph L. Fisher (Democratic) 54.7%
  • Vincent F. Callahan Jr. (Republican) 38.9%
  • E. Stanley Rittenhouse (Independent) 6.4%

Washington

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Washington 1 Joel Pritchard Republican 1972 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Joel Pritchard (Republican) 71.9%
  • Dave Wood (Democratic) 25.8%
  • Alan M. Gottlieb (Libertarian) 1.9%
  • Patrick Ruckert (Labor) 0.4%
Washington 2 Lloyd Meeds Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Lloyd Meeds (Democratic) 49.3%
  • John Nance Garner (Republican) 49.0%
  • Tom Bly (Const) 0.9%
  • Carol Ruckert (Labor) 0.8%
Washington 3 Don Bonker Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Don Bonker (Democratic) 70.8%
  • Chuck Elhart (Republican) 28.0%
  • David Kilber (Labor) 1.1%
Washington 4 Mike McCormack Democratic 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Mike McCormack (Democratic) 57.8%
  • Dick Granger (Republican) 41.0%
  • Jeff W. Busby (Const) 0.8%
  • Ted Andromidas (Labor) 0.5%
Washington 5 Tom Foley Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Tom Foley (Democratic) 58.0%
  • Duane Alton (Republican) 40.6%
  • D. E. Bear Sandahl (Libertarian) 0.9%
  • Ira Liebowitz (Labor) 0.5%
Washington 6 Floyd Hicks Democratic 1964 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Norm Dicks (Democratic) 73.5%
  • Robert M. Reynolds (Republican) 25.3%
  • Michael Duane (Labor) 1.2%
Washington 7 Brock Adams Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Brock Adams (Democratic) 73.0%
  • Raymond Pritchard (Republican) 25.4%
  • Gene Goosman (Const) 0.9%
  • Marianna Wertz (Labor) 0.7%

West Virginia

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
West Virginia 1 Bob Mollohan Democratic 1968 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bob Mollohan (Democratic) 58.0%
  • John F. McCuskey (Republican) 42.0%
West Virginia 2 Harley Orrin Staggers Democratic 1948 Incumbent re-elected.
West Virginia 3 John M. Slack Jr. Democratic 1958 Incumbent re-elected.
West Virginia 4 Ken Hechler Democratic 1958 Incumbent retired to run for governor.
New member elected.
Democratic hold.

Wisconsin

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Wisconsin 1 Les Aspin Democratic 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Les Aspin (Democratic) 64.9%
  • William W. Petrie (Republican) 34.0%
  • Eugene R. Zimmerman (American) 1.1%
Wisconsin 2 Robert Kastenmeier Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Wisconsin 3 Alvin Baldus Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Alvin Baldus (Democratic) 58.1%
  • Adolf L. Gundersen (Republican) 41.9%
Wisconsin 4 Clement J. Zablocki Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Wisconsin 5 Henry S. Reuss Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Henry S. Reuss (Democratic) 77.8%
  • Robert L. Hicks (Republican) 21.0%
  • R. Julian Chapman (Independent) 0.9%
  • John E. Sokoly (Independent) 0.3%
Wisconsin 6 William A. Steiger Republican 1966 Incumbent re-elected.
Wisconsin 7 Dave Obey Democratic 1969 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Dave Obey (Democratic) 73.3%
  • Frank A. Savino (Republican) 26.1%
  • George Olishkewych (American) 0.7%
Wisconsin 8 Robert John Cornell Democratic 1974 Incumbent re-elected.
Wisconsin 9 Bob Kasten Republican 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bob Kasten (Republican) 65.9%
  • Lynn M. McDonald (Democratic) 34.1%

Wyoming

District Incumbent This race
Member Party First elected Results Candidates
Wyoming at-large Teno Roncalio Democratic 1970 Incumbent re-elected.

See also

References

  • "Reagan Says G.O.P. Needs New Name and New Support". The Washington Post. November 20, 1976. p. 13.
  • "Reagan Suggests GOP should R.I.P.". The Washington Post. November 19, 1976. p. 16.

  This article uses material from the Wikipedia page available here. It is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0.

1976_United_States_House_of_Representatives_elections_in_Florida
 



 



 
Music Scenes