1989 Davis Cup
Get 1989 Davis Cup essential facts below. View Videos or join the 1989 Davis Cup discussion. Add 1989 Davis Cup to your PopFlock.com topic list for future reference or share this resource on social media.
1989 Davis Cup
1989 Davis Cup
Details
Duration3 February - 17 December
Edition78th
Teams79
Champion
Winning Nation West Germany
1988
1990

The 1989 Davis Cup (also known as the 1989 Davis Cup by NEC for sponsorship purposes) was the 78th edition of the Davis Cup, the most important tournament between national teams in men's tennis. This year's tournament saw the expansion of the previous World Group Relegation Play-offs round into the World Group Qualifying Round; instead of advancing directly to the World Group, the Zonal Group I winners would now join the World Group first round losers for a chance to compete in the following year's World Group. This year also marked the introduction of the tiebreak, played at 6-6 in all sets except for the final set.

79 teams would enter the competition, 16 in the World Group, 14 in the Americas Zone, 19 in the Asia/Oceania Zone, and 30 in the Europe/Africa Zone. The Bahamas, Bahrain, the Dominican Republic, Kuwait and Jordan made their first appearances in the tournament.

West Germany defeated Sweden in the final, held at the Schleyer-Halle in Stuttgart, West Germany, on 15-17 December, to win their second consecutive Davis Cup title.[1][2]

World Group

Draw

  First Round
3-5 February
Quarterfinals
7-9 April
Semifinals
21-23 July
Final
15-17 December
                                     
Malmö, Sweden (indoor carpet)
  Sweden 4  
Vienna, Austria (indoor clay)
  Italy 1  
    Sweden 3  
Vienna, Austria (indoor clay)
    Austria 2  
  Australia 0
Båstad, Sweden (clay)
  Austria 5  
    Sweden 4  
Belgrade, Yugoslavia (indoor clay)
    Yugoslavia 1  
  Yugoslavia 4  
Split, Yugoslavia (indoor carpet)
  Denmark 1  
    Yugoslavia 4
Marbella, Spain (clay)
    Spain 1  
  Spain 3
Stuttgart, West Germany (indoor carpet)
  Mexico 2  
    Sweden 2
Fort Myers, FL, United States (hard)
    West Germany 3
  Paraguay 0  
San Diego, CA, United States (indoor carpet)
  United States 5  
    United States 5
Tel Aviv, Israel (indoor carpet)
    France 0  
  Israel 1
Munich, West Germany (indoor carpet)
  France 4  
    United States 2
Prague, Czechoslovakia (indoor carpet)
    West Germany 3  
  Soviet Union 1  
Prague, Czechoslovakia (indoor carpet)
  Czechoslovakia 4  
    Czechoslovakia 2
Karlsruhe, West Germany (indoor carpet)
    West Germany 3  
  Indonesia 0
  West Germany 5  

Final

West Germany vs. Sweden


West Germany
3
Schleyer-Halle, Stuttgart, West Germany [2]
15-17 December 1989
Carpet (indoors)

Sweden
2
1 2 3 4 5
1 West Germany
Sweden
Carl-Uwe Steeb
Mats Wilander
7
5
6
7
77
64
2
6
3
6
 
2 West Germany
Sweden
Boris Becker
Stefan Edberg
6
2
6
2
6
4
     
3 West Germany
Sweden
Boris Becker / Eric Jelen
Jan Gunnarsson / Anders Järryd
78
66
6
4
3
6
64
77
6
4
 
4 West Germany
Sweden
Boris Becker
Mats Wilander
6
2
6
0
6
2
     
5 West Germany
Sweden
Carl-Uwe Steeb
Stefan Edberg
2
6
4
6
       

World Group Qualifying Round

Date: 20-24 July

The eight losing teams in the World Group first round ties and eight winners of the Zonal Group I final round ties competed in the World Group Qualifying Round for spots in the 1990 World Group.

Home team Score Visiting team Location Venue Door Surface
 Great Britain 2-3  Argentina Eastbourne Devonshire Park Lawn Tennis Club Outdoor Grass
 Peru 2-3  Australia Lima Jockey Club del Perú Outdoor Clay
 Denmark 1-4  Italy Aarhus Aarhus Idrætspark Indoor Carpet
 New Zealand 4-1  Hungary Auckland Chase Stadium Indoor Carpet
 Netherlands 5-0  Indonesia Best Best Leisure Centre Indoor Carpet
 South Korea 1-4  Israel Seoul Seoul Olympic Park Tennis Center Outdoor Hard
 Mexico 4-1  Soviet Union Mexico City Club Alemán de México Outdoor Clay
  Switzerland 5-0  Paraguay Langenthal Dreilinden Tenniscenter Outdoor Clay

Americas Zone

Group I

  First Round
3-5 February
Second Round
7-9 April
                 
  Brazil  
Lima, Peru (clay)
 bye  
    Brazil 2
Lima, Peru (clay)
    Peru 3
  Ecuador 0
  Peru 5  
Montreal, Canada (indoor carpet)
  Canada 4  
Buenos Aires, Argentina (clay)
  Uruguay 1  
    Canada 0
    Argentina 3
 bye
  Argentina  
  Relegation Play-off
7-8 May
       
  Montevideo, Uruguay (clay)
    Ecuador 0
    Uruguay 3

Group II

  First Round
3-5 February
Second Round
7-9 April
Third Round
21-23 July
                           
  Kingston, Jamaica (hard)
    Chile 4  
    Jamaica 1     Havana, Cuba (hard)
      Chile 4  
  Bogotá, Colombia (indoor clay)     Cuba 1  
    Cuba 4
    Colombia 1     Nassau, Bahamas (hard)
      Chile 4
  Santo Domingo, Dominican Republic (clay)       Bahamas 1
    Dominican Republic 3  
    Bolivia 2     Nassau, Bahamas (hard)
      Dominican Republic 0
  Nassau, Bahamas (hard)     Bahamas 5  
    Bahamas 5
    Venezuela 0  

Asia/Oceania Zone

Group I

  Preliminary Round
3-5 February
       
  Manila, Philippines (hard)
    Philippines 5
    Hong Kong 0
  First Round
7-9 April
Second Round
5-7 May
                 
  New Zealand  
Manila, Philippines (indoor clay)
 bye  
    New Zealand 4
Manila, Philippines (hard)
    Philippines 1
  Philippines 4
  China 1  
Hasaki, Japan (hard)
  Japan 2  
Bharuch, India (grass)
  South Korea 3  
    South Korea 4
    India 1
 bye
  India  

Group II

  First Round
3-5 February
Second Round
7-9 April
Third Round
16-18 June
Fourth Round
21-24 July
                                     
  Thailand  
Bangkok, Thailand (hard)
 bye  
    Thailand 5  
Manama, Bahrain (hard)
    Bahrain 0  
  Bahrain 4
Bangkok, Thailand (hard)
  Syria 1  
    Thailand 5  
    Sri Lanka 0  
  Chinese Taipei  
Colombo, Sri Lanka (clay)
 bye  
    Chinese Taipei 2
Colombo, Sri Lanka (clay)
    Sri Lanka 3  
  Sri Lanka 3
Rawalpindi, Pakistan (clay)
  Malaysia 2  
    Thailand 1
Baghdad, Iraq (hard)
    Pakistan 3
  Iraq 2  
Dhaka, Bangladesh (hard)
  Bangladesh 3  
    Bangladesh 4
    Singapore 1  
 bye
Islamabad, Pakistan (clay)
  Singapore  
    Bangladesh 0
Amman, Jordan (indoor hard)
    Pakistan 5  
  Kuwait 3  
Kuwait City, Kuwait (hard)
  Jordan 2  
    Kuwait 0
    Pakistan 5  
 bye
  Pakistan  

Europe/Africa Zone

Group I

  First Round
3-5 February
Second Round
5-7 May
                 
   Switzerland  
Liestal, Switzerland (clay)
 bye  
     Switzerland 4
    Romania 1
 bye
  Romania  
Harare, Zimbabwe (indoor hard)
  Zimbabwe 1  
Budapest, Hungary (clay)
  Hungary 4  
    Hungary 4
    Nigeria 1
 bye
  Nigeria  
  Great Britain  
Helsinki, Finland (indoor carpet)
 bye  
    Great Britain 4
Dublin, Ireland (indoor hard)
    Finland 1
  Ireland 0
  Finland 5  
Porto, Portugal (indoor clay)
  Senegal 0  
Best, Netherlands (indoor carpet)
  Portugal 5  
    Portugal 1
    Netherlands 4
 bye
  Netherlands  
  Relegation Play-off
5-7 May
       
  Limerick, Ireland (carpet)
    Ireland 4
    Senegal 1

Group II Europe

  First Round
7-9 April
Second Round
5-14 May
Third Round
15-18 June
Fourth Round
21-23 July
                                     
  Belgium  
Liège, Belgium (clay)
 bye  
    Belgium 5  
    Turkey 0  
 bye
Luxembourg City, Luxembourg (indoor hard)
  Turkey  
    Belgium 5  
    Luxembourg 0  
  Norway  
Luxembourg City, Luxembourg (indoor hard)
 bye  
    Norway 2
Luxembourg City, Luxembourg (indoor hard)
    Luxembourg 3  
  Luxembourg 5
Athens, Greece (clay)
  Malta 0  
    Belgium 5
    Greece 0
  Poland  
Warsaw, Poland (clay)
 bye  
    Poland 2
    Greece 3  
 bye
Athens, Greece (clay)
  Greece  
    Greece 3
Monte Carlo, Monaco (clay)
    Monaco 2  
  Cyprus 0  
Monte Carlo, Monaco (clay)
  Monaco 5  
    Monaco 3
    Bulgaria 1  
 bye
  Bulgaria  

Group II Africa

  First Round
3-5 February
Second Round
4-10 April
Third Round
16-18 June
Fourth Round
21-23 July
                                     
  Egypt  
Accra, Ghana (hard)
 bye  
    Egypt 1  
    Ghana 4  
 bye
Accra, Ghana (hard)
  Ghana  
    Ghana 4  
    Cameroon 1  
  Cameroon  
Tripoli, Libya (hard)
 bye  
    Cameroon 5
    Libya 0  
 bye
Accra, Ghana (hard)
  Libya  
    Ghana 4
Tunis, Tunisia (hard)
    Morocco 1
  Algeria 5  
Algiers, Algeria (clay)
  Tunisia 0  
    Algeria 1
    Morocco 3  
 bye
Nairobi, Kenya (clay)
  Morocco  
    Morocco 5
    Kenya 0  
  Kenya  
Nairobi, Kenya (clay)
 bye  
    Kenya 3
    Ivory Coast 2  
 bye
  Ivory Coast  

References

General
  • "World Group 1989". DavisCup.com. Retrieved 2019.
Specific
  1. ^ Bud Collins (2010). The Bud Collins History of Tennis (2nd ed.). [New York]: New Chapter Press. pp. 495-496, 499. ISBN 978-0942257700.
  2. ^ a b "West Germany v Sweden". daviscup.com.

External links


  This article uses material from the Wikipedia page available here. It is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0.

1989_Davis_Cup
 



 



 
Music Scenes