1994 Davis Cup
Get 1994 Davis Cup essential facts below. View Videos or join the 1994 Davis Cup discussion. Add 1994 Davis Cup to your PopFlock.com topic list for future reference or share this resource on social media.
1994 Davis Cup

1994 Davis Cup
Details
Duration25 March - 4 December
Edition83rd
Teams109
Champion
Winning Nation Sweden
1993
1995

The 1994 Davis Cup (also known as the 1994 Davis Cup by NEC for sponsorship purposes) was the 83rd edition of the Davis Cup, the most important tournament between national teams in men's tennis. 109 teams would enter the competition, 16 in the World Group, 22 in the Americas Zone, 23 in the Asia/Oceania Zone, and 39 in the Europe/Africa Zone. Belarus, Brunei, Georgia, Lithuania, Oman, Slovakia, Sudan and Uzbekistan made their first appearances in the tournament.

Sweden defeated Russia in the final, held at the Olympic Stadium in Moscow, Russia, on 2-4 December, to win their 5th title overall.[1][2]

World Group

Draw

  First Round
25-27 March
Quarterfinals
15-17 July
Semifinals
23-25 September
Final
2-4 December
                                     
New Delhi, India (grass)
  United States 5  
Rotterdam, Netherlands (hard)
  India 0  
    United States 3  
Eindhoven, Netherlands (indoor carpet)
    Netherlands 2  
  Netherlands 5
Gothenburg, Sweden (indoor carpet)
  Belgium 0  
    United States 2  
Lund, Sweden (indoor carpet)
    Sweden 3  
  Sweden 5  
Cannes, France (hard)
  Denmark 0  
    Sweden 3
Besançon, France (indoor hard)
    France 2  
  France 4
Moscow, Russia (indoor carpet)
  Hungary 1  
    Sweden 4
Ramat HaSharon, Israel (hard)
    Russia 1
  Israel 1  
Saint Petersburg, Russia (indoor carpet)
  Czech Republic 4  
    Czech Republic 2
Saint Petersburg, Russia (indoor carpet)
    Russia 3  
  Russia 4
Hamburg, Germany (hard)
  Australia 1  
    Russia 4
Madrid, Spain (clay)
    Germany 1  
  Italy 1  
Halle, Germany (grass)
  Spain 4  
    Spain 2
Graz, Austria (indoor clay)
    Germany 3  
  Austria 2
  Germany 3  

Final

Russia vs. Sweden


Russia
1
Olympic Stadium, Moscow, Russia [2]
2-4 December 1994
Carpet (indoors)

Sweden
4
1 2 3 4 5
1 Russia
Sweden
Alexander Volkov
Stefan Edberg
4
6
2
6
77
62
6
0
6
8
 
2 Russia
Sweden
Yevgeny Kafelnikov
Magnus Larsson
0
6
2
6
6
3
6
2
3
6
 
3 Russia
Sweden
Yevgeny Kafelnikov / Andrei Olhovskiy
Jan Apell / Jonas Björkman
77
64
2
6
3
6
6
1
6
8
 
4 Russia
Sweden
Yevgeny Kafelnikov
Stefan Edberg
4
6
6
4
6
0
     
5 Russia
Sweden
Alexander Volkov
Magnus Larsson
64
77
4
6
       

World Group Qualifying Round

Date: 23-25 September

The eight losing teams in the World Group first round ties and eight winners of the Zonal Group I final round ties competed in the World Group Qualifying Round for spots in the 1995 World Group.

Home team Score Visiting team Location Venue Door Surface
 New Zealand 1-4  Australia Christchurch King Edward Barracks Indoor Carpet
 Uruguay 2-3  Austria Montevideo Carrasco Lawn Tennis Club Outdoor Clay
 Israel 2-3  Belgium Ramat HaSharon Canada Stadium Outdoor Hard
 Portugal 0-4  Croatia Porto Lawn Tennis Club da Foz Outdoor Clay
 Denmark 4-1  Peru Copenhagen Valby-Hallen Indoor Carpet
 Hungary 1-4  Italy Budapest Romai Tennis Academy Outdoor Clay
 Indonesia 1-4   Switzerland Jakarta Gelora Senayan Sports Complex Outdoor Hard
 India 2-3  South Africa Jaipur Jai Club Tennis Complex Outdoor Grass

Americas Zone

Group I

  Relegation Play-off
25-27 March
Preliminary Round
4-6 February
                 
Montevideo, Uruguay (clay)
    Uruguay 5
Mexico City, Mexico (clay)
    Cuba 0
  Cuba 0  
Lima, Peru (clay)
  Mexico 5  
  Mexico 2
    Peru 3
  •  Cuba relegated to Group II in 1995.
  First Round
25-27 March
Second Round
8-17 July
                 
  Argentina  
Montevideo, Uruguay (clay)
 bye  
    Argentina 2
Montevideo, Uruguay (clay)
    Uruguay 3
  Bahamas 2
  Uruguay 3  
Lima, Peru (hard)
  Peru 3  
Lima, Peru (clay)
  Chile 2  
    Peru 3
    Brazil 2
 bye
  Brazil  
  •  Uruguay and  Peru advance to World Group Qualifying Round.

Group II

  Relegation Play-offs
25-27 March
First Round
4-6 February
Second Round
25-27 March
Third Round
15-17 July
                                     
  Ottawa, Canada (indoor hard)
      Canada 5  
  Guatemala City, Guatemala (hard)     Jamaica 0     Bogotá, Colombia (clay)
  Jamaica 1         Canada 3  
  Guatemala 4   Guatemala City, Guatemala (hard)     Colombia 2  
    Guatemala 0
      Colombia 5     Montreal, Canada (hard)
      Canada 2
  Asunción, Paraguay (clay)       Venezuela 3
      Venezuela 4  
  Asunción, Paraguay (clay)     Paraguay 1     Caracas, Venezuela (hard)
  Paraguay 4         Venezuela 4
  Puerto Rico 1   San Juan, Puerto Rico (hard)     Ecuador 1  
    Ecuador 4
      Puerto Rico 1  
 Jamaica and  Puerto Rico
relegated to Group III in 1995.
   Venezuela promoted
to Group I in 1995.

Group III

Final standings

Asia/Oceania Zone

Group I

  Preliminary Round
4-6 February
       
  Beijing, China (indoor carpet)
    China 0
    Japan 5
  •  China relegated to Group II in 1995.
  First Round
25-27 March
Second Round
29 April-8 May
                 
  New Zealand  
Christchurch, New Zealand (indoor carpet)
 bye  
    New Zealand 3
Kyoto, Japan (indoor carpet)
    Japan 2
  Japan 5
  Philippines 0  
Causeway Bay, Hong Kong (hard)
  Indonesia 3  
Jakarta, Indonesia (clay)
  Hong Kong 2  
    Indonesia 3
    South Korea 2
 bye
  South Korea  

Group II

  Relegation Play-offs
25-27 March
First Round
4-6 February
Second Round
25-27 March
Third Round
29 April-1 May
                                     
  Taichung, Taiwan (clay)
      Chinese Taipei 3  
  Singapore (hard)     Malaysia 2     Taichung, Taiwan (clay)
  Malaysia 4         Chinese Taipei 3  
  Singapore 1   Singapore (hard)     Pakistan 2  
    Singapore 0
      Pakistan 4     Taoyuan, Taiwan (indoor hard)
      Chinese Taipei 4
  Riyadh, Saudi Arabia (hard)       Iran 1
      Iran 3  
  Colombo, Sri Lanka (clay)     Saudi Arabia 2     Tehran, Iran (clay)
  Saudi Arabia 0         Iran 4
  Sri Lanka 5   Bangkok, Thailand (hard)     Thailand 1  
    Sri Lanka 0
      Thailand 5  
 Singapore and  Saudi Arabia
relegated to Group III in 1995.
   Chinese Taipei promoted
to Group I in 1995.

Group III

Group A

 UZB  LIB  BHR  JOR  BRU
1  Uzbekistan (4-0) 3-0 3-0 3-0 3-0
2  Lebanon (3-1) 0-3 2-1 3-0 2-1
3  Bahrain (2-2) 0-3 1-2 2-1 3-0
4  Jordan (1-3) 0-3 0-3 1-2 3-0
5  Brunei (0-4) 0-3 1-2 0-3 0-3

Group B

 QAT  KUW  BAN  SYR  UAE  OMA
1  Qatar (5-0) 2-1 2-1 2-1 3-0 3-0
2  Kuwait (4-1) 1-2 3-0 3-0 3-0 3-0
3  Bangladesh (3-2) 1-2 0-3 2-1 2-1 3-0
4  Syria (2-3) 1-2 0-3 1-2 3-0 2-1
5  United Arab Emirates (1-4) 0-3 0-3 1-2 0-3 2-1
6  Oman (0-5) 0-3 0-3 0-3 1-2 1-2

Europe/Africa Zone

Group I

  Preliminary Round
4-6 February
       
  Harare, Zimbabwe (indoor hard)
    Zimbabwe 4
    Luxembourg 1
  First Round
25-27 March
       
  Johannesburg, South Africa (indoor hard)
    South Africa 5
    Romania 0
  Porto, Portugal (clay)
    Portugal 4
    Great Britain 1
  Zagreb, Croatia (indoor clay)
    Croatia 3
    Norway 2
  Harare, Zimbabwe (indoor hard)
    Zimbabwe 2
     Switzerland 3
  Relegation Play-off
15-17 July
       
  Manchester, United Kingdom (grass)
    Romania 3
    Great Britain 2

Group II

  Relegation Play-offs
15-18 July
First Round
29 April-1 May
Second Round
15-17 July
Third Round
23-26 September
                                     
  Nairobi, Kenya (clay)
      Kenya 1  
  Dublin, Ireland (carpet)     Latvia 3     J?rmala, Latvia (clay)
  Kenya 1         Latvia 3  
  Ireland 4   Dublin, Ireland (indoor carpet)     Ukraine 2  
    Ukraine 5
      Ireland 0     J?rmala, Latvia (hard)
      Latvia 1
  Casablanca, Morocco (clay)       Morocco 4
      Morocco 5  
  Cairo, Egypt (clay)     Egypt 0     Warsaw, Poland (clay)
  Egypt 3         Morocco 5
  Bulgaria 2   Sopot, Poland (indoor carpet)     Poland 0  
    Poland 4
      Bulgaria 1  
  Accra, Ghana (hard)
      Ghana 3  
  Monte Carlo, Monaco (clay)     Monaco 2     Accra, Ghana (hard)
  Monaco 4         Ghana 3  
  Senegal 1   Lagos, Nigeria (hard)     Nigeria 2  
    Nigeria 5
      Senegal 0     Accra, Ghana (hard)
      Ghana 2
  Maribor, Slovenia (clay)       Slovenia 3
      Slovenia 3  
  Athens, Greece (clay)     Greece 2     Ljubljana, Slovenia (clay)
  Greece 1         Slovenia 3
  Estonia 4   Helsinki, Finland (indoor carpet)     Finland 2  
    Estonia 1
      Finland 4  
 Kenya,  Bulgaria,  Senegal, and  Greece
relegated to Group III in 1995.
 Morocco and  Slovenia
promoted to Group I in 1995.

Group III

Zone A

Group A

Rank Team
1  Ivory Coast
2  Georgia
3  San Marino
4  Zambia
5  Djibouti

Group B

Rank Team
1  Belarus
2  Cameroon
3  Algeria
4  Benin
5  Togo

Zone B

Final standings

Rank Team
1  Slovakia
2  Lithuania
3  Tunisia
4  Malta
5  Turkey
6  Cyprus
7  Sudan
8  Congo

References

General
  • "World Group 1994". DavisCup.com. Retrieved 2020.
Specific
  1. ^ Bud Collins (2010). The Bud Collins History of Tennis (2nd ed.). [New York]: New Chapter Press. pp. 495-496, 499. ISBN 978-0942257700.
  2. ^ a b "Russia v Sweden". daviscup.com.

External links


  This article uses material from the Wikipedia page available here. It is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0.

1994_Davis_Cup
 



 



 
Music Scenes