1996-97 UEFA Cup
Get 1996%E2%80%9397 UEFA Cup essential facts below. View Videos or join the 1996%E2%80%9397 UEFA Cup discussion. Add 1996%E2%80%9397 UEFA Cup to your PopFlock.com topic list for future reference or share this resource on social media.
1996%E2%80%9397 UEFA Cup

1996-97 UEFA Cup
Dates17 July 1996 - 21 May 1997
Final positions
ChampionsGermany Schalke 04
Runners-upItaly Internazionale
Tournament statistics
Matches played126
Goals scored327 (2.6 per match)
Top scorer(s)Maurizio Ganz (8 goals)
1995-96
1997-98

The 1996-97 UEFA Cup was won by Schalke 04 in penalties over Internazionale.

This was the last year in which the UEFA Cup Final was played in a two-legged, home-and-away format. Starting with the 1998 Final, the UEFA Cup was decided by a single-game final.

Format

According to 1995 UEFA ranking, Bulgaria ceded a slot to Norway.

The access list was finally increased to 117 clubs:

  • all the 47 federations obtained a UEFA place,
  • all the 32 national champions excluded from the Champions League group stage entered in the UEFA Cup,
  • a third winner of the UEFA Intertoto Cup was added,
  • 3 clubs of the UEFA Fair Play ranking were confirmed.

A second qualifying round was consequently added for the first time in the history of the European competitions.

Teams

The labels in the parentheses show how each team qualified for the place of its starting round:

  • TH: Title holders
  • LC: League Cup winners
  • Nth: League position
  • IC: Intertoto Cup
  • FP: Fair play
  • CLQ: Relegated from the Champions League
First round
Italy Lazio (3rd) Spain Tenerife (5th) England Newcastle United (2nd) Russia Alania Vladikavkaz (CLQ)
Italy Roma (5th) Germany Bayern MunichTH(2nd) England Aston Villa (LC) Denmark Brøndby (CLQ)
Italy Parma (6th) Germany Schalke 04 (3rd) England Arsenal (5th) Czech Republic Slavia Prague (CLQ)
Italy Internazionale (7th) Germany Borussia Mönchengladbach (4th) Belgium Anderlecht (2nd) Ukraine Dynamo Kyiv (CLQ)
France Monaco (3rd) Germany Hamburg (5th) Belgium Germinal Ekeren (3rd) Hungary Ferencváros (CLQ)
France Metz (LC) Netherlands Feyenoord (3rd) Belgium Molenbeek (4th) Israel Maccabi Tel Aviv (CLQ)
France Lens (5th) Netherlands Roda (4th) Greece Olympiacos (3rd) France Guingamp (IC)
France Montpellier (6th) Portugal Sporting CP (3rd) Belgium Club Brugge (CLQ) Germany Karlsruhe (IC)
Spain Valencia (2nd) Portugal Boavista (4th) Greece Panathinaikos (CLQ) Denmark Silkeborg (IC)
Spain Espanyol (4th) Portugal Vitória Guimarães (5th)
Qualifying round
Greece Iraklis (4th) Denmark Lyngby (4th) Switzerland Aarau (4th) Ukraine Chornomorets Odesa (2nd)
Russia Spartak Moscow (3rd) Austria Tirol Innsbruck (3rd) Czech Republic Sigma Olomouc (2nd) Hungary BVSC Budapest (2nd)
Russia Dynamo Moscow (4th) Austria Grazer AK (4th) Scotland Celtic (2nd) Romania Na?ional Bucure?ti (2nd)
Russia Torpedo Moscow (5th) Sweden Helsingborg (2nd) Scotland Aberdeen (3rd) Romania Rapid Bucure?ti (3rd)
Turkey Trabzonspor (2nd) Sweden Halmstad (3rd) Norway Molde (2nd) Russia CSKA Moscow (FP)
Turkey Be?ikta? (3rd) Switzerland Neuchâtel Xamax (3rd) Norway Bodø/Glimt (3rd) Sweden Malmö (FP)
Denmark Odense BK (3rd)
Preliminary round
Poland Legia Warsaw (2nd) Georgia (country) Dinamo Tbilisi (1st) Moldova Zimbru Chi?in?u (1st) Faroe Islands B71 Sandur (4th)
Poland Hutnik Kraków (3rd) Georgia (country) Margveti Zestafoni (2nd) Moldova Tiligul Tiraspol (2nd) Wales Barry Town (1st)
Israel Maccabi Haifa (2nd) Iceland ÍA Akranes (1st) Republic of Ireland St Patrick's Athletic (1st) Wales Newtown (2nd)
Israel Beitar Jerusalem (3rd) Iceland ÍBV (3rd) Republic of Ireland Bohemians (2nd) Armenia Pyunik (1st)
Cyprus APOEL (1st) Finland Haka (1st) Malta Sliema Wanderers (1st) Armenia Shirak (2nd)
Cyprus Anorthosis Famagusta (2nd) Finland HJK Helsinki (3rd) Malta Floriana (3rd) Estonia Lantana Tallinn (1st)
Croatia Croatia Zagreb (1st) Bulgaria Slavia Sofia (1st) Lithuania Inkaras Kaunas (1st) Estonia Flora Tallinn (2nd)
Croatia Hajduk Split (2nd) Bulgaria Lokomotiv Sofia (3rd) Lithuania ?algiris Vilnius (3rd) Federal Republic of Yugoslavia Partizan (1st)
Latvia Skonto (1st) Belarus Dinamo Minsk (1st) Albania Tirana (1st) Federal Republic of Yugoslavia Vojvodina (3rd)
Latvia Dinaburg (2nd) Belarus Dinamo-93 Minsk (3rd) Albania Teuta Durrës (2nd) Federal Republic of Yugoslavia Be?ej (4th)
Slovakia Slovan Bratislava (1st) Northern Ireland Portadown (1st) Luxembourg Jeunesse Esch (1st) Azerbaijan Neftçi Baku (1st)
Slovakia Ko?ice (2nd) Northern Ireland Crusaders (2nd) Luxembourg Grevenmacher (2nd) Azerbaijan Khazri Buzovna (2nd)
Slovenia Gorica (1st) North Macedonia Sileks (1st) Faroe Islands GÍ Gøta (1st) Finland Jazz (FP)
Slovenia Mura (3rd) North Macedonia Vardar (3rd)


Preliminary round

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Dinamo Tbilisi Georgia (country) 6-2 Luxembourg CS Grevenmacher 4-0 2-2
Dinamo-93 Minsk Belarus 4-2 Moldova Tiligul Tiraspol 3-1 1-1
Croatia Zagreb Croatia 10-2 Albania SK Tirana 4-0 6-2
Sliema Wanderers Malta 4-3 Georgia (country) Margveti Zestaponi 1-3 3-0
FC Jazz Finland 4-1 Faroe Islands GI Gota 3-1 1-0
Gorica Slovenia 1-3 Republic of Macedonia Vardar 0-1 1-2
Anorthosis Famagusta Cyprus 6-2 Armenia Shirak 4-0 2-2
Portadown Northern Ireland 1-5 Federal Republic of Yugoslavia Vojvodina 0-1 1-4
Pyunik Yerevan Armenia 5-6 Finland HJK Helsinki 3-1 2-5(aet)
Lantana Tallinn Estonia 2-1 Iceland ÍBV 2-1 0-0
Bohemian Republic of Ireland 1-1(a) Belarus Dinamo Minsk 1-1 0-0
Beitar Jerusalem Israel 8-2 Malta Floriana 3-1 5-1
Jeunesse Esch Luxembourg 2-7 Poland Legia Warsaw 2-4 0-3
Slavia Sofia Bulgaria 5-4 Lithuania Inkaras Kaunas 4-3 1-1
ÍA Iceland 2-1 Republic of Macedonia Sileks 2-0 0-1
Neftchi Baku Azerbaijan 2-7 Bulgaria Lokomotiv Sofia 2-1 0-6
Newtown Wales 1-7 Latvia Skonto 1-4 0-3
Zimbru Chi?in?u Moldova 1-6 Croatia Hajduk Split 0-4 1-2
B71 Sandur Faroe Islands 3-9 Cyprus APOEL 1-5 2-4
Barry Town Wales 2-1 Latvia Dinaburg 0-0 2-1
Zalgiris Vilnius Lithuania 3-2 Northern Ireland Crusaders 2-0 1-2
Teuta Albania 2-6 Slovakia Ko?ice 1-4 1-2
Haka Finland 3-2 Estonia Flora Tallinn 2-2 1-0
Be?ej Federal Republic of Yugoslavia 0-2 Slovenia Mura 0-0 0-2
Hutnik Kraków Poland 11-2 Azerbaijan Khazri Buzovna 9-0 2-2
Maccabi Haifa Israel 1-4 Federal Republic of Yugoslavia Partizan 0-1 1-3
St. Patrick's Athletic Republic of Ireland 3-5 Slovakia Slovan Bratislava 3-4 0-1

First leg


Attendance: 2,500















Newtown Wales1-4Latvia Skonto
Brown Goal 90 Report Astafjevs Goal 3671
Loba?ovs Goal 7580
Attendance: 2,000

Attendance: 6,000
Referee: Graziano Cesari (Italy)

B71 Sandur Faroe Islands1-5Cyprus APOEL
Hentze Goal 34 (pen.) Report Sotiriou Goal 526
Fasouliotis Goal 11
Alexandrou Goal 3668



Teuta Albania1-4Slovakia Ko?ice
Begeja Goal 3 Report Sovi? Goal 4566
Ob?itník Goal 85
Ko?lej Goal 87



Hutnik Kraków Poland9-0Azerbaijan Khazri Buzovna
Yahaya Goal 29
Romuzga Goal 3968
Wojnecki Goal 6575
Zaj?c Goal 7072
Shipovskiy Goal 86 (pen.)
Jamróz Goal 90
Report


Second leg

Dinamo Tbilisi won 6-2 on aggregate.


Dinamo-93 Minsk won 4-2 on aggregate.


Croatia Zagreb won 10-2 on aggregate.


Sliema Wanderers won 4-3 on aggregate.


FC Jazz won 4-1 on aggregate.


Vardar won 1-3 on aggregate.


Anorthosis Famagusta won 6-2 on aggregate.


Vojvodina won 1-5 on aggregate.


HJK Helsinki won 5-6 on aggregate.


Lantana Tallinn won 2-1 on aggregate.


Bohemian 1-1 Dinamo Minsk on aggregate. Dinamo Minsk won on away goals rule.


Beitar Jerusalem won 8-2 on aggregate.


Legia Warsaw won 2-7 on aggregate.


Slavia Sofia won 5-4 on aggregate.


ÍA won 2-1 on aggregate.


Lokomotiv Sofia won 2-7 on aggregate.


Skonto won 1-7 on aggregate.


Attendance: 10,000
Referee: Veselin Bogdanov (Bulgaria)

Hajduk Split won 1-6 on aggregate.


APOEL won 3-9 on aggregate.


Barry Town won 2-1 on aggregate.


Zalgiris Vilnius won 3-2 on aggregate.


Ko?ice Slovakia2-1Albania Teuta
A. Rusnák Goal 5768 Report Dobi Goal 55

Ko?ice won 2-6 on aggregate.


Haka won 2-3 on aggregate.


Mura Slovenia2-0Federal Republic of Yugoslavia Becej
?kaper Goal 1747 Report

Mura won 0-2 on aggregate.


Hutnik Kraków won 11-2 on aggregate.


Partizan won 1-4 on aggregate.


Slovan Bratislava won 3-5 on aggregate.

Qualifying round

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Dynamo Moscow Russia 4-2 Finland FC Jazz 1-1 3-1
Rapid Bucure?ti Romania 2-0 Bulgaria Lokomotiv Sofia 1-0 1-0
Anorthosis Famagusta Cyprus 1-6 Switzerland Neuchâtel Xamax 1-2 0-4
Halmstads BK Sweden 1-0 Republic of Macedonia Vardar 0-0 1-0
Grazer AK Austria 7-1 Federal Republic of Yugoslavia Vojvodina 2-0 5-1
Legia Warsaw Poland 4-1 Finland Haka 3-0 1-1
Iraklis Greece 1-3 Cyprus APOEL 0-1 1-2
Helsingborgs IF Sweden 4-1 Belarus Dinamo-93 Minsk 1-1 3-0
ÍA Iceland 1-6 Russia CSKA Moscow 0-2 1-4
Sliema Wanderers Malta 1-9 Denmark Odense BK 0-2 1-7
Zalgiris Vilnius Lithuania 4-5 Scotland Aberdeen 1-4 3-1
BVSC Budapest Hungary 4-4 (p) Wales Barry Town 3-1 1-3
Sigma Olomouc Czech Republic 2-3 Poland Hutnik Kraków 1-0 1-3
Slovan Bratislava Slovakia 3-5 Turkey Trabzonspor 2-1 1-4
Partizan Federal Republic of Yugoslavia 0-1 Romania Na?ional Bucure?ti 0-0 0-1
Aarau Switzerland 4-2 Estonia Lantana Tallinn 4-0 0-2
Croatia Zagreb Croatia 3-3 (a) Russia Spartak Moscow 3-1 0-2
Slavia Sofia Bulgaria 2-5 Austria Tirol Innsbruck 1-1 1-4
Hajduk Split Croatia 1-2 Russia Torpedo Moscow 1-0 0-2
Beitar Jerusalem Israel 2-7 Norway Bodø/Glimt 1-5 1-2
Lyngby BK Denmark 2-0 Slovenia Mura 0-0 2-0
Ko?ice Slovakia 0-1 Scotland Celtic 0-0 0-1
HJK Helsinki Finland 2-4 Ukraine Chornomorets Odessa 2-2 0-2
Dinamo Tbilisi Georgia (country) 2-1 Norway Molde 2-1 0-0
Skonto Latvia 1-4 Sweden Malmö FF 0-3 1-1
Dinamo Minsk Belarus 2-3 Turkey Be?ikta? 2-1 0-2

First leg

Attendance: 2,500
Referee: Zbigniew Przesmycki (Poland)


Referee: Alan Christopher Howells (Wales)


Alpenstadion, Kapfenberg
Attendance: 2,500
Referee: István Vad (Hungary)

Referee: Pavlin Jirku (Czech Republic)



Attendance: 1,100
Referee: Finn Lambek (Denmark)






Attendance: 15,000
Referee: Fernand Meese (Belgium)


Attendance: 15,000
Referee: Dimitar Ivanov Momirov (Bulgaria)


Attendance: 20,000
Referee: George Constantinu (Romania)



Attendance: 16,000




Second leg

Attendance: 9,500

Dynamo Moscow won 4-2 on aggregate.


Attendance: 5,500

Rapid Bucure?ti won 2-0 on aggregate.


Referee: Haim Lipkovitz (Israel)

Neuchâtel Xamax won 1-6 on aggregate.


Referee: Alfred Micallef (Malta)

Halmstads BK won 1-0 on aggregate.


Vojvodina Federal Republic of Yugoslavia1-5Austria Grazer AK
Stojak Goal 50 Report Ramusch Goal 44 (pen.)
Sabitzer Goal 4773 (pen.)
Wieger Goal 52
Ani?i? Goal 85
Attendance: 7,000
Referee: Livio Bazzoli (Italy)

Grazer AK won 7-1 on aggregate.


Legia Warsaw won 4-1 on aggregate.


Referee: Bujar Pregja (Albania)

APOEL won 1-3 on aggregate.


Attendance: 11,000

Helsingborgs IF won 4-1 on aggregate.


Attendance: 3,000
Referee: Van?o Kocev (Macedonia)

CSKA Moscow won 1-6 on aggregate.


Odense BK Denmark7-1Malta Sliema Wanderers
Schjønberg Goal 225982
Jensen Goal 24
Bisgaard Goal 3345
Henriksen Goal 57
Report Teplovs Goal 40

Odense BK won 1-9 on aggregate.


Aberdeen won 5-4 on aggregate.


BVSC Budapest 4-4 Barry Town on aggregate. Barry Town won 2-4 on penalties.


Hutnik Kraków won 2-3 on aggregate.


Trabzonspor won 3-5 on aggregate.


National Bucure?ti won 1-0 on aggregate.


Aarau won 4-2 on aggregate.


Attendance: 10,000
Referee: Lutz Michael Fröhlich (Germany)

Croatia Zagreb 3-3 Spartak Moscow on aggregate. Spartak Moscow won on away goals rule.


Tirol Innsbruck won 2-5 on aggregate.


Attendance: 6,800
Referee: Vencel Toth (Hungary)

Torpedo Moscow won 1-2 on aggregate.


Bodø/Glimt won 2-7 on aggregate.


Mura Slovenia0-2Denmark Lyngby BK
Report Jónsson Goal 2470

Lyngby BK won 2-0 on aggregate.


Attendance: 44,448
Referee: Juha Hirviniemi (Finland)

Celtic won 1-0 on aggregate.


Attendance: 10,000

Chornomorets Odessa won 2-4 on aggregate.


Dinamo Tbilisi won 2-1 on aggregate.


Malmö FF won 1-4 on aggregate.


Be?ikta? won 2-3 on aggregate.

First round

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
CSKA Moscow Russia 1-2 Netherlands Feyenoord 0-1 1-1
Ferencváros Hungary 5-3 Greece Olympiacos 3-1 2-2
Malmö FF Sweden 2-5 Czech Republic Slavia Prague 1-2 1-3
RWD Molenbeek Belgium 0-3 Turkey Be?ikta? 0-0 0-3
Celtic Scotland 0-4 Germany Hamburg 0-2 0-2
Chornomorets Odessa Ukraine 0-2 Romania Na?ional Bucure?ti 0-0 0-2
Tirol Innsbruck Austria 0-1 France Metz 0-0 0-1
Brøndby IF Denmark 7-0 Switzerland Aarau 5-0 2-0
Club Brugge Belgium 3-1 Denmark Lyngby BK 1-1 2-0
Odense BK Denmark 4-4(a) Portugal Boavista 2-3 2-1
Valencia Spain 3-1 Germany Bayern Munich 3-0 0-1
Roma Italy 6-1 Russia Dynamo Moscow 3-0 3-1
Dynamo Kyiv Ukraine 1-2 Switzerland Neuchâtel Xamax 0-0 1-2
Schalke 04 Germany 5-2 Netherlands Roda JC 3-0 2-2
Lens France 1-2 Italy Lazio 0-1 1-1
Guingamp France 1-4 Italy Internazionale 0-3 1-1
Aberdeen Scotland 6-4 Wales Barry Town 3-1 3-3
Montpellier France 1-2 Portugal Sporting CP 1-1 0-1
Bodø/Glimt Norway 2-5 Turkey Trabzonspor 1-2 1-3
APOEL Cyprus 2-3 Spain Espanyol 2-2 0-1
Aston Villa England 1-1(a) Sweden Helsingborgs IF 1-1 0-0
Germinal Ekeren Belgium 3-3(a) Austria Grazer AK 3-1 0-2
Newcastle United England 5-2 Sweden Halmstads BK 4-0 1-2
Alania Vladikavkaz Russia 2-5 Belgium Anderlecht 2-1 0-4
Parma Italy 2-3 Portugal Vitória de Guimarães 2-1 0-2
Torpedo Moscow Russia 1-2 Georgia (country) Dinamo Tbilisi 0-1 1-1
Tenerife Spain 4-3 Israel Maccabi Tel Aviv 3-2 1-1
Arsenal England 4-6 Germany Borussia Mönchengladbach 2-3 2-3
Hutnik Kraków Poland 1-4 France Monaco 0-1 1-3
Spartak Moscow Russia 5-3 Denmark Silkeborg IF 3-2 2-1
Panathinaikos Greece 4-4(a) Poland Legia Warsaw 4-2 0-2
Rapid Bucure?ti Romania 2-4 Germany Karlsruhe 1-0 1-4

First leg

Moscow




Attendance: 45,400

Attendance: 13,000
Referee: Metin Tokat (Turkey)


Brøndby IF Denmark5-0Switzerland Aarau
Vilfort Goal 21 (pen.)
Bjur Goal 56
Møller Goal 668889
Report




Attendance: 60,000
Referee: Alain Sars (France)


Attendance: 50,100







Attendance: 25,818
Referee: L. Loizou (Cyprus)



Attendance: 35,000
Referee: Robert Sedlacek (Austria)


Moscow


Highbury, London
Attendance: 36,900


Moscow


Second leg

Feyenoord won 1-2 on aggregate.


Ferencvárosi TC won 5-3 on aggregate.


Slavia Prague won 2-5 on aggregate.


Be?ikta? won 0-3 on aggregate.


Attendance: 29,600
Referee: Vadim Zhuk (Belarus)

Hamburger SV won 4-0 on aggregate.


Attendance: 15,000

National Bucure?ti won 2-0 on aggregate.


Metz won 0-1 on aggregate.


Brøndby IF won 7-0 on aggregate.


Club Brugge won 3-1 on aggregate.


Odense BK 4-4 Boavista on aggregate. Boavista won on away goals rule.


Valencia won 3-1 on aggregate.


Attendance: 5,000

Roma won 6-1 on aggregate.


Neuchâtel Xamax won 1-2 on aggregate.


Schalke 04 won 5-2 on aggregate.


Lazio Italy1-1France Lens
Fuser Goal 43 Report ?micer Goal 68
Rome

Lazio won 2-1 on aggregate.


Internazionale won 4-1 on aggregate.


Barry Town Wales3-3Scotland Aberdeen
O'Gorman Goal 4
Ryan Goal 71 (pen.)
Bird Goal 82
Report Dodds Goal 1525
Rowson Goal 83

Aberdeen won 6-4 on aggregate.


Sporting CP won 1-2 on aggregate.


Trabzonspor won 2-5 on aggregate.


Espanyol won 2-3 on aggregate.


Attendance: 10,000
Referee: R. Philippi (Luxembourg)

Aston Villa 1-1 Helsingborgs IF on aggregate. Helsingborgs IF won on away goals rule.


Germinal Ekeren 3-3 Grazer AK on aggregate. Grazer AK won on away goals rule.


Newcastle United won 5-2 on aggregate.


Anderlecht won 2-5 on aggregate.


Vitória de Guimarães won 3-2 on aggregate.


Dinamo Tbilisi won 1-2 on aggregate.


Tenerife won 4-3 on aggregate.


Attendance: 30,000

Borussia Mönchengladbach won 6-4 on aggregate.


AS Monaco won 1-4 on aggregate.


Moscow

Spartak Moscow won 5-3 on aggregate.


Panathinaikos 4-4 Legia Warsaw on aggregate. Legia Warsaw won on away goals rule.


Attendance: 16,200

Karlsruhe won 4-2 on aggregate.

Second round

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Dinamo Tbilisi Georgia (country) 1-5 Portugal Boavista 1-0 0-5
Ferencváros Hungary 3-6 England Newcastle United 3-2 0-4
Club Brugge Belgium 3-1 Romania Na?ional Bucure?ti 2-0 1-1
Vitória de Guimarães Portugal 1-1(a) Belgium Anderlecht 1-1 0-0
Metz France 3-2 Portugal Sporting CP 2-0 1-2
Espanyol Spain 1-3 Netherlands Feyenoord 0-3 1-0
Aberdeen Scotland 0-2 Denmark Brøndby IF 0-2 0-0
Slavia Prague Czech Republic 0-1 Spain Valencia 0-1 0-0
Lazio Italy 4-5 Spain Tenerife 1-0 3-5
Internazionale Italy (p)1-1 Austria Grazer AK 1-0 0-1
Helsingborgs IF Sweden 3-1 Switzerland Neuchâtel Xamax 2-0 1-1
Legia Warsaw Poland 2-3 Turkey Be?ikta? 1-1 1-2
Schalke 04 Germany 4-3 Turkey Trabzonspor 1-0 3-3
Borussia Mönchengladbach Germany 3-4 France Monaco 2-4 1-0
Karlsruhe Germany 4-2 Italy Roma 3-0 1-2
Hamburg Germany 5-2 Russia Spartak Moscow 3-0 2-2

First leg