1999 Davis Cup
Get 1999 Davis Cup essential facts below. View Videos or join the 1999 Davis Cup discussion. Add 1999 Davis Cup to your PopFlock.com topic list for future reference or share this resource on social media.
1999 Davis Cup

1999 Davis Cup
Details
Duration2 April - 5 December
Edition88th
Teams128
Champion
Winning Nation Australia
1998
2000

The 1999 Davis Cup (also known as the 1999 Davis Cup by NEC for sponsorship purposes) was the 88th edition of the Davis Cup, the most important tournament between national teams in men's tennis. 129 teams entered the competition, 16 in the World Group, 30 in the Americas Zone, 32 in the Asia/Oceania Zone, and 51 in the Europe/Africa Zone. Fiji made its first appearances in the tournament.

Australia defeated France in the final, held at the Acropolis Exhibition Hall in Nice, France, on 3-5 December, to win their 27th title and their first since 1986.[1][2]Mark Philippoussis, Lleyton Hewitt and doubles pairing Todd Woodbridge and Mark Woodforde made up the winning Australian team in the final; Pat Rafter, who was involved in the Aussies' run to the final was forced to pull out due to injury.[3]

World Group

Draw

  First Round
2-4 April
Quarterfinals
16-18 July
Semifinals
24-26 September
Final
3-5 December
                                     
Trollhättan, Sweden (indoor carpet)
  Sweden 2  
Moscow, Russia (indoor clay)
  Slovakia 3  
    Slovakia 2  
Frankfurt, Germany (indoor carpet)
    Russia 3  
  Germany 2
Brisbane, Australia (grass)
  Russia 3  
    Russia 1  
Birmingham, England (indoor hard)
    Australia 4  
  United States 3  
Chestnut Hill, MA, United States (hard)
  Great Britain 2  
    United States 1
Harare, Zimbabwe (indoor hard)
    Australia 4  
  Australia 4
Nice, France (indoor clay)
  Zimbabwe 1  
    Australia 3
Nîmes, France (indoor clay)
    France 2
  Netherlands 1  
Pau, France (indoor carpet)
  France 4  
    France 3
Lleida, Spain (clay)
    Brazil 2  
  Brazil 3
Pau, France (indoor carpet)
  Spain 2  
    France 4
Ghent, Belgium (indoor clay)
    Belgium 1  
  Belgium 3  
Brussels, Belgium (clay)
  Czech Republic 2  
    Belgium 3
Neuchâtel, Switzerland (indoor carpet)
     Switzerland 2  
   Switzerland 3
  Italy 2  

Final

France vs. Australia


France
2
Acropolis Exhibition Hall, Nice, France [2]
3-5 December 1999
Clay (indoors)

Australia
3
1 2 3 4 5
1 France
Australia
Sébastien Grosjean
Mark Philippoussis
4
6
2
6
4
6
     
2 France
Australia
Cédric Pioline
Lleyton Hewitt
79
67
78
66
7
5
     
3 France
Australia
Olivier Delaître / Fabrice Santoro
Todd Woodbridge / Mark Woodforde
6
2
5
7
2
6
2
6
   
4 France
Australia
Cédric Pioline
Mark Philippoussis
3
6
7
5
1
6
2
6
   
5 France
Australia
Sébastien Grosjean
Lleyton Hewitt
6
4
6
3
       

World Group Qualifying Round

Date: 24-26 September

The eight losing teams in the World Group first round ties and eight winners of the Zonal Group I final round ties competed in the World Group Qualifying Round for spots in the 2000 World Group.

Home team Score Visiting team Location Venue Door Surface
 Austria 3-2  Sweden Pörtschach Werzer Arena Outdoor Clay
 Zimbabwe 4-1  Chile Harare Harare Municipal Centre Indoor Hard
 Uzbekistan 0-5  Czech Republic Tashkent Yunusabad Tennis Centre Indoor Hard
 Ecuador 2-3  Netherlands Guayaquil Club Nacional de Guayaquil Outdoor Clay
 New Zealand 0-5  Spain Hamilton Mystery Creek Events Centre Indoor Hard
 Italy 3-2  Finland Sassari Torres Tennis Sassari Outdoor Clay
 Great Britain 4-1  South Africa Birmingham National Indoor Arena Indoor Hard
 Romania 1-4  Germany Bucharest Arena Club Outdoor Clay

Americas Zone

Group I

  Second Round Play-offs
24-26 September
First Round Play-offs
16-18 July
First Round
12-14 February
Second Round
2-4 April
                                     
 
      Argentina  
  Caracas, Venezuela (hard)    bye     Salinas, Ecuador (hard)
    Argentina 4         Argentina 1
    Venezuela 1   Salinas, Ecuador (hard)     Ecuador 4
    Venezuela 2
  Caracas, Venezuela (hard)       Ecuador 3  
    Venezuela 1  
    Bahamas 3     Cali, Colombia (clay)
      Colombia 3  
  Nassau, Bahamas (hard)     Canada 2     Bogotá, Colombia (clay)
  Canada 4         Colombia 0
    Bahamas 1   Nassau, Bahamas (hard)     Chile 5
    Bahamas 0
      Chile 5  
 Venezuela relegated to
Group II in 2000.
 Ecuador and  Chile
advance to World Group Play-off.

Group II

  Relegation Play-offs
16-18 July
First Round
2-4 April
Second Round
16-18 July
Third Round
24-26 September
                                     
  San Luis Potosí City, Mexico (hard)
      Mexico 3  
  Port-au-Prince, Haiti (clay)     Paraguay 2     Havana, Cuba (hard)
  Paraguay 5         Mexico 3  
  Haiti 0   Havana, Cuba (indoor hard)     Cuba 2  
    Cuba 4
      Haiti 1     Lima, Peru (clay)
      Mexico 2
  Santo Domingo, Dominican Republic (hard)       Peru 3
      Peru 4  
  San José, Costa Rica (hard)     Dominican Republic 1     Lima, Peru (clay)
  Dominican Republic 2         Peru 4
  Costa Rica 3   San Rafael de Escazú, Costa Rica     Uruguay 1  
    Costa Rica 1
      Uruguay 4  
 Haiti and  Dominican Republic
relegated to Group III in 2000.
   Peru promoted
to Group I in 2000.

Group III

Final standings

Group IV

Final standings

Asia/Oceania Zone

Group I

  Second Round Play-offs
24-26 September
First Round Play-offs
2-4 April
First Round
5-21 February
Second Round
2-4 April
                                     
  Seogwipo, South Korea (hard)
      India 2  
  Calcutta, India (grass)     South Korea 3     Christchurch, New Zealand (indoor hard)
    India 5         South Korea 2
    China 0   Shenzhen, China (hard)     New Zealand 3
    New Zealand 3
  Shenzhen, China (hard)       China 2  
    China 3  
    Pakistan 0     Tashkent, Uzbekistan (indoor hard)
      Pakistan 1  
  Beirut, Lebanon (indoor hard)     Uzbekistan 4     Fukushima, Japan (indoor carpet)
  Pakistan 1         Uzbekistan 3
    Lebanon 4   Zouk Mikael, Lebanon (indoor hard)     Japan 2
    Lebanon 1
      Japan 4  
 Pakistan relegated to
Group II in 2000.
 New Zealand and  Uzbekistan
advance to World Group Qualifying Round.

Group II

  Relegation Play-offs
2-4 April
First Round
12-14 February
Second Round
2-18 April
Third Round
24-26 September
                                     
  Doha, Qatar (hard)
      Indonesia 5  
  Kaohsiung, Taiwan (clay)     Qatar 0     Jakarta, Indonesia (indoor hard)
  Qatar 0         Indonesia  
  Chinese Taipei 5   Manila, Philippines (hard)     Philippines  
    Chinese Taipei 2
      Philippines 3     Nonthaburi, Thailand (hard)
      Philippines 1
  Colombo, Sri Lanka (clay)       Thailand 4
      Iran 3  
  Almaty, Kazakhstan (indoor hard)     Sri Lanka 2     Tehran, Iran (clay)
  Sri Lanka 1         Iran 0
  Kazakhstan 4   Nonthaburi, Thailand (hard)     Thailand 5  
    Kazakhstan 0
      Thailand 5  
 Qatar and  Sri Lanka
relegated to Group III in 2000.
   Thailand promoted
to Group I in 2000.

Group III

Final standings

Group IV

Final standings

Rank Team
1  Kuwait
2  Singapore
3  Oman
4  United Arab Emirates
5  Fiji
6  Jordan
7  Iraq
8  Brunei

Europe/Africa Zone

Group I

  Second Round Play-offs
24-26 September
First Round Play-offs
First Round
12-14 February
Second Round
2-4 April
                                     
 
      Romania  
     bye     Bucharest, Romania (clay)
   bye         Romania 3
    Croatia       Croatia 2
   bye
  Zagreb, Croatia (indoor carpet)       Croatia  
    Croatia 1  
    Portugal 4    
      Austria  
     bye     Wels, Austria (indoor clay)
 bye         Austria 4
    Portugal       Portugal 1
   bye
      Portugal  
 
      Israel  
     bye     Helsinki, Finland (indoor carpet)
    Israel         Israel 2
   bye       Finland 3
   bye
  Kiev, Ukraine (clay)       Finland  
    Israel 2  
    Ukraine 3     Kiev, Ukraine (indoor carpet)
      Ukraine 2  
      Belarus 3     Cape Town, South Africa (hard)
  Ukraine         Belarus 1
   bye       South Africa 4
   bye
      South Africa  
 Croatia and  Israel
relegated to Group II in 2000.
 Romania,  Austria,  Finland, and  South Africa
advance to World Group Qualifying Round.

Group II

  Relegation Play-offs
16-18 July
First Round
30 April-2 May
Second Round
16-18 July
Third Round
24-26 September
                                     
  Aalborg, Denmark (indoor carpet)
      Denmark 5  
  Ljubljana, Slovenia (clay)     Senegal 0     Skagen, Denmark (hard)
  Senegal 0         Denmark 3  
  Slovenia 5   Dublin, Ireland (indoor carpet)     Ireland 2  
    Slovenia 2
      Ireland 3     Budapest, Hungary (clay)
      Denmark 1
  Budapest, Hungary (clay)       Hungary 3
      Hungary 5  
  Lomé, Togo (hard)     Greece 0     Budapest, Hungary (clay)
  Greece 4         Hungary 4
  Togo 1   Plovdiv, Bulgaria (clay)     Bulgaria 1  
    Togo 0
      Bulgaria 5  
  J?rmala, Latvia (indoor carpet)
      Latvia 2  
  J?rmala, Latvia (clay)     Poland 3     Abidjan, Ivory Coast (hard)
  Latvia 4         Poland 3  
  Macedonia 1   Abidjan, Ivory Coast (hard)     Ivory Coast 1  
    Macedonia 0
      Ivory Coast 5     Casablanca, Morocco (clay)
      Poland 0
  Casablanca, Morocco (clay)       Morocco 5
      Yugoslavia 1  
  Istanbul, Turkey (hard)     Morocco 4     Oslo, Norway (clay)
  Yugoslavia 2         Morocco 4
  Turkey 3   Oslo, Norway (indoor carpet)     Norway 1  
    Turkey 0
      Norway 5  
 Senegal,  Togo,  Macedonia, and  Yugoslavia
relegated to Group III in 2000.
 Hungary and  Morocco
promoted to Group I in 2000.

Group III

Zone A

Final standings

Rank Team
1  Egypt
2  Luxembourg
3  Bosnia and Herzegovina
4  Tunisia
5  Nigeria
6  Benin
7  Algeria
8  Ghana

Zone B

Final standings

Rank Team
1  Estonia
2  Lithuania
3  Moldova
4  Armenia
5  Monaco
6  Georgia
7  Kenya
8  Zambia

Group IV

  • Venue: Lugogo Tennis Club, Kampala, Uganda
  • Date: 28 January-1 February

Zone A

Final standings

Rank Team
1  Iceland
2  Malta
3  Cyprus
4  Ethiopia
5  Sudan

Zone B

Final standings

Rank Team
1  Madagascar
2  Botswana
3  Azerbaijan
4  San Marino
5  Uganda

References

General
  • "World Group 1999". DavisCup.com. Retrieved 2020.
Specific
  1. ^ Bud Collins (2010). The Bud Collins History of Tennis (2nd ed.). [New York]: New Chapter Press. pp. 495-496, 505. ISBN 978-0942257700.
  2. ^ a b "France v Australia". daviscup.com.
  3. ^ "Rafter admits Davis Cup glory will be difficult". The Hindu. Associated Press. 28 October 2010. Retrieved 2020.

External links


  This article uses material from the Wikipedia page available here. It is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0.

1999_Davis_Cup
 



 



 
Music Scenes