2001-02 UEFA Cup
Get 2001%E2%80%9302 UEFA Cup essential facts below. View Videos or join the 2001%E2%80%9302 UEFA Cup discussion. Add 2001%E2%80%9302 UEFA Cup to your PopFlock.com topic list for future reference or share this resource on social media.
2001%E2%80%9302 UEFA Cup

2001-02 UEFA Cup
Rotterdam feyenoord stadion 1.jpg
De Kuip in Rotterdam hosted the final.
Dates9 August 2001 - 8 May 2002
Final positions
ChampionsNetherlands Feyenoord
Runners-upGermany Borussia Dortmund
Tournament statistics
Matches played204
Goals scored552 (2.71 per match)
Top scorer(s)Netherlands Pierre van Hooijdonk (8 goals)
2000-01
2002-03

The 2001-02 UEFA Cup was won by Feyenoord at their home ground in the final against Borussia Dortmund. It was the second time they won the competition.

Association team allocation

A total of 145 teams from 51 UEFA associations participated in the 2001-02 UEFA Cup. Associations are allocated places according to their 2000 UEFA league coefficient.[1]

Below is the qualification scheme for the 2001-02 UEFA Cup:

  • Associations 1-6 each enter three teams
  • Associations 7-8 each enter four teams
  • Associations 9-15 each enter two teams
  • Associations 16-21 each enter three teams
  • Associations 22-49 each enter two teams, with the exception of Liechtenstein who enter one.
  • Associations 50-51 each enter one team
  • The top three associations of the 2000-2001 UEFA Fair Play ranking each gain an additional berth
  • 16 teams eliminated from the 2001-02 UEFA Champions League qualifying rounds
  • 8 teams eliminated from the 2001-02 UEFA Champions League group stage are transferred to the UEFA Cup
  • 3 winners of the Intertoto Cup
  • The winner of the 2000-01 UEFA Cup (not used due to Liverpool's qualification to Champions League)

Association ranking

Rank Association Coeff. Teams Notes
1 Spain Spain 59.599 3 +1(UCL)
2 Italy Italy 55.927 +1(UCL)
3 Germany Germany 44.403 +1(UCL)
4 France France 42.727 +2(UCL)
+2(IT)
5 England England 41.455 +1(IT)
6 Netherlands Netherlands 36.666 +3(UCL)
7 Russia Russia 29.275 4 +1(UCL)
8 Czech Republic Czech Republic 29.124 +1(UCL)
9 Greece Greece 28.866 2
10 Portugal Portugal 24.549
11 Turkey Turkey 23.850
12 Ukraine Ukraine 23.166 +1(UCL)
13 Norway Norway 22.100
14 Switzerland Switzerland 21.000 +1(UCL)
15 Scotland Scotland 20.500 +2(UCL)
16 Austria Austria 20.500 3 +1(UCL)
17 Belgium Belgium 19.050
18 Denmark Denmark 18.175 +1(UCL)
Rank Association Coeff. Teams Notes
19 Poland Poland 18.000 3 +1(UCL)
20 Romania Romania 17.833 +1(UCL)
21 Croatia Croatia 16.124 +1(UCL)
22 Sweden Sweden 15.533 2 +1(UCL)
23 Hungary Hungary 15.416
24 Israel Israel 13.541
25 Slovakia Slovakia 12.832 +1(UCL)
+1(FP)
26 Slovenia Slovenia 11.831
27 Cyprus Cyprus 11.498
28 Federal Republic of Yugoslavia Yugoslavia 11.415 +1(UCL)
29 Bulgaria Bulgaria 10.540 +1(UCL)
30 Georgia (country) Georgia 9.666
31 Latvia Latvia 8.332
32 Finland Finland 8.041 +1(UCL)
+1(FP)
33 Belarus Belarus 7.583 +1(FP)
34 Moldova Moldova 6.333
35 Iceland Iceland 6.332
36 North Macedonia Macedonia 5.081
Rank Association Coeff. Teams Notes
37 Lithuania Lithuania 4.665 2
38 Estonia Estonia 2.582
39 Wales Wales 2.332
40 Armenia Armenia 2.249
41 Republic of Ireland Republic of Ireland 1.665
42 Malta Malta 1.498
43 Northern Ireland Northern Ireland 1.498
44 Faroe Islands Faroe Islands 1.415
45 Luxembourg Luxembourg 1.332
46 Azerbaijan Azerbaijan 1.249
47 Liechtenstein Liechtenstein 1.000 1
48 Albania Albania 0.832 2
49 Bosnia and Herzegovina Bosnia and Herzegovina 0.500
50 Andorra Andorra 0.000 1
51 San Marino San Marino 0.000
Notes
  • (FP): Additional fair play berth (Finland, Slovakia, Belarus)
  • (UCL): Additional teams transferred from the UEFA Champions League
  • (IT): Additional teams from Intertoto Cup

Distribution

Teams entering in this round Teams advancing from previous round Teams transferred from Champions League
Qualifying round
(82 teams)
  • 31 domestic cup winners from associations 19-49
  • 33 domestic league runners-up from associations 16-49
  • 13 domestic league third-placed teams from associations 9-21
  • 3 teams from the Fair Play rankings
  • 2 domestic league champions teams from Andorra and San Marino
First round
(96 teams)
  • 18 domestic cup winners from associations 1-18
  • 2 domestic league third-placed teams from associations 7-8
  • 5 domestic league fourth-placed teams from associations 4-8
  • 8 domestic league fifth-placed teams from associations 1-8
  • 3 domestic league sixth-placed teams from associations 1-3
  • 3 winners of the Intertoto Cup
  • 41 winners from the qualifying round
  • 16 losing teams from Champions League qualifying
Second round
(48 teams)
  • 48 winners from the first round
Third round
(32 teams)
  • 24 winners from the second round
  • 8 third placed teams from the Champions League first group stage
Fourth round
(16 teams)
  • 16 winners from the third round
Play offs
(8 teams)
  • 8 winners from the fourth round play the quarter finals, semi finals and final

Redistribution rules

A UEFA Cup place is vacated when a team qualify for both the Champions League and the UEFA Cup, or qualify for the UEFA Cup by more than one method. When a place is vacated, it is redistributed within the national association by the following rules:<

  • When the domestic cup winners (considered as the "highest-placed" qualifier within the national association) also qualify for the Champions League, their UEFA Cup place is vacated, and the remaining UEFA Cup qualifiers are moved up one place, with the final place (with the earliest starting round) taken by the domestic cup runners-up, provided they do not already qualify for the Champions League or the UEFA Cup. Otherwise, this place is taken by the highest-placed league finisher which do not qualify for the UEFA Cup yet.
  • When the domestic cup winners also qualify for the UEFA Cup through league position, their place through the league position is vacated, and the UEFA Cup qualifiers which finish lower in the league are moved up one place, with the final place taken by the highest-placed league finisher which do not qualify for the UEFA Cup yet.
  • A place vacated by the League Cup winners is taken by the highest-placed league finisher which do not qualify for the UEFA Cup yet.
  • A Fair Play place is taken by the highest-ranked team in the domestic Fair Play table which do not qualify for the Champions League or UEFA Cup yet.

Teams

The labels in the parentheses show how each team qualified for the place of its starting round:

  • CW: Cup winners
  • CR: Cup runners-up
  • LC: League Cup winners
  • Nth: League position
  • P-W: End-of-season European competition play-off winners
  • FP: Fair play
  • IT: Intertoto Cup winners
  • CL: Relegated from the Champions League
    • GS: Third-placed teams from the group stage
    • Q3: Losers from the third qualifying round
Third round
Spain Mallorca (CL GS) France Lyon (CL GS) Netherlands PSV Eindhoven (CL GS) Russia Lokomotiv Moscow (CL GS)
Germany Borussia Dortmund (CL GS) France Lille (CL GS) Netherlands Feyenoord (CL GS) Scotland Celtic (CL GS)
First round
Spain Zaragoza (CW) England Chelsea (6th) Turkey Gençlerbirli?i (CW) Austria Tirol Innsbruck (CL Q3)
Spain Valencia (5th) Netherlands Twente (CW) Ukraine Dnipro Dnipropetrovsk (3rd) Denmark Copenhagen (CL Q3)
Spain Celta de Vigo (6th) Netherlands Roda (4th) Norway Odd Grenland (CW) Poland Wis?a Kraków (CL Q3)
Italy Fiorentina (CW) Netherlands Utrecht (5th) Switzerland Servette (CW) Romania Steaua Bucure?ti (CL Q3)
Italy Internazionale (5th) Russia Torpedo Moscow (3rd) Scotland Hibernian (3rd) Croatia Hajduk Split (CL Q3)
Italy Milan (6th) Russia Anzhi Makhachkala (4th) Austria Kärnten (CW) Sweden Halmstad (CL Q3)
Germany Hertha (5th) Russia Dynamo Moscow (5th) Belgium Westerlo (CW) Slovakia Inter Bratislava (CL Q3)
Germany Freiburg (6th) Russia Chernomorets Novorossiysk (6th) Denmark Silkeborg (CW) Federal Republic of Yugoslavia Red Star Belgrade (CL Q3)
Germany Union Berlin (CR) Czech Republic Viktoria ?i?kov (CW) Italy Parma (CL Q3) Bulgaria Levski Sofia (CL Q3)
France Strasbourg (CW) Czech Republic Sigma Olomouc (3rd) Netherlands Ajax (CL Q3) Finland Haka (CL Q3)
France Bordeaux (4th) Czech Republic Marila P?íbram (4th) Czech Republic Slavia Prague (CL Q3) France Troyes (IC)
France Sedan (5th) Czech Republic Slovan Liberec (6th) Ukraine Shakhtar Donetsk (CL Q3) France Paris Saint-Germain (IC)
England Leeds United (4th) Greece PAOK (CW) Switzerland Grasshoppers (CL Q3) England Aston Villa (IC)
England Ipswich Town (5th) Portugal Sporting CP (3rd) Scotland Rangers (CL Q3)
Qualifying round
Greece AEK Athens (3rd) Croatia Varteks (4th) Finland HJK (CW) Malta Sliema Wanderers (2nd)
Portugal Marítimo (CR) Sweden Elfsborg (CW) Finland Jokerit (2nd) Malta Birkirkara (CR)
Turkey Gaziantepspor (3rd) Sweden Helsingborg (2nd) Belarus Belshina Bobruisk (CW) Northern Ireland Glentoran (CW)
Ukraine CSKA Kyiv (CR) Hungary Debrecen (CW) Belarus BATE Borisov (2nd) Northern Ireland Glenavon (2nd)
Norway Viking (3rd) Hungary Dunaferr (2nd) Moldova Zimbru Chi?in?u (2nd) Faroe Islands GÍ Gøta (CW)
Switzerland St. Gallen (3rd) Israel Maccabi Tel Aviv (CW) Moldova Nistru Otaci (CR) Faroe Islands HB Tórshavn (2nd)
Scotland Kilmarnock (4th) Israel Hapoel Tel Aviv (2nd) Iceland ÍA Akranes (CW) Luxembourg Etzella Ettelbruck (CW)
Austria Rapid Wien (2nd) Slovakia Slovan Bratislava (2nd) Iceland Fylkir (2nd) Luxembourg Grevenmacher (2nd)
Austria Grazer AK (3rd) Slovakia Ru?omberok (3rd) North Macedonia Pelister (CW) Azerbaijan Shafa Baku (CW)
Belgium Club Brugge (2nd) Slovenia Gorica (CW) North Macedonia Vardar (2nd) Azerbaijan Neftchi Baku (2nd)
Belgium Standard Liège (3rd) Slovenia Olimpija Ljubljana (2nd) Lithuania Atlantas (CW) Liechtenstein Vaduz (CW)
Denmark Brøndby (2nd) Cyprus Apollon Limassol (CW) Lithuania ?algiris Vilnius (2nd) Albania Tirana (CW)
Denmark Midtjylland (4th) Cyprus Olympiakos Nicosia (2nd) Estonia Narva Trans (CW) Albania Dinamo Tirana (3rd)
Poland Polonia Warsaw (CW) Federal Republic of Yugoslavia Partizan (CW) Estonia Flora Tallinn (2nd) Bosnia and Herzegovina Brotnjo (2nd)
Poland Pogo? Szczecin (2nd) Federal Republic of Yugoslavia Obili? (3rd) Wales Cwmbrân Town (2nd) Bosnia and Herzegovina Sarajevo (3rd)
Poland Legia Warsaw (3rd) Bulgaria Lovech (CW) Wales Total Network Solutions (CR) Andorra FC Santa Coloma (1st)
Romania Dinamo Bucure?ti (CW) Bulgaria CSKA Sofia (2nd) Armenia Mika (CW) San Marino Cosmos (1st)
Romania Bra?ov (3rd) Georgia (country) Locomotive Tbilisi (2nd) Armenia Ararat Yerevan (2nd) Slovakia Matador Púchov (FP)
Romania Rapid Bucure?ti (4th) Georgia (country) Dinamo Tbilisi (3rd) Republic of Ireland Shelbourne (2nd) Finland MYPA (FP)
Croatia Dinamo Zagreb (CW) Latvia Ventspils (2nd) Republic of Ireland Longford Town (CR) Belarus Shakhtyor Soligorsk (FP)
Croatia Osijek (3rd) Latvia Dinaburg (CR)

Qualifying round

All times are CEST (UTC+2).

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Cosmos San Marino 0-3 Austria Rapid Wien 0-1 0-2
Pelister North Macedonia 3-4 Switzerland St. Gallen 0-2 3-2
Dinamo Bucure?ti Romania 4-1 Albania Dinamo Tirana 1-0 3-1
Olimpija Ljubljana Slovenia 7-0 Azerbaijan Shafa Baku 4-0 3-0
Midtjylland Denmark 5-1 Northern Ireland Glentoran 1-1 4-0
Narva Trans Estonia 3-5 Sweden Elfsborg 3-0[2] 0-5
Club Brugge Belgium 10-1 Iceland ÍA Akraness 4-0 6-1
Obili? Federal Republic of Yugoslavia 5-1 Faroe Islands GÍ Gøta 4-0 1-1
Bra?ov Romania 7-1 Armenia Mika 5-1 2-0
Viking Norway 2-1 Bosnia and Herzegovina Brotnjo 1-0 1-1
CSKA Kyiv Ukraine 4-0 Finland Jokerit 2-0 2-0
Vardar North Macedonia 1-6 Belgium Standard Liège 0-3 1-3
HJK Finland 3-1 Latvia Ventspils 2-1 1-0
Cwmbran Town Wales 0-5 Slovakia Slovan Bratislava 0-4 0-1
Marítimo Portugal 2-0 Bosnia and Herzegovina FK Sarajevo 1-0 1-0
Fylkir Iceland 3-2 Poland Pogo? Szczecin 2-1 1-1
Dinamo Zagreb Croatia 2-0 Estonia Flora Tallinn 1-0 1-0
Glenavon Northern Ireland 0-2 Scotland Kilmarnock 0-1 0-1
Tirana Albania 4-5 Cyprus Apollon Limassol 3-2 1-3
Ararat Yerevan Armenia 0-5 Israel Hapoel Tel Aviv 0-2 0-3
Etzella Ettelbruck Luxembourg 1-6 Poland Legia Warszawa 0-4 1-2
Zimbru Chi?in?u Moldova 1-4 Turkey Gaziantepspor 0-0 1-4
Dinaburg Latvia 2-2 (a) Croatia Osijek 2-1 0-1
Neftchi Baku Azerbaijan 0-1 Slovenia Gorica 0-0 0-1
HB Faroe Islands 2-6 Austria Grazer AK 2-2 0-4
Atlantas Lithuania 0-12 Romania Rapid Bucure?ti 0-4 0-8
Matador Púchov Slovakia 4-2 Malta Sliema Wanderers 3-0 1-2
Longford Town Republic of Ireland 1-3 Bulgaria Litex Lovech 1-1 0-2
Brøndby Denmark 5-0 Republic of Ireland Shelbourne 2-0 3-0
FC Santa Coloma Andorra 1-8 Federal Republic of Yugoslavia Partizan 0-1 1-7
Maccabi Tel Aviv Israel 7-0 Lithuania ?algiris Vilnius 6-0 1-0
Shakhtyor Soligorsk Belarus 2-5 Bulgaria CSKA Sofia 1-2 1-3
MyPa Finland 2-5 Sweden Helsingborg 1-3 1-2
Dinamo Tbilisi Georgia (country) 2-5 Belarus BATE Borisov 2-1 0-4
Debrecen Hungary 3-1 Moldova Nistru Otaci 3-0 0-1
Polonia Warsaw Poland 6-0 Wales Total Network Solutions 4-0 2-0
Birkirkara Malta 1-1 (a) Georgia (country) Locomotive Tbilisi 0-0 1-1
AEK Athens Greece 8-0 Luxembourg Grevenmacher 6-0 2-0
MFK Ru?omberok Slovakia 3-1 Belarus Belshina Bobruisk 3-1 0-0
Olympiakos Nicosia Cyprus 6-4 Hungary Dunaferr 2-2 4-2
Vaduz Liechtenstein 4-9 Croatia Varteks 3-3 1-6

First leg






Bra?ov Romania5-1Armenia Mika
Buga Goal 21
?andor Goal 2327
Is?il? Goal 47
Badea Goal 61
Report Nazaryan Goal 57

Attendance: 4,000
Referee: Ali Ayd?n (Turkey)








HJK Finland2-1Latvia Ventspils
Kallio Goal 37
Jensen Goal 75
Report Rimkus Goal 62 (pen.)


Attendance: 1,650




Maccabi Tel Aviv Israel6-0Lithuania ?algiris
Ben-Dayan Goal 7
Dego Goal 214577
Banin Goal 51
Biton Goal 80
Report




HB Faroe Islands2-2Austria Grazer AK
Mortansson Goal 5058 Report Akwuegbu Goal 6090


Vaduz Liechtenstein3-3Croatia Varteks
Niederhäuser Goal 41
Merenda Goal 5375
Report Bjelanovi? Goal 498586














Referee: Stéphane Moulin (France)

Second leg

CSKA Kyiv won 4-0 on aggregate.


Marítimo won 2-0 on aggregate.


Grazer AK Austria4-0Faroe Islands HB
Report

Grazer AK won 6-2 on aggregate.


Dinamo Bucure?ti won 4-1 on aggregate.


Attendance: 500
Referee: Kjell Alseth

FC Bra?ov won 7-1 on aggregate.


Romania Rapid Bucure?ti8-0Atlantas Lithuania
Ni Goal 2485

?umudic? Goal 2855 (pen.)
Schumacher Goal 59
Bogdanovic Goal 7290

Bratu Goal 73
Report
Attendance: 5000

FC Rapid Bucure?ti won 12-0 on aggregate.


First round

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Inter Bratislava Slovakia 1-3 Bulgaria Litex Lovech 1-0 0-3
Internazionale Italy 6-0 Romania Bra?ov 3-0 3-0
Servette Switzerland 2-1 Czech Republic Slavia Prague 1-0 1-1
Roda JC Netherlands 6-1 Iceland Fylkir 3-0 3-1
CSKA Kyiv Ukraine 3-2 Federal Republic of Yugoslavia Red Star Belgrade 3-2 0-0
Gençlerbirli?i Turkey 1-2 Sweden Halmstad 1-1 0-1
AEK Athens Greece 4-3 Scotland Hibernian 2-0 2-3 (a.e.t.)
Olimpija Ljubljana Slovenia 2-4 Denmark Brøndby 2-4 0-0
Utrecht Netherlands 6-3 Austria Grazer AK 3-0 3-3
Slovan Liberec Czech Republic 2-1 Slovakia Slovan Bratislava 2-0 0-1
Copenhagen Denmark 4-2 Federal Republic of Yugoslavia Obili? 2-0 2-2
CSKA Sofia Bulgaria 4-2 Ukraine Shakhtar Donetsk 3-0 1-2
Standard Liège Belgium 4-2 France Strasbourg 2-0 2-2
BATE Borisov Belarus 0-6 Italy Milan 0-2 0-4
Chernomorets Novorossiysk Russia 0-6 Spain Valencia 0-1 0-5
Aston Villa England 3-3 (a) Croatia Varteks 2-3 1-0
Parma Italy 3-0 Finland HJK 1-0 2-0
Gorica Slovenia 1-3 Croatia Osijek 1-2 0-1
Ipswich Town England 3-2 Russia Torpedo Moscow 1-1 2-1
Kilmarnock Scotland 1-3 Norway Viking 1-1 0-2
Ajax Netherlands 5-0 Cyprus Apollon Limassol 2-0 3-0
Real Zaragoza Spain 5-1 Denmark Silkeborg 3-0 2-1
Dinamo Bucure?ti Romania 2-6 Switzerland Grasshopper 1-3 1-3
Marila P?íbram Czech Republic 5-3 France Sedan 4-0 1-3
Troyes France 6-2 Slovakia MFK Ru?omberok 6-1 0-1
Legia Warszawa Poland 10-2 Sweden Elfsborg 4-1 6-1
Westerlo Belgium 0-3 Germany Hertha Berlin 0-2 0-1
Chelsea England 5-0 Bulgaria Levski Sofia 3-0 2-0
Kärnten Austria 0-4 Greece PAOK 0-0 0-4
Dynamo Moscow Russia 1-0 Malta Birkirkara 1-0 0-0
Dnipro Dnipropetrovsk Ukraine 1-2 Italy Fiorentina 0-0 1-2
St. Gallen Switzerland 3-2 Romania Steaua Bucure?ti 2-1 1-1
Bordeaux France 6-4 Hungary Debrecen 5-1 1-3
Hapoel Tel Aviv Israel 2-1 Turkey Gaziantepspor 1-0 1-1
Haka Finland 1-4 Germany Union Berlin 1-1 0-3
Partizan Federal Republic of Yugoslavia 2-5 Austria Rapid Wien 1-0 1-5
Celta de Vigo Spain 7-4 Czech Republic Sigma Olomouc 4-0 3-4
Midtjylland Denmark 2-6 Portugal Sporting CP 0-3 2-3
Anzhi Makhachkala Russia 0-1 Scotland Rangers 0-1 -1
Hajduk Split Croatia 2-3 Poland Wis?a Kraków 2-2 0-1
Paris Saint-Germain France 3-0 Romania Rapid Bucure?ti 0-0 3-02
Marítimo Portugal 1-3 England Leeds United 1-0 0-3
Olympiakos Nicosia Cyprus 3-9 Belgium Club Brugge 2-2 1-7
Odd Grenland Norway 3-3 (a) Sweden Helsingborg 2-2 1-1
Viktoria ?i?kov Czech Republic 0-1 Austria Tirol Innsbruck 0-0 0-1
Dinamo Zagreb Croatia 3-3 (a) Israel Maccabi Tel Aviv 2-2 1-1
Polonia Warszawa Poland 1-4 Netherlands Twente 1-2 0-2
Matador Púchov Slovakia 1-2 Germany Freiburg 0-0 1-2

1 Only one leg was played, in a neutral venue in Warsaw, Poland, due to security concerns in Russia.

2 PSG won 3-0 because there was a blackout in Bucharest at that time and the match was stopped immediately in favour of the visitors.

First leg





Central Stadium, Novorossiysk

Attendance: 3,012
Referee: Sten Kaldma (Estonia)

Attendance: 5,150



Attendance: 20,812
Referee: Helmut Fleischer (Germany)

Attendance: 10,000
Referee: Steve Dunn (England)

Parma Italy1-0Finland HJK
Milo?evi? Goal 21 (pen.)



Attendance: 15,525
Referee: Attila Hanacsek (Hungary)

Aston Villa England2-3Croatia Varteks
Ángel Goal 5368 Report Bjelanovi? Goal 4385
Kari? Goal 63





Attendance: 6,322
Referee: Ivan Dobrinov (Bulgaria)


Attendance: 10,500

Attendance: 9000
Referee: Dani Koren

Attendance: 4000
Referee: Gylfi Orrason

Second leg

Referee: Vasyl Melnychuk (Ukraine)

Wacker Innsbruck won 1-0 on aggregate.


Paris Saint-Germain were awarded a 3-0 victory for the second leg as Rapid Bucure?ti walked out, therefore winning 3-0 on aggregate


3-3 on aggregate. Maccabi Tel Aviv won on away goals.


Osijek won 3-1 on aggregate.


Freiburg won 2-1 on aggregate.


Valencia won 6-0 on aggregate.


Attendance: 4,034
Referee: Sergiy Shebek (Ukraine)

3-3 on aggregate. Helsingborg won on away goals.


Attendance: 16,000

Sporting CP won 6-2 on aggregate.


Attendance: 15,000
Referee: Leif Sundell (Sweden)

CSKA Kyiv won 3-2 on aggregate.


Bra?ov Romania0-3Italy Internazionale
Ventola Goal 1479
Guly Goal 36

Internazionale won 6-0 on aggregate.


Chelsea won 5-0 on aggregate.


Milan won 6-0 on aggregate.


Parma won 3-0 on aggregate.


Wis?a Kraków won 3-2 on aggregate.


Standard Liège won 4-2 on aggregate.


Hibernian Scotland3-2 (a.e.t.)Greece AEK Athens
Luna Goal 5282
Zitelli Goal 114
Tsiartas Goal 92105
Attendance: 16,647
Referee: Jacek Granat (Poland)

AEK Athens won 4-3 on aggregate.


3-3 on aggregate. Varteks won on away goals.


Fiorentina won 2-1 on aggregate.


CSKA Sofia won 4-2 on aggregate


Referee: Edgar Steinborn (Germany)

Rangers won 1-0 on aggregate after only one game was played.


Rapid Wien Austria5-1Federal Republic of Yugoslavia Partizan
Wallner Goal 1160
Taument Goal 33
Wagner Goal 6571
Report Wagner Goal 57 (o.g.)

Rapid Wien won 5-2 on aggregate.


Ipswich Town won 3-2 on aggregate.


Attendance: 4,335
Referee: Eric Romain (Belgium)

Viking won 3-1 on aggregate.


Referee: 38,125

Leeds United won 3-1 on aggregate.


Attendance: 3100
Referee: Miroslav Liba

Grasshopper Club Zürich won 6-2 on aggregate.


Attendance: 12000

St. Gallen won 3-2 on aggregate.


Second round

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Roda JC Netherlands 5-3 Israel Maccabi Tel Aviv 4-1 1-2
Legia Warsaw Poland 2-7 Spain Valencia 1-1 1-6
Freiburg Germany 4-2 Switzerland St. Gallen 0-1 4-1
Bordeaux France 4-0 Belgium Standard Liège 2-0 2-0
Fiorentina Italy 4-2 Austria Tirol Innsbruck 2-0 2-2
Ipswich Town England 3-1 Sweden Helsingborg 0-0 3-1
Paris Saint-Germain France 6-2 Austria Rapid Wien 4-0 2-2
Union Berlin Germany 0-2 Bulgaria Litex Lovech 0-2 0-0
Copenhagen Denmark 1-0 Netherlands Ajax 0-0 1-0
Internazionale Italy 2-1 Poland Wis?a Kraków 2-0 0-1
PAOK Greece 8-3 Czech Republic Marila P?íbram 6-1 2-2
Rangers Scotland 7-2 Russia Dynamo Moscow 3-1 4-1
Halmstad Sweden 1-7 Portugal Sporting CP 0-1 1-6
Zaragoza Spain 0-1 Switzerland Servette 0-0 0-1
Leeds United England 6-5 France Troyes 4-2 2-3
CSKA Kyiv Ukraine 0-7 Belgium Club Brugge 0-2 0-5
Utrecht Netherlands 1-3 Italy Parma 1-3 0-0
Osijek Croatia 3-5 Greece AEK Athens 1-2 2-3
Viking Norway 0-3 Germany Hertha BSC 0-1 0-2
Grasshopper Switzerland 6-4 Netherlands Twente 4-1 2-3
Varteks Croatia 3-6 Denmark Brøndby 3-1 0-5
Hapoel Tel Aviv Israel 3-1 England Chelsea 2-0 1-1
Celta Vigo Spain 3-4 Czech Republic Slovan Liberec 3-1 0-3
Milan Italy 3-0 Bulgaria CSKA Sofia 2-0 1-0

First leg











PAOK Greece6-1Czech Republic Marila P?íbram
Yiasoumi Goal 2227
Okkas Goal 3787
Konstantinidis Goal 50
Luciano Goal 75
Report Siegl Goal 56




Leeds United England4-2France Troyes
Viduka Goal 543
Bowyer Goal 2246
Report Loko Goal 3080

Attendance: 3,500




Grasshopper Switzerland4-1Netherlands Twente
Núñez Goal 293490
Petri? Goal 57
Report Polak Goal 69




Second leg

Roda JC won 5-3 on aggregate.


Valencia won 7-2 on aggregate.


Freiburg won 4-2 on aggregate.


Bordeaux won 4-0 on aggregate.


Fiorentina won 4-2 on aggregate.


Ipswich Town won 3-1 on aggregate.


Paris Saint-Germain won 6-2 on aggregate.


Litex Lovech won 2-0 on aggregate.


Copenhagen won 1-0 on aggregate.


Internazionale won 2-1 on aggregate.


PAOK won 8-3 on aggregate.


Rangers won 7-2 on aggregate.


Sporting CP won 7-2 on aggregate.


Servette won 1-0 on aggregate.


Leeds United won 6-5 on aggregate.


Attendance: 7,788

Club Brugge won 7-0 on aggregate.


Parma won 3-1 on aggregate.


AEK Athens won 5-3 on aggregate.


Hertha BSC won 3-0 on aggregate.


Grasshoppers won 6-4 on aggregate.


Brøndby Denmark5-0Croatia Varteks
Madsen Goal 1
Bagger Goal 31
Jonson Goal 537683
Report

Brøndby won 6-3 on aggregate.


Hapoel Tel Aviv won 3-1 on aggregate.


Slovan Liberec won 4-3 on aggregate.


Milan won 3-0 on aggregate.

Third round

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
PAOK Greece 4-6 Netherlands PSV Eindhoven 3-2 1-4
Fiorentina Italy 0-3 France Lille 0-1 0-2
Valencia Spain 1-1 (5-4 p) Scotland Celtic 1-0 0-1 (a.e.t.)
Servette Switzerland 3-0 Germany Hertha BSC 0-0 3-0
Ipswich Town England 2-4 Italy Internazionale 1-0 1-4
Rangers Scotland 0-0 (4-3 p) France Paris Saint-Germain 0-0 0-0 (a.e.t.)
Feyenoord Netherlands 3-2 Germany Freiburg 1-0 2-2
AEK Athens Greece 4-3 Bulgaria Litex Lovech 3-2 1-1
Grasshopper Switzerland 3-4 England Leeds United 1-2 2-2
Parma Italy 4-1 Denmark Brøndby 1-1 3-0
Bordeaux France 1-2 Netherlands Roda JC 1-0 0-2
Slovan Liberec Czech Republic 5-2 Spain Mallorca 3-1 2-1
Hapoel Tel Aviv Israel 3-1 Russia Lokomotiv Moscow 2-1 1-0
Copenhagen Denmark 0-2 Germany Borussia Dortmund 0-1 0-1
Milan Italy 3-1 Portugal Sporting CP 2-0 1-1
Club Brugge Belgium 4-4 (a) France Lyon 4-1 0-3

First leg