2016 Davis Cup
Get 2016 Davis Cup essential facts below. View Videos or join the 2016 Davis Cup discussion. Add 2016 Davis Cup to your PopFlock.com topic list for future reference or share this resource on social media.
2016 Davis Cup
2016 Davis Cup
Argentina won their first Davis Cup title
Argentina won their first Davis Cup title
Details
Duration2 March - 27 November
Edition105th
Champion
Winning Nation Argentina
2015
2017

The 2016 Davis Cup was the 105th edition of the Davis Cup, a tournament between national teams in men's tennis. It was sponsored by BNP Paribas. From this season's tournament the deciding set of each match would be settled by a tiebreak at 6 games all rather than playing an advantage set until a player or a team were two games clear.[1][2]Argentina won their first Davis Cup title, after 4 runner-up finishes, defeating Croatia in the final. Federico Delbonis defeated Ivo Karlovi? in the final match to give Argentina its first Davis Cup title,[3] after a huge comeback from Juan Martín del Potro against Marin ?ili? in the fourth match.[4]

World Group

Seeds

  1.  Great Britain (Semifinals)
  2.  Belgium (First round)
  3.  Czech Republic (Quarterfinals)
  4.   Switzerland (First round)
  5.  France (Semifinals)
  6.  Argentina (Champions)
  7.  Serbia (Quarterfinals)
  8.  Australia (First round)

Draw

  First Round
4-6 March
Quarterfinals
15-17 July
Semifinals
16-18 September
Final
25-27 November
                                     
Birmingham, Great Britain (indoor hard)
1   Great Britain 3  
Belgrade, Serbia (clay)
  Japan 1  
  1   Great Britain 3  
Belgrade, Serbia (indoor hard)
  7   Serbia 2  
7   Serbia 3
Glasgow, Great Britain (indoor hard)
  Kazakhstan 2  
  1   Great Britain 2  
Pesaro, Italy (indoor clay)
  6   Argentina 3  
4    Switzerland 0  
Pesaro, Italy (clay)
  Italy 5  
    Italy 1
Gda?sk, Poland (indoor hard)
  6   Argentina 3  
6   Argentina 3
Zagreb, Croatia (indoor hard)
  Poland 2  
  6   Argentina 3
Baie-Mahault, Guadeloupe, France (clay)
    Croatia 2
  Canada 0  
T?inec, Czech Republic (indoor hard)
5   France 5  
  5   France 3
Hannover, Germany (indoor hard)
  3   Czech Republic 1  
  Germany 2
Zadar, Croatia (indoor hard)
3   Czech Republic 3  
  5   France 2
Kooyong, Australia (grass)
    Croatia 3  
  United States 3  
Portland, United States (hard)
8   Australia 1  
    United States 2
Liège, Belgium (indoor clay)
    Croatia 3  
  Croatia 3
2   Belgium 2  

Final


Croatia
2
Arena Zagreb, Zagreb, Croatia[5]
25-27 November 2016
Hard (i)

Argentina
3
1 2 3 4 5
1 Croatia
Argentina
Marin ?ili?
Federico Delbonis
6
3
7
5
3
6
1
6
6
2
 
2 Croatia
Argentina
Ivo Karlovi?
Juan Martín del Potro
4
6
78
66
3
6
5
7
   
3 Croatia
Argentina
Marin ?ili? / Ivan Dodig
Juan Martín del Potro / Leonardo Mayer
77
62
77
64
6
3
     
4 Croatia
Argentina
Marin ?ili?
Juan Martín del Potro
77
64
6
2
5
7
4
6
3
6
 
5 Croatia
Argentina
Ivo Karlovi?
Federico Delbonis
3
6
4
6
2
6
     

World Group Play-offs

Date: 16-18 September

The eight losing teams in the World Group first round ties and eight winners of the Zonal Group I final round ties competed in the World Group Play-offs for spots in the 2017 World Group.

Home team Score Visiting team Location Venue Door Surface
 Uzbekistan 2-3   Switzerland Tashkent Olympic Tennis School Outdoor Clay
 Belgium 4-0  Brazil Ostend Sleuyter Arena Indoor Hard
 Australia 3-0  Slovakia Sydney NSW Tennis Centre Outdoor Grass
 Canada 5-0  Chile Halifax Scotiabank Centre Indoor Hard
 Russia 3-1  Kazakhstan Moscow National Tennis Center Outdoor Hard
 India 0-5  Spain New Delhi R.K. Khanna Tennis Complex Outdoor Hard
 Germany 3-2  Poland Berlin Rot-Weiss Tennis Club Outdoor Clay
 Japan 5-0  Ukraine Osaka Utsubo Tennis Center Outdoor Hard

Americas Zone

Group I

Draw

  Second Round Play-offs
28-30 October
First Round Play-offs
16-18 September
First Round
4-6 March
Second Round
15-18 July
                                     
 
    1   Brazil  
     bye    
   bye       1   Brazil 3
    Barbados       Ecuador 1
    Barbados 0
  Santo Domingo, Dominican Republic (hard)       Ecuador 5  
    Barbados 2  
    Dominican Republic 3     Santiago, Chile (clay)
      Chile 5  
      0     Iquique, Chile (clay)
  Dominican Republic 1         Chile 3
  2   Colombia 4     2   Colombia 1
   bye
    2   Colombia  
 Barbados relegated to
Group II in 2017.
 Brazil and  Chile
advance to World Group Play-off.

Group II

Draw

  Play-offs
15-17 July
First Round
4-6 March
Second Round
15-17 July
Third Round
16-18 September
                                     
  Lima, Peru (clay)
    1   Uruguay 2  
  Guatemala City, Guatemala (hard)     Peru 3     Lima, Peru (clay)
1   Uruguay 1         Peru 4  
  Guatemala 4     3   Mexico 1  
  3   Mexico 3
      Guatemala 2     Lima, Peru (clay)
      Peru 3
  Santa Tecla, El Salvador (hard)     2   Venezuela 2
      Puerto Rico 2  
  Asunción, Paraguay (clay)   4   El Salvador 3     Santa Tecla, El Salvador (hard)
  Puerto Rico 0       4   El Salvador 2
  Paraguay 5   Valencia, Venezuela (hard)   2   Venezuela 3  
    Paraguay 0
    2   Venezuela 5  
 Uruguay and  Puerto Rico
relegated to Group III in 2017.
   Peru promoted
to Group I in 2017.

Group III

Date: 11-16 July

Location: La Paz, Bolivia (clay)

Confirmed teams:

Inactive teams:

Format: Round-robin basis. Two pools of four and five teams, respectively (Pools A and B). The winner of each pool plays off against the runner-up of the other pool to determine which two nations are promoted to Americas Zone Group II in 2017.

Seeding: The seeding was based on the Davis Cup Rankings of 7 March 2016 (shown in parentheses below).

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4
  1.  Bolivia (72)
  2.  Bahamas (78)
  1.  Honduras (85)
  2.  Jamaica (88)
  1.  Cuba (89)
  2.  Costa Rica (91)
  1.  Panama (102)
  2.  Bermuda (114)
  3.  Trinidad and Tobago (115)

Group A

 Bolivia  Jamaica  Cuba  Panama RR W-L Matches W-L Sets W-L Games W-L Standings
 Bolivia 3-0 3-0 3-0 3-0 9-0 18-0 109-35 1
 Jamaica 0-3 3-0 3-0 2-1 6-3 12-7 93-59 2
 Cuba 0-3 0-3 3-0 1-2 3-6 7-12 68-79 3
 Panama 0-3 0-3 0-3 0-3 0-9 0-18 11-108 4

Group B

 Bahamas  Costa Rica  Honduras  Bermuda  Trinidad and Tobago RR W-L Matches W-L Sets W-L Games W-L Standings
 Bahamas 2-1 2-1 3-0 3-0 4-0 10-2 21-6 149-94 1
 Costa Rica 1-2 2-1 2-1 3-0 3-1 8-4 19-11 164-133 2
 Honduras 1-2 1-2 3-0 2-1 2-2 7-5 17-13 144-127 3
 Bermuda 0-3 1-2 0-3 2-1 1-3 3-9 8-20 106-149 4
 Trinidad and Tobago 0-3 0-3 1-2 1-2 0-4 2-10 6-21 87-147 5

Play-Offs

Placing A Team Score B Team
Promotional  Bolivia 2-0  Costa Rica
Promotional  Jamaica 0-2  Bahamas
5th-6th  Cuba 2-0  Honduras
7th-8th  Panama 0-3  Bermuda
9th N/A --  Trinidad and Tobago

 Bolivia and  Bahamas promoted to Group II in 2017.

Asia/Oceania Zone

Group I

Draw

  Second Round Play-offs
16-18 September
First Round Play-offs
First Round
4-6 March
Second Round
15-17 July
                                     
 
    1   India  
     bye     Chandigarh, India (grass)
   bye       1   India 4
    New Zealand   Seoul, South Korea (hard)     South Korea 1
    New Zealand 1
  Christchurch, New Zealand (indoor hard)       South Korea 3  
    New Zealand 5  
    Pakistan 0     Colombo, Sri Lanka (clay)
      Pakistan 0  
      China 5     Tashkent, Uzbekistan (clay)
  Pakistan         China 2
   bye     2   Uzbekistan 3
   bye
    2   Uzbekistan  
 Pakistan relegated to
Group II in 2017.
 India and  Uzbekistan
advance to World Group Play-off.

Group II

Draw

  Play-offs
15-17 July
First Round
4-6 March
Second Round
15-17 July
Third Round
16-18 September
                                     
  Kaohsiung, Taiwan (hard)
    1   Chinese Taipei 4  
  Mishref, Kuwait (hard)     Malaysia 1     Manila, Philippines (indoor clay)
  Malaysia 1       1   Chinese Taipei 3  
  Kuwait 4   Pasig, Philippines (indoor clay)   3   Philippines 1  
  3   Philippines 5
      Kuwait 0     Nonthaburi, Thailand (hard)
    1   Chinese Taipei 3
  Surakarta, Indonesia (hard)     2   Thailand 2
      Vietnam 3  
  Surakarta, Indonesia (hard)   4   Indonesia 2     Nonthaburi, Thailand (hard)
4   Indonesia 5         Vietnam 0
  Sri Lanka 0   Nonthaburi, Thailand (hard)   2   Thailand 5  
    Sri Lanka 2
    2   Thailand 3  
 Malaysia and  Sri Lanka
relegated to Group III in 2017.
   Chinese Taipei promoted
to Group I in 2017.

Group III

Davis cup in Tehran (15 July 2016)

Date: 11-16 July

Location: Tehran, Iran (clay)

Confirmed teams:

Format: Round-robin basis. Two pools of four and five teams, respectively (Pools A and B). The winner of each pool plays off against the runner-up of the other pool to determine which two nations are promoted to Asia/Oceania Zone Group II in 2017.

Seeding: The seeding was based on the Davis Cup Rankings of 7 March 2016 (shown in parentheses below).

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4
  1.  Iran (87)
  2.  Syria (90)
  1.  Lebanon (93)
  2.  Turkmenistan (95)
  1.  Hong Kong (96)
  2.  Cambodia (97)
  1.  Pacific Oceania (99)
  2.  Qatar (100)
  3.  Singapore (103)

Group A

 Iran  Hong Kong  Pacific Oceania  Turkmenistan RR W-L Matches W-L Sets W-L Games W-L Standings
 Iran 2-1 3-0 3-0 3-0 8-1 16-2 108-60 1
 Hong Kong 1-2 3-0 2-1 2-1 6-3 13-7 107-78 2
 Pacific Oceania 0-3 0-3 2-1 1-2 2-7 5-14 69-102 3
 Turkmenistan 0-3 1-2 1-2 0-3 2-7 4-15 59-103 4

Group B

 Lebanon  Syria  Qatar  Cambodia  Singapore RR W-L Matches W-L Sets W-L Games W-L Standings
 Lebanon 3-0 3-0 3-0 3-0 4-0 12-0 24-1 153-79 1
 Syria 0-3 2-1 3-0 3-0 3-1 8-4 17-11 149-125 2
 Qatar 0-3 1-2 3-0 3-0 2-2 7-5 17-13 161-158 3
 Cambodia 0-3 0-3 0-3 2-1 1-3 2-10 7-20 111-153 4
 Singapore 0-3 0-3 0-3 1-2 0-4 1-11 3-23 97-156 5

Play-Offs

Placing A Team Score B Team
Promotional  Iran 2-1  Syria
Promotional  Hong Kong 2-1  Lebanon
5th N/A --  Qatar
Relegation  Pacific Oceania 3-0  Singapore
Relegation  Turkmenistan 2-1  Cambodia

 Iran and  Hong Kong promoted to Group II in 2017.

 Singapore and  Cambodia relegated to Group IV in 2017.

Group IV

Date: 13-16 July

Location: Amman, Jordan (clay)

Confirmed teams:

Inactive teams:

Format: Round-robin basis. Two pools of four and five teams, respectively (Pools A and B). The winner of each pool plays off against the runner-up of the other pool to determine which two nations are promoted to Asia/Oceania Zone Group III in 2017.

Seeding: The seeding was based on the Davis Cup Rankings of 7 March 2016 (shown in parentheses below).

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4
  1.  Saudi Arabia (107)
  2.  Iraq (116)
  1.  Bahrain (117)
  2.  Oman (120)
  1.  Mongolia (121)
  2.  Myanmar (124)
  3.  Tajikistan (-)

Group A

 United Arab Emirates  Oman  Saudi Arabia  Myanmar RR W-L Matches W-L Sets W-L Games W-L Standings
 United Arab Emirates 3-0 3-0 3-0 3-0 9-0 18-2 117-72 1
 Oman 3-0 1-2 2-1 1-2 3-6 9-13 82-109 2
 Saudi Arabia 0-3 2-1 1-2 1-2 3-6 8-14 99-105 3
 Myanmar 0-3 1-2 2-1 1-2 3-6 8-14 97-109 4

Group B

 Jordan  Bahrain  Iraq  Tajikistan  Mongolia RR W-L Matches W-L Sets W-L Games W-L Standings
 Jordan 3-0 3-0 3-0 3-0 4-0 12-0 24-1 149-54 1
 Bahrain 0-3 3-0 2-1 2-1 3-1 7-5 15-12 132-111 2
 Iraq 0-3 0-3 2-1 2-1 2-2 4-8 8-16 88-114 3
 Tajikistan 0-3 1-2 1-2 3-0 1-3 5-7 11-15 100-127 4
 Mongolia 0-3 1-2 1-2 0-3 0-4 2-10 6-20 74-137 5

Play-Offs

Placing A Team Score B Team
Promotional  United Arab Emirates 3-0  Bahrain
Promotional  Oman 1-2  Jordan
5th-6th  Saudi Arabia 0-3  Iraq
7th-8th  Myanmar 2-1  Tajikistan
9th N/A --  Mongolia

 United Arab Emirates and  Jordan promoted to Group III in 2017.

Europe/Africa Zone

Group I

Draw

  Second Round Play-offs
16-18 September / 28-30 October
First Round Play-offs
16-18 September
First Round
4-6 March
Second Round
15-17 July
                                     
 
    1   Spain  
     bye     Cluj-Napoca, Romania (indoor hard)
   bye       1   Spain 4
    Slovenia   Arad, Romania (indoor hard)     Romania 1
    Romania 4
  Viana do Castelo, Portugal (clay)       Slovenia 1  
    Slovenia 0  
    Portugal 5    
    4   Ukraine  
     bye     Kiev, Ukraine (hard)
 bye       4   Ukraine 3
    Portugal   Guimarães, Portugal (indoor hard)     Austria 2
    Portugal 1
      Austria 4  
  Kazan, Russia (indoor hard)
      Russia 5  
  Båstad, Sweden (clay)     Sweden 0     Moscow, Russia (hard)
    Sweden 0         Russia 4
  3   Netherlands 5     3   Netherlands 1
   bye
  Ramat HaSharon, Israel (hard)     3   Netherlands  
    Sweden 1  
    Israel 3     Budapest, Hungary (indoor clay)
      Hungary 3  
      Israel 2     Budapest, Hungary (clay)
  Israel         Hungary 0
   bye     2   Slovakia 3
   bye
    2   Slovakia  
 Slovenia and  Sweden
relegated to Group II in 2017.
 Spain,  Ukraine,  Russia, and  Slovakia
advance to World Group Play-off.

Group II

Draw

  Play-offs
15-17 July
First Round
4-6 March
Second Round
15-17 July
Third Round
16-18 September
                                     
  ?iauliai, Lithuania (indoor hard)
    1   Lithuania 3  
  Capellen, Luxembourg (hard)     Norway 2     Kaunas, Lithuania (clay)
  Norway 3       1   Lithuania 3  
  Luxembourg 2   Centurion, South Africa (hard)   8   South Africa 2  
  8   South Africa 5
      Luxembourg 0     Vilnius, Lithuania (indoor hard)
    1   Lithuania 0
  Ankara, Turkey (indoor hard)     5   5
    4   Bulgaria 2  
  Tunis, Tunisia (hard)     Turkey 3     Biha?, Bosnia and Herzegovina (clay)
4   Bulgaria 2         Turkey 1
  Tunisia 3   Zenica, Bosnia and Herzegovina (indoor carpet)   5   3  
  5   3
      Tunisia 1  
  Daugavpils, Latvia (indoor hard)
      Monaco 2  
  Roquebrune-Cap-Martin, France (clay)   6   Latvia 3     Minsk, Belarus (hard)
  Monaco 3       6   Latvia 1  
  Egypt 1   Cairo, Egypt (clay)   3   Belarus 4  
    Egypt 1
    3   Belarus 3     Minsk, Belarus (hard)
    3   Belarus 4
  Kittilä, Finland (indoor hard)     2   Denmark 1
      Zimbabwe 1  
  Tbilisi, Georgia (hard)   7   Finland 4     Kongens Lyngby, Denmark (indoor carpet)
  Zimbabwe 2       7   Finland 2
  Georgia 3   Tbilisi, Georgia (indoor carpet)   2   Denmark 3  
    Georgia 0
    2   Denmark 5  
 Luxembourg,  Bulgaria,  Egypt, and  Zimbabwe
relegated to Group III in 2017.
 Bosnia and Herzegovina and  Belarus
promoted to Group I in 2017.

Group III Europe

Date: 2-5 March

Location: Tallinn, Estonia (indoor hard)

Format: Round-robin basis. Four pools of four teams (Pools A, B, C and D). The winners of each pool play-off against each other to determine which two nations are promoted to Europe/Africa Zone Group II in 2017.

Seeding: The seeding was based on the Davis Cup Rankings of 30 November 2015 (shown in parentheses below).

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4
  1.  Moldova (52)
  2.  Ireland (64)
  3.  Cyprus (69)
  4.  Estonia (72)
  1.  Macedonia (84)
  2.  Montenegro (91)
  3.  Malta (95)
  4.  Greece (100)
  1.  Liechtenstein (107)
  2.  San Marino (109)
  3.  Armenia (117)
  4.  Iceland (118)
  1.  Albania (124)
  2.  Andorra (126)
  3.  Kosovo (-)

Groups:

Group A

 Moldova  Malta  San Marino RR W-L Matches W-L Sets W-L Games W-L Standings
 Moldova 3-0 3-0 2-0 6-0 12-0 72-18 1
 Malta 0-3 2-1 1-1 2-4 4-8 47-55 2
 San Marino 0-3 1-2 0-2 1-5 2-10 26-72 3

Group B

 Ireland  Macedonia  Armenia  Albania RR W-L Matches W-L Sets W-L Games W-L Standings
 Ireland 2-1 3-0 3-0 3-0 8-1 17-2 108-39 1
 Macedonia 1-2 3-0 3-0 2-1 7-2 14-5 100-61 2
 Armenia 0-3 0-3 2-1 1-2 2-7 5-14 58-94 3
 Albania 0-3 0-3 1-2 0-3 1-8 2-17 36-108 4

Group C

 Cyprus  Montenegro  Andorra  Iceland RR W-L Matches W-L Sets W-L Games W-L Standings
 Cyprus 3-0 3-0 2-1 3-0 8-1 17-3 115-52 1
 Montenegro 0-3 2-1 2-1 2-1 4-5 8-12 89-100 2
 Andorra 0-3 1-2 2-1 1-2 3-6 9-12 86-106 3
 Iceland 1-2 1-2 1-2 0-3 3-6 6-13 67-99 4

Group D

 Estonia  Greece  Liechtenstein  Kosovo RR W-L Matches W-L Sets W-L Games W-L Standings
 Estonia 3-0 3-0 3-0 3-0 9-0 18-0 109-18 1
 Greece 0-3 3-0 3-0 2-1 6-3 12-6 75-63 2
 Liechtenstein 0-3 0-3 3-0 1-2 3-6 6-12 62-85 3
 Kosovo 0-3 0-3 0-3 0-3 0-9 0-18 28-108 4

Play-Offs

Placing A Team Score D Team
Promotional  Moldova 0-2  Estonia
5th-8th  Malta 1-2  Greece
9th-12th  San Marino 1-2  Liechtenstein
13th-15th N/A --  Kosovo
Placing B Team Score C Team
Promotional  Ireland 0-2  Cyprus
5th-8th  Macedonia 2-0  Montenegro
9th-12th  Armenia 1-2  Andorra
13th-15th  Albania 0-3  Iceland

 Cyprus and  Estonia promoted to Group II in 2017.

Group III Africa

Date: 11-16 July

Location: Antananarivo, Madagascar (clay)

Confirmed teams:

Inactive teams:

Format: Round-robin basis. Two pools of five teams (Pools A and B). The winner of each pool plays off against the runner-up of the other pool to determine which two nations are promoted to Europe/Africa Zone Group II in 2017.

Seeding: The seeding was based on the Davis Cup Rankings of 7 March 2016 (shown in parentheses below).

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4 Pot 5
  1.  Morocco (68)
  2.  Algeria (80)
  1.  Benin (83)
  2.  Namibia (84)
  1.  Madagascar (101)
  2.  Mozambique (105)
  1.  Nigeria (113)
  2.  Botswana (119)
  1.  Cameroon (122)
  2.  Kenya (127)

Group A

 Morocco  Namibia  Nigeria  Cameroon  Mozambique RR W-L Matches W-L Sets W-L Games W-L Standings
 Morocco 3-0 2-1 3-0 3-0 4-0 11-1 22-4 148-66 1
 Namibia 0-3 2-1 3-0 3-0 3-1 8-4 16-10 127-105 2
 Nigeria 1-2 1-2 3-0 3-0 2-2 8-4 17-8 125-105 3
 Cameroon 0-3 0-3 0-3 3-0 1-3 3-9 9-18 118-134 4
 Mozambique 0-3 0-3 0-3 0-3 0-4 0-12 0-24 36-144 5

Group B

 Madagascar  Benin  Kenya  Algeria  Botswana RR W-L Matches W-L Sets W-L Games W-L Standings
 Madagascar 2-1 3-0 3-0 3-0 4-0 11-1 22-6 151-86 1
 Benin 1-2 2-1 3-0 3-0 3-1 9-3 21-6 150-93 2
 Kenya 0-3 1-2 3-0 2-1 2-2 6-6 14-14 127-129 3
 Algeria 0-3 0-3 0-3 2-1 1-3 2-10 5-22 90-149 4
 Botswana 0-3 0-3 1-2 1-2 0-4 2-10 6-20 82-143 5

Play-Offs

Placing A Team Score B Team
Promotional  Morocco 2-0  Benin
Promotional  Namibia 0-2  Madagascar
5th-6th  Nigeria 2-1  Kenya
7th-8th  Cameroon 0-2  Algeria
9th-10th  Mozambique 0-2  Botswana

 Morocco and  Madagascar promoted to Group II in 2017.

References

  1. ^ "Davis Cup votes to use fifth-set tie-breaker beginning in 2016". skysports.com. Retrieved 2018.
  2. ^ "Davis Cup - Davis Cup set for fifth set tiebreak in 2016". www.daviscup.com. Retrieved 2018.
  3. ^ "Delbonis defeats Karlovic to give Argentina first Davis Cup title". Tennis.com. Retrieved .
  4. ^ Brady, James. "Del Potro, Argentina rally for Davis Cup title". SBNation.com. Retrieved .
  5. ^ "Croatia v Argentina". daviscup.com.

External links


  This article uses material from the Wikipedia page available here. It is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0.

2016_Davis_Cup
 



 



 
Music Scenes