2018 Australian Open - Boys' Singles
Get 2018 Australian Open %E2%80%93 Boys' Singles essential facts below. View Videos or join the 2018 Australian Open %E2%80%93 Boys' Singles discussion. Add 2018 Australian Open %E2%80%93 Boys' Singles to your PopFlock.com topic list for future reference or share this resource on social media.
2018 Australian Open %E2%80%93 Boys' Singles
Boys' Singles
2018 Australian Open
ChampionUnited States Sebastian Korda
Runner-upChinese Taipei Tseng Chun-hsin
Final score7-6(8-6), 6-4
Events
Singles men women boys girls
Doubles men women mixed boys girls
Legends men women mixed
WC Singles men women quad
WC Doubles men women quad
← 2017 · Australian Open · 2019 →

Sebastian Korda, the son of 1998 men's singles champion Petr Korda, won the Boys' Singles tennis title at the 2018 Australian Open, defeating Tseng Chun-hsin in the final, 7-6(8-6), 6-4.

Zsombor Piros was the defending champion, but was no longer eligible to participate in junior tournaments.

Seeds

  1. Russia Timofey Skatov (Quarterfinals)
  2. Serbia Marko Miladinovi? (Semifinals)
  3. Argentina Sebastián Báez (Second round)
  4. South Korea Park Ui-sung (First round)
  5. France Hugo Gaston (Quarterfinals)
  6. Chinese Taipei Tseng Chun-hsin (Final)
  7. United States Sebastian Korda (Champion)
  8. Colombia Nicolás Mejía (First round)
  9. Brazil Thiago Seyboth Wild (Second round)
  10. Argentina Juan Manuel Cerúndolo (First round)
  11. Argentina Thiago Agustín Tirante (First round)
  12. Russia Alexey Zakharov (Third round, retired)
  13. United States Andrew Fenty (First round)
  14. Czech Republic Ond?ej ?tyler (Third round)
  15. Japan Naoki Tajima (First round)
  16. Czech Republic Tomá? Machá? (First round)

Draw

Key

Finals

Quarterfinals Semifinals Final
               
1 Russia Timofey Skatov 6 3 2
6 Chinese Taipei Tseng Chun-hsin 2 6 6
6 Chinese Taipei Tseng Chun-hsin 6 5 6
United Kingdom Aidan McHugh 3 7 4
United Kingdom Aidan McHugh 6 6
WC Australia Rinky Hijikata 4 2
6 Chinese Taipei Tseng Chun-hsin 664
7 United States Sebastian Korda 78 6
7 United States Sebastian Korda 6 6
Chinese Taipei Ray Ho 2 3
7 United States Sebastian Korda 7 5 6
2 Serbia Marko Miladinovi? 5 7 4
5 France Hugo Gaston 6 3 5
2 Serbia Marko Miladinovi? 4 6 7

Top half

Section 1

First round Second round Third round Quarterfinals
1 Russia Timofey Skatov 6 6
China Mo Yecong 2 3 1 Russia T Skatov 6 6
France Titouan Droguet 6 2 3 WC Australia S Storch 1 2
WC Australia Stefan Storch 3 6 6 1 Russia T Skatov 0 7 6
United Kingdom Jack Draper 3 4 Turkey Y Erel 6 5 3
Czech Republic Dalibor Svr?ina 6 6 Czech Republic D Svr?ina 2 0
Turkey Yank? Erel 77 2 6 Turkey Y Erel 6 6
13 United States Andrew Fenty 626 3 1 Russia T Skatov 6 3 2
11 Argentina Thiago Agustín Tirante 6 640 6 Chinese Taipei C-h Tseng 2 6 6
Q Uzbekistan Sergey Fomin 4 77 6 Q Uzbekistan S Fomin 1 7 3
LL Netherlands Lodewijk Weststrate 631 Brazil I Gimenez 6 5 6
Brazil Igor Gimenez 77 6 Brazil I Gimenez 2 65
Japan Taisei Ichikawa 7 666 6 Chinese Taipei C-h Tseng 6 77
Poland Daniel Michalski 5 78 3 Japan T Ichikawa 77 3 0
Q Croatia Duje Ajdukovi? 0 2 6 Chinese Taipei C-h Tseng 646 6
6 Chinese Taipei Tseng Chun-hsin 6 6

Section 2

First round Second round Third round Quarterfinals
4 South Korea Park Ui-sung 644
Q France Jaimee Floyd Angele 77 6 Q France JF Angele 2 6 65
United Kingdom Aidan McHugh 6 77 United Kingdom A McHugh 6 3 77
Romania Filip Cristian Jianu 4 63 United Kingdom A McHugh 77 6
WC Australia Alexander Crnokrak 6 6 14 Czech Republic O ?tyler 613
United States Sangeet Sridhar 3 1 WC Australia A Crnokrak 3 77 3
Q Italy Giulio Zeppieri 2 66 14 Czech Republic O ?tyler 6 636
14 Czech Republic Ond?ej ?tyler 6 78 United Kingdom A McHugh 6 6
10 Argentina Juan Manuel Cerúndolo 2 2 WC Australia R Hijikata 4 2
United States Drew Baird 6 6 United States D Baird 3 6 78
Q Netherlands Jesper de Jong 6 6 Q Netherlands J de Jong 6 4 66
WC China Xiao Linang 1 3 United States D Baird 4 3
Czech Republic Joná? Forejtek 5 1 WC Australia R Hijikata 6 6
WC Australia Rinky Hijikata 7 6 WC Australia R Hijikata 4 6 6
Brazil Matheus Pucinelli de Almeida 7 79 Brazil M Pucinelli de Almeida 6 4 4
8 Colombia Nicolás Mejía 5 67

Bottom half

Section 3

First round Second round Third round Quarterfinals
7 United States Sebastian Korda 7 6
France Clément Tabur 5 3 7 United States S Korda 6 6
WC Australia Ken Cavrak 3 3 Bulgaria A Andreev 2 1
Bulgaria Adrian Andreev 6 6 7 United States S Korda 4 6 6
Q South Africa Philip Henning 77 7 Q South Africa P Henning 6 1 4
United Kingdom George Loffhagen 655 Q South Africa P Henning 6 6
Australia Dane Sweeny 5 5 9 Brazil T Seyboth Wild 4 4
9 Brazil Thiago Seyboth Wild 7 7 7 United States S Korda 6 6
15 Japan Naoki Tajima 3 4 Chinese Taipei R Ho 2 3
Poland Wojciech Marek 6 6 Poland W Marek 7 6
Malaysia Christian Didier Chin 3 6 77 Malaysia CD Chin 5 2
Australia Thomas Bosancic 6 0 63 Poland W Marek 1 6 5
Czech Republic Andrew Paulson 5 3 Chinese Taipei R Ho 6 3 7
Chinese Taipei Ray Ho 7 6 Chinese Taipei R Ho 6 3 6
Croatia Admir Kalender 78 3 3 3 Argentina S Báez 3 6 4
3 Argentina Sebastián Báez 666 6

Section 4

First round Second round Third round Quarterfinals
5 France Hugo Gaston 6 6
India Siddhant Banthia 2 0 5 France H Gaston 6 77
South Korea Jeong Yeong-seok 6 5r Q United States J Lyeons 3 64
Q United States Jaycer Lyeons 3 5 5 France H Gaston 7 1
Dominican Republic Nick Hardt 6 6 12 Russia A Zakharov 5 0r
WC Australia Chen Dong 3 3 Dominican Republic N Hardt 3 4
Q Switzerland Damien Wenger 5 6 0 12 Russia A Zakharov 6 6
12 Russia Alexey Zakharov 7 4 6 5 France H Gaston 6 3 5
16 Czech Republic Tomá? Machá? 3 65 2 Serbia M Miladinovi? 4 6 7
Germany Rudolf Molleker 6 77 Germany R Molleker 63714 6
China Mu Tao 6 6 China T Mu 77 6123
WC Australia Tristan Schoolkate 4 2 Germany R Molleker 3 4
United States Tristan Boyer 6 6 2 Serbia M Miladinovi? 6 6
Italy Lorenzo Musetti 3 1 United States T Boyer 6 1 4
Brazil João Lucas Reis da Silva 3 711 3 2 Serbia M Miladinovi? 2 6 6
2 Serbia Marko Miladinovi? 6 696

Qualifying

Seeds

  1. Switzerland Damien Wenger (Qualified)
  2. Netherlands Jesper de Jong (Qualified)
  3. United States Brian Shi (First round)
  4. South Korea Han Seon-yong (Qualifying competition)
  5. South Africa Philip Henning (Qualified)
  6. Ukraine Oleksii Krutykh (Qualifying competition)
  7. Croatia Duje Ajdukovi? (Qualified)
  8. Switzerland Aaron Schmid (First round)
  9. Japan Seita Watanabe (First round)
  10. France Jaimee Floyd Angele (Qualified)
  11. Italy Giulio Zeppieri (Qualified)
  12. Spain Alberto Colás Sánchez (Qualifying competition)
  13. Netherlands Lodewijk Weststrate (Qualifying competition; Lucky loser)
  14. Uzbekistan Sergey Fomin (Qualified)
  15. United States Jaycer Lyeons (Qualified)
  16. United Kingdom Emile Hudd (Qualifying competition)

Qualifiers

  1. Switzerland Damien Wenger
  2. Netherlands Jesper de Jong
  3. France Jaimee Floyd Angele
  4. Uzbekistan Sergey Fomin
  5. South Africa Philip Henning
  6. Italy Giulio Zeppieri
  7. Croatia Duje Ajdukovi?
  8. United States Jaycer Lyeons

Lucky Losers

  1. Netherlands Lodewijk Weststrate

Draw

First Qualifier

First Round Qualifying Competition
          
1 Switzerland Damien Wenger 6 6
WC Australia Will Hann 4 4
1 Switzerland Damien Wenger 77 7
  New Zealand Macsen Sisam 655
New Zealand Macsen Sisam 6 6
9 Japan Seita Watanabe 4 3

Second Qualifier

First Round Qualifying Competition
          
2 Netherlands Jesper de Jong 6 6
United States William Woodall 2 3
2 Netherlands Jesper de Jong 6 6
16 United Kingdom Emile Hudd 0 4
WC Australia Joshua Spaull 0 4
16 United Kingdom Emile Hudd 6 6

Third Qualifier

First Round Qualifying Competition
          
3 United States Brian Shi 3 3
Germany Henri Squire 6 6
  Germany Henri Squire 1 2
10 France Jaimee Floyd Angele 6 6
WC Australia Tai Sach 2 3
10 France Jaimee Floyd Angele 6 6

Fourth Qualifier

First Round Qualifying Competition
          
4 South Korea Han Seon-yong 6 6
Australia Campbell Salmon 4 2
4 South Korea Han Seon-yong 1 6 3
14 Uzbekistan Sergey Fomin 6 3 6
Japan Keisuke Saitoh 4 6 3
14 Uzbekistan Sergey Fomin 6 4 6

Fifth Qualifier

First Round Qualifying Competition
          
5 South Africa Philip Henning 7 6
WC Australia Jayden Court 5 4
5 South Africa Philip Henning 6 6
12 Spain Alberto Colás Sánchez 4 3
Germany Leopold Zima 6 1 3
12 Spain Alberto Colás Sánchez 2 6 6

Sixth Qualifier

First Round Qualifying Competition
          
6 Ukraine Oleksii Krutykh 6 4 77
WC Australia Patrick Harper 1 6 65
6 Ukraine Oleksii Krutykh 4 2
11 Italy Giulio Zeppieri 6 6
Japan Ryuya Ata 2 1
11 Italy Giulio Zeppieri 6 6

Seventh Qualifier

First Round Qualifying Competition
          
7 Croatia Duje Ajdukovi? 2 6 6
Hong Kong Ng Ki-lung 6 1 4
7 Croatia Duje Ajdukovi? 6 7
13 Netherlands Lodewijk Weststrate 3 5
WC Australia Mason Naumovski 3 1
13 Netherlands Lodewijk Weststrate 6 6

Eighth Qualifier

First Round Qualifying Competition
          
8 Switzerland Aaron Schmid 6 4 1
Japan Hikaru Shiraishi 2 6 6
  Japan Hikaru Shiraishi 7 5 0r
15 United States Jaycer Lyeons 5 7 3
Sweden Erik Grevelius 6 1 1
15 United States Jaycer Lyeons 3 6 6

External links


  This article uses material from the Wikipedia page available here. It is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0.

2018_Australian_Open_%E2%80%93_Boys'_Singles
 



 



 
Music Scenes