2018 Davis Cup
Get 2018 Davis Cup essential facts below. View Videos or join the 2018 Davis Cup discussion. Add 2018 Davis Cup to your PopFlock.com topic list for future reference or share this resource on social media.
2018 Davis Cup
2018 Davis Cup
France and Croatia during the final
France and Croatia during the final
Details
Duration2 February - 25 November
Edition107th
Champion
Winning Nation Croatia
2017
2019

The 2018 Davis Cup was the 107th edition of the Davis Cup, a tournament between national teams in men's tennis. It was sponsored by BNP Paribas.[1] In 2018, new rules were introduced for the Group I and II zonal events, with ties now being played as best-of-three sets over the course of two days.

Croatia won their second Davis Cup on indoor clay in the final match held at 25 November with a 3-1 win over France.[2]

World Group

Seeds

  1.  France (Final)
  2.  Belgium (Quarterfinals)
  3.  Great Britain (First round)
  4.  Croatia (Champion)
  5.   Switzerland (First round)
  6.  Australia (First round)
  7.  Serbia (First round)
  8.  Italy (Quarterfinals)

Draw

  First Round
2-4 February
Quarterfinals
6-8 April
Semifinals
14-16 September
Final
23-25 November
                                     
Albertville, France (indoor hard)[3]
1   France 3  
Genoa, Italy (clay)[4]
  Netherlands 1  
  1   France 3  
Morioka, Japan (indoor hard)[5]
  8   Italy 1  
8   Italy 3
Lille, France (indoor hard)[6]
  Japan 1  
  1   France 3  
Marbella, Spain (clay)[7]
    Spain 2  
3   Great Britain 1  
Valencia, Spain (clay)[8]
  Spain 3  
    Spain 3
Brisbane, Australia (hard)[9]
    Germany 2  
6   Australia 1
Lille, France (indoor clay)[10]
  Germany 3  
  1   France 1
Astana, Kazakhstan (indoor hard)[11]
  4   Croatia 3
  Kazakhstan 4  
Vara?din, Croatia (indoor clay)[12]
5    Switzerland 1  
    Kazakhstan 1
Osijek, Croatia (indoor clay)[13]
  4   Croatia 3  
  Canada 1
Zadar, Croatia (clay)[14]
4   Croatia 3  
  4   Croatia 3
Ni?, Serbia (indoor clay)[15]
    United States 2  
  United States 3  
Nashville, United States (indoor hard)[16]
7   Serbia 1  
    United States 4
Liège, Belgium (indoor hard)[17]
  2   Belgium 0  
  Hungary 2
2   Belgium 3  


Final


France
1
Stade Pierre-Mauroy, Lille, France[10]
23-25 November
Clay (i)

Croatia
3
1 2 3 4 5
1 France
Croatia
Jérémy Chardy
Borna ?ori?
2
6
5
7
4
6
     
2 France
Croatia
Jo-Wilfried Tsonga
Marin ?ili?
3
6
5
7
4
6
     
3 France
Croatia
Nicolas Mahut / Pierre-Hugues Herbert
Ivan Dodig / Mate Pavi?
6
4
6
4
3
6
77
63
   
4 France
Croatia
Lucas Pouille
Marin ?ili?
63
77
3
6
3
6
     
5 France
Croatia
Jo-Wilfried Tsonga
Borna ?ori?
          not
played

World Group Play-offs

Date: 14-16 September 2018

The eight losing teams in the World Group first round ties and eight winners of the Zonal Group I final round ties will compete in the World Group Play-offs for seeded spots in the 2019 Qualifying Round. Seedings are based on Davis Cup rankings as of 9 April 2018.

Home team Score Visiting team Location Venue Door Surface
 Argentina 4-0  Colombia San Juan Estadio Aldo Cantoni Indoor Clay
 Great Britain 3-1  Uzbekistan Glasgow Emirates Arena Indoor Hard
 Austria 3-1  Australia Graz Messe Congress Graz Outdoor Clay
  Switzerland 2-3  Sweden Biel/Bienne Swiss Tennis Arena Indoor Hard
 Serbia 4-0  India Kraljevo Kraljevo Sports Hall Indoor Clay
 Canada 3-1  Netherlands Toronto Coca-Cola Coliseum Indoor Hard
 Hungary 2-3  Czech Republic Budapest Kopaszi Dam Outdoor Clay
 Japan 4-0  Bosnia and Herzegovina Osaka Utsubo Tennis Center Outdoor Hard

Americas Zone

Group I

Draw

  Second Round Play-offs
14-15 September
First Round Play-offs
6-7 April
First Round
2-3 February
Second Round
6-7 April
                                     
 
    1   Argentina  
     bye     San Juan, Argentina (indoor clay)[18]
   bye       1   Argentina 3
    Ecuador   Santiago, Chile (clay)[19]     Chile 2
    Chile 3
  Saint Michael, Barbados (hard)[20]       Ecuador 1  
    Ecuador 4  
    Barbados 0     Saint Michael, Barbados (hard)[21]
      Colombia 4  
      Barbados 0     Barranquilla, Colombia (hard)[23]
  Barbados 0         Colombia 3
    Dominican Republic 4   Santo Domingo, Dominican Republic (hard)[24]   2   Brazil 2
    Dominican Republic 2
    2   Brazil 3  
 Barbados relegated to
Group II in 2019.
 Argentina and  Colombia
advance to World Group Play-off.

Group II

Draw

  Play-offs
7-8 April
First Round
3-4 February
Second Round
7-8 April
Third Round
15-16 September
                                     
  Guatemala City, Guatemala (hard)[25]
    1   Venezuela 3  
  Guatemala City, Guatemala (hard)[26]     Guatemala 1     Montevideo, Uruguay (clay)[27]
  Guatemala 3       1   Venezuela 1  
3   El Salvador 1   San Salvador, El Salvador (hard)[28]     Uruguay 4  
  3   El Salvador 1
      Uruguay 4     Montevideo, Uruguay (clay)[29]
      Uruguay 3
  Tijuana, Mexico (hard)[30]     4   Mexico 1
      Puerto Rico 0  
  Trinidad, Bolivia (clay)[31]   4   Mexico 5     Metepec, Mexico (hard)[32]
  Puerto Rico 0       4   Mexico 3
  Bolivia 5   La Paz, Bolivia (clay)[33]   2   Peru 1  
    Bolivia 1
    2   Peru 4  
 El Salvador and  Puerto Rico
relegated to Group III in 2019.
   Uruguay promoted
to Group I in 2019.

Group III

Date: 28 May-2 June

Location: Costa Rica Country Club, Escazú, Costa Rica (hard)

Format: Round-robin basis. The winner of Pool A will play-off against the runner-up of Pool B and the winner of Pool B will play-off against the runner-up of Pool A to determine which two nations will advance to Americas Zone Group II in 2019.

Participating teams

Play-offs

Asia/Oceania Zone

Group I

Draw

  Second Round Play-offs
14-15 September
First Round Play-offs
First Round
2-3 February
Second Round
6-7 April
                                     
 
    1   India  
     bye     Tianjin, China (hard)[34]
   bye       1   India 3
    New Zealand   Tianjin, China (indoor hard)[35]     China 2
    China 3
  Gimcheon, South Korea (hard)[36]       New Zealand 1  
    New Zealand 2  
    South Korea 3     Islamabad, Pakistan (grass)[37]
      Pakistan 4  
      South Korea 0     Islamabad, Pakistan (grass)[38]
  South Korea         Pakistan 1
   bye     2   Uzbekistan 4
   bye
    2   Uzbekistan  
 New Zealand relegated to
Group II in 2019.
 India and  Uzbekistan
advance to World Group Play-off.

Group II

Draw

  Play-offs
7-8 April
First Round
3-4 February
Second Round
7-8 April
Third Round
15-16 September
                                     
  Colombo, Sri Lanka (clay)[39]
    1   Thailand 3  
  Colombo, Sri Lanka (clay)[40]     Sri Lanka 2     Manila, Philippines (indoor clay)[41]
  Sri Lanka 1       1   Thailand 4  
  Indonesia 3   Jakarta, Indonesia (indoor hard)[42]   3   Philippines 1  
  3   Philippines 4
      Indonesia 1     Nonthaburi, Thailand (hard)[43]
    1   Thailand 2
  Causeway Bay, Hong Kong (hard)[44]       Lebanon 3
      Iran 0  
  Taipei, Taiwan (indoor hard)[45]   4   Hong Kong 4     Zouk Mosbeh, Lebanon (hard)[46]
  Iran 0       4   Hong Kong 1
2   Chinese Taipei 4   Beirut, Lebanon (indoor hard)[47]     Lebanon 3  
    Lebanon 3
    2   Chinese Taipei 2  
 Sri Lanka and  Iran
relegated to Group III in 2019.
   Lebanon promoted
to Group I in 2019.

Group III

Date: 2-7 April

Location: M? ?ình Sports Complex, Hanoi, Vietnam (indoor hard)

Format: Round-robin basis. One pool of 4 teams (Pool A) and one pool of 5 teams (Pool B). The winner of Pool A will play-off against the runner-up of Pool B and the winner of Pool B will play-off against the runner-up of Pool A to determine which two nations will be promoted to Asia/Oceania Zone Group II in 2019.

Participating teams

Play-offs

Group IV

Date: 29 January-3 February

Location: Sultan Qaboos Sports Complex, Muscat, Oman (hard)

Format: Round-robin basis. Two pools of six teams. The winner of Pool A will play-off against the runner-up in Pool B and the winner of Pool B will play-off against the runner-up in Pool A to determine which two nations will be promoted to Asia/Oceania Zone Group III in 2019.

Participating teams

Play-offs

Europe/Africa Zone

Group I

Draw

  Second Round Play-offs
19-20 October / 26-27 October
First Round Play-offs
14-15 September
First Round
2-3 February
Second Round
6-7 April
                                     
 
    1   Czech Republic  
     bye     Ostrava, Czech Republic (indoor clay)[48]
   bye       1   Czech Republic 3
    South Africa   Centurion, South Africa (hard)[49]     Israel 1
    South Africa 2
  Lisbon, Portugal (clay)[50]       Israel 3  
    South Africa 0  
  4   Portugal 4    
    4   Portugal  
  Bucha, Ukraine (hard)[51]    bye     Stockholm, Sweden (indoor hard)[52]
4   Portugal 1       4   Portugal 2
    Ukraine 3   Dnipro, Ukraine (indoor hard)[53]     Sweden 3
    Ukraine 2
      Sweden 3  
 
      Bosnia and Herzegovina  
     bye     Bratislava, Slovakia (indoor clay)[54]
   bye         Bosnia and Herzegovina 3
  3   Slovakia     3   Slovakia 2
   bye
  Bratislava, Slovakia (indoor clay)[55]     3   Slovakia  
  3   Slovakia 3  
    Belarus 1     Sankt Pölten, Austria (indoor clay)[56]
      Austria 5  
  Moscow, Russia (indoor hard)[57]     Belarus 0     Moscow, Russia (indoor hard)[58]
  Belarus 2         Austria 3
  2   Russia 3     2   Russia 1
   bye
    2   Russia  
 South Africa and  Belarus
relegated to Group II in 2019.
 Czech Republic,  Sweden,  Bosnia and Herzegovina, and  Austria
advance to World Group Play-off.

Group II

Draw

  Play-offs
7-8 April
First Round
3-4 February
Second Round
7-8 April
Third Round
14-15 September / 15-16 September
                                     
  Piatra Neam?, Romania (indoor hard)[59]
    1   Romania 4  
  Esch-sur-Alzette, Luxembourg (indoor hard)[60]     Luxembourg 1     Cluj-Napoca, Romania (indoor hard)[61]
  Luxembourg 5       1   Romania 5  
8   Georgia 0   Marrakech, Morocco (clay)[62]     Morocco 0  
  8   Georgia 1
      Morocco 3     Cluj-Napoca, Romania (indoor clay)[63]
    1   Romania 2
  Maribor, Slovenia (indoor hard)[64]       Poland 3
    4   Slovenia 2  
  Portoro?, Slovenia (clay)[65]     Poland 3     Sopot, Poland (indoor hard)[66]
4   Slovenia 3         Poland 4
5   Turkey 2   Harare, Zimbabwe (hard)[67]     Zimbabwe 1  
  5   Turkey 1
      Zimbabwe 3  
  Sharm El Sheikh, Egypt (hard)[68]
      Egypt 4  
  Oslo, Norway (indoor hard)[69]   6   Norway 0     Gentofte, Denmark (indoor hard)[70]
6   Norway 3         Egypt 3  
  Ireland 1   Birkerød, Denmark (indoor hard)[71]   3   Denmark 1  
    Ireland 1
    3   Denmark 4     Cairo, Egypt (clay)[72]
      Egypt 2
  Tunis, Tunisia (hard)[73]     7   Finland 3
      Tunisia 2  
  Tallinn, Estonia (indoor hard)[74]   7   Finland 3     Helsinki, Finland (indoor hard)[75]
  Tunisia 2       7   Finland 3
  Estonia 3   ?iauliai, Lithuania (indoor hard)[76]   2   Lithuania 2  
    Estonia 1
    2   Lithuania 3  
 Georgia,  Turkey,  Ireland, and  Tunisia
relegated to Group III in 2019.
 Poland and  Finland
promoted to Group I in 2019.

Group III Europe

Date: 3-7 April

Location 1: Tennis Club Lokomotiv, Plovdiv, Bulgaria (clay)
Location 2: Ulcinj Bellevue, Ulcinj, Montenegro (clay)

Format: Round-robin basis. Two pools of four teams at each venue. The winners of each pool play-off against each other to determine which nation will be promoted to Europe/Africa Zone Group II in 2019. Two promoted - one from each venue.

Participating teams


Play-offs

Group III Africa

Date: 18-23 June

Location: Nairobi Club Ground, Nairobi, Kenya (clay)

Format: Round-robin basis. One pool of four teams (Pool A) and one pool of five teams (Pool B). The winners of each pool play-off against each other to determine which two nations are promoted to Europe/Africa Zone Group II in 2019.

Participating teams

Play-offs

References

  1. ^ "Davis Cup - ITF confirms 2017 Davis Cup dates". DavisCup.com. 2016-03-14.
  2. ^ "Davis Cup final: Marin Cilic beats Lucas Pouille as Croatia claim title". BBC Sport. 25 November 2018. Retrieved 2018.
  3. ^ "France v Netherlands". DavisCup.com.
  4. ^ "Italy v France". DavisCup.com.
  5. ^ "Japan v Italy". DavisCup.com.
  6. ^ "France v Spain". DavisCup.com.
  7. ^ "Spain v Great Britain". DavisCup.com.
  8. ^ "Spain v Germany". DavisCup.com.
  9. ^ "Australia vs. Germany". DavisCup.com.
  10. ^ a b "France v Croatia". DavisCup.com.
  11. ^ "Kazakhstan v Switzerland". DavisCup.com.
  12. ^ "Croatia v Kazakhstan". DavisCup.com.
  13. ^ "Croatia v Canada". DavisCup.com.
  14. ^ "Croatia v United States". DavisCup.com.
  15. ^ "Serbia v United States". DavisCup.com.
  16. ^ "United States v Belgium". DavisCup.com.
  17. ^ "Belgium v Hungary". DavisCup.com.
  18. ^ "Argentina v Chile". DavisCup.com.
  19. ^ "Chile v Ecuador". DavisCup.com.
  20. ^ "Ecuador v Barbados". DavisCup.com.
  21. ^ "Barbados v Colombia". DavisCup.com.
  22. ^ "Barbados v Dominican Republic". DavisCup.com.
  23. ^ "Colombia v Brazil". DavisCup.com.
  24. ^ "Dominican Republic v Brazil". DavisCup.com.
  25. ^ "Guatemala v Venezuela". DavisCup.com.
  26. ^ "Guatemala v El Salvador". DavisCup.com.
  27. ^ "Uruguay v Venezuela". DavisCup.com.
  28. ^ "El Salvador v Uruguay". DavisCup.com.
  29. ^ "Uruguay v Mexico". DavisCup.com.
  30. ^ "Mexico v Puerto Rico". DavisCup.com.
  31. ^ "Bolivia v Puerto Rico". DavisCup.com.
  32. ^ "Mexico v Peru". DavisCup.com.
  33. ^ "Bolivia v Peru". DavisCup.com.
  34. ^ "China v India". DavisCup.com.
  35. ^ "China v New Zealand". DavisCup.com.
  36. ^ "New Zealand v South Korea". DavisCup.com.
  37. ^ "Pakistan v South Korea". DavisCup.com.
  38. ^ "Pakistan v Uzbekistan". DavisCup.com.
  39. ^ "Sri Lanka v Thailand". DavisCup.com.
  40. ^ "Sri Lanka v Indonesia". DavisCup.com.
  41. ^ "Philippines v Thailand". DavisCup.com.
  42. ^ "Indonesia v Philippines". DavisCup.com.
  43. ^ "Thailand v Lebanon". DavisCup.com.
  44. ^ "Hong Kong v Iran". DavisCup.com.
  45. ^ "Iran v Chinese Taipei". DavisCup.com.
  46. ^ "Lebanon v Hong Kong". DavisCup.com.
  47. ^ "Lebanon v Chinese Taipei". DavisCup.com.
  48. ^ "Czech Republic v Israel". DavisCup.com.
  49. ^ "South Africa v Israel". DavisCup.com.
  50. ^ "Portugal v South Africa". DavisCup.com.
  51. ^ "Portugal v Ukraine". DavisCup.com.
  52. ^ "Sweden v Portugal". DavisCup.com.
  53. ^ "Ukraine v Sweden". DavisCup.com.
  54. ^ "Slovakia v Bosnia and Herzegovina". DavisCup.com.
  55. ^ "Slovakia v Belarus". DavisCup.com.
  56. ^ "Austria v Belarus". DavisCup.com.
  57. ^ "Belarus v Russia". DavisCup.com.
  58. ^ "Russia v Austria". DavisCup.com.
  59. ^ "Romania v Luxembourg". DavisCup.com.
  60. ^ "Luxembourg v Georgia". DavisCup.com.
  61. ^ "Romania v Morocco". DavisCup.com.
  62. ^ "Morocco v Georgia". DavisCup.com.
  63. ^ "Romania v Poland". DavisCup.com.
  64. ^ "Slovenia v Poland". DavisCup.com.
  65. ^ "Slovenia v Turkey". DavisCup.com.
  66. ^ "Poland v Zimbabwe". DavisCup.com.
  67. ^ "Zimbabwe v Turkey". DavisCup.com.
  68. ^ "Egypt v Norway". DavisCup.com.
  69. ^ "Norway v Ireland". DavisCup.com.
  70. ^ "Denmark v Egypt". DavisCup.com.
  71. ^ "Denmark v Ireland". DavisCup.com.
  72. ^ "Egypt v Finland". DavisCup.com.
  73. ^ "Tunisia v Finland". DavisCup.com.
  74. ^ "Estonia v Tunisia". DavisCup.com.
  75. ^ "Finland v Lithuania". DavisCup.com.
  76. ^ "Lithuania v Estonia". DavisCup.com.

External links


  This article uses material from the Wikipedia page available here. It is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0.

2018_Davis_Cup
 



 



 
Music Scenes