Brazil At the 1996 Summer Olympics
Get Brazil At the 1996 Summer Olympics essential facts below. View Videos or join the Brazil At the 1996 Summer Olympics discussion. Add Brazil At the 1996 Summer Olympics to your PopFlock.com topic list for future reference or share this resource on social media.
Brazil At the 1996 Summer Olympics
Flag of Brazil.svg
IOC codeBRA
NOCBrazilian Olympic Committee
Websitewww.cob.org.br (in Portuguese)
in Atlanta
Competitors225 (159 men, 66 women) in 19 sports
Flag bearer Joaquim Cruz
Medals
Ranked 25th
Gold
3
Silver
3
Bronze
9
Total
15
Summer Olympics appearances (overview)

Brazil competed at the 1996 Summer Olympics in Atlanta, United States. 225 athletes - 159 men, 66 women - competed in 18 sports. The country set a record with both 15 medals - only surpassed in 2008 - and 3 golds - surpassed in 2004 with five.

Summary

After 76 years since the debut of the country at the 1920 Summer Olympics, Brazilian women finally won Olympic medals. That happened for the first time in the all-Brazilians beach volleyball final between Sandra Pires and Jackie Silva (who won gold) and Mônica Rodrigues and Adriana Samuel. Beach volleyball competitions made its debut at 1996 Summer Olympics.

The other two gold medals were both obtained in Sailing events. Robert Scheidt was gold medalist in the Laser class. Torben Grael and Marcelo Ferreira won Star class. It was the first medal of Robert Scheidt and the third medal of Torben Grael; both sailors are the onliest Brazilian athletes with the record of five Olympic medals (two of them are gold). Besides the two gold medals, a bronze medal was also obtained in sailing by Torben's brother Lars Grael and Kiko Pellicano in Tornado class.

Brazil women's national basketball team, led by Hortência Marcari, Janeth Arcain and Maria Paula Silva, had a great performance, losing the gold medal match to host country United States women's national basketball team. It was the first medal won by women in Basketball.

The swimmer Gustavo Borges obtained the silver medal in men's 200 metre freestyle and the bronze medal in 100 metre freestyle. The other medal obtained in swimmer was the bronze medal conquered by Fernando Scherer in men's 50 m freestyle.

Brazil women's national volleyball team, finally won its first Olympic medal after a hard bronze medal match against Russia by 3 sets to 2.

At the men's football tournament, the under-23 football team lost a dramatic semifinal to Nigeria by 4-3, after being winning the match by 3 to 0. In the bronze medal match, Brazil beat Portugal by 5-0.

At the Judo events, Brazil won two bronze medals. The 1988 Olympic champion Aurélio Miguel obtained a medal in men's 95 kg category, while Henrique Guimarães was the medalist in men's 65 kg category.

The bronze medal obtained by equestrians Luiz Felipe de Azevedo, André Johannpeter, Alvaro Miranda Neto and Rodrigo Pessoa in team jumping was the first of the History of the country not only in Equestrian as also in a mixed gender Olympic event.

Finally, Robson da Silva, Édson Ribeiro, André da Silva and Arnaldo da Silva obtained for the first time ever a medal in a relay event in Athletics, the bronze in the men's 4 × 100 metres relay.

Medalists

Multiple medallist

The following competitor won several medals at the 1996 Olympic Games.

Athletics

Men
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
André da Silva 100 m 10.25 12 Q 10.26 19 Did not advance
Arnaldo da Silva 10.62 70 Did not advance
Edson Ribeiro 10.39 42 Did not advance
Claudinei da Silva 200 m 20.80 36 Q DNF Did not advance
Robson da Silva 20.61 16 Q 20.65 24 Did not advance
Edson Ribeiro 20.69 22 Q 20.60 20 Did not advance
Valdinei da Silva 400 m 46.61 39 Did not advance
Osmar dos Santos 46.16 33 Did not advance
Sanderlei Parrela 45.60 13 Q 45.72 23 Did not advance
José Luíz Barbosa 800 m 1:46.58 15 q N/A 1:50.33 23 Did not advance
Flávio Godoy 1:48.91 34 N/A Did not advance
Joaquim Cruz 1500 m 3:45.32 42 N/A Did not advance
Edgar de Oliveira 3:40.70 30 N/A Did not advance
Adalberto Garcia 5000 m 14:28.64 32 N/A Did not advance
Ronaldo da Costa 10000 m 29:26.58 36 N/A Did not advance
Vanderlei de Lima Marathon N/A 2:21:01 47
Diamantino dos Santos N/A 2:26:53 73
Luiz dos Santos N/A 2:15:55 10
Pedro Chiamulera 110 m hurdles 13.70 22 q 13.77 27 Did not advance
Walmes de Souza 13.82 32 Q 14.12 29 Did not advance
Emerson Perin 13.76 33 Did not advance
Cleverson da Silva 400 m hurdles 51.23 37 N/A Did not advance
Eronilde de Araújo 48.52 3 Q N/A 48.45 8 Q 48.78 8
Éverson Teixeira 48.52 3 Q N/A 48.28 4 Q 48.57 7
Clodoaldo do Carmo 3000 m steeplechase 8:51.78 34 N/A Did not advance
André da Silva
Arnaldo da Silva
Robson da Silva
Edson Ribeiro
4 × 100 m relay 38.97 6 Q N/A 38.42 3 Q 38.41 3rd place, bronze medalist(s)
Valdinei da Silva
Eronilde de Araújo
Osmar dos Santos
Sanderlei Parrela
Éverson Teixeira
4 × 400 m relay 3:02.51 4 q N/A 3:03.46 11 Did not advance
Cláudio Bertolino 20 km walk N/A 1:31:04 49
Sérgio Galdino N/A 1:25:14 26
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Márcio da Cruz Long jump 7.12 42 Did not advance
Douglas de Souza 7.61 33 Did not advance
Nélson Ferreira Júnior 7.76 27 Did not advance
Messias José Baptista Triple jump 16.45 22 Did not advance
Anísio Silva 16.67 18 Did not advance
Women
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Cleide Amaral 100 m 11.76 41 Did not advance
Maria Magnólia Figueiredo 400 m 52.41 24 Q 51.98 22 Did not advance
Luciana Mendes 800 m 2:00.25 17 N/A Did not advance
Roseli Machado 5000 m 15:41.63 21 N/A Did not advance
Carmen de Oliveira Marathon N/A DNF
Solange de Souza N/A 2:56:23 60
Márcia Narloch N/A 2:39:33 39
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Maria de Souza Triple jump 13.38 21 Did not advance
Elisângela Adriano Shot put 16.49 21 Did not advance

Basketball

Men's tournament

Team roster
Group play


Team Pld W L PF PA PD Pts
Federal Republic of Yugoslavia FR Yugoslavia 5 5 0 478 364 +114 10
 Australia 5 4 1 492 438 +54 9
 Greece 5 3 2 402 416 −14 8
 Brazil 5 2 3 498 494 +4 7
 Puerto Rico 5 1 4 447 465 −18 6
 South Korea 5 0 5 422 562 −140 5
Source:[]
July 20
Puerto Rico  98–101  Brazil
Scoring by half: 54-58, 44-43
Pts: Ortiz 35
Rebs: Ortiz 11
Asts: Mincy 7
Pts: Schmidt 45
Rebs: Vianna 8
Asts: Ratto 10
Atlanta
Referees: Pascal Noel Dorizon (FRA), Romualdas Brazauskas (LTU)
July 22
Brazil  87–89  Greece
Scoring by half: 54-54, 33-35
Pts: Schmidt 32
Rebs: dos Santos 10
Asts: Minuci 6
Pts: Oikonomou 36
Rebs: Fasoulas 6
Asts: Bakatsias 5
Atlanta
Referees: Joseph Derosa (USA), Miguel Betancor Leon (ESP)
July 24
Australia  109–101 (OT)  Brazil
Scoring by half: 41-46, 41-36 Overtime: 27-19
Pts: Heal 35
Rebs: Bradtke 15
Asts: Bradtke 4
Pts: Schmidt 24
Rebs: dos Santos 13
Asts: Minuci 6
Atlanta
Referees: Donald Cline (CAN), Carl Jungebrand (FIN)
July 26
Brazil  82–101 Federal Republic of Yugoslavia FR Yugoslavia
Scoring by half: 31-55, 51-46
Pts: de Mello 19
Rebs: Janjao 6
Asts: Ratto, Klafke 4
Pts: Danilovi? 21
Rebs: Divac, Toma?evi? 6
Asts: Obradovi? 6
Atlanta
Referees: Gennaro Colucci ITA, Raul Chaves Sagel (ARG)
July 28
Brazil  127–97  South Korea
Scoring by half: 66-49, 61-48
Pts: Schmidt 25
Rebs: dos Santos 8
Asts: Minuci 9
Pts: D. H. Kang 24
Rebs: J. Y. Hyun 6
Asts: D. H. Kang 7
Atlanta
Referees: Jiazhong Zhu (CHN), Tomislav Jovancic (YUG)
Quarterfinal
July 30
22:00
United States  98–75  Brazil
Scoring by half: 52-36, 46-39
Pts: Hardaway 14
Rebs: O'Neal 11
Asts: Payton 7
Pts: Schmidt 26
Rebs: Janjao 10
Asts: Minuci 5
Atlanta
Referees: Pascal Noel Dorizon (FRA), Jose Lapaix Guance (DOM)
Classification game 5th-8th place
August 1
12:00
Brazil  80–74  Croatia
Scoring by half: 39-27, 41-47
Pts: Schmidt 32
Rebs: dos Santos, Janjao 7
Asts: Ratto 7
Pts: Tabak 18
Rebs: Tabak 8
Asts: Kuko? 5
Atlanta
Referees: Romualdas Brazauskas (LTU), Jose Reyes Ronfini (MEX)
5th place game
August 2
22:00
Greece  91–72  Brazil
Scoring by half: 45-49, 46-23
Pts: Sigalas 35
Rebs: Fasoulas, Christodoulou 7
Asts: Patavoukas 7
Pts: Minuci 23
Rebs: Vianna 11
Asts: Ratto 7
Atlanta
Referees: Roman Ryzhyk (UKR), Juan Figueroa (PUR)

Women's tournament

Team roster
Group play
Team W L PF PA PD Pts
 Brazil 5 0 424 360 +64 10
 Russia 4 1 378 342 +36 9
 Italy 3 2 330 309 +21 8
 Japan 2 3 365 396 -31 7
 China 1 4 347 378 -31 6
 Canada 0 5 293 352 -59 5
July 21
Brazil  69–56  Canada
Scoring by half: 38-27, 31-29
Pts: Paula, Janeth 17
Rebs: Janeth 8
Asts: Janeth 4
Pts: Blackwell 11
Rebs: Smith 7
Asts: Evans 4
July 23
Russia  68–82  Brazil
Scoring by half: 36-41, 32-41
Pts: Rutkovskaya 18
Rebs: Baranova 9
Asts: Antipova 3
Pts: Hortência 20
Rebs: Sobral 9
Asts: three players 4
July 25
Brazil  100–80  Japan
Scoring by half: 57-46, 43-34
Pts: Paula 25
Rebs: Sobral 14
Asts: Paula 10
Pts: Ichijo 16
Rebs: Murakami, Nagata 5
Asts: Murakami 4
July 27
China  83–98  Brazil
Scoring by half: 38-51, 45-47
Pts: He 22
Rebs: Liang 5
Asts: Liu, Zheng 6
Pts: Janeth 26
Rebs: three players 9
Asts: Paula 8
July 29
Italy  73–75  Brazil
Scoring by half: 37-38, 36-37
Pts: Bonfiglio 15
Rebs: Pollini 5
Asts: Pollini 4
Pts: Janeth 17
Rebs: Sobral 8
Asts: Janeth 5
Quarterfinal
July 31
Cuba  69–101  Brazil
Scoring by half: 33-50, 36-51
Pts: Martínez 25
Rebs: Martínez 9
Asts: four players 2
Pts: Janeth, Maria 19
Rebs: Janeth, Sobral 10
Asts: Janeth 6
Semifinal
August 2
Brazil  81–60  Ukraine
Scoring by half: 48-36, 33-24
Pts: Paula 24
Rebs: Alessandra 13
Asts: Paula 6
Pts: Marencikova 19
Rebs: Yaropolova 6
Asts: Tkachenko 5
Gold medal game
August 4
Brazil  2nd place, silver medalist(s) 87–111  United States 1st place, gold medalist(s)
Scoring by half: 46-57, 41-54
Pts: Janeth 24
Rebs: Alessandra 9
Asts: Paula 10
Pts: Leslie 29
Rebs: Leslie 6
Asts: Edwards 10

Boxing

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rogério Dezorzi Featherweight  Bahari (INA)
W 12-3
 Aragon (CUB)
L 16-6
Did not advance
Agnaldo Magalhães Lightweight  Kungsi (PNG)
W 11-11
 Soltani (ALG)
L 11-1
Did not advance
Zely dos Santos Light welterweight  Barrett (IRL)
L 32-7
Did not advance
Jorge Silva Light middleweight  Cadeau (SEY)
L 22-7
Did not advance
José Ricardo Rodrigues Middleweight  Gasio (SAM)
W 11-4
 Wells (USA)
L 16-2
Did not advance
Daniel Andrade Júnior Light heavyweight  Adnan (SYR)
W 9-4
 Mandengue (FRA)
W RSC
 Ulrich (GER)
L 14-7
Did not advance

Canoeing

Slalom

Athlete Event Run 1 Rank Run 2 Rank Best Rank
Leonardo Selbach Men's C-1 216.51 24 184.54 19 184.54 23
Gustavo Selbach Men's K-1 168.33 28 162.48 23 168.33 32

Sprint

Men
Athlete Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Sebastián Cuattrin K-1 500 m 1:44.328 5 1:44.204 4 Q 1:43.045 9 Did not advance
K-1 1000 m 3:49.308 5 4:02.527 1 Q 3:44.443 5 q 3:34.669 8

Cycling

Road

Men

Mountain biking

Men
Athlete Event Time Rank
Ivanir Lopes Cross-country 2:53:29 35
Márcio Ravelli Cross-country 2:45:16 27

Equestrian

Eventing

Athlete Horse Event Dressage Cross-country Jumping Total
Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Rank
Artemus de Almeida Buryand Individual 51.60 15 DQ DNF
Sidney de Souza Avalaon da Mata Team 208.60 16 1959.60 2168.20 15 6.25 6.25 - 2174.45 15
Luciano Drubi Xilena
Serguei Fofanoff Kaiser Eden
André Giovanini Al do Beto

Jumping

Athlete Horse Event Qualification Final Total
Round 1 Round 2 Round 3 Round 1 Jump-off
Penalties Penalties Total Penalties Total Rank Penalties Rank Penalties Penalties Rank
Luiz Felipe de Azevedo Cassiana Individual 17 8 25 4 29 48 Did not advance
Álvaro de Miranda Neto Aspen 8 0.25 8.25 8 16.25 =23 QU 4 =2 16 4 8
André Johannpeter Calei 8.25 4.25 12.50 8 20.50 =34 QC 12 18 N/A 12 18
Rodrigo Pessoa Tomboy 1.25 0 1.25 0.75 2 2 QU 4.25 =9 N/A 4.25 =9
Luiz Felipe de Azevedo
Álvaro de Miranda Neto
André Johannpeter
Rodrigo Pessoa
See above Team N/A 4.50 12.75 17.25 3 N/A 17.25 3rd place, bronze medalist(s)

Football

Summary

Key:

Team Event Group Stage Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Brazil men's Men's tournament  Japan
L 0-1
 Hungary
W 3-1
 Nigeria
W 1-0
1  Ghana
W 4-2
 Nigeria
L 3-4 (a.e.t.)
 Portugal
W 5-0
3rd place, bronze medalist(s)
Brazil women's Women's tournament  Norway
D 2-2
 Japan
W 2-0
 Germany
D 1-1
2 N/A  China PR
L 2-3
 Norway
L 0-2
4

Men's tournament

Team roster

Head coach: Zagallo

No. Pos. Player Date of birth (age) Caps Club
1 1GK Dida (1973-10-07)7 October 1973 (aged 22) Brazil Cruzeiro
2 2DF Zé María (1973-07-25)25 July 1973 (aged 22) Brazil Flamengo
3 2DF Aldair* (1965-11-30)30 November 1965 (aged 30) Italy Roma
4 2DF Ronaldo Guiaro (1974-02-18)18 February 1974 (aged 22) Brazil Atlético Mineiro
5 3MF Flávio Conceição (1974-06-13)13 June 1974 (aged 22) Brazil Palmeiras
6 2DF Roberto Carlos (1973-04-10)10 April 1973 (aged 23) Italy Internazionale
7 4FW Bebeto* (1964-02-16)16 February 1964 (aged 32) Brazil Flamengo
8 3MF Amaral (1973-02-28)28 February 1973 (aged 23) Italy Parma
9 3MF Juninho (1973-02-22)22 February 1973 (aged 23) England Middlesbrough
10 3MF Rivaldo* (1972-04-19)19 April 1972 (aged 24) Brazil Palmeiras
11 4FW Sávio (1974-01-09)9 January 1974 (aged 22) Brazil Flamengo
12 1GK Danrlei (1973-04-18)18 April 1973 (aged 23) Brazil Grêmio
13 2DF Narciso (1973-12-23)23 December 1973 (aged 22) Brazil Santos
14 3MF André Luiz (1974-06-11)11 June 1974 (aged 22) Brazil São Paulo
15 3MF Zé Elias (1976-09-25)25 September 1976 (aged 19) Brazil Corinthians
16 3MF Marcelinho (1973-09-13)13 September 1973 (aged 22) Brazil Corinthians
17 4FW Luizão (1975-11-14)14 November 1975 (aged 20) Brazil Palmeiras
18 4FW Ronaldo (1976-09-22)22 September 1976 (aged 19) Netherlands PSV
Group play


Team Pld W D L GF GA GD Pts
 Brazil 3 2 0 1 4 2 +2 6
 Nigeria 3 2 0 1 3 1 +2 6
 Japan 3 2 0 1 4 4 0 6
 Hungary 3 0 0 3 3 7 −4 0
Source:[]
Japan 1-0 Brazil
Ito Goal 72 Report
Attendance: 46,713
Referee: Archundia (MEX)

Brazil 3-1 Hungary
Ronaldo Goal 35
Juninho Goal 61
Bebeto Goal 84
Report Madar Goal 58
Attendance: 34,871
Referee: Al-Ghandour (EGY)

Attendance: 55,650
Referee: Baharmast (USA)
Quarterfinal
Brazil 4-2 Ghana
Duodu Goal 18 (o.g.)
Ronaldo Goal 56, Goal 62
Bebeto Goal 72'
Report Akonnor Goal 23
Aboagye Goal 53
Attendance: 45,257
Referee: Un-Prasert (THA)
Semifinal
Nigeria 4-3 (asdet) Brazil
Roberto Carlos Goal 20 (o.g.)
Ikpeba Goal 78
Kanu Goal 90, Golden goal 94
Report Flávio Conceição Goal 1, Goal 38
Bebeto Goal 28
Attendance: 78,587
Referee: Garcia Aranda (ESP)
Bronze medal match
Brazil 5-0 Portugal
Ronaldo Goal 4
Flávio Conceição Goal 10
Bebeto Goal 46, Goal 53, Goal 74
Report
Attendance: 68,173
Referee: Al-Ghandour (EGY)

Women's tournament

Team roster

Head coach: José Duarte

Brazil named a squad of 16 players and 2 alternates for the tournament.[1] During the tournament, Kátia replaced Nilda due to injury.[2]

No. Pos. Player Date of birth (age) Caps Goals Club
1 1GK Meg (1956-01-01)1 January 1956 (aged 40) Brazil Vasco da Gama
2 2DF Nenê (1976-03-31)31 March 1976 (aged 20) Brazil Saad EC
3 2DF Suzy (1967-02-07)7 February 1967 (aged 29) Brazil Vasco da Gama
4 3MF Fanta (1966-09-14)14 September 1966 (aged 29) Brazil Vasco da Gama
5 3MF Márcia Taffarel (1968-05-15)15 May 1968 (aged 28) Brazil Saad EC
6 2DF Elane (1968-06-04)4 June 1968 (aged 28) Brazil Euroexport
7 4FW Pretinha (1975-05-19)19 May 1975 (aged 21) Brazil Vasco da Gama
8 3MF Formiga (1978-03-03)3 March 1978 (aged 18) Brazil Saad EC
9 4FW Michael Jackson (1963-11-19)19 November 1963 (aged 32) Italy Torino CF
10 3MF Sissi (captain) (1967-06-02)2 June 1967 (aged 29) Brazil Saad EC
11 4FW Roseli (1969-09-07)7 September 1969 (aged 26) Japan Takarazuka Bunnys
12 1GK Didi (1963-09-22)22 September 1963 (aged 32) Brazil Saad EC
13 2DF Marisa (1966-09-10)10 September 1966 (aged 29) Unattached
14 4FW Tânia Maranhão (1974-10-03)3 October 1974 (aged 21) Brazil Saad EC
15 3MF Nilda (1972-03-25)25 March 1972 (aged 24) Brazil Saad EC
16 2DF Sônia (1968-08-04)4 August 1968 (aged 27) Brazil Ítalo Serrano
19 3MF Kátia (1977-02-18)18 February 1977 (aged 19) Brazil Saad EC
Unenrolled alternate players
No. Pos. Player Date of birth (age) Caps Goals Club
18 3MF Leda Maria (1966-04-16)16 April 1966 (aged 30)
Group play
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Norway 3 2 1 0 9 4 +5 7 Semi-finals
2  Brazil 3 1 2 0 5 3 +2 5
3  Germany 3 1 1 1 6 6 0 4
4  Japan 3 0 0 3 2 9 −7 0
Source: FIFA
Rules for classification: Tiebreakers

Attendance: 26,111[4]

Attendance: 28,319[5]
Semifinal
China PR 3-2 Brazil
Qingmei Goal 5
Haiying Goal 8390
Report Roseli Goal 67
Pretinha Goal 72
Attendance: 64,196
Referee: Ingrid Jonsson (Sweden)
Bronze medal match
Brazil 0-2 Norway
Report Aarønes Goal 2125
Attendance: 76,489
Referee: Ingrid Jonsson (Sweden)

Handball

Summary

Key:

  • ET - After extra time
  • P - Match decided by penalty-shootout.
Team Event Group Stage Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Brazil men's Men's tournament  Germany
L 20-30
 Egypt
L 20-31
 France
L 23-37
 Spain
L 17-27
 Algeria
D 20-20
6 N/A  Kuwait
W 31-25
11

Men's tournament

Team roster
Group play
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  France 5 4 0 1 145 114 +31 8[a] Semifinals
2  Spain 5 4 0 1 114 97 +17 8[a]
3  Egypt 5 3 0 2 113 103 +10 6[b] Fifth place game
4  Germany 5 3 0 2 121 112 +9 6[b] Seventh place game
5  Algeria 5 0 1 4 95 117 −22 1[c] Ninth place game
6  Brazil 5 0 1 4 100 145 −45 1[c] Eleventh place game
Source:[]
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
Notes:
  1. ^ a b France 27-25 Spain
  2. ^ a b Germany 22-24 Egypt
  3. ^ a b Algeria 20-20 Brazi
24 July 1996
20:45
Germany  30-20  Brazil Georgia World Congress Center
Referees: Bojsen, Boehne (USA)
Löhr 7 (12-7) Barros 4

25 July 1996
19:00
Brazil  20-31  Egypt Georgia World Congress Center
Referees: Al-Houli, Al-Enezi (KUW)
Barros 5 (10-15) Waress 6

27 July 1996
20:45
France  37-23  Brazil Georgia World Congress Center
Referees: Moelle Mabounda, Mvoula (CGO)
Volle 14 (16-10) Pelissari 7

29 July 1996
19:00
Brazil  17-27  Spain Georgia World Congress Center
Referees: Bojsen, Boehne (USA)
Hoffelder 7 (10-12) Urdangarín 6

31 July 1996
19:00
Algeria  20-20  Brazil Georgia World Congress Center
Referees: Moelle Mabounda, Mvoula (CGO)
Loukil, Nedjel Hammou 5 (9-11) Pinheiro 5

Eleventh place game
2 August 1996
10:00
Kuwait  25-31  Brazil Georgia World Congress Center
Referees: Boehne, Bojsen (USA)
Al-Harbi, Al-Zadah 5 (13-16) Nascimento 7

Judo

Men
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final Repechage 1 Repechage 2 Repechage 3 Bronze
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Alexandre García -60 kg  Mukhtarov (UZB)
L
Did not advance
Henrique Guimarães -65 kg  Benboudaoud (FRA)
W
 Lee (KOR)
W
 Csák (HUN)
L
Did not advance N/A  MacKinnon (RSA)
W
 Netov (BUL)
W
 Laats (BEL)
W 3rd place, bronze medalist(s)
Sebastian Pereira -71 kg  Gagliano (FRA)
W
 Abanoz (TUR)
W
 Corkin (NZL)
W
 Kwak (KOR)
L
Did not advance N/A  Pedro (USA)
L
Flávio Canto -78 kg  Volmar (HAI)
W
 Vatrican (MON)
W
 Koga (JPN)
L
Did not advance N/A  Lo (TPE)
W
 Liparteliani (GEO)
L
Did not advance
Edelmar Zanol -86 kg  Tsmindashvili (GEO)
W
 Spittka (GER)
L
Did not advance  Alimzhanov (KAZ)
W
 Gill (CAN)
L
Did not advance
Aurélio Miguel -95 kg  Bender (ARG)
W
 Shakimov (KAZ)
W
 Felicite (MRI)
W
 Nastula (POL)
L
Did not advance N/A  Sonnemans (NED)
W 3rd place, bronze medalist(s)
Frederico Flexa +95 kg  Kampita (THA)
W
 Kosorotov (RUS)
L
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final Repechage 1 Repechage 2 Repechage 3 Bronze
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Andrea Berti -48 kg  Tortora (ITA)
L
Did not advance
Danielle Zangrando -56 kg Bye  Pekli (HUN)
L
Did not advance
Cristiane Parmigiano -61 kg  Koba? (TUR)
L
Did not advance
Rosicleia Campos -66 kg  Cho (KOR)
L
Did not advance  Wang (CHN)
L
Did not advance
Edinanci da Silva +72 kg  Anno (JPN)
W
 Gundarenko (RUS)
L
Did not advance N/A  Granicz (HUN)
W
 Hagn (GER)
L
Did not advance

Rowing

Men
Athlete Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Marcelus dos Santos
Dirceu Marinho
Double sculls 6:49.92 3 R 6:56.93 3 SC/D 6:52.73 3 FC 6:47.12 15
André Costa
Oswaldo Kuster Neto
Alexandre Altair Soares
Giovanni Valentina
Quadruple sculls 6:36.60 5 R 6:12.86 5 Did not advance

Sailing

Men
Athlete Event Race Score Rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Yuri Taguti Mistral (37) 24 20 16 32 20 29 (37) 33 CAN CAN 174 29
Christoph Bergmann Finn 19 2 9 1 5 (20) 8 (21) 19 16 CAN 79 10
Rodrigo Amado
Leonardo Santos
470 26 32 23 24 18 (37) 25 25 12 18 (29) 200 29
Women
Athlete Event Race Score Rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Christina Mattoso Mistral 19 24 23 23 (28) (28) 28 28 28 CAN CAN 173 26
Marcia Pellicano Europe (19) (20) 17 16 9 8 7 16 11 13 10 107 16
Mixed
Athlete Event Race Score Rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Robert Scheidt Laser 2 (9) 3 6 1 3 7 2 1 1 (57) 26 1st place, gold medalist(s)
Lars Grael
Henrique Pellicano
Tornado (12) (16) 1 8 6 8 2 5 3 7 3 43 3rd place, bronze medalist(s)
Torben Grael
Marcelo Ferreira
Star 1 6 2 (7) 1 4 (9) 2 6 3 CAN 25 1st place, gold medalist(s)
Daniel Glomb
Edson de Araújo, Jr.
Marcelo Reitz
Soling (23) 17 20 (23) 17 14 19 23 19 6 N/A 135 21

Shooting

Men
Athlete Events Qualification Final Rank
Score Rank Score Rank
Jean Labatut Trap 119 =20 Did not advance =20

Swimming

Men
Athletes Events Heat Finals
Time Rank Time Rank
Gustavo Borges 50 m freestyle 22.86 16 FB 22.92 12
100 m freestyle 49.17 3 FA 49.02 3rd place, bronze medalist(s)
200 m freestyle 1:49.00 7 FA 1:48.08 2nd place, silver medalist(s)
Luiz Lima 400 m freestyle 3:56.43 18 Did not advance
100 m freestyle 15:24.16 11 Did not advance
Rogério Romero 100 m backstroke 56.94 24 Did not advance
200 m backstroke 2:03.49 17 FB 2:03.20 15
Fernando Scherer 50 m freestyle 22.68 7 FA 22.29 3rd place, bronze medalist(s)
100 m freestyle 49.79 8 FA 49.57 5
André Teixeira 100 m butterfly 55.23 32 Did not advance
Fernando Scherer
Alexandre Massura
André Cordeiro
Gustavo Borges
4 × 100 m freestyle relay 3:20.21 4 Q 3:18.30 4
Cassiano Leal
Luiz Lima
Fernando Saez
André Teixeira
4 × 200 m freestyle relay 7:28.82 10 Did not advance
Women
Athletes Events Heat Finals
Time Rank Time Rank
Gabrielle Rose 100 m freestyle 57.16 23 Did not advance
100 m butterfly 1:01.22 10 FB 1:01.39 14
200 m individual medley 2:18.99 22 Did not advance

Table tennis

Men
Athletes Event Group Stage Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Hugo Hoyama Singles  St. Louis (TRI)
W 2-0
 Kim (PRK)
W 2-0
 Persson (SWE)
W 2-1
1 Q  Korbel (CZE)
L 2-3
Did not advance
Hugo Hoyama
Giuliano Peixoto
Doubles  Fetzner / Roßkopf (GER)
L 0-2
 Jindrak / Schlager (AUT)
L 1-2
 Huang / Ng (CAN)
L 0-2
4 N/A Did not advance
Women
Athletes Event Group Stage Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Monica Doti Singles  Chan (HKG)
L 0-2
 Hugh-Yip (USA)
L 0-2
 Tóth (HUN)
L 0-2
4 Did not advance
Lyanne Kosaka  Ciosu (ROM)
W 2-0
 Kaffo (NGR)
W 2-0
 Tu (SUI)
L 0-2
2 Did not advance
Monica Doti
Lyanne Kosaka
Doubles  Kim / Park (KOR)
L 0-2
 Kaizu / Sato (JPN)
L 0-2
 Aganovi? / Boro? (CRO)
L 0-2
4 N/A Did not advance

Tennis

Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Fernando Meligeni Men's singles  Pescosolido (ITA)
W 6-4, 6-2
 Costa (ESP)
W 7-6, 6-4
 Philippoussis (AUS)
W 7-6, 4-6, 8-6
 Olhovskiy (RUS)
W 6-7, 7-5, 6-3
 Bruguera (ESP)
L 6-7, 2-6
 Paes (IND)
L 6-3, 2-6, 4-6
4
Miriam D'Agostini
Vanessa Menga
Women's doubles N/A  Barabanschikova / Zvereva (BLR)
L 2-6, 3-6
Did not advance

Volleyball

Beach

Athlete Event Round 1 Round 2 Round 3 Quarterfinals Classification Round 1 Classification Round 2 Classification Round 3 Classification Final 1 Classification Final 2 Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Emanuel
Men's N/A  Jodard / Peginaud (FRA)
W 1-0
 Dodd / Whitmarsh (USA)
L 0-1
Did not advance N/A  Brenha / Maia (POR)
L 0-1
Did not advance

N/A  Palinek / Pakosta (CZE)
W 1-0
 Bosma / Jiménez (ESP)
L 0-1
Did not advance N/A  Kvalheim / Maaseide (NOR)
L 0-1
Did not advance

Women's N/A  Kaize / Radavu (INA)
W 1-0
 Fenwick / Spring (AUS)
W 1-0
 Rodrigues / Samuel (BRA)
W 1-0
N/A  Fontana / Hanley (USA)
W 1-0
 Rodrigues / Samuel (BRA)
W 2-0
1st place, gold medalist(s)

N/A  Solazzi / Turetta (ITA)
W 1-0
 Fontana / Hanley (USA)
W 1-0
 Pires / Silva (BRA)
L 0-1
N/A  Fujita / Takahashi (JPN)
W 1-0
 Cook / Pottharst (AUS)
W 1-0
 Pires / Silva (BRA)
L 0-1
2nd place, silver medalist(s)

Indoor

Men's tournament

Team roster
Group play
Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1  Cuba 9 4 1 12 5 2.400 233 191 1.220
2  Brazil 8 3 2 10 6 1.667 210 187 1.123
3  Bulgaria 8 3 2 10 8 1.250 225 212 1.061
4  Argentina 8 3 2 9 9 1.000 222 225 0.987
5  United States 7 2 3 10 9 1.111 241 233 1.034
6  Poland 5 0 5 1 15 0.067 151 234 0.645
Date Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total
21 Jul Argentina  3-1  Brazil 9-15 15-8 16-14 15-6   55-43
23 Jul Bulgaria  3-0  Brazil 15-11 15-13 15-8     45-32
25 Jul Brazil  3-0  Poland 15-7 15-11 15-8     45-26
27 Jul Brazil  3-0  United States 15-11 15-11 15-7     45-29
29 Jul Brazil  3-0  Cuba 15-11 15-10 15-11     45-32
Quarterfinal
Date Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total
31 Jul Brazil  2-3  FR Yugoslavia 6-15 5-15 15-8 16-14 10-15 52-67
5th-8th place classification game
Date Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total
1 Aug Brazil  3-1  Argentina 15-10 15-3 13-15 15-9   58-37
5th place game
Date Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total
2 Aug Cuba  0-3  Brazil 12-15 14-16 14-16     40-47

Women's tournament

Team roster
Group play
Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1  Brazil (Q) 10 5 0 15 1 15.000 238 121 1.967
2  Russia (Q) 9 4 1 12 4 3.000 217 140 1.550
3  Cuba (Q) 8 3 2 10 6 1.667 196 156 1.256
4  Germany (Q) 7 2 3 7 9 0.778 163 191 0.853
5  Canada 6 1 4 3 14 0.214 156 239 0.653
6  Peru 5 0 5 2 15 0.133 129 252 0.512
Date Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
20 Jul Brazil  3-0  Peru 15-7 15-1 15-5     45-13 Report
22 Jul Cuba  0-3  Brazil 11-15 10-15 4-15     25-45 Report
24 Jul Brazil  3-0  Russia 15-3 15-11 15-13     45-27 Report
26 Jul Canada  0-3  Brazil 6-15 6-15 11-15     23-45 Report
28 Jul Brazil  3-1  Germany 15-4 13-15 15-6 15-8   58-33 Report
Quarterfinal
Date Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
30 Jul South Korea  0-3  Brazil 4-15 2-15 10-15     16-45 Report
Semifinal
Date Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
1 Aug Cuba  3-2  Brazil 5-15 15-8 10-15 15-13 15-12 60-63 Report
Bronze medal game
Date Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
3 Aug Russia  2-3  Brazil 13-15 15-4 14-16 15-8 13-15 70-58 Report

Weightlifting

Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
Result Rank Result Rank
Emilson Dantas Men's -99 kg 152.5 =20 182.5 21 335 21

See also

References

  1. ^ "Brazil - Squad List". FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. Retrieved 2020.
  2. ^ "Technical Report - Olympic Football Tournaments Atlanta 1996: Brazil" (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 1996. p. 150 (40 of PDF). Retrieved 2020. Sissi was the team's playmaker, supported by Formiga (right) and Katia (a late addition to the squad as "alternate" for the injured Nilda).
  3. ^ "Norway - Brazil". FIFA. Retrieved 2019.
  4. ^ "Brazil - Japan". FIFA. Retrieved 2019.
  5. ^ "Brazil - Germany". FIFA. Retrieved 2019.



  This article uses material from the Wikipedia page available here. It is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0.

Brazil_at_the_1996_Summer_Olympics
 



 



 
Music Scenes