National Academy of Video Game Trade Reviewers
Get National Academy of Video Game Trade Reviewers essential facts below. View Videos or join the National Academy of Video Game Trade Reviewers discussion. Add National Academy of Video Game Trade Reviewers to your PopFlock.com topic list for future reference or share this resource on social media.
National Academy of Video Game Trade Reviewers
Award established in 2001 and given annually by the National Academy of Video Game Trade Reviewers

The NAVGTR Awards are an award show in the video game industry, arranged by the National Academy of Video Game Trade Reviewers, or NAVGTR, which was founded in 2001 as the National Academy of Video Game Testers and Reviewers Corp.[1]

The organization has over 600 professional members from the gaming press that vote on the games nominations.[2] For the 2013 edition, there were 54 award categories.[3]

Categories

Animation

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2001 Animation, Game Cinema Final Fantasy X Fear Effect 2: Retro Helix (Francis Co)
Metal Gear Solid 2 (Jennifer Gallo, Asa Hammond, Ben Lopez, Christian Severin)
Oddworld: Munch's Oddysee (Kyo Ladopoulos, Sean Miller)
Onimusha: Warlords
Hiroshi Kuwabara (ewp), Kengo Sasaoka (ewp) Square
2001 Animation, Game Engine Ico Dead or Alive 3 (Keiichi Abe)
Oddworld: Munch's Oddysee (Kyo Ladopoulos, Sean Miller)
Pikmin
Super Smash Bros. Melee
Takeshi Ambe (Ico, Yorda, Queen), Atsuko Fukuyama (Ico, Yorda, Queen), Mizuki Muramatsu (Smokeman, Ico), Fumito Ueda (lead animator) Sony Interactive Entertainment
2002 Animation, Game Cinema Kingdom Hearts Lord of the Rings: The Two Towers (Tony Gialdini)
Metal Gear Solid 2: Substance
Sly Cooper and the Thievius Raccoonus
Super Mario Sunshine
Tatsuya Kando Square Enix
2002 Animation, Game Engine Sly Cooper and the Thievius Raccoonus Jet Set Radio Future
Mark of Kri (Erik Medina)
Metroid Prime (Derek Bonikowski, Dax Pallotta, Stephen Zafros)
Tom Clancy's Splinter Cell (Steve Dupont)
N/A Sucker Punch Productions
2003 Animation, Game Cinema Prince of Persia: The Sands of Time Call of Duty (Michael Boon)
Final Fantasy X-2 (Kohichiro Shiratori)
Max Payne 2: The Fall of Max Payne (Peter Hajba)
Silent Hill 3 (Naoki Tarama, S?suke Honda, Shiro Kanemori)
Dany Joannette Ubisoft
2003 Animation, Game Engine Prince of Persia: The Sands of Time Dead or Alive: Xtreme Beach Volleyball (Tomoo Hiraoka, Masaki Koshikawa, Taro Yamauchi, Ryuji Ikeda, Yosuke Takahashi, Y?jir? Hirashita, Naonori Osada, Atsuhiro Ishikawa, Makoto Fukahori, Takuji Otsuka, Akira Izumi)
The Legend of Zelda: The Wind Waker (Kimihiro Ozaki, Takahiro Nishigaki, Chikako Nishizaki, Takeshi Yamaguchi)
Viewtiful Joe
Richard Arroyo, Bruno Rochefort, Omar Morsy, Patrick Tassé, Patrick Pelletier, Allan Treitz, Dominic Vincent, Frederic Madore Ubisoft
2004 Animation, Game Cinema Metal Gear Solid 3: Snake Eater The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay (Benny Edlund)
Onimusha 3: Demon Siege (Tomohiro Kawamura)
Prince of Persia: Warrior Within
Splinter Cell: Pandora Tomorrow (Jerome Desplas)
Hajime Yashiro, So Toyota (ewp), Masahiro Yoshinaga (ewp), Makoto Akashi (ewp), Goro Kaneko (ewp) Konami
2004 Animation, Game Engine Half-Life 2 Burnout 3: Takedown
The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay (Benny Edlund)
Doom 3 (James Houska, Fred Nilsson, Eric Webb)
Ninja Gaiden
Miles Estes, Bay Raitt Valve
2005 Animation, Game Cinema God of War Devil May Cry 3 (Yosuke Yamashita)
Prince of Persia: The Two Thrones (Agnès Billard, Joëlle Dupire, Patrick Harboun, Dominique Libanio, Yves Rolland)
Psychonauts (Raymond Crook, Mark Hamer, Tyler Hurd, Christopher Magovern, Razmig Mavlian, Chris Schultz)
X-Men Legends II: Rise of Apocalypse (Kris Peterson)
Robert Blye, Jessica Arbogast, Kwon Min Sony Interactive Entertainment
2005 Animation, Game Engine Shadow of the Colossus Burnout Revenge (Shaun Adams, Richard Franke, Omar Mohammed, Yuta Nakamura, Ian Palmer, Lee Walton)
God of War (Frank Strocco)
Nintendogs (Michiho Hayashi, Akito Osanai, Kenji Shinmoto, Masaaki Ishikawa, Masanobu Sato, Mieko Ajima, Hideaki Takamura)
Resident Evil 4
Atsuko Fukuyama, Masanobu Tanaka, Daisuke Uchikawa, Sousuke Honda, Tatsuhiko Tachibe, Rory Little Team Ico
2006 Animation, Game Cinema Final Fantasy XII Call of Duty 3 (Luis Bolivar (Yosh), Eric Campanella, Jamie Egerton, Bourbaki Joseph, William Lykke, Marvin Rojas, Adam Rosas, Jon Stoll, Jimmy Zielinski)
Fight Night Round 3 (Koichiro Shiratori, Hirotaka Sawada)
Gears of War (Scott Dossett, Aaron Herzog, Jay Hosfelt)
?kami
Koichiro Shiratori, Hirotaka Sawada Square Enix
2006 Animation, Game Engine ?kami Gears of War (Scott Dossett, Aaron Herzog, Jay Hosfelt)
Kingdom Hearts II (Tatsuya Kando)
LocoRoco (Tomohito Hashiguchi, Tsutomu Kouno)
Zoo Tycoon 2: Marine Mania (Kelly Scott)
Takaaki Yamanouchi, Tatsuro Iwamoto, Nobuaki Yamazaki, Eijiro Nishimura Capcom
2007 Animation, Game Cinema Assassin's Creed God of War II (Dwayne Mason)
Heavenly Sword (Martin Binfield, Laura Thomas)
The Witcher (Piotr Chomiak, Piotr Janiszewski, Kamil Koz?owski, Piotr ?y?a)
Uncharted: Drake's Fortune (Eric Baldwin, Kion Phillips, Van Phan)
Sylvain Bernard Ubisoft Montreal
2007 Animation, Game Engine Assassin's Creed Heavenly Sword (Martin Binfield, Laura Thomas)
Looney Tunes: Duck Amuck
Ratchet & Clank Future: Tools of Destruction
Uncharted: Drake's Fortune (Troy Slough, Michael Yosh, John Kim)
Youssef El Aakouchi, Marc-Andre Houde, Mike Mennillo, Wilson Mui, Chi Chun, Ng, Mikael Persson, Hugues Richer, Gaelle Robert, Matt Sifton, Frederick Taylor, Kristjan Zadziuk Ubisoft Montreal
2008 Animation, Game Cinema Dead Space Devil May Cry 4 (Yasuyo Hirao)
Gears of War 2 (Scott Dossett, Aaron Herzog, Alex Whitney)
Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots (Teppei Takehana)
Star Wars: The Force Unleashed (Noah Bordner, Kento Kojima, David Lam, Jax Lee, YuehChih Eric Lin, Ann Mikulka, Matt Ornstein, Christine Phelan, Patrick Przybyla, Tristan Sacramento)
Conant Fong EA Redwood Shores
2008 Animation, Game Engine Prince of Persia Castle Crashers (Dan Paladin)
Mirror's Edge (Tobias Dahl)
Robert Ludlum's The Bourne Conspiracy (Sean Letts)
Spore (John Cimino, Tony Gialdini, Gal Roth)
World of Goo (Kyle Gabler)
David Wilkinson, Dennis Collantes, Daniel Desjardins Ubisoft Montreal
2009 Animation, 2D or Limited 3D Patapon 2 A Boy and His Blob (Eleazar Del Rosario)
And Yet It Moves (Claude Schaube)
PixelJunk Shooter
Professor Layton and the Diabolical Box (Tadashi Hiramatsu)
N/A Sony Interactive Entertainment
2009 Animation, 3D Uncharted 2: Among Thieves Assassin's Creed II (Cristinel Bostan, Chi Chun Ng, Gaëlle Robert)
Batman: Arkham Asylum (Zafer Coban)
Call of Duty: Modern Warfare 2 (Mark Grigsby, Paul Messerly)
Ratchet & Clank Future: A Crack in Time
Josh Scherr, Jeremy Lai-Yates, Michael Yosh, Eric Baldwin Naughty Dog
2010 Animation Assassin's Creed: Brotherhood Enslaved: Odyssey to the West
God of War III (Bruno Velazquez)
Heavy Rain (Clément Castanier)
Mass Effect 2 (Parrish Ley, Brad Kinley)
Marc-André Clermont Ubisoft Montreal
2011 Animation Rayman Origins Call of Duty: Modern Warfare 3
Dead Space 2
L.A. Noire (Tor Sigurdsson, Daniel Armstrong, Philip Sullivan, David Zwierzchaczewski)
Uncharted 3: Drake's Deception (Josh Scherr, Eric Baldwin, Jeremy Lai-Yates)
Anthony Le Du, Nicolas Athane, Anais Dusautois, Nadége Floriot, Eric Verwaerde Ubisoft Montpellier
Ubisoft Paris
Ubisoft
2012 Animation Dust: An Elysian Tail Alan Wake's American Nightmare (John Root)
Assassin's Creed III (Elaine Duffy, Mike Mennillo, Philippe Trudelle)
Karateka (Richard Arroyo, Ralph Bull, Ernie Urzua)
Max Payne 3 (Mark Tennant)
N/A Dean Dodrill
2012 Animation, Interactive Journey Mark of the Ninja
Persona 4 Arena
Shank 2 (Aaron Bouthillier, Allan Cortez, Jordan Krahn, Elard Meneses, Alex Savin, Leo Ito, Yumiko Sasakawa, Eugene Trakhtenberg)
Transformers: Fall of Cybertron (Jason Diaz, David Andrade, Chris Cantero, Chad Davis, Bang Lee, Tim McNulty, Patrick Przybyla, Justin Rochon, Amor Stewart, Seth Stockholm)
Jacky Ke Jiang thatgamecompany
2013 Animation Ni No Kuni: Wrath of the White Witch Beyond: Two Souls (Teppei Takehana)
Rayman Legends
The Last of Us
Tomb Raider (Brandon Fernández)
Kazuyoshi Onoda, Masafumi Yokota Level-5
2013 Animation, Artistic The Last Guardian Abzu
Dishonored 2 (Damien Pougheon)
Far Cry Primal (Catherine Tirran, Wang Wen)
Inside (Andreas N. Grontved)
Masanobu Tanaka SIE Japan Studio
2013 Animation, Interactive The Walking Dead: 400 Days Dead Space 3 (David Jackson, Primo A. Navidad, Seth Swanson, Neal Thibod, Shane Ushijima, Nestor Angeles Jr.)
DuckTales Remastered (Jesse Octavio Lopez)
Knack (Aaron Papa, Richard Pince)
Luigi's Mansion: Dark Moon (Erin Olorenshaw, Rob Willock)
Jessica Brezzo Telltale Games
2014 Animation, Artistic South Park: The Stick of Truth Mario Kart 8
Tengami
Valiant Hearts: The Great War (Luca Erbetta, Sylvie Gorris, Nicolas Leger, Valérie Geoffroy, Stéphane Rose)
Yaiba: Ninja Gaiden Z (Jason Shum)
Jack Shih, Jenny Yu Obsidian Entertainment, South Park Digital Studios
2014 Animation, Technical Middle-earth: Shadow of Mordor Bayonetta 2 (Takaaki Yamaguchi)
Call of Duty: Advanced Warfare
Infamous Second Son
Titanfall (Bruce Ferriz, Mark Grigsby, Paul Messerly)
Camille Chu Monolith Productions
2015 Animation, Artistic Rise of the Tomb Raider Assassin's Creed Syndicate (Josselin Authelet)
Fallout 4 (Josh Jones)
King's Quest Chapter I: A Knight To Remember (Nathan Dunlap, Christian Brierley, Linda Petch)
Kirby and the Rainbow Curse (Teruhiko Suzuki)
Brandon Fernandez Crystal Dynamics
2015 Animation, Technical The Witcher 3: Wild Hunt Call of Duty: Black Ops III (Dom Drozdz)
Dying Light (Dawid Lubryka)
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (Yusuke Nishida)
The Order: 1886 (Daniel Sipes, Adam Byrne)
Jamie Bury CD Projekt Red
2016 Animation, Technical Uncharted 4: A Thief's End Call of Duty: Infinite Warfare (Jason Greenberg, Mark DeRidder)
Dishonored 2 (Damien Pougheon)
DOOM (Shinichiro Hara, Brett Paton)
Gears of War 4 (Jason Hopkins)
Jeremy Yates, Michael Yosh Naughty Dog
2017 Animation, Artistic Cuphead Hellblade: Senua's Sacrifice
Little Nightmares
Persona 5
Uncharted: The Lost Legacy
N/A Studio MDHR
2017 Animation, Technical Horizon Zero Dawn Hellblade: Senua's Sacrifice
Middle-earth: Shadow of War
Resident Evil 7: Biohazard
Splatoon 2
Bart Wijsman Guerrilla Games
2018 Animation, Artistic God of War Assassin's Creed Odyssey
Astro Bot Rescue Mission
Gris
Marvel's Spider-Man
Erica Pinto, Mehdi Yssef SIE Santa Monica Studio
2018 Animation, Technical Detroit: Become Human Assassin's Creed Odyssey
God of War
Yakuza Kiwami 2
Marvel's Spider-Man
Jérôme Jany, Yann Gaborieau, Angeline Liot Quantic Dream SA

Art Direction

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2001 Art Direction in a Game Cinema Final Fantasy X Fear Effect 2: Retro Helix (Pakin Liptawat)
Oddworld: Munch's Oddysee (Farzad Varahramyan)
Onimusha: Warlords (Yukihiro Hayashi)
Soul Reaver 2
Yusuke Naora, Shintaro Takai, Tetsuya Takahashi Square
2001 Art Direction, Game Engine Ico Devil May Cry
Fear Effect 2: Retro Helix (Pakin Liptawat)
Final Fantasy X (Yusuke Naora (world), Shintaro Takai (battle))
Oddworld: Munch's Oddysee (Farzad Varahramyan)
Katsuhiko Abe, Taijuro Hachiya, Kaihei Hayano, Tsutomu Kouno, Atsushi Morioka, Kazuhiro Numata, Nanako Ohmura, Mitsuhiro Shimooki, Mikiko Takeda, Chikara Ueno Sony Interactive Entertainment
2002 Art Direction in a Game Cinema Metroid Prime Kingdom Hearts (Takayuki Ohdachi)
Lord of the Rings: The Two Towers (Tetsuo Kadonaga)
Resident Evil Zero (Hiroyuki Hayashi)
Sly Cooper and the Thievius Raccoonus
Tom Clancy's Splinter Cell (Hugo Dallaire)
Todd Keller Retro Studios
2002 Art Direction, Game Engine Metroid Prime Age of Mythology (Lance Hoke)
Animal Crossing (Hugo Dallaire)
Jet Set Radio Future (Ry?ta Ueda)
Kingdom Hearts (Takayuki Ohdachi)
The Mark of Kri (Jeff Remmer)
Resident Evil Zero (Hiroyuki Hayashi)
N/A Retro Studios
2003 Art Direction in a Game Cinema Panzer Dragoon Orta Final Fantasy X-2 (Shintaro Takai)
Max Payne 2: The Fall of Max Payne (Saku Lehtinen)
Prince of Persia: The Sands of Time (Raphaël Lacoste)
Robert Schonfisch, Vicki Morawietz (ewp) Smilebit
2003 Art Direction, Game Engine The Legend of Zelda: The Wind Waker Crimson Skies: High Road to Revenge (Robert Olson)
Final Fantasy X-2 (Shintaro Takai)
Prince of Persia: The Sands of Time (Raphaël Lacoste)
N/A Nintendo
2004 Art Direction in a Game Cinema Grand Theft Auto: San Andreas Fable (Kiki Wolfkill)
Half-Life 2 (Viktor Antonov)
Ninja Gaiden (Tomonobu Itagaki, Hiroaki Matsui)
Onimusha 3: Demon Siege (Makoto Hanafusa)
Aaron Garbut, Alex Horton Rockstar North
2004 Art Direction, Game Engine Doom 3 Fable (Kiki Wolfkill)
Far Cry (Eric Guimbault)
Myst IV Revelation (Pascal Blanché)
Prince of Persia: Warrior Within (Mickail Labat)
Splinter Cell: Pandora Tomorrow (Nathalie Provost)
Adrian Carmack, Kevin Cloud, Andy Chang, Seneca Menard, Kenneth Scott (lead artist), Patrick Thomas id Software
2005 Art Direction in a Game Cinema We Love Katamari God of War (Terry Smith, Steve Caterson)
King Kong
Prince of Persia: The Two Thrones (Olivier Leonardi)
Psychonauts (Scott Campbell)
Keita Takahashi, Takeshi Ugajin Namco
2005 Art Direction, Game Engine God of War Killer7 (Akihiko Ishizaka)
Prince of Persia: The Two Thrones (Olivier Leonardi)
Psychonauts (Scott Campbell)
Shadow of the Colossus
Terry Smith, Steve Caterson, Stig Asmussen, Ken Feldman, Gustavo Rasche, Mark Ahlin, Mark Anderson, Paul Coda, Dennis Johnson, Charlie Wen Sony Interactive Entertainment
2006 Art Direction in a Game Cinema Final Fantasy XII God of War (Jeremiah O'Flaherty)
Marvel: Ultimate Alliance (Dan Hay)
Suikoden V (Hideki Tanaka)
The Godfather (Margaret Foley)
Hiroshi Kamohara (ewp), Kazuyuki Ikumori (ewp) Square Enix
2006 Art Direction, Game Engine ?kami The Elder Scrolls IV: Oblivion (Matthew Carofano)
Final Fantasy XII (Hideo Minaba, Isamu Kamikokuryo)
Gears of War (Jeremiah O'Flaherty)
Yoshi's Island DS (Yasuhisa Nakagawa)
Naoki Katakai Clover Studio
2007 Art Direction in a Game Cinema BioShock Assassin's Creed (Raphaël Lacoste)
Call of Duty 4 (Richard Kriegler)
God of War II (Stig Asmussen)
Heavenly Sword (Hugues Giboire)
Scott Sinclair, Mauricio Tejerina, Rob Waters, Nate Wells 2K Boston
2007 Art Direction, Game Engine BioShock Assassin's Creed (Raphaël Lacoste)
Eternal Sonata
God of War II (Stig Asmussen)
Tomb Raider: Anniversary (Andrew Wood)
Scott Sinclair 2K Boston
2008 Art Direction in a Game Cinema Gears of War 2 Dead Space (Jan Milham)
Final Fantasy IV (Akira Oguro, Airi Yoshioka)
Lego Indiana Jones (James Cunliffe)
Tomb Raider: Underworld (Darrell Gallagher)
Chris Perna Epic Games
2008 Art Direction, Game Engine Fallout 3 Braid (David Hellman)
Little Big Planet (Kareem Ettouney)
PixelJunk Eden
Tales of Vesperia (Yan Shuang)
Istvan Pely, Adam Adamowicz, Craig Mullins Bethesda Game Studios
2009 Art Direction Uncharted 2: Among Thieves Assassin's Creed II (Mohammed Gambouz)
Batman: Arkham Asylum (David Hego)
Brütal Legend (Lee Petty)
inFamous
Erick Pangilinan, Robh Ruppel Naughty Dog
2010 Art Direction, Contemporary Limbo Alan Wake (Saku Lehtinen)
Call of Duty: Black Ops (Colin Whitney)
Heavy Rain (François Baranger, Benoît Godde)
Just Cause 2 (Stefan Ljungqvist)
Morten Christian Bramsen Playdead
2010 Art Direction, Fantasy Mass Effect 2 BioShock 2 (Mat Tremblay)
Disney Epic Mickey (Mark Stefanowicz)
God of War III (Ken Feldman)
Kirby's Epic Yarn (Tetsuya Notoya, Rieko Kawahara, Yumiko Sano)
Alistair McNally BioWare
2010 Art Direction, Period Red Dead Redemption Assassin's Creed: Brotherhood (Mohammed Gambouz)
Fable III (John McCormack)
Mafia II (Roman Hladík)
Daren Bader Rockstar San Diego
2011 Art Direction, Contemporary Uncharted 3: Drake's Deception Call of Duty: Modern Warfare 3
Deus Ex: Human Revolution (Jonathan-Jacques Belletête)
Portal 2
Erick Pangilinan, Robh Ruppel Naughty Dog
2011 Art Direction, Fantasy Alice: Madness Returns Bastion (Jen Zee)
El Shaddai: Ascension of the Metatron
LittleBigPlanet 2 (Kareem Ettouney)
Rayman Origins (Floriane Marchix)
Kenneth Wong Spicy Horse
2011 Art Direction, Period Assassin's Creed: Revelations Total War: Shogun 2 Raphael Lacoste Ubisoft Montreal
2012 Art Direction, Contemporary The Darkness II Far Cry 3 (Jean-Alexis Doyon)
Spec Ops: The Line (Mathias Wiese)
Street Fighter X Tekken (Akira Toba)
The Unfinished Swan (Hokyo Lim)
Transformers: Fall of Cybertron (Richard Zambarano)
Mat Tremblay Digital Extremes
2012 Art Direction, Fantasy Botanicula Darksiders II (Han Randhawa)
Dokuro
Fez (Phil Fish)
The Bridge (Mario Castañeda)
Jaromir Plachy Amanita Design
2012 Art Direction, Period Dishonored Assassin's Creed III
Dragon's Dogma (Daigo Ikeno)
Total War: Shogun 2: Fall of the Samurai
Sebastien Mitton Arkane Studios
2013 Art Direction, Contemporary The Last of Us Grand Theft Auto V (Aaron Garbut)
Remember Me (Aleksi Briclot, Michel Koch)
Tom Clancy's Splinter Cell: Blacklist (Scott Lee)
Tomb Raider (Patrick Sirk)
Erick Pangilinan Naughty Dog
2013 Art Direction, Fantasy Ni No Kuni: Wrath of the White Witch God of War: Ascension (Christopher Sutton)
Puppeteer
Rayman Legends
Tearaway (Oliver Ruddick)
Takashi Ogomori Level-5
2013 Art Direction, Period Bioshock: Infinite Assassin's Creed IV: Black Flag (Raphaël Lacoste)
Far Cry 3: Blood Dragon (Olivier Nicolas)
Ryse: Son of Rome (Peter Gornstein)
The Bureau: XCOM Declassified
Scott Sinclair Irrational Games
2014 Art Direction, Contemporary Far Cry 4 Call of Duty: Advanced Warfare
Destiny (Christopher Barrett)
Transistor (Jen Zee)
The Wolf Among Us (David Bogan)
Jean-Alexis Doyon Ubisoft Divertissements Inc.
2014 Art Direction, Fantasy Dragon Age: Inquisition Child of Light (Thomas Rollus)
Hohokum (Richard Hogg)
Middle-earth: Shadow of Mordor (Philip Straub)
Monument Valley
Matthew M. Goldman BioWare
2014 Art Direction, Period Influence Assassin's Creed Unity Professor Layton vs. Phoenix Wright: Ace Attorney
Tengami
Thief (Emanuel Garcia)
Valiant Hearts: The Great War (Paul Tumelaire)
Mohammed Gambouz Ubisoft Divertissements Inc.
2015 Art Direction, Contemporary Rise of the Tomb Raider Batman: Arkham Knight (David Hego)
Everybody's Gone to the Rapture (Andrew Hamilton)
Fallout 4 (Istvan Pely)
Life Is Strange (Michel Koch)
Brenoch Adams Crystal Dynamics
2015 Art Direction, Fantasy The Witcher 3: Wild Hunt Bloodborne (Jian Ping Qiu)
Ori and the Blind Forest (Maximilian Degen)
Rocket League
Yoshi's Woolly World (Yasuko Sugiyama, Sachiko Nakamichi, Shingo Hosokawa, Tomoya Abe)
Krzysztof Krzy?cin CD Projekt Red
2015 Art Direction, Period Influence The Witcher 3: Wild Hunt Assassin's Creed Syndicate (Thierry Dansereau)
Fallout 4 (Istvan Pely)
The Order: 1886 (Nathan Phail-Liff)
Marian Chomiak CD Projekt Red
2016 Art Direction, Contemporary DOOM Forza Horizon 3 (Benjamin Penrose)
Inside (Jeremy Petreman, Marek Bogdan)
Tom Clancy's The Division (Gabriel Odgren)
Uncharted 4: A Thief's End (Robh Ruppel, Erick Pangilinan)
Jonathan Lane id Software
2016 Art Direction, Fantasy The Last Guardian Darkest Dungeon (Chris Bourassa)
Final Fantasy XV (Tomohiro Hasegawa, Yusuke Naora
Isamu Kamikokuryo)
Owlboy (Simon Stafsnes Andersen)
Titanfall 2 (Joel Emslie)
Fumito Ueda SIE Japan Studio
2016 Art Direction, Period Influence The Witcher 3: Wild Hunt - Blood and Wine Assassin's Creed Chronicles: India (Glenn Brace)
Dishonored 2 (Sebastien Mitton)
Far Cry Primal (Mickael Labat)
The Banner Saga 2 (Arnie Jorgensen, Igor Artyomenko)
Lucjan Wiecek CD Projekt Red
2017 Art Direction, Contemporary Persona 5 Little Nightmares
Monument Valley 2
Night in the Woods
Uncharted: The Lost Legacy
N/A Atlus, P Studio
2017 Art Direction, Fantasy The Legend of Zelda: Breath of the Wild Destiny 2
Middle-earth: Shadow of War
Prey
Pyre
N/A Nintendo Entertainment Planning & Development
2017 Art Direction, Period Influence Cuphead Assassin's Creed Origins
Dishonored: Death of the Outsider
Hellblade: Senua's Sacrifice
Horizon Zero Dawn
N/A Studio MDHR
2018 Art Direction, Contemporary Gris Detroit: Become Human
Far Cry 5
Marvel's Spider-Man
Shadow of the Tomb Raider
N/A Nomada Studio
2018 Art Direction, Fantasy God of War Dead Cells
Hollow Knight
Octopath Traveler
Shadow of the Colossus
Nate Stephens, John Palamarchuk, Timo Pihlajamaki SIE Santa Monica Studio
2018 Art Direction, Period Influence Red Dead Redemption 2 Assassin's Creed Odyssey
The Banner Saga 3
Strange Brigade
We Happy Few
N/A Rockstar

Camera Direction

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2001 Camera Direction in a Game Engine Ico Devil May Cry (Hideki Kamiya)
Halo (Joseph Staten)
NFL 2K2 (Tim Walter)
Tony Hawk's Pro Skater 3
Hajime Sugiyama Sony Interactive Entertainment
2002 Camera Direction in a Game Engine Sly Cooper and the Thievius Raccoonus Lord of the Rings: The Two Towers (Irene Nolan)
Metroid Prime
Tom Clancy's Splinter Cell (Jean-Sébastien Morin)
Bruce Oberg Sucker Punch Productions
2003 Camera Direction in a Game Engine Prince of Persia: The Sands of Time Project Gotham Racing 2
SSX 3
lippe Morin, Rémi Lacoste, Max Bricault Ubisoft
2004 Camera Direction in a Game Engine Sly 2: Band of Thieves The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay
Half-Life 2
Metal Gear Solid 3: Snake Eater (Hideo Kojima)
Splinter Cell: Pandora Tomorrow
Bruce Oberg Sucker Punch Productions
2005 Camera Direction in a Game Engine Sly 3: Honor Among Thieves God of War (Jessica Brunelle)
King Kong (Christophe Morel)
Prince of Persia: The Two Thrones (Max Bricault, Jesse Malcolm Sweet, Pierre Michaud)
Tom Clancy's Splinter Cell: Chaos Theory
Bruce Oberg Sucker Punch Productions
2006 Camera Direction in a Game Engine Gears of War Metal Gear Solid 3: Subsistence
?kami (Yusuke Kan)
Rule of Rose (Shuji lshikawa)
Viva Pinata
Cliff Bleszinski, Ray Davis Epic Games
2007 Camera Direction in a Game Engine Heavenly Sword BioShock
Call of Duty 4: Modern Warfare
God of War II (Mark Simon (Lead), Andy Ashcraft, Paul Edwards)
Nights: Journey of Dreams (Takashi Iizuka)
N/A Ninja Theory
2008 Camera Direction in a Game Engine Dead Space Gears of War 2
Mirror's Edge
Ninja Gaiden II (Tomonobu Itagaki, Hiroaki Matsui, Katsunori Ehara)
Robert Ludlum's The Bourne Conspiracy (Emmanuel Valdez)
Brett Robbins EA Redwood Shores
2009 Camera Direction in a Game Engine Uncharted 2: Among Thieves Batman: Arkham Asylum (Sefton Hill)
Dead Space: Extraction
Ratchet & Clank Future: A Crack in Time
Resident Evil 5 (Toshio Ohashi)
Pål Engstad, Travis McIntosh, Dan Liebgold Naughty Dog
2010 Camera Direction in a Game Engine Assassin's Creed: Brotherhood Darksiders
God of War III (Mark Simon)
Heavy Rain (Maxime Brochen, Steven Brochen, Damien Charbon)
Prince of Persia: The Forgotten Sands (Max Bricault, Patrick Bonin)
Bruno Bouchard, Juan Esteban Diaz, Patrick Bonin Ubisoft Montreal
2011 Camera Direction in a Game Engine Dead Space 2 Gears of War 3
Sonic Generations (Hiroshi Miyamoto)
Uncharted 3: Drake's Deception (Jose Astacio, Eugene Chung, Anthony Jacob)
Robert Foster Visceral Games
2012 Camera Direction, Game Engine Max Payne 3 Final Fantasy XIII-2 (Motomu Toriyama)
Sniper Elite V2
The Walking Dead
Uncharted: Golden Abyss (John Garvin)
XCOM: Enemy Unknown
Colin Entwistle Rockstar Games
2013 Camera Direction in a Game Engine The Last of Us Beyond: Two Souls (Maxime Brochen)
Bioshock: Infinite
Super Mario 3D World
XCOM: Enemy Within
Travis McIntosh Naughty Dog
2014 Camera Direction in a Game Engine D4: Dark Dreams Don't Die FIFA 15
Mario Kart 8 (Yusuke Shiraiwa)
Metal Gear Solid V: Ground Zeroes (Yuji Ogaito)
The Wolf Among Us (Dennis Lenart)
Levente Verõ Access Games
2015 Camera Direction in a Game Engine The Witcher 3: Wild Hunt Batman: Arkham Knight (Francesco Sternativo)
Fallout 4
Mortal Kombat X (Dominic Cianciolo)
The Order: 1886 (Chad Verrall)
Pawe? ?wierczy?ski CD Projekt Red
2016 Camera Direction in a Game Engine Inside Chronos
Dishonored 2 (Damien Pougheon)
Final Fantasy XV (Hajime Tabata)
Republique
Arnt Jensen Playdead
2017 Camera Direction in a Game Engine Nier: Automata Call of Duty: WWII
Gravity Rush 2
Resident Evil 7: Biohazard
Uncharted: The Lost Legacy
What Remains of Edith Finch
N/A PlatinumGames
2018 Camera Direction in a Game Engine God of War A Way Out
Detroit: Become Human
Marvel's Spider-Man
Shadow of the Tomb Raider
Zach Demas SIE Santa Monica Studio

Character Design

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2001 Character Design Oddworld: Munch's Oddysee Conker's Bad Fur Day (Don Murphy)
Fear Effect 2: Retro Helix (John Paik)
Final Fantasy X (Tetsuya Nomura)
Ico (Chika Fukui, Kazuhiro Numata, Mitsuhiro Shimooki, Fumito Ueda)
N/A Oddworld Inhabitants
2002 Character Design Sly Cooper and the Thievius Raccoonus Animal Crossing (Noriko Ikegawa, Yoshihisa Morimoto)
Grand Theft Auto: Vice City (Ian McQue)
Kingdom Hearts (Tetsuya Nomura)
Metroid Prime (Chuck Crist, Don Hogan, Andrew Jones, Gene Kohler Jr., Ryan Powell, Elizabeth Foster, Luis Ramirez, Danny Richardson, Alejandro Roura, Elben Schafers, LeRoy Strauss)
N/A Sucker Punch Productions
2003 Character Design Dead or Alive: Xtreme Beach Volleyball Deus Ex: Invisible War
The Legend of Zelda: The Wind Waker (Ry?ji Kobayashi, Yoshiyuki Oyama, Keisuke Nishimori, Yo Ohnishi, Koji Takahashi, Daisuke Kageyama)
Star Wars: Knights of the Old Republic
Voodoo Vince (Doug Williams)
Yasushi Nakakura, Hideyuki Kato, Muneaki Kubota, Haruhiko Shikata, Akiko Matsui Tecmo
2004 Character Design Viewtiful Joe 2 Fable (Ian Yarwood-Lovett)
Final Fantasy Crystal Chronicles (Takanari Tajima, Koichi Ebe, Keiichiro Takahashi, Ryotaro Takahashi, Tasuku Tsuchiya, Yoshio Yamakawa)
Grand Theft Auto: San Andreas (Ian McQue)
Pikmin 2
Kumiko Suekane Capcom
2005 Character Design Shadow of the Colossus Destroy All Humans!
God of War (Dave Matthews)
Oddworld: Stranger's Wrath
Psychonauts (Scott Campbell, Peter Chan)
Shunpei Suzuki, Hitoshi Niwa, Atsuko Fukuyama, Fumito Ueda Team Ico
2006 Character Design Lego Star Wars II: The Original Trilogy The Elder Scrolls IV: Oblivion (Hiu Lai Chong, Josh Jones, Gary L. Noonan, Hugh Riley, Juan Sanchez)
Final Fantasy XII (Akihiko Yoshida)
Shin Megami Tensei: Devil Summoner
Yggdra Union (Satoko Kiyuduki)
William Thompson (ewp) Traveller's Tales
2007 Character Design World of Warcraft: The Burning Crusade God of War II (Louis Lu (Lead), Kevin Anderson, Go Woon Choi, Ken Huynh, Erik San Juan)
Heavenly Sword (Laura Kippax)
Overlord
PaRappa the Rapper
Chris Robinson Blizzard Entertainment
2008 Character Design Castle Crashers Chrono Trigger (Akira Toriyama)
Fable II
Grand Theft Auto IV (Michael Kane, Alan Nolan, Alisdair Wood, Chris Brincat, Gordon Brown, Toks Solarin, Findlay McGechie)
Little Big Planet
Jeff Bandelin, Dan Paladin The Behemoth
2009 Character Design Batman: Arkham Asylum Afro Samurai (Damian Kim, Kyoon Lee, Josh Tiefer)
Brütal Legend (Raymond Crook, Mike Fudge, David Gardner, Stephen Gregory, Mark Hamer, Tyler Hurd, Ruel Pascual, Christine Phelan, Elliott Roberts, David Russell, Chris Schultz)
inFamous
Ratchet & Clank Future: A Crack in Time
Andrew Coombes Rocksteady Studios
2010 Character Design Red Dead Redemption Darksiders (Gray Ginther)
God of War III (Patrick Murphy)
Heavy Rain (Thierry Prodhomme)
Mass Effect 2 (Jaemus Wurzbach)
Denis Cawson Rockstar San Diego
2011 Character Design Stacking Call of Duty: Modern Warfare 3
Disgaea 4: A Promise Unforgotten
Ghost Trick: Phantom Detective (Koki Kinoshita)
The Gunstringer
Dave Russell Double Fine Productions
2012 Character Design Skullgirls Dishonored (Florence Lapalu)
Journey
Mass Effect 3 (Rodrigue Pralier, Jaemus Wurzbach)
The Darkness II (Michael Brennan)
The Walking Dead (Steven Moore)
Alex Ahad Reverge Labs
2013 Character Design Assassin's Creed IV: Black Flag Grand Theft Auto V (Alan Nolan, Ben Clark, Chris Brincat, Jamie-Lee Lloyd, Stuart Hansell, Toks Solarin)
Metal Gear Rising: Revengeance (Kenichiro Yoshimura, Yonghee Cho)
Ni No Kuni: Wrath of the White Witch (Toshihiro Kuriaki)
The Wolf Among Us: Episode 1 - Faith (Jason Findley)
Patrick Lambert Ubisoft
2014 Character Design Bayonetta 2 Assassin's Creed Unity (Vincent Gaigneux, Patrick Lambert, Remko Troost)
Call of Duty: Advanced Warfare
Destiny (Shi Kai Wang/Shiek Wang)
Transistor (Jen Zee)
Mari Nishimura, Yusuke Hashimoto, Eiichi Shimizu PlatinumGames
2015 Character Design Life Is Strange Assassin's Creed Syndicate (Mathieu Cornille, Taissa Abdoullina)
Batman: Arkham Knight (Albert Feliu Gomis)
Evolve (Vidonm Medina, Jon Finch, Cochey Cantu)
Fallout 4 (Ben Carnow, Lucas Hardi, Charles Kim, Christiane H. K. Meister, Dennis Mejillones, Dane Olds, Yan Qin)
Kenny Laurent Dontnod Entertainment
2016 Character Design Overwatch Dishonored 2 (Jean-Luc Monnet)
DOOM (Jason Martin)
The Last Guardian (Yutaro Sakai)
Uncharted 4: A Thief's End (Frank Tzeng)
Renaud Galand Blizzard Entertainment
2017 Character Design Cuphead Horizon Zero Dawn
Middle-earth: Shadow of War
Nier: Automata
Persona 5
N/A Studio MDHR
2018 Character Design God of War Detroit: Become Human
Hollow Knight
Marvel's Spider-Man
Monster Hunter: World
Rafael Grassetti SIE Santa Monica Studio

Control Design

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2001 Control Design Pikmin Grand Theft Auto III (Adam Fowler, Obbe Vermeij)
Halo (Chris Butcher, Bernie Freidin, Charles Gough, Mat Noguchi, Matt Segur, Eamon McKenzie, Stefan Sinclair, Ben Wallace)
Ico (Fumiaki Hara, Jinji Horagai)
Tony Hawk's Pro Skater 3
Hiroaki Takenaka, Masamichi Abe (ewp), Shigefumi Hino (ewp) Nintendo
2002 Control Design Steel Battalion Grand Theft Auto: Vice City (Alexander Roger)
Metroid Prime (Mark Johnston)
Spider-Man: The Movie (Jason Bare)
N/A Capcom
2003 Control Design Prince of Persia: The Sands of Time Beyond Good & Evil
The Legend of Zelda: The Wind Waker (Makoto Sasaki, Kenji Matsutani)
Tony Hawk's Underground
Viewtiful Joe
Wakeboarding Unleashed
Jordan Mechner Ubisoft
2004 Control Design Sly 2: Band of Thieves Katamari Damacy (Kazumi Yamabe)
Metal Gear Solid 3: Snake Eater (Hideo Kojima)
Pikmin 2 (Yoshikazu Yamashita)
Spider-Man 2
Viewtiful Joe 2 (Noriyuki Ohtani)
Nate Fox Sucker Punch Productions
2005 Control Design Guitar Hero The Incredible Hulk: Ultimate Destruction (Chris Cudahy)
Nintendogs
Shadow of the Colossus (Jinji Horagai)
We Love Katamari (Kazumi Yamabe)
John Tam Harmonix
2006 Control Design Wii Sports Company of Heroes (Drew Dunlop)
Gears of War (Ray Davis)
LocoRoco (Seiji Sasaki, Daichi Honda)
?kami (Ryuta Takahashi)
Tokobot Plus: Mysteries of the Karakuri (Masaki Shibuya, Takayuki Shigematsu, Takeki Kaifuku, Hiroyuki Nishi, Haruhisa Itou)
Junji Morii (ewp) Nintendo
2007 Control Design Super Mario Galaxy Assassin's Creed (Richard Dumas)
Heavenly Sword (John Lusty)
The Legend of Zelda: Phantom Hourglass (Masahiro Nitta, Eiji Nishikawa)
Medal of Honor: Heroes 2 (Sarah Yang)
Yasuhiko Matsuzaki, Mei Ide Nintendo
2008 Control Design Boom Blox Little Big Planet (Amy Phillips, Anton Kirczenow, Allan Robertson, James Fairbairn, Jonny Hopper, Luke Petre, Matt Willis, Anthony Yu, Paul Holden)
Mirror's Edge (Mikael Lagré, Kjell Reuterswärd, Martin Wester, Johan Åkesson)
Ninja Gaiden: Dragon Sword (Tetsuo Yamamoto)
Tom Clancy's EndWar (Gu Yu)
Mark Burroughs, Josh Leyshock, Chris DeLeon, Tamar Zeithlian EA Los Angeles
2009 Control Design, 2D or Limited 3D New Super Mario Bros. Wii A Boy and His Blob (Larry Holdaway)
DJ Hero
Klonoa (Eiji Akahori)
Trials HD
Mei Ide, Yoshifumi Masaki, Satoko Okada Nintendo
2009 Control Design, 3D Batman: Arkham Asylum Assassin's Creed II
Flower
Ghostbusters: The Video Game (Erik Touve)
inFamous
Bill Green, Magali Stretton, Jim Whitworth Rocksteady Studios
2010 Control Design, 2D or Limited 3D Super Meat Boy DJ Hero 2 (Alex Zoro)
Kirby's Epic Yarn (Yuhei Matsuda, Naoya Abe, Yuji Shibata, Yasuhiro Masuoka, Keita Sakunaga, Satoshi Kobayashi, Kazunobu Sameshima, Tomonori Kowari)
Pinball FX 2
Super Street Fighter IV (Takuo Katsura, Hideaki Maruyama, Masafumi Taketoshi, Yuki Kabashima, Seiichi Yamaguchi)
Tommy Refenes Team Meat
2010 Control Design, 3D Assassin's Creed: Brotherhood Disney Epic Mickey (Gabriel Farris)
Heavy Rain (Jean-Charles Perrier)
Just Cause 2 (Andreas Nilsson, Ragnar Svensson, Lena Fernqvist, Rickard Granfeldt)
Sin and Punishment: Star Successor (Atsutomo Nakagawa)
Super Mario Galaxy 2 (Katsuyasu Ando, Norihiro Aoyagi, Hideyuki Sugawara, Atsushi Yamaguchi, Tatsuro Ota, Kiyoshi Takeuchi, Kazuya Sumaki, Wataru Tanaka)
Vanquish (Kiyohiko Sakata, Shuichiro Chiboshi)
Steven Masters Ubisoft Montreal
2011 Control Design, 2D or Limited 3D Kung-Fu High Impact Anomaly: Warzone Earth (Barlomiej Walecki)
Child of Eden (Yoshio Inoue)
LittleBigPlanet 2 (Paul Holden)
Rayman Origins (David Punset Martínez)
N/A Virtual Air Guitar Company
2011 Control Design, 3D Batman: Arkham City Bulletstorm (Lukasz Migas)
El Shaddai: Ascension of the Metatron
Gears of War 3 (Joe Graf)
Portal 2
Bill Green, Ashraf Mohammad, Keith Nakamura, Magali Stretton, Jim Whitworth, Anthony Wicker, James Wicker Rocksteady Studios
2012 Control Design, 2D or Limited 3D Mark of the Ninja Escape Plan
Mark of the Ninja
New Super Mario Bros. U (Keigo Nakanishi)
Soulcalibur V (Danielle Hunt)
Street Fighter X Tekken (Takuo Katsura)
Tales from Space: Mutant Blobs Attack
Nels Anderson Klei Entertainment
2012 Control Design, 3D Far Cry 3 Halo 4 (Scott Stevens)
Resident Evil 6 (Soji Seta)
Steel Battalion: Heavy Armor
Tiny & Big in Grandpa's Leftovers (Christian Niemand, Sebastian Schulz, Johannes Spohr, Philipp Beau, Alexander Gerb, Alexander Jahl)
ZombiU (Guillaume Sauveur)
Jamie Keen Ubisoft Montreal
2013 Control Design, 2D or Limited 3D Rayman Legends Badland (Johannes Vuorinen)
Civilization V: Brave New World (Ken Grey)
Dragon's Crown (Kentaro Ohnishi, Takafumi Noma, Hajime Neya, Takehiro Yamamoto, Teruhisa Kanayama, Yuya Uenishi)
Mario & Luigi: Dream Team
Emile Morel Ubisoft
2013 Control Design, 3D The Last of Us Batman: Arkham Origins (Olivier Pomarez)
Beyond: Two Souls (Jean-Charles Perrier)
Luigi's Mansion: Dark Moon
Tom Clancy's Splinter Cell: Blacklist (Michael Wasilewski)
Ian Jones Naughty Dog
2014 Control Design, 2D or Limited 3D Super Smash Bros EyePlay
Leo's Fortune
Magic 2015 - Duels of the Planeswalkers
OlliOlli (John Ribbins)
N/A HAL Laboratory, Inc.
2014 Control Design, 3D Middle-earth: Shadow of Mordor Bayonetta 2 (Mai Ohkura)
Destiny (David Candland)
Infamous Second Son (Nate Fox)
Watch Dogs (Kevin Guillemette)
Bob Roberts Monolith Productions
2015 Control Design, 2D or Limited 3D Super Mario Maker Axiom Verge (Tom Happ) Satoko Okada Nintendo
2015 Control Design, 3D Splatoon Brothers: A Tale of Two Sons (Carl Granberg)
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (Noriaki Okamura)
The Legend of Zelda: Majora's Mask (Yuichi Yamamoto, Kenji Matsutani)
The Witcher 3: Wild Hunt (Dan-Marian Voinescu, Yaroslav Getsevich, Fernando Forero, Vladimir Vilimovsky, Bartosz Bigaj)
N/A Nintendo
2016 Control Design, 2D or Limited 3D Pac-Man Championship Edition 2 Headlander
Mario & Luigi: Paper Jam
Severed
Unravel
N/A Bandai Namco Entertainment
2016 Control Design, 3D DOOM Abzu
Dishonored 2 (Dinga Bakaba)
Metroid Prime: Federation Force
Mirror's Edge Catalyst
Peter Sokal id Software
2016 Control Design, VR Superhot VR Eagle Flight
Eve: Valkyrie
House of the Dying Sun
RIGS: Mechanized Combat League (Clay Fowler)
N/A Superhot Team
2017 Control Design, 2D or Limited 3D Metroid: Samus Returns 1-2-Switch
Getting Over It with Bennett Foddy
Hidden Agenda
Matterfall
N/A Nintendo, Mercury Steam, Nintendo Entertainment Planning & Development
2017 Control Design, 3D Super Mario Odyssey Assassin's Creed Origins
Gravity Rush 2
Middle-earth: Shadow of War
The Legend of Zelda: Breath of the Wild
N/A Nintendo
2017 Control Design, VR Resident Evil 7: Biohazard Fallout 4 VR
Farpoint
Skyrim VR
Star Trek: Bridge Crew
N/A Capcom
2018 Control Design, 2D or Limited 3D Dead Cells Celeste
Guacamelee! 2
NBA Live 19
Overcooked 2
N/A Motion Twin
2018 Control Design, 3D God of War Detroit: Become Human
Hitman 2
Just Cause 4
Marvel's Spider-Man
Jason McDonald SIE Santa Monica Studio
2018 Control Design, VR Moss Arca's Path
Astro Bot Rescue Mission
Firewall: Zero Hour
The Inpatient
N/A Polyarc, Inc.

Control Precision

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2001 Control Precision Halo Devil May Cry (Kazunori Inoue)
Jak and Daxter
Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty
Tony Hawk's Pro Skater 3
Chris Butcher, Bernie Freidin, Charles Gough, Mat Noguchi, Matt Segur, Eamon McKenzie, Stefan Sinclair, Ben Wallace Bungie
2002 Control Precision Tony Hawk's Pro Skater 4 Eternal Darkness: Sanity's Requiem (Doug Tooley)
Grand Theft Auto: Vice City (Alexander Roger)
MechAssault (Daniel Broder, Noel Llopis, David McKibbin, Scott D. Ramsay, Robert Riebau, Michael Springer, Ned Way, Brian Whooley)
Metroid Prime (Mark Johnston)
Tom Clancy's Splinter Cell (Antoine Dodens)
N/A Neversoft
2003 Control Precision Soul Calibur II Crimson Skies: High Road to Revenge (Jim Napier)
Prince of Persia: The Sands of Time (Claude Langlais)
Top Spin (Pierre Adane, Ludovic Balsan, Laurent Caumont, Laurent Gorga, Xavier Lemaire, Fabrice Monerie, Cyril Tissier, Samuel Toulouse, Olivier Bucher, Christophe Lallement, Pierre Portal)
Shinobu Nimura, Yoshihito Iwanaga, Takashi Koshigoe, Tadashi Obama, Masaaki Hoshino, Hiroyuki Kobota, Ken Matsumoto, Junji Hata, Shoichi Isowaki, Sei Nakatani, Hidenori Iwakiri Namco
2004 Control Precision Ninja Gaiden Burnout 3: Takedown (Richard Parr)
Pikmin 2 (Yoshikazu Yamashita)
Sly 2: Band of Thieves
Splinter Cell: Pandora Tomorrow (Michael Ryssen)
Viewtiful Joe 2 (Noriyuki Ohtani)
N/A Team Ninja
2005 Control Precision Gran Turismo 4 Guitar Hero (Philip Winston)
Prince of Persia: The Two Thrones (Charles Jacob)
Resident Evil 4 (Kiyohiko Sakata)
We Love Katamari (Kazumi Yamabe)
Akihiko Tan Polyphony Digital
2006 Control Precision Guitar Hero II Elite Beat Agents (Robert Ota Dieterich)
Gears of War (Ray Davis)
LocoRoco (Seiji Sasaki, Daichi Honda)
Tomb Raider: Legend (Rob Pavey)
James Wiley Fleming, Dan Schmidt, Marc Flury (ewp) Harmonix
2007 Control Precision The Orange Box Heavenly Sword (John Lusty)
The Legend of Zelda: Phantom Hourglass (Masahiro Nitta, Eiji Nishikawa)
Rock Band (James Wiley Fleming)
Super Mario Galaxy (Hideaki Shimizu)
N/A Valve
2008 Control Precision World of Goo Banjo-Kazooie: Nuts & Bolts
Boom Blox (Jeff Dixon)
Mirror's Edge (Mikael Lagré, Kjell Reuterswärd, Martin Wester, Johan Åkesson)
PixelJunk Eden
Ron Carmel, Allan Blomquist 2D Boy
2009 Control Precision inFamous Flower
Prototype (Bryan Brandt, Chris Cudahy, Kevin Coughlan)
Ratchet & Clank Future: A Crack in Time
Uncharted 2: Among Thieves (Pål-Kristian Engstad, Travis McIntosh, Dan Liebgold)
Nate Fox, Bruce Oberg Sucker Punch Productions
2010 Control Precision Super Meat Boy Halo: Reach (Petar Kotevski)
Pinball FX 2
Prince of Persia: The Forgotten Sands
Super Mario Galaxy 2 (Katsuyasu Ando, Norihiro Aoyagi, Hideyuki Sugawara, Atsushi Yamaguchi, Tatsuro Ota, Kiyoshi Takeuchi, Kazuya Sumaki, Wataru Tanaka)
Tommy Refenes Team Meat
2011 Control Precision Portal 2 Dead Space 2 (Sylvain Martel)
The Legend of Zelda: Skyward Sword (Hiroshi Umemiya)
Rayman Origins (Sarang Vaidya)
Super Mario 3D Land (Norihiro Aoyagi, Atsushi Yamaguchi, Tatsuro Ota, Hideyuki Sugawara, Hideyuki Tatsuta, Hirokazu Matsuda, Katsuyasu Ando, Kazuhiro Musa, Kiyoshi Takeuchi)
N/A Valve
2012 Control Precision New Super Mario Bros. U Borderlands 2
Fez
New Super Mario Bros. U (Renaud Bédard)
Street Fighter X Tekken (Takuo Katsura)
Wipeout 2048
N/A Nintendo
2013 Control Precision Tomb Raider BattleBlock Theater
Injustice: Gods Among Us (Jim Bulvan, Mark Inglis)
Killzone: Mercenary
Rayman Legends
Steve Austin Crystal Dynamics
2014 Control Precision Destiny Bayonetta 2 (Shuichiro Chiboshi)
Luftrausers (Jan Willem Nijman)
Super Smash Bros
Titanfall (Earl Hammon Jr.)
Peter Mielcarski Bungie
2015 Control Precision Rocket League Batman: Arkham Knight (Andrew Mattingly)
Call of Duty: Black Ops III (Alexander Conserva, Peter Livingstone)
Halo 5: Guardians (Tom Burdak, Matt Dalby, David R. Garza II, Leonard Holman, Gareth Lough, Adam Zakowicz, Richard Le (MAQ LLC), Bryce Mercado (Ciber))
Ori and the Blind Forest (Gennadiy Korol)
N/A Psyonix
2016 Control Precision DOOM Battlefield 1
Dishonored 2 (Dinga Bakaba)
Forza Horizon 3 (Chris Phillips, Marco Conti)
Mirror's Edge Catalyst
Billy Ethan Khan id Software
2017 Control Precision Cuphead Horizon Zero Dawn
Marvel vs. Capcom: Infinite
Sonic Mania
Super Mario Odyssey
N/A Studio MDHR
2018 Control Precision Celeste Dead Cells
Forza Horizon 4
God of War
NBA Live 19
N/A Matt Makes Games Inc.

Costume Design

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2001 Costume Design Devil May Cry Fear Effect 2: Retro Helix (John Paik)
Final Fantasy X (Tetsuya Nomura)
Ico (Chika Fukui, Kazuhiro Numata, Mitsuhiro Shimooki, Fumito Ueda)
Onimusha: Warlords (Satoshi Takamatsu, Takahiro Kawano, Hiroshi Nakamura, Fuminori Satou, Kenichiro Yoshimura, Yoshinori Matsushita)
Makoto Tsuchibayashi Capcom
2002 Costume Design Kingdom Hearts Animal Crossing (Noriko Ikegawa, Yoshihisa Morimoto)
Mark of Kri
Resident Evil Zero (Koji Ishida, Shin Yuasa, Gen Kobayashi, Toru Nakazawa, Kenichiro Yoshimura, Yoshinori Matsushita)
Shinobi (Makoto Tsuchibayashi)
Tetsuya Nomura, Fumi Nakashima, Tomoyuki Sato, Takuya Iwasaki, Mihoko Ishii Square Enix
2003 Costume Design Final Fantasy X-2 Crimson Skies: High Road to Revenge
Devil May Cry 2 (Hakuei, Tatsuya Ohshima, M. Kondo, Kozono, Koki.k, Emiko Watanabe, YU-SUKE, RVT 1000R)
Soulcalibur II (Hiroaki Kado, Akira Nakajima, Seidou Ozawa, Hideo Yoshie, Shizuka Shiino, Hirokazu Takeda, Tomoko Imura, Mikiko Ichinose)
Tetsuya Nomura, Tetsu Tsukamoto Square Enix
2004 Costume Design Shadow Hearts: Covenant BloodRayne 2 (Scott Wetterschneider)
Fable (Ian Yarwood-Lovett)
Final Fantasy Crystal Chronicles (Takuji Sasaki, Takuo Ueda, Junichi Fujita)
Prince of Persia: Warrior Within (Tania Bureau-Civil, Benoit Regimbal Cote, Martin Fontaine, Matthew Kresge, Nicolas Oroc)
Miyako Kato Nautilus
2005 Costume Design Devil May Cry 3: Dante's Awakening Genji: Dawn of the Samurai (Kyoko Saitou)
Jade Empire
Oddworld: Stranger's Wrath
Prince of Persia: The Two Thrones (Jeff Goslan)
Kazuma Kaneko Capcom
2006 Costume Design The Elder Scrolls IV: Oblivion Final Fantasy XII (Akihiko Yoshida)
Marvel: Ultimate Alliance (Shaun Absher, Heikki Anttila, Alessandro Baldasseroni, Ian Joyner, Alexandre Litchinko, Laurent Pierlot, David Stinnett)
N3: Ninety-Nine Nights
Suikoden V (Kaori Fujita, Riya Hozmi, Subzero Kizaki, Mikisato, Kazuhiro)
Christiane Meister Bethesda Game Studios
2007 Costume Design Eternal Sonata Assassin's Creed (Mathieu Aerni, Benoit Carrière, Véronique Fortin, Patrick Gagné, David Giraud, Ian Ladouceur, Michel Thibault)
GrimGrimoire (Kouichi Maenou, George Kamitani)
Heavenly Sword (Laura Kippax)
Odin Sphere
N/A tri-Crescendo
2008 Costume Design Fable II Disgaea 3: Absence of JusticeLost Odyssey (Takehiko Inoue)
Soul Calibur IV (Hideo Yoshie)
The World Ends with You (Gen Kobayashi)
Jamie Durrant Lionhead Studios
2009 Costume Design Batman: Arkham Asylum Assassin's Creed II (Michel Thibault)
Brütal Legend (Raymond Crook, Mike Fudge, David Gardner, Stephen Gregory, Mark Hamer, Tyler Hurd, Ruel Pascual, Christine Phelan, Elliott Roberts, David Russell, Chris Schultz)
Demon's Souls (Makoto Satoh, Masato Miyazaki)
Ghostbusters: The Video Game (Robert Frye)
Andrew Coombes Rocksteady Studios
2010 Costume Design Assassin's Creed: Brotherhood Bayonetta (Mari Shimazaki)
Darksiders (Gray Ginther)
Final Fantasy XIII (Nao Ikeda, Isao ?ishi, Mihoko Ishii)
Red Dead Redemption (Denis Cawson)
Anais Bernabe, Remi Farjaud, Johan Grenier, Antoine Rol Ubisoft Montreal
2012 Costume Design WWE '13 Assassin's Creed III (Ed Hardison IV)
Asura's Wrath (Yusuke Tokitsu)
Final Fantasy XIII-2 (Yusuke Naora)
Mass Effect 3 (Rodrigue Pralier, Jaemus Wurzbach)
N/A Yuke's
2013 Costume Design Assassin's Creed IV: Black Flag Batman: Arkham Origins (Jay Evans)
Ni No Kuni: Wrath of the White Witch (Toshihiro Kuriaki)
Ryse: Son of Rome (Abdenour Bachir, Lars Martinsson, Hyejin Moon, Min-Chih Wang)
Total War: Rome II
Patrick Lambert Ubisoft
2014 Costume Design Dragon Age: Inquisition Assassin's Creed Unity (Vincent Gaigneux, Patrick Lambert, Remko Troost)
Bayonetta 2 (Mari Nishimura, Yusuke Hashimoto, Eiichi Shimizu)
Infamous Second Son (Horia Dociu, Neal Hanson, Levi Hopkins, Susan Luo)
Valiant Hearts: The Great War (Paul Tumelaire)
Matt Rhodes BioWare
2015 Costume Design The Witcher 3: Wild Hunt Assassin's Creed Syndicate (Mathieu Cornille, Taissa Abdoullina)
Fallout 4 (Ben Carnow, Lucas Hardi, Charles Kim, Christiane H. K. Meister, Dennis Mejillones, Dane Olds, Yan Qin)
Final Fantasy Type-0 HD
The Order: 1886 (Adam Skutt)
Pawe? Mielniczuk CD Projekt Red
2016 Costume Design Dishonored 2 Atelier Sophie: The Alchemist of the Mysterious Book (Masayoshi Wada, Atsushi Saito, Akihisa Kuramochi, Tsutomu Terada)
Call of Duty: Infinite Warfare (Brian Horton, Aaron Beck)
Odin Sphere Leifthrasir
The Witcher 3: Wild Hunt - Blood and Wine (Pawel Mielniczuk)
Jean-Baptiste Ferder, Florence Lapalu Arkane Studios
2017 Costume Design Persona 5 Assassin's Creed Origins
Gravity Rush 2
Skyrim for Switch
N/A Atlus, P Studio
2018 Costume Design Red Dead Redemption 2 Assassin's Creed Odyssey
Dissidia Final Fantasy NT
Marvel's Spider-Man
Shadow of the Tomb Raider
N/A Rockstar

Direction in a Game Cinema

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2001 Direction in a Game Cinema Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty Devil May Cry (Hideki Kamiya)
Final Fantasy X (Motomu Toriyama (event), Takayoshi Nakazato (map), Toshiro Tsuchida (battle))
Oddworld: Munch's Oddysee (Farzad Varahramyan)
Onimusha: Warlords (Shimako Sato, Ryu Kaneda)
So Toyota (ewp), Kyle Cooper (ewp), Ellerey Gave (ewp), Jennifer Gallo (ewp), Asa Hammond (ewp), Ben Lopez (ewp), Christian Severin (ewp) Konami
2002 Direction in a Game Cinema Grand Theft Auto: Vice City Hitman 2: Silent Assassin
Kingdom Hearts (Tetsuya Nomura)
Sly Cooper and the Thievius Raccoonus
Tom Clancy's Splinter Cell
N/A Rockstar North
2003 Direction in a Game Cinema Medal of Honor: Rising Sun Max Payne 2: The Fall of Max Payne (Saku Lehtinen, Tommi Anttila)
Prince of Persia: The Sands of Time (Ron Martin)
Silent Hill 3 (Kazuhide Nakazawa)
Star Wars: Knights of the Old Republic (David Hibbeln)
XIII (Nathalie Nogard-Moschetti)
Barry Jackson, Chris Silagyi Electronic Arts
2004 Direction in a Game Cinema Halo 2 Doom 3 (James Houska, Fred Nilsson, Eric Webb)
Fable
Fatal Frame II: Crimson Butterfly Director's Cut (Daisuke Inari)
Grand Theft Auto: San Andreas
Onimusha 3: Demon Siege (Minoru Nakai)
Joseph Staten Bungie
2005 Direction in a Game Cinema Psychonauts God of War (Allan Becker)
Indigo Prophecy (David Cage)
Prince of Persia: The Two Thrones (Mathieu Latulippe)
Ultimate Spider-Man
Tim Schafer Double Fine Productions
2006 Direction in a Game Cinema Final Fantasy XII Dead Rising (Yoshinori Kawano)
Gears of War (Chan Park, Joseph McGuffin, Robert Castaneda)
?kami (Hideki Kamiya)
Rise of Nations: Rise of Legends
Eiji Fujii Square Enix
2007 Direction in a Game Cinema BioShock God of War II (Cory Barlog)
Halo 3 (CJ Cowan)
Heavenly Sword (Saul Metzstein)
Hellgate: London (Phil Shenk)
Ken Levine 2K Boston
2008 Direction in a Game Cinema Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots Brothers in Arms: Hell's Highway (Jeramy Cooke)
Dead Space
Dynasty Warriors 6
Star Wars: The Force Unleashed (Martin Stoltz)
Hideo Kojima Kojima Productions
2009 Direction in a Game Cinema Uncharted 2: Among Thieves Batman: Arkham Asylum (Sefton Hill)
Brütal Legend (Tim Schafer)
Call of Duty: Modern Warfare 2 (Jason West)
Resident Evil 5 (Jim Sonzero, Toshio Ohashi (Polygon Pictures Inc.))
Amy Hennig Naughty Dog
2010 Direction, Game Cinema Heavy Rain Assassin's Creed: Brotherhood (Sylvain Bernard)
Final Fantasy XIII (Motomu Toriyama)
God of War III (Stig Asmussen)
Mass Effect 2
David Cage Quantic Dream
2011 Direction in a Game Cinema Uncharted 3: Drake's Deception Call of Duty: Modern Warfare 3
Catherine (Katsura Hashino)
Dead Space 2
The Witcher 2: Assassins of Kings (Adam Badowski)
Taylor Kurosaki, Kion Phillips, Marianne Hayden, Keith Paciello Naughty Dog
2012 Direction in a Game Cinema Assassin's Creed III Far Cry 3 (Robert Darryl Purdy)
Lego The Lord of the Rings (Jon Burton, James McLoughlin)
Mass Effect 3
Max Payne 3
Resident Evil 6 (Masanori Kobayashi, Ken Ohara)
David Wilkinson Ubisoft Montreal
2013 Direction in a Game Cinema The Last of Us Dead Space 3 (Beth Pielert)
God of War: Ascension (Todd Papy)
Lost Planet 3 (Matthew Sophos)
The Wolf Among Us: Episode 1 - Faith (Dennis Lenart)
Shaun Escayg Naughty Dog
2014 Direction in a Game Cinema The Wolf Among Us Call of Duty: Advanced Warfare
Dragon Age: Inquisition (Tim Golem, Nathan Zufelt)
Far Cry 4 (Sébastien Bergeron)
Middle-earth: Shadow of Mordor (Christian Cantamessa)
Dennis Lenart Telltale Games
2015 Direction in a Game Cinema The Witcher 3: Wild Hunt Fallout 4
Life Is Strange
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (Takaaki Yamagishi)
The Order: 1886 (Pablo Chavez)
Pawe? ?wierczy?ski CD Projekt Red
2016 Direction in a Game Cinema Uncharted 4: A Thief's End Call of Duty: Infinite Warfare (Brian Horton, Jeffrey Keith Negus)
Dishonored 2 (Harvey Smith)
Lego Star Wars: The Force Awakens (David Brown, Phil Gray)
Quantum Break (Saku Lehtinen)
Bruce Straley, Neil Druckmann Naughty Dog
2017 Direction in a Game Cinema Persona 5 Gravity Rush 2
Horizon Zero Dawn
Resident Evil 7: Biohazard
Uncharted: The Lost Legacy
N/A Atlus, P Studio
2018 Direction in a Game Cinema God of War Detroit: Become Human
Lego DC Super-Villains
Marvel's Spider-Man
Red Dead Redemption 2
Megan Goldbeck SIE Santa Monica Studio

Direction in Virtual Reality

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2016 Direction in Virtual Reality Adam Doherty Adr1ft
Edge of Nowhere

Here They Lie
Until Dawn: Rush of Blood

Batman: Arkham VR Rocksteady Studios
2017 Direction in Virtual Reality TBD Fallout 4 VR
Farpoint
Lone Echo
Skyrim VR
Star Trek: Bridge Crew Red Storm Entertainment
2018 Direction in Virtual Reality TBD Astro Bot Rescue Mission
Firewall Zero Hour
The Inpatient
Torn
Moss Polyarc, Inc.

Game Design

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2001 Game Design Ico Grand Theft Auto III (Craig Filshie, William Mills, Chris Rothwell, James Worrall)
Halo (John Howard)
Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty (Hideo Kojima)
Pikmin (Yutaka Hiramuki, Tetsuya Nakata, Katsuhito Nishimura, Yuzuru Ogawa, Yoshikazu Yamashita)
Fumito Ueda Sony Interactive Entertainment
2002 Game Design Grand Theft Auto: Vice City Animal Crossing
James Bond 007: NightFire (Bill Beacham, Andrew Collins, Gareth Glover, Kev Harrison, Aaron Jenkins)
Metroid Prime (Mark Pacini)
Ratchet & Clank (Brian Allgeier)
SOCOM: U.S. Navy SEALs (Graham Keys)
Tom Clancy's Splinter Cell
Andrew Duthie, Craig Filshie, William Mills, Chris Rothwell, Imran Sarwar, James Worrall, John Haime Rockstar North
2003 Game Design Beyond Good & Evil The Legend of Zelda: The Wind Waker
Prince of Persia: The Sands of Time (Jordan Mechner)
Star Wars: Knights of the Old Republic (David Falkner, Steven Gilmour, Casey Hudson
Drew Karpyshyn
James Ohlen, Preston Watamaniuk, Derek Watts)
The Simpsons: Hit & Run (Debi Laezman)
Michel Ancel, Jean-Sebastien Morin, Bertrand Israël, Francois Emery, Jean-Francois Le Quéré, Nicolas Carré, Mehdi Daou El Makane, Mohamed Gambouz, Vincent Monnier, Mounir Riday, Nicolas Soulier Ubisoft
2004 Game Design Half-Life 2 Fable (Peter Molyneux, Dene Carter, Ben Huskins, Mark Webley)
Katamari Damacy (Masatoshi Ogita)
Prince of Persia: Warrior Within (Kevin Guillemette)
Rome: Total War (Robert T. Smith, Mike Brunton, Michael de Plater, Jamie Ferguson, Chris Gambold)
The Sims 2 (Matthew M. Brown)
N/A Valve
2005 Game Design Shadow of the Colossus Nintendogs
Resident Evil 4 (Hiroshi Shibata, Koji Kakae, Shigenori Nishikawa)
The Movies (Adrian Moore)
We Love Katamari (Masatoshi Ogita, Takako Maeda, Akihiro Takano, Kazunori Okanaka)
Fumito Ueda, Junichi Hosono Team Ico
2006 Game Design Gears of War Dead Rising
Final Fantasy XII (Takeshi Iwabuchi, Masahiro Kataoka)
New Super Mario Bros. (Masataka Takemoto, Yasuhisa Yamamura, Kosono Okina, Haruka Kakinuma, Shinya Hiratake)
?kami
Cliff Bleszinski, Lee Perry Epic Games
2007 Game Design The Orange Box BioShock (Paul Hellquist)
Crush (Alex Butterfield)
Mass Effect (Preston Watamaniuk)
Super Mario Galaxy (Shigeru Miyamoto)
The Ship (Simon Hill, Duncan Blair)
N/A Valve
2008 Game Design Little Big Planet Left 4 Dead
Mirror's Edge (Thomas Andersson)
Patapon (Hiroyuki Kotani)
Spore (Alex Hutchinson)
Mark Healey, David Smith, Craig Kerrison, Victor Ågren Media Molecule
2009 Game Design Batman: Arkham Asylum Call of Duty: Modern Warfare 2 (Todd Alderman, Steve Fukuda, Mackey McCandlish, Zied Rieke)
inFamous
Left 4 Dead 2
Uncharted 2: Among Thieves (Richard Lemarchand, Neil Druckmann)
Ian Bell Rocksteady Studios
2010 Game Design, Franchise StarCraft II: Wings of Liberty Assassin's Creed: Brotherhood (Steven Masters)
BioShock 2 (Mathieu Bérube, Allen Goode (downloadable content), Tom Galt (downloadable content))
Red Dead Redemption (Silas Morse, Alan Blaine, Kris Roberts)
Super Mario Galaxy 2 (Kenta Motokura)
Michael Heiberg, Matthew Morris Blizzard Entertainment
2010 Game Design, New IP Heavy Rain Epic Mickey (Robert Chase Jones)
Limbo (Jeppe Carlsen)
Super Meat Boy (Edmund McMillen, Tommy Refenes)
Vanquish (Masaaki Yamada, Shigenori Nishikawa, Junichi Oka)
Sophie Buhl, Caroline Marchal Quantic Dream
2011 Game Design, Franchise The Elder Scrolls V: Skyrim Batman: Arkham City (Ian Ball)
Call of Duty: Modern Warfare 3 (Infinity Ward and Sledgehammer Games)
Portal 2
Rayman Origins (Mihnea Ilicevici)
Bruce Nesmith Bethesda Game Studios
2011 Game Design, New IP SpaceChem Bastion (Amir Rao, Greg Kasavin)
From Dust (Denis Muffat-Méridol)
Frozen Synapse (Ian Hardingham)
Solatorobo: Red the Hunter (Takayuki Isobe, Yasuhiro Noguchi, Hisashi Natsumura)
Zach Barth Zachtronics Industries
2012 Game Design, Franchise Assassin's Creed III Call of Duty: Black Ops II (Joseph Chiang)
Far Cry 3 (Kevin Guillemette, Jamie Keen, Andrea Zanini)
Mass Effect 3 (Preston Watamaniuk)
New Super Mario Bros. 2
XCOM: Enemy Unknown (Ananda Gupta)
Zero Escape: Virtue's Last Reward
Steven Masters Ubisoft Montreal
2012 Game Design, New IP Dishonored Dokuro
Fez (Phil Fish)
Journey (Anna White, Christopher Cabcabin, Philip Ilatovsky)
Mark of the Ninja (Nels Anderson)
Sound Shapes
Xenoblade Chronicles (Koh Kojima)
Christophe Carrier Arkane Studios
2011 Game Design, Classic Revival ?kamiden Halo: Combat Evolved Anniversary (Chad Armstrong)
The Legend of Zelda: Ocarina of Time 3D
Metal Gear Solid HD Collection
The Ico & Shadow of the Colossus Collection
Atsushi Inaba Mobile & Game Studio, Inc.
2013 Game Design, Franchise Bioshock: Infinite Assassin's Creed IV: Black Flag (Eric Baptizat)
Super Mario 3D World
XCOM: Enemy Within (Ananda Gupta)
Adrian Balanon, Forrest Dowling Irrational Games
2013 Game Design, New IP The Last of Us Antichamber (Alexander Bruce, Robin Arnott, Siddhartha Barnhoorn, Julian Bruce, Mike Blackney)
The Cave (Jean Paul LeBreton)
The Stanley Parable (William Pugh, Davey Wreden)
The Wolf Among Us: Episode 1 - Faith (Ryan Kaufman)
Bruce Straley Naughty Dog
2014 Game Design, Franchise Dragon Age: Inquisition Assassin's Creed Unity (Alexandre Pedneault)
Dark Souls II (Naotoshi Zin)
Far Cry 4 (Gauthier Malou)
Metal Gear Solid V: Ground Zeroes (Hideo Kojima)
Mike Laidlaw BioWare
2014 Game Design, New IP This War of Mine Destiny (James McQuillan)
Monument Valley (Ken Wong)
Super Time Force
Transistor (Amir Rao, Greg Kasavin)
Rafa? W?osek, Michal Drozdowski 11 bit studios
2015 Game Design, Franchise The Witcher 3: Wild Hunt Assassin's Creed Syndicate (Frédéric St-Laurent B.)
Call of Duty: Black Ops III (Gavin Locke)
Fallout 4 (Emil Pagliarulo
Todd Howard)
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (Hideo Kojima)
Grzegorz Mocarski CD Projekt Red
2015 Game Design, New IP Splatoon Bloodborne (Kazuhiro Hamatani)
Life Is Strange (Baptiste Moisan)
Pillars of Eternity (Joshua Eric Sawyer)
Undertale (Toby Fox)
N/A Nintendo
2016 Game Design, Franchise DOOM Dishonored 2 (Dinga Bakaba)
Forza Horizon 3 (Martin Connor)
Uncharted 4: A Thief's End (Kurt Margenau, Emilia Schatz, Anthony Newman, Richard Cambier)
XCOM 2 (Mark Nauta)
Peter Sokal id Software
2016 Game Design, New IP The Last Guardian Dead by Daylight
Inside (Jeppe Carlsen)
Overwatch (David M. Adams, Michael Chu, Jeremy Craig, Geoff Goodman, Michael Heiberg, Scott Mercer)
Republique
Fumito Ueda SIE Japan Studio
2017 Game Design, Franchise Super Mario Odyssey Nier: Automata
Persona 5
Sonic Mania
The Legend of Zelda: Breath of the Wild
N/A Nintendo
2017 Game Design, New IP Horizon Zero Dawn Friday the 13th: The Game
Gorogoa
Hellblade: Senua's Sacrifice
Little Nightmares
What Remains of Edith Finch
Mathijs de Jonge Guerrilla Games
2018 Game Design, Franchise God of War Assassin's Creed Odyssey
Marvel's Spider-Man
Monster Hunter: World
Red Dead Redemption 2
Jason McDonald SIE Santa Monica Studio
2018 Game Design, New IP Hollow Knight 39 Days to Mars
Detroit: Become Human
Into the Breach
Sea of Thieves
N/A Team Cherry

Game Engineering

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2012 Game Engineering Trials Evolution Crush 3D (Peter Pimley)
Dragon's Dogma (Yoshiharu Nakao)
Mass Effect 3 (David Falkner)
Spelunky (Andrew Hull)
XCOM: Enemy Unknown (Casey O'Toole)
Russell Allen RedLynx
Ubisoft Shanghai
2013 Game Engineering The Legend of Zelda: The Wind Waker HD Animal Crossing: New Leaf (Shinji Hatada)
Battlefield 4 (Erik Westerlund, Jonas Kjellström)
Disney Infinity
Fire Emblem: Awakening
XCOM: Enemy Within (Justin Boswell)
Daiki Iwamoto, Takuhiro Dohta, Hajime Suzuki Nintendo
2014 Game Engineering Alien: Isolation FIFA 15
FTL: Faster Than Light (Matthew Davis)
Infamous Second Son (Adrian Bentley)
Tengami (Phil Tossell)
Michael Bailey Creative Assembly
2015 Game Engineering The Witcher 3: Wild Hunt Bloodborne (Ryu Matsumoto, Naoto Saigusa, Kazutoshi Nakajima, Tomoaki Takesue, Shinichiro Nishida, Takahiro Doi, Tomoki Otsuka)
Fallout 4 (Guy Carver)
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (Junji Tago)
Super Mario Maker (Yusaku Shimizu)
Balázs Török CD Projekt Red
2016 Game Engineering Uncharted 4: A Thief's End Dishonored 2 (Sylvain Praloix, Sylvain Been)
DOOM (Billy Ethan Khan)
Pokémon Go
Stellaris (Daniel Eriksson, Alexander Ivannikov, Mehrnaz Amanat Bari, Rikard Aslund, Joakim Bennedich)
Tyler Thornock Naughty Dog
2017 Game Engineering Horizon Zero Dawn Divinity: Original Sin II
Gravity Rush 2
SteamWorld Dig 2
The Sexy Brutale
XCOM 2: War of the Chosen
Xenoblade Chronicles 2
Michiel de Leeuw Guerrilla Games
2018 Game Engineering Marvel's Spider-Man Detroit: Become Human
Fortnite Battle Royale
Forza Horizon 4
God of War
Jonathan Adamczewski Insomniac Games

Game of the Year

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2001 Game of the Year Grand Theft Auto III Devil May Cry (Masaaki Yamada, Joesuke Kaji)
Halo (Jason Jones)
Ico (Fumito Ueda)
Metal Gear Solid 2 Hideo Kojima
Pikmin (Shigeru Miyamoto)
Leslie Benzies, Dan Houser, Jamie King, Renaud Sebbane, Gary J. Foreman, Jeremy Pope DMA Design
2002 Game of the Year Grand Theft Auto: Vice City Animal Crossing (Takashi Tezuka)
Metroid Prime (Michael Mann)
Tom Clancy's Splinter Cell (Wu Dong Hao)
Leslie Benzies, Dan Houser, Jeremy Pope, Jamie King Rockstar North
2003 Game of the Year Prince of Persia: The Sands of Time N/A N/A Ubisoft
2004 Game of the Year Half-Life 2 Burnout 3: Takedown (Paul Cross, Chris Roberts)
Katamari Damacy (Masatoshi Ogita)
Ninja Gaiden (Tomonobu Itagaki)
Ratchet & Clank: Up Your Arsenal (Grady Hunt)
Rome: Total War (Robert T. Smith, Mike Brunton, Michael de Plater, Jamie Ferguson, Chris Gambold)
N/A Valve
2005 Game of the Year Shadow of the Colossus Civilization IV (Soren Johnson)
God of War (David Jaffe)
Psychonauts (Tim Schafer)
Resident Evil 4 (Hiroshi Shibata, Koji Kakae, Shigenori Nishikawa)
Kenji Kaido, Yasuhide Kobayashi, Fumito Ueda Team Ico
2006 Game of the Year ?kami The Elder Scrolls IV: Oblivion (Todd Howard)
Final Fantasy XII (Yasumi Matsuno)
Gears of War (Cliff Bleszinski)
LocoRoco (Tsutomu Kouno)
Viva Pinata (Gregg Mayles, Justin Cook, Gavin Price, Matthew Carter)
Atsushi Inaba Clover Studio
2007 Game of the Year BioShock Call of Duty 4: Modern Warfare (Jason West)
Mass Effect (Casey Hudson)
Rock Band
Super Mario Galaxy (Shigeru Miyamoto)
The Orange Box
Alyssa Finley 2K Boston
2008 Game of the Year Little Big Planet Gears of War 2 (Cliff Bleszinski)
Left 4 Dead
Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots (Hideo Kojima)
Mirror's Edge (Tom Farrer)
Luci Black, Martin Lynagh, Michelle Ducker, Claire Boissiere Media Molecule
2009 Game of the Year Batman: Arkham Asylum Call of Duty: Modern Warfare 2 (Todd Alderman, Steve Fukuda, Mackey McCandlish, Zied Rieke)
Uncharted 2: Among Thieves (Richard Lemarchand, Neil Druckmann)
Sefton Hill Rocksteady Studios
2010 Game of the Year Red Dead Redemption Assassin's Creed: Brotherhood (Steven Masters)
Darksiders (Timothy Bell)
Heavy Rain (David Cage)
Limbo (Arnt Jensen)
Mass Effect 2 (Casey Hudson)
StarCraft II: Wings of Liberty (Robert Pardo)
Steve Martin, David Kunkler Rockstar San Diego
2011 Game of the Year Minecraft Batman: Arkham City (Daniel Bailie, Nathan Burlow)
Battlefield 3 (Patrick Bach)
Catherine (Kazuhisa Wada)
Dark Souls (Hidetaka Miyazaki)
The Elder Scrolls V: Skyrim (Bruce Nesmith)
Portal 2
Uncharted 3: Drake's Deception (Richard Lemarchand, Jacob Minkoff)
Markus Persson Mojang
2012 Game of the Year Journey Borderlands 2
Far Cry 3 (Kevin Guillemette, Jamie Keen, Andrea Zanini)
Spec Ops: The Line (Cory Davis, François Coulon)
The Walking Dead (Sean Vanaman)
Torchlight II
Jenova Chen, Robin Hunicke thatgamecompany
2013 Game of the Year The Last of Us Battlefield 4 (Lars Gustavsson)
Bioshock: Infinite (Ken Levine)
Grand Theft Auto V (Leslie Benzies, Imran Sarwar)
Super Mario 3D World
The Legend of Zelda: A Link Between Worlds (Eiji Aonuma)
Tomb Raider (Noah Hughes)
Bruce Straley Naughty Dog
2014 Game of the Year Dragon Age: Inquisition Far Cry 4 (Alex Hutchinson)
Middle-earth: Shadow of Mordor (Matt Allen)
South Park: The Stick of Truth (Eric Stough, Bruce Howell, Adrien Beard)
Super Smash Bros.
Mike Laidlaw BioWare
2015 Game of the Year The Witcher 3: Wild Hunt Batman: Arkham Knight (Sefton Hill)
Bloodborne (Hidetaka Miyazaki)
Fallout 4 (Todd Howard)
Splatoon (Yusuke Amano, Tsubasa Sakaguchi)
Konrad Tomaszkiewicz, Piotr Krzywonosiuk CD Projekt Red
2016 Game of the Year Overwatch Dark Souls III (Hidetaka Miyazaki)
Inside (Arnt Jensen)
Pokémon Go
Stardew Valley (Eric Barone)
Uncharted 4: A Thief's End (Bruce Straley, Neil Druckmann)
Jeffrey Kaplan Blizzard Entertainment
2017 Game of the Year Super Mario Odyssey Horizon Zero Dawn (Angie Smets)
Nier: Automata
Persona 5 (Naoya Maeda)
The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Eiji Aonuma)
TBD Nintendo
2018 Game of the Year God of War Celeste
Marvel's Spider-Man
Monster Hunter: World
Red Dead Redemption 2
Subnautica
Super Smash Bros. Ultimate
Cory Barlog SIE Santa Monica Studio

Game, Classic Revival

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2004 Game, Classic Revival Final Fantasy I & II: Dawn of Souls Classic NES Series: Metroid (Hirofumi Matsuoka, Yoshio Sakamoto)
Classic NES Series: The Legend of Zelda (Shigeru Miyamoto)
Donkey Kong Country 2 (Satoru Iwata, Shigeru Miyamoto)
Mega Man Anniversary Collection
Metal Gear Solid: The Twin Snakes (Hideo Kojima)
Masafumi Miyamoto, Hironobu Sakaguchi Square Enix
2005 Game, Classic Revival Conker: Live & Reloaded Capcom Classics Collection
Final Fantasy IV (Takashi Tokita)
Street Fighter Anniversary Collection
Wipeout Pure (Adam Shaikh)
Alison Stroll Rare
2006 Game, Classic Revival Final Fantasy III Bonk's Adventure
Gunstar Heroes
Metal Slug Anthology (Steve Mallory)
Tetris DS (Tomoyoshi Yamane, Naoko Okamoto, Yukio Mishima)
Yoshinori Kitase, Hiroyuki Itou Square Enix
2007 Game, Classic Revival Sonic the Hedgehog 2 Final Fantasy Tactics: The War of the Lions (Takamasa Shiba)
Pac-Man Championship Edition (Nobutaka Nakajima)
Prince of Persia
Tomb Raider: Anniversary (Jason Botta)
Shinobu Toyoda, Masaharu Yoshii Sonic Team
2008 Game, Classic Revival Chrono Trigger Dragon Quest IV: Chapters of the Chosen (Yuji Horii)
Final Fantasy IV (Tomoya Asano)
Samba de Amigo
Space Invaders Extreme (Tomohito Yano)
Kazuhiko Aoki Square Enix
2009 Game, Classic Revival Tales of Monkey Island: Lair of the Leviathan A Boy and His Blob (Matt Bozon)
Klonoa (Tsutomu Koganezawa, Makoto Yoshidumi, Yoshiyasu Horiuchi)
Craig Derrick Lucasfilm Games
2010 Game, Classic Revival Super Mario All-Stars 25th Anniversary DoDonPachi DaiFukkatsu
Monkey Island 2: LeChuck's Revenge (Ron Gilbert)
Perfect Dark (Nick Ferguson)
N/A Nintendo
2011 Game, Classic Revival Halo: Combat Evolved Anniversary Beyond Good & Evil HD (Wang Xu)
The Legend of Zelda: Ocarina of Time 3D (Shigeru Miyamoto)
Oddworld Stranger's Wrath HD
Rayman 3D
Star Fox 64 3D (Shigeru Miyamoto)
Hamilton Chu 343 Industries
2012 Game, Classic Revival Jet Set Radio HD Tony Hawk's Pro Skater HD Justyn McLean Blit Software
2013 Game, Classic Revival The Legend of Zelda: The Wind Waker HD DuckTales Remastered (Chris Watson)
Flashback (Paul Cuisset)
Kingdom Hearts HD 1.5 Remix
Leisure Suit Larry: Reloaded (Al Lowe, Josh Mandel)
Eiji Aonuma Nintendo
2014 Game, Classic Revival NES Remix 2 Another World: 20th Anniversary Edition (Éric Chahi)
Fable: Anniversary (Peter Molyneux)
Gabriel Knight 20th Anniversary Edition (Robert Holmes, John E. Grayson)
Pier Solar and the Great Architects (Tulio Adriano Gonçalves)
N/A indieszero
2015 Game, Classic Revival The Legend of Zelda: Majora's Mask 3D Grim Fandango Remastered (Tim Schafer)
Rare Replay
Shigeru Miyamoto Grezzo
Nintendo
2016 Game, Classic Revival DOOM Day of the Tentacle Remastered (Tim Schafer, Dave Grossman)
Master of Orion
Odin Sphere Leifthrasir (Kentaro Ohnishi)
Resident Evil Zero HD Remaster (Koji Oda)
Marty Stratton id Software
2017 Game, Classic Revival Crash Bandicoot N. Sane Trilogy ?kami HD (Hiroshi Shibata)
Planescape: Torment
Yakuza Kiwami (Chris Avellone)
Dan Tanguay Vicarious Visions, Toys for Bob, Iron Galaxy
2018 Game, Classic Revival Shadow of the Colossus de Blob
Pokemon: Let's Go
Spyro Reignited Trilogy
Yakuza Kiwami 2
Yuri Nakayama Team Ico

Game, Franchise Action

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2001 Game, Franchise Action Grand Theft Auto III Ace Combat 04: Shattered Skies
Castlevania: Circle of the Moon (K?ji Horie)
Crazy Taxi 2 (Kenji Kanno)
Star Wars Rogue Squadron II: Rogue Leader (Julian Eggebrecht)
Unreal Tournament (Peter Clark)
Leslie Benzies, Dan Houser, Jamie King, Renaud Sebbane, Gary J. Foreman, Jeremy Pope DMA Design
2002 Game, Franchise Action Grand Theft Auto: Vice City Lord of the Rings: The Two Towers (Todd Arnold, Sam Clifford)
Medal of Honor: Allied Assault (Peter Hirschmann)
Metroid Fusion (Tomoyoshi Yamane, Takehiko Hosokawa)
Metroid Prime (Michael Mann)
TimeSplitters 2 (Stephen Ellis, David Doak)
Leslie Benzies, Dan Houser, Jeremy Pope, Jamie King Rockstar North
2003 Game, Franchise Action Max Payne 2: The Fall of Max Payne Crimson Skies: High Road to Revenge (William Morrison)
Jak II
Star Wars Rogue Squadron III: Rebel Strike
Markus Maki, Kaweh Kazemi, Stefan Willixhofer, Hannes Seifert, Gregor Eigner (ewp), Frank Kern (ewp), Brandon Rose Remedy Entertainment
2004 Game, Franchise Action Half-Life 2 Doom 3 (Tim Willits)
Halo 2 (Jason Jones)
Ratchet & Clank: Up Your Arsenal (Randy Thompson)
Viewtiful Joe 2 (Atsushi Inaba)
N/A Valve
2005 Game, Franchise Action Battlefield 2 Call of Duty 2 (Eric Riley)
The Incredible Hulk: Ultimate Destruction (Eric Holmes)
Quake 4 (Eric C. Biessman)
Ultimate Spider-Man (Brian Reed)
Sean Decker Digital Illusions
2006 Game, Franchise Action Half-Life 2: Episode One Castlevania: Portrait of Ruin (Hiroto Yamaguchi)
Daxter (Michael John)
Grand Theft Auto: Vice City Stories (Leslie Benzies)
Metroid Prime Hunters (Shigeki Yamashiro, Robert Champagne)
N/A Valve
2007 Game, Franchise Action Call of Duty 4: Modern Warfare God of War II (Cory Barlog)
Halo 3 (James McQuillan, Joseph Tung)
Ratchet & Clank Future: Tools of Destruction
The Orange Box
Jason West Infinity Ward
2008 Game, Franchise Action Grand Theft Auto IV Battlefield: Bad Company (Karl-Magnus Troedsson)
Gears of War 2 (Cliff Bleszinski)
Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots (Hideo Kojima)
S.T.A.L.K.E.R. Clear Sky (Anton Bolshakov)
Leslie Benzies, Imran Sarwar, William Mills Rockstar North
2009 Game, Franchise Action Batman: Arkham Asylum Call of Duty: Modern Warfare 2 (Todd Alderman, Steve Fukuda, Mackey McCandlish, Zied Rieke)
Killzone 2 (Steven Ter Heide, Angie Smets)
Left 4 Dead 2
Red Faction: Guerrilla (Rick E. White)
Sefton Hill Rocksteady Studios
2010 Game, Franchise Action Red Dead Redemption Battlefield: Bad Company 2 (Björn Johnsson, Anders Gyllenberg, John Hargelid)
BioShock 2
God of War III (Whitney Wade, Kenneth T. Roy)
Just Cause 2 (Daniel Willför)
Steve Martin, David Kunkler Rockstar San Diego
2011 Game, Franchise Action Battlefield 3 Batman: Arkham City (Sefton Hill)
Call of Duty: Modern Warfare 3 (Infinity Ward and Sledgehammer Games)
Portal 2
Saints Row: The Third (Nick Lee)
Fredrik Loving, Sara Jansson EA DICE
2012 Game, Franchise Action Max Payne 3 Call of Duty: Black Ops II (Cesar Stastny)
Far Cry 3 (Kevin Guillemette, Jamie Keen, Andrea Zanini)
Tom Clancy's Ghost Recon: Future Soldier (Ionu? Grozea)
Prototype 2 (Matthew Armstrong)
Transformers: Fall of Cybertron (Matt Krystek, Matt Bettelman, Jared Ellott, Keith Evans, Chris Pasetto, David Ruiz, Gabriel Sheets, J. R. Vosovic, Travis Wiglesworth)
Sergei Kuprejanov Rockstar Games
2013 Game, Franchise Action Bioshock: Infinite Batman: Arkham Origins (Eric Holmes)
Grand Theft Auto V (Leslie Benzies, Imran Sarwar)
Metro: Last Light (Viacheslav Aristov)
Saints Row IV
Mike Syrny Irrational Games
2014 Game, Franchise Action Middle-earth: Shadow of Mordor Bayonetta 2 (Atsushi Inaba)
Call of Duty: Advanced Warfare (Glen Schofield, Michael Condrey)
Far Cry 4 (Cedric Decelle)
Wolfenstein: The New Order (Lars Johansson)
Nathan Edson, Zeb Wedell Monolith Productions
2015 Game, Franchise Action Metal Gear Solid V: The Phantom Pain Batman: Arkham Knight (Sefton Hill)
Call of Duty: Black Ops III (Jason Blundell, Daniel Bunting)
Just Cause 3
Transformers: Devastation (Robert Conkey, Atsushi Inaba)
Hideo Kojima, Kenichir? Imaizumi Kojima Productions
2016 Game, Franchise Action DOOM Battlefield 1 (Aleksander Svendsen Grondal)
Dishonored 2 (Harvey Smith)
Hitman (Christian Elverdam)
Titanfall 2 (Steve Fukuda)
Marty Stratton id Software
2017 Game, Franchise Action Wolfenstein II: The New Colossus Destiny 2 (Gavin Irby)
Resident Evil 7: Biohazard (Koji Kanemori)
The Evil Within 2 (Shigenori Nishikawa)
Yakuza 0 (Koji Yoshida)
Jens Matthies MachineGames
2018 Game, Franchise Action Marvel's Spider-Man Battlefield V
Far Cry 5
Fist of the North Star: Lost Paradise
Guacamelee! 2
Brian Allgeier Insomniac Games

Game, Franchise Adventure

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2001 Game, Franchise Adventure Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty Legend of Zelda: Oracle of Ages (Shigeru Miyamoto, Yoshiki Okamoto, Hiroshi Yamauchi)
Legend of Zelda: Oracle of Seasons (Shigeru Miyamoto, Yoshiki Okamoto, Hiroshi Yamauchi)
Oddworld: Munch's Oddysee (Jeffrey Nicholas Brown, Lorne Lanning)
Silent Hill 2 (Akihiro Imamura)
Hideo Kojima Konami
2002 Game, Franchise Adventure Tom Clancy's Splinter Cell Hitman 2: Silent Assassin
Resident Evil Zero (Takahiro Ushiroda, Takayoshi Miyake, Isamu Hara, Tomohiro Kida, Yasuhiro Itoge)
Shenmue II (Yu Suzuki)
Mathieu Ferland, Reid Schneider, Roxane Gosselin, Francois Coulon Ubisoft
2003 Game, Franchise Adventure Prince of Persia: The Sands of Time Deus Ex: Invisible War (Ricardo Bare)
Tom Clancy's Ghost Recon: Island Thunder (Richard Dansky)
The Legend of Zelda: The Wind Waker (Shigeru Miyamoto, Takashi Tezuka, Satoru Iwata)
Tom Clancy's Rainbow Six 3: Raven Shield
Tron 2.0
Yannis Mallat Ubisoft
2004 Game, Franchise Adventure Metal Gear Solid 3: Snake Eater Myst IV: Revelation (Patrick Fortier)
Onimusha 3: Demon Siege (Keiji Inafune)
Prince of Persia: Warrior Within (Jean-Christophe Guyot)
Hideo Kojima, Yoshikazu Matsuhana Konami
2005 Game, Franchise Adventure Resident Evil 4 Devil May Cry 3: Dante's Awakening (Tsuyoshi Tanaka)
Fatal Frame III: The Tormented
Prince of Persia: The Two Thrones (Jean-Christophe Guyot)
Tom Clancy's Splinter Cell: Chaos Theory (André Roy)
Hiroyuki Kobayashi Capcom
2006 Game, Franchise Adventure The Legend of Zelda: Twilight Princess Broken Sword: The Angel of Death
Dreamfall: The Longest Journey (Jarl Schjerverud, Henning Solberg)
Metal Gear Solid: Portable Ops (Hideo Kojima)
Sam and Max: Episode 1 (Brendan Q. Ferguson, David Grossman, Steve Purcell)
Shigeru Miyamoto Nintendo
2007 Game, Franchise Adventure The Legend of Zelda: Phantom Hourglass Medal of Honor Heroes 2 (Matthew Tomporowski)
Tom Clancy's Ghost Recon Advanced Warfighter 2 (Stig Fjeldheim)
Daiki Iwamoto, Eiji Aonuma, Shigeru Miyamoto, Hidemaro Fujibayashi Nintendo
2008 Game, Franchise Adventure Prince of Persia Apollo Justice: Ace Attorney (Takeshi Yamazaki, Keisuke Yamakawa)
Mortimer Beckett and the Time Paradox (Mark Magdamit)
Mystery Case Files: Return to Ravenhearst (Adrian Woods)
Tom Clancy's Rainbow Six: Vegas 2 (Eric Lajeunesse)
Ben Mattes, Jamal Rguigui Ubisoft Montreal
2009 Game, Franchise Adventure Uncharted 2: Among Thieves Assassin's Creed II (Patrice Désilets)
Professor Layton and the Diabolical Box (Akihiro Hino)
Resident Evil 5 (Jun Takeuchi)
Tales of Monkey Island: Lair of the Leviathan (Joe Pinney, Sean Vanaman, David Grossman, Brendan Q. Ferguson, Jake Rodkin, Will Armstrong, Mark Darin, Michael Stemmle)
Bruce Straley Naughty Dog
2010 Game, Franchise Adventure Assassin's Creed: Brotherhood Lara Croft and the Guardian of Light (Daniel Neuburger, Daniel Bryner, Bryan Enriquez, Jeff Wajcs)
Metal Gear Solid: Peace Walker (Hideo Kojima)
Prince of Persia: The Forgotten Sands (Graeme Jennings)
Professor Layton and the Unwound Future (Akihiro Hino)
Vincent Pontbriand-Trudel Ubisoft Montreal
2011 Game, Franchise Adventure Uncharted 3: Drake's Deception Assassin's Creed Revelations (Alexandre Amancio)
Deus Ex: Human Revolution (David Anfossi)
The Legend of Zelda: Skyward Sword (Ryuji Kobayashi)
Amy Hennig Naughty Dog
2012 Game, Franchise Adventure Assassin's Creed III Resident Evil 6 (Jiro Taoka)
Resident Evil: Revelations
Zero Escape: Virtue's Last Reward (Kotaro Uchikoshi)
Alex Hutchinson Ubisoft Montreal
2013 Game, Franchise Adventure The Legend of Zelda: A Link Between Worlds Assassin's Creed IV: Black Flag (Martin Schelling)
The Walking Dead: 400 Days (Sean Ainsworth, Mark Darin, Harrison G. Pink)
Tom Clancy's Splinter Cell: Blacklist (Maxime Béland)
Tomb Raider (Noah Hughes)
Hiromasa Shikata Nintendo
2014 Game, Franchise Adventure The Walking Dead: Season Two Assassin's Creed Unity (Antoine Vimal du Monteil, Philippe Ducharme)
Metal Gear Solid V: Ground Zeroes (Hideo Kojima, Kenichir? Imaizumi)
Sara Guinness, Kirsten Kennedy Telltale Games
2015 Game, Franchise Adventure Rise of the Tomb Raider Tales from the Borderlands: Episode 5 - The Vault of the Traveler Noah Hughes Crystal Dynamics
2016 Game, Franchise Adventure Uncharted 4: A Thief's End Phoenix Wright: Ace Attorney - Spirit of Justice (Takeshi Yamazaki, Takuro Fuse)
Salt and Sanctuary (James Silva, Michelle Silva)
Watch Dogs 2
Zero Time Dilemma (Kotaro Uchikoshi)
Bruce Straley, Neil Druckmann Naughty Dog
2017 Game, Franchise Adventure Uncharted: The Lost Legacy Assassin's Creed Origins (Jean Guesdon)
Batman: The Enemy Within (Brett Tosti)
Danganronpa V3: Killing Harmony
Life is Strange: Before the Storm (Luc Baghadoust)
Shaun Escayg, Kurt Margenaun Naughty Dog
2018 Game, Franchise Adventure God of War Hitman 2
Just Cause 4
Red Dead Redemption 2
The Awesome Adventures of Captain Spirit
Cory Barlog SIE Santa Monica Studio

Game, Franchise Family

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2001 Game, Franchise Family Klonoa 2 Harvest Moon: Save the Homeland
Mario Party 3 (Kenji Kikuchi)
Pokemon Crystal (Satoru Iwata, Satoshi Yamato, Shigeru Miyamoto, Tsunekazu Ishihara)
Wario Land 4 (Takehiro Izushi)
N/A Namco
2002 Game, Franchise Family Super Mario Sunshine Kirby: Nightmare in Dream Land (Tsuyoshi Wakayama)
The Legend of Zelda: A Link to the Past and Four Swords (Su Chol Lee, Mitsuaki Araki, Joko Kazuki)
Mario Party 4 (Fumihisa Sato)
Super Monkey Ball 2 (Toshihiro Nagoshi)
Shigeru Miyamoto, Takashi Tezuka Nintendo
2003 Game, Franchise Family Super Mario Advance 4: Super Mario Bros. 3 Ape Escape 2 (Hiromasa Ohkubo, Takahiro Okano, Hideyuki Ikeda, Teku Kobayashi, Hidekuni Sakai)
Kirby's Air Ride (Hiroaki Suga, Masayoshi Tanimura, Shigeru Miyamoto)
Pokémon Ruby and Sapphire (Hiroyuki Jinnai, Takehiro Izushi, Hiroaki Tsuru)
Takashi Tezuka Nintendo
2004 Game, Franchise Family Paper Mario: The Thousand-Year Door Harvest Moon: A Wonderful Life
Pikmin 2 (Shigeru Miyamoto
Takashi Tezuka)
Sly 2: Band of Thieves
Shigeru Miyamoto, Ryouichi Kitanishi Intelligent Systems
2005 Game, Franchise Family We Love Katamari Animal Crossing: Wild World (Takashi Tezuka)
Kirby: Canvas Curse
The Legend of Zelda: The Minish Cap (Shigeru Miyamoto)
Sly 3: Honor Among Thieves
WarioWare: Touched!
Toshiya Hara, Hideki Tomida, Keita Takahashi Namco
2006 Game, Franchise Family Lego Star Wars II: The Original Trilogy Mega Man Powered Up (Hiroyuki Yamato, Yuujirou Hayakawa, Yusuke Tokita, Gentarou Tanzawa)
New Super Mario Bros. (Takashi Tezuka)
Nintendogs: Dalmation (Shigeru Miyamoto)
Yoshi's Island DS (Hiroyuki Kawaguchi, K?ki Mogi, Ayae Hayashi, Shinichi Iida, Kou Okamoto, Atsushi Yamamoto, Hiroyuki Shimoda)
Jon Burton Traveller's Tales
2007 Game, Franchise Family Super Mario Galaxy Cooking Mama: Cook Off (Joe McHale)
Super Paper Mario (Kensuke Tanabe, Ryouichi Kitanishi)
Yoshiaki Koizumi, Shigeru Miyamoto, Takao Shimizu Nintendo
2008 Game, Franchise Family Viva Piñata: Trouble in Paradise Animal Crossing: City Folk (Takashi Tezuka)
Lego Batman: The Videogame (Kieran Gaynor)
Lego Indiana Jones: The Original Adventures (Paul Flanagan)
Mega Man 9 (Satoru Nishizawa, Ryota Ito, Satoshi Yazima)
Steven Brand Rare
2009 Game, Franchise Family New Super Mario Bros. Wii Mario and Luigi: Bowser's Inside Story (Toshiharu Izuno, Akira Otani, Yoshihiko Maekawa)
Patapon 2
Ratchet & Clank Future: A Crack in Time
The Legend of Zelda: Spirit Tracks (Koji Takahashi, Koji Kitagawa)
Takashi Tezuka, Hiroyuki Kimura Nintendo
2010 Game, Franchise Family Super Mario Galaxy 2 Kirby's Epic Yarn (Kazumasa Yonetani)
Lego Harry Potter: Years 1-4 (Jon Burton)
Super Scribblenauts (Sean Wissler)
Toy Story 3: The Video Game (Linda Jo)
Yoshiaki Koizumi, Takashi Tezuka Nintendo
2011 Game, Franchise Family Super Mario 3D Land LittleBigPlanet 2 (Kengo Kurimoto)
Nintendogs + Cats
Rayman Origins (Michel Ancel)
Sonic Generations (Takashi Iizuka)
Yoshiaki Koizumi Nintendo
2012 Game, Franchise Family New Super Mario Bros. U Lego Batman 2: DC Super Heroes (Jon Burton)
Lego The Lord of the Rings (Jon Burton)
New Super Mario Bros. U
Paper Mario: Sticker Star
Takashi Tezuka Nintendo
2013 Game, Franchise Family Super Mario 3D World Animal Crossing: New Leaf (Katsuya Eguchi)
Lego Marvel Super Heroes (Jon Burton)
Pokemon X & Y (Shusaku Egami, Junichi Masuda, Takato Utsunomiya, Hitoshi Yamagami)
Rayman Legends
N/A Nintendo
2014 Game, Franchise Family Lego Batman 3 Disney Infinity: Marvel Super Heroes
Donkey Kong Country: Tropical Freeze (Kensuke Tanabe)
Arthur Parsons Traveller's Tales
2015 Game, Franchise Family Super Mario Maker Lego Dimensions (Douglas Heder)
Yoshi's Woolly World (Atsushi Kono)
Takashi Tezuka, Yosuke Oshino Nintendo
2016 Game, Franchise Family Dragon Quest Builders Pokémon Go
Ratchet & Clank
Super Mario Run (Shigeru Miyamoto)
Kazuya Niinou Square Enix Business Division 5
2017 Game, Franchise Family Super Mario Odyssey Layton's Mystery Journey: Katrielle and the Millionaires' Conspiracy
Sonic Mania (Joss Ellis)
Splatoon 2 (Tatsumi Kimishima)
The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Eiji Aonuma)
TBD Nintendo
2018 Game, Franchise Family Super Mario Party Captain Toad: Treasure Tracker
Detective Pikachu
Lego DC Super-Villains
Overcooked 2
TBD NDCube Co., Ltd.

Game, Franchise Fighting

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2001 Game, Franchise Fighting Dead or Alive 3 Bloody Roar 3
Capcom vs. SNK 2: Mark of the Millennium (Hidetoshi Ishizawa (Neo_G), Takechan, Oni Suzuki, Mitsuaki Araki, Haman Satoru, Buruma)
Fatal Fury: Mark of the Wolves
Guilty Gear X
Super Smash Bros. Melee (Masahiro Sakurai)
N/A Team Ninja
2002 Game, Franchise Fighting Mortal Kombat: Deadly Alliance Marvel vs. Capcom 2 (Tatsuya Nakae, Spp Iorya, Buruma, Oni Suzuki, Obata Shinichiro, Hidetoshi Ishizawa)
Tekken 4
Virtua Fighter 4
WWE SmackDown! Shut Your Mouth (James Flaharty, Nicholas Wlodyka)
John Podlasek, Paulo Garcia, Brian LeBaron, Ed Boon Midway Games
2003 Game, Franchise Fighting Soulcalibur II Virtua Fighter 4: Evolution Hiroaki Yotoriyama, Akiko Tange, Koh Onda Project Soul
2004 Game, Franchise Fighting Dead or Alive Ultimate Def Jam: Fight for NY (Lauren Wirtzer, Hideyuki Iwashita, Josh Holmes)
Godzilla: Save the Earth (Kirby Fong)
Guilty Gear Isuka
Mortal Kombat: Deception (Ed Boon)
N/A Team Ninja
2005 Game, Franchise Fighting Fight Night Round 2 Soulcalibur III (Tetsuya Akatsuka)
Tekken 5 (Yuichi Yonemori, Kazuo Takahashi, Takahiro Noda, Takehiro Shimizu, Kunihiko Minakata, Hironori Ikeda, Hayato Iinuma)
WWE SmackDown! vs. Raw 2006 (Naoto Ueno, Kensuke Kanouda, Osamu Hashimoto, Naoto Kuge)
Keith J. Morton Electronic Arts
2006 Game, Franchise Fighting Fight Night Round 3 Dragon Ball Z: Budokai Tenkaichi 2 (Christopher Sabat)
Guilty Gear Judgment
Mortal Kombat: Armageddon (Ed Boon)
Tekken 5: Dark Resurrection (Kazuo Takahashi, Hayato Iinuma, Takahiro Noda, Hironori Ikeda, Kunihiko Minakata)
N/A Electronic Arts
2008 Game, Franchise Fighting Super Smash Bros. Brawl Bleach: Dark Souls
Mortal Kombat vs. DC Universe
Naruto: The Broken Bond
Soulcalibur IV
Kensuke Tanabe, Keisuke Terasaki, Akiya Sakamoto Sora Ltd.
2009 Game, Franchise Fighting Street Fighter IV Punch-Out!! (Jamie Ip, Matt McTavish) Takashi Tsukamoto Capcom
2010 Game, Franchise Fighting Super Street Fighter IV BlazBlue: Continuum Shift
Tatsunoko vs. Capcom: Ultimate All-Stars (Tetsuya Tomotoshi)
UFC Undisputed 2010
Yakuza 3 (Toshihiro Nagoshi, Masayoshi Kikuchi)
Yoshinori Ono Capcom
2011 Game, Franchise Fighting Marvel vs. Capcom 3: Fate of Two Worlds Mortal Kombat (Ed Boon)
Street Fighter III: Third Strike Online
WWE All Stars (Sal DiVita)
Yakuza 4 (Atsuki Ichikawa, Kazuhito Hirano)
Akihito Kadowaki, Go Usuma Capcom
2012 Game, Franchise Fighting UFC Undisputed 3 Karateka (Jordan Mechner)
Persona 4 Arena (Naoki Sawakawa)
Street Fighter X Tekken (Taketoshi Sano, Yukiko Hokao, Tetsunosuke Seki)
WWE '13
Hiromi Furuta Yuke's
2013 Game, Franchise Fighting Injustice: Gods Among Us Infinity Blade III
Killer Instinct (Michael Willette)
WWE 2K14 (Takayoshi Akasaka)
Ed Boon NetherRealm Studios
2014 Game, Franchise Fighting Super Smash Bros. EA Sports UFC (Jazz Brousseau)
Ultra Street Fighter IV (Derek Neal)
Masahiro Sakurai HAL Laboratory, Inc.
2015 Game, Franchise Fighting Mortal Kombat X Killer Instinct Season 2 (Michael Willette) Ed Boon NetherRealm Studios
2016 Game, Franchise Fighting Street Fighter V EA Sports UFC 2 (Brian Hayes)
The King of Fighters XIV (Yasuyuki Oda)
WWE 2K17
Takayuki Nakayama Capcom
Dimps
2017 Game, Franchise Fighting Tekken 7 Guilty Gear Xrd Rev 2
Injustice 2 (Ed Boon)
Marvel vs. Capcom: Infinite (Tsuyoshi Nagayama)
TBD Bandai Namco Entertainment, Bandai Namco Studios
2018 Game, Franchise Fighting Dragon Ball FighterZ Soulcalibur VI
Super Smash Bros. Ultimate
UFC 3
TBD Arc System Works

Game, Franchise Racing

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2001 Game, Franchise Racing Gran Turismo 3 A-Spec Extreme-G 3
Le Mans 24 Hours (Justin Halliday, Andrew Carter)
Mario Kart: Super Circuit
Tokyo Xtreme Racer: Zero
Wave Race: Blue Storm (Minoru Arakawa, Shigeru Miyamoto, Shigeki Yamashiro)
Kazunori Yamauchi, Sean Kelly, Shiho de Ruiter - Miyazaki, Taku Imasaki, Kenneth Chan, Nicole Nokes (ewp) Polyphony Digital
2002 Game, Franchise Racing Burnout 2: Point of Impact Colin McRae Rally 3 (David Osbourn, Jamie Lowes)
Need for Speed: Hot Pursuit 2 (William Ho)
Sega GT 2002
Twisted Metal: Black
Joe Bonar, Rupert Brooker Criterion Games
2003 Game, Franchise Racing Mario Kart: Double Dash!! F-Zero GX (Toshihiro Nagoshi)
Midnight Club II
Need for Speed Underground
Project Gotham Racing 2 (Martyn R. Chudley)
Splashdown: Rides Gone Wild (Jordan Itkowitz, Adam Kraver)
Shigeru Miyamoto, Tadashi Sugiyama, Shinya Takahashi, Takashi Tezuka Nintendo
2004 Game, Franchise Racing Burnout 3: Takedown F-Zero: GP Legend (Hitoshi Yamagami)
Need for Speed: Underground 2 (Chuck Osieja)
OutRun 2 (Steve Lycett, Travis Ryan, Colin Stone)
RalliSport Challenge 2 (Patrick Bach)
Shiobhan Reddy, Rupert Brooker, Catherine Schell, Adrian Selby Criterion Games
2005 Game, Franchise Racing Burnout Revenge Gran Turismo 4 (Kazunori Yamauchi)
Mario Kart DS (Shigeru Miyamoto)
Need for Speed: Most Wanted
Project Gotham Racing 3
N/A Criterion Games
2006 Game, Franchise Racing Ridge Racer 7 ATV Offroad Fury 4 (Graham Bromley)
FlatOut 2 (Janne Alanenpää)
OutRun 2006: Coast 2 Coast (Travis Ryan)
Test Drive Unlimited (Ahmed Boukhelifa, Christophe Laboureau)
N/A Bandai Namco Entertainment
2007 Game, Franchise Racing Forza Motorsport 2 Project Gotham Racing 4 (Ged Talbot) Alan Hartman Turn 10 Studios
2008 Game, Franchise Racing Burnout Paradise FlatOut: Head On (Janne Alanepää)
Mario Kart Wii (Shigeru Miyamoto)
Midnight Club: Los Angeles (Jeffrey Pidsadny)
Wipeout HD
Matt Webster Criterion Games
2009 Game, Franchise Racing Forza Motorsport 3 Dirt 2 (Matthew Horsman) Dan Greenawalt Turn 10 Studios
2010 Game, Franchise Racing Need for Speed: Hot Pursuit F1 2010 (Stephen Hood)
Gran Turismo 5 (Kazunori Yamauchi)
Hydro Thunder Hurricane (Ralf Knoesel)
Alan McDairmant, Hamish Young, Matt Webster, Paul Ross, Pete Lake, Steve Cuss Criterion Games
2011 Game, Franchise Racing MotorStorm: Apocalypse Driver: San Francisco (Marie-Jo Leroux)
Forza Motorsport 4 (William Giese)
Mario Kart 7 (Hideki Konno)
Motorstorm: Apocalypse
Need for Speed: The Run (Alex Grimbley, Brian Lindley, Steve Anthony)
N/A Evolution Studios
2012 Game, Franchise Racing LittleBigPlanet Karting Dirt: Showdown (Richard Todd)
F1 Online: The Game
Forza Horizon (Martin Connor)
Need for Speed: Most Wanted (James Hans, Leanne Loombe, Neil Manners, Robert O'Farrell, Vanesa Lorena Tate)
Trials Evolution (Roger Carpenter)
Andrew Bracken United Front Games
2013 Game, Franchise Racing Forza Motorsport 5 Gran Turismo 6
Grid 2
Need for Speed: Rivals (Craig Sullivan)
Dan Greenawalt Turn 10 Studios
2014 Game, Franchise Racing Mario Kart 8 Forza Horizon 2 (Chris Taylor) Hideki Konno Nintendo
2016 Game, Franchise Racing Forza Horizon 3 Dirt Rally
F1 2016
NASCAR Heat Evolution
TrackMania Turbo (Florent Castelnérac)
Ralph Fulton Playground Games
2017 Game, Franchise Racing Forza Motorsport 7 Dirt 4 (Leon Somi)
Gran Turismo Sport
NASCAR Heat 2
Leon Somi Turn 10 Studios
2018 Game, Franchise Racing Forza Horizon 4 F1 2018
NASCAR Heat 3
N/A Playground Games

Game, Franchise Role Playing

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2001 Game, Franchise Role Playing Final Fantasy X Dragon Warrior VII (Yuji Horii)
Final Fantasy Chronicles
Paper Mario (Ryota Kawade)
Phantasy Star Online (Yuji Naka)
Yoshinori Kitase Square
2002 Game, Franchise Role Playing Elder Scrolls III: Morrowind Asheron's Call 2: Fallen Kings (Nik Davidson)
Grandia Xtreme
Icewind Dale II (Joshua Eric Sawyer)
Phantasy Star Online: Episode I & II
Summoner 2 (Sandeep Shekar)
Wild Arms 3 (Akifumi Kaneko)
Todd Howard, Ashley Cheng, Todd Vaughn Bethesda Softworks
2003 Game, Franchise Role Playing Final Fantasy XI Dark Cloud 2 (Akihiro Hino)
Final Fantasy X-2 (Yoshinori Kitase)
N/A Square Enix
2004 Game, Franchise Role Playing Star Wars Knights of the Old Republic II: The Sith Lords Baldur's Gate: Dark Alliance II (David Maldonado)
Final Fantasy Crystal Chronicles (Akitoshi Kawazu)
Shadow Hearts: Covenant (Jeremy Airey)
Tales of Symphonia (Takashi Hasegawa)
N/A Obsidian Entertainment
2005 Game, Franchise Role Playing Dragon Quest VIII City of Villains (Matthew Miller, Melissa Bianco, Brian Gilmore, Floyd Grubb, Nellie Hughes)
Freedom Force vs the 3rd Reich (Dorian Hart, Alexx Kay), PoPoLoCrois (Hiromori Fukuoka)
X-Men Legends II: Rise of Apocalypse (Dan Vondrak)
Ryutaro Ichimura, Yoshiki Watabe, Yuu Miyake, Taichi Inuzuka, Yukinobu Chida, Akihiro Hino Level-5
2006 Game, Franchise Role Playing Final Fantasy XII The Elder Scrolls IV: Oblivion (Gavin Carter, Craig Lafferty)
Kingdom Hearts II (Tetsuya Nomura)
Neverwinter Nights 2 (Joshua Eric Sawyer, Ferret Baudoin)
Suikoden V (Hidehito Okamoto)
Hiroaki Kato Square Enix
2007 Game, Franchise Role Playing World of Warcraft: The Burning Crusade Persona 3 Shane Dabiri Blizzard Entertainment
2008 Game, Franchise Role Playing Fallout 3 Disgaea 3: Absence of Justice
Fable II (Peter Molyneux)
Persona 4 (Atsushi Watanabe, Azusa Kido)
Valkyria Chronicles (Takanobu Yoshino, Kohei Yamashita)
Gavin Carter Bethesda Game Studios
2009 Game, Franchise Role Playing Kingdom Hearts 358/2 Days Dragon Quest V: Hand of the Heavenly Bride (Yuji Horii)
Shin Megami Tensei: Devil Survivor (F?ma Yat?)
Star Ocean: Second Evolution
Suikoden Tierkreis
Tetsuya Nomura Square Enix
2010 Game, Franchise Role Playing Mass Effect 2 Dragon Quest IX: Sentinels of the Starry Skies (Yuji Horii)
Fable III (Peter Molyneux)
Fallout: New Vegas (Mikey Dowling, Jason Fader, Matt Singh, Tess Treadwell)
World of Warcraft: Cataclysm (Chris Metzen)
Adrien Cho, Nathan Plewes, Jesse Houston BioWare
2011 Game, Franchise Role Playing The Elder Scrolls V: Skyrim Dark Souls (Hidetaka Miyazaki)
Disgaea 4: A Promise Unforgotten
Dungeon Siege III (Richard Taylor)
Star Wars: The Old Republic (Holden Hume)
Craig Lafferty Bethesda Game Studios
2012 Game, Franchise Role Playing Mass Effect 3 Diablo III (Robert Pardo)
Kingdom Hearts 3D: Dream Drop Distance
Torchlight II
Jesse Houston, Casey Hudson BioWare
2013 Game, Franchise Role Playing Monster Hunter 3 Ultimate Shadowrun Returns (Brian Poel)
Shin Megami Tensei IV
Shin Megami Tensei: Devil Summoner: Soul Hackers
Tales of Xillia (Hideo Baba)
Maki Maruyama Capcom
2014 Game, Franchise Role Playing South Park: The Stick of Truth Dark Souls II (Shinichiro Nishida, Yuzo Kojima)
Dragon Age: Inquisition (Mike Laidlaw)
Chris Brion Obsidian Entertainment
South Park Digital Studios
2015 Game, Franchise Role Playing The Witcher 3: Wild Hunt Fallout 4 (Todd Howard)
Xenoblade Chronicles X (Tetsuya Takahashi)
Konrad Tomaszkiewicz, Piotr Krzywonosiuk CD Projekt Red
2016 Game, Franchise Role Playing Final Fantasy XV Bravely Second: End Layer (Kensuke Nakahara)
Dark Souls III
Shin Megami Tensei IV: Apocalypse (Satoshi Ohyama)
The Banner Saga 2
Hajime Tabata Square Enix Business Division 2
2017 Game, Franchise Role Playing Persona 5 Darkest Dungeon: The Crimson Court
Divinity: Original Sin II (Octaaf Fieremans)
Mass Effect Andromeda (Mac Walters)
Middle-earth: Shadow of War
Naoya Maeda Atlus, P Studio
2018 Game, Franchise Role Playing Valkyria Chronicles 4 Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age
Ni no Kuni II: Revenant Kingdom
Pillars of Eternity II: Deadfire
World of Warcraft: Battle for Azeroth
N/A SEGA Games Co., Ltd.

Game, Franchise Sports

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2001 Game, Franchise Sports Tony Hawk's Pro Skater 3 Madden NFL 2002 (Jonah Stich)
NBA 2K2
NFL 2K2 (Christopher Larson)
Tony Hawk's Pro Skater 2x (Nigel Mills)
Scott Pease, Nicole Willick, Stacey Drellishak Neversoft
2002 Game, Franchise Sports Madden NFL 2003 FIFA 2003
NBA 2K3 (Derrick Aynaga)
NFL 2K3
Tiger Woods PGA Tour 2003 (Mike Olsen)
Tony Hawk's Pro Skater 4 (Stacey Ganem)
Jeremy Strauser, Phil Frazier, Jason Barnes, Kenny Ilko Electronic Arts
2003 Game, Franchise Sports SSX 3 Links 2004 (Mark McArthur)
Madden NFL 2004
Tiger Woods PGA Tour 2004
Tony Hawk's Underground (Stacey Ganem)
Larry LaPierre, J. David Elton, Conor Lumpkin Electronic Arts
2004 Game, Franchise Sports ESPN NFL 2K5 ESPN NBA 2K5 (Jeremy Tiner, Dedan Anderson, Mark Washington, Kyle Lai-Fatt)
MVP Baseball 2004 (Brent Nielsen)
Tiger Woods PGA Tour 2005
Tony Hawk's Underground 2 (Stacey Ganem)
World Soccer Winning Eleven 7 International (Shingo Takatsuka)
Jeffrey J. Thomas, Asif Chaudhri, Eric Sorenson (ewp), Rick Brown (ewp), Brandon Justice (ewp), Abe Navarro (ewp), Matt Underwood (ewp), Dave Zdyrko (ewp) Visual Concepts
2005 Game, Franchise Sports World Soccer Winning Eleven 8 International FIFA 06 (Pauline Moller)
NHL 2K6 (Colin O'Hara)
Tony Hawk's American Wasteland
N/A Konami
2006 Game, Franchise Sports World Soccer Winning Eleven 9 FIFA 07 (Joe Booth)
Madden NFL 07 (David Ortiz)
NBA 2K7
NHL 2K7
Seabass Takatsuka Konami
2007 Game, Franchise Sports Madden NFL 08 NHL 08 N/A Electronic Arts
2008 Game, Franchise Sports Mario Super Sluggers FIFA 09 (Paul Hossack)
Madden NFL 09 (Dale Jackson)
NHL 09
Tiger Woods PGA Tour 09
N/A Bandai Namco Entertainment
2009 Game, Franchise Sports Wii Sports Resort FIFA 10 (Lindsay Blenkhorn)
Madden NFL 10
MLB 09: The Show
Takayuki Shimamura, Yoshikazu Yamashita Nintendo
2010 Game, Franchise Sports Madden NFL 11 FIFA Soccer 11
MLB 10: The Show
NBA 2K11
NHL 11
N/A EA Tiburon
2011 Game, Franchise Sports Madden NFL 12 NHL 12
Tiger Woods PGA Tour 12: The Masters
Top Spin 4
Virtua Tennis 4
N/A EA Tiburon
2012 Game, Franchise Sports FIFA 13 Madden NFL 13
Mario Tennis Open (Hiroyuki Takahashi, Shugo Takahashi)
NHL 13
Pro Evolution Soccer 2013
SSX
N/A EA Canada
2013 Game, Franchise Sports FIFA 14 MLB 13: The Show
NBA 2K14
Pro Evolution Soccer 2014 (Hatsumi Naoya)
Tiger Woods PGA Tour 14
N/A Electronic Arts
2014 Game, Franchise Sports FIFA 15 Mario Golf: World Tour (Hiroyuki Takahashi, Shugo Takahashi, Toshiharu Izuno)
MLB 14: The Show
Sebastián Enrique EA Canada
2015 Game, Franchise Sports NBA 2K16 MLB 15: The Show
PES 2016
N/A Visual Concepts
2016 Game, Franchise Sports FIFA 17 Madden NFL 17
MLB The Show 16 (Jody Kelsey)
NBA 2K17
NHL 17
N/A EA Canada
2017 Game, Franchise Sports NBA 2K18 Everybody's Golf
FIFA 18
MLB The Show 17 (Marcus Efting)
The Golf Club 2 (Anthony Kyne)
Marcus Efting Visual Concepts
2018 Game, Franchise Sports Super Mega Baseball 2 FIFA 19
Mario Tennis Aces
Pro Evolution Soccer 2019
The Golf Club 2019
N/A Metalhead Software Inc.

Game, Music or Performance-Based

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2004 Game, Music or Performance-Based Dance Dance Revolution Extreme Donkey Konga
EyeToy: Groove (Ron Festejo)
Get On da Mic
Taiko: Drum Master
N/A Konami
2005 Game, Music or Performance-Based Guitar Hero Dance Dance Revolution Ultramix 3 (Stillwind)
Donkey Kong Jungle Beat (Takao Shimizu)
EyeToy: Kinetic (Tom Holmes)
In the Groove (Jason Asbahr, John Tam)
John Tam, Greg LoPiccolo, Daniel Sussman, Rob Kay, Alex Rigopulos Harmonix
2006 Game, Music or Performance-Based Guitar Hero II Elite Beat Agents (Masako Harada, Shinya Saito)
Guitaroo Man Lives! (Masako Harada)
SingStar Rocks! (Paulina Bozek)
Daniel Sussman, Elena Siegman, Tracy Rosenthal-Newsom, Helen McWilliams Harmonix
2007 Game, Music or Performance-Based Rock Band Guitar Hero III: Legends of Rock (Josh Randall)
Jam Sessions (Kosuke Asakura)
N/A Harmonix
2008 Game, Music or Performance-Based Rock Band 2 Audiosurf (Dylan Fitterer)
Auditorium
Lips (Earnest Yuen)
SingStar ABBA (Fanee Sazaklidou)
N/A Harmonix
2009 Game, Music or Performance-Based The Beatles: Rock Band DJ Hero
Guitar Hero 5
Lego Rock Band
Naoko Takamoto Harmonix
2010 Game, Music or Performance-Based Rock Band 3 Bit.Trip Runner (Alex Neuse)
Dance Central (Naoko Takamoto)
Def Jam Rapstar (Brian Berger, Michael Glover, Walter Randolph)
DJ Hero 2 (Jamie Jackson)
Stephanie Peczon Harmonix
2011 Game, Music or Performance-Based Rocksmith Kinect: Disneyland Adventures
Just Dance 3
The Black Eyed Peas Experience
Twister Mania (Johnny O'Donnell, Adam Cavaluzi)
Jason V. Schroeder Ubisoft San Francisco
2012 Game, Music or Performance-Based Dance Central 3 Beat Sneak Bandit
Rock Band Blitz
Matt Boch, Jon Carter, Tom Bartlett Harmonix
2013 Game, Music or Performance Runner 2: Future Legend of Rhythm Alien Jungle Rumble
Propinquity
N/A Gaijin Games
2014 Game, Music or Performance Just Dance 2015 Hatsune Miku: Project DIVA F 2nd
TxK (Jeff Minter)
Matthew Tomkinson Ubisoft Paris
2015 Game, Music or Performance Crypt of the NecroDancer Guitar Hero Live (Jamie Jackson, David Osbourn)
Rock Band 4
Ryan Clark Brace Yourself Games
2016 Game, Music or Performance-Based Thumper Audioshield
Rhythm Heaven Megamix (Masami Yone)
N/A Drool
2017 Game, Music or Performance-Based DropMix 1-2-Switch
Hatsune Miku: Project DIVA Arcade (Makoto Osaki)
Alex Howell, John Barros, Tom Bartlett, Jonathan Mintz Harmonix Music Systems
2018 Game, Music or Performance-Based Beat Saber Floor Kids
Persona 5: Dancing in Starlight
N/A Hyperbolic Magnetism

Game, Original Action

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2001 Game, Original Action Max Payne Conker's Bad Fur Day (Chris Seavor)
Halo (Jason Jones)
Jak and Daxter (Roppyakyu Tsurumi, Katsuhiko Kanazawa)
Red Faction
Petri Jarvilehto, George Broussard, Scott Miller, Kevin Hoare Remedy Entertainment
2002 Game, Original Action Battlefield 1942 MechAssault (Michael J. McDonald)
Ratchet & Clank (Brian Allgeier)
Sly Cooper and the Thievius Raccoonus
SOCOM U.S. Navy SEALs (Graham Keys)
Lars Gustavsson, Niklas Persson, Ken Balthaser, Jamil Dawsari Digital Illusions
2003 Game, Original Action Call of Duty Armed and Dangerous (Timothy Williams, Bob Stevenson, Nick Bruty)
The Simpsons: Hit & Run (John Melchior)
True Crime: Streets of LA (Luxoflux)
Vince Zampella, Thaine Lyman, Ken Murphy, Eric Grossman, Daniel Hagerty, Eric W. Adams (ewp) Infinity Ward
2004 Game, Original Action Alien Hominid Breakdown (Ryouji Ichikari)
Far Cry (Christopher Natsuume, Jack Mamais, Richard Tsao)
Painkiller (Adrian Chmielarz)
Star Wars: Battlefront (Jens Hartvig Andersen)
John Baez The Behemoth
2005 Game, Original Action God of War Destroy All Humans! (Dan Teasdale, Courtney Pasieczny, Jamie Lack, Arash Mohebbi)
F.E.A.R. (Tim Shymkus)
Gun
King Kong (Michel Ancel, Sébastien Morin)
Psychonauts (Tim Schafer)
Shannon Studstill, Sandy Abe, Whitney Wade, Yumi Yang, David Jaffe Sony Interactive Entertainment
2006 Game, Original Action Gears of War Dead Rising (Hayato Tsuru, Masashi Yoshida, Jiro Taoka, Hidehiro Goda, Yusuke Sakurai, Yutaka Utsugi, Tsuyoshi Mizuta)
Just Cause (Magnus Nedfors)
Prey (Chris Rhinehart)
Resistance: Fall of Man
Saints Row (Alvan Monje, Anoop Shekar, Douglas Nelson)
Rod Fergusson Epic Games
2007 Game, Original Action BioShock Crysis (Bernd Diemer)
S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl (Anton Bolshakov)
The Darkness (Lars Johansson)
The Ship (Simon Hill)
Alyssa Finley 2K Boston
2008 Game, Original Action Mirror's Edge Braid (Jonathan Blow)
Castle Crashers (Tom Fulp)
Dead Space (Bret Robbins)
PixelJunk Eden
Tom Farrer EA DICE
2009 Game, Original Action 'Splosion Man Borderlands (Simon Hurley, Stephen Palmer)
Brütal Legend (Erik Robson)
Fat Princess
Prototype (Eric Holmes)
N/A Twisted Pixel Games
2010 Game, Original Action Super Meat Boy Alan Wake (Mikael Kasurinen, Sami Järvi, Saku Lehtinen, Jyri Ranki, Olli Tervo, Sami Vanhatalo, Jarno Wallgrèn)
Darksiders (Timothy Bell)
Limbo (Arnt Jensen)
Monday Night Combat (Robert Berry Jr., Logan DeMelt, Greg Stackhouse)
Vanquish (Masaaki Yamada, Shigenori Nishikawa, Junichi Oka)
Edmund McMillen
Tommy Refenes
Team Meat
2011 Game, Original Action Payday: The Heist Bulletstorm (Adrian Chmielarz)
El Shaddai: Ascension of the Metatron (Yusuke Nakagawa)
Insanely Twisted Shadow Planet (Michel Gagné, Joe Olson)
Jetpack Joyride (Adam Wood, Brent Hobson, Cedar Jones, Grant Peters, Jason Harwood, Jason Maundrell, Joe Gatling, Luke Muscat, Peter McNeill, Shath Maguire, Sierra Asher, Stephen Last, Daniel Johns, Phil Larsen, Shainiel Deo)
Rage (Tim Willits)
Oliver J. Smith Overkill Software
2012 Game, Original Action Fez Dishonored (Raphaël Colantonio, Harvey Smith)
Dust: An Elysian Tail (Dean Dodrill)
Hybrid
I Am Alive (Laurent Erignoux)
Spelunky (Derek Yu)
Thomas Scott Polytron Corporation
2013 Game, Original Action The Last of Us Badland
BattleBlock Theater
Guacamelee!
Monaco: What's Yours Is Mine (Andy Schatz, Andy Nguyen)
Bruce Straley Naughty Dog
2014 Game, Original Action Titanfall Destiny (Jonty Barnes)
Shovel Knight
Drew McCoy, Steve Fukuda Respawn Entertainment
2015 Game, Original Action Bloodborne Lovers in a Dangerous Spacetime Hidetaka Miyazaki FromSoftware
2016 Game, Original Action Overwatch Adr1ft (Adam Orth)
Hyper Light Drifter (Alex Preston)
Republique
The Lab
Jeffrey Kaplan Blizzard Entertainment
2017 Game, Original Action Horizon Zero Dawn Farpoint
Friday the 13th: The Game (Bryce Glover)
Hellblade: Senua's Sacrifice
Slime Rancher
Jan Bart van Beek Guerrilla Games
2018 Game, Original Action A Way Out Below
Dead Cells
Hollow Knight
Sea of Thieves
N/A Hazelight Studios AB

Game, Original Adventure

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2001 Game, Original Adventure Ico Devil May Cry (Masaaki Yamada, Joesuke Kaji)
Extermination (Hidetaka Suehiro (Swery), Keisuke Mori, Teku Kobayashi, Tadafumi Kamioka, Masayoshi Kurokawa)
Onimusha: Warlords (Keiji Inafune)
Pikmin (Shigeru Miyamoto)
Kenji Kaido, Darren Yager, Ron Allen, Kenneth Chan Sony Interactive Entertainment
2002 Game, Original Adventure Eternal Darkness: Sanity's Requiem Fatal Frame (Keisuke Kikuchi)
Shadow of Destiny (Philip McDonnell)
Syberia (Dominic Mercure, Patrik Méthé)
The Thing (Andrew Curtis)
Denis Dyack, Karyn DePetris, Shigeru Miyamoto, Satoru Iwata, Kenji Miki Silicon Knights
2003 Game, Original Adventure Beyond Good & Evil Primal (Katie Lea)
Sphinx and the Cursed Mummy (Victor Garrido, Padraig Crowley)
The Getaway (Chun Wah Kong (lead designer), Alex Carlyle, Max Harvey, Stuart Harvey, Dominic Robilliard)
Yves Guillemot Ubisoft
2004 Game, Original Adventure Psi-Ops: The Mindgate Conspiracy The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay (Peter Wanat)
Ghost in the Shell: Stand Alone Complex (Takuya Iwasaki)
Missing: Since January (Éric Viennot, Gérald Obringer, Olivier Dupouy, Buu-Lâm Le, Minh Phan, Nicolas Delaye)
Siren (Junya Ohkura (BHZ), Kohei Nanri)
Brian Eddy, Alexander W. Offermann Midway Games
2005 Game, Original Adventure Indigo Prophecy Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth (Christopher Gray)
Haunting Ground (Yukio And?)
Shadow of the Colossus (Fumito Ueda)
Trace Memory (Rika Suzuki)
Constantine Hantzopoulos, Guillaume de Fondaumière, Nathalie Chody Quantic Dream
2006 Game, Original Adventure ?kami Al Emmo and the Lost Dutchman's Mine (Britney K. Brimhall, Christopher T. Warren)
Bully (Chris Stimson, Josh Needleman)
Marvel: Ultimate Alliance (Dan Vondrak)
Rule of Rose (Noriyuki Boda)
Atsushi Inaba Clover Studio
2007 Game, Original Adventure Uncharted: Drake's Fortune Assassin's Creed (Jade Raymond)
Sherlock Holmes: The Awakened (Jalil AMR)
Zack & Wiki: Quest for Barbaros' Treasure (Haruki Suetsugu)
Amy Hennig Naughty Dog
2008 Game, Original Adventure Professor Layton and the Curious Village Harvey Birdman, Attorney at Law (Kevin Sheller)
Penny Arcade Adv. Ep 1: On the Rain-Slick Precipice of Darkness
Akihiro Hino Level-5
2009 Game, Original Adventure inFamous 1912: Titanic Mystery (Jeff Hendricks, Jörg Henseler)
Cursed Mountain (Tobe Mayr, Christoph Quas, Georg Heinz)
Drawn: The Painted Tower (Christian Campbell)
Mini Ninjas (Jonas Lind)
Greg Phillips, Sam Thompson Sucker Punch Productions
2010 Game, Original Adventure Heavy Rain Deadly Premonition (Tomio Kanazawa, Kuniaki Kakuwa)
Enslaved: Odyssey to the West (Mat Hart)
The Whispered World (Marco Hüllen)
Charles Coutier Quantic Dream
2011 Game, Original Adventure L.A. Noire Catherine (Katsura Hashino)
Lost in Shadow (Osamu Tsuchihashi)
Stacking (Lee Petty)
Superbrothers: Sword & Sworcery EP (Craig D. Adams)
Naresh Hirani Team Bondi
2012 Game, Original Adventure The Walking Dead Botanicula (Jaromír Plachý)
Closure (Tyler Glaiel)
Dear Esther (Dan Pinchbeck)
The Dream Machine
Sean Vanaman
Jake Rodkin
Telltale Games
2013 Game, Original Adventure Beyond: Two Souls Cognition: An Erica Reed Thriller (Cesar Bittar)
Gone Home
The Stanley Parable
The Wolf Among Us: Episode 1 - Faith (Ryan Kaufman)
Charles Coutier Quantic Dream
2014 Game, Original Adventure Broken Age: Act I Among the Sleep
Danganronpa: Trigger Happy Havoc
Watch Dogs (Jonathan Morin)
The Wolf Among Us (Joe Pinney)
Greg Rice Double Fine Productions
2015 Game, Original Adventure Ori and the Blind Forest Life Is Strange (Luc Baghadoust) Thomas Mahler Moon Studios
2016 Game, Original Adventure Firewatch 1979 Revolution: Black Friday (Navid Khonsari)
Edge of Nowhere
Here They Lie (Cory Davis, John Garcia-Shelton, Toby Gard, Richard Smith)
The Last Guardian (Fumito Ueda)
Olly Moss, Sean Vanaman Campo Santo
2017 Game, Original Adventure What Remains of Edith Finch Tacoma
The Sexy Brutale (Raul Rubio-Munarriz)
Thimbleweed Park
To the Moon
Ian Dallas Giant Sparrow
2018 Game, Original Adventure The Missing: J.J. Macfield and the Island of Memories Detroit: Become Human
Florence
Light Fall
Strange Brigade
N/A White Owls Inc.

Game, Original Family

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2001 Game, Original Family Super Monkey Ball The Adventures of Cookie & Cream (Atsushi Taniguchi)
Aladdin in Nasira's Revenge (Ben Tuszynski, Craig Howard)
Luigi's Mansion (Hiroshi Yamauchi, Shigeru Miyamoto, Takashi Tezuka)
Razor Freestyle Scooter
Toshihiro Nagoshi Amusement Vision
2002 Game, Original Family Animal Crossing Disney's Treasure Planet (Chris Takami)
Lego Soccer Mania (David Rutter, Mark James, Andrew Hersee)
Stitch: Experiment 626 (Jeffrey S. Marks)
Takashi Tezuka Nintendo
2003 Game, Original Family Mario & Luigi: Superstar Saga Backyard Basketball (Philip DeLuca, Rachel Frost, Zenon Thornton, Aimee Paganini)
Billy Hatcher and the Giant Egg
Harry Potter: Quidditch World Cup (Matt Birch, Jez Harris, Guy Miller)
Shigeru Miyamoto, Tetsuo Mizuno, Takuji Hotta (ewp), Satoshi Kira (ewp), Takashi Tezuka (ewp) Nintendo
2004 Game, Original Family Katamari Damacy Astro Boy: Omega Factor (Tetsu Okano)
Mario vs. Donkey Kong (Wing S. Cho)
The Number Devil (Robert Ott, Caya Maue)
Mitsumasa Fujita, Toshiya Hara, Lindsay Gray, Noriko Wada Namco
2005 Game, Original Family Lego Star Wars Lost in Blue (Masahiro Ueno)
Nintendogs (Shigeru Miyamoto)
Wallace & Gromit in the Curse of the Were-Rabbit
John Burton, Tom Stone, Loz Doyle Traveller's Tales
Griptonite Games
Aspyr
Giant Interactive Entertainment
2006 Game, Original Family Viva Pinata Cooking Mama (Takeshi Nagashima)
Dragon Quest Heroes: Rocket Slime (Yukiko Hinokidani, Takako Kikuto, Motohiro Suzuki)
LocoRoco (Tsutomu Kouno)
Super Princess Peach (Takayuki Ikeda)
Chris Sutherland, Steven Brand Rare
2007 Game, Original Family Calling All Cars! Brave: The Search for Spirit Dancer (Robbie Graham, Alison Wilson)
Drawn to Life (Jeremiah Slaczka)
Looney Tunes: Duck Amuck (Jeff Pomegranate)
David Jaffe Sony
2008 Game, Original Family Little Big Planet Boom Blox (Steven Spielberg)
De Blob
Mechanic Master
World of Goo (Kyle Gabler)
Luci Black, Martin Lynagh, Michelle Ducker, Claire Boissiere Media Molecule
2009 Game, Original Family Scribblenauts Bonsai Barber
Henry Hatsworth in the Puzzling Adventure (Peter Ong)
Little King's Story (Tomo Ikeda)
Spider: The Secret of Bryce Manor (Randy Smith)
Joshua Billeaudeau, Kirsten Gavoni 5th Cell
2010 Game, Original Family Epic Mickey Costume Quest (Tasha Harris)
Guilty Party (Thomas Kang)
Kinectimals (David Braben)
Max and the Magic Marker (Mikhail Akopyan)
Alex Chrisman, Adam Creighton Junction Point Studios
2011 Game, Original Family Skylanders: Spyro's Adventure Sesame Street: Once Upon a Monster
Solatorobo: Red the Hunter (Tomoaki Imanishi, Yusuke Sasaki)
Where Is My Heart?
N/A Toys for Bob
2012 Game, Original Family Amazing Alex Dokuro
Double Fine Happy Action Theater
Gets to the Exit
N/A Rovio Entertainment
2013 Game, Original Family Ni No Kuni: Wrath of the White Witch Disney Infinity
Game & Wario
Puppeteer
Tearaway (Rex Crowle)
Akihiro Hino Level-5
2014 Game, Original Family The Counting Kingdom Hohokum
Monsters Ate My Birthday Cake
Jenna Hoffstein Little Worlds Interactive
2015 Game, Original Family Splatoon Donut County (Ben Esposito) Yusuke Amano, Tsubasa Sakaguchi Nintendo
2016 Game, Original Family The Flame in the Flood Owlboy (Simon Stafsnes Andersen)
Song of the Deep
N/A The Molasses Flood
2017 Game, Original Family Cuphead A Hat in Time
Yooka-Laylee (Andrew Wilson)
Ryan Moldenhauer Studio MDHR
2018 Game, Original Family Yoku's Island Express Astro Bot Rescue Mission
Minit
Starlink: Battle for Atlas
Wandersong
N/A Villa Gorilla AB

Game, Original Fighting

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2002 Game, Original Fighting Godzilla: Destroy All Monsters Melee Pride FC (Takuro Seino)
Rocky (Mark Sample)
Kirby Fong, Kyle Peschel Pipeworks Software
2003 Game, Original Fighting War of the Monsters Def Jam Vendetta N/A Incognito Entertainment
2004 Game, Original Fighting Custom Robo Onimusha Blade Warriors (Jun Takeuchi, Keiji Inafune) N/A NOISE
2005 Game, Original Fighting The Warriors Genji: Dawn of the Samurai (Kyle Shubel)
Viewtiful Joe: Red Hot Rumble
Greg Bick, Rob Nelson, Jeronimo Barrera Rockstar Toronto
2006 Game, Original Fighting God Hand Samurai Champloo: Sidetracked (Takeo Isogai)
Yakuza (Justin Lambros)
Atsushi Inaba Clover Studio
2009 Game, Original Fighting MadWorld Fate/unlimited codes
The Dishwasher: Dead Samurai (Stuart Platt)
Masanao Maeda, Hiroyuki Miyazaki PlatinumGames
2012 Game, Original Fighting Awesomenauts Skullgirls N/A Ronimo Games
2013 Game, Original Fighting TowerFall Slayin N/A Matt Thorson
2017 Game, Original Fighting Arms Absolver Tatsumi Kimishima Nintendo Entertainment Planning & Development
2018 Game, Original Fighting Brawlout Fighting EX Layer
Way of the Passive Fist
N/A Angry Mob Games

Game, Original Racing

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2001 Game, Original Racing Splashdown 18 Wheeler: American Pro Trucker (Kazuhiro Goji)
Cel Damage (Rich Hilmer)
Kinetica (Shannon Studstill)
Project Gotham Racing (Martyn R. Chudley, Stephen Gaffney, Chris Pickford, Kev Reilly, Allan Speed, Ged Talbot, Peter Wallace, Glyn Williams, Brian Woodhouse)
Ken George, Mark Mahler Rainbow Studios
2002 Game, Original Racing Italian Job JetX20 (Josh Hassin)
Quantum Redshift (Nick Burcombe, Lee Carus-Wescott, Martin Linklater, Chris Roberts, Andy Satterthwaite, Neil Thompson, Paul Bahr-Naylor, Andrew McMaster, Jon Dugdale)
RalliSport Challenge (Tomas Hallbeck)
Stuntman (Martin Edmondson)
Peter Hickman, Ben Gunstone Rockstar Games
2003 Game, Original Racing Downhill Domination Auto Modellista (Tatsuya Nakae, Obata Shinichiro (Exige), Ryozo Tsujimoto, Keni Kinoshita, Kojimax, Mori-Ba N/A Incognito Entertainment
2004 Game, Original Racing TrackMania Juiced (Richard Badger)
MTX Mototrax
Pascal Herold Nadeo
2005 Game, Original Racing Jak X: Combat Racing FlatOut (Janne Alanepää, Tommi Hartikainen)
Forza Motorsport (Dan Greenawalt)
Pokémon Dash (Miki Obata, Norio Matsumura)
Grady Hunt, Sam Thompson, Greg Phillips Naughty Dog
2006 Game, Original Racing Excite Truck Cars (Jordan Itkowitz)
GT Pro Series
Pursuit Force (James Smith)
Tony Hawk's Downhill Jam (Toby Schadt, Mike Ebert)
Richard Garcia Monster Games
2007 Game, Original Racing MotorStorm Colin McRae: Dirt (Matthew Horsman, Brian Coller, Jamie Adamson, Paul Coleman, Paul Lovell) Mick Hocking, Simon Benson Evolution Studios
2008 Game, Original Racing Pure Baja: Edge of Control (Michelle Bizzarro)
Grid (Ralph Fulton)
Mary Casey, Claire Edmonds Black Rock Studio
2009 Game, Original Racing Trials HD Stoked N/A RedLynx
2010 Game, Original Racing Blur Joe Danger
ModNation Racers (Klaus Monies, Mark Riddell, Mat Thomas, Nick Letizia, Ryan Senger, Wesley Holder, William Ho)
Sonic & Sega All-Stars Racing (Travis Ryan)
Split/Second (Alice Guy)
Steven Ackrich Bizarre Creations
2012 Game, Original Racing Slingshot Racing Road Warrior: Multiplayer Racing
Ski Safari
Subway Surfers
N/A Crescent Moon Games
2013 Game, Original Racing LocoCycle Gas Guzzlers Extreme Bill Muehl Twisted Pixel Games
2014 Game, Original Racing The Crew Driveclub (Matt Southern) Ahmed Boukhelifa, Stéphane Beley (Fergus) Ubisoft Reflections
Ivory Tower
2015 Game, Original Racing Project CARS Fast Racing Neo Andy Tudor, Stephen Viljoen Slightly Mad Studios
2016 Game, Original Racing Radial-G: Racing Revolved Sébastien Loeb Rally Evo (Irvin Zonca) N/A Tammeka Games
2018 Game, Original Racing Onrush Desert Child
Wreckfest
N/A Codemasters

Game, Original Role Playing

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2001 Game, Original Role Playing Baldur's Gate: Dark Alliance Aidyn Chronicles: The First Mage
Dark Cloud (Akihiro Hino)
Golden Sun (Hiroyuki Takahashi, Shugo Takahashi)
Okage: Shadow King (Tadato Kawano)
Darren L. Monahan, Kevin Osburn Snowblind Studios
2002 Game, Original Role Playing Kingdom Hearts Baldur's Gate: Dark Alliance (Chris Avellone)
Freedom Force (Matt McKnight)
Neverwinter Nights (Trent Oster, Marc Holmes, Scott Greig, Don Moar, Mark Brockington, Brent Knowles, James Ohlen, Rob Bartel, Tobyn Manthorpe)
Shinji Hashimoto, Yoshinori Kitase, Peter Wyse, Patrick Larkin, Emiko Yamamoto Square Enix
2003 Game, Original Role Playing Star Wars: Knights of the Old Republic Boktai: The Sun is in Your Hand (Hideo Kojima)
Pirates of the Caribbean (Dmitry Demianovsky)
Xenosaga Episode 1 (Hirohide Sugiura)
Michael Gallo, Julio Torres, Casey Hudson, Nathan Plewes (ewp) BioWare
2004 Game, Original Role Playing World of Warcraft Baten Kaitos (Saiji Yakumo)
City of Heroes (Jack Emmert, Al Rivera, Sean Michael Fish, Matthew Miller, Craig Zinkievich, Michael Lewis, Melissa Bianco, Brian Gilmore, Eric Nelson, David Wood, Jane Kalmes)
Fable (Peter Molyneux, Dene Carter, Ben Huskins, Mark Webley)
La Pucelle: Tactics (Yoshitsuna Kobayashi)
Mark Kern, Shane Dabiri, Carlos Guerrero Blizzard Entertainment
2005 Game, Original Role Playing Jade Empire Atelier Iris: Eternal Mana
Guild Wars (Patrick Wyatt, Jeff Strain, Mike O'Brien)
Makai Kingdom: Chronicles of the Sacred Tome (S?hei Niikawa)
Steve Lam, Chris Klassen, Jim Bishop, Sheldon Carter (ewp), Keith Soleski (ewp) BioWare
2006 Game, Original Role Playing Titan Quest Contact (Akira Ueda)
Enchanted Arms (Masanori Takeuchi)
Steambot Chronicles (Kotaro Kita)
Jeff Goodsill Iron Lore Entertainment
2007 Game, Original Role Playing Mass Effect Eternal Sonata
Odin Sphere (Takehiro Shiga, Yoshio Nishimura, Entsugu Inatani, Yasuhiro Fujiwara, Kouichi Maenou, Yasuo Shirai, Daichi Yamashita)
Casey Hudson BioWare
2009 Game, Original Role Playing Demon's Souls Dragon Age: Origins (Brent Knowles, Mike Laidlaw, James Ohlen)
Half-Minute Hero (Ryota Hayashi)
Masanori Takeuchi FromSoftware
2010 Game, Original Role Playing 3D Dot Game Heroes Infinite Space (Naoki Terashima)
No Heroes Allowed!
Resonance of Fate (Takeshi Itou)
What Did I Do to Deserve This, My Lord? (Koushi Nakanishi)
Masanori Takeuchi Silicon Studio
2011 Game, Original Role Playing Bastion Cave Story 3D
Rift (Ken Allen, Adam Gershowitz, Harold Hanlin)
The Binding of Isaac (Edmund McMillen, Florian Himsl)
Amir Rao Supergiant Games
2012 Game, Original Role Playing Dragon's Dogma The Last Story (Takuya Matsumoto)
Xenoblade Chronicles (Koh Kojima)
Hiroyuki Kobayashi Capcom
2013 Game, Original Role Playing Dragon's Crown Ascend: Hand of Kul
High Strangeness
Path of Exile
Sorcery
George Kamitani Vanillaware
2014 Game, Original Role Playing Child of Light Bravely Default (Tomoya Asano)
Transistor (Amir Rao, Greg Kasavin)
Valiant Hearts: The Great War (Bruno Galet)
Wayward Souls
Patrick Plourde Ubisoft Montreal
2015 Game, Original Role Playing Undertale Pillars of Eternity (Joshua Eric Sawyer, Brandon Adler) Toby Fox Toby Fox
2016 Game, Original Role Playing Darkest Dungeon Grand Kingdom (Tomohiko Deguchi)
I Am Setsuna (Atsushi Hashimoto)
Tom Clancy's The Division (Petter Sydow, Magnus Jansen, Julian Gerighty)
Tyranny (Brian Heins)
N/A Red Hook Studios
2017 Game, Original Role Playing Pyre Cosmic Star Heroine
Kingsway
TBD Supergiant Games
2018 Game, Original Role Playing Vampyr Ashen
Octopath Traveler
N/A Dontnod Entertainment

Game, Original Sports

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2001 Game, Original Sports NBA Street NBA Hoopz (Brian Lowe)
Rugby
Triple Play Baseball
William M. Mozell, Josh Holmes, Thomas Singleton NuFX
2002 Game, Original Sports Jet Set Radio Future Aggressive Inline (Vincent Castillo)
Kelly Slater's Pro Surfer (Jem Maza, Eric Koch)
N/A Smilebit
2003 Game, Original Sports World Soccer: Winning Eleven 6 International Dead or Alive: Xtreme Beach Volleyball (Tomonobu Itagaki)
ESPN NHL Hockey
Top Spin (François Giuntini, Stéphane Dupas, Pierre Adane), Wakeboarding Unleashed
N/A Konami
2004 Game, Original Sports ESPN Major League Baseball NFL Street
NHL Eastside Hockey Manager (Marc Vaughan)
N/A Blue Shift Inc.
2005 Game, Original Sports Mario Superstar Baseball Outlaw Tennis (Jason Shenkman)
Super Mario Strikers (Brandon Gill)
N/A Namco
2006 Game, Original Sports Wii Sports Mario Hoops 3-on-3 (Shigeru Miyamoto)
Super Swing Golf (Keisuke Kikuchi, Kohei Shibata)
Table Tennis (Benjamin Johnson)
Katsuya Eguchi, Kiyoshi Mizuki, Shigeru Miyamoto Nintendo
2007 Game, Original Sports Skate The Bigs (Daniel Brady) N/A EA Black Box
2009 Game, Original Sports EA Sports Active Your Shape N/A EA Canada
2010 Game, Original Sports Kinect Sports 2010 FIFA World Cup South Africa
EA Sports MMA
Richard Cousins, Harry Robinsons, Chris Sutherland Rare
2014 Game, Original Sports OlliOlli The Golf Club (Anthony Kyne) Simon Bennett, Thomas Hegarty Roll7
2015 Game, Original Sports Rocket League IDARB Sarah Hebbler Psyonix
2017 Game, Original Sports Golf Story NBA Playgrounds (Jess Iglesias Sanchez)
The Golf Club VR
Andrew Newey Sidebar Games
2018 Game, Original Sports Laser League Regular Human Basketball
Sports Party
N/A Roll7

Game, Puzzle

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2002 Game, Original Puzzle Puyo Pop Egg Mania (Mark Fisher)
Hoyle Casino 2003
Yu-Gi-Oh! Forbidden Memories (Satoshi Shimomura)
N/A Sonic Team
2003 Game, Original Puzzle Mojo! N/A N/A FarSight Studios
2002 Game, Franchise Puzzle Tetris Worlds Bomberman: Generations
Frogger Beyond
Super Bust-A-Move 2
Worms Blast
Kirsten Forbes, Nathan Rose, Curtis R. Cherrington, Jason Garwood Radical Entertainment
2003 Game, Franchise Puzzle Super Puzzle Fighter II Turbo Bombastic TBD Capcom
2015 Game, Puzzle Her Story Lines The Game Sam Barlow Sam Barlow
2016 Game, Puzzle The Witness Deus Ex Go
Quadrilateral Cowboy
Stephen's Sausage Roll
The Turing Test
Jonathan Blow Thekla, Inc
2018 Game, Puzzle Tetris Effect 39 Days to Mars
FAR: Lone Sails
Return of the Obra Dinn
Unravel Two
N/A Monstars Inc., Resonair Inc.

Game, Simulation

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2002 Game, Simulation Steel Battalion Combat Flight Simulator 3
Sid Meier's SimGolf (Alex Hutchinson, Michael McCormick)
Sims Online
Sims Unleashed (Phil Steinmeyer)
Atsushi Inaba Capcom
2003 Game, Simulation Sim City 4 Microsoft Flight Simulator 2004 (Tim LeTourneau, Jonathan Knight, Margaret Ng)
Railroad Tycoon 3 (Natsuki Isaki)
Zoo Tycoon Complete Collection (Jonny Watts)
Tiberius Astianax Lazar Maxis
2004 Game, Simulation The Sims 2 Ace Combat 5: The Unsung War (Gary Carr, Peter Molyneux, Mark Webley)
Dog's Life
Gallop Racer 2004
The Urbz: Sims in the City
Linda Currie Maxis
2005 Game, Simulation The Movies Armored Core: Nine Breaker (Clint McCaul, Dan Magaha)
Falcon 4.0: Allied Force (Brandon Seltz, John Feil, Justin Wood, Patrick Cook, Paul Lange)
Lock On: Modern Air Combat (Hunter Howe, Charles London)
Silent Hunter III (Benjamin Bell)
N/A Lionhead Studios
2006 Game, Simulation Sid Meier's Railroads! Microsoft Flight Simulator X (Gabriel Dobrev)
The Sims 2: Open for Business
The Sims 2: Pets (Kiyoshi Ohkawa)
Zoo Tycoon 2: Marine Mania
Dirk Riegert Firaxis Games
2007 Game, Simulation Ace Combat 6: Fires of Liberation Trainz Railwayz (JoAnna Lio Amos, Lyndsay Pearson) Tadashi Sugiyama Project Aces
2008 Game, Simulation Spore Air Traffic Chaos (Natsuki Isaki) Richard Hofmeier Maxis
2009 Game, Simulation The Sims 3 Dawn of Discovery
Tropico 3 (Gabriel Dobrev)
N/A Maxis
2011 Game, Simulation Ace Combat: Assault Horizon Steel Diver (Steel Diver) Will Wright Project Aces
2012 Game, Simulation Tropico 4 Cart Life Bing Gordon, Sid Meier Haemimont Games
2013 Game, Simulation Star Command SimCity N/A Star Command, LLC
2014 Game, Simulation The Sims 4 Tropico 5 Kevin Gibson, Grant Rodiek, Ryan Michael Vaughan Maxis
2015 Game, Simulation Kerbal Space Program Fallout Shelter (Ashley Pannell)
Prison Architect (Chris Delay)
N/A Squad
2016 Game, Simulation Stardew Valley Planet Coaster (James Dixon)
Starbound (Finn Brice)
Eric Barone ConcernedApe
2017 Game, Simulation Gran Turismo Sport Car Mechanic Simulator 2018
Slime Rancher
Kazunori Yamauchi Polyphony Digital
2018 Game, Simulation Jurassic World Evolution Frostpunk
House Flipper
Two Point Hospital
N/A Frontier Developments

Game, Special Class

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2001 Game, Special Class Frequency Dance Dance Revolution Disney Mix (Takashi Sagawa, Eitetsu Yamamoto, Shinichir? Niide, Shizumon, Reika)
One Piece Mansion (Noritaka Funamizu, Yoshiki Okamoto, Yoshihiro Sudou)
Who Wants to Be a Millionaire: 3rd Edition
Tracy Rosenthal-Newsom, Tim Ryan, Mike Benton, Greg LoPiccolo Harmonix
2002 Game, Special Class DDRMAX: Dance Dance Revolution Cubivore
Magic: The Gathering Online
Monopoly Party
Yoshihiko Ota, Hirotaka Ishikawa, Gozo Kitao, Ken Ogasawara Konami
2003 Game, Special Class Karaoke Revolution Amplitude (Chuck Doud), Dance Dance Revolution Ultra Mix (Daniel Tyrrell)
DDR Max 2
WarioWare Inc.: Mega MicroGame$ (Koichi Kawamoto)
Josh Randall, Tracy Rosenthal-Newsom, Michael McHale, Shawn R. Green Konami
2004 Game, Special Class Feel the Magic: XY/XX Chessmaster 10th Edition (Eduard Pandele)
Wario Ware Inc.: Mega Party Game$ (Goro Abe, Kyoko Watanabe, Ryutaro Takahashi)
Yuji Naka, Yojiro Ogawa Sonic Team
2005 Game, Special Class Lumines Meteos
Phoenix Wright: Ace Attorney
Trauma Center: Under the Knife (Masayoshi Sutou, Taketoyo Yasuda, Akemi Ootaka, Yoshiaki Kurihara, Yuji Ootou)
N/A Q Entertainment, Opus, Fupac
2006 Game, Special Class Brain Age Big Brain Academy (Takashi Tezuka)
Gunpey
Lumines II (Tetsuya Mizuguchi)
Trauma Center: Second Opinion (Masayoshi Sutou)
Shinya Takahashi Nintendo
2007 Game, Special Class Puzzle Quest: Challenge of the Warlords Crush (Paul Mottram)
Mercury Meltdown Revolution
Phoenix Wright: Ace Attorney - Trials and Tribulations (Shu Takumi)
Picross DS (Yuuki Sukekuni)
Colin Wilkinson, Tobi Saulnier, Mike Pearson, Jimi Doss, Janeen Fawkner Infinite Interactive
2008 Game, Special Class Buzz!: Quiz TV Allen Carr's Easyway to Stop Smoking (Denis Doré)
Personal Trainer: Cooking
My Weight Loss Coach, Scene It? Seinfeld Deluxe (Steven Stamatiadis)
Wii Fit (Shigeru Miyamoto)
Dan Croucher Relentless Software
2009 Game, Special Class Flower Peggle Dual Shot (Matthew Lee Johnston)
Space Invaders Infinity Gene (Reisuke Ishida)
Jenova Chen Thatgamecompany
2010 Game, Special Class The Misadventures of P.B. Winterbottom Chime
Echoshift
Picross 3D (Tsuyoshi Wakayama, Mariko Kimizuka, Tetsuya Mochizuki, Tadashi Hashikura)
Puzzle Quest 2 (Marcus Savino)
V. Garrett Bittner, Denby Grace The Odd Gentlemen
2K China
2011 Game, Special Class Swarm Doc Clock: The Toasted Sandwich of Time
Fruit Ninja Kinect (Scott West)
Kung-Fu High Impact
SpaceChem (Zach Barth)
N/A Hothead Games
2012 Game, Special Class Journey Crush 3D (Paul Mottram)
Cubemen
Dyad
Lumines Electronic Symphony
Sound Shapes
Jenova Chen, Robin Hunicke thatgamecompany
2013 Game, Special Class Rain Antichamber
Depression Quest (Zoë Quinn)
Device 6
Phoenix Wright: Ace Attorney - Dual Destinies (Motohide Eshiro)
N/A Sony
2014 Game, Special Class Monument Valley Hitman Go N/A Ustwo
2015 Game, Special Class The Talos Principle: Road to Gehenna You Must Build a Boat (Konstantin Zavoloka) N/A Croteam
2016 Game, Special Class That Dragon, Cancer Abzu (Matt Nava)
Overcooked
N/A Numinous Games
2017 Game, Special Class Pinball FX 3 A Mortician's Tale
Dream Daddy
Everything
Getting Over It with Bennett Foddy
TBD Zen Studios
2018 Game, Special Class Nintendo Labo Florence
Knowledge is Power: Decades
Shadow's Edge
The Jackbox Party Pack 5
N/A Nintendo

Game, Strategy

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2001 Game, Strategy Advance Wars Hoshigami: Ruining Blue Earth
Kessen II (Y?ichi Erikawa)
Takehiro Izushi Intelligent Systems
2002 Game, Strategy Warcraft III: Reign of Chaos Age of Mythology (Ian M. Fischer)
Dynasty Tactics
Medieval: Total War (Michael M. Simpson)
Chris Sigaty, Frank Gilson, Chris Millar, Frank Pearce (ewp) Blizzard Entertainment
2003 Game, Strategy Command & Conquer: Generals Advance Wars 2 (T?ru Narihiro)
Final Fantasy Tactics Advance (Hironobu Sakaguchi, Yasumi Matsuno)
Gladius (Rachel Bryant)
Robin Hood: Defender of the Crown (Morgan W. Gray)
Warcraft III: The Frozen Throne (Chris Sigaty)
Harvard Bonin, Michael Verdu, Julio Valladares, Jill Goodall, Shawn Jacoby (ewp) Electronic Arts
2004 Game, Strategy Rome: Total War Full Spectrum Warrior (Bernard Whang)
Kingdom Under Fire: The Crusaders (Hyunki Lee)
The Political Machine (Joe Engalan)
Mike Simpson (Project Director), Rich Blenkinsop, Guy Cunis, Ed Turkington, Christian Astillero, Erick Fernandez, Ross Manton (ewp), Luci Black (ewp), George Fidler (ewp) Creative Assembly
2005 Game, Strategy Civilization IV Black & White 2 (Peter Molyneux, Ronald Millar Sr.)
Darwinia (Chris Delay, Andrew Bainbridge)
Sid Meier's Pirates! (Sid Meier, Dan Magaha, Casey O'Toole)
Warhammer 40,000: Dawn of War (Jay Wilson, Andrew Chambers, Chris Degnan, Damon Gauthier, Jeffrey Nicholas Brown, Neil Jones-Rodway)
Barry Caudill, Jesse Smith, Dan Magaha Firaxis Games
2006 Game, Strategy Company of Heroes Age of Empires III: The WarChiefs (Wallace H. Wachi Jr.)
DEFCON
Medieval II: Total War (Robert T. Smith)
Rise of Nations: Rise of Legends (Brian Reynolds)
John Johnson Relic Entertainment
2007 Game, Strategy Supreme Commander GrimGrimoire
The Eye of Judgment (Yusuke Watanabe, Shou Asano (Paical Inc.), Kyousuke Wakasa, Eiji Yamada, Sho Suga)
World in Conflict (Jeffrey Nicholas Brown, Kathy Carter-Humphreys)
Gary Wagner, Jeremy Ables, Evan Pongress, David Kirwan Gas Powered Games
2008 Game, Strategy Sid Meier's Civilization IV: Colonization Age of Booty (David V. Bowman)
Command & Conquer 3: Kane's Wrath (Jim Vessella)
Final Fantasy Tactics A2: Grimoire of the Rift (Yuichi Murasawa)
Warhammer Online: Age of Reckoning
Jesse Smith, Liam Collins, Jason Bergman Firaxis Games
2009 Game, Strategy PixelJunk Monsters Deluxe Empire: Total War (Ross Manton)
Plants vs. Zombies (George Fan)
Warhammer 40,000: Dawn of War II (Jonny Ebbert)
N/A Q-Games
2010 Game, Strategy StarCraft II: Wings of Liberty Greed Corp (Harry van Mierloo)
Napoleon: Total War (Ross Manton)
Civilization V (Dennis Shirk)
Warhammer 40,000: Dawn of War II - Chaos Rising (Jonny Ebbert)
Chris Sigaty Blizzard Entertainment
2011 Game, Strategy Age of Empires Online From Dust (Éric Chahi)
Frozen Synapse (Ian Hardingham)
Iron Brigade (Trenched) (Brad Muir)
Total War: Shogun 2
Dex Manley, Torsten Reinl Robot Entertainment
Gas Powered Games
2012 Game, Strategy XCOM: Enemy Unknown King Arthur II: The Role-Playing Wargame (Shams Jorjani, Jörgen Björklund, Staffan Berglén)
Orcs Must Die! 2 (Timothy A. Deen, Ian M. Fischer, Joseph D. Gillum, Jerome K. Jones, David Leary, Zeke Marks)
Sins of a Solar Empire: Rebellion
Total War Battles
Total War: Shogun 2
Garth DeAngelis, Clint McCaul, Amber Hinden Firaxis Games
2013 Game, Strategy XCOM: Enemy Within Civilization V: Brave New World (Ed Beach)
Fire Emblem: Awakening (Toru Narihiro)
Plants vs. Zombies 2
Starcraft II: Heart of the Swarm (Michael Bybee, Skye Chandler, Joshua Horst, Kyle Williams)
Clint McCaul Firaxis Games
2014 Game, Strategy Hearthstone The Banner Saga (Max Knechtel)
FTL: Faster Than Light (Justin Ma, Matthew Davis)
Dan Elggren Blizzard Entertainment
2015 Game, Strategy Keep Talking and Nobody Explodes Invisible, Inc.
StarCraft II: Legacy of the Void (Chris Sigaty, Michael Morhaime)
Allen Pestaluky, Ben Kane, Brian Fetter Steel Crate Games
2016 Game, Strategy Civilization VI Fire Emblem Fates: Birthright (Kouhei Maeda, Genki Yokota)
XCOM 2 (Jake Solomon)
N/A Firaxis Games
2017 Game, Strategy XCOM 2: War of the Chosen Fire Emblem Heroes
Mario + Rabbids: Kingdom Battle
No Heroes Allowed VR! (Davide Soliani)
Total War: Warhammer II
Jacob Solomon Firaxis Games
2018 Game, Strategy Mutant Year Zero: Road to Eden Artifact
BattleTech
Into the Breach
The Banner Saga 3
N/A The Bearded Ladies Consulting

Graphics, Technical

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2001 Graphics, Technical Halo Jak and Daxter
Madden NFL 2002
NFL 2K2 (Matt Karnes)
Star Wars Rogue Squadron II: Rogue Leader (Thomas Engel)
Chris Butcher, Bernie Freidin, Charles Gough, Mat Noguchi, Matt Segur, Eamon McKenzie, Stefan Sinclair, Ben Wallace Bungie
2002 Graphics, Technical Tom Clancy's Splinter Cell Battlefield 1942 (Riccard Linde, Oscar Carlén)
Grand Theft Auto: Vice City (Stuart Petri)
Metroid Prime (Mark Johnston)
Resident Evil Zero (Kenichi Ueda)
Steel Battalion (Sawaki Takeyasu)
Super Mario Sunshine
Antoine Dodens, Frédéric Blais, David Chabot, Mathieu Laforce, Alain Turcotte, Yannick Létourneau, Jean-Francois Prévost Ubisoft
2003 Graphics, Technical Need for Speed Underground Crimson Skies: High Road to Revenge (Jef Johnstone)
The Legend of Zelda: The Wind Waker (Jason Knipe)
Max Payne 2: The Fall of Max Payne (Henri Blåfield, Mikko Huovinen)
Prince of Persia: The Sands of Time (Dany Bergeron, Alex Gingras, Mickail Labat, Thierry Laberge, Vincent Lamontagne, Sébastien Laporte, Patrick Limoges, Sébastien Primeau, Élie Rocray, Céline Tellier)
Tom Clancy's Rainbow Six 3
N/A Electronic Arts
2004 Graphics, Technical Half-Life 2 The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay
Doom 3 (John Carmack)
Far Cry (Vladimir Kajalin)
Splinter Cell: Pandora Tomorrow
N/A Valve
2005 Graphics, Technical Shadow of the Colossus F.E.A.R. (Alan Noon)
Project Gotham Racing 3 (Peter Roe, Boz Briers)
Quake 4 (Bobby Duncanson)
Resident Evil 4 (Yusuke Hashimoto)
Hajime Sugiyama, Jinji Horagai, Takuya Seki, Masanobu Tanaka Team Ico
2006 Graphics, Technical The Elder Scrolls IV: Oblivion Final Fantasy XII (Kotaro Beppu, Keisuke Miyazaki, Taku Wakisaka, Hirofumi Kawai, Genichi Kawada, Hiroki Miyazaki, Hirotaka Sato, Masashi Nakata, Manabu Ishizaki)
Gears of War
?kami (Takuo Yamamoto, Norikazu Kudo)
Resistance: Fall of Man
Guy Carver, Craig Walton Bethesda Game Studios
2007 Graphics, Technical Crysis Heavenly Sword
Ratchet & Clank Future: Tools of Destruction
Uncharted: Drake's Fortune (Judd Simantov)
World in Conflict (Magnus Larsson)
N/A Crytek
2008 Graphics, Technical Little Big Planet Far Cry 2 (Marc-André Deslongchamps, Frédéric Chappart)
Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots
Mirror's Edge (Andreas Fougner, Nilo Kaboteh, Lars Mårtensson)
Star Wars: The Force Unleashed
Amy Phillips, Anton Kirczenow, Allan Robertson, James Fairbairn, Jonny Hopper, Luke Petre, Matt Willis, Moo Yu, Paul Holden Media Molecule
2009 Graphics, Technical Uncharted 2: Among Thieves Assassin's Creed II (Frédérick Champoux, Clément Colin, John Huelin, Eric Le, Benoit Miller, Dmytro Mosiychuk)
Batman: Arkham Asylum (James Norman)
Call of Duty: Modern Warfare 2 (Michael Boon)
Forza Motorsport 3
Michael Hatfield Naughty Dog
2010 Graphics, Technical God of War III Call of Duty: Black Ops (Stev Kalinowski)
Heavy Rain (Ronan Marchalot)
Hydrophobia
Just Cause 2
Brian Genna SIE Santa Monica Studio
2011 Graphics, Technical Crysis 2 L.A. Noire (Andrew Hamilton)
LittleBigPlanet 2 (Jin-Hee Park)
Sonic Generations
The Ico & Shadow of the Colossus Collection
Uncharted 3: Drake's Deception (Michael Hatfield, Teagan Morrison)
Vaclav Kyba, Nicolas Schulz Crytek
2012 Graphics, Technical Far Cry 3 Max Payne 3 (Chris Oat)
Metal Gear Solid 3D: Snake Eater
Resident Evil 6
Resident Evil: Revelations
Spec Ops: The Line (Wojciech Zielinski)
Mickael Gilabert Ubisoft Montreal
2013 Graphics, Technical The Last of Us Assassin's Creed IV: Black Flag (Wafaa BenHammou, Vladimir Eskandari, Karine Létourneau, Maxime Tremblay)
Beyond: Two Souls (Norbert Crétinon)
Bioshock Infinite (Spencer Luebbert)
Crysis 3 (Nicolas Schulz)
Eben Cook Naughty Dog
2014 Graphics, Technical Assassin's Creed Unity Call of Duty: Advanced Warfare
Far Cry 4 (Danny Deslongchamps)
Infamous Second Son
Mario Kart 8
Christian Sirois Ubisoft Divertissements Inc.
2015 Graphics, Technical Star Wars Battlefront Fallout 4 (Scott Franke)
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (Akio Sakamoto, Kunio Takabe)
Rise of the Tomb Raider (Steve Austin)
The Witcher 3: Wild Hunt (Krzysztof Krzy?cin)
Christopher Birger, Arne Schober Electronic Arts
2016 Graphics, Technical Uncharted 4: A Thief's End Battlefield 1 (Stefan Vukanovic)
DOOM (Hammed Al-Tamimi)
Forza Horizon 3 (Gareth Harwood)
The Last Guardian (Makoto Izawa)
Teagan Morrison, Waylon Brinck Naughty Dog
2017 Graphics, Technical Horizon Zero Dawn Assassin's Creed Origins
Destiny 2
Persona 5
Resident Evil 7: Biohazard
Michiel de Leeuw Guerrilla Games
2018 Graphics, Technical God of War Detroit: Become Human
Forza Horizon 4
Marvel's Spider-Man
Tetris Effect
Florian Strauss SIE Santa Monica Studio

Honorary Award

Year Category Recipient(s)
2008 Honorary Award Mike Acton, Andy Burke, Geoff Evans
2009 Honorary Award Dennis McCauley
2010 Honorary Award OneBigGame, Chime (Martin De Ronde, Ciaran Walsh, Ste Curran, Paul Hartnoll, Philip Glass)
Video Games Live (Tommy Tallarico, Jack Wall)
2011 Honorary Award Skip Rizzo
2012 Honorary Award Indie Game: The Movie - Lisanne Pajot, James Swirsky
2013 Honorary Award Anita Sarkeesian
Mark Cerny
2014 Honorary Award Karen Schrier
2015 Honorary Award Mark DeLoura
Toru Iwatani
2016 Honorary Award Mark Barlet

Lead Performance, Comedy

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2005 Performance in Comedy, Lead Psychonauts (Richard Horvitz as Raz) Destroy All Humans! (Grant Albrecht as Cryptosporidium-Crypto, G-Man 1 and Urban Crazy) Richard Horvitz Double Fine Productions
2006 Performance in Comedy, Lead Daxter (Max Casella as Daxter) Al Emmo and the Lost Dutchman's Mine (Christopher Warren as Valerie the Drag Queen)
Bully (Gerry Rosenthal as Jimmy Hopkins)
Destroy All Humans! 2: Make War Not Love (Grant Albrecht as Crypto)
Family Guy Video Game! (Seth MacFarlane as Peter Griffin)
Pirates of the Caribbean: The Legend of Jack Sparrow (Johnny Depp as Jack Sparrow)
Max Casella Ready at Dawn
2007 Performance in Comedy, Lead Ratchet & Clank Future: Tools of Destruction (David Kaye as Clank) Hot Brain (Fred Willard as Ed Warmer)
PaRappa the Rapper (John Simpson III as PaRappa)
David Kaye Insomniac Games
2008 Performance in Comedy, Lead No More Heroes (Robin Atkin Downes as Travis Touchdown) Destroy All Humans! Path of the Furon (Grant Albrecht as Cryptosporidium and Jack Trippleson) Robin Atkin Downes Grasshopper Manufacture
2009 Performance in Comedy, Lead Brütal Legend (Jack Black as Eddie Riggs) Ratchet & Clank Future: A Crack in Time (Armin Shimerman as Dr. Nefarious)
Ratchet & Clank Future: A Crack in Time (James Arnold Taylor as Ratchet)
The House of the Dead: Overkill (Anthony Aroya as Isaac Washington)
The Secret of Monkey Island: Special Edition (Dominic Armato as Guybrush Threepwood)
Jack Black Double Fine Productions
2010 Performance in Comedy, Lead DeathSpank (Michael Dobson as DeathSpank) Bayonetta (Hellena Schmied as Bayonetta)
Guilty Party (Tim Dadabo as Various Voices)
No More Heroes 2: Desperate Struggle (Robin Atkin Downes as Travis Touchdown)
Professor Layton and the Unwound Future (Christopher Robin Miller as Professor Layton)
Michael Dobson Hothead Games
2011 Performance in Comedy, Lead Bastion (Logan Cunningham as Rucks) Bulletstorm (Steve Blum as Grayson Hunt) Logan Cunningham Supergiant Games
2012 Performance in Comedy, Lead Borderlands 2 (David Eddings as Claptrap) Quantum Conundrum (John de Lancie as Prof. Fitz Quadwrangle) David Eddings Gearbox Software
2013 Performance in a Comedy, Lead The Stanley Parable (Kevan Brighting as the Narrator) Deadpool (Nolan North as Deadpool)
DuckTales Remastered (Alan Young as Uncle Scrooge)
Lego City Undercover (Joseph May as Chase McCain)
Puppeteer (Stephen Greif as the Narrator)
Kevan Brighting Galactic Cafe
2014 Performance in a Comedy, Lead Broken Age: Act I (Elijah Wood as Shay) Professor Layton vs. Phoenix Wright (Christopher Robin Miller as Professor Layton)
Professor Layton vs. Phoenix Wright (Trevor White as Phoenix Wright)
Tesla Effect (Chris Jones as Tex Murphy)
Elijah Wood Double Fine Productions
2015 Performance in a Comedy, Lead Tales from the Borderlands (Troy Baker as Rhys) Minecraft: Story Mode (Catherine Taber as Jesse)
Oddworld: New 'n' Tasty! (Lorne Lanning as Abe)
Troy Baker Telltale Games, Gearbox Software
2016 Performance in a Comedy, Lead King's Quest Chapter V: The Good Knight (Christopher Lloyd as King Graham) Ratchet & Clank (James Arnold Taylor as Ratchet) Christopher Lloyd The Odd Gentlemen
2017 Performance in a Comedy, Lead Guardians of the Galaxy (Scott Porter as Peter Quillï) Battle Chef Brigade (Erica Mendez as Mina) Scott Porter Telltale Games
2018 Performance in a Comedy, Lead Adventure Time: Pirates of the Enchiridion (John DiMaggio as Jake) Adventure Time: Pirates of the Enchiridion (Jeremy Shada as Finn)
STONE (Ethan Watson as Stone)
John DiMaggio Climax Studios

Lead Performance, Drama

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2005 Performance in Drama, Lead Gun (Thomas Jane as Colton White) God of War (Terrence C. Carson as Kratos)
Indigo Prophecy (Sharon Mann as Samantha Malone, Kate Morrison, Markus Kane (Young), Mary Kane, TV Evangelist, Operator and Disaster Reporter)
Thomas Jane Neversoft
2006 Performance in Drama, Lead The Elder Scrolls IV: Oblivion (Sean Bean as Emperor Martin Septim) Dreamfall: The Longest Journey (Ellie Conrad-Leigh as Zoë Castillo)
The Elder Scrolls IV: Oblivion (Patrick Stewart as Emperor Uriel Septim VII)
Half-Life 2: Episode One (Merle Dandridge as Alyx Vance)
Scarface: The World Is Yours (Vida Guerra as Femme Fatale)
Sean Bean Bethesda Game Studios
2007 Performance in Drama, Lead Mass Effect (Jennifer Hale as Commander Shepard (Female)) Heavenly Sword (Anna Torv as Nariko)
Heavenly Sword (Lydia Baksh as Kai)
Jennifer Hale BioWare
2008 Performance in Drama, Lead Fallout 3 (Liam Neeson as James - Father) Grand Theft Auto IV (Michael Hollick as Niko Bellic)
Tomb Raider: Underworld (Keeley Hawes as Lara Croft)
Liam Neeson Bethesda Game Studios
2009 Performance in Drama, Lead Uncharted 2: Among Thieves (Nolan North as Nathan Drake Assassin's Creed II (Nolan North as Desmond Miles)
The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena (Vin Diesel as Riddick)
Halo 3: ODST (Nathan Fillion as Edward Buck)
Left 4 Dead 2 (Chad Coleman as Coach)
Professor Layton and the Diabolical Box (Christopher Miller as Professor Layton)
Nolan North Naughty Dog
2010 Performance in Drama, Lead Red Dead Redemption (Rob Wiethoff as John Marston) Call of Duty: Black Ops (Gary Oldman as Viktor Reznov and Dr. Clarke)
Enslaved: Odyssey to the West (Andy Serkis as Monkey and Pyramid)
Heavy Rain (Pascal Langdale as Ethan Mars)
Mass Effect 2 (Mark Meer as Commander Shepard (Male))
Rob Wiethoff Rockstar San Diego
2011 Performance in Drama, Lead L.A. Noire (Aaron Staton as Cole Phelps) Call of Duty: Modern Warfare 3 (Billy Murray as Price)
Catherine (Troy Baker as Vincent Brooks)
Deus Ex: Human Revolution (Elias Toufexis as Adam Jensen)
L.A. Noire (Adam Harrington as Roy Earle)
Aaron Staton Team Bondi
2012 Performance in Drama, Lead The Walking Dead (Dave Fennoy as Lee Everett) Alan Wake's American Nightmare (Matthew Porretta as Alan Wake)
Far Cry 3 (Michael Mando as Vaas)
Halo 4 (Mackenzie Mason as Cortana)
Max Payne 3 (James McCaffrey as Max Payne)
Sleeping Dogs (Will Yun Lee as Wei Shen)
Dave Fennoy Telltale Games
2013 Performance in a Drama, Lead The Last of Us (Troy Baker as Joel) Beyond: Two Souls (Ellen Page as Jodie Holmes)
Remember Me (Kezia Burrows as Nilin)
The Last of Us (Ashley Johnson as Ellie)
Tomb Raider (Camilla Luddington as Lara Croft)
Troy Baker Naughty Dog
2014 Performance in a Drama, Lead Call of Duty: Advanced Warfare (Kevin Spacey as Jonathan Irons) Infamous First Light (Laura Bailey as Fetch)
Infamous Second Son (Troy Baker as Delsin Rowe)
The Walking Dead: Season Two (Melissa Hutchison as Clementine)
The Wolf Among Us (Adam Harrington as Bigby Wolf)
Kevin Spacey Sledgehammer Games
2015 Performance in a Drama, Lead The Witcher 3: Wild Hunt (Doug Cockle as Geralt of Rivia) Fallout 4 (Brian T. Delaney as Male Player Character)
Her Story (Viva Seifert as Wife)
Rise of the Tomb Raider (Camilla Luddington as Lara Croft)
The Order: 1886 (Steve West as Grayson and Sir Galahad)
Doug Cockle CD Projekt Red
2016 Performance in a Drama, Lead Firewatch (Rich Sommer as Henry) Call of Duty: Infinite Warfare (Brian Bloom as Nick Reyes)
Firewatch (Cissy Jones as Delilah)
Mafia III (Alex Hernandez as Lincoln Clay)
Quantum Break (Shawn Ashmore as Jack Joyce)
Rich Sommer Campo Santo
2017 Performance in a Drama, Lead Hellblade: Senua's Sacrifice (Melina Juergens as Senua) Destiny 2 (Nathan Fillion as Cayde-6)
Horizon Zero Dawn (Ashly Burch as Aloy)
Uncharted: The Lost Legacy (Claudia Black as Chloe Frazer)
Uncharted: The Lost Legacy (Laura Bailey as Nadine)
Melina Juergens Ninja Theory
2018 Performance in a Drama, Lead God of War (Christopher Judge as Kratos) Detroit: Become Human (Valorie Curry as Kara)
God of War (Sunny Suljic as Atreus)
Marvel's Spider-Man (Yuri Lowenthal as Peter Parker / Spider-Man)
Red Dead Redemption 2 (Roger Clark as Arthur Morgan)
Christopher Judge SIE Santa Monica Studio

Lighting/Texturing

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2001 Lighting/Texturing Ico Luigi's Mansion
Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty (Yoji Shinkawa)
Oddworld: Munch's Oddysee (Aimee E. Smith)
Star Wars Rogue Squadron II: Rogue Leader (Karen Chelini)
Katsuhiko Abe, Taijuro Hachiya, Kaihei Hayano, Tsutomu Kouno, Atsushi Morioka, Kazuhiro Numata, Nanako Ohmura, Mitsuhiro Shimooki, Mikiko Takeda, Chikara Ueno, Takuya Seki, Hajime Sugiyama, Roland Herrington (ewp) Sony Interactive Entertainment
2002 Lighting/Texturing Tom Clancy's Splinter Cell Eternal Darkness: Sanity's Requiem (Denis Dyack)
Lord of the Rings: The Two Towers (John Burk)
Metal Gear Solid 2: Substance (Yoji Shinkawa)
Metroid Prime (Todd Keller)
Resident Evil Zero (Hiroshi Kasajima)
Hugo Dallaire, Yves Allaire, Antoine Dodens, Frédéric Blais, David Chabot, Mathieu Laforce, Alain Turcotte, Yannick Létourneau, Jean-Francois Prévost Ubisoft
2003 Lighting/Texturing Prince of Persia: The Sands of Time Call of Duty (Brad Allen, Chris Hassell, Jeff Heath, Paul Jury (Lead 2D), Justin Thomas, Kevin Chen (Concept Art))
Crimson Skies: High Road to Revenge (Michael Bray (ArtSource), Jef Johnstone)
Deus Ex: Invisible War
Need for Speed: Underground
N/A Ubisoft
2004 Lighting/Texturing Doom 3 The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay (Jan Andersson, Jens Matthies)
Half-Life 2 (Dhabih Eng)
Ninja Gaiden (Yuko Miyamoto, Chiharu Adachi, Yuichi Hasegawa, Shintaro Ito, Ryoji Sugita)
Splinter Cell: Pandora Tomorrow (Nathalie Nogard-Moschetti, Grégory Piche, David García)
N/A id Software
2005 Lighting/Texturing Resident Evil 4 God of War (Stig Asmussen, Ken Feldman, Gustavo Rasche)
Quake 4 (Kevin Long)
Shadow of the Colossus (Yuta Kimura, Hironobu Nakano)
Tom Clancy's Splinter Cell: Chaos Theory (Audran Guerard, Benoit Carrière, Jean-Philippe Rajotte, Michelle Wu)
Ryuichi Okano Capcom
2006 Lighting/Texturing Gears of War Dark Messiah of Might and Magic (Nicolas Bracq (Nikko), Bruno Baron (Adol), Franois Launet (Goomi), Jeremy Delchiapo (Jeremy), Albert Bonnefous (Lobo))
The Elder Scrolls IV: Oblivion
Final Fantasy XII (Kaori Sato)
Resistance: Fall of Man
Chris Perna Epic Games
2007 Lighting/Texturing BioShock Assassin's Creed (André Bastien, Caroline Boulay, Virginie Cinq-Mars, Dominique Grandmont, Sebastien Hebert, Samuel Jacques, Myriam Laforest, Simon Pelletier, Guylaine Rhéaume)
God of War II (Maximilian Vaughn Ancar (Lead), Wade Mulhern)
Heavenly Sword (Matthew Preece)
Uncharted: Drake's Fortune (Toby Tobler)
Stephen Alexander, Chad King 2K Boston
2008 Lighting/Texturing Dead Space Condemned 2: Bloodshot (Matthew Allen)
Little Big Planet (Jim Unwin, Rex Crowle)
Mirror's Edge (Oscar Carlén, Erland Körner, Wille Wintertidh)
Siren: Blood Curse (Morimasa Onda)
Chi Wai Lao, Dave Blizard, Begoña Colomar, Vivian Ding, Rachel Mina, Joe Palrang, Atsushi Seo EA Redwood Shores
2009 Lighting/Texturing Uncharted 2: Among Thieves Assassin's Creed II (Sebastien Hebert, The Chinh Ngo)
Batman: Arkham Asylum (William Smith)
Killzone 2 (Roderick van der Steen, Marianna Loo, Gordon De Haseth)
Resident Evil 5 (Shuuichi Kawata, Naotaka Yoshitomi)
Tate Mosesian, Dave Witters Naughty Dog
2010 Lighting/Texturing Heavy Rain Alan Wake (Astrid Madsen, Tiago Rocha)
BioShock 2
God of War III (Nate Homan, Yuliya Vinokur)
Limbo (Morten Christian Bramsen)
Sylvain Muzé Quantic Dream
2011 Lighting/Texturing Batman: Arkham City Battlefield 3 (Oscar Carlén, Andreas Chrysovitsanos, Andrew Hamilton, Joakim Svärling)
Dead Space 2 (Atsushi Seo)
F.E.A.R. 3 (Suzana Kilic)
Uncharted 3: Drake's Deception (Adam Coggin, Sanjay Chand)
Abelardo Polonio Rocksteady Studios
2012 Lighting/Texturing Assassin's Creed III Alan Wake's American Nightmare
'Dear Esther (Robert Briscoe)
Far Cry 3 (Dominique Grandmont, Sebastien Hebert)
Halo 4 (Kenny Magnusson)
Hitman: Absolution (Oleksandr Pshenychnyy)
Pascal Barriault Ubisoft Montreal
2013 Lighting/Texturing The Last of Us Beyond: Two Souls (Sylvain Muzé)
Bioshock Infinite (Stephen Alexander)
Metro: Last Light (Sergey Karmalsky, Alexander Bereznyak)
Tom Clancy's Splinter Cell: Blacklist (Grzegorz Puzniak, Danila Pogalov, Taeha Park, Paramjit Sarai, Kent Wilson)
Vivian Ding Naughty Dog
2014 Lighting/Texturing Alien: Isolation Infamous Second Son (Jason Connell, Toby Tobler, Matt Vainio, Carlon Addison, Jeremy Forbes, Cory Lee, Tom Mabe, Christopher Swick, Mark Wood)
Middle-earth: Shadow of Mordor (Nancy Larouche)
Thief (Karla Martinez)
Watch Dogs (Jean-Philippe Leroux)
Ben Hutchings Creative Assembly
2015 Lighting/Texturing Rise of the Tomb Raider Assassin's Creed Syndicate (Annie Dumais)
Batman: Arkham Knight (Florian Desaunay)
Dying Light (Aleksander Netzel, ?ukasz Kozak, ?ukasz Krawczyk)
Star Wars Battlefront (Dave Kintner)
Brandon Russell Crystal Dynamics
2016 Lighting/Texturing Uncharted 4: A Thief's End Dishonored 2 (Damien Laurent, Pierre Pronier)
DOOM (Brian Ellebracht, Tony Garza)
Quantum Break (Laurent Harduin)
Titanfall 2 (Todd Sue)
Mark Shoaf, Leandro Amaral Naughty Dog
2017 Lighting/Texturing What Remains of Edith Finch Assassin's Creed Origins
Horizon Zero Dawn
Little Nightmares
Uncharted: The Lost Legacy
N/A Giant Sparrow
2018 Lighting/Texturing God of War Detroit: Become Human
Marvel's Spider-Man
Red Dead Redemption 2
Shadow of the Tomb Raider
Mariusz Wiechec, Brandon Cha, Greg Montgomery, Reza Fakharieh, Chad Orr SIE Santa Monica Studio

Original Dramatic Score

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2010 Original Dramatic Score, Franchise Red Dead Redemption Assassin's Creed: Brotherhood (Jesper Kyd)
Final Fantasy XIII (Masashi Hamauzu)
Halo: Reach (C. Paul Johnson)
Mass Effect 2 (Jack Wall
Craig Conner Rockstar San Diego
2010 Original Dramatic Score, New IP Alan Wake Enslaved: Odyssey to the West (Nitin Sawhney)
Fragile Dreams: Farewell Ruins of the Moon (Riei Saito)
Heavy Rain (Alastair Lindsay)
Nier
Petri Alanko Remedy Entertainment
2011 Original Dramatic Score, Franchise Uncharted 3: Drake's Deception Assassin's Creed: Revelations (Jesper Kyd)
Call of Duty: Modern Warfare 3 (Brian Tyler)
Crysis 2 (Borislav Slavov, Tilman Sillescu)
Deus Ex: Human Revolution (Michael A. McCann)
Infamous 2
Greg Edmonson Naughty Dog
2011 Original Dramatic Score, New IP Rage El Shaddai: Ascension of the Metatron (Masato Kouda, Kento Hasegawa)
Payday: The Heist (Simon Viklund)
Rise of Nightmares (Ron Fish)
Shadows of the Damned (Akira Yamaoka)
Rob Abernethy (Red Note Audio) id Software
2012 Original Dramatic Score, Franchise Assassin's Creed III Far Cry 3 (Simon Landry)
Halo 4 (Neil Davidge)
Karateka (Christopher Tin)
Mass Effect 3 (Sascha Dikiciyan, Sam Hulick, Chris Lennertz, Clint Mansell, Cris Velasco)
Max Payne 3 (Jake Duzsik, John Famiglietti, Jupiter Keyes, BJ Miller)
XCOM: Enemy Unknown (Michael A. McCann)
Lorne Balfe Ubisoft Montreal
2012 Original Dramatic Score, New IP Journey Dear Esther (Louisa Fuller (Violin), Tom Pigott-Smith (Violin), Rachel Robson (Viola), Chris Worsey (Chello), Andrew Skeet (Piano), Clara Sanabras (Vocals), Jessica Curry (Samples and Audio Effects))
Mark of the Ninja (Vincent DeVera, Jason Garner)
Sleeping Dogs (Jeff Tymoschuk)
The Last Story (Nobuo Uematsu)
Austin Wintory thatgamecompany
2013 Original Dramatic Score, Franchise Tomb Raider God of War: Ascension (Tyler Bates)
Lost Planet 3 (Jack Wall)
Starcraft II: Heart of the Swarm (Glenn Stafford)
XCOM: Enemy Within (Roland J. Rizzo)
Jason Graves Crystal Dynamics
2013 Original Dramatic Score, New IP The Last of Us Cognition: An Erica Reed Thriller (Austin Haynes)
Remember Me (Olivier Derivière)
Ryse: Son of Rome (Borislav Slavov)
Soul Sacrifice
Gustavo Santaolalla Naughty Dog
2014 Original Dramatic Score, Franchise Call of Duty: Advanced Warfare Dark Souls II (Yuka Kitamura)
Infamous Second Son (Bryan Mantia, Marc Canham, Nathan Johnson)
Wasteland 2 (Mark Morgan)
The Wolf Among Us (Jared Emerson-Johnson)
N/A Sledgehammer Games
2014 Original Dramatic Score, New IP Destiny The Banner Saga (Austin Wintory)
Dawngate (Jeff Broadbent)
Titanfall (Stephen Barton)
Valiant Hearts: The Great War
WildStar
C. Paul Johnson, Michael Salvatori, Martin O'Donnell Bungie
2015 Original Dramatic Score, Franchise The Witcher 3: Wild Hunt Call of Duty: Black Ops III (Jack Wall)
Halo 5: Guardians (Kazuma Jinnouchi)
Killer Instinct Season 2 (Mick Gordon)
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (Justin Burnett)
Marcin Przyby?owicz, Mikolai Stroinski CD Projekt Red
2015 Original Dramatic Score, New IP Bloodborne Everybody's Gone to the Rapture (Jessica Curry)
Grey Goo (Frank Klepacki)
Pillars of Eternity (Justin Bell)
The Order: 1886 (Jason Graves)
Ryan Amon, Tsukasa Sait?, Yuka Kitamura, Nobuyoshi Suzuki, Cris Velasco, Michael Wandmacher FromSoftware
2016 Original Dramatic Score, Franchise Uncharted 4: A Thief's End Dark Souls III (Yuka Kitamura, Nobuyoshi Suzuki)
Dishonored 2 (Daniel Licht)
Mafia III (Jim Bonney, Jesse Harlin)
Watch Dogs 2 (Hudson Mohawke)
Henry Jackman, Jonathan Mayer, Scott Hanau Naughty Dog
2016 Original Dramatic Score, New IP Tom Clancy's The Division Severed
Stellaris (Andreas Waldetoft)
The Last Guardian (Takeshi Furukawa)
Virginia (Lyndon Holland)
Ola Strandh Massive Entertainment
2017 Original Dramatic Score, Franchise Nier: Automata Assassin's Creed Origins
Destiny 2
Fire Emblem Echoes: Shadows of Valentia
Persona 5
N/A PlatinumGames
2017 Original Dramatic Score, New IP Horizon Zero Dawn Arena of Valor
Hellblade: Senua's Sacrifice
Little Nightmares
RiME
Lucas van Tol Guerrilla Games
2018 Original Dramatic Score, Franchise God of War Assassin's Creed Odyssey
Marvel's Spider-Man
World of Warcraft: Battle for Azeroth
Shadow of the Tomb Raider
Bear McCreary SIE Santa Monica Studio
2018 Original Dramatic Score, New IP Detroit: Become Human A Way Out
Dauntless
Kingdom Craft
Vampyr
Philip Sheppard Quantic Dream

Original Light Mix Score

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2010 Original Light Mix Score, Franchise Super Mario Galaxy 2 Donkey Kong Country Returns (Minako Hamano, Masaru Tajima, Shinji Ushiroda, Daisuke Matsuoka)
Dragon Quest IX: Sentinels of the Starry Skies (K?ichi Sugiyama)
Lunar: Silver Star Harmony (Noriyuki Iwadare)
Super Mario All-Stars 25th Anniversary
Mahito Yokota, Ryo Nagamatsu, Koji Kondo Nintendo
2010 Original Light Mix Score, New IP Super Meat Boy 3D Dot Game Heroes
Bayonetta (Hiroshi Yamaguchi)
Danny Baranowsky Team Meat
2011 Original Light Mix Score, Franchise Patapon 3 Kung-Fu High Impact
LittleBigPlanet 2
Rayman Origins (Christophe Héral, Billy Martin)
Kemmei Adachi, Daisuke Miyake, Yu Ogata Pyramid, SIE Japan Studio
2011 Original Light Mix Score, New IP Insanely Twisted Shadow Planet Bastion (Darren Korb)
Jetpack Joyride
Medieval Moves: Deadmund's Quest
PlayStation Move Heroes
Andrew Scott Shadow Planet Productions
2012 Original Light Mix Score, Franchise Epic Mickey 2: The Power of Two Kid Icarus: Uprising (Motoi Sakuraba, Yuzo Koshiro, Masafumi Takada, Noriyuki Iwadare, Takahiro Nishi)
Professor Layton and the Miracle Mask
Skylanders: Giants
Touch My Katamari
Wipeout 2048
Jim Dooley Junction Point Studios
Blitz Games Studios
2012 Original Light Mix Score, New IP Fez Botanicula (DVA, Bára Kratochvílová, Jan Kratochvíl)
Dyad
Escape Plan
Papo & Yo
Spelunky (Eirik Suhrke)
Rich Vreeland Polytron Corporation
2013 Original Light Mix Score, Franchise The Legend of Zelda: A Link Between Worlds DuckTales Remastered
Far Cry 3: Blood Dragon (Power Glove)
Rayman Legends
The Walking Dead: 400 Days (Jared Emerson-Johnson)
Ryo Nagamatsu Nintendo
2013 Original Light Mix Score, New IP Ni No Kuni: Wrath of the White Witch BattleBlock Theater
Monaco: What's Yours Is Mine (Austin Wintory)
Puppeteer
The Wolf Among Us: Episode 1 - Faith (Jared Emerson-Johnson)
Joe Hisaishi Level-5
2014 Original Light Mix Score, Franchise Bayonetta 2 Donkey Kong Country: Tropical Freeze (David Wise)
Hyrule Warriors (Masato Koike, Yuki Matsumura)
Mario Kart 8
South Park: The Stick of Truth (Jamie Dunlap)
Masami Ueda PlatinumGames
2014 Original Light Mix Score, New IP Child of Light Hohokum
Shovel Knight (Jake Kaufman)
Super Time Force
Transistor (Darren Korb)
Béatrice Martin Ubisoft Montreal
2015 Original Light Mix Score, Franchise Tales from the Borderlands Hotline Miami 2: Wrong Number (Michael Cottone (The Green Kingdom), Prey Growl, Jasper Byrne, James Kent (Perturbator), Magna, Vestron Vulture, Magic Sword, Scattle, Stephen Gilarde (M.O.O.N.), Life Companions, Franck Hueso (Carpenter Brut), iamthekidyouknowwhatimean, Cinimod, Benny Smiles, LipPi Sound, Kalle Jonnson (Dubmood), Mega Drive, El Tigr3, Light Club, Old Future Fox Gang, Modulogeek, Alexandre Blanchard, David Scott (Nounverber), Johan Bengtsson (Mitch Murder), Niklas Åkerblad (El Huervo), Chromacle, Dag Unenge, Riddarna, Tibor Knopf (Sjellos), The Castanets)
King's Quest Chapter I: A Knight to Remember (Ben Stanton, David Stanton)
Tales of Zestiria (Masaru Shiina
Motoi Sakuraba)
The Legend of Zelda: Majora's Mask 3D (Koji Kondo)
Jared Emerson-Johnson Telltale Games
Gearbox Software
2015 Original Light Mix Score, New IP Life Is Strange Axiom Verge (Tom Happ)
Crypt of the Necrodancer (Danny Baranowsky)
Galak-Z: The Dimensional (Sam Bird), Undertale (Toby Fox)
Jonathan Morali (Syd Matters) Dontnod Entertainment
2016 Original Light Mix Score, Franchise Mirror's Edge Catalyst Kirby: Planet Robobot (Hirokazu Ando)
Pac-Man Championship Edition 2 (Junichi Funada)
Plants vs. Zombies: Garden Warfare 2 (Ricardo Almeida)
Ratchet & Clank (Michael Bross)
James Slavin EA DICE
2016 Original Light Mix Score, New IP Furi Hyper Light Drifter (Richard Vreeland (Disasterpeace))
Overcooked
Overwatch (Derek Duke)
Stardew Valley (Eric Barone)
N/A The Game Bakers
2017 Original Light Mix Score, Franchise The Legend of Zelda: Breath of the Wild Crash Bandicoot N. Sane Trilogy
Mario + Rabbids: Kingdom Battle
Metroid: Samus Returns
Yakuza 0
N/A Nintendo Entertainment Planning & Development
2017 Original Light Mix Score, New IP Cuphead Celeste
Pyre
To the Moon
What Remains of Edith Finch
N/A Studio MDHR
2018 Original Light Mix Score, Franchise Tetris Effect Forza Horizon 4
Mega Man 11
Red Dead Redemption 2
Valkyria Chronicles 4
N/A Monstars Inc., Resonair Inc.
2018 Original Light Mix Score, New IP Octopath Traveler Ashen
Dead Cells
Gris
Into the Breach
N/A Acquire Corp., Square Enix


Song Collection

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2003 Song Collection Amplitude Primal (16 Volt - combat tracks and intro night club, Eric Powell, Mike Peoples, John Desalvo)
Project Gotham Racing 2 (Fred Northup)
Tony Hawk's Underground (Westies, Tim Riley, Brandon Young)
True Crime: Streets of LA (Bright Riley, DeMonica Plummer)
N/A Harmonix
2004 Song Collection Grand Theft Auto: San Andreas Burnout 3: Takedown (Stephen Root)
Def Jam: Fight for NY (Gordon Durity)
Tony Hawk's Underground 2 (Brandon Young)
Dan Houser, Navid Khonsari, Tim Sweeney (ewp), Heinz Henn (ewp) Rockstar North
2005 Song Collection Guitar Hero Grand Theft Auto: Liberty City Stories (Craig Conner)
Indigo Prophecy)
The Warriors (Steve Donohoe)
Tony Hawk's American Wasteland (Brandon Young, Tim Riley)
Eric Brosius, Kasson Crooker Harmonix
2006 Song Collection Guitar Hero II Grand Theft Auto: Vice City Stories (Ivan Pavlovich, Andi Hanley)
Lumines II (Nobuhiko Shimizu, Julie Sessing-Turner)
Saints Row (Cornerstone Promotion)
SingStar Rocks! (Grace Ep)
Chris Larkin Harmonix
2007 Song Collection BioShock Boogie
Rock Band (Will Littlejohn)
SingStar Pop
Skate
N/A 2K Boston
2008 Song Collection Grand Theft Auto IV Braid (Magnatune)
Rock Band 2
Persona 4
The World Ends with You
Craig Conner, Ivan Pavlovich, Andi Hanley Rockstar North
2009 Song Collection The Beatles: Rock Band Band Hero
Brütal Legend (Emily Ridgway)
DJ Hero
Grand Theft Auto: Episodes from Liberty City (Craig Conner)
Guitar Hero 5
The Saboteur (Laura Epp)
N/A Harmonix
2010 Song Collection BioShock 2 Call of Duty: Black Ops (Katie Sippel)
DJ Hero 2 (Rich Orchard)
Guitar Hero: Warriors of Rock (Stephan Vankov)
Mafia II (Xenia Mul)
N/A 2K Marin
2011 Song Collection Just Dance 3 ABBA: You Can Dance
L.A. Noire (Craig Conner)
N/A Ubisoft Paris
Ubisoft Reflections
2012 Song Collection Lumines Electronic Symphony Epic Mickey 2: The Power of Two)
Forza Horizon (Robert John Gorham)
LittleBigPlanet PS Vita
Lollipop Chainsaw (Akira Yamaoka)
Max Payne 3 (Ivan Pavlovich, Jaesun Celebre, Tony Mesones)
Sleeping Dogs (Rashid Hille)
N/A Q Entertainment
2013 Song Collection Bioshock: Infinite Grand Theft Auto V (Ivan Pavlovich, Jaesun Celebre, Jeff Silverman, Tony Mesones)
Rocksmith 2014 Edition
Saints Row IV
Jim Bonney Irrational Games
2014 Song Collection Just Dance 2015 Hohokum
SingStar Ultimate Party
Sunset Overdrive
Transistor (Darren Korb)
Alkis Argyriadis Ubisoft Paris
2015 Song Collection Rock Band 4 Fallout 4 (Christopher S. Parker, Brandracket LLC)
Life Is Strange (Feel for Music)
N/A Harmonix
2016 Song Collection Mafia III Call of Duty: Infinite Warfare (Sarah Schachner, Stephen Miller)
Dead Rising 4
Dishonored 2 (COPILOT)
Forza Horizon 3
N/A Hangar 13
2017 Song Collection Life is Strange: Before the Storm Gran Turismo Sport
Need for Speed Payback
N/A Deck Nine
2018 Song Collection Forza Horizon 4 Desert Child
NBA 2K19
Persona 5: Dancing in Starlight
STONE
N/A Playground Games

Song, Original or Adapted

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2003 Song, Original or Adapted Max Payne 2: The Fall of Max Payne - "Late Goodbye" Dark Cloud 2 - "Time is Changing" Sami Järvi (ewp)
Kärtsy Hatakka (ewp), Kimmo Kajasto (ewp)
Remedy Entertainment
2005 Song, Original or Adapted We Love Katamari - "Katamari on the Swing" Advent Rising - "Greater Lights""
Indigo Prophecy - "Santa Monica"
Magna Carta: Tears of Blood - "Tears of Blood"
Romancing SaGa - "Menuett"
Yuri Misumi, Hiroshi Okubo, Masashi Sugiyama, Katsuro Tajima, Hideki Tobeta, Akitaka Toyama, Yoshihito Yano, Tomomitsu Kaneko, Kanako Kakino Namco
2006 Song, Original or Adapted Final Fantasy XII - "Kiss Me Good-Bye" Kingdom Hearts II - "Sanctuary"
LocoRoco - "Loco Roco No Uta"
Lumines II - "Heavenly Star"
Nobuo Uematsu - "Angela Aki" Square Enix
2007 Song, Original or Adapted Portal - "Still Alive" Mass Effect - "M4 Part II"
PaRappa the Rapper - "Do You Know Why We Stopped the Car?"
World of Warcraft: The Burning Crusade - "Lament of the Highborne"
N/A Valve
2008 Song, Original or Adapted The World Ends with You - "The One Star" Haze - "Haze"
Persona 4 - "Never More"
The World Ends with You - "Twister"
N/A Square Enix
2009 Song, Original or Adapted Klonoa - "LaLaLa" DJ Hero - "Taking My Ball"
Dragon Age: Origins - "I Am the One"
Kanako Kakino, Junko Ozawa Bandai Namco Entertainment
2010 Song, Original or Adapted Alan Wake - "The Poet and the Muse" Bayonetta - "Fly Me to the Moon"
Deadly Premonition - "Greenvale"
Deadly Premonition - "The Woods and the Goddess"
Silent Hill: Shattered Memories - "Always on My Mind"
N/A Remedy Entertainment
2011 Song, Original or Adapted Portal 2 - "Want You Gone" Bastion - "Setting Sail, Coming Home"
L.A. Noire - "Torched Song"
LittleBigPlanet 2 - "Victoria's Lab"
Jonathan Coulton Valve
2012 Song, Original or Adapted Max Payne 3 - "9 Circulos" Call of Duty: Black Ops II - "Nino Precioso"
Epic Mickey 2: The Power of Two - "Help Me Help You"
Journey - "I Was Born for This"
NeverDead - "Love"
Silent Hill: Book of Memories - "Love Psalm"
Leandro Roque de Oliveira (Emicida) Rockstar Games
2013 Song, Original or Adapted Ni No Kuni: Wrath of the White Witch - "Kokoro no Kakera" BattleBlock Theater - "Buckle Your Pants"
Contrast - "House on Fire"
Rain - "Clair De Lune"
Mamiko Suzuki Level-5
2014 Song, Original or Adapted Infamous Second Son - "Heart-Shaped Box" 1954: Alcatraz - "Try and Forget Me" (Pedro Macedo Camacho)
Destiny - "Hope for the Future" (Paul McCartney)
Dragon Age: Inquisition - "The Dawn Will Come" (Trevor Morris
David Gaider)
Transistor - "We All Become" (Darren Korb, Ashley Barret)
Nirvana
Dead Sara
Sucker Punch Productions
2015 Song, Original or Adapted Life Is Strange - "To All of You" Devil's Third - "Bleed Out" (Mike Reagan, Julian Coryell, Erin Reagan, Mateo Laboriel, Carmen Twillie)
Everybody's Gone to the Rapture - "The Mourning Tree" (Jessica Curry)
Fallout 4 - "Good Neighbor" (Lynda Carter
John Jarvis, Kerry Marx)
Rare Replay - "Opening Number"
Jonathan Morali (Syd Matters) Dontnod Entertainment
2016 Song, Original or Adapted Final Fantasy XV - "Stand by Me" Civilization VI - "Sogno di Volare"
Dishonored 2 - "Gold Dust Woman"
The Flame in the Flood - "What We Leave Behind"
N/A Square Enix Business Division 2
2017 Song, Original or Adapted Super Mario Odyssey - "Jump Up, Super Star!" Gran Turismo Sport - "No Nothings"
Pyre - "Vagrant Song"
Tales of Berseria - "Burn"
N/A Nintendo
2018 Song, Original or Adapted The Missing: J.J. Macfield and the Island of Memories - "The Missing" Battle through the Heaven - "Waiting"
Desert Child - "Love is Here"
Far Cry 5 - "Help Me Faith"
Where the Water Tastes Like Wine - "White Rider"
N/A White Owls Inc.

Sound Editing, Game Cinema

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2004 Sound Editing in a Game Cinema Doom 3 Onimusha 3: Demon Siege (Kenji Shibazaki) Rik Schaffer id Software
2005 Sound Editing in a Game Cinema Resident Evil 4 Call of Duty 2 (Mark Ganus, Earbash Audio Inc.)
Indigo Prophecy
Oddworld: Stranger's Wrath (Jamie McMenamy, Michael Bross)
We Love Katamari (Yu Miyake)
N/A Capcom
2006 Sound Editing in a Game Cinema Final Fantasy XII Dirge of Cerberus: Final Fantasy VII (Kenichi Mikoshiba)
Gears of War (Jamey Scott
?kami (Atsushi Mori)
Rise of Nations: Rise of Legends (Mike Cody, Kristofor Mellroth)
Shojiro Nakaoka, Makoto Ise Square Enix
2007 Sound Editing in a Game Cinema Call of Duty 4: Modern Warfare Hellgate: London (Dave Steinwedel)
Mass Effect (Steven Sim)
Peter Blumel, Drew McCoy Infinity Ward
2008 Sound Editing in a Game Cinema Dead Space Brothers in Arms: Hell's Highway (Roy Machado)
Star Wars: The Force Unleashed (Brian Tibbetts, Tom Bible, Aaron Brown, Erik Foreman)
Kristine Barrett, Lawrence Chandler EA Redwood Shores
2009 Sound Editing in a Game Cinema Batman: Arkham Asylum Call of Duty: Modern Warfare 2 (Earbash Audio Inc.)
Halo Wars (J. D. Smith)
Ratchet & Clank Future: A Crack in Time
Red Faction: Guerrilla (Jake Kaufman, Dan Wentz)
Thom Brennan, Solange Schwalbe Rocksteady Studios
2010 Sound Editing in a Game Cinema Mass Effect 2 Battlefield: Bad Company 2 (Ben Minto, Bence Pajor, Mari Saastamoinen)
Call of Duty: Black Ops (Chris Cowell)
Final Fantasy XIII (Jota Goto)
God of War III (Paul M. Fox, Chris Hegstrom)
Shauna Perry, Simon Charles Pressey BioWare
2011 Sound Editing in a Game Cinema Uncharted 3: Drake's Deception Call of Duty: Modern Warfare 3 (Adam Boyd, Earbash Audio Inc., Wabi Sabi Sound)
Child of Eden (Keiichi Sugiyama, Ayako Minami, Takako Ishida)
Portal 2
Tom Hite Naughty Dog
2012 Sound Editing in a Game Cinema Mass Effect 3 Final Fantasy XIII-2
Resident Evil 6 (Jamison Boaz, Marie Ishikawa, Juan Flores)
Starhawk (Ted Kocher, Andrew Buresh, Scott Hanau)
Transformers: Fall of Cybertron (Rob Burns, Adam Block, John Drelick, Christopher D'Ambrosio, Mark Loperfido, Ian Mika, Mike Niederquell)
Uncharted: Golden Abyss (Andrew Buresh, Scott Shoemaker,Michael Bricker, Sam Marshall, Ted Kocher, Joel Yarger, Jason Swan)
Rob Blake BioWare
2013 Sound Editing in a Game Cinema The Last of Us God of War: Ascension (Mario Lavin)
Puppeteer
Remember Me (Sébastien Gaillard, Nicolas Bredin, Pierre-Jean Griscelli, Louis Martin, Antoine Babary, Gilles Camous)
Starcraft II: Heart of the Swarm (Alexander L. Ephraim, Jon Graves, Caroline Hernandez, Clinton Jones)
Shannon Potter Naughty Dog
2014 Sound Editing in a Game Cinema Dragon Age: Inquisition Far Cry 4 (Ding Jun Mei)
Infamous Second Son
Metal Gear Solid V: Ground Zeroes (Akihiro Teruta)
Middle-earth: Shadow of Mordor (Michael Norris)
Anders Clerwall BioWare
2015 Sound Editing in a Game Cinema The Witcher 3: Wild Hunt Assassin's Creed Syndicate (Felix Tievant)
Bloodborne (Tsukasa Sait?, Nobuyoshi Suzuki, Hideyuki Et?, Yuka Kitamura, Shoi Miyazawa, Takashi Onodera)
Fallout 4 (James Tanenbaum)
The Order: 1886 (Bryan Ploof, Emily Schrivner)
Kuba Pietrzak (Juice) CD Projekt Red
2016 Sound Editing in a Game Cinema Uncharted 4: A Thief's End Battlefield 1 (Bence Pajor)
Dark Souls III (Hideyuki Eto)
Dishonored 2 (Thomas Mitton)
Gears of War 4 (Jimmy Smith)
Phil Kovats Naughty Dog
2017 Sound Editing in a Game Cinema Uncharted: The Lost Legacy Mass Effect Andromeda Phil Kovats Naughty Dog
2018 Sound Editing in a Game Cinema God of War Attack on Titan 2
Detroit: Become Human
Forza Horizon 4
Marvel's Spider-Man
Zak Millman SIE Santa Monica Studio

Sound Effects

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2001 Sound Effects Silent Hill 2 Fear Effect 2: Retro Helix (David Rovin)
Ico (Masaaki Kaneko, Keiichi Kitahara)
Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty (Akihiro Honda, Ryoji Makimura)
Star Wars Rogue Squadron II: Rogue Leader (Rudolf Stember)
Akira Yamaoka Konami
2002 Sound Effects Eternal Darkness: Sanity's Requiem Grand Theft Auto: Vice City (Allan Walker, Craig Conner, Raymond Usher, Stuart Ross, Will Morton)
Metroid Prime (Clark Wen)
Resident Evil Zero (Kenji Shibazaki)
Sly Cooper and the Thievius Raccoonus (Ashif Hakik, Boyd Post, Ian Rodia)
SOCOM U.S. Navy SEALs (Nathan Brenholdt)
Tom Clancy's Splinter Cell
Steven S. Henifin Silicon Knights
2003 Sound Effects Call of Duty Armed and Dangerous (Michael Frayne)
Silent Hill 3 (Akira Yamaoka)
Rik W. Schaffer, Chuck Russom, Jack Grillo Infinity Ward
2004 Sound Effects Doom 3 Call of Duty: United Offensive (Justin Skomarovsky)
Metal Gear Solid 3: Snake Eater (S?tar? Tojima, Hiroe Noguchi, Waichiro Ozaki, Ryoji Makimura, Akihiro Honda, Kazunori Hideya, Masashi Watanabe)
Metroid Prime 2: Echoes (Clark Wen, Scott Petersen)
Pikmin 2 (Takahiro Watanabe)
Christian Antkow, Ed Lima, Rik Schaffer, Chris Vrenna id Software
2005 Sound Effects Call of Duty 2 F.E.A.R. (Kristofor Mellroth, Brian Pamintuan, Kristen Quebe)
God of War (Jonathan Hawkins, Jason McDonald)
Quake 4 (Zachary Quarles, Kevin Schilder)
Resident Evil 4 (Misao Senbongi)
Mark Ganus Infinity Ward
2006 Sound Effects The Elder Scrolls IV: Oblivion Call of Duty 3 (Chris Cowell, Steve Goldberg, Scott Purvis, Gary Spinrad, Brian Tuey)
Company of Heroes (Rusty Dunn)
Dead Rising (Arata Iwashina, Hiroaki Igarashi)
Gears of War (Jamey Scott)
Mark Lampert Bethesda Game Studios
2007 Sound Effects BioShock Call of Duty 4: Modern Warfare (John Paul Fasal)
Crysis (Christian Schilling Muyshondt)
Enemy Territory: Quake Wars (Christian Antkow)
The Orange Box
Emily Ridgway 2K Boston
2008 Sound Effects Dead Space Gears of War 2 (Joey Kuras, Jamey Scott)
Left 4 Dead
Mirror's Edge (Pedro Alfageme, Matthew Wilson)
Star Wars: The Force Unleashed (David Wayne Collins)
Don Veca, Dave Feise, Andrew Lackey, David Swenson, Chris Chikes, Marcus Egan, Jason Heffel, David Farmer, William Rudolph EA Redwood Shores
2009 Sound Effects Call of Duty: Modern Warfare 2 Batman: Arkham Asylum (Lee Banyard, Andrew Riley)
Dead Space: Extraction (Steve Duckworth, Xan Williams, Duncan Bradshaw, Lee Campbell, Guy Cockcroft, Jeremy Corbett, Jim Croft, Sarah Scott, Kevin Stainwright, Mark Topley)
Left 4 Dead 2
Uncharted 2: Among Thieves (Lydian Tone)
Mark Ganus, John Paul Fasal Infinity Ward
2010 Sound Effects Call of Duty: Black Ops Battlefield: Bad Company 2 (Ben Minto, Bence Pajor, Mari Saastamoinen)
BioShock 2 (George Spanos)
Final Fantasy XIII (Masayuki Sato)
God of War III (Paul M. Fox, Chris Hegstrom)
Brian Tuey, Chris Cowell Treyarch
2011 Sound Effects Portal 2 Call of Duty: Modern Warfare 3 (Adam Boyd, Earbash Audio Inc., Wabi Sabi Sound)
Clone Wars Adventures: Battle of Umbara
Dead Space 2 (J. White)
Uncharted 3: Drake's Deception (Lydian Tone, Chris Pinkston, Mark Camperell, Ronald Dutch Hill)
N/A Valve
2012 Sound Effects Halo 4 Assassin's Creed III (Ian MacBeth, Martin Weissberg, Dominique Voegelé),)
Far Cry 3 (Jens Jungmark)
Resident Evil 6 (Yasuyuki Tsujino)
Sine Mora (Tamás Kreiner)
Steel Battalion: Heavy Armor (Hideyuki Eto)
Sotaro Tojima 343 Industries
2013 Sound Effects The Last of Us Bioshock: Infinite (Scott Haraldsen)
Dead Space 3 (Andrew Boyd, Joseph Concha, Michael Caisley, Geoff Garnett (Wabi Sabi), Damian Kastbauer, Andrew Lackey (Wabi Sabi), David Levison, David Lowmiller, RJ Mattingly, Robb Mills, Bill Rudolph, Sean Vora, Michael Wilga)
God of War: Ascension (Paul Poduska)
Metro: Last Light (Andrew Prohorov (PROF), Dimitriy Dyachenko, Dmitry Kuzmenko)
Phil Kovats Naughty Dog
2014 Sound Effects Alien: Isolation Destiny (Jay Weinland)
Infamous Second Son
Middle-earth: Shadow of Mordor (Michael Norris)
South Park: The Stick of Truth (Austin Shannon)
Mark Angus Creative Assembly
2015 Sound Effects Star Wars Battlefront Everybody's Gone to the Rapture (Anthony Hales)
Fallout 4 (Dave Schreiber)
Rise of the Tomb Raider (Jack Grillo)
The Order: 1886 (Carsten Rojahn)
Philip Eriksson, David Jegutidse, Gustav Rathsman, Martin Wöhrer Electronic Arts
2016 Sound Effects Far Cry Primal Battlefield 1 (Bence Pajor)
Dishonored 2 (Thomas Mitton)
MLB The Show 16 (Steve Conrad, Kurt Kellenberger)
Uncharted 4: A Thief's End (Phil Kovats)
Mohamed Rabia Ubisoft Montreal
2017 Sound Effects Resident Evil 7: Biohazard Dead Rising 4: Frank's Big Package
Dirt 4
Hellblade: Senua's Sacrifice
Horizon Zero Dawn
N/A Capcom
2018 Sound Effects God of War Marvel's Spider-Man
Red Dead Redemption 2
Shadow of the Tomb Raider
Subnautica
Todd Piperi SIE Santa Monica Studio

Sound Mixing in Virtual Reality

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2016 Sound Mixing in Virtual Reality Adr1ft Edge of Nowhere
The Climb
The Lab
Until Dawn: Rush of Blood
Viktor Phoenix Three One Zero
2017 Sound Mixing in Virtual Reality Resident Evil 7: Biohazard Fallout 4 VR
Lone Echo
Skyrim VR
Star Trek: Bridge Crew
TBD Capcom
2018 Sound Mixing in Virtual Reality Beat Saber Astro Bot Rescue Mission
Firewall: Zero Hour
Moss
The Inpatient
TBD Hyperbolic Magnetism

Supporting Performance in a Comedy

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2005 Performance in Comedy, Supporting Psychonauts (Sherrie Jackson as Quentin Hedgemouse) Psychonauts (Earl Boen as Butcher)
Psychonauts (Mark Ivanir as Mikhail Bulgakov)
Psychonauts (David Kaye as Ford Cruller)
Psychonauts (Armin Shimerman as Raz's Father)
Sherrie Jackson Double Fine Productions
2006 Performance in Comedy, Supporting Bully (Peter Vack as Gary Smith) Al Emmo and the Lost Dutchman's Mine (John Bell as Various Voices)
Destroy All Humans! 2: Make War Not Love (Richard Horvitz as Orthopox and Suburban Crazy)
Family Guy (Seth Green as Chris Griffin)
Peter Vack Rockstar Vancouver
2007 Performance in Comedy, Supporting The Simpsons Game (Will Wright as himself) PaRappa the Rapper (Lea Alomar as Sunny Funny)
PaRappa the Rapper (Armstead Christian as PJ Berri and Parappa's Dad)
Surf's Up (Jeff Bridges as Big Z and Geek)
Will Wright Electronic Arts
2008 Performance in Comedy, Supporting Little Big Planet (Stephen Fry as the Narrator) Crash: Mind over Mutant (Nolan North as Dr. N. Gin)
Destroy All Humans! Path of the Furon (Richard Steven Horvitz as Orthopox)
Destroy All Humans! Path of the Furon (James Horan as Saxon)
Secret Agent Clank (Jim Ward as Captain Qwark)
Stephen Fry Media Molecule
2009 Performance in Comedy, Supporting Ghostbusters: The Video Game (Bill Murray as Dr. Peter Venkman) Brütal Legend (Tim Curry as Doviculus)
Eat Lead: The Return of Matt Hazard (Neil Patrick Harris)
Ratchet & Clank Future: A Crack in Time (Jim Ward as Captain Qwark)
The Secret of Monkey Island: Special Edition (Earl Boen as LeChuck)
Bill Murray Red Fly Studio
2010 Performance in Comedy, Supporting Batman: The Brave and the Bold - The Videogame (Paul Reubens as Bat-Mite) Batman: The Brave and the Bold - The Videogame (R. Lee Ermey as Wildcat)
Bayonetta (Richard Epcar as Antonio)
Bayonetta (Stephanie Sheh as Cereza)
Bayonetta (Yuri Lowenthal as Luka and Temperantia)
Paul Reubens WayForward Technologies
2011 Performance in Comedy, Supporting Shadows of the Damned (Greg Ellis as Johnson) Bulletstorm (Anthony De Longis as General Sarrano)
Bulletstorm (Chris Cox as Rell)
LittleBigPlanet 2 (Colin McFarlane as Avalon Centrifuge)
Greg Ellis Grasshopper Manufacture
2012 Supporting Performance, Comedy Borderlands 2 (Dameon Clarke as Handsome Jack) Epic Mickey 2: The Power of Two (Frank Welker as Oswald)
Lego Batman 2: DC Super Heroes (Steven Blum as Ra's, Penguin, Bane and Alfred)
Lego Batman 2: DC Super Heroes (Rob Paulsen as the Riddler)
Thomas Was Alone (Danny Wallace as the Narrator)
Dameon Clarke Gearbox Software
2013 Performance in a Comedy, Supporting Lego City Undercover (Trevor White as Frank Honey) DuckTales Remastered (June Foray as Ma Beagle)
DuckTales Remastered (Russi Taylor as Webby, Huey, Dewey and Louie)
Puppeteer (Nick Ellsworth as Moon Bear King)
Sly Cooper: Thieves in Time (Yuri Lowenthal as Sir Galleth)
Trevor White TT Games
2014 Performance in a Comedy, Supporting South Park: The Stick of Truth - Trey Parker as Various Voices Broken Age: Act I (David Kaufman as Marek)
Danganronpa: Trigger Happy Havoc (Brian Beacock as Monokuma)
Little Big Planet 3 (Hugh Laurie as Newton)
South Park: The Stick of Truth (Matt Stone as Various Voices)
Trey Parker Obsidian Entertainment, South Park Digital Studios
2015 Performance in a Comedy, Supporting Tales from the Borderlands (Erin Yvette as Sasha) Minecraft: Story Mode (Martha Plimpton as Olivia)
Xenoblade Chronicles X (Chris Cason as Tatsu)
Erin Yvette Telltale Games
Gearbox Software
2016 Performance in a Comedy, Supporting Lego Marvel's Avengers (Stan Lee as himself) King's Quest Chapter V: The Good Knight (Wallace Shawn as Manny)
Lego Star Wars: The Force Awakens (Harrison Ford as Han Solo)
Ratchet & Clank (Jim Ward as Captain Qwark)
Tokyo Mirage Sessions ?FE (Inori Minase as Tsubasa)
Stan Lee Traveller's Tales
2017 Performance in a Comedy, Supporting Guardians of the Galaxy (Adam Harrington as Groot) Agents of Mayhem (Eliza Schneider as Agent Rama)
Lego Marvel Super Heroes 2
(Dar Dash) as Hawkeye)
Adam Harrington Telltale Games
2018 Performance in a Comedy, Supporting Lego DC Super-Villains (Tara Strong as Harley Quinn) Stone (Nicholas Richards as Les)
Stone (Noelle Faulkner) as Cockie)
Tara Strong Traveller's Tales

Supporting Performance in a Drama


Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2005 Performance in Drama, Supporting Jade Empire (John Cleese as Sir Roderick) Gun (Kris Kristofferson as Ned White)
The Warriors (Dorsey Wright as Cleon)
True Crime: New York City (Laurence Fishburne as Isaiah Reed)
True Crime: New York City (Christopher Walken as F.B.I. Agent Gabriel Whitting)
John Cleese BioWare
2006 Performance in Drama, Supporting Neverwinter Nights 2 (Adam Sietz as Khelgar, Elgun and the King of Shadows) 24: The Game (Andreas Katsulas as Governor Radford)
The Elder Scrolls IV: Oblivion (Terence Stamp as Mankar Camoran)
Final Fantasy XII (Catherine Taber as Penelo)
Kingdom Hearts II (Christopher Lee as DiZ/Ansem the Wise)
Adam Sietz Obsidian Entertainment
2007 Performance in Drama, Supporting Mass Effect (Cam Clarke as Private Fredricks) God of War II (Linda Hunt as the Narrator)
Heavenly Sword (Andy Serkis as King Bohan)
Mass Effect (Fred Tatasciore as Saren Arterius)
Cam Clarke BioWare
2008 Performance in Drama, Supporting Grand Theft Auto IV (Timothy Adams as Brucie Kibbutz) Brothers in Arms: Hell's Highway (Mike Neumann as Cpl. Sam Corrion)
Brothers in Arms: Hell's Highway (Gideon Emery as PFC Dawson)
Grand Theft Auto IV (Jason Zumwalt as Roman Bellic)
Star Wars: The Force Unleashed (Nathalie Cox as Juno Eclipse)
Timothy Adams Rockstar North
2009 Performance in Drama, Supporting Batman: Arkham Asylum (Mark Hamill as the Joker) Assassin's Creed II (Roger Craig Smith as Ezio Auditore da Firenze)
Dragon Age: Origins (Tim Curry as Arl Howe)
Uncharted 2: Among Thieves (Claudia Black as Chloe Frazer)
Uncharted 2: Among Thieves (Emily Rose as Elena Fisher)
Mark Hamill Rocksteady Studios
2010 Performance in Drama, Supporting God of War III (Rip Torn as Hephaestus) Alan Wake (Fred Berman as Barry Wheeler)
Fallout: New Vegas (Felicia Day as Veronica Santangelo)
Heavy Rain (Sam Douglas as Scott Shelby)
Red Dead Redemption (Sophia Marzocchi as Abigail Marston)
Rip Torn SIE Santa Monica Studio
2011 Performance in Drama, Supporting Catherine (Michelle Ruff as Katherine McBride) Call of Duty: Modern Warfare 3 (Kevin McKidd as Soap)
Catherine (Yuri Lowenthal as Tobias Nebbins)
L.A. Noire (Will Collyer as James Tiernan)
L.A. Noire (Erika Heynatz as Elsa Lichtmann)
Michelle Ruff Atlus
2012 Performance in Drama, Supporting The Walking Dead (Melissa Hutchison as Clementine) Alan Wake's American Nightmare (Matthew Porretta as Mr. Scratch)
Dear Esther (Nigel Carrington as the Narrator)
Syndicate (Rosario Dawson as Lily Drawl)
The Last Story (Blake Ritson as Lord Jirall)
Xenoblade Chronicles (Jenna-Louise Coleman as Melia)
Melissa Hutchison Telltale Games
2013 Performance in a Drama, Supporting Bioshock Infinite (Courtnee Draper as Elizabeth) Beyond: Two Souls (Willem Dafoe as Nathan Dawkins)
Ni No Kuni: Wrath of the White Witch (Steffan Rhodri as Drippy)
Shin Megami Tensei: Devil Summoner: Soul Hackers (Laura Bailey as Nemissa)
The Wolf Among Us: Episode 1 - Faith (Chuck Kourouklis as Toad)
Courtnee Draper Irrational Games
2014 Performance in a Drama, Supporting Middle-earth: Shadow of Mordor (Phil LaMarr as Ratbag) Dragon Age: Inquisition (Corinne Kempa as Leliana)
The Walking Dead: Season Two (Gavin Hammon as Kenny)
The Walking Dead: Season Two (Scott Porter as Luke)
Watch Dogs (Aaron Douglas as Jordi Chin)
Phil LaMarr Monolith Productions
2015 Performance in a Drama, Supporting Batman: Arkham Knight (Mark Hamill as the Joker) Batman: Arkham Knight (John Noble as Scarecrow)
Fallout 4 (Stephen Russell as Codsworth/Nick Valentine)
The Witcher 3: Wild Hunt (William Roberts as Uncle Vesemir)
Until Dawn (Brett Dalton as Mike)
Mark Hamill Rocksteady Studios
2016 Performance in a Drama, Supporting Quantum Break (Aidan Gillen as Paul Serene) Darkest Dungeon (Wayne June as the Narrator)
Final Fantasy XV (Amy Shiels as Lunafreya Nox Fleuret)
The Witcher 3: Wild Hunt - Blood and Wine (MyAnna Buring as Anna Henrietta)
Uncharted 4: A Thief's End (Emily Rose as Elena Fisher)
Aidan Gillen Remedy Entertainment
2017 Performance in a Drama, Supporting Batman: The Enemy Within (Debra Wilson as Amanda Waller) Darkest Dungeon: The Crimson Court (Wayne June as Narrator)
Resident Evil 7: Biohazard (Katie O'Hagan as Mia)
Tales of Berseria (Monica Rial as Bienfu)
Uncharted: The Lost Legacy (Troy Baker as Samuel Drakeï)
Debra Wilson Telltale Games
2018 Performance in a Drama, Supporting Marvel's Spider-Man (Laura Bailey as Mary Jane Watson) Detroit: Become Human (Clancy Brown as Hank)
God of War (Jeremy Davies as Baldur)
Marvel's Spider-Man (William Salyers as Otto Octavius / Dr. Octopus)
Red Dead Redemption 2 (Alex McKenna as "Sadie")
Laura Bailey Insomniac Games

Use of Sound

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2001 Use of Sound Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty Fear Effect 2: Retro Helix (David Rovin)
Final Fantasy X (Minoru Akao)
Frequency (Josh Randall)
Ico (Masaaki Kaneko)
Kazuki Muraoka, Akihiro Honda, Maki Kirioka, Syuichi Kobori, Kazuki Muraoka, Alan Meyerson Konami
2002 Use of Sound Grand Theft Auto: Vice City Eternal Darkness: Sanity's Requiem (Denis Dyack)
Metroid Prime (Clark Wen)
Resident Evil Zero (Ichiro Kohmoto)
Steel Battalion (Collette Sunderman, Tomomitsu Matsushita)
Tom Clancy's Splinter Cell
Allan Walker, Craig Conner, Raymond Usher, Stuart Ross, Will Morton, Dan Houser, Navid Khonsari Rockstar North
2003 Use of Sound Silent Hill 3 Call of Duty (Chuck Russom)
Prince of Persia: The Sands of Time (Jérémi Valiquette)
Tron 2.0 (James Ackley)
Akira Yamaoka Konami
2004 Use of Sound Silent Hill 4: The Room Doom 3 (Christian Antkow)
Half-Life 2
Myst IV: Revelation (Mathieu Jeanson)
Thief: Deadly Shadows (Eric Brosius)
N/A Konami
2005 Use of Sound F.E.A.R. God of War (Jonathan Hawkins, Jason McDonald)
King Kong (Yoan Fanise)
Resident Evil 4 (Misao Senbongi)
The Suffering: Ties That Bind (Nick Radovich)
James Ackley, Kristofor Mellroth, Brian Pamintuan, Kristen Quebe, Ron Fish Monolith Productions
2006 Use of Sound Gears of War Company of Heroes (Jennifer Lewis)
Guitar Hero II (Jamey Scott)
?kami (Atsushi Mori)
Resistance: Fall of Man (Alan Gerrard, Chris Braymen, Jim Sproul, Laurent Betbeder, Richard Griffiths)
Jamey Scott Epic Games
2007 Use of Sound Flow Call of Duty 4: Modern Warfare (Adam Levenson)
Enemy Territory: Quake Wars (Christian Antkow)
Everyday Shooter (Jonathan Mak)
Treasure Tunes
N/A Thatgamecompany
2008 Use of Sound Dead Space Auditorium
Fallout 3 (Mark Lampert)
Gears of War 2 (Caesar Filori)
Patapon (Kemmei Adachi, Daisuke Miyake)
Don Veca, Dave Feise, Andrew Lackey, David Swenson EA Redwood Shores
2009 Use of Sound Batman: Arkham Asylum Call of Duty: Modern Warfare 2 (Mark Ganus)
Dead Space: Extraction (Don Veca)
Left 4 Dead 2
Patapon 2
Lee Banyard, Andrew Riley Rocksteady Studios
2010 Use of Sound Limbo Alan Wake (Mark Yeend)
Call of Duty: Black Ops (Brian Tuey)
Chime
Heavy Rain (Stephen O'Callaghan, Ash Sargant)
Red Dead Redemption (Jeffrey R. Whitcher)
Martin Stig Andersen Playdead
2011 Use of Sound in a Franchise Call of Duty: Modern Warfare 3 Dead Space 2 (Andrew Boyd)
F.E.A.R. 3 (Richard Carle)
Rayman Origins (Christophe Héral)
Uncharted 3: Drake's Deception (Tom Hays)
Mark Ganus Infinity Ward
2011 Use of Sound, New IP Papa Sangre Catherine (Atsushi Kitajoh)
L.A. Noire (Matthew Smith)
Pulse
Rage (Christian Antkow)
N/A Somethin' Else
2012 Use of Sound, Franchise Call of Duty: Black Ops II Mass Effect 3 (Rob Blake)
Max Payne 3 (Matthew Smith)
Sniper Elite V2 (Nick Brewer)
Uncharted: Golden Abyss (Garin Hiebert, Jim Sproul, Joshua Breindel, Laurent Betbeder, Nicky Hind, Jianhua Shen, Carlo Vogelsang)
Brian Tuey Treyarch
2012 Use of Sound, New IP Sound Shapes Journey (Steve Johnson)
Mark of the Ninja (Matthew Marteinsson, Daniel Gagnon)
The Last Story (Hirotomi Imoto)
The Walking Dead (Lazar Levine)
Shaw-Han Liem Queasy Games
SIE Santa Monica Studio
2013 Use of Sound, Franchise Bioshock: Infinite Battlefield 4 (Andrew Boyd, Paul Gorman)
Dead Space 3 (Nick Laviers)
Rayman Legends
Saints Row IV
Scott Haraldsen Irrational Games
2013 Use of Sound, New IP The Last of Us Amnesia: A Machine for Pigs
Antichamber
Beyond: Two Souls (Xavier Despas)
Outlast (Jonathan Wachoru)
Phil Kovats Naughty Dog
2014 Use of Sound, Franchise Alien: Isolation Call of Duty: Advanced Warfare
Dragon Age: Inquisition (Anders Clerwall)
Far Cry 4 (Yassine Abouelfalah)
Infamous Second Son
Mark Angus Creative Assembly
2014 Use of Sound, New IP Destiny Among the Sleep
Child of Light (Hugo Bastien)
Titanfall (Bryan Watkins, Mitchell Osias)
Tomodachi Life
Jay Weinland Bungie
2015 Use of Sound, Franchise Star Wars Battlefront Fallout 4 (Dave Schreiber)
King's Quest Chapter I: A Knight to Remember (Hexany Audio)
Rise of the Tomb Raider (Jack Grillo)
Super Mario Maker (Koichi Kyuma)
Philip Eriksson, David Jegutidse, Gustav Rathsman, Martin Wöhrer Electronic Arts
2015 Use of Sound, New IP Crypt of the Necrodancer Everybody's Gone to the Rapture (Anthony Hales)
Evolve (Caron Weidner, Michael C. Schapiro)
The Order: 1886 (Carsten Rojahn)
Until Dawn (Adam Rowley, Joanna Orland, Alan McDermott, Jordan Pedder, Dylan Vadamootoo, Simon Gumbleton, Garry Taylor, Stephen O'Callaghan, Iain Hetherington, Tim Shepherd)
N/A Brace Yourself Games
2016 Use of Sound, Franchise Uncharted 4: A Thief's End Dishonored 2 (Thomas Mitton)
DOOM (Chris Hite, Chad Mossholder)
Far Cry Primal (Mohamed Rabia)
Mafia III (Matt Bauer)
Phil Kovats Naughty Dog
2016 Use of Sound, New IP Tom Clancy's The Division Dead by Daylight
Inside (Andreas Frostholm Roeboe)
Quantum Break (Richard Lapington)
The Flame in the Flood (Pat Balthrop)
Simon Koudriavtsev Massive Entertainment
2017 Use of Sound, Franchise Resident Evil 7: Biohazard Assassin's Creed Origins
Destiny 2
Middle-earth: Shadow of War
Outlast 2
N/A Capcom
2017 Use of Sound, New IP Hellblade: Senua's Sacrifice' Hidden Folks
Horizon Zero Dawn
Little Nightmares
Observer
N/A Ninja Theory
2018 Use of Sound, Franchise Shadow of the Tomb Raider Assassin's Creed Odyssey
Battlefield V
God of War
Red Dead Redemption 2
Frédéric Arnaud Eidos Montréal
2018 Use of Sound, New IP Detroit: Become Human Astro Bot Rescue Mission
Light Fall
Vampyr
We Happy Few
Aurélien Baguerre Quantic Dream

Writing in a Comedy

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2005 Writing, Comedy Psychonauts Destroy All Humans! (Tom Abernathy)
Freedom Force vs the 3rd Reich (Ken Levine)
Oddworld: Stranger's Wrath (Lorne Lanning, Gautam Babbar)
Tim Schafer
Erik Wolpaw
Double Fine Productions
2006 Writing, Comedy Sam & Max: Episode 1 Bully (Dan Houser, Jacob Krarup)
Destroy All Humans! 2: Make War Not Love (Tom Abernathy)
Elite Beat Agents (Koji Ito, Kishiko Miyagi)
Viva Pinata
Brendan Q. Ferguson, David Grossman, Steve Purcell Telltale Games
2007 Writing, Comedy The Simpsons Game Dead Head Fred
Looney Tunes: Duck Amuck
Super Paper Mario
Team Fortress 2
N/A Electronic Arts
2008 Writing, Comedy Penny Arcade Adventures: Episode 1 American McGee's Grimm
Apollo Justice: Ace Attorney
Command & Conquer: Red Alert 3 (Mical Pedriana)
Harvey Birdman, Attorney at Law (Merrill Hagan)
No More Heroes (Goichi Suda)
Jerry Holkins Hothead Games
2009 Writing, Comedy Brütal Legend Ratchet & Clank Future: A Crack in Time
Tales of Monkey Island: Lair of the Leviathan (Sean Vanaman)
The House of the Dead: Overkill (Jonathan Burroughs)
Wallace & Gromit Episode 1: Fright of the Bumblebees (Andy Hartzell)
Tim Schafer Double Fine Productions
2010 Writing, Comedy Batman: The Brave and the Bold - The Videogame Ace Attorney Investigations: Miles Edgeworth (Takeshi Yamazaki, Sou Mayumi, Yuichirou Akita)
Costume Quest (Gabe Miller, Elliott Roberts)
DeathSpank
Guilty Party (Wideload Games)
N/A WayForward Technologies
2011 Writing, Comedy The Baconing Disgaea 4: A Promise Unforgotten
Ratchet & Clank: All 4 One
Sesame Street: Once Upon a Monster
Stacking (Lee Petty)
Herschel Leibovitz Hothead Games
2012 Writing, Comedy Thomas Was Alone Abobo's Big Adventure
Borderlands 2
Lego Batman 2: DC Super Heroes (Jon Burton)
Penny Arcade Adventures: On the Rain-Slick Precipice of Darkness (Robert Boyd, Jerry Holkins)
WWE '13
Mike Bithell Bossa Studios
Curve Digital
2013 Writing in a Comedy The Stanley Parable Deadpool (Daniel Way)
Far Cry 3: Blood Dragon (Lucien Soulban)
Lego City Undercover
Saints Row IV
Davey Wreden, William Pugh Galactic Café
2014 Writing in a Comedy South Park: The Stick of Truth Professor Layton vs. Phoenix Wright: Ace Attorney (Shu Takumi)
Jazzpunk (Luis Hernandez, Jess Brouse)
Danganronpa: Trigger Happy Havoc (Kazutaka Kodaka)
Broken Age (Tim Schafer)
Eric Fenstermaker, Trey Parker
Matt Stone
Obsidian Entertainment
South Park Digital Studios
2015 Writing in a Comedy Tales from the Borderlands Minecraft: Story Mode (Laura Jacqmin, Michael Choung) N/A Telltale Games
Gearbox Software
2016 Writing in a Comedy Job Simulator: The 2050 Archives Day of the Tentacle Remastered (Dave Grossman, Tim Schafer, Gary Winnick)
Headlander (Lee Petty)
King's Quest Chapter III: Once Upon a Climb
Mario & Luigi: Paper Jam (Shunsuke Kobayashi)
N/A Owlchemy Labs
2017 Writing in a Comedy Night in the Woods Agents of Mayhem
Oxenfree
Rise & Shine
Thimbleweed Park
N/A Alec Holowka, Infinite Fall, Secret Lab
2018 Writing in a Comedy Fist of the North Star: Lost Paradise 39 Days to Mars
Lego DC Super-Villains
Pit People
The Jackbox Party Pack 5
N/A Ryu ga Gotoku Studio

Writing in a Drama

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2005 Writing, Drama Indigo Prophecy God of War (Marianne Krawczyk, Alexander Stein, David Jaffe, Keith Fay)
Killer7 (Suda 51, Shinji Mikami)
Resident Evil 4
The Warriors
David Cage Quantic Dream
2006 Writing, Drama Neverwinter Nights 2 The Elder Scrolls IV: Oblivion (Ted Peterson, Michael Kirkbride)
Final Fantasy XII (Daisuke Watanabe, Miwa Shoda)
Rule of Rose (Hiromasa Inoue, Masahiko Maezawa, Minako Toyoda)
Suikoden V (Kazuyoshi Tsugawa)
Charles Mead Obsidian Entertainment
2007 Writing, Drama Mass Effect Eternal Sonata
Heavenly Sword (Rhianna Pratchett, Tameem Antoniades, Andy Serkis)
Odin Sphere (George Kamitani)
Persona 3 (Yuichiroh Tanaka)
Drew Karpyshyn, Lukas Kristjanson, Christopher L'Etoile, Mac Walters, Patrick Weekes BioWare
2008 Writing, Drama Fallout 3 Braid (Jonathan Blow)
Brothers in Arms: Hell's Highway (Mike Neumann)
Chrono Trigger (Masato Kato)
Lost Odyssey (Hironobu Sakaguchi)
Emil Pagliarulo Bethesda Game Studios
2009 Writing, Drama Uncharted 2: Among Thieves Assassin's Creed II (Corey G. May, Michael Wendschuh)
Batman: Arkham Asylum (Paul Dini)
Dragon Age: Origins (David Gaider)
inFamous
Michael Hourihan Naughty Dog
2010 Writing, Drama Red Dead Redemption Alan Wake (Sami Järvi)
Fallout: New Vegas (Chris Avellone, Eric Fenstermaker, Travis Stout)
Heavy Rain (David Cage)
Mass Effect 2 (Mac Walters, Drew Karpyshyn)
Dan Houser, Michael Unsworth, Christian Cantamessa, Rupert Humphries Rockstar San Diego
2011 Writing, Drama Catherine Brink (Edward Stern)
Call of Duty: Modern Warfare 3 (Paul Haggis, Will Staples)
The Witcher 2: Assassins of Kings (Sebastian St?pie?)
Uncharted 3: Drake's Deception (Amy Hennig)
N/A Atlus
2012 Writing, Drama The Walking Dead Far Cry 3 (Jeffrey Yohalem)
Mass Effect 3 (Mac Walters)
Spec Ops: The Line (Richard Pearsey, Walt Williams)
The Darkness II (Paul Jenkins, Chad Rocco, Jack Scalici, Robbie Thompson, Walt Williams)
The Last Story
Sean Vanaman Telltale Games
2013 Writing in a Drama The Last of Us Beyond: Two Souls (David Cage)
Bioshock: Infinite (Ken Levine)
Gone Home
Remember Me (Alain Damasio, Stéphane Beauverger)
Neil Druckmann Naughty Dog
2014 Writing in a Drama The Walking Dead: Season Two Call of Duty: Advanced Warfare (Mark Boal, Eric Hirshberg, John Maclnnes)
Dragon Age: Inquisition (David Gaider)
Infamous First Light
The Wolf Among Us (Pierre Shorette)
Nick Breckon, Andrew Grant Telltale Games
2015 Writing in a Drama The Witcher 3: Wild Hunt Call of Duty: Black Ops III (Craig Houston)
Fallout 4 (Emil Pagliarulo)
Her Story (Sam Barlow)
Life Is Strange (Christian Divine)
Arkadiusz Borowik, Jakub Szama?ek, Karolina Stachyra, Aleksandra Motyka, Bartosz Von Ochman CD Projekt Red
2016 Writing in a Drama Firewatch 1979 Revolution: Black Friday (Navid Khonsari, Brian Wood)
Call of Duty: Infinite Warfare (Brian Bloom, Taylor Kurosaki)
Quantum Break (Mikko Rautalahti, Tyler Smith)
Uncharted 4: A Thief's End (Neil Druckmann, Josh Scherr, Tom Bissell, Ryan James)
Chris Remo, Jake Rodkin, Olly Moss, Sean Vanaman Campo Santo
2017 Writing in a Drama Persona 5 Hellblade: Senua's Sacrifice
Horizon Zero Dawn
Life is Strange: Before the Storm
Nier: Automata
N/A Atlus, P Studio
2018 Writing in a Drama God of War A Way Out (Jose Fares)
Batman: The Enemy Within
Marvel's Spider-Man (Benjamin Arfmann, Kelsey Beachum)
Remothered: Tormented Fathers (Chris Darril)
Where the Water Tastes Like Wine (Dim Bulb Game, Serenity Forge)
Matt Sophos SIE Santa Monica Studio

Discontinued Categories

Innovation in Game Play

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2001 Innovation in Game Play Pikmin Frequency (Dan Schmidt)
Grand Theft Auto III (Craig Filshie, William Mills, Chris Rothwell, James Worrall)
Halo (John Howard)
Oddworld: Munch's Oddysee (Jeffrey Nicholas Brown, Lorne Lanning)
Hiroaki Takenaka, Masamichi Abe (ewp), Shigefumi Hino (ewp) Nintendo
2002 Innovation in Game Play Animal Crossing Metroid Prime (Mark Pacini)
Rez (Katsuhiko Yamada)
SOCOM U.S. Navy SEALs (Graham Keys)
Steel Battalion (Masaki Higuchi)
Tom Clancy's Splinter Cell
Naoki Mori (ewp), Katsuya Eguchi (ewp), Hisashi Nogami (ewp) Nintendo
2003 Innovation in Game Play EyeToy: Play Boktai: The Sun Is in Your Hand (Hideo Kojima)
Prince of Persia: The Sands of Time (Jordan Mechner)
Ron Festejo Sony Interactive Entertainment
2004 Innovation in Game Play Katamari Damacy EyeToy: AntiGrav (Dan Schmidt)
Fable (Peter Molyneux, Dene Carter, Ben Huskins, Mark Webley)
Full Spectrum Warrior (Richard Wyckoff)
The Legend of Zelda: Four Swords Adventures (Satoru Iwata
Shigeru Miyamoto)
Keita Takahashi Namco
2005 Innovation in Game Play Nintendogs Lumines
Phoenix Wright: Ace Attorney (Kazuya Nuri)
The Movies (Adrian Moore)
WarioWare: Touched!
Junji Morii, Kiyoshi Mizuki, Hideki Konno, Shigeru Miyamoto Nintendo
2006 Innovation in Game Play Nintendo Wii Electroplankton (Toshio Iwai)
LocoRoco (Tsutomu Kouno)
Odama (Yutaka Sait?)
Viva Pinata (Gregg Mayles, Justin Cook, Gavin Price, Matthew Carter)
N/A Nintendo
2007 Innovation in Game Play Drawn to Life Crush (Alex Butterfield)
Puzzle Quest: Challenge of the Warlords (Steve Fawkner)
The Eye of Judgment (Yusuke Watanabe, Shou Asano (Paical Inc.), Kyousuke Wakasa, Eiji Yamada, Sho Suga)
The Ship (Simon Hill, Duncan Blair)
Jeremiah Slaczka 5th Cell
2008 Innovation in Game Play Little Big Planet Auditorium
Boom Blox (Yoshitomo George Moriwaki)
Mirror's Edge (Thomas Andersson)
World of Goo (Kyle Gabler)
Mark Healey, David Smith Media Molecule
2009 Innovation in Game Play Scribblenauts Demon's Souls (Daisuke Satake, Hiroshi Nakamura, Masahiro Miki, Wataru Inata, Masaya Shiraishi, Tetsuya Amabiki)
Half-Minute Hero (Kiichi Hosaka, Koichi Takazawa, Kazuo Araki, Yasuyuki Kobayashi, Toshinari Fujii)
inFamous
LostWinds 2: Winter of the Melodias (Steven Burgess)
Spider: The Secret of Bryce Manor (David Kalina)
Tilt: An Adventure in 1.5 Dimensions
Jeremiah Slaczka 5th Cell
2010 Innovation in Game Play Heavy Rain Chime
Echoshift
Max & the Magic Marker (Mikhail Akopyan)
WarioWare D.I.Y.
Caroline Marchal Quantic Dream
2011 Innovation in Game Play Lost in Shadow Deus Ex: Human Revolution (François Lapikas, Antoine Thisdale, Pierre-Francis Lafleur)
Minecraft (Markus Persson)
Rayman Origins (Lorenzo Avi, Julien Chevalier, Romain Claude, Axel Cossardeaux)
Spacechem (Zach Barth)
Masakazu Echigo Hudson Soft

Innovation in Game Technology

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2001 Innovation in Game Technology Halo Bomberman Online (Kouji Yamamoto)
NFL 2K2 (Christopher Larson)
Ooga Booga (Nathan Bamberger)
Phantasy Star Online
Chris Butcher, Bernie Freidin, Charles Gough, Mat Noguchi, Matt Segur, Eamon McKenzie, Stefan Sinclair, Ben Wallace, Michael Evans, Chris Carney, David Dunn, Peter Marks, Derrick Moore, Stephen Okasaki, Adrian Perez Bungie
2002 Innovation in Game Technology Xbox Live Animal Crossing (Yuhiki ?tsuki)
e-Reader
Steel Battalion (Masaki Higuchi)
WaveBird
N/A Microsoft
2003 Innovation, Game Technology EyeToy Boktai: The Sun Is in Your Hand (Hideo Kojima)
Game Boy Advance SP
Karaoke Revolution (Christine Legge)
Xbox Music Mixer
Richard Marks, Ph.D. Sony Interactive Entertainment
2004 Innovation in Game Technology Nintendo DS The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay (Fredrik Ljungdahl, Jens Andersson)
Donkey Konga
EyeToy: AntiGrav (Dan Schmidt)
Taiko: Drum Master (Takeharu Kijima)
N/A Nintendo
2005 Innovation in Game Technology Guitar Hero Nintendogs (Yoji Inagaki)
PlayStation Portable
The Movies (Adrian Moore)
WarioWare: Twisted! (Noriyuki Sato, Norikatsu Furuta, Ko Takeuchi, Kazuyoshi Osawa, Takaya Fujii, Goro Abe, Hideo Hatayama, Yasutaka Takeuchi, Kyoko Watanabe, Ryutaro Takahashi, Osamu Yamauchi, Kenichi Nishimaki, Toshihiro Nishii, Kenji Matsumoto, Yuki Tsuji, Masanobu Matsunaga, Naoko Mori, Masaru Nishimura, Youhei Kubotsu, Kazuhiko Furukawa, Kazuhito Norimoto, Yasuhito Fujisawa, Eiko Haruki, Naotaka Ohnishi, Teruyuki Hirosawa, Mami Nishimura, Yasuhisa Baba, Masayuki Taira, Yukie Kuwa)
Eran Egozy, Eric Malafeew, Phil Winston Harmonix
2006 Innovation in Game Technology Nintendo Wii Havok FX 4.0
Sony PlayStation 3
Unreal Engine 3
Vivox Precision Studio
N/A Nintendo
2007 Innovation in Game Technology Call of Duty 4: Modern Warfare The Eye of Judgment (Yusuke Watanabe, Shou Asano (Paical Inc.), Kyousuke Wakasa, Eiji Yamada, Sho Suga) Richard A. Baker, Robert Field, Francesco Gigliotti, Earl Hammon Jr. Infinity Ward
2008 Innovation in Game Technology Fallout 3 Gamebryo 2.5
Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots (Hideo Kojima)
Mirror's Edge (Thomas Andersson)
Torque Game Engine Advanced 1.7.1
Steve Meister Bethesda Game Studios
2009 Innovation in Game Technology Red Faction: Guerrilla DJ Hero
Unity Engine
Eric Arnold, Jay Kreibich Volition
2010 Innovation in Game Technology Kinect Heavy Rain (Sophie Buhl)
OnLive
uDraw GameTablet
XNA Game Studio 4
Professor Andrew Blake Microsoft
2011 Innovation, Game Technology L.A. Noire Child of Eden (Eiichiro Ishige)
Just Dance 3
Rayman Origins (Mihnea Ilicevici)
Rift (Drew Clowery, Christopher Junior, Matthew Kelley, Andrew Krausnick, Joshua Kurtz, Adrian Lim, Ian Noble, Gina Reams)
Oliver Bao Team Bondi
2012 Innovation, Game Technology Sphero Gaikai
Gameglobe
Google Native Client NaCl
Symphony
N/A Orbotix
2013 Innovation in Game Technology Oculus Rift Development Kit iPad Air
Ouya
PlayStation 4
Xbox One
Palmer Luckey Oculus Rift
2014 Innovation in Game Technology P.T. EyePlay
Assassin's Creed Unity (Frédérick Champoux)
N/A Konami
2015 Innovation in Game Technology Valve Steam Controller ANT VR
Call of Duty: Black Ops III (Martin Donlon, Trevor Walker)
Grow Home (Andrew Willans, Justin Lim)
Guitar Hero Live
N/A Valve
2016 Innovation in Game Technology HTC Vive Deus Ex: Mankind Divided (Julien Bouvrais)
DOOM (Jake Campbell)
Eagle Flight
No Man's Sky
N/A HTC
2017 Innovation in Game Technology Horizon Zero Dawn Farpoint
Gran Turismo Sport
Hidden Agenda
StarBlood Arena
Michiel de Leeuw Guerrilla Games

Original Musical Score

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2001 Original Musical Score Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty Devil May Cry (Masami Ueda)
Final Fantasy Chronicles
Final Fantasy X (Junya Nakano
Masashi Hamauzu)
Onimusha: Warlords (Nariyuki Nobuyama, K?tar? Matsumoto, Takashi Uno, Toshihiko Horiyama)
Harry Gregson-Williams, Norihiko Hibino, Rika Muranaka Konami
2002 Original Musical Score Kingdom Hearts Jet Set Radio Future
Medal of Honor: Frontline (Michael Giacchino)
Metroid Prime (Kenji Yamamoto, Kouichi Kyuuma)
Phantasy Star Online: Episode I & II
Yoko Shimomura Square Enix
2003 Original Musical Score Silent Hill 3 The Legend of Zelda: The Wind Waker (Kenta Nagata, Hajimi Wakai, Toru Minegishi, Koji Kondo)
Secret Weapons Over Normandy (Michael Giacchino)
Akira Yamaoka Konami
2004 Original Musical Score Halo 2 Fable (Russell Shaw)
Final Fantasy Crystal Chronicles (Kumi Tanioka)
Katamari Damacy
Onimusha 3: Demon Siege (Akari Kaida, Hideki Okugawa, Kota Suzuki)
Martin O'Donnell Bungie
2005 Original Musical Score Dragon Quest VIII Advent Rising (Tommy Tallarico, Michael Richard Plowman, Emmanuel Fratianni)
Destroy All Humans! (Garry Schyman)
Jade Empire (Jack Wall)
Shadow of the Colossus (Kow Otani)
K?ichi Sugiyama Level-5
2006 Original Musical Score Company of Heroes Dreamfall: The Longest Journey (Leon Willett)
The Elder Scrolls IV: Oblivion (Jeremy Soule)
Final Fantasy XII (Hitoshi Sakimoto)
Suikoden V (Yoshihiro Tsukahara, Takashi Watanabe, Kuniyuki Takahashi, Chiharu Mukaiyama)
Jeremy Soule Relic Entertainment
2007 Original Musical Score Mass Effect Bladestorm: The Hundred Years' War
Dead Head Fred (Rod Abernethy, Jason Graves)
Lair (John Debney)
Universe at War: Earth Assault (Frank Klepacki)
Jack Wall, Sam Hulick, Richard Jacques, David Kates BioWare
2008 Original Musical Score Patapon Castle Crashers (David Orr, Selcuk Bor, Waterflame, Cycerin, Snayk, Piercing Lazer, ParagonX9, Helix, Ian Slider, Will Stamper)
Chrono Trigger (Yasunori Mitsuda
Nobuo Uematsu)
Resistance 2 (Boris C. Salchow)
World of Goo (Kyle Gabler)
World of Warcraft: Wrath of the Lich King (Russell Brower, Derek Duke, Glenn Stafford)
Kemmei Adachi, Daisuke Miyake Pyramid
SIE Japan Studio
2009 Original Musical Score Uncharted 2: Among Thieves Afro Samurai (Howard Drossin)
Call of Duty: Modern Warfare 2 (Hans Zimmer
Lorne Balfe)
Dragon Age: Origins (Inon Zur)
inFamous (Amon Tobin, James Michael Dooley, Mel Wesson, Jonathan Mayer, Martin Tilman)
Greg Edmonson Naughty Dog

Voice Performance

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2002 Voice Performance Grand Theft Auto: Vice City (Ray Liotta) Grand Theft Auto: Vice City (Dennis Hopper)
Sly Cooper and the Thievius Raccoonus (Matt Olsen)
Spider-Man: The Movie (Bruce Campbell)
ToeJam & Earl III: Mission to Earth (Greg Brown)
ToeJam & Earl III: Mission to Earth (Kirk McHenry)
ToeJam & Earl III: Mission to Earth (Sherrie Jackson)
Ray Liotta Rockstar North
2003 Voice Performance XIII (Adam West) Evil Dead: A Fistful of Boomstick (Bruce Campbell)
Primal (Andreas Katsulas)
Primal (Hudson Leick)
Star Wars: Knights of the Old Republic (Raphael Sbarge)
Adam West Ubisoft

Voice Performance, Lead

Voice Performance, Supporting

Writing, Dialogue

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2001 Writing, Dialogue Final Fantasy X Conker's Bad Fur Day (Chris Seavor)
Devil May Cry
Fear Effect 2: Retro Helix (Stanley Liu)
Okage: Shadow King
N/A Square
2002 Writing, Dialogue Grand Theft Auto: Vice City Eternal Darkness: Sanity's Requiem
Kingdom Hearts (Teruaki Sugawara)
Sly Cooper and the Thievius Raccoonus (Timothy R. Miller, Pure Illusion)
Spider-Man: The Movie (Matthew B. Rhoades)
Dan Houser, James Worrall Rockstar North
2003 Writing, Dialogue Armed and Dangerous Buffy the Vampire Slayer: Chaos Bleeds
Final Fantasy X-2 (Teruaki Sugawara)
Jak II
Primal (Jonathan Ashley)
Aaron Loeb, Timothy Williams Planet Moon Studios
2004 Writing, Dialogue Paper Mario: The Thousand-Year Door The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay (Andrea Toyias, Patrick McNutty)
Grand Theft Auto: San Andreas (Marilyn Teorey, Anthony Litton)
Katamari Damacy
The Bard's Tale (Mike Tallarico)
N/A Intelligent Systems

Writing, Story

Game, eSports

Performance in a Sports Game

Year Category Winner Nominees Recipient(s) Developer
2016 Performance in a Sports Game NBA 2K17 FIFA 17(Adetomiwa Edun as "Alex Hunter")
WWE 2K17(Michael Cole as "Himself")
Michael B. Jordan as "Justice Young" Visual Concepts
2017 Performance in a Sports Game Forza Motorsport 7(Josef Newgarden) Forza Motorsport 7(Ken Block)
NHL 18(Paul Steigerwald)
Josef Newgarden Turn 10 Studios
2018 Performance in a Sports Game FIFA 19(Adetomiwa Edun) Pro Evolution Soccer 2019(Peter Drury and Jim Beglin)
UFC 3(Jon Anik)
Adetomiwa Edun Electronic Arts Canada


See also

References

  1. ^ "NATIONAL ACADEMY OF VIDEO GAME TESTERS AND REVIEWERS CORP. ANNOUNCES YEAR 2001 WINNERS FOR 1ST ANNUAL AWARDS". NAVGTR. 21 November 2002.
  2. ^ "5 Ways NAVGTR does video game awards right". 20 February 2012.
  3. ^ "Boston indies pick up NAVGTR nominations - Blast". 13 January 2014.

External links


  This article uses material from the Wikipedia page available here. It is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0.

National_Academy_of_Video_Game_Trade_Reviewers
 



 



 
Music Scenes