United States House of Representatives Elections in Texas, 1938
Get United States House of Representatives Elections in Texas, 1938 essential facts below. View Videos or join the United States House of Representatives Elections in Texas, 1938 discussion. Add United States House of Representatives Elections in Texas, 1938 to your PopFlock.com topic list for future reference or share this resource on social media.
United States House of Representatives Elections in Texas, 1938

1938 United States House of Representatives elections

← 1936 November 8, 1938[a] 1940 →

All 435 seats to the United States House of Representatives
218 seats needed for a majority
  Majority party Minority party
  William Brockman Bankhead (Young).jpg Bertrand Snell cph.3c04408.jpg
Leader William B. Bankhead Bertrand Snell
(retired)
Party Democratic Republican
Leader since January 3, 1935 March 4, 1931
Leader's seat Alabama 7th New York 31st
Last election 334 seats 88 seats
Seats won 262 169
Seat change Decrease 72 Increase 81
Popular vote 17,715,450 17,274,585
Percentage 48.7% 47.5%

  Third party Fourth party
 
Party Progressive Farmer-Labor
Last election 8 seats 5 seats
Seats won 2 1
Seat change Decrease 6 Decrease 4
Popular vote 350,346 342,530
Percentage 1.0% 0.9%

  Fifth party
 
Party American Labor
Last election 0 seats
Seats won 1
Seat change Increase 1
Popular vote 250,796
Percentage 0.7%

The 1938 United States House of Representatives elections was an election for the United States House of Representatives in 1938 which occurred in the middle of President Franklin D. Roosevelt's second term. Roosevelt's Democratic Party lost a net of 72 seats to the Republican Party, who also picked up seats from minor Progressive and Farmer-Labor Parties.

Multiple factors contributed to the Democratic decline. One main reason was the Recession of 1937. Unemployment soared, undercutting the Democrats' claim that the New Deal had ended the Great Depression. Democrats fought among themselves, especially over Roosevelt's "Court Packing" plan. In addition, there was backlash against Roosevelt's intervention in the Democratic primaries which angered conservative Democrats.[1] The labor unions, which were emerging as a powerful grassroots factor in the New Deal Coalition, split bitterly as the American Federation of Labor and Congress of Industrial Organizations fought over membership.

Internal Democratic strains were exacerbated by an effort led by Roosevelt to purge certain conservative senators for defeat in Democratic primaries, including Walter George of Georgia, Millard Tydings of Maryland and Ellison Smith of South Carolina, along with the chairman of the House Rules Committee, John J. O'Connor of New York. All but the last were re-elected.[2]

While a number of New Deal supporters won primary elections, such as Sen. Alben Barkley in Kentucky, who defeated Happy Chandler, In Idaho Sen. James P. Pope, a prominent New Deal supporter, lost his bid for re-nomination, as did California senator William McAdoo. The many seats Democrats won in traditionally Republican districts in the 1930, 1932, 1934 and 1936 elections meant that they had to defend a large number of marginal seats.

Meanwhile, the Republicans were united; they had shed their weakest members in a series of defeats since 1930.[3] Re-energized Republicans focused attention on strong fresh candidates in major states, especially Robert A. Taft the conservative from Ohio,[4]Earl Warren the moderate who won both the Republican and the Democratic primaries in California,[5] and Thomas Dewey the crusading prosecutor from New York.[6] The Republican resurgence in 1938 was made possible by carrying 50% of the vote outside the South, giving GOP leaders confidence it had a strong base for the 1940 presidential election.[7]

Overall, the Democrats lost 72 seats in the House, though with 262 seats, they retained a majority. The defeats were nearly all in the North, as the South resumed its historic role as the Democratic base in Congress.[8]

Special elections

Overall results

?
262 4 169
Democratic [b] Republican
Party Total seats (change) Seat percentage Vote percentage Popular vote
Democratic Party 262 Decrease 72 60.2% 48.7% 17,715,450
Republican Party 169 Increase 81 38.9% 47.5% 17,274,585
Progressive Party 2 Decrease 6 0.5% 1.0% 350,346
Farmer-Labor Party 1 Decrease 4 0.2% 0.9% 342,530
American Labor Party 1 Increase 1 0.2% 0.7% 250,796
Socialist Party 0 Steady 0.0% 0.4% 141,575
Townsend Party 0 Steady 0.0% 0.3% 96,489
Independents 0 Steady 0.0% 0.2% 81,170
Communist Party 0 Steady 0.0% 0.1% 28,781
Royal Oak Party 0 Steady 0.0% <0.1% 8,783
Prohibition Party 0 Steady 0.0% <0.1% 8,499
Union Party 0 Steady 0.0% <0.1% 5,905
Socialist Workers Party 0 Steady 0.0% <0.1% 2,641
Liberal Labor Choice Party 0 Steady 0.0% <0.1% 2,627
Constitutional Democrat Party 0 Steady 0.0% <0.1% 971
Socialist Labor Party 0 Steady 0.0% <0.1% 753
Kenney For Congress Party 0 Steady 0.0% <0.1% 527
Freedom Party 0 Steady 0.0% <0.1% 492
Create Steady Employment Party 0 Steady 0.0% <0.1% 489
State Rights Party 0 Steady 0.0% <0.1% 314
Pathfinders Party 0 Steady 0.0% <0.1% 215
Commonwealth Party 0 Steady 0.0% <0.1% 113
Others 0 Steady 0.0% 0.1% 45,368
Totals 435 Steady 100.0% 100.0% 36,359,419

Source: Election Statistics - Office of the Clerk

Popular vote
American Labor
0.69%
Democratic
48.72%
Farmer-Labor
0.94%
Progressive
0.96%
Republican
47.51%
Others
1.18%
House seats
American Labor
0.23%
Democratic
60.23%
Farmer-Labor
0.23%
Progressive
0.46%
Republican
38.85%
House seats by party holding plurality in state
  80%+ Democratic
  80%+ Republican
  60%+ to 80% Democratic
  60%+ to 80% Republican
  Up to 60% Democratic
  Up to 60% Republican
Net gain per state
  6+ Democratic gain
  6+ Republican gain
  3-5 Democratic gain
  3-5 Republican gain
  1-2 Democratic gain
  1-2 Republican gain

  no net change

Alabama

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Alabama 1 Frank W. Boykin Democratic 1935 Incumbent re-elected.
Alabama 2 George M. Grant Democratic 1938 (Special) Incumbent re-elected.
Alabama 3 Henry B. Steagall Democratic 1914 Incumbent re-elected.
Alabama 4 Sam Hobbs Democratic 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Sam Hobbs (Democratic) 88.2%
  • C. W. McKay (Republican) 11.8%
Alabama 5 Joe Starnes Democratic 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Joe Starnes (Democratic) 99.7%
  • Frank J. Payne (Independent) 0.3%
Alabama 6 Pete Jarman Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Alabama 7 William B. Bankhead Democratic 1916 Incumbent re-elected.
Alabama 8 John Sparkman Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Alabama 9 Luther Patrick Democratic 1936 Incumbent re-elected.

Arizona

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Arizona at-large John R. Murdock Democratic 1936 Incumbent re-elected.

Arkansas

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Arkansas 1 William J. Driver Democratic 1920 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Arkansas 2 Vacant 1930 John E. Miller (D) resigned November 14, 1937 when elected U.S. senator.
New member elected.
Democratic hold.
Arkansas 3 Claude Fuller Democratic 1928 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Arkansas 4 William B. Cravens Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Arkansas 5 David D. Terry Democratic 1933 Incumbent re-elected.
Arkansas 6 John Little McClellan Democratic 1934 Retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic hold.
Arkansas 7 Wade H. Kitchens Democratic 1936 Incumbent re-elected.

California

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
California 1 Clarence F. Lea Democratic 1916 Incumbent re-elected.
California 2 Harry Lane Englebright Republican 1926 Incumbent re-elected.
California 3 Frank H. Buck Democratic 1932 Incumbent re-elected.
California 4 Franck R. Havenner Democratic 1936 Incumbent re-elected.
California 5 Richard J. Welch Republican 1926 Incumbent re-elected.
California 6 Albert E. Carter Republican 1924 Incumbent re-elected.
California 7 John H. Tolan Democratic 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John H. Tolan (Democratic) 55.3%
  • Charles Wade Snook (Republican) 44.7%
California 8 John J. McGrath Democratic 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
California 9 Bertrand W. Gearhart Republican 1934 Incumbent re-elected.
California 10 Alfred J. Elliott Democratic 1937 Incumbent re-elected.
California 11 John S. McGroarty Democratic 1934 Retired to run for Secretary of State of California.
New member elected.
Republican gain.
California 12 Jerry Voorhis Democratic 1936 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jerry Voorhis (Democratic) 60.8%
  • Eugene W. Nixon (Republican) 32.8%
  • Russell R. Hand (Townsend) 6.4%
California 13 Charles Kramer Democratic 1932 Incumbent re-elected.
California 14 Thomas F. Ford Democratic 1932 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Thomas F. Ford (Democratic) 68.3%
  • William D. Campbell (Republican) 31.7%
California 15 John M. Costello Democratic 1934 Incumbent re-elected.
California 16 John F. Dockweiler Democratic 1932 Retired to run for Governor of California and then lost re-election as Independent.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Leland M. Ford (Republican) 62.8%
  • John F. Dockweiler (Write-in) 21.2%
  • Ted E. Felt (Townsend) 10.3%
  • J. Barton Hutchins (Progressive) 4.3%
  • La Rue McCormick (Communist) 1.3%
California 17 Charles J. Colden Democratic 1932 Incumbent died.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Lee E. Geyer (Democratic) 58.8%
  • Clifton A. Hix (Republican) 28.0%
  • Fred C. Wagner (Townsend) 9.2%
  • Robert O. Bates (Progressive) 3.9%
California 18 Byron N. Scott Democratic 1934 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Thomas M. Eaton (Republican) 48.6%
  • Byron N. Scott (Democratic) 48.3%
  • Solomon Carr (Progressive) 3.1%
California 19 Harry R. Sheppard Democratic 1936 Incumbent re-elected.
California 20 Edouard Izac Democratic 1936 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Edouard Izac (Democratic) 60.4%
  • John L. Bacon (Republican) 39.6%

Colorado

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Colorado 1 Lawrence Lewis Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Colorado 2 Fred Nelson Cummings Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Colorado 3 John Andrew Martin Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Colorado 4 Edward Thomas Taylor Democratic 1908 Incumbent re-elected.

Connecticut

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Connecticut 1 Herman P. Kopplemann Democratic 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Connecticut 2 William J. Fitzgerald Democratic 1936 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Connecticut 3 James A. Shanley Democratic 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James A. Shanley (Democratic) 43.4%
  • Ranulf Compton (Republican) 43.2%
  • Harry Watstein (Socialist) 13.3%
  • Ernest Castigliani (Labor) 0.1%
Connecticut 4 Alfred N. Phillips Democratic 1936 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Connecticut 5 J. Joseph Smith Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Connecticut at-large William M. Citron Democratic 1934 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.

Delaware

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Delaware at-large William F. Allen Democratic 1936 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY George S. Williams (Republican) 55.9%
  • William F. Allen (Democratic) 43.3%
  • William J. Highfield (Ind Rep) 0.8%
  • Ralph L. Brown (Progressive) 0.10%

Florida

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Florida 1 J. Hardin Peterson Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Florida 2 Robert A. Green Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Florida 3 Millard F. Caldwell Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Florida 4 J. Mark Wilcox Democratic 1932 Retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Pat Cannon (Democratic) 81.5%
  • J. S. G. Gallagher (Republican) 18.5%
Florida 5 Joe Hendricks Democratic 1936 Incumbent re-elected.

Georgia

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Georgia 1 Hugh Peterson Democratic 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Hugh Peterson (Democratic) 99.3%
  • H. W. Shepard (Republican) 0.7%
Georgia 2 Edward E. Cox Democratic 1924 Incumbent re-elected.
Georgia 3 Stephen Pace Democratic 1936 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Stephen Pace (Democratic) 100.0%
  • Alexander Stephens Mitchell (Independent) 0.02%
Georgia 4 Emmett Marshall Owen Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Georgia 5 Robert Ramspeck Democratic 1929 Incumbent re-elected.
Georgia 6 Carl Vinson Democratic 1914 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Carl Vinson (Democratic) 99.9%
  • H. W. Shepard (Republican) 0.1%
Georgia 7 Malcolm C. Tarver Democratic 1926 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Malcolm C. Tarver (Democratic) 100.0%
  • Alexander Stephens Mitchell (Independent) 0.02%
Georgia 8 Braswell Deen Democratic 1932 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
Georgia 9 B. Frank Whelchel Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Georgia 10 Paul Brown Democratic 1933 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Paul Brown (Democratic) 94.4%
  • D. Talmadge Bowers (Independent) 4.6%
  • Mrs. A. R. Shivers (Independent) 1.0%

Idaho

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Idaho 1 Compton I. White Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Idaho 2 David Worth Clark Democratic 1934 Retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Republican gain.

Illinois

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Illinois 1 Arthur W. Mitchell Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Illinois 2 Raymond S. McKeough Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Illinois 3 Edward A. Kelly Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Illinois 4 Harry P. Beam Democratic 1930 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Harry P. Beam (Democratic) 76.4%
  • Dominic M. Janec, Jr. (Republican) 23.6%
Illinois 5 Adolph J. Sabath Democratic 1906 Incumbent re-elected.
Illinois 6 Thomas J. O'Brien Democratic 1932 Retired to run for sheriff of Cook County.
New member elected.
Democratic hold.
Illinois 7 Leonard W. Schuetz Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Illinois 8 Leo Kocialkowski Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Illinois 9 James McAndrews Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Illinois 10 Ralph E. Church Republican 1934 Incumbent re-elected.
Illinois 11 Chauncey W. Reed Republican 1934 Incumbent re-elected.
Illinois 12 Noah M. Mason Republican 1936 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Noah M. Mason (Republican) 60.7%
  • Edward C. Hunter (Democratic) 39.3%
Illinois 13 Leo E. Allen Republican 1932 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Leo E. Allen (Republican) 65.6%
  • Theodore A. Secker (Democratic) 34.4%
Illinois 14 Chester Thompson Democratic 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Illinois 15 Lewis L. Boyer Democratic 1936 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Illinois 16 Everett Dirksen Republican 1932 Incumbent re-elected.
Illinois 17 Leslie C. Arends Republican 1934 Incumbent re-elected.
Illinois 18 James A. Meeks Democratic 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Jessie Sumner (Republican) 55.3%
  • James A. Meeks (Democratic) 44.7%
Illinois 19 Hugh M. Rigney Democratic 1936 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Illinois 20 Scott W. Lucas Democratic 1934 Retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic hold.
Illinois 21 Frank W. Fries Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Illinois 22 Edwin M. Schaefer Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Illinois 23 Laurence F. Arnold Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Illinois 24 Claude V. Parsons Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Illinois 25 Kent E. Keller Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Illinois at-large Lewis M. Long Democratic 1936 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Illinois at-large Edwin V. Champion Democratic 1936 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.

Indiana

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Indiana 1 William T. Schulte Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Indiana 2 Charles A. Halleck Republican 1935 Incumbent re-elected.
Indiana 3 Samuel B. Pettengill Democratic 1930 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.
Indiana 4 James I. Farley Democratic 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Indiana 5 Glenn Griswold Democratic 1930 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Indiana 6 Virginia Jenckes Democratic 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Indiana 7 Arthur H. Greenwood Democratic 1922 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Indiana 8 John W. Boehne, Jr. Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Indiana 9 Eugene B. Crowe Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Indiana 10 Finly Hutchinson Gray Democratic 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Indiana 11 William H. Larrabee Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Indiana 12 Louis Ludlow Democratic 1928 Incumbent re-elected.

Iowa

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Iowa 1 Edward C. Eicher Democratic 1932 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.
Iowa 2 William S. Jacobsen Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Iowa 3 John W. Gwynne Republican 1934 Incumbent re-elected.
Iowa 4 Fred Bierman Democratic 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Iowa 5 Lloyd Thurston Republican 1924 Retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Republican hold.
Iowa 6 Cassius C. Dowell Republican 1936 Incumbent re-elected.
Iowa 7 Otha D. Wearin Democratic 1932 Retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Republican gain.
Iowa 8 Fred C. Gilchrist Republican 1930 Incumbent re-elected.
Iowa 9 Vincent F. Harrington Democratic 1936 Incumbent re-elected.

Kansas

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Kansas 1 William P. Lambertson Republican 1928 Incumbent re-elected.
Kansas 2 Ulysses Samuel Guyer Republican 1926 Incumbent re-elected.
Kansas 3 Edward White Patterson Democratic 1934 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Kansas 4 Edward Herbert Rees Republican 1936 Incumbent re-elected.
Kansas 5 John Mills Houston Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Kansas 6 Frank Carlson Republican 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frank Carlson (Republican) 63.4%
  • Roy L. Hamilton (Democratic) 36.6%
Kansas 7 Clifford R. Hope Republican 1926 Incumbent re-elected.

Kentucky

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Kentucky 1 Noble Jones Gregory Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Kentucky 2 Beverly M. Vincent Democratic 1937 Incumbent re-elected.
Kentucky 3 Emmet O'Neal Democratic 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Emmet O'Neal (Democratic) 61.1%
  • Frank A. Ropke (Republican) 38.9%
Kentucky 4 Edward W. Creal Democratic 1935 Incumbent re-elected.
Kentucky 5 Brent Spence Democratic 1930 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Brent Spence (Democratic) 68.4%
  • Joseph Arnold Kreke (Republican) 31.6%
Kentucky 6 Virgil Chapman Democratic 1930 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Virgil Chapman (Democratic) 64.8%
  • Chester D. Silvers (Republican) 34.8%
  • Thomas Anderson Brockman (Independent) 0.4%
Kentucky 7 Andrew J. May Democratic 1930 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Andrew J. May (Democratic) 53.2%
  • Hillard H. Smith (Republican) 46.8%
Kentucky 8 Joe B. Bates Democratic 1930 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Joe B. Bates (Democratic) 58.8%
  • H. Clell Hayes (Republican) 41.2%
Kentucky 9 John M. Robsion Republican 1934 Incumbent re-elected.

Louisiana

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Louisiana 1 Joachim O. Fernandez Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Louisiana 2 Paul H. Maloney Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Louisiana 3 Robert L. Mouton Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Louisiana 4 Overton Brooks Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Louisiana 5 Newt V. Mills Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Louisiana 6 John K. Griffith Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Louisiana 7 René L. De Rouen Democratic 1927 Incumbent re-elected.
Louisiana 8 A. Leonard Allen Democratic 1936 Incumbent re-elected.

Maine

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Maine 1 James C. Oliver Republican 1936 Incumbent re-elected.
Maine 2 Clyde H. Smith Republican 1936 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Clyde H. Smith (Republican) 54.3%
  • F. Harold Dubord (Democratic) 45.7%
Maine 3 Ralph Owen Brewster Republican 1934 Incumbent re-elected.

Maryland

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Maryland 1 T. Alan Goldsborough Democratic 1920 Incumbent re-elected.
Maryland 2 William P. Cole, Jr. Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Maryland 3 Vincent Luke Palmisano Democratic 1926 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Maryland 4 Ambrose Jerome Kennedy Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Maryland 5 Stephen W. Gambrill Democratic 1924 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Stephen W. Gambrill (Democratic) 68.0%
  • A. Kingsley Love (Republican) 28.6%
  • John N. Torvestad (Progressive) 2.0%
  • David L. Elliott (Independent) 1.4%
Maryland 6 David John Lewis Democratic 1930 Retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic hold.

Massachusetts

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Massachusetts 1 Allen T. Treadway Republican 1912 Incumbent re-elected.
Massachusetts 2 Charles R. Clason Republican 1936 Incumbent re-elected.
Massachusetts 3 Joseph E. Casey Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Massachusetts 4 Pehr G. Holmes Republican 1930 Incumbent re-elected.
Massachusetts 5 Edith Nourse Rogers Republican 1925 Incumbent re-elected.
Massachusetts 6 George J. Bates Republican 1936 Incumbent re-elected.
Massachusetts 7 Lawrence J. Connery Democratic 1937 Incumbent re-elected.
Massachusetts 8 Arthur D. Healey Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Massachusetts 9 Robert Luce Republican 1936 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Robert Luce (Republican) 50.7%
  • Thomas H. Eliot (Democratic) 49.3%
Massachusetts 10 George H. Tinkham Republican 1914 Incumbent re-elected.
Massachusetts 11 Thomas A. Flaherty Democratic 1937 Incumbent re-elected.
Massachusetts 12 John William McCormack Democratic 1928 Incumbent re-elected.
Massachusetts 13 Richard B. Wigglesworth Republican 1928 Incumbent re-elected.
Massachusetts 14 Joseph William Martin, Jr. Republican 1924 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Joseph William Martin, Jr. (Republican) 58.7%
  • Lawrence J. Bresnahan (Democratic) 40.5%
  • Mortimer A. Sullivan (Progressive Labor) 0.8%
Massachusetts 15 Charles L. Gifford Republican 1922 Incumbent re-elected.

Michigan

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Michigan 1 George G. Sadowski Democratic 1932 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Michigan 2 Earl C. Michener Republican 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Earl C. Michener (Republican) 64.4%
  • Walter C. Averill, Jr. (Democratic) 35.5%
  • Florence Howard (Commonwealth) 0.04%
  • Edmund T. Taylor (Socialist-Labor) 0.03%
Michigan 3 Paul W. Shafer Republican 1936 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Paul W. Shafer (Republican) 66.0%
  • Gordon L. Stewart (Democratic) 33.9%
  • Duly McCone (Commonwealth) 0.05%
Michigan 4 Clare E. Hoffman Republican 1934 Incumbent re-elected.
Michigan 5 Carl E. Mapes Republican 1912 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Carl E. Mapes (Republican) 59.1%
  • Tunis Johnson (Democratic) 40.9%
Michigan 6 Andrew J. Transue Democratic 1936 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY William W. Blackney (Republican) 55.0%
  • Andrew J. Transue (Democratic) 45.0%
  • Arthur H. McMaster (Commonwealth) 0.02%
Michigan 7 Jesse P. Wolcott Republican 1930 Incumbent re-elected.
Michigan 8 Fred L. Crawford Republican 1934 Incumbent re-elected.
Michigan 9 Albert J. Engel Republican 1934 Incumbent re-elected.
Michigan 10 Roy O. Woodruff Republican 1920 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Roy O. Woodruff (Republican) 66.3%
  • Harold C. Bellows (Democratic) 33.5%
  • Charles B. Asselin (Const Dem) 0.2%
Michigan 11 John F. Luecke Democratic 1936 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Michigan 12 Frank Eugene Hook Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Michigan 13 George D. O'Brien Democratic 1936 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Michigan 14 Louis C. Rabaut Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Michigan 15 John D. Dingell Sr. Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Michigan 16 John Lesinski Sr. Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Michigan 17 George A. Dondero Republican 1932 Incumbent re-elected.

Minnesota

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Minnesota 1 August H. Andresen Republican 1934 Incumbent re-elected.
Minnesota 2 Elmer Ryan Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Minnesota 3 Henry Teigan Farmer-Labor 1936 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Minnesota 4 Melvin J. Maas Republican 1934 Incumbent re-elected.
Minnesota 5 Dewey Johnson Farmer-Labor 1936 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Minnesota 6 Harold Knutson Republican 1934 Incumbent re-elected.
Minnesota 7 Paul John Kvale Farmer-Labor 1929 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY H. Carl Andersen (Republican) 42.6%
  • Paul John Kvale (Farmer-Labor) 36.7%
  • J. L. O'Connor (Democratic) 16.7%
  • Albert S. Falk (Independent) 4.1%
Minnesota 8 John Bernard Farmer-Labor 1936 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Minnesota 9 Rich T. Buckler Farmer-Labor 1934 Incumbent re-elected.

Mississippi

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Mississippi 1 John E. Rankin Democratic 1920 Incumbent re-elected.
Mississippi 2 Wall Doxey Democratic 1928 Incumbent re-elected.
Mississippi 3 William Madison Whittington Democratic 1924 Incumbent re-elected.
Mississippi 4 Aaron L. Ford Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Mississippi 5 Ross A. Collins Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Mississippi 6 William M. Colmer Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Mississippi 7 Dan R. McGehee Democratic 1934 Incumbent re-elected.

Missouri

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Missouri 1 Milton A. Romjue Democratic 1922 Incumbent re-elected.
Missouri 2 William L. Nelson Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Missouri 3 Richard M. Duncan Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Missouri 4 C. Jasper Bell Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Missouri 5 Joe Shannon Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Missouri 6 Reuben T. Wood Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Missouri 7 Dewey Short Republican 1934 Incumbent re-elected.
Missouri 8 Clyde Williams Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Missouri 9 Clarence Cannon Democratic 1922 Incumbent re-elected.
Missouri 10 Orville Zimmerman Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Missouri 11 Thomas C. Hennings, Jr. Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Missouri 12 Charles Arthur Anderson Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Missouri 13 John J. Cochran Democratic 1926 Incumbent re-elected.

Montana

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Montana 1 Jerry J. O'Connell Democratic 1936 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Montana 2 James F. O'Connor Democratic 1936 Incumbent re-elected.

Nebraska

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Nebraska 1 Henry Carl Luckey Democratic 1934 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY George H. Heinke (Republican) 47.0%
  • Henry Carl Luckey (Democratic) 46.6%
  • Catherine F. McGerr (Independent) 6.4%
Nebraska 2 Charles F. McLaughlin Democratic 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Charles F. McLaughlin (Democratic) 57.3%
  • M. F. Mulvaney (Republican) 39.9%
  • James Levi Nelson (Independent) 2.7%
Nebraska 3 Karl Stefan Republican 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Karl Stefan (Republican) 75.3%
  • Edgar Howard (Democratic) 24.7%
Nebraska 4 Charles Gustav Binderup Democratic 1934 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Carl T. Curtis (Republican) 58.2%
  • Charles Gustav Binderup (Democratic) 41.8%
Nebraska 5 Harry B. Coffee Democratic 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Harry B. Coffee (Democratic) 62.4%
  • William E. Shuman (Republican) 34.1%
  • Milford Flood (Independent) 3.5%

Nevada

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Nevada at-large James G. Scrugham Democratic 1932 Incumbent re-elected.

New Hampshire

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New Hampshire 1 Alphonse Roy Democratic 1936 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
New Hampshire 2 Charles W. Tobey Republican 1932 Retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Republican hold.

New Jersey

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New Jersey 1 Charles A. Wolverton Republican 1926 Incumbent re-elected.
New Jersey 2 Elmer H. Wene Democratic 1936 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Walter S. Jeffries (Republican) 50.6%
  • Elmer H. Wene (Democratic) 49.1%
  • Isaac Stalberg (Roos. Ind.) 0.2%
  • Margaret V. Moody (Prohibition) 0.08%
  • Anthon B. Ferretti (Peoples) 0.04%
  • Frank B. Hubin (Roos. Ind.) 0.02%
New Jersey 3 William H. Sutphin Democratic 1930 Incumbent re-elected.
New Jersey 4 D. Lane Powers Republican 1932 Incumbent re-elected.
New Jersey 5 Charles A. Eaton Republican 1924 Incumbent re-elected.
New Jersey 6 Donald H. McLean Republican 1932 Incumbent re-elected.
New Jersey 7 J. Parnell Thomas Republican 1936 Incumbent re-elected.
New Jersey 8 George N. Seger Republican 1922 Incumbent re-elected.
New Jersey 9 Edward A. Kenney Democratic 1932 Incumbent died.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Frank C. Osmers, Jr. (Republican) 59.3%
  • Vincent Clausen (Democratic) 39.9%
  • Elizabeth Jane Kenney (Independent) 0.5%
  • William F. Klemm (Ind Prog) 0.3%
New Jersey 10 Fred A. Hartley, Jr. Republican 1928 Incumbent re-elected.
New Jersey 11 Edward L. O'Neill Democratic 1936 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
New Jersey 12 Frank W. Towey, Jr. Democratic 1936 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
New Jersey 13 Mary Teresa Norton Democratic 1924 Incumbent re-elected.
New Jersey 14 Edward J. Hart Democratic 1934 Incumbent re-elected.

New Mexico

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New Mexico at-large John J. Dempsey Democratic 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John J. Dempsey (Democratic) 58.4%
  • Pearce C. Rodney (Republican) 41.4%
  • E. W. Fawkes (Citizens) 0.2%

New York

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New York 1 Robert L. Bacon Republican 1922 Incumbent died.
New member elected.
Republican hold.
New York 2 William Bernard Barry Democratic 1935 Incumbent re-elected.
New York 3 Joseph L. Pfeifer Democratic 1934 Incumbent re-elected.
New York 4 Thomas H. Cullen Democratic 1918 Incumbent re-elected.
New York 5 Marcellus H. Evans Democratic 1934 Incumbent re-elected.
New York 6 Andrew Lawrence Somers Democratic 1924 Incumbent re-elected.
New York 7 John J. Delaney Democratic 1931 Incumbent re-elected.
New York 8 Donald L. O'Toole Democratic 1936 Incumbent re-elected.
New York 9 Eugene James Keogh Democratic 1936 Incumbent re-elected.
New York 10 Emanuel Celler Democratic 1922 Incumbent re-elected.
New York 11 James A. O'Leary Democratic 1934 Incumbent re-elected.
New York 12 Samuel Dickstein Democratic 1922 Incumbent re-elected.
New York 13 Christopher D. Sullivan Democratic 1916 Incumbent re-elected.
New York 14 William Irving Sirovich Democratic 1926 Incumbent re-elected.
New York 15 John J. Boylan Democratic 1922 Incumbent died.
New member elected.
Democratic hold.
New York 16 John J. O'Connor Democratic 1923 Incumbent lost renomination and re-election as Republican.
New member elected.
Democratic hold.
New York 17 Bruce Fairchild Barton Republican 1937 Incumbent re-elected.
New York 18 Martin J. Kennedy Democratic 1930 Incumbent re-elected.
New York 19 Sol Bloom Democratic 1923 Incumbent re-elected.
New York 20 James J. Lanzetta Democratic 1936 Incumbent lost re-election.
New member elected.
American Labor gain.
New York 21 Joseph A. Gavagan Democratic 1929 Incumbent re-elected.
New York 22 Edward W. Curley Democratic 1935 Incumbent re-elected.
New York 23 Charles A. Buckley Democratic 1934 Incumbent re-elected.
New York 24 James M. Fitzpatrick Democratic 1926 Incumbent re-elected.
New York 25 Ralph A. Gamble Republican 1937 Incumbent re-elected.
New York 26 Hamilton Fish III Republican 1920 Incumbent re-elected.
New York 27 Lewis K. Rockefeller Republican 1937 Incumbent re-elected.
New York 28 William T. Byrne Democratic 1936 Incumbent re-elected.
New York 29 E. Harold Cluett Republican 1936 Incumbent re-elected.
New York 30 Frank Crowther Republican 1918 Incumbent re-elected.
New York 31 Bertrand Snell Republican 1915 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY Wallace E. Pierce (Republican) 64.1%
  • George C. Owens (Democratic) 25.7%
  • Jesse W. Williams (Townsend) 9.9%
  • Forrest Wallace (Socialist) 0.3%
New York 32 Francis D. Culkin Republican 1928 Incumbent re-elected.
New York 33 Fred J. Douglas Republican 1936 Incumbent re-elected.
New York 34 Bert Lord Republican 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bert Lord (Republican) 65.3%
  • John V. Johnson (Democratic) 34.4%
  • Merle A. Wilson (Socialist) 0.3%
New York 35 Clarence E. Hancock Republican 1927 Incumbent re-elected.
New York 36 John Taber Republican 1922 Incumbent re-elected.
New York 37 W. Sterling Cole Republican 1934 Incumbent re-elected.
New York 38 George Bradshaw Kelly Democratic 1936 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
New York 39 James Wolcott Wadsworth, Jr. Republican 1932 Incumbent re-elected.
New York 40 Walter Gresham Andrews Republican 1930 Incumbent re-elected.
New York 41 Alfred F. Beiter Democratic 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
New York 42 James M. Mead Democratic 1918 Retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Pius L. Schwert (Democratic) 45.8%
  • John C. Butler (Republican) 42.3%
  • John A. Ulinski (Independent) 11.1%
  • John E. Kralisz (Independent) 0.5%
  • Connie Wilson (Socialist) 0.3%
New York 43 Daniel A. Reed Republican 1918 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Daniel A. Reed (Republican) 65.3%
  • Samuel A. Carlson (Democratic) 34.7%
New York at-large Caroline O'Day Democratic 1934 Incumbent re-elected.
New York at-large Matthew J. Merritt Democratic 1934 Incumbent re-elected.

North Carolina

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
North Carolina 1 Lindsay C. Warren Democratic 1924 Incumbent re-elected.
North Carolina 2 John H. Kerr Democratic 1923 Incumbent re-elected.
North Carolina 3 Graham Arthur Barden Democratic 1934 Incumbent re-elected.
North Carolina 4 Harold D. Cooley Democratic 1934 Incumbent re-elected.
North Carolina 5 Franklin Wills Hancock, Jr. Democratic 1930 Retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic hold.
North Carolina 6 William B. Umstead Democratic 1932 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Carl T. Durham (Democratic) 75.2%
  • Oscar G. Barker (Independent) 24.8%
North Carolina 7 J. Bayard Clark Democratic 1928 Incumbent re-elected.
North Carolina 8 Walter Lambeth Democratic 1930 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
North Carolina 9 Robert L. Doughton Democratic 1910 Incumbent re-elected.
North Carolina 10 Alfred L. Bulwinkle Democratic 1930 Incumbent re-elected.
North Carolina 11 Zebulon Weaver Democratic 1930 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Zebulon Weaver (Democratic) 63.8%
  • Vonno L. Gudger (Republican) 36.2%

North Dakota

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
North Dakota at-large William Lemke Republican 1932 Incumbent re-elected.
  • Green tickY William Lemke (Republican) 37.3%
  • Green tickY Usher L. Burdick (Republican) 36.3%
  • Howard I. Henry (Democratic) 13.4%
  • Alfred S. Dale (Democratic) 10.9%
  • J. B. Field (Independent) 2.0%
North Dakota at-large Usher L. Burdick Republican 1934 Incumbent re-elected.

Ohio

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Ohio 1 Joseph A. Dixon Democratic 1936 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Ohio 2 Herbert S. Bigelow Democratic 1936 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Ohio 3 Byron B. Harlan Democratic 1930 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Ohio 4 Frank L. Kloeb Democratic 1932 Special election
Resigned August 19, 1937 to become U.S. District Court Judge.
New member elected.
Republican gain.
General election
Winner of special election did not stand in general election
Republican hold (from special election)
  • Green tickY Robert Franklin Jones (Republican) 59.81%
  • William B. Swonger (Democratic) 35.30%
  • John C. Fisher (Independent) 4.90%[9]
Ohio 5 Frank C. Kniffin Democratic 1930 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Ohio 6 James G. Polk Democratic 1930 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James G. Polk (Democratic) 50.5%
  • Emory F. Smith (Republican) 49.5%
Ohio 7 Arthur W. Aleshire Democratic 1936 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Ohio 8 Thomas B. Fletcher Democratic 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Ohio 9 John F. Hunter Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Ohio 10 Thomas A. Jenkins Republican 1924 Incumbent re-elected.
Ohio 11 Harold K. Claypool Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Ohio 12 Arthur P. Lamneck Democratic 1930 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Ohio 13 Dudley A. White Republican 1936 Incumbent re-elected.
Ohio 14 Dow W. Harter Democratic 1932 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Dow W. Harter (Democratic) 53.3%
  • Edward S. Sheck (Republican) 46.7%
Ohio 15 Robert T. Secrest Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Ohio 16 William R. Thom Democratic 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Ohio 17 William A. Ashbrook Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Ohio 18 Lawrence E. Imhoff Democratic 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Ohio 19 Michael J. Kirwan Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Ohio 20 Martin L. Sweeney Democratic 1931 Incumbent re-elected.
Ohio 21 Robert Crosser Democratic 1922 Incumbent re-elected.
Ohio 22 Anthony A. Fleger Democratic 1936 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Ohio at-large Harold G. Mosier Democratic 1936 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican gain.
Ohio at-large John McSweeney Democratic 1936 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.

Oklahoma

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Oklahoma 1 Wesley E. Disney Democratic 1930 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Wesley E. Disney (Democratic) 63.2%
  • A. M. Armstrong (Republican) 36.3%
  • Martha A. Morrison (Prohibition) 0.3%
  • Philip J. Dickerson (Independent) 0.2%
Oklahoma 2 John Conover Nichols Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Oklahoma 3 Wilburn Cartwright Democratic 1926 Incumbent re-elected.
Oklahoma 4 Lyle Boren Democratic 1936 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Lyle Boren (Democratic) 71.6%
  • Ed Ball (Republican) 28.4%
Oklahoma 5 Gomer Griffith Smith Democratic 1937 Retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic hold.
Oklahoma 6 Jed Johnson Democratic 1926 Incumbent re-elected.
Oklahoma 7 Sam C. Massingale Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Oklahoma 8 Phil Ferguson Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Oklahoma at-large Will Rogers Democratic 1932 Incumbent re-elected.

Oregon

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Oregon 1 James W. Mott Republican 1932 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James W. Mott (Republican) 70.7%
  • Andrew C. Burk (Democratic) 29.3%
Oregon 2 Walter M. Pierce Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Oregon 3 Nan Wood Honeyman Democratic 1936 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.

Pennsylvania

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Pennsylvania 1 Leon Sacks Democratic 1936 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Leon Sacks (Democratic) 53.5%
  • John Alessandroni (Republican) 46.5%
Pennsylvania 2 James P. McGranery Democratic 1936 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James P. McGranery (Democratic) 52.4%
  • Edward W. Henry (Republican) 47.0%
  • Charles W. Drummond (Royal Oak) 0.4%
  • Reginald B. Naugle (Independent) 0.2%
Pennsylvania 3 Michael J. Bradley Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 4 J. Burrwood Daly Democratic 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY J. Burrwood Daly (Democratic) 53.8%
  • Edward F. Roberts (Republican) 45.6%
  • Frank A. Warner (Royal Oak) 0.4%
  • Donato Di Iorio (State Rights) 0.2%
Pennsylvania 5 Frank Joseph Gerard Dorsey Democratic 1934 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Fred C. Gartner (Republican) 52.5%
  • Frank Joseph Gerard Dorsey (Democratic) 46.5%
  • Edward M. Walsh (Royal Oak) 0.9%
  • Anthony De Lisi (State Rights) 0.09%
Pennsylvania 6 Michael J. Stack Democratic 1934 Incumbent lost renomination and re-election as Royal Oak.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Francis J. Myers (Democratic) 49.9%
  • J. Howard Berry, Jr. (Republican) 47.5%
  • Michael J. Stack (Royal Oak) 2.6%
Pennsylvania 7 Ira W. Drew Democratic 1936 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY George P. Darrow (Republican) 59.3%
  • Ira W. Drew (Democratic) 40.2%
  • John J. King (Royal Oak) 0.5%
Pennsylvania 8 James Wolfenden Republican 1928 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 9 Oliver W. Frey Democratic 1933 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Pennsylvania 10 J. Roland Kinzer Republican 1930 Incumbent re-elected.
  • Green tickY J. Roland Kinzer (Republican) 64.1%
  • Thomas Jefferson McClelland (Democratic) 35.7%
  • Harry P. Young (Royal Oak) 0.2%
Pennsylvania 11 Patrick J. Boland Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 12 J. Harold Flannery Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 13 James H. Gildea Democratic 1934 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Ivor D. Fenton (Republican) 53.2%
  • James H. Gildea (Democratic) 46.8%
Pennsylvania 14 Guy L. Moser Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 15 Albert G. Rutherford Republican 1936 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 16 Robert F. Rich Republican 1930 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Robert F. Rich (Republican) 61.5%
  • Paul A. Rothfuss (Democratic) 37.8%
  • Emma McNaughton (Prohibition) 0.5%
  • George Rogers (Royal Oak) 0.2%
Pennsylvania 17 J. William Ditter Republican 1932 Incumbent re-elected.
  • Green tickY J. William Ditter (Republican) 68.5%
  • Carroll L. Rutter (Democratic) 31.2%
  • Frank P. Klesichte (Royal Oak) 0.3%
Pennsylvania 18 Richard M. Simpson Republican 1937 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 19 Guy J. Swope Democratic 1936 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY John C. Kunkel (Republican) 55.0%
  • Guy J. Swope (Democratic) 45.0%
  • Frank Tate (Independent) 0.004%
  • George I. Pieffer (Prohibition) 0.001%
Pennsylvania 20 Benjamin Jarrett Republican 1936 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 21 Francis E. Walter Democratic 1932 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Francis E. Walter (Democratic) 50.2%
  • Alonzo L. Reinhard (Republican) 48.4%
  • Everett Kent (Royal Oak) 1.4%
Pennsylvania 22 Harry L. Haines Democratic 1930 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Pennsylvania 23 Don Gingery Democratic 1934 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Pennsylvania 24 J. Buell Snyder Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 25 Charles I. Faddis Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 26 Charles R. Eckert Democratic 1934 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Pennsylvania 27 Joseph Anthony Gray Democratic 1934 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Harve Tibbott (Republican) 55.8%
  • Joseph Anthony Gray (Democratic) 43.6%
  • James T. Malloy (Royal Oak) 0.4%
  • Nathan Asbel (Socialist) 0.3%
Pennsylvania 28 Robert G. Allen Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 29 Charles N. Crosby Democratic 1932 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Republican gain.
Pennsylvania 30 Peter J. De Muth Democratic 1936 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Pennsylvania 31 James L. Quinn Democratic 1934 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Pennsylvania 32 Herman P. Eberharter Democratic 1936 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Herman P. Eberharter (Democratic) 63.3%
  • Jacob E. Klason (Republican) 36.1%
  • Stanley K. Kazorski (Royal Oak) 0.6%
Pennsylvania 33 Henry Ellenbogen Democratic 1932 Resigned when elected judge
Democratic hold.
Pennsylvania 34 Matthew A. Dunn Democratic 1932 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Matthew A. Dunn (Democratic) 50.0%
  • Robert B. McKinley (Republican) 49.6%
  • Walter L. Bouve, Jr. (Independent) 0.4%

Rhode Island

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Rhode Island 1 Aime Forand Democratic 1936 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Charles Risk (Republican) 50.3%
  • Aime Forand (Democratic) 49.7%
Rhode Island 2 John M. O'Connell Democratic 1932 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Harry Sandager (Republican) 57.0%
  • Edward J. Fenelon, Jr. (Democratic) 43.0%

South Carolina

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
South Carolina 1 Thomas S. McMillan Democratic 1924 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Thomas S. McMillan (Democratic) 98.2%
  • B. L. Hendrix (Republican) 1.7%
  • J. E. D. Meyer (Independent) 0.04%
South Carolina 2 Hampton P. Fulmer Democratic 1920 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Hampton P. Fulmer (Democratic) 98.8%
  • B. L. Hendrix (Republican) 0.8%
  • S. J. Leaphart (Independent) 0.4%
South Carolina 3 John C. Taylor Democratic 1932 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
South Carolina 4 Gabriel H. Mahon, Jr. Democratic 1936 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
South Carolina 5 James P. Richards Democratic 1932 Incumbent re-elected.
South Carolina 6 Elizabeth Hawley Gasque Democratic 1938 (Special) Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.

South Dakota

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
South Dakota 1 Fred H. Hildebrandt Democratic 1932 Retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Republican gain.
South Dakota 2 Francis H. Case Republican 1936 Incumbent re-elected.

Tennessee

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Tennessee 1 B. Carroll Reece Republican 1932 Incumbent re-elected.
  • Green tickY B. Carroll Reece (Republican) 58.0%
  • John A. Armstrong (Democratic) 26.5%
  • James P. Kivett (Independent) 10.9%
  • Charles W. Clark (Independent) 3.1%
  • G. M. Smith (Independent) 1.5%
Tennessee 2 J. Will Taylor Republican 1918 Incumbent re-elected.
  • Green tickY J. Will Taylor (Republican) 64.1%
  • Judd Acuff (Independent) 32.0%
  • Calvin Rutherford (Independent) 4.0%
Tennessee 3 Sam D. McReynolds Democratic 1922 Incumbent re-elected.
Tennessee 4 John Ridley Mitchell Democratic 1930 Retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Democratic hold.
Tennessee 5 Richard Merrill Atkinson Democratic 1936 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Tennessee 6 Clarence W. Turner Democratic 1932 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Clarence W. Turner (Democratic) 82.2%
  • John V. McDonough (Independent) 11.2%
  • Maurice G. Riding (Independent) 6.6%
Tennessee 7 Herron C. Pearson Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Tennessee 8 Jere Cooper Democratic 1928 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jere Cooper (Democratic) 95.4%
  • David I. Nunn (Republican) 4.6%
Tennessee 9 Walter Chandler Democratic 1936 Incumbent re-elected.

Texas

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Texas 1 Wright Patman Democratic 1928 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Wright Patman (Democratic) 98.8%
  • Joe C. Hailey (Republican) 1.2%
Texas 2 Martin Dies, Jr. Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Texas 3 Morgan G. Sanders Democratic 1920 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Texas 4 Sam Rayburn Democratic 1912 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Sam Rayburn (Democratic) 97.9%
  • Ross E. Johnson (Republican) 2.1%
Texas 5 Hatton W. Sumners Democratic 1914 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Hatton W. Sumners (Democratic) 95.0%
  • Heber Page (Republican) 4.7%
  • H. T. Healey (Independent) 0.3%
Texas 6 Luther A. Johnson Democratic 1922 Incumbent re-elected.
Texas 7 Nat Patton Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Texas 8 Albert Richard Thomas Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Texas 9 Joseph J. Mansfield Democratic 1916 Incumbent re-elected.
Texas 10 Lyndon B. Johnson Democratic 1937 Incumbent re-elected.
Texas 11 William R. Poage Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Texas 12 Fritz G. Lanham Democratic 1919 Incumbent re-elected.
Texas 13 William D. McFarlane Democratic 1932 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Ed Gossett (Democratic) 98.6%
  • Adolph Lohman (Republican) 1.4%
Texas 14 Richard M. Kleberg Democratic 1931 Incumbent re-elected.
Texas 15 Milton H. West Democratic 1933 Incumbent re-elected.
Texas 16 R. Ewing Thomason Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Texas 17 Clyde L. Garrett Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Texas 18 John Marvin Jones Democratic 1916 Incumbent re-elected.
Texas 19 George H. Mahon Democratic 1934 Incumbent re-elected.
Texas 20 Maury Maverick Democratic 1934 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Texas 21 Charles L. South Democratic 1934 Incumbent re-elected.

Utah

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Utah 1 Abe Murdock Democratic 1932 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Abe Murdock (Democratic) 59.7%
  • LeRoy B. Young (Republican) 40.3%
Utah 2 J. W. Robinson Democratic 1932 Incumbent re-elected.
  • Green tickY J. W. Robinson (Democratic) 62.3%
  • Dean F. Brayton (Republican) 37.7%

Vermont

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Vermont at-large Charles Albert Plumley Republican 1934 Incumbent re-elected.

Virginia

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Virginia 1 S. Otis Bland Democratic 1918 Incumbent re-elected.
Virginia 2 Norman R. Hamilton Democratic 1936 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Colgate Darden (Democratic) 87.7%
  • Carl P. Spaeth (Independent) 12.3%
Virginia 3 Dave E. Satterfield, Jr. Democratic 1937 Incumbent re-elected.
Virginia 4 Patrick H. Drewry Democratic 1920 Incumbent re-elected.
Virginia 5 Thomas G. Burch Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Virginia 6 Clifton A. Woodrum Democratic 1922 Incumbent re-elected.
Virginia 7 Absalom Willis Robertson Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Virginia 8 Howard W. Smith Democratic 1930 Incumbent re-elected.
Virginia 9 John W. Flannagan, Jr. Democratic 1930 Incumbent re-elected.

Washington

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Washington 1 Warren Magnuson Democratic 1936 Incumbent re-elected.
Washington 2 Monrad C. Wallgren Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Washington 3 Martin F. Smith Democratic 1932 Incumbent re-elected.
Washington 4 Knute Hill Democratic 1932 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Knute Hill (Democratic) 50.4%
  • Frank Miller (Republican) 49.6%
Washington 5 Charles H. Leavy Democratic 1936 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Charles H. Leavy (Democratic) 57.1%
  • Norman A. Ericson (Republican) 42.0%
  • John F. McKay (Ind Soc) 0.9%
Washington 6 John M. Coffee Democratic 1936 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John M. Coffee (Democratic) 73.0%
  • Willard V. Young (Republican) 27.0%

West Virginia

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
West Virginia 1 Robert L. Ramsay Democratic 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
West Virginia 2 Jennings Randolph Democratic 1932 Incumbent re-elected.
West Virginia 3 Andrew Edmiston, Jr. Democratic 1933 Incumbent re-elected.
West Virginia 4 George William Johnson Democratic 1932 Incumbent re-elected.
West Virginia 5 John Kee Democratic 1932 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John Kee (Democratic) 61.3%
  • Hartley Sanders (Republican) 38.7%
West Virginia 6 Joe L. Smith Democratic 1928 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Joe L. Smith (Democratic) 62.3%
  • R. E. O'Connor (Republican) 37.7%

Wisconsin

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Wisconsin 1 Thomas Ryum Amlie Progressive 1934 Retired to run for U.S. senator.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Stephen Bolles (Republican) 49.1%
  • Francis H. Wendt (Progressive) 32.0%
  • Calvin Stewart (Democratic) 15.8%
  • Harvey C. Hansen (Independent) 2.8%
  • Thomas O. F. Randolph (Union) 0.2%
Wisconsin 2 Harry Sauthoff Progressive 1934 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Charles Hawks, Jr. (Republican) 44.8%
  • Harry Sauthoff (Progressive) 43.3%
  • Reinhold A. Gerth (Democratic) 11.9%
Wisconsin 3 Gardner R. Withrow Progressive 1920 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Harry W. Griswold (Republican) 50.1%
  • Gardner R. Withrow (Progressive) 42.0%
  • Bart E. McGonigle (Democratic) 7.9%
Wisconsin 4 Raymond Joseph Cannon Democratic 1932 Incumbent lost renomination and re-election as Independent.
New member elected.
Republican gain.
Wisconsin 5 Thomas O'Malley Democratic 1932 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Lewis D. Thill (Republican) 43.1%
  • Thomas O'Malley (Democratic) 28.6%
  • Alfred Benson (Progressive) 27.4%
  • Henry W. Otto (Union) 0.9%
Wisconsin 6 Michael Reilly Democratic 1930 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Frank B. Keefe (Republican) 53.6%
  • Michael Reilly (Democratic) 30.1%
  • Adam F. Poltl (Progressive) 15.4%
  • Joseph Willihnganz (Union) 0.9%
Wisconsin 7 Gerald J. Boileau Progressive 1930 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Reid F. Murray (Republican) 48.9%
  • Gerald J. Boileau (Progressive) 38.0%
  • James J. Cavanaugh (Democratic) 11.4%
  • Herman H. Behm (Independent) 1.7%
Wisconsin 8 George J. Schneider Progressive 1934 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Joshua L. Johns (Republican) 36.2%
  • George J. Schneider (Progressive) 31.5%
  • John E. Cashman (Democratic) 30.6%
  • Peter J. Gloudemans (Union) 1.6%
Wisconsin 9 Merlin Hull Progressive 1934 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Merlin Hull (Progressive) 53.4%
  • Hugh M. Jones (Republican) 40.3%
  • William F. Crane (Democratic) 6.3%
Wisconsin 10 Bernard J. Gehrmann Progressive 1934 Incumbent re-elected.

Wyoming

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Wyoming at-large Paul R. Greever Democratic 1934 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.

See also

Notes

  1. ^ September 12, 1938 in Maine
  2. ^ American Labor had 1, Farmer-Labor had 1, and Progressives had 2.

References

  1. ^ 1939 Britannica Book of the Year, "Democratic Party". pp. 205-206.
  2. ^ Price, p. 660-670.
  3. ^ Dunn.
  4. ^ Patterson, James T. (1972). Mr. Republican: A Biography of Robert A. Taft. pp. 160-182.
  5. ^ R. Jeffrey Lustig (2010). Remaking California: Reclaiming the Public Good. Heyday. p. 88.
  6. ^ Smith, Richard Norton (1982). Thomas E. Dewey and His Times. pp. 273-281.
  7. ^ Robert Mason (2011). The Republican Party and American Politics from Hoover to Reagan. Cambridge UP. pp. 76-77.
  8. ^ Plesur.
  9. ^ a b http://www.ourcampaigns.com/ContainerHistory.html?ContainerID=588

  This article uses material from the Wikipedia page available here. It is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0.

United_States_House_of_Representatives_elections_in_Texas,_1938
 



 



 
Music Scenes