1973 Grand Prix (tennis)
Get 1973 Grand Prix Tennis essential facts below. View Videos or join the 1973 Grand Prix Tennis discussion. Add 1973 Grand Prix Tennis to your PopFlock.com topic list for future reference or share this resource on social media.
1973 Grand Prix Tennis
1973 Grand Prix circuit
Ilie Nastase - 1972 Nastase in finala Cupei Davis.jpg
N?stase won 14 titles in the year.
Details
Duration3 January - 26 December
Edition4th
Tournaments72
Achievements (singles)
Most tournament titlesRomania Ilie N?stase (14)
Most tournament finalsRomania Ilie N?stase (17)
Prize money leaderRomania Ilie N?stase
Points leaderRomania Ilie N?stase
1972
1974

The 1973 Commercial Union Assurance Grand Prix was a tennis circuit administered by the International Lawn Tennis Federation (ILTF) which served as a forerunner to the current Association of Tennis Professionals (ATP) World Tour and the Women's Tennis Association (WTA) Tour.[1] The circuit consisted of the four modern Grand Slam tournaments and open tournaments recognised by the ILTF. This article covers all tournaments that were part of that year's Men's Grand Prix. Bonus points were awarded to players who were nominated to play in certain 1973 Davis Cup ties and who miss tournaments through competing in those ties.[2] The Commercial Union Assurance Masters is included in this calendar but did not count towards the Grand Prix.

Schedule

Key
AA events
Grand Prix Masters
A events
B events
C events
Team events

December 1972

Week Tournament Champions Runners-up Semifinalists Quarterfinalists
26 Dec Australian Open
Melbourne, Australia
Grand Slam
Group A
$27,450 - Grass - 56S/32D
Singles Draw - Doubles Draw
Australia John Newcombe
6-3, 6-7, 7-5, 6-1
New Zealand Onny Parun West Germany Karl Meiler
France Patrick Proisy
France Wanaro N'Godrella
Soviet Union Alex Metreveli
Australia John Cooper
Australia Bob Carmichael
Australia Mal Anderson
Australia John Newcombe
6-3, 6-4, 7-6
Australia John Alexander
Australia Phil Dent

May

June

Week Tournament Champions Runners-up Semifinalists Quarterfinalists
4 Jun Italian Open
Rome, Italy
Group A
$101,600 - Clay - 96S/48D
Romania Ilie N?stase
6-1, 6-1, 6-1
Spain Manuel Orantes Netherlands Tom Okker
Italy Paolo Bertolucci
United States Stan Smith
Hungary Péter Sz?ke
Czechoslovakia Ji?í H?ebec
Czechoslovakia Jan Kode?
Australia John Newcombe
Netherlands Tom Okker
6-3, 6-2, 6-4
Australia Ross Case
Australia Geoff Masters
Berlin Open
Berlin, West Germany
Group C
Clay - 32S/16D
West Germany Hans-Jürgen Pohmann
6-3, 3-6, 6-3, 6-3
West Germany Karl Meiler West Germany Jürgen Fassbender
United States Eddie Dibbs
West Germany Attila Korpás
West Germany Ulrich Pinner
West Germany Harald Elschenbroich
Belgium Bernard Mignot
West Germany Jürgen Fassbender
West Germany Hans-Jürgen Pohmann
4-6, 6-4, 6-4
Mexico Raúl Ramírez
Mexico Joaquin Loyo-Mayo
11 Jun German Open
Hamburg, West Germany
Group B
Clay - 62S/28D
United States Eddie Dibbs
6-1, 3-6, 7-6, 6-3
West Germany Karl Meiler Chile Jaime Fillol
West Germany Jürgen Fassbender
United States Paul Gerken
West Germany Harald Elschenbroich
Czechoslovakia Ji?í H?ebec
Italy Martin Mulligan
West Germany Jürgen Fassbender
West Germany Hans-Jürgen Pohmann
7-6, 7-6, 7-6
Spain Manuel Orantes
Romania Ion ?iriac
John Player Open
Nottingham, Great Britain
Group B
Grass - 40S/21D
United States Erik van Dillen
3-6, 6-1, 6-1
South Africa Frew McMillan United States Tom Gorman
United States Jimmy Connors
India Jaidip Mukherjea
United Kingdom Mark Cox
United States Dick Stockton
United Kingdom Stephen Warboys
United States Tom Gorman
United States Erik van Dillen
6-4, 6-4
Australia Bob Carmichael
South Africa Frew McMillan
18 Jun Rothmans Championships
London, Great Britain
Group C
Grass - 48S/32D
Romania Ilie N?stase
9-8, 6-3
United Kingdom Roger Taylor Soviet Union Alex Metreveli
Australia Owen Davidson
Egypt Ismail El Shafei
West Germany Jürgen Fassbender
Australia John Newcombe
South Africa Cliff Drysdale
Netherlands Tom Okker
United States Marty Riessen
6-4, 7-5
Australia Ray Keldie
South Africa Raymond Moore
Rothmans South of England Championships
Eastbourne, Great Britain
Group B
Grass - 32S/16D
United Kingdom Mark Cox
6-2, 2-6, 6-3
France Patrice Dominguez New Zealand Onny Parun
Australia Allan Stone
United States Paul Gerken
Spain Andrés Gimeno
Australia Ian Fletcher
United Kingdom Graham Stilwell
Sweden Ove Bengtson
United States Jim McManus
6-4, 4-6, 7-5
Spain Manuel Orantes
Romania Ion ?iriac
25 Jun Wimbledon Championships
London, Great Britain
Grand Slam
Group AA
Grass - 128S/64D/56XD
Singles - Doubles - Mixed Doubles
Czechoslovakia Jan Kode?
6-1, 9-8 (7-5), 6-3
Soviet Union Alex Metreveli United States Sandy Mayer
United Kingdom Roger Taylor
West Germany Jürgen Fassbender
United States Jimmy Connors
Sweden Björn Borg
India Vijay Amritraj
United States Jimmy Connors
Romania Ilie N?stase
3-6, 6-3, 6-4, 8-9 (3-7), 6-1
Australia John Cooper
Australia Neale Fraser
United States Billie Jean King
Australia Owen Davidson
6-3, 6-2
United States Janet Newberry
Mexico Raúl Ramírez

July

Week Tournament Champions Runners-up Semifinalists Quarterfinalists
9 Jul Swedish Open
Båstad, Sweden
Group B
Clay - 32S/22D
United States Stan Smith
6-4, 6-1, 7-6
Spain Manuel Orantes Sweden Björn Borg
Sweden Leif Johansson
Italy Martin Mulligan
Chile Jaime Pinto-Bravo
Australia Bob Carmichael
Italy Antonio Zugarelli
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Nikola Pili?
United States Stan Smith
2-6, 6-4, 6-4
Australia Bob Carmichael
South Africa Frew McMillan
Swiss Open
Gstaad, Switzerland
Group B
Clay - 32S
Romania Ilie N?stase
6-4, 6-3, 6-3
Australia Roy Emerson France Patrick Proisy
West Germany Karl Meiler
New Zealand Brian Fairlie
Australia Allan Stone
United States Sandy Mayer
Netherlands Tom Okker
Green Shield Welsh Open
Newport, Great Britain
Group C
Grass - 64S/32D
United Kingdom Roger Taylor
9-8, 8-6
Australia Bob Giltinan United Kingdom John Paish
New Zealand Jeff Simpson
South Africa Terry Ryan
Australia John Bartlett
South Africa Byron Bertram
United States Dick Bohrnstedt
Title shared. South Africa Bertram / Australia Lloyd
Australia Giltinan / Australia Keldie
16 Jul U.S. Professional Tennis Championships
Boston, United States
Group B
Hard - 32S/16D
United States Jimmy Connors
6-3, 4-6, 6-4, 3-6, 6-2
United States Arthur Ashe United States Cliff Richey
United States Clark Graebner
United States Dick Stockton
United States Marty Riessen
Australia John Alexander
United States Roscoe Tanner
Austrian Open
Kitzbühel, Austria
Group C
Clay - 32S/17D
Title shared. Mexico Raúl Ramírez
Spain Manuel Orantes
Mexico Marcello Lara
Romania Ion ?iriac
Czechoslovakia Vladimir Zednik
Brazil José Edison Mandarino
Australia Barry Phillips-Moore
Soviet Union Vladimir Korotkov
United States Jim McManus
Mexico Raúl Ramírez
6-2, 6-2, 6-3
Brazil José Edison Mandarino
Argentina Tito Vázquez
Dutch Open
Hilversum, the Netherlands
Group C
Clay - 32S/16D
Netherlands Tom Okker
2-6, 6-4, 6-4, 6-7, 6-3
Spain Andrés Gimeno Australia Allan Stone
Australia Geoff Masters
France Wanaro N'Godrella
West Germany Attila Korpás
Australia Ian Fletcher
Colombia Iván Molina
Colombia Iván Molina
Australia Allan Stone
4-6, 7-6, 6-4
Spain Andrés Gimeno
Spain Antonio Muñoz
23 Jul Washington Star International
Washington, United States
Group A
$75,000 - Clay - 64S/32D
United States Arthur Ashe
6-4, 6-2
Netherlands Tom Okker Chile Jaime Fillol
United States Tom Gorman
United States Paul Gerken
United States Marty Riessen
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Nikola Pili?
United States Dick Stockton
Australia Ross Case
Australia Geoff Masters
2-6, 6-4, 6-4
Australia Dick Crealy
Rhodesia Andrew Pattison
Volvo International
Bretton Woods, United States
Group C
Clay - 32S/16D
India Vijay Amritraj
7-5, 2-6, 7-5
United States Jimmy Connors Australia Ian Fletcher
Australia John Alexander
Australia Bob Carmichael
United Kingdom Gerald Battrick
United States Tom Edlefsen
Australia Rod Laver
Australia Rod Laver
Australia Fred Stolle
7-6, 4-6, 7-5
Australia Bob Carmichael
South Africa Frew McMillan
30 Jul First National Bank Classic
Louisville, United States
Group A
$75,000 - Clay - 64S/32D
Spain Manuel Orantes
3-6, 6-3, 6-4
Australia John Newcombe United States Vitas Gerulaitis
Argentina Guillermo Vilas
Australia Dick Crealy
Australia Ross Case
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Nikola Pili?
Spain Antonio Muñoz
Spain Manuel Orantes
Romania Ion ?iriac
0-6, 6-4, 6-3
United States Clark Graebner
Australia John Newcombe
Buckeye Championships
Columbus, United States
Group C
Hard - 32S/16D
United States Jimmy Connors
3-6, 6-3, 6-3
United States Charlie Pasarell United States Paul Gerken
Pakistan Haroon Rahim
United States Pancho Gonzales
Rhodesia Andrew Pattison
Australia Colin Dibley
United States Brian Gottfried
United Kingdom Gerald Battrick
United Kingdom Graham Stilwell
6-4, 7-6
Australia Colin Dibley
United States Charlie Pasarell

August

Week Tournament Champions Runners-up Semifinalists Quarterfinalists
6 Aug Western Championships
Cincinnati, United States
Group B
$50,000 - Clay - 32S/16D
Romania Ilie N?stase
5-7, 6-3, 6-4
Spain Manuel Orantes Socialist Federal Republic of Yugoslavia Nikola Pili?
United States Jimmy Connors
Australia John Alexander
Argentina Guillermo Vilas
United States Roscoe Tanner
France Patrick Proisy
Australia John Alexander
Australia Phil Dent
1-6, 7-6, 7-6
United States Brian Gottfried
Mexico Raúl Ramírez
Tanglewood International Tennis Classic
Clemmons, United States
Clay - 32S/16D
Chile Jaime Fillol
6-2, 6-4
United Kingdom Gerald Battrick United States Jeff Borowiak
India Vijay Amritraj
Australia Ross Case
New Zealand Brian Fairlie
France Georges Goven
South Africa Frew McMillan
Australia Bob Carmichael
South Africa Frew McMillan
6-3, 6-4
New Zealand Brian Fairlie
Egypt Ismail El Shafei
13 Aug U.S. Clay Court Championships
Indianapolis, United States
Group B
$90,000 - Clay - 50S/22D
Spain Manuel Orantes
6-4, 6-1, 6-4
France Georges Goven United States Cliff Richey
Mexico Raúl Ramírez
United States Brian Gottfried
United States Roscoe Tanner
France Patrick Proisy
Italy Paolo Bertolucci
Australia Bob Carmichael
South Africa Frew McMillan
6-3, 6-4
Spain Manuel Orantes
Romania Ion ?iriac
Pennsylvania Championships
Merion, United States
Grass - 64S/32D
United States Mike Estep
7-5, 3-6, 7-6, 3-6, 7-5
United States Gene Scott India Vijay Amritraj
United States Herb Fitzgibbon
United States Brian Teacher
Australia Ian Fletcher
India Anand Amritraj
France Jean-Baptiste Chanfreau
Australia Colin Dibley
Australia Allan Stone
7-6, 6-3
United States Jeff Austin
United States Fred McNair
20 Aug Canadian Open
Toronto, Ontario, Canada
Group A
$100,000 - Hard - 64S/32D
Netherlands Tom Okker
6-3, 6-2, 6-1
Spain Manuel Orantes South Africa Cliff Drysdale
Colombia Iván Molina
Italy Paolo Bertolucci
Sweden Björn Borg
Australia John Newcombe
United States Arthur Ashe
Australia Rod Laver
Australia Ken Rosewall
7-5, 7-6
Australia Owen Davidson
Australia John Newcombe
Eastern Championships
South Orange, United States
Grass - 32S/16D
Australia Colin Dibley
6-4, 6-7, 6-4
India Vijay Amritraj United States Pancho Gonzales
United States Clark Graebner
United States Paul Gerken
United States Dick Stockton
Romania Ion ?iriac
New Zealand Onny Parun
United States Jimmy Connors
Romania Ilie N?stase
6-7, 6-3, 6-2
United States Pancho Gonzales
United States Tom Gorman
27 Aug US Open
New York, United States
Grand Slam
Group AA
$118,000 - Grass - 128S/62D/32XD
Singles - Doubles -
Mixed Doubles
Australia John Newcombe
6-4, 1-6, 4-6, 6-2, 6-3
Czechoslovakia Jan Kode? United States Stan Smith
Australia Ken Rosewall
New Zealand Onny Parun
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Nikola Pili?
India Vijay Amritraj
United States Jimmy Connors
Australia Owen Davidson
Australia John Newcombe
7-5, 2-6, 7-5, 7-5
Australia Rod Laver
Australia Ken Rosewall
United States Billie Jean King
Australia Owen Davidson
6-3, 3-6, 7-6
Australia Margaret Court
United States Marty Riessen

September

October

Week Tournament Champions Runners-up Semifinalists Quarterfinalists
1 Oct Fort Worth Open
Fort Worth, United States
Group B
Hard - 32S/16D
United States Eddie Dibbs
7-5, 6-2, 6-4
United States Brian Gottfried Chile Jaime Fillol
United States Roscoe Tanner
Australia Phil Dent
United States Harold Solomon
Rhodesia Andrew Pattison
Australia John Newcombe
United States Brian Gottfried
United States Dick Stockton
7-6, 6-4
Australia Owen Davidson
Australia John Newcombe
Quebec Open
Quebec, Canada
Group B
32S/16D
United States Jimmy Connors
6-1, 6-1, 6-7, 6-0
United States Marty Riessen United Kingdom Mark Cox
Sweden Kjell Johansson
New Zealand Onny Parun
South Africa Raymond Moore
United States Clark Graebner
Sweden Tenny Svensson
Australia Bob Carmichael
South Africa Frew McMillan
6-2, 7-6
United States Jimmy Connors
United States Marty Riessen
Osaka Open
Osaka, Japan
Hard - 32S/16D
Australia Ken Rosewall
6-2, 6-4
Japan Toshiro Sakai South Africa Cliff Drysdale
Socialist Federal Republic of Yugoslavia ?eljko Franulovi?
Japan Jun Kuki
Czechoslovakia Milan Hole?ek
Australia Paul Kronk
United States Sherwood Stewart
United States Jeff Borowiak
United States Tom Gorman
6-4, 7-6
Japan Jun Kamiwazumi
Australia Ken Rosewall
8 Oct Trofeo Conde de Godó
Barcelona, Spain
Group A
Clay - 58S/32D
Romania Ilie N?stase
2-6, 6-1, 8-6, 6-4
Spain Manuel Orantes Czechoslovakia Jan Kode?
Sweden Björn Borg
Spain José Higueras
Australia Barry Phillips-Moore
Rhodesia Andrew Pattison
United Kingdom Buster Mottram
Romania Ilie N?stase
Netherlands Tom Okker
4-6, 6-3, 6-2
Spain Antonio Muñoz
Spain Manuel Orantes
Japan Open Tennis Championships
Tokyo, Japan
Group B
48S/24D
Australia Ken Rosewall
6-1, 6-4
Australia John Newcombe West Germany Hans-Jürgen Pohmann
South Africa Cliff Drysdale
Australia Colin Dibley
United States Brian Gottfried
United States Jeff Borowiak
Australia Kim Warwick
Australia Mal Anderson
Australia Ken Rosewall
7-5, 7-5
Australia Colin Dibley
Australia Allan Stone
15 Oct Trofeo Melia
Madrid, Spain
Group A
Clay - 64S/31D
Netherlands Tom Okker
4-6, 6-3, 6-3, 7-5
Chile Jaime Fillol Romania Ilie N?stase
United Kingdom Buster Mottram
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Nikola Pili?
Spain José Higueras
Australia Rod Laver
France Pierre Barthès
Romania Ilie N?stase
Netherlands Tom Okker
6-3, 6-0
Australia Bob Carmichael
South Africa Frew McMillan
Indian Open
New Delhi, India
Group B
32S/16D
India Vijay Amritraj
6-4, 5-7, 8-9, 6-3, 11-9
Australia Mal Anderson Mexico Raúl Ramírez
United States Mike Estep
Australia Ian Fletcher
Australia Fred Stolle
United States Paul Gerken
India Jasjit Singh
United States Jim McManus
Mexico Raúl Ramírez
6-2, 6-4
India Anand Amritraj
India Vijay Amritraj
Milo International Tennis Classic
Manila, the Philippines
32S/16D
Australia Ross Case
6-1, 6-0
Australia Geoff Masters Australia John Newcombe
Australia Colin Dibley
Czechoslovakia Milan Hole?ek
West Germany Jürgen Fassbender
West Germany Hans-Jürgen Pohmann
Australia Allan Stone
Mexico Marcello Lara
United States Sherwood Stewart
4-6, 7-5, 7-6
West Germany Jürgen Fassbender
West Germany Hans-Jürgen Pohmann
22 Oct Aryamehr Cup
Tehran, Iran
Group A
Clay - 48S/21D
Mexico Raúl Ramírez
6-7, 6-1, 7-5, 6-3
Australia John Newcombe Socialist Federal Republic of Yugoslavia ?eljko Franulovi?
Australia Rod Laver
Romania Ilie N?stase
Australia Syd Ball
West Germany Hans-Jürgen Pohmann
Australia Bob Giltinan
Australia Rod Laver
Australia John Newcombe
7-6, 6-2
Australia Ross Case
Australia Geoff Masters
Czechoslovakian Championships
Prague, Czechoslovakia
Clay - 32S/16D
Czechoslovakia Ji?í H?ebec
4-6, 6-1, 3-6, 6-0, 7-5
Czechoslovakia Jan Kode? Czechoslovakia Jan Písecký
Sweden Ove Bengtson
Czechoslovakia Vladimir Zednik
Czechoslovakia Franti?ek Pala
Australia Barry Phillips-Moore
Sweden Kjell Johansson
Czechoslovakia Jan Kode?
Czechoslovakia Vladimir Zednik
7-6, 7-6
Hungary Róbert Machán
Hungary Balázs Taróczy
29 Oct Jean Becker Open
Paris, France
Group B
Hard (i) - 48S/23D
Romania Ilie N?stase
4-6, 6-1, 3-6, 6-0, 6-2
United States Stan Smith Netherlands Tom Okker
West Germany Karl Meiler
France Jean-Baptiste Chanfreau
United States Arthur Ashe
United States Roscoe Tanner
Sweden Leif Johansson
Spain Juan Gisbert, Sr.
Romania Ilie N?stase
6-4, 6-4
United States Arthur Ashe
United States Roscoe Tanner
Indonesia Open
Jakarta, Indonesia
32S/16D
Australia John Newcombe
7-6, 7-6, 6-3
Australia Ross Case Australia Ian Fletcher
West Germany Jürgen Fassbender
Mexico Marcello Lara
Australia Ray Keldie
Indonesia Gondo Widjojo
Australia Allan Stone
United States Mike Estep
Australia Ian Fletcher
7-5, 6-4
Australia John Newcombe
Australia Allan Stone
Viceroy Classic
Hong Kong, Hong Kong
Hard - 32S/16D
Australia Rod Laver
6-3, 3-6, 6-2, 6-2
United States Charlie Pasarell India Anand Amritraj
Australia Fred Stolle
United States Paul Gerken
Australia Mal Anderson
United States Brian Gottfried
Mexico Raúl Ramírez
Australia Colin Dibley
Australia Rod Laver
6-3, 5-7, 17-15
United States Paul Gerken
United States Brian Gottfried

November

Week Tournament Champions Runners-up Semifinalists Quarterfinalists
5 Nov Stockholm Open
Stockholm, Sweden
Group A
Hard (i) - 48S/24D
United States Tom Gorman
6-3, 4-6, 7-6
Sweden Björn Borg Netherlands Tom Okker
United States Jimmy Connors
United States Stan Smith
United States Arthur Ashe
Spain Manuel Orantes
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Nikola Pili?
United States Jimmy Connors
Romania Ilie N?stase
6-3, 6-7, 6-2
Australia Bob Carmichael
South Africa Frew McMillan
Australian Indoor Championships
Sydney, Australia
Group B
Hard (i) - 32S/16D
Australia Rod Laver
3-6, 7-5, 6-3, 3-6, 6-4
Australia John Newcombe Australia Phil Dent
Australia Ken Rosewall
Australia Geoff Masters
Australia Ross Case
United States Sherwood Stewart
Mexico Raúl Ramírez
Australia Rod Laver
Australia John Newcombe
7-6, 6-2
Australia Mal Anderson
Australia Ken Rosewall
12 Nov Dewar Cup
London, Great Britain
Group B
Carpet (i) - 32S/16D
Netherlands Tom Okker
6-3, 6-4
Romania Ilie N?stase United States Jimmy Connors
United Kingdom Mark Cox
South Africa Raymond Moore
France Patrick Proisy
United States Tom Gorman
Romania Ion ?iriac
United Kingdom Mark Cox
Australia Owen Davidson
6-4, 8-6
United Kingdom Gerald Battrick
United Kingdom Graham Stilwell
Benson & Hedges Classic
Christchurch, New Zealand
29S/12D
Australia Fred Stolle
7-6, 6-4, 6-1
United States Brian Gottfried United States Sherwood Stewart
United States Fred McNair
Australia Allan Stone
United States Dick Dell
United States Mike Estep
United States Jim McManus
India Anand Amritraj
United States Fred McNair
Walkover
West Germany Jürgen Fassbender
New Zealand Jeff Simpson
19 Nov South African Championships[note 1]
Johannesburg, South Africa
Group A
Hard - 32S/16D/16XD
United States Jimmy Connors
6-4, 7-6, 6-3
United States Arthur Ashe South Africa Cliff Drysdale
Netherlands Tom Okker
South Africa Byron Bertram
South Africa Bob Hewitt
Chile Jaime Fillol
United Kingdom Mark Cox
United States Arthur Ashe
Netherlands Tom Okker
6-2, 4-6, 6-2, 6-4
Australia Lew Hoad
South Africa Bob Maud
Australia Evonne Goolagong
West Germany Jürgen Fassbender
6-3, 6-2
South Africa Ilana Kloss
South Africa Bernard Mitton
South American Championships
Buenos Aires, Argentina
Group B
Clay - 32S/2D
Argentina Guillermo Vilas
3-6, 6-7, 6-4, 6-6(5-5) ret.
Sweden Björn Borg Colombia Iván Molina
United States Eddie Dibbs
Romania Ion ?iriac
Socialist Federal Republic of Yugoslavia ?eljko Franulovi?
Romania Toma Ovici
Chile Jaime Pinto-Bravo
Argentina Ricardo Cano
Argentina Guillermo Vilas
7-6, 6-2
Chile Patricio Cornejo
Colombia Iván Molina
26 Nov Davis Cup Final
Cleveland, United States - Carpet
 Australia
5-0
 United States  Romania
 Czechoslovakia

December

Week Tournament Champions Runners-up Semifinalists Quarterfinalists
3 Dec Commercial Union Assurance Masters
Boston, United States
$50,000 - Hard (i) - 8S
Singles Draw - Doubles Draw
Romania Ilie N?stase
6-3, 7-5, 4-6, 6-3
Netherlands Tom Okker United States Jimmy Connors
Australia John Newcombe
Round Robin
Czechoslovakia Jan Kode?
United States Tom Gorman
United States Stan Smith
Spain Manuel Orantes

Grand Prix points system

The tournaments listed above were divided into four groups. Group AA consisted of the Triple Crown - the French Open, the Wimbledon Championships and the US Open - while the other tournaments were divided into Groups A, B and C by prize money and draw size. Points were allocated based on these groups and the finishing position of a player in a tournament. No points were awarded to first round losers and ties were settled by the number of tournaments played. The points allocation is listed below:

Group AA
  • Champion: 100
  • Runner-up: 75
  • Semifinalist: 50
  • Quarterfinalist: 25
  • Fourth Round: 12
  • Third Round: 6
  • Second Round: 3
Group A
  • Champion: 60
  • Runner-up: 40
  • Semifinalist: 30
  • Quarterfinalist: 15
  • 9th - 16th: 7
  • 17th - 32nd: 3
  • 33rd - 64th: 1
Group B
  • Champion: 40
  • Runner-up: 30
  • Semifinalist: 20
  • 5th - 8th: 10
  • 9th - 16th: 5
  • 17th - 32nd: 2
Group C
  • Champion: 20
  • Runner-up: 15
  • Semifinalist: 10
  • 5th - 8th: 5
  • 9th - 16th: 3
  • 17th - 32nd: 1

Grand Prix rankings

1) Ilie Nastase 610 points, 2) John Newcombe 512.5 points, 3) Tom Okker 498 points, 4) Jimmy Connors 383 points, 5) Manuel Orantes 358.5 points, 6) Jan Kodes 315 points, 7) Stan Smith 274 points, 8) Tom Gorman 270 points, 9) Björn Borg 240 points, 10) Arthur Ashe 236 points, 11) Rod Laver 230 points, 12) Nikki Pilic 210 points, 13) Jaime Fillol 203 points, 14) Raul Ramirez 186.5 points, 15) Onny Parun 177 points, 16) Vijay Amritraj 169.5 points, 17) Ken Rosewall 169 points, 18) Eddie Dibbs 155 points, 19) Karl Meiler 155 points, 20) Marty Riessen 141 points, 21) Alex Metreveli 141 points, 22) Jiri Hrebec 131 points, 23) Ross Case 126 points, 24) Roger Taylor 126 points, 25) Guillermo Vilas 121 points, 26) Adriano Panatta 119 points, 27) Brian Gottfried 118 points, 28) Mark Cox 118 points, 29) Jurgen Fassbender 115 points, 30) Charles Pasarell 112 points, 31) Cliff Drysdale 112 points, 32) Paolo Bertolucci 104 points, 33) Geoff Masters 100 points, 34) Ray Moore 98 points, 35) John Alexander 98 points[3]

ATP rankings

On 23 August 1973 the Association of Tennis Professionals published its first list of computer rankings, using points averages rather than points totals in their calculations. These are the ATP Rankings of the top twenty singles players in the first list [4] and at the end of the 1973 season,[5] with numbers of ranking points, points averages, numbers of tournaments played, year-end rankings in 1973, highest and lowest positions during the season and number of spots gained or lost from the first rankings to the year-end rankings.

See also

Notes

  1. ^ The tournament started on 14 November.

References

  1. ^ "How it All Began". ATPWorldTour.com. Retrieved 2011.
  2. ^ John Barrett, ed. (1974). World of Tennis '74. London: Queen Anne Press. pp. 30-32. ISBN 9780362001686.
  3. ^ John Barrett, ed. (1974). World of Tennis '74. London: Queen Anne Press. p. 32. ISBN 9780362001686.
  4. ^ "ATP Rankings (singles) as of August 23, 1973". atpworldtour.com. ATP Tour, Inc. 23 August 1973. Retrieved 2012.
  5. ^ "ATP Rankings (singles) as of December 14, 1973". atpworldtour.com. ATP Tour, Inc.
  6. ^ "Rankings | Singles | ATP Tour | Tennis".
  7. ^ "Rankings | Singles | ATP Tour | Tennis".

External links

Further reading

  • Collins, Bud (2010). The Bud Collins History of Tennis: An Authoritative Encyclopedia and Record Book (2nd ed.). New York: New Chapter Press. ISBN 978-0-942257-70-0.


  This article uses material from the Wikipedia page available here. It is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0.

1973_Grand_Prix_(tennis)
 



 



 
Music Scenes