1994 Davis Cup
Get 1994 Davis Cup essential facts below. View Videos or join the 1994 Davis Cup discussion. Add 1994 Davis Cup to your PopFlock.com topic list for future reference or share this resource on social media.
1994 Davis Cup

1994 Davis Cup
Details
Duration25 March - 4 December 1994
Edition83rd
Teams109
Champion
Winning Nation Sweden
1993
1995

The 1994 Davis Cup (also known as the 1994 Davis Cup by NEC for sponsorship purposes) was the 83rd edition of the Davis Cup, the most important tournament between national teams in men's tennis. 109 teams would enter the competition, 16 in the World Group, 22 in the Americas Zone, 23 in the Asia/Oceania Zone, and 39 in the Europe/Africa Zone. Belarus, Brunei, Georgia, Lithuania, Oman, Slovakia, Sudan and Uzbekistan made their first appearances in the tournament.

Sweden defeated Russia in the final, held at the Olympic Stadium in Moscow, Russia, on 2-4 December, to win their 5th title overall.[1][2]

World Group

Draw

First round
25-27 March
Quarterfinals
15-17 July
Semifinals
23-25 September
Final
2-4 December
New Delhi, India (grass)
 United States5
Rotterdam, Netherlands (hard)
 India0
 United States3
Eindhoven, Netherlands (indoor carpet)
 Netherlands2
 Netherlands5
Gothenburg, Sweden (indoor carpet)
 Belgium0
 United States2
Lund, Sweden (indoor carpet)
 Sweden3
 Sweden5
Cannes, France (hard)
 Denmark0
 Sweden3
Besançon, France (indoor hard)
 France2
 France4
Moscow, Russia (indoor carpet)
 Hungary1
 Sweden4
Ramat HaSharon, Israel (hard)
 Russia1
 Israel1
Saint Petersburg, Russia (indoor carpet)
 Czech Republic4
 Czech Republic2
Saint Petersburg, Russia (indoor carpet)
 Russia3
 Russia4
Hamburg, Germany (hard)
 Australia1
 Russia4
Madrid, Spain (clay)
 Germany1
 Italy1
Halle, Germany (grass)
 Spain4
 Spain2
Graz, Austria (indoor clay)
 Germany3
 Austria2
 Germany3

Final

Russia vs. Sweden


Russia
1
Olympic Stadium, Moscow, Russia[2]
2-4 December 1994
Carpet (indoors)

Sweden
4
1 2 3 4 5
1 Russia
Sweden
Alexander Volkov
Stefan Edberg
4
6
2
6
77
62
6
0
6
8
 
2 Russia
Sweden
Yevgeny Kafelnikov
Magnus Larsson
0
6
2
6
6
3
6
2
3
6
 
3 Russia
Sweden
Yevgeny Kafelnikov / Andrei Olhovskiy
Jan Apell / Jonas Björkman
77
64
2
6
3
6
6
1
6
8
 
4 Russia
Sweden
Yevgeny Kafelnikov
Stefan Edberg
4
6
6
4
6
0
     
5 Russia
Sweden
Alexander Volkov
Magnus Larsson
64
77
4
6
       

World Group Qualifying Round

Date: 23-25 September

The eight losing teams in the World Group first round ties and eight winners of the Zonal Group I final round ties competed in the World Group Qualifying Round for spots in the 1995 World Group.

Home team Score Visiting team Location Venue Door Surface
 New Zealand 1-4  Australia Christchurch King Edward Barracks Indoor Carpet
 Uruguay 2-3  Austria Montevideo Carrasco Lawn Tennis Club Outdoor Clay
 Israel 2-3  Belgium Ramat HaSharon Canada Stadium Outdoor Hard
 Portugal 0-4  Croatia Porto Lawn Tennis Club da Foz Outdoor Clay
 Denmark 4-1  Peru Copenhagen Valby-Hallen Indoor Carpet
 Hungary 1-4  Italy Budapest Romai Tennis Academy Outdoor Clay
 Indonesia 1-4  Switzerland Jakarta Gelora Senayan Sports Complex Outdoor Hard
 India 2-3  South Africa Jaipur Jai Club Tennis Complex Outdoor Grass

Americas Zone

Group I

Relegation Play-off
25-27 March
Preliminary Round
4-6 February
Montevideo, Uruguay (clay)
 Uruguay5
Mexico City, Mexico (clay)
 Cuba0
 Cuba0
Lima, Peru (clay)
 Mexico5
 Mexico2
 Peru3
  •  Cuba relegated to Group II in 1995.
First Round
25-27 March
Second Round
8-17 July
 Argentina
Montevideo, Uruguay (clay)
bye
 Argentina2
Montevideo, Uruguay (clay)
 Uruguay3
 Bahamas2
 Uruguay3
Lima, Peru (hard)
 Peru3
Lima, Peru (clay)
 Chile2
 Peru3
 Brazil2
bye
 Brazil
  •  Uruguay and  Peru advance to World Group Qualifying Round.


Group II


Group III

Final standings

Asia/Oceania Zone

Group I

Preliminary Round
4-6 February
Beijing, China (indoor carpet)
 China0
 Japan5
First Round
25-27 March
Second Round
29 April-8 May
 New Zealand
Christchurch, New Zealand (indoor carpet)
bye
 New Zealand3
Kyoto, Japan (indoor carpet)
 Japan2
 Japan5
 Philippines0
Causeway Bay, Hong Kong (hard)
 Indonesia3
Jakarta, Indonesia (clay)
 Hong Kong2
 Indonesia3
 South Korea2
bye
 South Korea


Group II

Relegation Play-offsFirst RoundSecond RoundThird Round
Taichung, Taiwan (clay)
 Chinese Taipei3
Singapore (hard) Malaysia2Taichung, Taiwan (clay)
 Malaysia4 Chinese Taipei3
 Singapore1Singapore (hard) Pakistan2
 Singapore0
 Pakistan4Taoyuan, Taiwan (indoor hard)
 Chinese Taipei4
Riyadh, Saudi Arabia (hard) Iran1
 Iran3
Colombo, Sri Lanka (clay) Saudi Arabia2Tehran, Iran (clay)
 Saudi Arabia0 Iran4
 Sri Lanka5Bangkok, Thailand (hard) Thailand1
 Sri Lanka0
 Thailand5


Group III

Group A

 UZB  LIB  BHR  JOR  BRU
1  Uzbekistan (4-0) 3-0 3-0 3-0 3-0
2  Lebanon (3-1) 0-3 2-1 3-0 2-1
3  Bahrain (2-2) 0-3 1-2 2-1 3-0
4  Jordan (1-3) 0-3 0-3 1-2 3-0
5  Brunei (0-4) 0-3 1-2 0-3 0-3

Group B

 QAT  KUW  BAN  SYR  UAE  OMA
1  Qatar (5-0) 2-1 2-1 2-1 3-0 3-0
2  Kuwait (4-1) 1-2 3-0 3-0 3-0 3-0
3  Bangladesh (3-2) 1-2 0-3 2-1 2-1 3-0
4  Syria (2-3) 1-2 0-3 1-2 3-0 2-1
5  United Arab Emirates (1-4) 0-3 0-3 1-2 0-3 2-1
6  Oman (0-5) 0-3 0-3 0-3 1-2 1-2

Europe/Africa Zone

Group I

Preliminary Round
4-6 February
Harare, Zimbabwe (indoor hard)
 Zimbabwe4
 Luxembourg1
First Round
25-27 March
Johannesburg, South Africa (indoor hard)
 South Africa5
 Romania0
Porto, Portugal (clay)
 Portugal4
 Great Britain1
Zagreb, Croatia (indoor clay)
 Croatia3
 Norway2
Harare, Zimbabwe (indoor hard)
 Zimbabwe2
 Switzerland3
Relegation Play-off
15-17 July
Manchester, United Kingdom (grass)
 Romania3
 Great Britain2


Group II

Relegation Play-offsFirst RoundSecond RoundThird Round
Nairobi, Kenya (clay)
 Kenya1
Dublin, Ireland (carpet)J?rmala, Latvia (clay)
 Latvia3
 Kenya1 Latvia3
Dublin, Ireland (indoor carpet)
 Ireland4 Ukraine2
 Ukraine5
J?rmala, Latvia (hard)
 Ireland0
 Latvia1
Casablanca, Morocco (clay)
 Morocco4
 Morocco5
Cairo, Egypt (clay)Warsaw, Poland (clay)
 Egypt0
 Egypt3 Morocco5
Sopot, Poland (indoor carpet)
 Bulgaria2 Poland0
 Poland4
 Bulgaria1
Accra, Ghana (hard)
 Ghana3
Monte Carlo, Monaco (clay)Accra, Ghana (hard)
 Monaco2
 Monaco4 Ghana3
Lagos, Nigeria (hard)
 Senegal1 Nigeria2
 Nigeria5
Accra, Ghana (hard)
 Senegal0
 Ghana2
Maribor, Slovenia (clay)
 Slovenia3
 Slovenia3
Athens, Greece (clay)Ljubljana, Slovenia (clay)
 Greece2
 Greece1 Slovenia3
Helsinki, Finland (indoor carpet)
 Estonia4 Finland2
 Estonia1
 Finland4


Group III

Zone A

Group A

Rank Team
1  Ivory Coast
2  Georgia
3  San Marino
4  Zambia
5  Djibouti

Group B

Rank Team
1  Belarus
2  Cameroon
3  Algeria
4  Benin
5  Togo

Zone B

Final standings

Rank Team
1  Slovakia
2  Lithuania
3  Tunisia
4  Malta
5  Turkey
6  Cyprus
7  Sudan
8  Congo

References

General
  • "World Group 1994". DavisCup.com. Retrieved 2020.
Specific
  1. ^ Bud Collins (2010). The Bud Collins History of Tennis (2nd ed.). [New York]: New Chapter Press. pp. 495-496, 499. ISBN 978-0942257700.
  2. ^ a b "Russia v Sweden". daviscup.com.

External links


  This article uses material from the Wikipedia page available here. It is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0.

1994_Davis_Cup
 



 



 
Music Scenes