2005 Davis Cup Europe/Africa Zone
Get 2005 Davis Cup Europe/Africa Zone essential facts below. View Videos or join the 2005 Davis Cup Europe/Africa Zone discussion. Add 2005 Davis Cup Europe/Africa Zone to your PopFlock.com topic list for future reference or share this resource on social media.
2005 Davis Cup Europe/Africa Zone

The Europe/Africa Zone was one of three groups of Davis Cup competition in 2005.[1]

Group I

  Second Round Play-offs
23-25 September
First Round Play-offs
15-27 July
First Round
10-12 February
Second Round
4-6 April/28-30 April (ITA-MAR)
29 April-1 May (BEL-SCG)
                                     
 
    S   Great Britain  
     bye     Ramat Hasharon, Israel (hard)
    Israel       S   Great Britain 3
   bye       Israel 2
    Israel
  Harare, Zimbabwe (indoor hard)      bye  
    Israel 4  
    Zimbabwe 1    
    S   Belgium  
     bye     Belgrade, Serbia and Montenegro (clay)
 bye       S   Belgium 3
    Zimbabwe   Novi Sad, Serbia and Montenegro (indoor clay)     Serbia and Montenegro 2
    Serbia and Montenegro 5
      Zimbabwe 0  
  Luxembourg City, Luxembourg (indoor hard)
      Italy 5  
  Esch/Alzette, Luxembourg (indoor hard)     Luxembourg 0     Rome, Italy (clay)
    Luxembourg 3         Italy 4
  S   Morocco 2     S   Morocco 1
   bye
  Khemisset, Morocco (clay)     S   Morocco  
  S   Morocco 4  
    South Africa 1    
     bye  
      South Africa     Doornfontein, South Africa (indoor hard)
  South Africa         South Africa 2
   bye     S   Germany 3
   bye
    S   Germany  
Zimbabwe and South Africa
relegated to Group II in 2006.
Great Britain, Belgium, Italy, and Germany
advance to World Group Play-off.

Group II

  Play-offs
15-17 July
First Round
4-6 March
Second Round
15-17 July
Third Round
23-25 September
                                     
  Accra, Ghana (hard)
      Ghana 0  
  Accra, Ghana (hard)   S   Finland 5     Helsinki, Finland (clay)
  Ghana 2       S   Finland 2  
  Georgia 3   Sofia, Bulgaria (indoor carpet)   S   Bulgaria 3  
  S   Bulgaria 4
      Georgia 1     Donetsk, Ukraine (hard)
    S   Bulgaria 1
  Hódmez?vásárhely, Hungary (indoor hard)     S   Ukraine 4
    S   Hungary 4  
  Oslo, Norway (clay)     Monaco 1     Donetsk, Ukraine (hard)
  Monaco 1       S   Hungary 2
  Norway 4   Kyiv, Ukraine (indoor carpet)   S   Ukraine 3  
  S   Ukraine 4
      Norway 1  
  Tallinn, Estonia (indoor carpet)
      Estonia 4  
  Gdynia, Poland (clay)   S   Portugal 1     Lisbon, Portugal (clay)
  Estonia 0       S   Portugal 3  
S   Poland 5   Algiers, Algeria (clay)     Algeria 2  
    Algeria 3
    S   Poland 2     Estoril, Portugal (clay)
    S   Portugal 4
  Kranj, Slovenia (indoor hard)     S   Slovenia 1
      Ivory Coast 0  
  Athens, Greece (clay)   S   Slovenia 5     Kranj, Slovenia (clay)
  Ivory Coast 0       S   Slovenia 5
S   Greece 5   J?rmala, Latvia (indoor carpet)     Latvia 0  
    Latvia 4
    S   Greece 1  
Georgia, Monaco, Estonia, and Côte d'Ivoire
relegated to Group III in 2006.
Ukraine and Portugal
promoted to Group I in 2006.

Group III

Venue 1

Venue: Smash Tennis Academy, Cairo, Egypt (clay)
Date: 27 April-1 May

Pool A MKD DEN NAM KEN
1  Macedonia (3-0) 3-0 3-0 3-0
2  Denmark (2-1) 0-3 3-0 3-0
3  Namibia (1-2) 0-3 0-3 2-1
4  Kenya (0-3) 0-3 0-3 1-2
Pool B EGY BIH LTU MAD
1  Egypt (3-0) 3-0 2-1 3-0
2 0-3 2-1 2-1
3  Lithuania (1-2) 1-2 1-2 3-0
4  Madagascar (0-2) 0-3 1-2 0-3

(scores in italics carried over)

1st-4th Play-off MKD EGY DEN BIH
1  Macedonia (3-0) 2-1 3-0 3-0
2  Egypt (2-1) 1-2 2-0 3-0
3  Denmark (1-2) 0-3 0-2 2-1
4 0-3 0-3 1-2
5th-8th Play-off LTU NAM MAD KEN
1  Lithuania (3-0) 2-1 3-0 3-0
2  Namibia (2-1) 1-2 2-1 2-1
3  Madagascar (1-2) 0-3 1-2 3-0
4  Kenya (0-3) 0-3 1-2 0-3
  • FYR Macedonia and Egypt promoted to Group II in 2006.
  • Madagascar and Kenya relegated to Group IV in 2006.

Venue 2

Venue: Fitzwilliam Tennis Club, Dublin, Ireland (grass)
Date: 13-17 July

Pool A IRL ARM NGR ISL
1  Ireland (3-0) 3-0 3-0 3-0
2  Armenia (2-1) 0-3 2-1 2-1
3  Nigeria (1-2) 0-3 1-2 3-0
4  Iceland (0-3) 0-3 1-2 0-3
Pool B CYP TUN TUR SMR
1  Cyprus (3-0) 3-0 2-1 3-0
2  Tunisia (2-1) 0-3 2-1 3-0
3  Turkey (1-2) 1-2 1-2 3-0
4  San Marino (0-3) 0-3 0-3 0-3

(scores in italics carried over)

1st-4th Play-off CYP IRL ARM TUN
1  Cyprus (3-0) 2-1 2-1 2-1
2  Ireland (2-1) 1-2 3-0 3-0
3  Armenia (1-2) 1-2 0-3 2-1
4  Tunisia (0-3) 1-2 0-3 1-2
5th-8th Play-off NGR TUR ISL SMR
1  Nigeria (3-0) 2-1 3-0 3-0
2  Turkey (2-1) 1-2 2-1 3-0
3  Iceland (1-2) 0-3 1-2 2-1
4  San Marino (0-3) 0-3 0-3 1-2
  • Cyprus and Ireland promoted to Group II in 2006.
  • Iceland and San Marino relegated to Group IV in 2006.

Group IV

Venue: Lugogo Tennis Club, Kampala, Uganda (clay)
Date: Week of 28 February

Pool A MDA BOT BEN MLT DJI
1  Moldova (4-0) 2-1 3-0 3-0 3-0
2  Botswana (3-1) 1-2 2-1 3-0 3-0
3  Benin (2-2) 0-3 1-2 3-0 3-0
4  Malta (1-3) 0-3 0-3 0-3 3-0
5  Djibouti (0-4) 0-3 0-3 0-3 0-3
Pool B AND RWA AZE SEN UGA MRI
1  Andorra (5-0) 2-1 3-0 3-0 3-0 3-0
2  Rwanda (3-2) 1-2 1-2 2-1 2-1 3-0
3  Azerbaijan (3-2) 0-3 2-1 1-2 2-1 3-0
4  Senegal (3-2) 0-3 1-2 2-1 2-1 2-1
5  Uganda (1-4) 0-3 1-2 1-2 1-2 2-1
6  Mauritius (0-5) 0-3 0-3 0-3 1-2 1-2
  • Moldova, Andorra, Botswana and Rwanda promoted to Group III in 2006.

See also

References

  1. ^ "Zimbabwe squad feels ready to challenge Romania in Davis Cup". Tennis World USA. Retrieved 2019.

  This article uses material from the Wikipedia page available here. It is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0.

2005_Davis_Cup_Europe/Africa_Zone
 



 



 
Music Scenes