2010 Davis Cup Europe/Africa Zone Group II
Get 2010 Davis Cup Europe/Africa Zone Group II essential facts below. View Videos or join the 2010 Davis Cup Europe/Africa Zone Group II discussion. Add 2010 Davis Cup Europe/Africa Zone Group II to your PopFlock.com topic list for future reference or share this resource on social media.
2010 Davis Cup Europe/Africa Zone Group II

The European and African Zone is one of the three zones of regional Davis Cup competition in 2010.

In the European and African Zone there are four different groups in which teams compete against each other to advance to the next group.

Participating teams

Draw

  Play-offs
9-11 July
First Round
5-7 March
Second Round
9-11 July
Third Round
17-19 September
                                     
  Vilnius, Lithuania (indoor hard)
    1   Great Britain 2  
  Eastbourne, Great Britain (grass)       Lithuania 3     Dublin, Ireland (indoor carpet)
1   Great Britain 5           Lithuania 3  
    Turkey 0   Dublin, Ireland (indoor carpet)   7   Ireland 2  
  7   Ireland 4
        Turkey 1     Vilnius, Lithuania (indoor hard)
        Lithuania 2
  Sofia, Bulgaria (indoor hard)     6   Slovenia 3
    3   Monaco 2  
  Monte Carlo, Monaco (clay)       Bulgaria 3     Oto?ec, Slovenia (clay)
3   Monaco 5           Bulgaria 0
  Norway 0   Oslo, Norway (indoor hard)   6   Slovenia 5  
  6   Slovenia 5
        Norway 0  
  Maia, Portugal (indoor clay)
        Denmark 1  
  Cairo, Egypt (clay)   5   Portugal 4     Cruz Quebrada, Portugal (clay)
    Denmark 5       5   Portugal 5  
    Egypt 0   Limassol, Cyprus (indoor hard)   4   Cyprus 0  
      Egypt 2
    4   Cyprus 3     Cruz Quebrada, Portugal (clay)
    5   Portugal 3
  Tallinn, Estonia (indoor hard)         Bosnia and Herzegovina 2
        Estonia 4  
  Gödöll?, Hungary (clay)   8   Hungary 1     Tallinn, Estonia (clay)
8   Hungary 4           Estonia 2
2   Macedonia 1   Veles, Macedonia (indoor clay)       Bosnia and Herzegovina 3  
      Bosnia and Herzegovina 3
    2   Macedonia 2  
 Turkey,  Norway,  Egypt, and  Macedonia
relegated to Group III in 2011.
 Slovenia and  Portugal
promoted to Group I in 2011.

First Round Matches

Great Britain vs. Lithuania


Great Britain
2
SEB Arena, Vilnius, Lithuania
5-7 March 2010
hard (indoor)

Lithuania
3
1 2 3 4 5
1 United Kingdom
Lithuania
James Ward
Laurynas Grigelis
6
4
6
2
6
4
     
2 United Kingdom
Lithuania
Daniel Evans
Ri?ardas Berankis
1
6
6
4
65
77
6
3
3
6
 
3 United Kingdom
Lithuania
Colin Fleming / Ken Skupski
Laurynas Grigelis / Dovydas ?akinis
6
0
62
77
7
5
6
3
   
4 United Kingdom
Lithuania
James Ward
Ri?ardas Berankis
64
77
3
6
4
6
     
5 United Kingdom
Lithuania
Daniel Evans
Laurynas Grigelis
78
66
5
7
0
6
6
2
4
6
 

Ireland vs. Turkey


Ireland
4
Fitzwilliam Lawn Tennis Club, Dublin, Ireland
5-7 March 2010
carpet (indoor)

Turkey
1
1 2 3 4 5
1 Republic of Ireland
Turkey
James McGee
Haluk Akkoyun
6
2
6
2
6
4
     
2 Republic of Ireland
Turkey
Conor Niland
Marsel ?lhan
6
3
6
2
6
1
     
3 Republic of Ireland
Turkey
Barry King / James McGee
Haluk Akkoyun / Marsel ?lhan
6
3
6
1
6
3
     
4 Republic of Ireland
Turkey
James McGee
Marsel ?lhan
2
6
4
6
       
5 Republic of Ireland
Turkey
Barry King
Baris Erguden
7
5
3
6
6
2
     

Monaco vs. Bulgaria


Monaco
2
Tennis Hall Sofia, Sofia, Bulgaria
5-7 March 2010
hard (indoor)

Bulgaria
3
1 2 3 4 5
1 Monaco
Bulgaria
Benjamin Balleret
Todor Enev
4
6
60
77
7
5
6
2
6
1
 
2 Monaco
Bulgaria
Thomas Oger
Grigor Dimitrov
4
6
5
7
3
6
     
3 Monaco
Bulgaria
Benjamin Balleret / Guillaume Couillard
Grigor Dimitrov / Todor Enev
5
7
3
6
4
6
     
4 Monaco
Bulgaria
Benjamin Balleret
Grigor Dimitrov
3
6
3
6
1
6
     
5 Monaco
Bulgaria
Thomas Oger
Tzvetan Mihov
6
1
6
4
       

Slovenia vs. Norway


Slovenia
5
Riksanlegget For Tennis, Oslo, Norway
5-7 March 2010
hard (indoor)

Norway
0
1 2 3 4 5
1 Slovenia
Norway
Bla? Kav?i?
Stian Boretti
6
2
6
4
6
2
     
2 Slovenia
Norway
Grega ?emlja
Erling Tveit
6
2
6
2
77
62
     
3 Slovenia
Norway
Luka Gregorc / Grega ?emlja
Stian Boretti / Erling Tveit
77
62
77
65
7
5
     
4 Slovenia
Norway
Luka Gregorc
Fredrik Ask
6
1
6
3
       
5 Slovenia
Norway
Alja? Bedene
Stian Boretti
6
3
6
2
       

Denmark vs. Portugal


Denmark
1
Complexo de Tenis da Maia, Maia, Portugal
5-7 March 2010
clay (indoor)

Portugal
4
1 2 3 4 5
1 Denmark
Portugal
Frederik Nielsen
Rui Machado
6
4
4
6
0
6
1
6
   
2 Denmark
Portugal
Martin Pedersen
Frederico Gil
2
6
60
77
6
3
3
6
   
3 Denmark
Portugal
Frederik Nielsen / Martin Pedersen
Frederico Gil / Leonardo Tavares
4
6
3
6
1
6
     
4 Denmark
Portugal
Frederik Nielsen
Pedro Sousa
77
63
1
6
1
6
     
5 Denmark
Portugal
Martin Pedersen
Leonardo Tavares
7
5
6
4
       

Egypt vs. Cyprus


Egypt
2
Spyros Kyprianou Athletic Centre, Limassol, Cyprus
5-7 March 2010
hard (indoor)

Cyprus
3
1 2 3 4 5
1 Egypt
Cyprus
Karim Maamoun
Rare? Cuzdriorean
6
3
6
4
7
5
     
2 Egypt
Cyprus
Sherif Sabry
Marcos Baghdatis
2
6
1
6
1
6
     
3 Egypt
Cyprus
Karim Maamoun / Sherif Sabry
Marcos Baghdatis / Photos Kallias
67
79
5
7
1
6
     
4 Egypt
Cyprus
Mohamed Safwat
Marcos Baghdatis
1
6
2
6
3
6
     
5 Egypt
Cyprus
Sherif Sabry
Christopher Koutrouzas
6
1
6
0
       

Estonia vs. Hungary


Estonia
4
Coral Tennis Club, Tallinn, Estonia
5-7 March 2010
hard (indoor)

Hungary
1
1 2 3 4 5
1 Estonia
Hungary
Jaak Pöldma
Ádám Kellner
3
6
4
6
4
6
     
2 Estonia
Hungary
Jürgen Zopp
Kornél Bardóczky
79
67
6
1
6
0
     
3 Estonia
Hungary
Mait Künnap / Jürgen Zopp
Kornél Bardóczky / Márton Fucsovics
6
3
2
6
7
5
5
7
10
8
 
4 Estonia
Hungary
Jürgen Zopp
Ádám Kellner
6
3
77
64
6
4
     
5 Estonia
Hungary
Vladimir Ivanov
Márton Fucsovics
6
4
77
65
       

Bosnia and Herzegovina vs. Macedonia


Bosnia and Herzegovina
3
Sport Hall "Gemidzii", Veles, Macedonia
5-7 March 2010
clay (indoor)

Macedonia
2
1 2 3 4 5
1 Bosnia and Herzegovina
North Macedonia
Ismar Gor?i?
Predrag Rusevski
4
6
2
6
4
6
     
2 Bosnia and Herzegovina
North Macedonia
Aldin ?etki?
Dimitar Grabuloski
6
1
6
4
6
0
     
3 Bosnia and Herzegovina
North Macedonia
Ismar Gor?i? / Aldin ?etki?
Lazar Magdin?ev / Predrag Rusevski
4
6
4
6
2
6
     
4 Bosnia and Herzegovina
North Macedonia
Aldin ?etki?
Predrag Rusevski
1
6
7
5
6
4
6
2
   
5 Bosnia and Herzegovina
North Macedonia
Ismar Gor?i?
Lazar Magdin?ev
77
65
6
1
6
3
     

Second Round Matches

Ireland vs. Lithuania


Ireland
2
Fitzwilliam Lawn Tennis Club, Dublin, Ireland
9 - 11 July
Carpet (indoors)

Lithuania
3
1 2 3 4 5
1 Republic of Ireland
Lithuania
James McGee
Ri?ardas Berankis
77
62
4
6
4
6
3
6
   
2 Republic of Ireland
Lithuania
Conor Niland
Laurynas Grigelis
2
6
3
6
1
6
     
3 Republic of Ireland
Lithuania
James Cluskey / Barry King
Ri?ardas Berankis / Laurynas Grigelis
3
6
3
6
4
6
     
4 Republic of Ireland
Lithuania
Conor Niland
Lukas Mugevi?ius
6
0
6
2
       
5 Republic of Ireland
Lithuania
James McGee
Dovydas ?akinis
6
2
6
3
       

Slovenia vs. Bulgaria


Slovenia
5
TK Krka Oto?ec, Oto?ec, Slovenia
9 - 11 July
Clay (outdoors)

Bulgaria
0
1 2 3 4 5
1 Slovenia
Bulgaria
Grega ?emlja
Todor Enev
6
3
6
1
2
6
6
4
   
2 Slovenia
Bulgaria
Bla? Kav?i?
Grigor Dimitrov
1
6
6
1
6
0
6
3
   
3 Slovenia
Bulgaria
Luka Gregorc / Grega ?emlja
Grigor Dimitrov / Ivaylo Traykov
63
77
77
62
714
612
6
3
   
4 Slovenia
Bulgaria
Bla? Rola
Valentin Dimov
6
0
6
1
       
5 Slovenia
Bulgaria
Bla? Kav?i?
Todor Enev
6
2
6
1
       

Portugal vs. Cyprus


Portugal
5
Centro de Tenis do Jamor, Cruz Quebrada, Portugal
9 - 11 July
Clay (outdoors)

Cyprus
0
1 2 3 4 5
1 Portugal
Cyprus
Rui Machado
Rare? Cuzdriorean
6
3
6
0
6
3
     
2 Portugal
Cyprus
Frederico Gil
Philippos Tsangaridis
6
0
6
1
       
retired
3 Portugal
Cyprus
Frederico Gil / Leonardo Tavares
Eleftherios Christou / Rare? Cuzdriorean
6
2
6
1
6
3
     
4 Portugal
Cyprus
João Sousa
Eleftherios Christou
6
1
6
0
       
5 Portugal
Cyprus
Rui Machado
Sergis Kyratzis
6
2
6
0
       

Estonia vs. Bosnia and Herzegovina


Estonia
2
Tere Tennisekeskus, Tallinn, Estonia
9 - 11 July
Clay (outdoors)

Bosnia and Herzegovina
3
1 2 3 4 5
1 Estonia
Bosnia and Herzegovina
Jürgen Zopp
Ismar Gor?i?
6
4
6
1
6
2
     
2 Estonia
Bosnia and Herzegovina
Vladimir Ivanov
Aldin ?etki?
4
6
2
6
3
6
     
3 Estonia
Bosnia and Herzegovina
Mait Künnap / Jürgen Zopp
Ismar Gor?i? / Aldin ?etki?
6
2
6
1
6
1
     
4 Estonia
Bosnia and Herzegovina
Jürgen Zopp
Aldin ?etki?
4
6
4
6
3
6
     
5 Estonia
Bosnia and Herzegovina
Vladimir Ivanov
Damir D?umhur
6
2
0
6
2
6
3
6
   

Play-Offs Matches

Great Britain vs. Turkey


Great Britain
5
Devonshire Park, Eastbourne, England
9 - 11 July
Grass (outdoors)

Turkey
0
1 2 3 4 5
1 United Kingdom
Turkey
Jamie Baker
Ergun Zorlu
6
1
6
4
6
1
     
2 United Kingdom
Turkey
James Ward
Marsel ?lhan
6
2
7
5
60
77
6
1
   
3 United Kingdom
Turkey
Colin Fleming / Ken Skupski
Haluk Akkoyun / Ergun Zorlu
6
3
6
4
6
4
     
4 United Kingdom
Turkey
Jamie Baker
Tuna Altuna
6
3
6
2
       
5 United Kingdom
Turkey
James Ward
Ergun Zorlu
6
1
6
3
       

Monaco vs. Norway


Monaco
5
Monte Carlo Country Club, Roquebrune Cap Martin, Monaco
9 - 11 July
Clay (outdoors)

Norway
0
1 2 3 4 5
1 Monaco
Norway
Benjamin Balleret
Stian Boretti
6
0
6
3
2
1
     
retired
2 Monaco
Norway
Thomas Oger
Erling Tveit
6
1
6
2
77
65
     
3 Monaco
Norway
Guillaume Couillard / Thomas Oger
Stian Boretti / Erling Tveit
1
6
6
1
6
0
6
4
   
4 Monaco
Norway
Benjamin Balleret
Fredrik Ask
6
2
66
78
6
0
     
5 Monaco
Norway
Thomas Oger
Adrian Forberg Skogeng
6
1
6
2
       

Egypt vs. Denmark


Egypt
0
El Gezera Sporting Club, Cairo, Egypt
9 - 11 July
Clay (outdoors)

Denmark
5
1 2 3 4 5
1 Egypt
Denmark
Sherif Sabry
Frederik Nielsen
6
2
4
6
4
6
6
1
4
6
 
2 Egypt
Denmark
Karim Maamoun
Martin Pedersen
64
77
78
66
63
77
1
6
   
3 Egypt
Denmark
Karim Maamoun / Sherif Sabry
Thomas Kromann / Frederik Nielsen
3
6
4
6
65
77
     
4 Egypt
Denmark
Karim Maamoun
Thomas Kromann
4
6
3
6
       
5 Egypt
Denmark
Sherif Sabry
Soren Wedege
5
7
5
7
       

Hungary vs. Macedonia


Hungary
4
Gödöll? Kiskastely, Gödöll?, Hungary
9 - 11 July
Clay (outdoors)

Macedonia
1
1 2 3 4 5
1 Hungary
North Macedonia
Attila Balázs
Predrag Rusevski
6
4
6
2
6
4
     
2 Hungary
North Macedonia
Adam Kellner
Dimitar Grabuloski
6
1
7
5
4
6
4
6
2
6
 
3 Hungary
North Macedonia
Gyorgy Balázs / Kornél Bardóczky
Lazar Magdin?ev / Tomislav Jotovski
3
6
6
2
2
6
6
0
6
3
 
4 Hungary
North Macedonia
Attila Balázs
Dimitar Grabuloski
6
3
6
1
6
2
     
5 Hungary
North Macedonia
Gyorgy Balázs
Tomislav Jotovski
6
0
6
1
       

Third Round Matches

Lithuania vs. Slovenia


Lithuania
2
SEB Arena, Vilnius, Lithuania
17 - 19 September
Hard (indoors)

Slovenia
3
1 2 3 4 5
1 Lithuania
Slovenia
Ri?ardas Berankis
Bla? Kav?i?
3
6
6
2
711
69
6
4
   
2 Lithuania
Slovenia
Laurynas Grigelis
Grega ?emlja
3
6
64
77
3
6
     
3 Lithuania
Slovenia
Ri?ardas Berankis / Laurynas Grigelis
Luka Gregorc / Grega ?emlja
5
7
4
6
6
1
6
3
6
3
 
4 Lithuania
Slovenia
Ri?ardas Berankis
Grega ?emlja
62
77
4
6
3
6
     
5 Lithuania
Slovenia
Laurynas Grigelis
Bla? Kav?i?
4
6
64
77
65
77
     

Portugal vs. Bosnia and Herzegovina


Portugal
3
Centro de Tenis Do Jamor, Cruz Quebrada, Portugal
17 - 19 September
Clay (outdoors)

Bosnia and Herzegovina
2
1 2 3 4 5
1 Portugal
Bosnia and Herzegovina
Frederico Gil
Amer Deli?
6
3
6
4
614
716
3
6
9
7
 
2 Portugal
Bosnia and Herzegovina
Rui Machado
Aldin ?etki?
4
6
3
6
6
1
1
6
   
3 Portugal
Bosnia and Herzegovina
Frederico Gil / Leonardo Tavares
Amer Deli? / Aldin ?etki?
6
1
6
4
4
6
6
4
   
4 Portugal
Bosnia and Herzegovina
Frederico Gil
Aldin ?etki?
6
4
6
3
6
3
     
5 Portugal
Bosnia and Herzegovina
João Sousa
Damir D?umhur
6
4
4
6
1
6
     

External links


  This article uses material from the Wikipedia page available here. It is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0.

2010_Davis_Cup_Europe/Africa_Zone_Group_II
 



 



 
Music Scenes