2019 Australian Open - Girls' Singles
Get 2019 Australian Open %E2%80%93 Girls' Singles essential facts below. View Videos or join the 2019 Australian Open %E2%80%93 Girls' Singles discussion. Add 2019 Australian Open %E2%80%93 Girls' Singles to your PopFlock.com topic list for future reference or share this resource on social media.
2019 Australian Open %E2%80%93 Girls' Singles
Girls' singles
2019 Australian Open
Final date26 January 2019
ChampionDenmark Clara Tauson
Runner-upCanada Leylah Fernandez
Final score6-4, 6-3
Events
Singles men women boys girls
Doubles men women mixed boys girls
WC Singles men women quad
WC Doubles men women quad
Legends men women mixed
← 2018 · Australian Open · 2020 →

Clara Tauson won the girls' singles tennis title at the 2019 Australian Open, defeating Leylah Fernandez in the final, 6-4, 6-3.[1]

Liang En-shuo was the defending champion, but she participated in the women's qualifying competition where she lost to Bibiane Schoofs in the first round.

Seeds

01.   Denmark Clara Tauson (champion)
02.   China Zheng Qinwen (second round)
03.   France Diane Parry (withdrew)
04.   Canada Leylah Annie Fernandez (final)
05.   Thailand Mananchaya Sawangkaew (quarterfinals)
06.   United States Lea Ma (second round)
07.   Switzerland Lulu Sun (quarterfinals)
08.   South Korea Park So-hyun (second round)
09.   Latvia Kamilla Bartone (quarterfinals)
10.   Hong Kong Cody Wong Hong-yi (first round)
11.   Hungary Adrienn Nagy (third round)
12.   Thailand Thasaporn Naklo (second round)
13.   Russia Mariia Tkacheva (first round)
14.   Burundi Sada Nahimana (first round)
15.   Spain Marta Custic (second round)
16.   United Kingdom Emma Raducanu (first round)
17.   France Loudmilla Bencheikh (second round)

Click on the seed number of a player to go to their draw section.

Draw

Key

Finals

Quarterfinals Semifinals Final
               
1 Denmark Clara Tauson 6 6
9 Latvia Kamilla Bartone 2 3
1 Denmark Clara Tauson 6 6
Ukraine Daria Snigur 4 1
Ukraine Daria Snigur 6 6
5 Thailand Mananchaya Sawangkaew 4 4
1 Denmark Clara Tauson 6 6
4 Canada Leylah Fernandez 4 3
France Manon Léonard 3 1
4 Canada Leylah Fernandez 6 6
4 Canada Leylah Fernandez 6 6
Russia Anastasia Tikhonova 1 3
7 Switzerland Lulu Sun 61 6 4
Russia Anastasia Tikhonova 77 4 6

Top half

Section 1

First round Second round Third round Quarterfinals
1 Denmark Clara Tauson 1 6 6
WC Australia Anastasia Berezov 6 3 1 1 Denmark C Tauson 78 6
China Wei Sijia 6 77 China S Wei 66 2
Belarus Viktoryia Kanapatskaya 3 65 1 Denmark C Tauson 6 7
Poland Stefania Rogozi?ska Dzik 6 6 Switzerland V Ryser 2 5
WC Australia Charlotte Kempenaers-Pocz 3 4 Poland S Rogozi?ska Dzik 78 610 1
Switzerland Valentina Ryser 6 6 Switzerland V Ryser 66 712 6
13 Russia Mariia Tkacheva 4 4 1 Denmark C Tauson 6 6
9 Latvia Kamilla Bartone 6 6 9 Latvia K Bartone 2 3
LL United States Sasha Wood 0 2 9 Latvia K Bartone 77 4 6
Japan Funa Kozaki 4 77 1 WC Australia O Gadecki 64 6 3
WC Australia Olivia Gadecki 6 64 6 9 Latvia K Bartone 6 3 6
Indonesia Priska Madelyn Nugroho 6 67 6 Indonesia PM Nugroho 3 6 3
WC South Korea Ku Yeon-woo 3 79 4 Indonesia PM Nugroho 5 6 6
Russia Elina Avanesyan 2 7 2 6 United States L Ma 7 3 0
6 United States Lea Ma 6 5 6

Section 2

First round Second round Third round Quarterfinals
17 France Loudmilla Bencheikh 6 6
WC Australia Megan Smith 4 2 17 France L Bencheikh 4 68
Ukraine Daria Snigur 6 6 Ukraine D Snigur 6 710
Italy Martina Biagianti 1 2 Ukraine D Snigur 3 6 6
United States Emma Navarro 6 6 United States E Navarro 6 4 2
China Wang Jiaqi 2 2 United States E Navarro 6 6
Japan Himari Sato 6 7 Japan H Sato 1 3
16 United Kingdom Emma Raducanu 2 5 Ukraine D Snigur 6 6
11 Hungary Adrienn Nagy 6 6 5 Thailand M Sawangkaew 4 4
Malta Helene Pellicano 3 1 11 Hungary A Nagy 6 2 710
Japan Natsumi Kawaguchi 5 6 5 Russia D Frayman 2 6 67
Russia Daria Frayman 7 4 7 11 Hungary A Nagy 2 4
Spain Carlota Martínez Círez 4 77 6 5 Thailand M Sawangkaew 6 6
WC Australia Talia Gibson 6 63 1 Spain C Martínez Círez 77 2 2
Q New Zealand Valentina Ivanov 4 4 5 Thailand M Sawangkaew 63 6 6
5 Thailand Mananchaya Sawangkaew 6 6

Bottom half

Section 3

First round Second round Third round Quarterfinals
8 South Korea Park So-hyun 6 5 6
Q Northern Mariana Islands Carol Young Suh Lee 1 7 4 8 South Korea S-h Park 4 3
France Manon Léonard 1 7 6 France M Léonard 6 6
WC Australia Taylah Lawless 6 5 3 France M Léonard 6 64 6
Q Japan Saki Imamura 6 3 2 Q Russia V Pepelyaeva 3 77 4
Q Russia Veronika Pepelyaeva 2 6 6 Q Russia V Pepelyaeva 2 7 6
United Kingdom Destinee Martins 6 6 United Kingdom D Martins 6 5 3
10 Hong Kong Cody Wong Hong-yi 4 3 France M Léonard 3 1
15 Spain Marta Custic 6 6 4 Canada LA Fernandez 6 6
Q Russia Maria Krupenina 4 2 15 Spain M Custic 6 4 3
WC Australia Lara Walker 2 4 Q Italy L Pigato 3 6 6
Q Italy Lisa Pigato 6 6 Q Italy L Pigato 3 5
Japan Moyuka Uchijima 6 6 4 Canada LA Fernandez 6 7
Q Poland Martyna Kubka 1 4 Japan M Uchijima 4 65
United States Kylie Collins 3 2 4 Canada LA Fernandez 6 77
4 Canada Leylah Fernandez 6 6

Section 4

First round Second round Third round Quarterfinals
7 Switzerland Lulu Sun 6 6
Sweden Caijsa Hennemann 4 3 7 Switzerland L Sun 6 6
Japan Mana Kawamura 4 5 Australia A Marshall 4 0
Australia Amber Marshall 6 7 7 Switzerland L Sun 4 6 6
Q Italy Federica Rossi 6 6 Q Italy F Rossi 6 2 4
United States Kacie Harvey 4 3 Q Italy F Rossi 6 2 6
France Giulia Morlet 1 4 12 Thailand T Naklo 2 6 1
12 Thailand Thasaporn Naklo 6 6 7 Switzerland L Sun 61 6 4
14 Burundi Sada Nahimana 6 4 1 Russia A Tikhonova 77 4 6
United Kingdom Victoria Allen 4 6 6 United Kingdom V Allen 2 6 710
Malta Francesca Curmi 1 6 2 Australia A Poulos 6 2 66
Australia Annerly Poulos 6 0 6 United Kingdom V Allen 65 4
Russia Anastasia Tikhonova 7 6 Russia A Tikhonova 77 6
France Yasmine Mansouri 5 2 Russia A Tikhonova 7 6
United States Chloe Beck 77 3 4 2 China Q Zheng 5 3
2 China Zheng Qinwen 65 6 6

Qualifying

Seeds

  1. United States Skyler Marie Grace Grishuk (qualifying competition)
  2. Italy Federica Rossi (qualified)
  3. Russia Polina Kudermetova (qualifying competition)
  4. Georgia (country) Zoziya Kardava (qualifying competition)
  5. Poland Martyna Kubka (qualified)
  6. Italy Alice Amendola (first round)
  7. Russia Avelina Sayfetdinova (first round)
  8. Russia Veronika Pepelyaeva (qualified)
  9. Japan Saki Imamura (qualified)
  10. Italy Lisa Pigato (qualified)
  11. New Zealand Valentina Ivanov (qualified)
  12. India Shivani Amineni (first round)
  13. United States Sasha Wood (qualifying competition; lucky loser)
  14. Indonesia Janice Tjen (first round)
  15. Northern Mariana Islands Carol Young Suh Lee (qualified)
  16. Finland Alexandra Anttila (first round)

Qualifiers

Lucky loser

  1. United States Sasha Wood

Draw

First qualifier

First round Qualifying competition
          
1 United States Skyler Marie Grace Grishuk 6 6
WC Australia Mia Repac 4 1
1 United States Skyler Marie Grace Grishuk 1 3
10 Italy Lisa Pigato 6 6
  Russia Maria Bondarenko 6 64 4
10 Italy Lisa Pigato 1 77 6

Second qualifier

First round Qualifying competition
          
2 Italy Federica Rossi 6 6
  Japan Shiori Ito 1 2
2 Italy Federica Rossi 6 6
  India Salsa Aher 1 1
  India Salsa Aher 6 4 6
16 Finland Alexandra Anttila 1 6 3

Third qualifier

First round Qualifying competition
          
3 Russia Polina Kudermetova 6 6
WC Australia Olivia Symons 1 3
3 Russia Polina Kudermetova 6 1 4
11 New Zealand Valentina Ivanov 1 6 6
  United States Dakota Fordham 1 1
11 New Zealand Valentina Ivanov 6 6

Fourth qualifier

First round Qualifying competition
          
4 Georgia (country) Zoziya Kardava 6 6
  South Africa Megan Basson 3 2
4 Georgia (country) Zoziya Kardava 1 3
9 Japan Saki Imamura 6 6
WC Australia Roopa Bains 2 3
9 Japan Saki Imamura 6 6

Fifth qualifier

First round Qualifying competition
          
5 Poland Martyna Kubka 6 6
  Australia Tina Nadine Smith 2 2
5 Poland Martyna Kubka 6 6
13 United States Sasha Wood 1 2
WC Japan Erika Matsuda 5 3
13 United States Sasha Wood 7 6

Sixth qualifier

First round Qualifying competition
          
6 Italy Alice Amendola 2 6 1
  Russia Maria Krupenina 6 3 6
  Russia Maria Krupenina 6 0
WC Australia Tayla Whitehouse 3 0r
WC Australia Tayla Whitehouse 3 7 710
12 India Shivani Amineni 6 5 63

Seventh qualifier

First round Qualifying competition
          
7 Russia Avelina Sayfetdinova 63 6 2
WC Australia Natasha Russell 77 4 6
WC Australia Natasha Russell 65 2
15 Northern Mariana Islands Carol Young Suh Lee 77 6
  South Africa Myah Petchey 1 4
15 Northern Mariana Islands Carol Young Suh Lee 6 6

Eighth qualifier

First round Qualifying competition
          
8 Russia Veronika Pepelyaeva 0 6 7
  Japan Koharu Niimi 6 4 5
8 Russia Veronika Pepelyaeva 4 6 7
  Australia Grace Schumacher 6 2 5
  Australia Grace Schumacher 6 6
14 Indonesia Janice Tjen 2 4

References

  1. ^ "Top seed Tauson takes junior glory in Melbourne". WTA Tennis. 26 January 2019. Retrieved 2019.

External links


  This article uses material from the Wikipedia page available here. It is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0.

2019_Australian_Open_%E2%80%93_Girls'_singles
 



 



 
Music Scenes