2020 Australian Open - Boys' Singles
Get 2020 Australian Open %E2%80%93 Boys' Singles essential facts below. View Videos or join the 2020 Australian Open %E2%80%93 Boys' Singles discussion. Add 2020 Australian Open %E2%80%93 Boys' Singles to your PopFlock.com topic list for future reference or share this resource on social media.
2020 Australian Open %E2%80%93 Boys' Singles
Boys' singles
2020 Australian Open
ChampionFrance Harold Mayot
Runner-upFrance Arthur Cazaux
Final score6-4, 6-1
Events
Singles men women boys girls
Doubles men women mixed boys girls
WC Singles men women quad
WC Doubles men women quad
Legends men women mixed
← 2019 · Australian Open · 2022 →

Harold Mayot won the boys' singles tennis title at the 2020 Australian Open, defeating Arthur Cazaux in the final, 6-4, 6-1.[1][2]

Lorenzo Musetti was the defending champion,[3] but chose not to participate.

Seeds

01.   France Harold Mayot (champion)
02.   United States Martin Damm (quarterfinals)
03.   Japan Shunsuke Mitsui (second round)
04.   Switzerland Jeffrey von der Schulenburg (first round)
05.   France Arthur Cazaux (final)
06.   Switzerland Leandro Riedi (third round)
07.   Switzerland Dominic Stricker (quarterfinals)
08.   South Africa Khololwam Montsi (second round)
09.   Italy Flavio Cobolli (second round)
10.   Czech Republic Dalibor Svr?ina (third round)
11.   Ivory Coast Eliakim Coulibaly (first round)
12.   Latvia K?rlis Ozoli (semifinals)
13.   Romania Nicholas David Ionel (first round)
14.   China Li Hanwen (second round)
15.   China Bu Yunchaokete (first round)
16.   France Térence Atmane (second round)

Click on the seed number of a player to go to their draw section.

Draw

Key

Finals

Quarterfinals Semifinals Final
               
1 France Harold Mayot 4 6 7
7 Switzerland Dominic Stricker 6 2 5
1 France Harold Mayot 3 6 6
France Timo Legout 6 3 2
France Giovanni Mpetshi Perricard 6 3 4
France Timo Legout 3 6 6
1 France Harold Mayot 6 6
5 France Arthur Cazaux 4 1
12 Latvia K?rlis Ozoli 3 78 6
Russia Egor Agafonov 6 66 3
12 Latvia K?rlis Ozoli 6 1 2
5 France Arthur Cazaux 4 6 6
5 France Arthur Cazaux 3 6 710
2 United States Martin Damm 6 3 64

Top half

Section 1

First round Second round Third round Quarterfinals
1 France Harold Mayot 6 7
Q Germany Benito Sanchez Martinez 2 5 1 France H Mayot 6 6
United States Aidan Mayo 3 77 6 United States A Mayo 2 3
Q Ukraine Viacheslav Bielinskyi 6 63 1 1 France H Mayot 6 6
Q New Zealand Corban Crowther 6 6 Q United States A Bernard 3 2
WC Australia Alex Bulte 3 4 Q New Zealand C Crowther 78 4 5
Q United States Alexander Bernard 6 5 6 Q United States A Bernard 66 6 7
13 Romania Nicholas David Ionel 1 7 3 1 France H Mayot 4 6 7
11 Ivory Coast Eliakim Coulibaly 63 6 5 7 Switzerland D Stricker 6 2 5
Q China Zhang Yu 77 1 7 Q China Y Zhang 6 3 6
Italy Samuel Vincent Ruggeri 4 6 3 Germany M Wiskandt 1 6 1
Germany Max Wiskandt 6 4 6 Q China Y Zhang 2 2
Russia Marat Sharipov 77 3 2 7 Switzerland D Stricker 6 6
WC Hong Kong Coleman Wong 63 6 6 WC Hong Kong C Wong 4 4
Brazil Gustavo Heide 5 1 7 Switzerland D Stricker 6 6
7 Switzerland Dominic Stricker 7 6

Section 2

First round Second round Third round Quarterfinals
4 Switzerland Jeffrey von der Schulenburg 6 3 4
Italy Lorenzo Rottoli 2 6 6 Italy L Rottoli 4 2
France Giovanni Mpetshi Perricard 7 4 6 France G Mpetshi Perricard 6 6
WC Australia Edward Winter 5 6 3 France G Mpetshi Perricard 6 79
United Kingdom Arthur Fery 6 6 United Kingdom A Fery 3 67
Q Italy Biagio Gramaticopolo 2 4 United Kingdom A Fery 6 4 7
United States Dali Blanch 1 7 4 14 China H Li 3 6 5
14 China Li Hanwen 6 5 6 France G Mpetshi Perricard 6 3 4
10 Czech Republic Dalibor Svr?ina 6 6 France T Legout 3 6 6
WC Australia Tai Sach 4 2 10 Czech Republic D Svr?ina 3 6 6
SE Italy Matteo Gigante 6 6 SE Italy M Gigante 6 1 2
Russia Evgeny Philippov 3 4 10 Czech Republic D Svr?ina 5 3
Q Italy Fausto Tabacco 1 2r France T Legout 7 6
France Timo Legout 6 5 France T Legout 77 6
Q United States Cash Hanzlik 4 1 8 South Africa K Montsi 65 1
8 South Africa Khololwam Montsi 6 6

Bottom half

Section 3

First round Second round Third round Quarterfinals
6 Switzerland Leandro Riedi 7 6
Netherlands Stijn Pel 5 3 6 Switzerland L Riedi 6 6
WC Australia Derek Pham 3 3 Belgium A Hoogmartens 3 2
Belgium Alexander Hoogmartens 6 6 6 Switzerland L Riedi 3 65
Italy Luca Nardi 6 6 12 Latvia K Ozoli 6 77
India Dev Javia 3 3 Italy L Nardi 3 4
France Max Westphal 1 4 12 Latvia K Ozoli 6 6
12 Latvia K?rlis Ozoli 6 6 12 Latvia K Ozoli 3 78 6
16 France Térence Atmane 6 7 Russia E Agafonov 6 66 3
WC Australia Philip Sekulic 2 5 16 France T Atmane 5 3
United Kingdom Felix Gill 2 62 Russia E Agafonov 7 6
Russia Egor Agafonov 6 77 Russia E Agafonov 6 3 710
Italy Francesco Maestrelli 64 2 Czech Republic M Krumich 3 6 63
Czech Republic Martin Krumich 77 6 Czech Republic M Krumich 6 6
WC China Wang Xiaofei 65 4 3 Japan S Mitsui 3 2
3 Japan Shunsuke Mitsui 77 6

Section 4

First round Second round Third round Quarterfinals
5 France Arthur Cazaux 2 77 6
Poland Miko?aj Lorens 6 63 2 5 France A Cazaux 6 6
Thailand Patorn Hanchaikul 1 4 Austria L Neumayer 4 1
Austria Lukas Neumayer 6 6 5 France A Cazaux 7 3 710
Hungary Péter Fajta 6 6 Hungary P Fajta 5 6 65
Romania Sebastian Gima 3 3 Hungary P Fajta 6 6
Australia Chen Dong 7 2 2 9 Italy F Cobolli 3 2
9 Italy Flavio Cobolli 5 6 6 5 France A Cazaux 3 6 710
15 China Bu Yunchaokete 1 6 3 2 United States M Damm 6 3 64
France Lilian Marmousez 6 2 6 France L Marmousez 64 6 6
WC Australia James McCabe 6 6 WC Australia J McCabe 77 2 0
Switzerland Jérôme Kym 4 4 France L Marmousez 3 2
Serbia Hamad Me?edovi? 6 6 2 United States M Damm 6 6
Russia Nikita Kashirin 3 4 Serbia H Me?edovi? 77 4 4
Venezuela Lorenzo Claverie 4 1 2 United States M Damm 63 6 6
2 United States Martin Damm 6 6

Qualifying

Seeds

  1. United States Alexander Bernard (qualified)
  2. Italy Biagio Gramaticopolo (qualified)
  3. Kazakhstan Rostislav Galfinger (qualifying competition)
  4. Italy Fausto Tabacco (qualified)
  5. China Zhang Yu (qualified)
  6. Ukraine Viacheslav Bielinskyi (qualified)
  7. Germany Benito Sanchez Martinez (qualified)
  8. United States Cash Hanzlik (qualified)
  9. China Huang Haoyuan (qualifying competition)
  10. Slovakia Luká? Palovi? (qualifying competition)
  11. Austria Marko Andrejic (first round)
  12. Philippines Michael Francis Eala (qualifying competition)
  13. Republic of Ireland Ammar Elamin (qualifying competition)
  14. Uruguay Francisco Llanes (qualifying competition)
  15. New Zealand Reece Falck (qualifying competition)
  16. Australia Casey Hoole (qualifying competition)

Qualifiers

  1. United States Alexander Bernard
  2. Italy Biagio Gramaticopolo
  3. New Zealand Corban Crowther
  4. Italy Fausto Tabacco
  5. China Zhang Yu
  6. Ukraine Viacheslav Bielinskyi
  7. Germany Benito Sanchez Martinez
  8. United States Cash Hanzlik

Draw

First qualifier

First round Qualifying competition
          
1 United States Alexander Bernard 6 62 710
Australia Callum Gale 1 77 68
1 United States Alexander Bernard 6 6
12 Philippines Michael Francis Eala 4 4
WC Australia David Qariaqus 2 1
12 Philippines Michael Francis Eala 6 6

Second qualifier

First round Qualifying competition
          
2 Italy Biagio Gramaticopolo 6 5 7
Australia Jiayang Dong 2 7 5
2 Italy Biagio Gramaticopolo 6 6
10 Slovakia Luká? Palovi? 3 1
Australia Jack McCarthy 6 2 1
10 Slovakia Luká? Palovi? 4 6 6

Third qualifier

First round Qualifying competition
          
3 Kazakhstan Rostislav Galfinger 6 2 6
Australia Jeremy Jin 1 6 2
3 Kazakhstan Rostislav Galfinger 1 4
  New Zealand Corban Crowther 6 6
New Zealand Corban Crowther 6 6
11 Austria Marko Andrejic 4 4

Fourth qualifier

First round Qualifying competition
          
4 Italy Fausto Tabacco 6 6
WC Australia Daniel Paveska 1 1
4 Italy Fausto Tabacco 6 6
9 China Huang Haoyuan 4 2
Australia Junyi Tang 3 5
9 China Huang Haoyuan 6 7

Fifth qualifier

First round Qualifying competition
          
5 China Zhang Yu 6 6
WC Australia Matthew Harper 4 4
5 China Zhang Yu 710 6
15/WC New Zealand Reece Falck 68 2
Australia Cooper White 6 3 1
15/WC New Zealand Reece Falck 4 6 6

Sixth qualifier

First round Qualifying competition
          
6 Ukraine Viacheslav Bielinskyi 6 6
United States Adit Sinha 1 3
6 Ukraine Viacheslav Bielinskyi 6 6
14 Uruguay Francisco Llanes 1 1
Australia Shuannon Tricerri 61 7 2
14 Uruguay Francisco Llanes 77 5 6

Seventh qualifier

First round Qualifying competition
          
7 Germany Benito Sanchez Martinez 6 6
Australia Edward Vo 3 1
7 Germany Benito Sanchez Martinez 6 78
16 Australia Casey Hoole 3 66
Japan Daisuke Inagawa 6 0 65
16 Australia Casey Hoole 2 6 710

Eighth qualifier

First round Qualifying competition
          
8 United States Cash Hanzlik 6 6
Australia Matthew Bosancic 2 2
8 United States Cash Hanzlik 6 6
13 Republic of Ireland Ammar Elamin 4 0
Netherlands Frank Jonker 1 4
13 Republic of Ireland Ammar Elamin 6 6

References

  1. ^ "Draws". ausopen.com.
  2. ^ "Australian Open Junior Championships". itftennis.com.
  3. ^ "Musetti saves two match points to claim junior boys Australian Open title". wwos.nine.com.au.

  This article uses material from the Wikipedia page available here. It is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0.

2020_Australian_Open_%E2%80%93_Boys'_singles
 



 



 
Music Scenes