Occitan Conjugation
Get Occitan Conjugation essential facts below. View Videos or join the Occitan Conjugation discussion. Add Occitan Conjugation to your PopFlock.com topic list for future reference or share this resource on social media.
Occitan Conjugation

This article discusses the conjugation of verbs in a number of varieties of the Occitan language, including Old Occitan and Catalan. Each verbal form is accompanied by its phonetic transcription. The similarities with Catalan are more noticeable in the written forms than in pronunciation.

First group verbs (-ar verbs)

This is the group most Occitan verbs belong to. Examples include aimar ("to love"), esperar ("to wait" and "to hope"), manjar ("to eat") and pensar ("to think").

Parlar ("to speak")

  • Note: Because the Languedocian dialect is often considered as a basis for standard Occitan, it is colored gold.
Aupenc Auvernhàs Gascon Lemosin Lengadocian Provençau Old Occitan Catalan
Infinitive
parlar [pa?'la?] parlar [pa?'la] parlar [pa?'la] parlar [pa?'la] parlar [pa?'la] parlar [pa?'la] parlar [pa?'la?] parlar [p?r'?a]
Past Participle
parlat [pa?'la]
parlaa [pa?'la?]
parlat [pa?'la]
parlada [pa?'lad?]
parlat [pa?'lat]
parlada [pa?'lað?]
parlat [pa?'la]
parlada [pa?'lad?]
parlat [pa?'lat]
parlada [pa?'lað?]
parlat [pa?'la]
parlada [pa?'lad?]
parlat [pa?'lat]
parlada [pa?'lada]
parlat [p?r'?at]
parlada [p?r'?að?]
Present Participle
parlant [pa?'lant] parlant [pa?'lan] parlant [pa?'lan] parlant [pa?'lan] parlant [pa?'lant] parlant [pa?'lant] parlan [pa?'lan] parlant [p?r'?an]
Imperative
parla! ['pa?l?]
parlem! [pa?'len]
parlatz! [pa?'las]
parla! ['pa?l?]
parlassiam! [pa?la'sjan]
parlatz! [pa?'la]
parla! ['pa?l?]
parlem! [pa?'lem]
parlatz! [pa?'lats]
parla! ['pa?l?]
parlem! [pa?'len]
parlatz! [pa?'la]
parla! ['pa?l?]
parlem! [pa?'len]
parlatz! [pa?'lats]
parla! ['pa?l?]
parlem! [pa?'len]
parlatz! [pa?'las]
parla! ['pa?la]
parlem! [pa?'lem]
parlatz! [pa?'lats]
parla! ['par]
pa?lem! [p'm]
parleu! [p?r'w]
Present indicative
parlo ['pa?lu]
parles ['pa?les]
parla ['pa?l?]
parlèm [pa?'l?n]
parlètz [pa?'l?s]
parlan ['pa?l?n]
parle ['pa?le]
parles ['pa?le]
parla ['pa?l?]
parlam [pa?'lan]
parlatz [pa?'la]
parlon ['pa?lu]
parli ['pa?li]
parlas ['pa?l?s]
parla ['pa?l?]
parlam [pa?'lam]
parlatz [pa?'lats]
parlan ['pa?l?n]
parle ['pa?le]
parlas ['pa?la]
parla ['pa?l?]
parlam [pa?'lan]
parlatz [pa?'la]
parlan ['pa?l?]
parli ['pa?li]
parlas ['pa?l?s]
parla ['pa?l?]
parlam [pa?'lan]
parlatz [pa?'lats]
parlan ['pa?l?n]
parle ['pa?le]
parles ['pa?les]
parla ['pa?l?]
parlam [pa?'lan]
parlatz [pa?'las]
parlan ['pa?l?n]
parli ['pa?li]
parlas ['pa?las]
parla ['pa?la]
parlam [pa?'lam]
parlatz [pa?'lats]
parlan ['pa?lan]
parlo ['pau]
parles ['pas]
parla ['par]
parlem [p?r'm]
parleu [p?r'w]
parlen ['pan]
Imperfect indicative
parlavo [pa?'lavu]
parlaves [pa?'laves]
parlava [pa?'lav?]
parlaviam [pa?la'vjan]
parlaviatz [pa?la'vjas]
parlavan [pa?'lav?n]
parlave [pa?'lave]
parlaves [pa?'lave]
parlava [pa?'lav?]
parlaviam [pa?la'vjan]
parlaviatz [pa?la'vja]
parlavon [pa?'lavu]
parlavi [pa?'lawi]
parlavas [pa?'law?s]
parlava [pa?'law?]
parlàvam [pa?'law?m]
parlàvatz [pa?'law?ts]
parlavan [pa?'law?n]
parlava [pa?'lav?]
parlavas [pa?'lava]
parlava [pa?'lav?]
parlàvam [pa?'lavan]
parlàvatz [pa?'lava]
parlavan [pa?'lav?n]
parlavi [pa?'la?i]
parlavas [pa?'las]
parlava [pa?'la]
parlàvem [pa?'la?en]
parlàvetz [pa?'la?ets]
parlavan [pa?'lan]
parlave [pa?'lave]
parlaves [pa?'laves]
parlava [pa?'lav?]
parlaviam [pa?la'vjan]
parlaviatz [pa?la'vjas]
parlavan [pa?'lav?n]
parlava [pa?'lava]
parlavas [pa?'lavas]
parlava [pa?'lava]
parlavam [pa?la'vam]
parlavatz [pa?la'vats]
parlavan [pa?'lavan]
parlava [p?r'?a]
parlaves [p?r'?as]
parlava [p?r'?a]
parlàvem [p?r'?am]
parlàveu [p?r'?aw]
parlavan [p?r'?an]
Preterite indicative
parlèro [pa?'lu]
parlères [pa?'les]
parlèc [pa?'l?k]
parleriam [pa?le'?jan]
parleriatz [pa?le'?jas]
parlèron [pa?'lun]
parlere [pa?'le?e]
parleres [pa?'le?e]
parlet [pa?'let]
parlem [pa?'len]
parletz [pa?'le]
parleron [pa?'le?u]
parlèi [pa?'l?j]
parlès [pa?'l?s]
parlè [pa?'l?]
parlèm [pa?'l?m]
parlètz [pa?'l?ts]
parlèn [pa?'l?n]
parlei [pa?'lej]
parleras [pa?'le?a]
parlet [pa?'le]
parlèram [pa?'ln]
parlèratz [pa?'la]
parleran [pa?'le]
parlèri [pa?'li]
parlères [pa?'les]
parlèt [pa?'l?t]
parlèrem [pa?'len]
parlèretz [pa?'lets]
parlèron [pa?'lun]
parlère [pa?'le]
parlères [pa?'les]
parlèt [pa?'l?t]
parleriam [pa?le'?jan]
parleriatz [pa?le'?jas]
parlèron [pa?'lun]
parlei [pa?'lej]
parlest [pa?'lest]
parlet [pa?'let]
parlem [pa?'lem]
parletz [pa?'lets]
parleron [pa?'le?un]
parlí [p?r'?i]
parlares [p?r'?as]
parlà [p?r'?a]
parlàrem [p?r'?am]
parlàreu [p?r'?aw]
parlaren [p?r'?an]
Future indicative
parlarai [pa?la'?aj]
parlarás [pa?la'?es]
parlará [pa?la'?e]
parlarem [pa?la'?en]
parlaretz [pa?la'?es]
parlarán [pa?la'?en]
parlarai [pa?la'?aj]
parlarás [pa?la']
parlará [pa?la']
parlarem [pa?la'?en]
parlaretz [pa?la'?e]
parlarán [pa?la']
parlarèi [pa?la'j]
parlaràs [pa?la'?as]
parlarà [pa?la'?a]
parlaram [pa?la'?am]
parlaratz [pa?la'?ats]
parlaràn [pa?la'?an]
parlarai [pa?la'?aj]
parlaràs [pa?la'?a]
parlará [pa?la']
parlarem [pa?la'?en]
parlaretz [pa?la'?e]
parlarán [pa?la']
parlarai [pa?la'?aj]
parlaràs [pa?la'?as]
parlarà [pa?la'?a]
parlarem [pa?la'?en]
parlaretz [pa?la'?ets]
parlaràn [pa?la'?an]
parlarai [pa?la'?aj]
parlaràs [pa?la'?as]
parlarà [pa?la'?a]
parlarem [pa?la'?en]
parlaretz [pa?la'?es]
parlaràn [pa?la'?an]
parlarai [pa?la'?aj]
parlaràs [pa?la'?as]
parlarà [pa?la'?a]
parlarem [pa?la'?em]
parlaretz [pa?la'?ets]
parlaràn [pa?la'?an]
parlaré [p?'?e]
parlaràs [p?'?as]
parlarà [p?'?a]
parlarem [p?r'm]
parlareu [p?r'w]
parlaran [p?r'?an]
Conditional
parlariáu [pa?la'?jew]
parlariás [pa?la'?jes]
parlariá [pa?la'?je]
parlariam [pa?la'?jan]
parlariatz [pa?la'?jas]
parlarián [pa?la'?jen]
parlariá [pa?la'?j?]
parlariás [pa?la'?j?]
parlariá [pa?la'?j?]
parlariam [pa?la'?jan]
parlariatz [pa?la'?ja]
parlarián [pa?la'?j?]
parlarí [pa?la'?i]
parlarés [pa?la'?es]
parlaré [pa?la'?e]
parlarem [pa?la'?em]
parlaretz [pa?la'?ets]
parlarén [pa?la'?en]
parlariá [pa?la'?j?]
parlariàs [pa?la'?ja]
parlariá [pa?la'?j?]
parlariam [pa?la'?jan]
parlariatz [pa?la'?ja]
parlarián [pa?la'?j?]
parlariái [pa?la'?j?j]
parlariás [pa?la'?j?s]
parlariá [pa?la'?j?]
parlariam [pa?la'?jan]
parlariatz [pa?la'?jats]
parlarián [pa?la'?j?n]
parlariáu [pa?la'?jew]
parlariás [pa?la'?jes]
parlariá [pa?la'?je]
parlariam [pa?la'?jan]
parlariatz [pa?la'?jas]
parlarián [pa?la'?jen]
parlaria [pa?la'?ia]
parlarias [pa?la'?ias]
parlaria [pa?la'?ia]
parlariam [pa?la'?jam]
parlariatz [pa?la'?jats]
parlarian [pa?la'?ian]
parlaria [p?r'?i?]
parlaries [p?r'?i?s]
parlaria [p?r'?i?]
parlaríem [p?r'?i?m]
parlaríeu [p?r'?i?w]
parlarien [p?r'?i?n]
Present subjunctive
parlo ['pa?lu]
parles ['pa?les]
parle ['pa?le]
parlem [pa?'len]
parletz [pa?'les]
parlan ['pa?l?n]
parle ['pa?le]
parles ['pa?le]
parle ['pa?le]
parlassiam [pa?la'sjan]
parlassiatz [pa?la'sja]
parlon ['pa?lu]
parli ['pa?li]
parles ['pa?les]
parle ['pa?le]
parlem [pa?'lem]
parletz [pa?'lets]
parlen ['pa?len]
parle ['pa?le]
parles ['pa?le]
parle ['pa?le]
parlem [pa?'len]
parletz [pa?'le]
parlen ['pa?le]
parle ['pa?le]
parles ['pa?les]
parle ['pa?le]
parlem [pa?'len]
parletz [pa?'lets]
parlen ['pa?len]
parle ['pa?le]
parles ['pa?les]
parle ['pa?le]
parlem [pa?'len]
parletz [pa?'les]
parlan ['pa?l?n]
parle ['pa?le]
parles ['pa?les]
parle ['pa?le]
parlem [pa?'lem]
parletz [pa?'lets]
parlen ['pa?len]
parli ['par?i]
parlis ['par?is]
parli ['par?i]
parlem [p?r'm]
parleu [p?r'w]
parlin ['par?in]
Past subjunctive
parlèssio [pa?'l?sju]
parlèssias [pa?'l?sis]
parlèssia [pa?'l?si]
parlessiam [pa?le'sjan]
parlessiatz [pa?le'sjas]
parlèssian [pa?'l?sin]
parlesse [pa?'lese]
parlesses [pa?'lese]
parlesse [pa?'lese]
parlessiam [pa?le'sjan]
parlessiatz [pa?le'sja]
parlesson [pa?'lesu]
parlèssi [pa?'l?si]
parlèsses [pa?'l?ses]
parlèsse [pa?'l?se]
parlèssem [pa?'l?sem]
parlèssetz [pa?'l?sets]
parlèssen [pa?'l?sen]
parlèsse [pa?'l?se]
parlèsses [pa?'l?se]
parlèsse [pa?'l?se]
parlèssem [pa?'l?sen]
parlèssetz [pa?'l?se]
parlèssen [pa?'l?se]
parlèssi [pa?'l?si]
parlèsses [pa?'l?ses]
parlèsse [pa?'l?se]
parlèssem [pa?'l?sen]
parlèssetz [pa?'l?sets]
parlèsson [pa?'l?sun]
parlèsse [pa?'l?se]
parlèsses [pa?'l?ses]
parlèsse [pa?'l?se]
parlessiam [pa?le'sjan]
parlessiatz [pa?le'sjas]
parlèsson [pa?'l?sun]
parlés [pa?'les]
parlesses [pa?'leses]
parlés [pa?'les]
parlessem [pa?le'sen]
parlessetz [pa?le'sets]
parlessen [pa?'lesen]
parlés [p?r'?es]
parlessis [p?r'?esis]
parlés [p?r'?es]
parléssim [p?r'?esim]
parléssiu [p?r'?esiw]
parlessin [p?r'?esin]
Future perfect
parlèri [pa?'li]
parlères [pa?'les]
parlère [pa?'le]
parlèrem [pa?'lem]
parlèretz [pa?'lets]
parlèren [pa?'len]

Portar ("to carry")

This verb is conjugated like parlar; but in the first-person singular, second-person singular, third-person singular, and third-person plural present (both indicative and subjunctive) and second-person singular imperative tenses, its stems changed to pòrt- (pòrti). This change also happened on the verb cremar where it changed to crèm- (crèmi). However, most of the online sources most likely only give the conjugations in the Languedocian dialect.

Second group verbs (-ir verbs)

This is the second regular group of verbs, and also the second largest. Examples include finir ("to finish"), partir ("to leave"), fugir ("to flee") and morir ("to die"). Even though the latter three normally give part, fug and mòr at the third person singular of present indicative, in a number of parts of Occitania they will also be declined using the -iss- augment, thus giving partís, fugís and morís.

Verbs with one stem: sentir ("to feel")

  • Note: Because the Languedocian dialect is often considered as a basis for standard Occitan, the standard is colored gold.
Aupenc Auvernhàs Gascon Lemosin Lengadocian Provençau Old Occitan Catalan
Infinitive
sentir [sen'ti?] sentir [sen'ti] sentir [sen'ti] sentir [sen'ti] sentir [sen'ti] sentir [sen'ti] sentir [sen'ti?] sentir [s?n'ti]
Past Participle
sentit [sen'ti]
sentia [sen'ti?]
sentit [sen'ti]
sentida [sen'tid?]
sentit [sen'tit]
sentida [sen'tið?]
sentit [sen'ti]
sentida [sen'tid?]
sentit [sen'tit]
sentida [sen'tið?]
sentit [sen'ti]
sentida [sen'tid?]
sentit [sen'tit]
sentida [sen'tida]
sentit [s?n'tit]
sentida [s?n'tid?]
Present Participle
sentent [sen'tent] sentent [sen'ten] sentint [sen'tint] sentent [sen'ten] sentent [sen'tent] sentent [sen'tent] senten [sen'ten] sentint [s?n'tin(t)]
Imperative
sente! ['sente]
sentem! [sen'ten]
sentètz! [sen't?s]
sent! [sen]
sentiguessiam! [sentige'sjan]
sentetz! [sen'te]
sent! [sent]
sentim! [sen'tim]
sentitz! [sen'tits]
sent! [sen]
sentam! [sen'tan]
sentetz! [sen'te]
sent! [sent]
sentam! [sen'tan]
sentètz! [sen't?ts]
sente! ['sente]
sentem! [sen'ten]
sentètz! [sen't?s]
sent! [sent]
sentam! [sen'tam]
sentetz! [sen'tets]
sent! [sen]
sentim! [s?n'tim]
sentiu! [s?n'tiw]
Present indicative
sento ['sentu]
sentes ['sentes]
sente ['sente]
sentèm [sen't?n]
sentètz [sen't?s]
senton ['sentun]
sente ['sente]
sentes ['sente]
sent [sent]
sentam [sen'tan]
sentetz [sen'te]
senton ['sentu]
senti ['senti]
sentes ['sentes]
sent [sent]
sentim [sen'tim]
sentitz [sen'tits]
senten ['senten]
sente ['sente]
sentes ['sentej]
sent [sen]
sentem [sen'ten]
sentetz [sen'tej]
senten ['sente]
senti ['senti]
sentes ['sentes]
sent [sent]
sentèm [sen't?n]
sentètz [sen't?ts]
senton ['sentun]
sente ['sente]
sentes ['sentes]
sent [sent]
sentèm [sen't?n]
sentètz [sen't?s]
senton ['sentun]
sent ['sent]
sentz [sents]
sent [sent]
sentem [sen'tem]
sentetz [sen'tets]
senton ['sentun]
sento ['sentu]
sents [sen(t)s]
sent [sen(t)]
sentim [s?n'tim]
sentiu [s?n'tiw]
senten ['sent?n]
Imperfect indicative
sentiáu [sen'tjew]
sentiás [sen'tjes]
sentiá [sen'tje]
sentiam [sen'tjan]
sentiatz [sen'tjas]
sentián [sen'tjen]
sentiá [sen'tj?]
sentiàs [sen'tja]
sentiá [sen'tj?]
sentiam [sen'tjan]
sentiatz [sen'tja]
sentián [sen'tj?]
sentivi [sen'tiwi]
sentivas [sen'tiw?s]
sentiva [sen'tiw?]
sentívam [sen'tiwam]
sentívatz [sen'tiwats]
sentivan [sen'tiw?n]
sentiá [sen'tj?]
sentiàs [sen'tja]
sentiá [sen'tj?]
sentiam [sen'tjan]
sentiatz [sen'tja]
sentián [sen'tj?]
sentiái [sen'tj?j]
sentiás [sen'tj?s]
sentiá [sen'tj?]
sentiam [sen'tjan]
sentiatz [sen'tjats]
sentián [sen'tj?n]
sentiáu [sen'tjew]
sentiás [sen'tjes]
sentiá [sen'tje]
sentiam [sen'tjan]
sentiatz [sen'tjas]
sentián [sen'tjen]
sentia [sen'tia]
sentias [sen'tias]
sentia [sen'tia]
sentiam [sen'tjam]
sentiatz [sen'tjats]
sentian [sen'tian]
sentia [s?n'ti?]
senties [s?n'ti?s]
sentia [s?n'ti?]
sentíem [s?n'ti?m]
sentíeu [s?n'ti?w]
sentien [s?n'ti?n]
Preterite indicative
sentèro [sen'tu]
sentères [sen'tes]
sentèc [sen't?k]
senteriam [sente'?jan]
senteriatz [sente'?ias]
sentèron [sen'tun]
sentiguere [senti'ge?e]
sentigueres [senti'ge?e]
sentiguet [senti'get]
sentiguem [senti'gen]
sentiguetz [senti'ge]
sentigueron [senti'ge?u]
sentii [sen'tiji]
sentís [sen'tis]
sentí [sen'ti]
sentim [sen'tim]
sentitz [sen'tits]
sentín [sen'tin]
sentei [sen'tej]
senteras [sen'te?a]
sentet [sen'te]
sentèram [sen'tan]
sentèratz [sen'ta]
senteran [sen'te]
sentiguèri [senti'gi]
sentiguères [senti'ges]
sentiguèt [senti'g?t]
sentiguèrem [senti'gen]
sentiguèretz [senti'gets]
sentiguèron [senti'gun]
sentiguère [senti'ge]
sentiguères [senti'ges]
sentiguèt [senti'g?t]
sentigueriam [sentige'?jan]
sentigueriatz [sentige'?ias]
sentiguèron [senti'gun]
sentí [sen'ti]
sentist [sen'tist]
sentit [sen'tit]
sentim [sen'tim]
sentitz [sen'tits]
sentiron [sen'ti?un]
sentí
sentires
sentí
sentírem
sentíreu
sentiren
Future indicative
sentirai [senti'?aj]
sentirás [senti'?es]
sentirá [senti'?e]
sentirem [senti'?en]
sentiretz [senti'?es]
sentirán [senti'?en]
sentirai [senti'?aj]
sentiràs [senti'?a]
sentirà [senti']
sentirem [senti'?en]
sentiretz [senti'?e]
sentirán [senti']
sentirèi [senti'j]
sentiràs [senti'?as]
sentirà [senti'?a]
sentiram [senti'?am]
sentiratz [senti'?ats]
sentiràn [senti'?an]
sentirai [senti'?aj]
sentiràs [senti'?a]
sentirá [senti']
sentirem [senti'?en]
sentiretz [senti'?e]
sentirán [senti']
sentirai [senti'?aj]
sentiràs [senti'?as]
sentirà [senti'?a]
sentirem [senti'?en]
sentiretz [senti'?ets]
sentiràn [senti'?an]
sentirai [senti'?aj]
sentiràs [senti'?as]
sentirà [senti'?a]
sentirem [senti'?en]
sentiretz [senti'?es]
sentiràn [senti'?an]
sentirai [senti'?aj]
sentiràs [senti'?as]
sentirà [senti'?a]
sentiram [senti'?am]
sentiratz [senti'?ats]
sentiràn [senti'?an]
sentiré
sentiràs
sentirà
sentirem
sentireu
sentiran
Conditional
sentiriáu [senti'?jew]
sentiriás [senti'?jes]
sentiriá [senti'?je]
sentiriam [senti'?jan]
sentiriatz [senti'?jas]
sentirián [senti'?jen]
sentiriá [senti'?j?]
sentiriás [senti'?j?]
sentiriá [senti'?j?]
sentiriam [senti'?jan]
sentiriatz [senti'?ja]
sentirián [senti'?j?]
sentirí [senti'?i]
sentirés [senti'?es]
sentiré [senti'?e]
sentirem [senti'?em]
sentiretz [senti'?ets]
sentirén [senti'?en]
sentiriá [senti'?j?]
sentiriàs [senti'?ja]
sentiriá [senti'?j?]
sentiriam [senti'?jan]
sentiriatz [senti'?ja]
sentirián [senti'?j?]
sentiriái [senti'?j?j]
sentiriás [senti'?j?s]
sentiriá [senti'?j?]
sentiriam [senti'?jan]
sentiriatz [senti'?jats]
sentirián [senti'?j?n]
sentiriáu [senti'?jew]
sentiriás [senti'?jes]
sentiriá [senti'?je]
sentiriam [senti'?jan]
sentiriatz [senti'?jas]
sentirián [senti'?jen]
sentiria [senti'?ia]
sentirias [senti'?ias]
sentiria [senti'?ia]
sentiriam [senti'?jam]
sentiriatz [senti'?jats]
sentirian [senti'?ian]
sentiria
sentiries
sentiria
sentiríem
sentiríeu
sentirien
Present subjunctive
sèntio ['s?ntju]
sèntias ['s?ntis]
sèntia ['s?nti]
sentiam [sen'tjan]
sentiatz [sen'tjas]
sèntian ['s?ntin]
séntie ['sentje]
sénties ['sentje]
séntie ['sentje]
sentiguessiam [sentige'sjan]
sentiguessiatz [sentige'sja]
séntion ['sentju]
sénti ['senti]
sentias ['sentj?s]
sentia ['sentj?]
sentiam [sen'tjam]
sentiatz [sen'tjats]
sentian ['sentj?n]
senta ['sent?]
sentas ['senta]
senta ['sent?]
sentam [sen'tan]
sentatz [sen'ta]
sentan ['sent?]
senta ['sent?]
sentas ['sent?s]
senta ['sent?]
sentam [sen'tan]
sentatz [sen'tats]
sentan ['sent?n]
sente ['sente]
sentes ['sentes]
sente ['sente]
sentem [sen'ten]
sentetz [sen'tes]
sentan ['sent?n]
senta ['senta]
sentas ['sentas]
senta ['senta]
sentam [sen'tam]
sentatz [sen'tats]
sentan ['sentan]
senti
sentis
senti
sentim
sentiu
sentin
Past subjunctive
sentèssio [sen't?sju]
sentèssias [sen't?sis]
sentèssia [sen't?si]
sentessiam [sente'sjan]
sentessiatz [sente'sjas]
sentèssian [sen't?sin]
sentiguesse [senti'gese]
sentiguesses [senti'gese]
sentiguesse [senti'gese]
sentiguessiam [sentige'sjan]
sentiguessiatz [sentige'sja]
sentiguesson [senti'gesu]
sentissi [sen'tisi]
sentisses [sen'tises]
sentisse [sen'tise]
sentíssem [sen'tisem]
sentíssetz [sen'tisets]
sentissen [sen'tisen]
sentèsse [sen't?se]
sentèsses [sen't?se]
sentèsse [sen't?se]
sentèssem [sen't?sen]
sentèssetz [sen't?se]
sentèssen [sen't?se]
sentiguèssi [senti'g?si]
sentiguèsses [senti'g?ses]
sentiguèsse [senti'g?se]
sentiguèssem [senti'g?sen]
sentiguèssetz [senti'g?sets]
sentiguèsson [senti'g?sun]
sentiguèsse [senti'g?se]
sentiguèsses [senti'g?ses]
sentiguèsse [senti'g?se]
sentiguessiam [sentige'sjan]
sentiguessiatz [sentige'sjas]
sentiguèsson [senti'g?sun]
sentís [sen'tis]
sentisses [sen'tises]
sentís [sen'tis]
sentissem [senti'sem]
sentissetz [senti'sets]
sentissen [sen'tisen]
sentís
sentissis
sentís
sentíssim
sentíssiu
sentissin
Future perfect
sentiri [sen'ti?i]
sentires [sen'ti?es]
sentire [sen'ti?e]
sentírem [sen'ti?em]
sentíretz [sen'ti?ets]
sentiren [sen'ti?en]

Verbs with two stems: bastir ("to build")

These verbs have a basic stem (bast-) and an extended stem (bastiss-), in which the augment -iss- derives from the Latin inchoative suffix -esc-.

Aupenc Auvernhàs Gascon Lemosin Lengadocian Provençau Old Occitan Catalan
Infinitive
bastir [bas'ti?] bastir [bas'ti] bastir [bas'ti] bastir [bas'ti] bastir [bas'ti] bastir [bas'ti] bastir [bas'ti?] bastir
Past Participle
bastit [bas'ti]
bastia [bas'ti?]
bastit [bas'ti]
bastida [bas'tid?]
bastit [bas'tit]
bastida [bas'tið?]
bastit [ba:'ti]
bastida [ba:'tid?]
bastit [bas'tit]
bastida [bas'tið?]
bastit [bas'ti]
bastida [bas'tid?]
bastit [bas'tit]
bastida [bas'tida]
bastit [b?s'tit]
bastida [b?s'tið?]
Present Participle
bastissent [basti'sent] bastissent [basti'sen] bastint [bas'tint] bastissent [ba:ti'sen] bastissent [basti'sent] bastissent [basti'sent] bastissen [basti'sen] bastint [b?s'tin]
Imperative
bastís! [bas'tis]
bastissèm! [basti's?n]
bastissètz! [basti's?s]
bastís! [bas'ti]
bastiguessiam! [bastige'sjan]
bastissetz! [basti'se]
basteish! [bas'te?]
bastim! [bas'tim]
bastitz! [bas'tits]
bastís! [ba:'ti]
bastissam! [ba:ti'san]
bastissetz! [ba:ti'se]
bastís! [bas'tis]
bastiscam! [bastis'kan]
bastissètz! [basti's?ts]
bastisse! [bas'tise]
bastissèm! [basti's?n]
bastissètz! [basti's?s]
bastís! [bas'tis]
bastiscam! [bastis'kam]
bastetz! [bas'tets]
basteix!
bastim!
bastieu!
Present indicative
bastisso [bas'tisu]
bastisses [bas'tises]
bastís [bas'tis]
bastissèm [bas'tis?n]
bastissètz [basti's?s]
bastisson [bas'tisun]
bastisse [bas'tise]
bastisses [bas'tise]
bastís [bas'tis]
bastissam [bas'tisan]
bastissetz [basti'se]
bastisson [bas'tisu]
basteishi [bas'te?i]
basteishes [bas'te?es]
basteish [bas'te?]
basteishem [baste'?em]
basteishetz [baste'?ets]
basteishen [bas'te?en]
bastisse [ba:'tise]
bastisses [ba:'tisej]
bastís [ba:'ti]
bastissem [ba:ti'sen]
bastissetz [ba:ti'sej]
bastissen [ba:'tise]
bastissi [bas'tisi]
bastisses [bas'tises]
bastís [bas'tis]
bastissèm [basti's?n]
bastissètz [basti's?ts]
bastisson [bas'tisun]
bastisse [bas'tise]
bastisses [bas'tises]
bastís [bas'tis]
bastissèm [bas'tis?n]
bastissètz [basti's?s]
bastisson [bas'tisun]
bastisc [bas'tisk
bastisses [bas'tises]
bastís [bas'tis]
bastem [bas'ten]
bastetz [bas'tets]
bastiscon [bas'tiskun]
basteixo [b?s'tu]
basteixes
basteix
bastim
bastiu
basteixen
Imperfect indicative
bastissiáu [basti'sjew]
bastissiás [basti'sjes]
bastissiá [basti'sje]
bastissiam [basti'sjan]
bastissiatz [basti'sjas]
bastissián [basti'sjen]
bastissiá [basti'sj?]
bastissiàs [basti'sja]
bastissiá [basti'sj?]
bastissiam [basti'sjan]
bastissiatz [basti'sja]
bastissián [basti'sj?]
bastivi [bas'tiwi]
bastivas [bas'tiw?s]
bastiva [bas'tiw?]
bastívam [bas'tiwam]
bastívatz [bas'tiwats]
bastivan [bas'tiw?n]
bastissiá [ba:ti'sj?]
bastissiàs [ba:ti'sja]
bastissiá [ba:ti'sj?]
bastissiam [ba:ti'sjan]
bastissiatz [ba:ti'sja]
bastissián [ba:ti'sj?]
bastissiái [basti'sj?j]
bastissiás [basti'sj?s]
bastissiá [basti'sj?]
bastissiam [basti'sjan]
bastissiatz [basti'sjats]
bastissián [basti'sj?n]
bastissiáu [basti'sjew]
bastissiás [basti'sjes]
bastissiá [basti'sje]
bastissiam [basti'sjan]
bastissiatz [basti'sjas]
bastissián [basti'sjen]
bastia [bas'tia]
bastias [bas'tias]
bastia [bas'tia]
bastiam [bas'tjam]
bastiatz [bas'tjats]
bastian [bas'tian]
bastia
basties
bastia
bastíem
bastíeu
bastien
Preterite indicative
bastissèro [basti'su]
bastissères [basti'ses]
bastissèc [basti's?k]
bastisseriam [bastise'?jan]
bastisseriatz [bastise'?ias]
bastissèron [basti'sun]
bastiguere [basti'ge?e]
bastigueres [basti'ge?e]
bastiguet [basti'get]
bastiguem [basti'gen]
bastiguetz [basti'ge]
bastigueron [basti'ge?u]
bastii [bas'tiji]
bastís [bas'tis]
bastí [bas'ti]
bastim [bas'tim]
bastitz [bas'tits]
bastín [bas'tin]
bastiguei [ba:ti'gej]
bastigueras [ba:ti'ge?a]
bastiguet [ba:ti'ge]
bastiguèram [ba:ti'gan]
bastiguèratz [ba:ti'ga]
bastigueran [ba:ti'ge]
bastiguèri [basti'i]
bastiguères [basti'es]
bastiguèt [basti't]
bastiguèrem [basti'en]
bastiguèretz [basti'ets]
bastiguèron [basti'un]
bastiguère [basti'ge]
bastiguères [basti'ges]
bastiguèt [basti'g?t]
bastigueriam [bastige'?jan]
bastigueriatz [bastige'?ias]
bastiguèron [basti'gun]
bastí [bas'ti]
bastist [bas'tist]
bastit [bas'tit]
bastim [bas'tim]
bastitz [bas'tits]
bastiron [bas'ti?un]
bastí
bastires
bastí
bastírem
bastíreu
bastirien
Future indicative
bastirai [basti'?aj]
bastirás [basti'?es]
bastirá [basti'?e]
bastirem [basti'?en]
bastiretz [basti'?es]
bastirán [basti'?en]
bastirai [basti'?aj]
bastiràs [basti'?a]
bastirà [basti']
bastirem [basti'?en]
bastiretz [basti'?e]
bastirán [basti']
bastirèi [basti'j]
bastiràs [basti'?as]
bastirà [basti'?a]
bastiram [basti'?am]
bastiratz [basti'?ats]
bastiràn [basti'?an]
bastirai [ba:ti'?aj]
bastiràs [ba:ti'?a]
bastirá [ba:ti']
bastirem [ba:ti'?en]
bastiretz [ba:ti'?e]
bastirán [ba:ti']
bastirai [basti'?aj]
bastiràs [basti'?as]
bastirà [basti'?a]
bastirem [basti'?en]
bastiretz [basti'?ets]
bastiràn [basti'?an]
bastirai [basti'?aj]
bastiràs [basti'?as]
bastirà [basti'?a]
bastirem [basti'?en]
bastiretz [basti'?es]
bastiràn [basti'?an]
bastirai [basti'?aj]
bastiràs [basti'?as]
bastirà [basti'?a]
bastirem [basti'?em]
bastiretz [basti'?ets]
bastiràn [basti'?an]
bastiré
bastiràs
bastirà
bastírem
bastíreu
bastiran
Conditional
bastiriáu [basti'?jew]
bastiriás [basti'?jes]
bastiriá [basti'?je]
bastiriam [basti'?jan]
bastiriatz [basti'?jas]
bastirián [basti'?jen]
bastiriá [basti'?j?]
bastiriás [basti'?j?]
bastiriá [basti'?j?]
bastiriam [basti'?jan]
bastiriatz [basti'?ja]
bastirián [basti'?j?]
bastirí [basti'?i]
bastirés [basti'?es]
bastiré [basti'?e]
bastirem [basti'?em]
bastiretz [basti'?ets]
bastirén [basti'?en]
bastiriá [ba:ti'?j?]
bastiriàs [ba:ti'?ja]
bastiriá [ba:ti'?j?]
bastiriam [ba:ti'?jan]
bastiriatz [ba:ti'?ja]
bastirián [ba:ti'?j?]
bastiriái [basti'?j?j]
bastiriás [basti'?j?s]
bastiriá [basti'?j?]
bastiriam [basti'?jan]
bastiriatz [basti'?jats]
bastirián [basti'?j?n]
bastiriáu [basti'?jew]
bastiriás [basti'?jes]
bastiriá [basti'?je]
bastiriam [basti'?jan]
bastiriatz [basti'?jas]
bastirián [basti'?jen]
bastiria [basti'?ia]
bastirias [basti'?ias]
bastiria [basti'?ia]
bastiriam [basti'?jam]
bastiriatz [basti'?jats]
bastirian [basti'?ian]
bastiria
bastiries
bastiria
bastiríem
bastiríeu
bastirien
Present subjunctive
bastíssio [bas'tisju]
bastíssias [bas'tisis]
bastíssia [bas'tisi]
bastissiam [basti'sjan]
bastissiatz [basti'sjas]
bastíssian [bas'tisin]
bastíssie [bas'tisje]
bastíssies [bas'tisje]
bastíssie [bas'tisje]
bastiguessiam [bastige'sjan]
bastiguessiatz [bastige'sja]
bastíssion [bas'tisju]
bastesqui [bas'teski]
bastescas [bas'tesk?s]
bastesca [bas'tesk?]
bastescam [bastes'kam]
bastescatz [bastes'kats]
bastescan [bas'tesk?n]
bastissa [ba:'tis?]
bastissas [ba:'tisa]
bastissa [ba:'tis?]
bastissam [ba:ti'san]
bastissatz [ba:ti'sa]
bastissan [ba:'tis?]
bastisca [bas'tisk?]
bastiscas [bas'tisk?s]
bastisca [bas'tisk?]
bastiscam [bastis'kan]
bastiscatz [bastis'kats]
bastiscan [bas'tisk?n]
bastigue [bas'tige]
bastigues [bas'tiges]
bastigue [bas'tige]
bastiguem [basti'gen]
bastiguetz [basti'ges]
bastigan [bas'tig?n]
bastisca [bas'tiska]
bastiscas [bas'tiskas]
bastisca [bas'tiska]
bastam [bas'tam]
bastatz [bas'tats]
bastiscan [bas'tiskan]
basteixi [b?s'ti]
basteixis
basteixi
bastim
bastiu
basteixin
Past subjunctive
bastissèssio [basti's?sju]
bastissèssias [basti's?sis]
bastissèssia [basti's?si]
bastissessiam [bastisse'sjan]
bastissessiatz [bastisse'sjas]
bastissèssian [basti's?sin]
bastiguesse [basti'gese]
bastiguesses [basti'gese]
bastiguesse [basti'gese]
bastiguessiam [bastige'sjan]
bastiguessiatz [bastige'sja]
bastiguesson [basti'gesu]
bastissi [bas'tisi]
bastisses [bas'tises]
bastisse [bas'tise]
bastíssem [bas'tisem]
bastíssetz [bas'tisets]
bastissen [bas'tisen]
bastiguèsse [ba:ti'g?se]
bastiguèsses [ba:ti'g?se]
bastiguèsse [ba:ti'g?se]
bastiguèssem [ba:ti'g?sen]
bastiguèssetz [ba:ti'g?se]
bastiguèssen [ba:ti'g?se]
bastiguèssi [basti'g?si]
bastiguèsses [basti'g?ses]
bastiguèsse [basti'g?se]
bastiguèssem [basti'g?sen]
bastiguèssetz [basti'g?sets]
bastiguèsson [basti'g?sun]
bastiguèsse [basti'g?se]
bastiguèsses [basti'g?ses]
bastiguèsse [basti'g?se]
bastiguessiam [bastige'sjan]
bastiguessiatz [bastige'sjas]
bastiguèsson [basti'g?sun]
bastís [bas'tis]
bastisses [bas'tises]
bastís [bas'tis]
bastissem [basti'sem]
bastissetz [basti'sets]
bastissen [bas'tisen]
bastís
bastissis
bastís
bastíssim
bastíssiu
bastissin
Future perfect
bastiri [bas'ti?i]
bastires [bas'ti?es]
bastire [bas'ti?e]
bastírem [bas'ti?em]
bastíretz [bas'ti?ets]
bastiren [bas'ti?en]

Third group verbs (-re verbs)

This is the third regular group of verbs in the Occitan language. The letter immediately before the -re ending is always a consonant. Examples include pèrdre ("to lose"), recebre ("to receive"), medre ("to harvest") and sègre ("to follow"). If the consonant is a b or a g, then the third person singular of present indicative will be spelt with a p or a c instead. Consequently, recebre and sègre will give recep and sèc while pèrdre and medre will become pèrd and med, respectively.

Batre ("to beat")

  • Note: Because the Languedocian dialect is often considered as a basis for standard Occitan, the standard is colored gold.
Aupenc Auvernhàs Gascon Lemosin Lengadocian Provençau Old Occitan Catalan
Infinitive
batre ['bat?e] batre ['bat?e] bàter ['bate] batre ['bat?e] batre ['bat?e] batre ['bat?e] batre ['bat?e] batre
Past Participle
batut [ba'ty]
batua [ba'ty?]
batut [ba'ty]
batuda [ba'tyd?]
batut [ba'tyt]
batuda [ba'tyð?]
batut [ba'ty]
batuda [ba'tyd?]
batut [ba'tyt]
batuda [ba'tyð?]
batut [ba'ty]
batuda [ba'tyd?]
batut [ba'tyt]
batuda [ba'tyda]
batut
batuda
Present Participle
batent [ba'tent] batent [ba'ten] batent [ba'tent] batent [ba'ten] batent [ba'tent] batent [ba'tent] baten [ba'ten] batent
Imperative
bate! ['bate]
batem! [ba'ten]
batètz! [ba't?s]
bat! [bat]
bateguessiam! [batege'sjan]
batetz! [ba'te]
bat! [bat]
batiam! [ba'tjam]
batetz! [ba'tets]
bat! [ba]
batam! [ba'tan]
batetz! [ba'te]
bat! [bat]
batam! [ba'tan]
batètz! [ba't?ts]
bate! ['bate]
batem! [ba'ten]
batètz! [ba't?s]
bat! [bat]
batam! [ba'tam]
batetz! [ba'tets]
bat!
batem!
bateu!
Present indicative
bato ['batu]
bates ['bates]
bate ['bate]
batèm [ba't?n]
batètz [ba't?s]
baton ['batun]
bate ['bate]
bates ['bate]
bat [bat]
batam [ba'tan]
batetz [ba'te]
baton ['batu]
bati ['bati]
bates ['bates]
bat [bat]
batem [ba'tem]
batetz [ba'tets]
baten ['baten]
bate ['bate]
bates ['batej]
bat [bat]
batem [ba'ten]
batetz [ba'tej]
baton ['batu]
bati ['bati]
bates ['bates]
bat [bat]
batèm [ba't?n]
batètz [ba't?ts]
baton ['batun]
bate ['bate]
bates ['bates]
bat [bat]
batèm [ba't?n]
batètz [ba't?s]
baton ['batun]
bati ['bati]
batz ['bats]
bat [bat]
batem [ba'tem]
batetz [ba'tets]
baton ['batun]
bato
bats
bat
batem
bateu
baten
Imperfect indicative
batiáu [ba'tjew]
batiás [ba'tjes]
batiá [ba'tje]
batiam [ba'tjan]
batiatz [ba'tjas]
batián [ba'tjen]
batiá [ba'tj?]
batiàs [ba'tja]
batiá [ba'tj?]
batiam [ba'tjan]
batia [ba'tjats]
batián [ba'tj?]
batèvi [ba't?wi]
batèvas [ba't?w?s]
batèva [ba't?w?]
batèvam [ba't?wam]
batèvatz [ba't?wats]
batèvan [ba't?w?n]
batiá [ba'tj?]
batiàs [ba'tja]
batiá [ba'tj?]
batiam [ba'tjan]
batiatz [ba'tja]
batián [ba'tj?]
batiái [ba'tj?j]
batiás [ba'tj?s]
batiá [ba'tj?]
batiam [ba'tjan]
batiatz [ba'tjats]
batián [ba'tj?n]
batiáu [ba'tjew]
batiás [ba'tjes]
batiá [ba'tje]
batiam [ba'tjan]
batiatz [ba'tjas]
batián [ba'tjen]
batia [ba'tia]
batias [ba'tias]
batia [ba'tia]
batiam [ba'tjam]
batiatz [ba'tjats]
batian [ba'tian]
batia
baties
batia
batíem
batíeu
batien
Preterite indicative
batèro [ba'tu]
batères [ba'tes]
batèc [ba't?k]
bateriam [bate'rjan]
bateriatz [bate'rjas]
batèron [ba'tun]
bateguere [bate'gere]
bategueres [bate'ge?e]
bateguet [bate'get]
bateguem [bate'gen]
bateguetz [bate'ge]
bategueron [bate'ge?u]
batoi [ba'tuj]
batós [ba'tus]
bató [ba'tu]
batom [ba'tum]
batotz [ba'tuts]
batón [ba'tun]
batei [ba'tej]
bateras [ba'te?a]
batet [ba'te]
batèram [ba'tan]
batèratz [ba'ta]
batèran [ba't]
batèri [ba'ti]
batères [ba'tes]
batèt [ba't?t]
batèrem [ba'ten]
batèretz [ba'tets]
batèron [ba'tun]
bateguère [bate'ge]
bateguères [bate'ges]
bateguèt [bate'g?t]
bategueriam [batege'rjan]
bategueriatz [batege'rjas]
bateguèron [bate'gun]
batei [ba'tej]
batest [ba'test]
batet [ba'tet]
batem [ba'tem]
batetz [ba'tets]
bateron [ba'te?un]
batí
bateres
baté
batérem
batéreu
bateren
Future indicative
batrai [ba't?aj]
batrás [ba't?es]
batrá [ba't?e]
batrem [ba't?en]
batretz [ba't?es]
batrán [ba't?en]
batrai [ba't?aj]
batràs [ba't?a]
batrá [ba't]
batrem [ba't?en]
batretz [ba't?e]
batrán [ba't]
baterèi [bate'j]
bateràs [bate'?as]
baterà [bate'?a]
bateram [bate'?am]
bateratz [bate'?ats]
bateràn [bate'?an]
batrai [ba't?aj]
batràs [ba't?a]
batrá [ba't]
batrem [ba't?en]
batretz [ba't?e]
batrán [ba't]
batrai [ba't?aj]
batràs [ba't?as]
batrà [ba't?a]
batrem [ba't?en]
batretz [ba't?ets]
batràn [ba't?an]
batrai [ba't?aj]
batràs [ba't?as]
batrà [ba't?a]
batrem [ba't?en]
batretz [ba't?es]
batràn [ba't?an]
batrai [ba't?aj]
batràs [ba't?as]
batrà [ba't?a]
batrem [ba't?em]
batretz [ba't?ets]
batràn [ba't?an]
batré
batràs
batrà
batrem
batreu
batran
Conditional
batriáu [ba't?jew]
batriás [ba't?jes]
batriá [ba't?je]
batriam [ba't?jan]
batriatz [ba't?jas]
batrián [ba't?jen]
batriá [ba't?j?]
batriás [ba't?j?]
batriá [ba't?j?]
batriam [ba't?jan]
batriatz [ba't?ja]
batrián [ba't?j?]
baterí [bate'?i]
baterés [bate'?es]
bateré [bate'?e]
baterem [bate'?em]
bateretz [bate'?ets]
baterén [bate'?en]
batriá [ba't?j?]
batriàs [ba't?ja]
batriá [ba't?j?]
batriam [ba't?jan]
batriatz [ba't?ja]
batrián [ba't?j?]
batriái [ba't?j?j]
batriás [ba't?j?s]
batriá [ba't?j?]
batriam [ba't?jan]
batriatz [ba't?jats]
batrián [ba't?j?n]
batriáu [ba't?jew]
batriás [ba't?jes]
batriá [ba't?je]
batriam [ba't?jan]
batriatz [ba't?jas]
batrián [ba't?jen]
batria [ba't?ia]
batrias [ba't?ias]
batria [ba't?ia]
batriam [ba't?jam]
batriatz [ba't?jats]
batrian [ba't?ian]
batria
batries
batria
batríem
batríeu
batrien
Present subjunctive
bàtio ['batju]
bàtias ['batis]
bàtia ['bati]
batiam [ba'tjan]
batiatz [ba'tjas]
bàtian ['batin]
bàtie ['batje]
bàties ['batje]
bàtie ['batje]
bateguessiam [batege'sjan]
bateguessiatz [batege'sja]
bàtion ['batju]
bati ['bati]
bàtias ['batj?s]
bàtia ['batj?]
batiam [ba'tjam]
batiatz [ba'tjats]
bàtian ['batj?n]
bata ['bat?]
batas ['bata]
bata ['bat?]
batam [ba'tan]
batatz [ba'ta]
batan ['bat?]
bata ['bat?]
batas ['bat?s]
bata ['bat?]
batam [ba'tan]
batatz [ba'tats]
batan ['bat?n]
bata ['bat?]
batas ['bat?s]
bata ['bat?]
batam [ba'tan]
batatz [ba'tas]
batan ['bat?n]
bata ['bata]
batas ['batas]
bata ['bata]
batam [ba'tam]
batatz [ba'tats]
batan ['batan]
bati
batis
bati
batem
bateu
batin
Past subjunctive
batèssio [ba't?sju]
batèssias [ba't?sis]
batèssia [ba't?si]
batessiam [bate'sjan]
batessiatz [bate'sjas]
batèssian [ba't?sin]
bateguesse [bate'gese]
bateguesses [bate'gese]
bateguesse [bate'gese]
bateguessiam [batege'sjan]
bateguessiatz [batege'sja]
bateguesson [bate'gesu]
batossi [ba'tusi]
batosses [ba'tuses]
batosse [ba'tuse]
batóssem [ba'tusem]
batóssetz [ba'tusets]
batossen [ba'tusen]
batèsse [ba't?se]
batèsses [ba't?se]
batèsse [ba't?se]
batèssem [ba't?sen]
batèssetz [ba't?se]
batèssen [ba't?se]
batèssi [ba't?si]
batèsses [ba't?ses]
batèsse [ba't?se]
batèssem [ba't?sen]
batèssetz [ba't?sets]
batèsson [ba't?sun]
bateguèsse [bate'g?se]
bateguèsses [bate'g?ses]
bateguèsse [bate'g?se]
bateguessiam [batege'sjan]
bateguessiatz [batege'sjas]
bateguèsson [bate'g?sun]
batés [ba'tes]
batesses [ba'teses]
batés [ba'tes]
batessem [bate'sem]
batessetz [bate'sets]
batessen [ba'tesen]
batés
batessis
batés
batéssim
batéssiu
batessin
Future perfect
batori [ba'tu?i]
batores [ba'tu?es]
batore [ba'tu?e]
batórem [ba'tu?em]
batóretz [ba'tu?ets]
batoren [ba'tu?en]

Irregular verbs

Èsser ("to be")

  • Note: Because the Languedocian dialect is often considered as a basis for standard Occitan, the standard is colored gold.
Aupenc Auvernhàs Gascon Lemosin Lengadocian Provençau Old Occitan Catalan
Infinitive
èstre ['?t?e] èstre ['?jt?e] estar [es'ta] èsser ['ejse] èsser ['?se] èstre ['?st?e] esser ['ese?] ésser
Past Participle
estat [es'ta]
estaa [es'ta?]
esta [es'ta]
estada [es'tad?]
estat [es'tat]
estada [es'tað?]
estat [ej'ta]
estada [ej'tad?]
estat [es'tat]
estada [es'tað?]
estat [es'ta]
estada [es'tad?]
estat [es'tat]
estada [es'tada]
estat
estada
Present Participle
estent [es'tent] estant [es'tan] estant [es'tant] essent [ej'sen] essent [e'sent] estent [es'tent] essen [e'sen] essent
Imperative
siéies! ['sjejes]
sieiem! [sje'jen]
sieietz! [sje'jes]
siage! [sja'dze]
siajam! [sja'dzan]
siajatz! [sja'dza]
sia! ['sij?]
siam! [sjam]
siatz! [sjats]
siá! [sj?]
siam! [sjan]
siatz! [sja]
siá! [sj?]
siam! [sjan]
siatz! [sjats]
siegues! ['sjeges]
sieguem! [sje'gen]
sieguetz! [sje'ges]
sia! ['sia]
siam! [sjam]
siatz! [sjats]
sigues!
siguem!
sigueu!
Present indicative
siáu [sjew]
siás [sjes]
es [es]
siam [sjan]
siatz [sjas]
son [sun]
sei [sej]
siás [sj?]
es [ej]
sem [sen]
setz [ses]
son [sun]
soi [suj]
ès [?s]
ei [ej]
èm [?m]
ètz [?ts]
son [sun]
sei [sej]
ses [sej]
es [ej]
sem [sen]
setz [sej]
son [sun]
soi [suj]
siás [sj?s]
es [es]
sèm [s?n]
sètz [s?ts]
son [sun]
siáu [sjew]
siás [sjes]
es [es]
siam [sjan]
siatz [sjas]
son [sun]
soi [suj]
est [est]
es [es]
em [em]
etz [ets]
son [sun]
sóc
ets
és
som
sou
són
Imperfect indicative
èro ['u]
ères ['es]
èra [']
eriam [e'?jan]
eriatz [e'?jas]
èran ['n]
ere ['e?e]
eres ['e?e]
era ['e]
saiam [sa'jan]
saiatz [sa'jas]
eron ['e?u]
èri ['i]
èras ['s]
èra [']
èram ['am]
èratz ['ats]
èran ['n]
èra [']
èras ['a]
èra [']
eram [e'?an]
eratz [e'?a]
èran [']
èri ['i]
èras ['s]
èra [']
èrem ['en]
èretz ['ets]
èran ['n]
ère ['e]
ères ['es]
èra [']
eriam [e'?jan]
eriatz [e'?jas]
èran ['n]
era ['e?a]
eras ['e?as]
era ['e?a]
eram [e'?am]
eratz [e'?ats]
eran ['e?an]
era
eres
era
érem
éreu
eren
Preterite indicative
foguèro [fu'gu]
foguères [fu'ges]
foguèc [fu'g?k]
fogueriam [fuge'?jan]
fogueriatz [fuge'?ias]
foguèron [fu'gun]
saguere [sa'ge?e]
sagueres [sa'ge?e]
saguet [sa'get]
saguem [sa'gen]
saguetz [sa'ges]
sagueron [sa'ge?u]
estoi [es'tuj]
estós [es'tus]
estó [es'tu]
estom [es'tum]
estotz [es'tuts]
estón [es'tun]
fuguei [fy'gej]
fugueras [fy'ge?a]
fuguet [fy'ge]
fuguèram [fy'gan]
fuguèratz [fy'ga]
fugueran [fy'ge]
foguèri [fu'i]
foguères [fu'es]
foguèt [fu't]
foguèrem [fu'en]
foguèretz [fu'ets]
foguèron [fu'un]
fuguère [fy'ge]
fuguères [fy'ges]
fuguèt [fy'g?t]
fugueriam [fyge'?jan]
fugueriatz [fyge'?ias]
fuguèron [fy'gun]
fui [fyj]
fust [fyst]
fon [fun]
fom [fum]
fotz [futs]
foron ['fu?un]
fui
fores
fou
fórem
fóreu
fóren
Future indicative
sarai [sa'?aj]
sarás [sa'?es]
sará [sa'?e]
sarem [sa'?en]
saretz [sa'?es]
sarán [sa'?en]
serai [se'?aj]
seràs [se'?a]
serà [se']
serem [se'?en]
seretz [se'?e]
serán [se']
serèi [se'j]
seràs [se'?as]
serà [se'?a]
seram [se'?am]
seratz [se'?ats]
seràn [se'?an]
serai [se'?aj]
seràs [se'?a]
será [se']
serem [se'?en]
seretz [se'?e]
serán [se']
serai [se'?aj]
seràs [se'?as]
serà [se'?a]
serem [se'?en]
seretz [se'?ets]
seràn [se'?an]
sarai [sa'?aj]
saràs [sa'?as]
sarà [sa'?a]
sarem [sa'?en]
saretz [sa'?es]
saràn [sa'?an]
serai [se'?aj]
seràs [se'?as]
serà [se'?a]
serem [se'?em]
seretz [se'?ets]
seràn [se'?an]
seré
seràs
serà
serem
sereu
seran
Conditional
sariáu [sa'?jew]
sariás [sa'?jes]
sariá [sa'?je]
sariam [sa'?jan]
sariatz [sa'?jas]
sarián [sa'?jen]
seriá [se'?j?]
seriás [se'?j?]
seriá [se'?j?]
seriam [se'?jan]
seriatz [se'?jas]
serián [se'?j?]
serí [se'?i]
serés [se'?es]
seré [se'?e]
serem [se'?em]
seretz [se'?ets]
serén [se'?en]
seriá [se'?j?]
seriàs [se'?ja]
seriá [se'?j?]
seriam [se'?jan]
seriatz [se'?ja]
serián [se'?j?]
seriái [se'?j?j]
seriás [se'?j?s]
seriá [se'?j?]
seriam [se'?jan]
seriatz [se'?jats]
serián [se'?j?n]
sariáu [sa'?jew]
sariás [sa'?jes]
sariá [sa'?je]
sariam [sa'?jan]
sariatz [sa'?jas]
sarián [sa'?jen]
seria [se'?ia]
serias [se'?ias]
seria [se'?ia]
seriam [se'?jam]
seriatz [se'?jats]
serian [se'?ian]
seria
series
seria
seríem
seríeu
serien
Present subjunctive
siéio ['sjeju]
siéies ['sjejes]
siéie ['sjeje]
sieiem [sje'jen]
sieietz [sje'jes]
siéian ['sjej?n]
siage ['sjadze]
siages ['sjadze]
siage ['sjadze]
siajam [sja'dzan]
siajatz [sja'dzas]
siajon [sja'dzu]
sii ['siji]
sias ['sij?s]
sia ['sij?]
siam [sjam]
siatz [sjats]
sian ['sij?n]
siá [sj?]
siàs [sja]
siá [sj?]
siam [sjan]
siatz [sja]
sián [sj?]
siái [sj?j]
siás [sj?s]
siá [sj?]
siam [sjan]
siatz [sjats]
sián [sj?n]
fugue ['fyge]
fugues ['fyges]
fugue ['fyge]
fuguem [fy'gen]
fuguetz [fy'ges]
fugan ['fyg?n]
sia ['sia]
sias ['sias]
sia ['sia]
siam [sjam]
siatz [sjats]
sian ['sian]
sigui
siguis
sigui
siguem
sigueu
siguin
Past subjunctive
foguèssio [fu'g?sju]
foguèssias [fu'g?sis]
foguèssia [fu'g?si]
foguessiam [fuge'sjan]
foguessiatz [fuge'sjas]
foguèssian [fu'g?sin]
saguesse [sa'gese]
saguesses [sa'gese]
saguesse [sa'gese]
saguessiam [sage'sjan]
saguessiatz [sage'sjas]
saguesson [sa'gesu]
estossi [es'tusi]
estosses [es'tuses]
estosse [es'tuse]
estóssem [es'tusem]
estóssetz [es'tusets]
estossen [es'tusen]
fuguèsse [fy'g?se]
fuguèsses [fy'g?se]
fuguèsse [fy'g?se]
fuguèssem [fy'g?sen]
fuguèssetz [fy'g?se]
fuguèssen [fy'g?se]
foguèssi [fu'g?si]
foguèsses [fu'g?ses]
foguèsse [fu'g?se]
foguèssem [fu'g?sen]
foguèssetz [fu'g?sets]
foguèsson [fu'g?sun]
fuguèsse [fy'g?se]
fuguèsses [fy'g?ses]
fuguèsse [fy'g?se]
fuguessiam [fyge'sjan]
fuguessiatz [fyge'sjas]
fuguèsson [fy'g?sun]
fos [fus]
fosses ['fuses]
fos [fus]
fossem [fu'sem]
fossetz [fu'sets]
fossen ['fusen]
fos
fossis
fos
fóssim
fóssiu
fossin
Future perfect
estori [es'tu?i]
estores [es'tu?es]
estore [es'tu?e]
estórem [es'tu?em]
estóretz [es'tu?ets]
estoren [es'tu?en]

Aver ("to have")

Aupenc Auvernhàs Gascon Lemosin Lengadocian Provençau Old Occitan Catalan
Infinitive
aver [a've?] avere [a've?e] aver [a'we] aver [a've] aver [a'?e] aver [a've] aver [a've?] haver
Past Participle
agut [a'gy]
agua [a'gy?]
agut [a'gy]
aguda [a'gyd?]
avut [a'wyt]
avuda [a'wyð?]
agut [a'gy]
aguda [a'gyd?]
agut [a'?yt]
aguda [a'?yð?]
agut [a'gy]
aguda [a'gyd?]
agut [a'gyt]
aguda [a'gyda]
hagut
haguda
Present Participle
avent [a'vent] aguent [a'gen] avent [a'went] avent [a'ven] avent [a'?ent] avent [a'vent] aven [a'ven] havent
Imperative
aies! ['ajes]
aiem! [a'jen]
aietz! [a'jes]
age! [a'dze]
ajam! [a'dzan]
ajatz! [a'dza]
aja! ['a]
ajam! [a'?am]
ajatz! [a'?ats]
aia! ['aj?]
aiam! [a'jan]
aiatz! [a'ja]
aja! ['ad]
ajam! [ad'?an]
ajatz! [ad'?ats]
agues! ['ages]
aguem! [a'gen]
aguetz! [a'ges]
aias! ['ajas]
aiam! [a'jam]
aiatz! [a'jats]
haig / heu!
haig / haguem!
haig / haveu!
Present indicative
ai [aj]
as [as]
a [a]
avèm [a'v?n]
avètz [a'v?s]
an [an]
ai [aj]
as [a]
a [?]
avem [a'ven]
avetz [a've]
an [?n]
èi [?j]
as [as]
a [a]
avem [a'wem]
avetz [a'wets]
an [an]
ai [aj]
as [a]
a [a]
avem [a'ven]
avetz [a'vej]
an [an]
ai [aj]
as [as]
a [a]
avèm [a'n]
avètz [a'ts]
an [an]
ai [aj]
as [as]
a [a]
avèm [a'v?n]
avètz [a'v?s]
an [an]
ai [aj]
as [as]
a [a]
avem [a'vem]
avetz [a'vets]
an [an]
haig/he
has
ha
h(av)em
h(av)eu
han
Imperfect indicative
aviáu [a'vjew]
aviás [a'vjes]
aviá [a'vje]
aviam [a'vjan]
aviatz [a'vjas]
avián [a'vjen]
aviá [a'vj?]
aviàs [a'vja]
aviá [a'vj?]
aviam [a'vjan]
aviatz [a'vjas]
avián [a'vj?]
avèvi/aví [a'(w?)wi]
avè(va)s [a'w?(w?)s]
avè(va) [a'w?(w?)]
avè(va)m [a'w?(wa)m]
avè(va)tz [a'w?(wa)ts]
avè(va)n [a'w?(w?)n]
aviá [a'vj?]
aviàs [a'vja]
aviá [a'vj?]
aviam [a'vjan]
aviatz [a'vja]
avián [a'vj?]
aviái [a'?j?j]
aviás [a'?j?s]
aviá [a'?j?]
aviam [a'?jan]
aviatz [a'?jats]
avián [a'?j?n]
aviáu [a'vjew]
aviás [a'vjes]
aviá [a'vje]
aviam [a'vjan]
aviatz [a'vjas]
avián [a'vjen]
avia [a'via]
avias [a'vias]
avia [a'via]
aviam [a'vjam]
aviatz [a'vjatz]
avian [a'vian]
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
Preterite indicative
aguèro [a'gu]
aguères [a'ges]
aguèc [a'g?k]
agueriam [age'?jan]
agueriatz [age'?ias]
aguèron [a'gun]
aguere [a'ge?e]
agueres [a'ge?es]
aguet [a'ge]
aguem [a'gen]
aguetz [a'ges]
agueron [a'ge?u]
avoi [a'wuj]
avós [a'wus]
avó [a'wu]
avom [a'wum]
avotz [a'wuts]
avón [a'wun]
aguei [a'gej]
agueras [a'ge?a]
aguet [a'ge]
aguèram [a'gan]
aguèratz [a'ga]
agueran [a'ge]
aguèri [a'i]
aguères [a'es]
aguèt [a't]
aguèrem [a'en]
aguèretz [a'ets]
aguèron [a'un]
aguère [a'ge]
aguères [a'ges]
aguèt [a'g?t]
agueriam [age'?jan]
agueriatz [age'?ias]
aguèron [a'gun]
aic [ajk]
aguist [a'gist]
ac [ak]
aguem [a'gem]
aguetz [a'gets]
agron ['ag?un]
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
Future indicative
aurai [aw'?aj]
aurás [aw'?es]
aurá [aw'?e]
aurem [aw'?en]
auretz [aw'?es]
aurán [aw'?en]
aurai [aw'?aj]
auràs [aw'?a]
aurà [aw']
aurem [aw'?en]
auretz [aw'?e]
aurán [aw']
aurèi [aw'j]
auràs [aw'?as]
aurà [aw'?a]
auram [aw'?am]
auratz [aw'?ats]
auràn [aw'?an]
aurai [aw'?aj]
auràs [aw'?a]
aurá [aw']
aurem [aw'?en]
auretz [aw'?e]
aurán [aw']
aurai [aw'?aj]
auràs [aw'?as]
aurà [aw'?a]
aurem [aw'?en]
auretz [aw'?ets]
auràn [aw'?an]
aurai [aw'?aj]
auràs [aw'?as]
aurà [aw'?a]
aurem [aw'?en]
auretz [aw'?es]
auràn [aw'?an]
aurai [aw'?aj]
auràs [aw'?as]
aurà [aw'?a]
aurem [aw'?em]
auretz [aw'?etz]
auràn [aw'?an]
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
Conditional
auriáu [aw'?jew]
auriás [aw'?jes]
auriá [aw'?je]
auriam [aw'?jan]
auriatz [aw'?jas]
aurián [aw'?jen]
auriá [aw'?j?]
auriás [aw'?j?]
auriá [aw'?j?]
auriam [aw'?jan]
auriatz [aw'?jas]
aurián [aw'?j?]
aurí [aw'?i]
aurés [aw'?es]
auré [aw'?e]
aurem [aw'?em]
auretz [aw'?ets]
aurén [aw'?en]
auriá [aw'?j?]
auriàs [aw'?ja]
auriá [aw'?j?]
auriam [aw'?jan]
auriatz [aw'?ja]
aurián [aw'?j?]
auriái [aw'?j?j]
auriás [aw'?j?s]
auriá [aw'?j?]
auriam [aw'?jan]
auriatz [aw'?jats]
aurián [aw'?j?n]
auriáu [aw'?jew]
auriás [aw'?jes]
auriá [aw'?je]
auriam [aw'?jan]
auriatz [aw'?jas]
aurián [aw'?jen]
auria [aw'?ia]
aurias [aw'?ias]
auria [aw'?ia]
auriam [aw'?jam]
auriatz [aw'?jatz]
aurian [aw'?ian]
hauria / haguera
hauries / hagueres
hauria / haguera
hauríem / haguérem
hauríeu / haguéreu
haurien / hagueren
Present subjunctive
aio ['aju]
aias ['ajis]
aia ['aji]
aiem [a'jen]
aietz [a'jes]
aian ['ajin]
age ['adze]
ages ['adze]
age ['adze]
ajam [a'dzan]
ajatz [a'dza]
ajon ['adzu]
agi ['a?i]
ajas ['as]
aja ['a]
ajam [a'?am]
ajatz [a'?ats]
ajan ['an]
aia ['aj?]
aias ['aja]
aia ['aj?]
aiam [a'jan]
aiatz [a'ja]
aian ['aj?]
aja ['ad]
ajas ['ads]
aja ['ad]
ajam [ad'?an]
ajatz [ad'?ats]
ajan ['adn]
ague ['age]
agues ['ages]
ague ['age]
aguem [a'gen]
aguetz [a'ges]
agan ['ag?n]
aia ['aja]
aias ['ajas]
aia ['aja]
aiam [a'jam]
aiatz [a'jats]
aian ['ajan]
hagi / haja
hagis / hages
hagi / haja
hàgim / hàgem
hàgiu / hàgeu
hagin / hagen
Past subjunctive
aguèssio [a'g?sju]
aguèssias [a'g?sis]
aguèssia [a'g?si]
aguessiam [age'sjan]
aguessiatz [age'sjas]
aguèssian [a'g?sin]
aguesse [a'gese]
aguesses [a'gese]
aguesse [a'gese]
aguessiam [age'sjan]
aguessiatz [age'sjas]
aguesson [a'gesu]
avossi [a'wusi]
avosses [a'wuses]
avosse [a'wuse]
avóssem [a'wusem]
avóssetz [a'wusets]
avossen [a'wusen]
aguèsse [a'g?se]
aguèsses [a'g?se]
aguèsse [a'g?se]
aguèssem [a'g?sen]
aguèssetz [a'g?se]
aguèssen [a'g?se]
aguèssi [a'g?si]
aguèsses [a'g?ses]
aguèsse [a'g?se]
aguèssem [a'g?sen]
aguèssetz [a'g?sets]
aguèsson [a'g?sun]
aguèsse [a'g?se]
aguèsses [a'g?ses]
aguèsse [a'g?se]
aguessiam [age'sjan]
aguessiatz [age'sjas]
aguèsson [a'g?sun]
agués [a'ges]
aguesses [a'geses]
agués [a'ges]
aguessem [age'sem]
aguessetz [age'sets]
aguessen [a'gesen]
hagués
haguesses / haguessis
hagués
haguéssem / haguéssim
haguésseu / haguéssiu
haguessen / haguessin
Future perfect
avori [a'wu?i]
avores [a'wu?es]
avore [a'wu?e]
avórem [a'wu?em]
avóretz [a'wu?ets]
avoren [a'wu?en]

Anar ("to go")

Aupenc Auvernhàs Gascon Lemosin Lengadocian Provençau Old Occitan Catalan
Infinitive
anar [a'na?] anar [a'na] anar [a'na] anar [a'na] anar [a'na] anar [a'na] anar [a'na?] anar
Past Participle
anat [a'na]
anaa [a'na?]
anat [a'na]
anada [a'nad?]
anat [a'nat]
anada [a'nað?]
anat [a'na]
anada [a'nad?]
anat [a'nat]
anada [a'nað?]
anat [a'na]
anada [a'nad?]
anat [a'nat]
anada [a'nada]
anat
anada
Present Participle
anant [a'nant] anant [a'nan] anant [a'nant] anant [a'nan] anant [a'nant] anant [a'nant] anan [a'nan] anant
Imperative
vai! [vaj]
anem! [a'nen]
anatz! [a'nas]
vai! [vaj]
vajam! [va'dzan]
anatz! [a'na]
vè! [b?]
anem! [a'nem]
anatz! [a'nats]
vai! [vaj]
anem! [a'nen]
anatz! [a'na]
vai! [baj]
anem! [a'nen]
anatz! [a'nats]
vai! [vaj]
anem! [a'nen]
anatz! [a'nas]
vai! [vaj]
anem! [a'nem]
anatz! [a'nats]
vés!
anem!
aneu!
Present indicative
vau [vaw]
vas [vas]
vai [vaj]
anam [a'nan]
anatz [a'nats]
van [van]
vase ['vaze]
vases ['vaze]
vai [vaj]
anam [a'nan]
anatz [a'na]
vason ['vazu]
vau [baw]
vas [bas]
va [ba]
vam [bam]
vatz [bats]
van [ban]
vau [vaw]
vas [va]
vai [vaj]
anam [a'nan] / vam [van]
anatz [a'na]
van [van]
vau [baw]
vas [bas]
va [ba]
anèm [a'n?n]
anètz [a'n?ts]
van [ban]
vau [vaw]
vas [vas]
vai [vaj]
anam [a'nan]
anatz [a'nats]
van [van]
vauc [vawk]
vais [vajs]
vai [vaj]
anam [a'nam]
anatz [a'nats]
van [van]
vaig
vas
va
anem
aneu
van
Imperfect indicative
anavo [a'navu]
anaves [a'naves]
anava [a'nav?]
anaviam [ana'vjan]
anaviatz [ana'vjas]
anavan [a'nav?n]
anave [a'nave]
anaves [a'naves]
anava [a'nav?]
anaviam [ana'vjan]
anaviatz [ana'vjas]
anavon [a'navu]
anavi [a'nawi]
anavas [a'naw?s]
anava [a'naw?]
anàvam [a'nawam]
anàvatz [a'nawats]
anavan [a'naw?n]
anava [a'nav?]
anavas [a'nava]
anava [a'nav?]
anàvam [a'navan]
anàvatz [a'nava]
anavan [a'nav?]
anavi [a'na?i]
anavas [a'nas]
anava [a'na]
anàvem [a'na?en]
anàvetz [a'na?ets]
anavan [a'nan]
anave [a'nave]
anaves [a'naves]
anava [a'nav?]
anaviam [ana'vjan]
anaviatz [ana'vjas]
anavan [a'nav?n]
anava [a'nava]
anavas [a'navas]
anava [a'nava]
anavam [ana'vam]
anavatz [ana'vats]
anavan [a'navan]
anava
anaves
anava
anàvem
anàveu
anaven
Preterite indicative
anèro [a'nu]
anères [a'nes]
anèc [a'n?k]
aneriam [ane'?jan]
aneriatz [ane'?jas]
anèron [a'nun]
anere [a'ne?e]
aneres [a'ne?es]
anet [a'ne]
anem [a'nen]
anetz [a'nes]
aneron [a'ne?u]
anèi [a'n?j]
anès [a'n?s]
anè [a'n?]
anèm [a'n?m]
anètz [a'n?ts]
anèn [a'n?n]
anei [a'nej]
aneras [a'ne?a]
anet [a'ne]
anèram [a'nn]
anèratz [a'na]
aneran [a'ne]
anèri [a'ni]
anères [a'nes]
anèt [a'n?t]
anèrem [a'nen]
anèretz [a'nets]
anèron [a'nun]
anère [a'ne]
anères [a'nes]
anèt [a'n?t]
aneriam [ane'?jan]
aneriatz [ane'?jas]
anèron [a'nun]
anei [a'nej]
anest [a'nest]
anet [a'net]
anem [a'nem]
anetz [a'netz]
aneron [a'ne?un]
aní
anares
anà
anàrem
anàreu
anaren
Future indicative
anarai [ana'?aj]
anarás [ana'?es]
anará [ana'?e]
anarem [ana'?en]
anaretz [ana'?es]
anarán [ana'?en]
anarai [ana'?aj]
anarás [ana']
anará [ana']
anarem [ana'?en]
anaretz [ana'?e]
anarán [ana']
anarèi [ana'j]
anaràs [ana'?as]
anarà [ana'?a]
anaram [ana'?am]
anaratz [ana'?ats]
anaràn [ana'?an]
anirai [ani'?aj]
aniràs [ani'?a]
anirá [ani']
anirem [ani'?en]
aniretz [ani'?e]
anirán [ani']
anarai [ana'?aj]
anaràs [ana'?as]
anarà [ana'?a]
anarem [ana'?en]
anaretz [ana'?ets]
anaràn [ana'?an]
anarai [ana'?aj]
anaràs [ana'?as]
anarà [ana'?a]
anarem [ana'?en]
anaretz [ana'?es]
anaràn [ana'?an]
anarai [ana'?aj]
anaràs [ana'?as]
anarà [ana'?a]
anarem [ana'?em]
anaretz [ana'?ets]
anaràn [ana'?an]
aniré
aniràs
anirà
anirem
anireu
aniran
Conditional
anariáu [ana'?jew]
anariás [ana'?jes]
anariá [ana'?je]
anariam [ana'?jan]
anariatz [ana'?jas]
anarián [ana'?jen]
anariá [ana'?j?]
anariás [ana'?j?]
anariá [ana'?j?]
anariam [ana'?jan]
anariatz [ana'?jas]
anarián [ana'?j?]
anarí [ana'?i]
anarés [ana'?es]
anaré [ana'?e]
anarem [ana'?em]
anaretz [ana'?ets]
anarén [ana'?en]
aniriá [ani'?j?]
aniriàs [ani'?ja]
aniriá [ani'?j?]
aniriam [ani'?jan]
aniriatz [ani'?ja]
anirián [ani'?j?]
anariái [ana'?j?j]
anariás [ana'?j?s]
anariá [ana'?j?]
anariam [ana'?jan]
anariatz [ana'?jats]
anarián [ana'?j?n]
anariáu [ana'?jew]
anariás [ana'?jes]
anariá [ana'?je]
anariam [ana'?jan]
anariatz [ana'?jas]
anarián [ana'?jen]
anaria [ana'?ia]
anarias [ana'?ias]
anaria [ana'?ia]
anariam [ana'?jam]
anariatz [ana'?jats]
anarian [ana'?ian]
aniria
aniries
aniria
aniríem
anaríreu
anirien
Present subjunctive
ànio ['anju]
ànias ['anis]
ània ['ani]
aniam [a'njan]
aniatz [a'njas]
ànian ['anin]
vage ['vadze]
vages ['vadze]
vage ['vadze]
vajam [vad'zan]
vajatz [vad'zas]
vajon ['vadzu]
ani ['ani]
anes ['anes]
ane ['ane]
anem [a'nem]
anetz [a'nets]
anen ['anen]
ane ['ane]
anes ['ane]
ane ['ane]
anem [a'nen]
anetz [a'ne]
anen ['ane]
ane ['ane]
anes ['anes]
ane ['ane]
anem [a'nen]
anetz [a'nets]
anen ['anen]
vague ['vage]
vagues ['vages]
vague ['vage]
anem [a'nen]
anetz [a'nes]
vagan ['vag?n]
an [an]
anz [anz]
an [an]
anem [a'nem]
anetz [a'nets]
anen ['anen]
vagi
vagis
vagi
anem
aneu
vagin
Past subjunctive
anèssio [a'n?sju]
anèssias [a'n?sis]
anèssia [a'n?si]
anessiam [ane'sjan]
anessiatz [ane'sjas]
anèssian [a'n?sin]
anesse [a'nese]
anesses [a'nese]
anesse [a'nese]
anessiam [ane'sjan]
anessiatz [ane'sjas]
anesson [a'nesu]
anèssi [a'n?si]
anèsses [a'n?ses]
anèsse [a'n?se]
anèssem [a'n?sem]
anèssetz [a'n?sets]
anèssen [a'n?sen]
anèsse [a'n?se]
anèsses [a'n?se]
anèsse [a'n?se]
anèssem [a'n?sen]
anèssetz [a'n?se]
anèssen [a'n?se]
anèssi [a'n?si]
anèsses [a'n?ses]
anèsse [a'n?se]
anèssem [a'n?sen]
anèssetz [a'n?sets]
anèsson [a'n?sun]
anèsse [a'n?se]
anèsses [a'n?ses]
anèsse [a'n?se]
anessiam [ane'sjan]
anessiatz [ane'sjas]
anèsson [a'n?sun]
anés [a'nes]
anesses [a'neses]
anés [a'nes]
anessem [ane'sem]
anessetz [ane'sets]
anessen [a'nesen]
anés
anessis
anés
anéssim
anéssiu
anessin
Future perfect
anèri [a'ni]
anères [a'nes]
anère [a'ne]
anèrem [a'nem]
anèretz [a'nets]
anèren [a'nen]

Far ("to do")

Aupenc Auvernhàs Gascon Lemosin Lengadocian Provençau Old Occitan Catalan
Infinitive
far [fa?] far [fa] har [ha] far [fa] far [fa] far [fa] far [fa?] fer
Past Participle
fach [fa]
facha ['fat]
fait [faj]
faita ['fajt?]
hèit ['h?jt]
hèita ['h?jt?]
fach [fa]
facha ['fats?]
fach [fat?]
facha ['fat]
fach [fa]
facha ['fat]
fach [fat?]
facha ['fat?a]
fet
feta
Present Participle
fasent [fa'zent] fasent [fa'zen] hant [hant] fasent [fa'zen] fasent [fa'zent] fasent [fa'zent] fazen [fa'zen] fent
Imperative
fai! [faj]
fasèm! [fa'z?n]
fasètz! [fa'z?s]
fai! [faj]
fajam! [fad'zan]
fasetz! [fa'ze]
hè! [h?]
hèm! [h?m]
hètz! [h?ts]
fai! [faj]
fajam! [fad'zan]
fasetz! [fa'ze]
fai! [faj]
fagam! [fa'gan]
fasètz! [fa'z?ts]
fai! [faj]
fasèm! [fa'z?n]
fasètz! [fa'z?s]
fai! [faj]
fazem! [fa'zem]
fatz! [fats]
fes!
fem!
feu!
Present indicative
fau [faw]
fas [fas]
fa [fa]
fasèm [fa'z?n]
fasètz [fa'z?ts]
fan [fan]
fase ['faze]
fases ['faze]
fai [faj]
fasem [fa'zen]
fasetz [fa'zes]
fason ['fazu]
hèi [h?j]
hès [h?s]
hè [h?]
hèm [h?m]
hètz [h?ts]
hèn [h?n]
fau [faw]
fas [fa]
fai [faj]
fasem [fa'zen]
fasetz [fa'zej]
fan [fan]
fau [faw]
fas [fas]
fa [fa]
fasèm [fa'z?n]
fasètz [fa'z?ts]
fan [fan]
fau [faw]
fas [fas]
fai [faj]
fasèm [fa'z?n]
fasètz [fa'z?ts]
fan [fan]
fauc [fawk]
fas [fas]
fa [fa]
fam [fam]
fatz [fats]
fan [fan]
faig
fas
fa
fem
feu
fan
Imperfect indicative
fasiáu [fa'zjew]
fasiás [fa'zjes]
fasiá [fa'zje]
fasiam [fa'zjan]
fasiatz [fa'zjas]
fasián [fa'zjen]
fasiá [fa'zj?]
fasiàs [fa'zja]
fasiá [fa'zj?]
fasiam [fa'zjan]
fasiatz [fa'zjas]
fasián [fa'zj?]
hasèvi [ha'z?wi]
hasèvas [ha'z?w?s]
hasèva [ha'z?w?]
hasèvam [ha'z?wam]
hasèvatz [ha'z?wats]
hasèvan [ha'z?w?n]
fasiá [fa'zj?]
fasiàs [fa'zja]
fasiá [fa'zj?]
fasiam [fa'zjan]
fasiatz [fa'zja]
fasián [fa'zj?]
fasiái [fa'zj?j]
fasiás [fa'zj?s]
fasiá [fa'zj?]
fasiam [fa'zjan]
fasiatz [fa'zjats]
fasián [fa'zj?n]
fasiáu [fa'zjew]
fasiás [fa'zjes]
fasiá [fa'zje]
fasiam [fa'zjan]
fasiatz [fa'zjas]
fasián [fa'zjen]
fazia [fa'zia]
fazias [fa'zias]
fazia [fa'zia]
faziam [fa'zjam]
faziatz [fa'zjats]
fazian [fa'zian]
feia
feies
feia
fèiem
fèieu
feien
Preterite indicative
faguèro [fa'gu]
faguères [fa'ges]
faguèc [fa'g?k]
fagueriam [fage'?jan]
fagueriatz [fage'?ias]
faguèron [fa'gun]
faguere [fa'ge?e]
fagueres [fa'ge?e]
faguet [fa'get]
faguem [fa'gen]
faguetz [fa'ges]
fagueron [fa'ge?u]
hasoi [ha'zuj]
hasós [ha'zus]
hasó [ha'zu]
hasom [ha'zum]
hasotz [ha'zuts]
hasón [ha'zun]
faguei [fa'gej]
fagueras [fa'ge?a]
faguet [fa'ge]
faguèram [fa'gan]
faguèratz [fa'ga]
fagueran [fa'ge]
faguèri [fa'gi]
faguères [fa'ges]
faguèt [fa'g?t]
faguèrem [fa'gen]
faguèretz [fa'gets]
faguèron [fa'gun]
faguère [fa'ge]
faguères [fa'ges]
faguèt [fa'g?t]
fagueriam [fage'?jan]
fagueriatz [fage'?ias]
faguèron [fa'gun]
fis [fis]
fezist [fe'zist]
fetz [fets]
fezem [fe'zem]
fezetz [fe'zets]
feiron ['fej?un]
fiu
feres
féu
férem
féreu
feren
Future indicative
farai [fa'?aj]
farás [fa'?es]
fará [fa'?e]
farem [fa'?en]
faretz [fa'?es]
farán [fa'?en]
farai [fa'?aj]
faràs [fa'?a]
farà [fa']
farem [fa'?en]
faretz [fa'?es]
farán [fa']
harèi [ha'j]
haràs [ha'?as]
harà [ha'?a]
haram [ha'?am]
haratz [ha'?ats]
haràn [ha'?an]
farai [fa'?aj]
faràs [fa'?a]
fará [fa']
farem [fa'?en]
faretz [fa'?e]
farán [fa']
farai [fa'?aj]
faràs [fa'?as]
farà [fa'?a]
farem [fa'?en]
faretz [fa'?ets]
faràn [fa'?an]
farai [fa'?aj]
faràs [fa'?as]
farà [fa'?a]
farem [fa'?en]
faretz [fa'?es]
faràn [fa'?an]
farai [fa'?aj]
faràs [fa'?as]
farà [fa'?a]
farem [fa'?em]
faretz [fa'?ets]
faràn [fa'?an]
faré
faràs
farà
farem
fareu
faran
Conditional
fariáu [fa'?jew]
fariás [fa'?jes]
fariá [fa'?je]
fariam [fa'?jan]
fariatz [fa'?jas]
farián [fa'?jen]
fariá [fa'?j?]
fariás [fa'?j?]
fariá [fa'?j?]
fariam [fa'?jan]
fariatz [fa'?jas]
farián [fa'?j?]
harí [ha'?i]
harés [ha'?es]
haré [ha'?e]
harem [ha'?em]
haretz [ha'?ets]
harén [ha'?en]
fariá [fa'?j?]
fariàs [fa'?ja]
fariá [fa'?j?]
fariam [fa'?jan]
fariatz [fa'?ja]
farián [fa'?j?]
fariái [fa'?j?j]
fariás [fa'?j?s]
fariá [fa'?j?]
fariam [fa'?jan]
fariatz [fa'?jats]
farián [fa'?j?n]
fariáu [fa'?jew]
fariás [fa'?jes]
fariá [fa'?je]
fariam [fa'?jan]
fariatz [fa'?jas]
farián [fa'?jen]
faria [fa'?ia]
farias [fa'?ias]
faria [fa'?ia]
fariam [fa'?jam]
fariatz [fa'?jats]
farian [fa'?ian]
faria
faries
faria
fariem
farieu
farien
Present subjunctive
fàcio ['fasju]
fàcias ['fasis]
fàcia ['fasi]
faciam [fa'sjan]
faciatz [fa'sjas]
fàcian ['fasin]
fage ['fadze]
fages ['fadze]
fage ['fadze]
faguessiam [fage'sjan]
faguessiatz [fage'sjas]
fajon ['fadzu]
haci ['hasi]
hàcias ['hasj?s]
hàcia ['hasj?]
haciam [ha'sjam]
haciatz [ha'sjats]
hàcian ['hasj?n]
fasa ['faz?]
fasas ['faza]
fasa ['faz?]
fasam [fa'zan]
fasatz [fa'za]
fasan ['faz?]
faga ['fa]
fagas ['fas]
faga ['fa]
fagam [fa'?an]
fagatz [fa'?ats]
fagan ['fan]
fague ['fage]
fagues ['fages]
fague ['fage]
faguem [fa'gen]
faguetz [fa'ges]
fagan ['fag?n]
fassa ['fasa]
fassas ['fasas]
fassa ['fasa]
fassam [fa'sam]
fassatz [fa'sats]
fassan ['fasan]
faci
facis
faci
fem
feu
facin
Past subjunctive
faguèssio [fa'g?sju]
faguèssias [fa'g?sis]
faguèssia [fa'g?si]
faguessiam [fage'sjan]
faguessiatz [fage'sjas]
faguèssian [fa'g?sin]
faguesse [fa'gese]
faguesses [fa'gese]
faguesse [fa'gese]
faguessiam [fage'sjan]
faguessiatz [fage'sjas]
faguesson [fa'gesu]
hasossi [ha'zusi]
hasosses [ha'zuses]
hasosse [ha'zuse]
hasóssem [ha'zusem]
hasóssetz [ha'zusets]
hasossen [ha'zusen]
faguèsse [fa'g?se]
faguèsses [fa'g?se]
faguèsse [fa'g?se]
faguèssem [fa'g?sen]
faguèssetz [fa'g?se]
faguèssen [fa'g?se]
faguèssi [fa'g?si]
faguèsses [fa'g?ses]
faguèsse [fa'g?se]
faguèssem [fa'g?sen]
faguèssetz [fa'g?sets]
faguèsson [fa'g?sun]
faguèsse [fa'g?se]
faguèsses [fa'g?ses]
faguèsse [fa'g?se]
faguessiam [fage'sjan]
faguessiatz [fage'sjas]
faguèsson [fa'g?sun]
fezés [fe'zes]
fezesses [fe'zeses]
fezés [fe'zes]
fezessem [feze'sem]
fezessetz [feze'sets]
fesson ['fesun]
fes
fessis
fes
féssim
féssiu
fessin
Future perfect
hasori [ha'zu?i]
hasores [ha'zu?es]
hasore [ha'zu?e]
hasórem [ha'zu?em]
hasóretz [ha'zu?ets]
hasoren [ha'zu?en]

See also

Literature

  • Frederic Mistral: Lou Tresor dóu Felibrige
  • François Juste Marie Raynouard: Grammaire romane, ou Grammaire de la langue des troubadours
  • Camille Chabaneau: Grammaire limousine: phonétique, parties du discours, 1876
  • F. Guessard: Grammaires provençales de Hugues Faidit et de Raymond Vidal de Besaudun (XIIIe siècle), 1858
  • Carl Appel: Provenzalische Chrestomathie, mit Abriss der Formenlehre und Glossar, 1902
  • C. H. Grandgent: An outline of the phonology and morphology of old Provençal, 1905

External links


  This article uses material from the Wikipedia page available here. It is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0.

Occitan_conjugation
 



 



 
Music Scenes